Pater P. Suasso de Lima de Prado hield meesterlijke lezing over Afrika Een onvergetelijke avond Strijd tegen dwaling dat negers „wilden zijn" Het Is altijd gevaarlijk vergelij kingen te maken en er zal altijd gevaar bestaan voortijdige conclu sies te trekken, maar hetgeen de witte pater P. Suasso de Lima de Prado, onder auspiciën van de Z. V.U., vrijdagavond in de foyer van de Concertzaal heeft verteld, is het beste en onthullendste dat wij ooit over Afrika hebben gehoord. Hier was een bewogen mens aan het woord, gedreven voor liefde tot de „zwarte mens", een warmbloe dig mens ook, die - staande met de belde benen op de grond - een ge tuigenis heeft afgelegd over de ver houding blank-zwart, dat altijd on vergetelijk zal blijven voor dege nen die deze pater met ademloze spanning hebben aangehoord. Hier stond ook een bewegelijk, scherp reagerend en hartstochtelijk mens en bovenal een kenner bij uitnemendheid van het „zwarte werelddeel", die een goeie Afri kaanse „mop" wist te verkopen, maar ook waarschuwend de vinger omhoog stak nu het er op aan is gaan komen welke richting Afrika zal kiezen. Het was - en we willen dit woord hier opzettelijk en wel bewust gebruiken - meesterlijk. Pater Suasso (keihard voormalig verzetsman en rasechte Amster dammer) was gekleed in de wollen boernoes en het opperkleed van de Arabier en nu zijn werk in Afrika er op zit, heeft hij slechts als taak zijn blanke landgenoten te beke ren van hun dwaling dat „negers wilden zouden zijn". Negers zijn geen wilden, maar het zijn intelli gente mensen, die bij een westerse opleiding blijk geven van een be vattingsvermogen en een ijver die vele blanken beschaamd zet. Twee generaties hebben het ge zicht van Afrika gekerfd: de sla venhandel (130 miljoen mensen werden van huis en haard ver- dreven) en de volmaakt willekeu rige indeling van het continent, waardoor qua cultuur totaal ver schillende volkeren werden samen gevoegd en groepen, die "TjïT elkaar behoorden, uiteen werden gereten. Nog steeds alarmerend is de ach teruitstelling van de „zwarte man". Hij werkt voor een karig loon en er zijn blanken in Afrika, die na een veertigjarig verblijf er zich op beroemen „een zwarte nog nimmer een hand te hebben gegeven". Het onderwijs Het Afrikaanse kind is leergierig. Missie en zending (er zijn inmid dels 45 miljoen christenen) doen wat ze kunnen om voor de jeugd onderwijsmogelijkheden te schep pen, maar de belangstelling en de toevloed is te groot. Bij 800 aan meldingen voor een middelbaar technische school bijv., kunnen slechts 80 leerlingen worden geac cepteerd en die 800 zijn reeds de besten van de besten. Het Afri kaanse schoolkind verdient zijn eigen schoolgeld met werken en krijgt slechts één maaltijd per dag. In de strijd der geesten speelt Moskou een grote rol. Reeds bevin den zich zevenduizend Afrikaanse studenten achter het ijzeren gor dijn. Het Westen kan nog veel goed maken, maar dan moet er waar dering en belangstelling en boven al liefde komen voor de „zwarte man" en hij als gelijkgerechtigde opgenomen worden in de wereld bond van staten (als de nieuwe saat Ghana bv.). Discriminatie en segratie zijn uit den boze. Pater Suasso doorspekte zijn cau serie met boeiende beschrijvingen van het leven in Afrika. Vooral deze beschrijvingen van het „leven van alledag" (de neger op jacht), opgesierd met begroetingsceremo nieën in een der Afrikaanse talen, allerlei beleefdheidsvormen e.d., herdersliederen op de kleine tam tam, brachten Afrika bijna