Sowjet-Unie lanceerde nieuwe kunstmaan met proefdier DE ZIERIKZEESCHE COURANT HONGAREN IN AMSTERDAM HERDACHTEN DE VRIJHEIDSSTRIJD ZJOEKOF UIT PARTIJLEIDING GESTOTEN MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 No. 18252 4 114e Jaarjang ZffiJUmSCHEWMElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikxee, Postbus nr. 1, Tell 42J> na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng na 137477 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tet. 309. Gewijd aan de oktoberrevolutie LONDEN, 3-11. Radio-Moskou heeft zondagochtend omgeroepen dat de Sowjet-Unie opnieuw een kunstmaan heeft afgeschoten. Aan boord bevindt zich een hond. Op de radiokamer van het A.N.P. in den Haag ontving men zondag ochtend zwak het plep-piep-piep-slgnaal van de nieuwe kunstmaan op 20,5 khtz. Ook te Londen werd het signaal opgevangen, dat eveneens op 40 khtz, maar dan als een ononderbroken toon, hoorbaar is. Het zijn dezelfde frequenties als waarop de Spoetnik uitzond. Volgens radio-Moskou was de tweede satelliet zondagochtend om 4.20 en 6.05 uur plaatselijke tijd reeds tweemaal boven de Rus sische hoofdstad geweest. Alle boordapparatuur werkte normaal. De satelliet was, aldus de omroe per, met succes naar de bovenste atmosfeer afgeschoten en bevindt zich thans op een hoogte van 1500 km. De kunstmaan heeft 102 mi nuten voor een reis rond de aard bol nodig. Zij was, evenals de Spoet nik, op een lengtegraad van 60 gr. van de equator gelanceerd. Volgens de eerste van de kunst maan opgevangen berichten leidde de hond nog steeds een „normaal bestaan". Raket-deel Tass berichtte dat de satelliet volgens de beschikbare gegevens het laatste deel is van een tran spor traket, met wetenschappelijke apparatuur en zenders aan boord. Het gewicht van de apparaten en de houders daarvan bedraagt 508.3 kilo. De kunstmaan kreeg een krin- snelheid van 8 km per seconde. De lancering geschiedde in het kader van het internationale geo fysische jaar voor de bestudering van de bovenste lagen dei* "atmo sfeer en van de lichamelijke pro cessen en levensomstandigheden in de kosmische ruimte. Aan boord bevinden zich o.a. toestellen voor de bestudering van de zonnestra ling in het ultraviolette en rönt- gen-deel van het spectrum, van de kosmische straling, temperatuur en druk. Het proefdier is voorzien van lucht en voedsel. De inclinatiehoek met de eve naar is ongeveer 65 graden. De lan cering wai gewijd aan de 40ste her denking van do Russische oktober revolutie. De eerste kunstmaan, die op 4 oktober de lucht in werd gescho ten, voltooide zondag haar 441ste reis rond de aarde. Zij bereikte een hoogte van 900 km boven het aard oppervlak en weegt 83,6 kilo. Drie spoorwegmannen te Maas tricht menen zondagochtend om half zeven de (eerste) kunstmaan of het raketdeel waargenomen te hebben. Gedurende twee minuten zagen zij op het emplacement van Maastricht een vuurrode bol van zuid naar nooi'doost vliegen. Bejaarde senator op Soestdijk HM. de Koningin heeft ten pa- leize Soestdijk de negentigjarige Amerikaanse senator Theodore Francis Green ontvangen voor «en informeel bezoek. Senator Green, dl» in zijn func tie van voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor buitenland se betrekkingen een rondreis maakt door de Nato-landen, heeft reeds in 1893 tijdens een ontvangst in Wei- mar een ontmoeting gehad met Prinses Wilhelmina en Koningin Emma. n De Amerikaanse afgevaardigde Lodge heeft aan de pers verklaard dat Amerika tevreden is over het verloop van het debat in de alge- men vergadering der V.N. inzake het Turks-Syrisch geschil. Hij is van mening dat de instelling van een commissie van onderzoek aan de Syrische klacht een gewicht zou hebben toegekend dat zij niet heeft De weg is nu vrij voor bemiddeling door koning Saoed, zei hij. Bevan over de afzetting van Zjoekof De Britse socialistenleider Bevan. belast met buitenlandse zaken in het socialistische „schaduwkabinet" heeft op een conferentie te Boston de theorieën verworpen, volgens welke de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Chroesjtsjef, aan macht heeft ge wonnen of ingeboet door de afzet ting van maarschalk Zjoekof. Er heeft zich hier een geval voor gedaan, waarin een militair te machtig is geworden in de ogen van de niet-militaire regeringsautori teiten, aldus Bevan. Een dergelijk beleid is traditioneel voor het so cialisme en communisme en vloeit voort uit de vrees voor een herle ving van het Bonapartlsme. Hij zei van oordeel te zijn, dat Zjoekof is afgezet, omdat de Russische com munisten het nodig oordelen het burgergezag boven het militaire te handhaven. Duitse vrouwen hoos op Adenauer BONN, 31-10. De samenstelling van het nieuwe kabinet-Adenauer heeft „de diepe verontwaardiging" van de Duitse vrouwen opgewekt, zo wordt gezegd in een brief, die negen vrouwenorganisaties in de Bondsrepubliek aan de Bondskan selier hebben gericht. De organi saties wijzen er op, dat er in het kabinet geen enkele vrouw is op genomen, niettegenstaande de be loften die Adenauer vóór de ver kiezingen van vijftien september had gedaan. Congres van het inter nationale Rode Kruis Het congres van het Internatio nale Rode Kruis te Nieuw Delhi heeft met algemene stemmen een door India ingediende ontwerp resolutie aanvaard, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan, oorlog te voorkomen, het streven naar ontwapening te versterken en „maatregelen te nemen, waardoor te allen tijde de mensheid wordt beschermd tegen de gevolgen van het gebruik van brandbommen, chemische, bacteriologische, radio actieve en andere wapens". Een Sowjet-amendement waarin werd opgeroepen tot een onmiddel lijk staken of opschorten van proe ven met kernwapens, werd ver worpen. Twee foto's van dramatische betekenis. Links zien we maarschalk Zjoe kof, op het moment dat deze foto werd gemaakt nog Russische minister van Defensie, in een zonnige bui, terwijl hij bij zijn aankomst op het vliegveld van Tirana voor een officieel bezoek aan Albanië wordt ge zoend door een Albanees meisje, dat hem bloemen aanbood. Zjoekof, toen nog een gevierde persoonlijkheid, zou slechts korte tijd later van zijn functie worden ontheven en worden opgevolgd door Malakofski. Rechts zien we hoe Nikita Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Rus sische communistische partij, en vice-premier Mikojan een heildronk uitbrachten op de Spoetnik, tijdens een receptie op de Turkse ambassade in Moskou ter gelegenheid van de Turkse Nationale Dag. Chroesjtsjef verklaarde hier, dat Zjoekof het goed maakte en een nieuwe functie zou krijgen. De verschijning van Chroesjtsjef op deze receptie was ove rigens een grote verrassing gezien de huidige verhouding Rusland- Turkije. VERKLARING VAN PEARSON ST. PAUL, Minnesota, 3-11. De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1957 en vroegere Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft zondag in een rede, die hij op de universiteit van Minnesota hield, verklaard, dat het westen „van elke gelegenheid om met zijn mogelijke vijanden te on derhandelen volledig gebruik moet maken". Nederlandse SS-er in Russisch kamp Naar het Westduitse blad „Bild" weet te melden, bevinden zich vier Belgen en een Nederlander, die te gen het einde van de tweede we reldoorlog vrijwillig tot de Waffen- SS waren toegetreden, zich in het Russische strafkamp te Potma, 500 km. ten oosten van Moskou. De Nederlander zou de 32-jarige An ton van K. zijn. Het blad zegt, dat een voormalige Duitse gevangene het Rode Kruis op de hoogte van de verblijfplaats van de vijl man nen heeft gesteld. Nationaal monument te Westerbork In een rede, die de Commissaris der Koningin in de provincie Dren te, mr. J. Carmer, heeft gehouden ter gelegenheid van het bezoek van de gezant van Israël, de heer H. A. Cidor, aan de provincie Drente, heeft hij o.a. meegedeeld, dat het provinciaal bestuur besloten heeft het initiatief te nemen tot de op richting van een nationaal monu ment te Westerbork, „opdat ons volk nimmer zal vergeten wat zich op die plek aan nood en ellende heeft afgespeeld". Het provinciaal bestuur heeft besloten aan het te vormen comité tot oprichting van een nationaal gedenkteken een eer ste bijdrage van 3.000 gulden te schenken, aldus de heer Cramer. De scholenbouw in Nederland Minister Cals is niet geheel te vredengesteld over het bouwvolu me, dat in 1958 voor scholenbouw beschikbaar wordt gesteld, hoewel het bedrag van 190 miljoen gulden 40 miljoen ligt boven het lopende jaar. Zolang echter het hele bouw programma moet worden beperkt en vele woontoestanden nog on draaglijk moeten worden genoemd is het voor de minister begrijpelijk, dat ook voor de scholenbouw met minder genoegen moet worden ge nomen dan wenselijk is. Dit zegt minister Cals in een tweede nota aan de Tweede Kamer inzake bouwvolume voor hot on derwijs. Taal der vissen De Oostenrijkse kiktiorsrrum Walter Tisch zal in het ko mende voorjaar naar de Ro de Zee gaan om daar met een speciale microfoon de taal der vissen op te nemen, aldus heeft het Weense blad „Wiener Kurier" donderdag gemeld. ROTTERDAM. Het gehele siga renmagazijn van van der T. aan de Goudsesingel te Rotterdam Is leeg gehaald. Er verdween voor duizen den guldens aan rookartikelen, die de inbreker(s) vermoedelijk met een vrachtauto hebben vervoord. In de Beierse alpen bij Berch- tesgaden zijn vrijdag bij het be klimmen van een moeilijke berg wand vermoedelijk vijf jonge Duit