tastbaar dichtbij. Bovendien werd de lezing aangevuld met een tweetal films, opgenomen door de film-équipe van de witte paters, t.w.: ,Een boom wordt prauw' en .Gekwelde aarde', welke laatste een onovertroffen beeld gaf van een vuurspuwende berg in de omgeving van het Ki- voemeer. Bij ontstentenis van dr. J. J Wes tendorp Boerma leidde de heer P. Heering de spreker in en dankte hem (ruim half twaalf was het ge worden) voor zijn werkelijk emi nente lezing, die hij terecht als een „les in menselij kheid" typeerde. Dat niet meer stadgenoten (speci aal ook parochianen) deze voor treffelijke lezing bijwoonden, wil ons eenvoudig onbegrijpelijk voor komen. Alle eer aan de Z.V.U. die dergelijke mensen naar Schouwen- Duiveland haalt! Storm hield huis op Schouwen-Duiveland DAK VAN O.L. SCHOOL TE KERKWERVE WERD WEGGERUKT Veerdiensten vielen uit ZIERIKZEE, 4-11. Met een ongenadige felheid heeft een harde wind, die in de vroege maandagochtenduren zelfs aanwakkerde tot een storm, met hier en daar windkracht 10, huisgehouden op Schouwen-Duiveland. De wind had vr\j spel op het vlakke Schouwse land en uit de Westhoek komen dan ook diverse meldingen van gesneuvelde dakpannen en ruiten. Zelfs enige bomen werden hier als lucifers ontworteld. De meeste schade heeft de storm echter aangericht te Kerkwerve, waar het dak van de openbare lagere school „Prinses Irene" aan één zyde over de gehele lengte van het gebouw werd weggerukt. De school is nog slechts sinds 1 mei van dit jaar in gebruik en nog maar éénmaal opgeleverd. De leerlingen hebben een voorlopig onderkomen gevonden in het verenigingsgebouw te Kerkwerve en hielpen vanmorgen mee om de nieuwe inventaris uit de „Irene"-school daarheen over te brengen. Het ligt in de bedoeling om de oude school weer wat in orde te maken, zodat daar de lessen kunnen worden hervat tot de schade definitief is hersteld. In Zierikzee moesten enige televisiemasten het ontgelden, terwijl ook hier veel dakpannen, vooral in de Kapellestraat, een speelbal van de wind werden. Ook enkele strippen lood op het dak van het postkantoor „legden het loodje". Eveneens door de harde wind is de eerste dienst van de Provinciale stoombootdienst, die vanmorgen te 5.15 uur van Zierikzee naar Katse- veer moest vertrekken, komen te vervallen. Mede in verband met de werkzaamheden aan de keersluis in het havenkanaal, heeft men deze reis niet aangedurfd. De veerpont „Krammer" van de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder is eerst omstreeks tien uur vanmorgen in het geweer gekomen. Dit had o.m. tot gevolg dat de post met vertraging arriveerde en zakenmensen, die de maandagbeurs in Rotterdam bezoeken, enkele uren oponthoud kregen. PREDIKBEURTEN Woensdag 6 november (Dankdag voor het gewas) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 7.30 uur ds. Bezemer. Dreischor: 7 uur ds. van Duyvendak. Oosterland: 10 uur ds. Rijks, 6 uur ds. v. d. Brink. Sirjans- land: 7 uur ds. v. Dieren. Bruinisse: 10 uur ds. v. d. Brink, 5 uur ds. Rijks. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Meijer, 7 uur ds. Tiemersma. Haamstede: 10 uur ds. Kamper, 7.30 uur ds. Meijer. Brouwreshaven: 10 uur ds. Melse, 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Zonne- maire: 10 uur dr. Becker, 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 uur ds Wielemaker, 2.30 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. D. Gemeentepersoneel van Brouwershaven bezocht Walcheren Bezoek aan werkhaven voor afsluitdijk Veeregat Het gemeentepersoneel van Brou wershaven heeft met burgemeester en wethouders een dag-uitstapje gemaakt naar Walcheren op zater dag 1 november. Dit reisje werd gemaakt in twee ter beschikking gestelde auto's, ter gelegenheid van de ingebruikneming van de keer sluis. Op de opennigsdag heeft het aan gelegenheid ontbroken het ge meentepersoneel vrijaf te geven, en in plaats hiervan werd deze vorm gekozen. Er werd onder gunstige weers omstandigheden gereden naar Mid delburg, waar het kleine gezelschap het stadhuis bezichtigde o.l.v. de stadsbode de heer Muller, die zien uitermate beijverde om zijn inte ressante kennis van het stadhuis en het gemeentelijk leven op een bij zonder aantrekkelijke wijze mede te delen. Aan Veere werd een be zoek gebracht, waar de burgemees ter, Jhr. J. F. den Beer Poortugael, met zijn grote kennis van het oude Veere de historie uit vroeger eeu wen liet herleven. Met grote aan dacht werden deze beide voorlich tingen gevolgd door alle deelne mers. Nadat de werkhaven voor de nieuwe afsluitdijk van het Veere gat was bezichtigd, werd via Vrou wenpolder door de duinbossen en langs Oostkapelle naar Domburg gereden. Deze door het pensionbe- drijf bloeiende gemeente werd in 't kort bezichtigd. Opgemerkt werd hoeveel daar voor de badgasten ge daan wordt, waarmede tegelijk de bewoonbaarheid van deze platte landsgemeente sterk wordt ver hoogd. Westkapelle kreeg ook de aandacht met zijn grote zeedijk, het vroege dijkgat uit 1944, zijn fraaie gemeentehuis, maar ook met zijn wel zeer oude houten noodwonin gen nog uit 1945. Over de goed aan gelegde landwegen werd verder ge reden langs de prachtige duinenrij van Walcheren, naar Vlissingen. Daar werden de boulevards be zocht, en gereden langs de scheeps- bouwwerf van de Kon. Mij. „De Schelde", door de nieuwe stads wijken en langs de havens. Op de terugweg werd te Middelburg een koffiemaaltijd genuttigd, en om 8 uur was het gezelschap weer terug te Brouwershaven. Roest uit Rotterdam. Bruinisse: 10 uur ds. Tiemersma, 5 uur ds. Wie lemaker. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 3.30 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: gezamenlijke dienst met Zierikzee. Haamstede: 10 uur ds. Meijering, 7 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: gezamenlijke dienst met Zierikzee. Geref. Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur dhr. G. Wisse uit Tholen. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. H. Rijksen uit Vlaar- dingen. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. ds. M. Heerschap uit Borssele. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 7 uur ds. H. Ligtenberg uit Rotterdam. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras uit Krimpen a/d IJssel. Bruinisse: 10 en 5 uur dhr. W. Kamp uit Utrecht. BRUINISSE Bekende textielzaak verwisselde van eigenaar Filiaal „De Magneet" feestelijk heropend Nu ruim 32 jaar geleden nam de heer J. C. Verhage te Bruinisse de textielzaak over van de familie L. de Koning-van Rhee. Hij vestigde zich niet in hetzelfde pand, maar verplaatste zijn zaak enkele tiental len meters oostwaarts, maar toch in de Korte Ring te Bruinisse. De heer Verhage achtte na 32 jaar de tijd gekomen om de zaak in andere handen over te geven, en per 1 november werd deze oude ge renommeerde textielzaak dus over gedaan aan de heer A. S. Flikweert. Deze heeft op Schouwen-Duiveland nog enige textielzaken onder de naam „De Magneet". Deze verwisseling van eigenaar ging gepaard met een feestelijke heropening, waartoe vele vrienden, bekenden en zakenrelaties zich in het pand in de Korte Ring hadden verenigd. De heer A. Vermaat, ad ministrateur van de heer Flikweert feliciteerde deze en zijn vrouw met de zaak op Bruinisse en hoopte op een toenemende bloei van de on derneming. Ditzelfde deed ook de heer M. J. Lievense, als oudste lid van het personeel. De secretaris van de Bruinisser middenstands- vereniging de heer J. Huibers hoopte dat „De Magneet" niet al leen de clientèle zou aantrekken, maar dat deze aantrekkingskracht ook zou gelden voor de samenwer king als middenstanders onderling. Waar Bruinisse geen onbekend ge bied is voor de familie, twijfelde hij niet of men zou zich op Brui nisse spoedig thuis voelen. Vele bloemstukken en gelukste legrammen getuigden van het mee leven van zakenrelaties en beken den. STAD EN PROVINCIE Bijeenkomst gemeente-ambtenaren Vrijdagmiddag hield de onderaf deling Schouwen-Duiveland van de Ned. Bond van Gemeente-ambte naren een bijeenkomst in „Mon- dragon". „Het veranderd aange zicht onzer samenleving" was de titel van een causerie die werd ge houden door drs. J. W. J. toe Water •uit Bennekom, een onderwerp dat door zijn nauwe raakvlak met het sociaal-economisch terrein Voor de ambtenaren bijzonder interessant was. Er werd dan ook met goede aandacht de instructieve uiteen zetting van de heer toe Water ge volgd. De afdelingsvoorzitter, bur gemeester A. H. Vermeulen deelde nog mee dat ook twaalf ambtena ren van Schouwen-Duiveland heb ben deelgenomen aan de onlangs te :-Gravenhage gehouden grote pro testdemonstratie en hij sprak de hoop uit dat dit protest weerklank zal vinden bij de regering. Na gehouden beraad is het pand Oude Haven z.zr, no. 10, kad. sectie B, no. 310, groo 97 centiare, gegund aan de hoogste bieder dhr. van Almkerk te Zierikzee, voor 1.460,Zoals bekend werd de gunning op de openbare verkoping door notaris J. J. van den Ende aangehouden. KERKNIEUWS HAAMSTEDE Bevestiging en intrede Ds. L. de Boer Na een vacaturetij d van ongeveer ruim een half jaar mocht de Ned. Herv. gemeente in Haamstede zon dag de nieuwe predikant ds. L. Boer gekomen van Silvolde, begroeten. In de morgendienst werd ds. Boer in het ambt bevestigd door ds. J. Swaak van Burgh. Deze had tot tekst gekozen Joh. 21 15-18, de opdracht van Jezus aan Petrus: Hoedt Mijne schapen". Nadat het formulier der bevestiging was voorgelezen, werd door de gemeente staande gezongen Ps. 134 1, 2, 3. In de middagdienst verbond ds. Boer zich aan de gemeente. Tot tekst had hij gekozen Joh. 1 35-37. Als predikant te mogen wijzen op >et Lam Gods was een grote op dacht. Maar hij hoopte dat ook pik gemeentelid daaraan mee zou willen werken. Vervolgens kwam een groot aantal sprekers aan het woord. Na mens de kerkeraad sprak ouder ling Zijta tot de nieuwe predikant een hartelijk woord van welkom. De gemeente is dankbaar weer een eigen dominee in u te mogen heb ben. Hij hoopte op een goede sa menwerking.. Spreker bracht dank aan de consulent ds. Swaak van Burgh voor. de goede samenwer king in de vacaturetijd. Namens dè kerkvoogdij voerde dhr. D. J. Braai het woord. Deze wenste ds. Boer kracht toe voor zijn mooie maar ook moeilijke ar beid. Ook deze spreker betrok de consulent in zijn dankwoord. Ds. Westerhof, praeses van de classis Zierikzee, sprak ook namens het predikanten-convent een woord van welkom. Ds. Boer is geen on bekende in onze kring, daar hij reeds eerder op dit eiland werk zaam was. Hij meende dan ook nu reeds te kunnen zeggen dat de sa menwerking goed zou zijn. Namens de ring Brouwershaven was het ds. van den Ban van Scha- rendijke die een woord van welkom liet horen. Mede namens de andere kerk- groeperingen in Haamstede sprak ds. Meijer, Ger. predikant, een har telijk woord van welkom. Deze wees er op dat hij met de vorige predikant, ds. van Vliet, een har telijke welgemeende vriendschap had mogen hebben. Hij hoopte dat dit ook zo zou zijn met ds. Boer. Namens de burgerlijke gemeente sprak burgemeester Jhr. Röell. Ook deze was dankbaar dat de vacature weer vervuld was. Hij hoopte op goede samenwerking waar dat no dig mocht zijn en bracht de arbeid op de school en in het jeugdwerk van harte onder de aandacht van ds. Boer. Nadat een vertegenwoordiger van de gemeente Silvolde een geluk wens had uitgesproken, sprak ds. Swaak een woord van dank voor de goede samenwerking met de ker keraad en kerkvoogdij en sprak de hoop uit dat deze goede verstand houding die er was gegroeid tussen de beide gemeenten bestendigd zou worden. Ten slotte dankte ds. Boer alle sprekers afzonderlijk voor de ge sproken woorden. In beide diensten verleende het Herv. kerkkoor onder leiding van de heer Schouls haar medewerking. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klasse: Terneuzen-Zierikzee 2-2; Axel-Grenswachters 2-3; Hon- tenisse-RKFC 6-0; Biervliet-METO 0-2; Zeelandia-RCS 2-2; ODIO- Zeeland-Sport 0-2. 4e klasse G: Renesse-Steenbergen 1-2; Kaaise Boys-Burgh 3-1; SC Gastel-Nieuw Borg vliet 2-0; Clu- zona-Halsteren 3-2; NSV-Noord- hoek 1-2. Afdeling Zeeland le klasse B: Zierikzee II-Renesse II 2-4; Dreischor I-Burgh II I74. 2e klasse C: Zierikzee III-Drei- schor II 10-1. Zaterdagmiddagcompetitie 2 november 2e klasse B: Kapelle I-MEVO I 2-5; Bevelanders I-Yerseke III 3-4; Heinkenszand IWolfaartsdijk I 0-13; Goes V-Kloetinge I 4-1; SVD 1-Wissékerke I afgelast. 2e klasse D: MEVO III-SINOTOI 2-2; Burgh III-Brouwershaven III 3-0; Bruse Boys I-MEVO II 6-1. Juniorencompetitie: MEVO B I- Zierikzee B II 2-5; Zierikzee B I- Zonnemaire B I 7-0; Duiveland BI- Dreischor B I 1-5; Burgh B I-Brou wershaven B I 5-1. Voetbal Terneuzen I-Zlerlkzee I 2-2 Zierikzee kwam met één invaller in het veld en. wel W. Kramer in plaats van S. de Vlieger. Zierikzee, dat de eerste helft tegen de wind speelde, kreeg het de eerste 30 mi nuten zwaar te verduren, maar de aanvallen van de thuisclub liepen op niets uit. Kort daarop had zij toch succes door een fout in de ach terhoede (1-0). Nu kwam Zierikzee meer in de aanval, maar het spel was te kort zodat steeds de goede achterhoede van Terneuzen kon in grijpen. Met een ver schot wist Ter neuzen de stand op 2-0 te brengen. De rust brak aan met 2-0. Zierikzee begon na de rust zeer kalm, maar naarmate de tijd ver streek kwamen de rood-zwarten meer op dreef en weldra wist links binnen Stoel op beheerste wijze te scoren (2-1). Nu Zierikzee zag dat er nog een gelijk spel mogelijk was kwam het hele elftal naar voren. Spil v. Aken wisselde met Stoel, die op zijn beurt met v. d. Westen wisselde. Zierikzee kreeg enkele hoekschoppen te nemen maar deze gingen steeds, door de zeer sterke wind, achter. Eindelijk, na lang proberen, wist Krello zich vrij te spelen en gaf met een prima schot de keeper het nakijken (2-2). Aan beide kanten kwamen nog ver woede aanvallen om in de stand verandering te brengen, maar dit liep op niets uit. Eindstand: 2-2. Terneuzen beschikt over een goed elftal dat technisch beter was dan de gasten. De scheidsrechter leidde matig. Kapelle I—Mevo I 2-5 In een pittige wedstrijd die op goed peil stond, is het MEVO I ge lukt een overwinning te behalen op een harer sterkste tegenstanders uit de 2e klasse B. Voor de rust een gelijk opgaande wedripjd, waarbij Haverhoek in de 4Ósté minuut, na goed aangeven van rechtsbuiten Viergever kon inschiet,ei) (0-1). Drie minuten later is het weer Haver hoek die na de verdediging te heb ben omspeeld, van plm. 30 meter onhoudbaar inknalt (0-2). Na de rust komt Kapelle in het veld met de bedoeling het hierbij niet te la ten zitten en de achterstand in de kortst mogelijke tijd weg te wer ken. De MEVO-verdediging wordt onder zware druk gezet en doelpun ten kunnen dan ook niet uitblijven. Uit een scrimage voor het MEVO- doel pikt de rechtsbinnen de bal op en voor doelman Simmers beseft wat er is gebeurd ligt de bal in het net (1-2). Kapelle put moed uit dit doelpunt en met moeite weet de MEVO-verdediging de aanvallen te keren. Na een uittrap van doelman Simmers belandt de bal bij de Oude die hoog voorzet waarna Haver hoek al vallende de bal in het doel kopt (1-3). Kapelle laat de moed zakken en het is nu al MEVO wat de klok slaat. De Oude maakt er 1-4 van als hij zich prachtig vrij speelt en met een schuiver de kee per het nakijken geeft. Bij een der sporadisch geworden, aanvallen van Kapelle wordt de linksbuiten ten val gebracht en de toegestane strafschop wordt recht op doelman Simmers geschoten, die. hiermede weinig moeite heeft. ?Èven later krijgt Stoutjesdijk de opspringende bal op ongelukkige, wijze tegen de hand en weer wijst de scheidsrech ter naar de stip. De rechtbinnen schiet de bal hard tegen de lat, de toestormende linksbinnen weet de terugspringende bal op te vangen, schiet in doch weer weet Simmers het leder, weg te werken. Toch komt Kapelle nog eenmaal terug en als Berrevoets.de bal voor de keeper laat lopen Wórdt diéns uit zicht belemmerd en de stand is 2-4. Kapelle heeft zich reeds met de uitslag verzoend als 2 minuten voor tijd de back van'Kapelle hands maakt en Haverhoek de toegestane strafschop op zijn bekende vakkun dige wijze inschiet (2-5). Na nog 2 minuten spelen blaast scheidsrech ter P. Wijs, die zich nogal door het publiek liet beïnvloeden, het einde van een wedstrijd, waarbij MEVO verdiend heeft gewonnen en alle spelers zich van het begin tot het einde ten volle hebben gegeven. DE VORST VAN SUPRANIA 15. Met aapachtige behendigheid klautert een kleine, donkere gestalte door het venster van een der torenkamers naar binnen., Haastig knoopt hij het touw, waarlangs hij omhoogkwam, los van de pijl, die diep in het houtwerk van het hemelbed gedrongen is. De dwerg knoopt het touw stevig om de steunbalk van het hemel- ;ibed, buigt zich uit het venster en geeft een teken met de hand Twee vrouwelijke bedienden van Barranca, de armen vol met dekens en kussens, lopen door de gangen van het slot. „Heb je ze gezien?" moppert de een verontwaardigd, „wilde mannen zijn het, met gezichten zo zwart als roet! En ze hebben een reuzenkat bij zich, brrrr, om er een stuip van te krijgen, zo'n monster! Wat Heer Aram toch al in huis haalt! En wij maar bedden opmaken voor die...." Ze heeft al pratende de deur van een der torenkamers opengeduwd en plotseling stokken haar de woorden in de mond. Want daar, vlak teèenover haar, staan een kleine, dónkere dwerg en een afschrikwekkend uitziende zwarte krijger!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3