sers, onder wie twee meisjes, in de diepte gestort en omgekomen. Door het invallen van de duisternis moest men het zoeken tijdelijk sta ken. A.N.V.V. vraagt aanduiding maximum-snelheid De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) heeft zich tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek langs de we gen, waarvoor de maximum snel heid van 50 km per uur geldt, de internationaal erkende ronde maxi mum-snelheidsborden met rode rand en vermelding van de toege laten snelheid, te doen plaatsen Het aanduiden van het weggedeel te, waarvoor de maximum snelheid geldt, door middel van de gemeen telijke plaatsnaamborden zoals men dat thans doet, acht de A N.V.V. voor buitenlandse automobilisten niet duidelijk. Ten eerste kan de buitenlandse toerist de plaatsnaam dikwijls niet lezen, zodat hij niet weet wat er bedoeld wordt, ten tweede staan de naamborden vaak op plaatsen, waar van bebouwing nog geen sprake is of waar, zoals bij wegomleggingen, men in het ge heel niet door een bebouwde kom rijdt. Bovendien acht de A.N.V.V. het niet uitvoerbaar, dat alle Ne derland bezoekende buitenlandse automobilisten - in totaal circa 2 miljoen per jaar - van de bestaan de regeling op de hoogte worden gebracht. De A.N.V.V. vraagt de internationaal erkende maximum snelheidsaanduidingen onder de plaatsnaamborden t« doen aan brengen. De wereldbond ▼an oud-strijder» De heer W. Ch. J. M. van Lan- schot uit Eindhoven, president van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, is op het jaar lijkse congres van de Wereldbond van Oudstrijders te Berlijn tot pre sident van deze bond gekozen. Hij was tot dusver penningmeester. Uitspraak in conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen UTRECHT, 81-10. - Het college van bindend adviseurs inzake het ziekenfondshonorarium voor de tandartsen heeft uitspraak gedaan inzake het conflict, dat gerezen is tussen de tandartsen en de zieken fondsen over het tandartsenhono rarium .De tarieven, aldus dit col lege van bindend adviesurs, dienen te worden vastgesteld op een grondslag van f 0,27 per verrich tingsminuut. Van de zijde der tandartsen was destijds berekend, dat het honorarium 34,07 cent per verrichtingsminuut diende te zijn, terwijl de conclusie uit de rappor ten van de zijde der ziekenfonds organisaties (G.O.Z.) luidde, dat met 21,5 cent per verrichtingsmi nuut diende te worden volstaan. Het bedrag van 27 cent, zoals dat nu is vastgesteld, ligt dus iets be neden het gemiddelde van deze beide bedragen. Naar van de zijde van het Ge meenschappelijk Overleg van Zie kenfondsorganisaties wordt verno men, vloeiden de zeer uiteenlo pende conclusies van tandartsen en ziekenfondsen voort uit de omstan digheid, dat de tandartsen aanvan kelijk er van uitgingen, dat het jaarinkomen in 1500 verrichtings uren moest worden verworven, ter wijl de zietëenfondsorganisaties aan vankelijk hiervoor 2000 verrich tingsuren Verlangden. Het college van bindend advi seurs heeft het aantal verrichtings uren op 1800 vastgesteld. Dit ver klaart tevens, dat de uitslag, in centen per verrichtingsminuut uit gedrukt, ongeveer het mjdden tus sen de wederzijdse standpunten houdt. Het bindend advies geldt voor een overeenkomst tussen de tand artsen en de ziekenfondsen voor het resterende deel van 1957 en voor het jaar 1958. Een goede daad gaat nooit verloren, ook al lijkt het wel eens zo. Belangrijke maand ▼oor de R.T.M. November wordt voor de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschap pij te Rotterdam een belangrijke maand. Zo zal de voltooiing van de reorganisatie van het bedrijf op Schouwen-Duiveland een feit wor den met het gereedkomen van een dienstgebouw te Anna Jacoba-pol- der. Dit gebouw bevat tevens een wachtgelegenheid en een milkbar. Met dit gebouw wordt voorzien in een dringende behoefte aan het drukke veer Zijpe-Anna Jacoba- polder. Mischien komt hierdoor te vens een einde aan de moeilijkhe den die vaak ontstaan door het vóór de beurt de pont oprijden, daar de beambte die in dit stationsgebouw zal komen te wonen belast wordt met het in volgorde aanstellen van aankomende auto's bij druk ver voer. De wachtkamer zal worden ingericht als die te Zijpe. Een an dere mijlpaal voor het bedrijf is ook de voltooiing van het wagen park op Goeree-Overflakkee en Hoekse Waard, dat nodig is door de wijziging van de tram-exploitatie in een exploitatie met autobussen en vrachtwagens. Verder is gereedge komen het m.s. „Haringvliet" voor de dienst Middelharnis-Hellevoet- sluis, met welk schip momenteel proefvaarten worden gemaakt om het personeel er mee vertrouwd te maken. Het vaartuig heeft een laadvermogen van 300 ton en kan maximaal 300 passagiers vervoe ren. Voor het uitgebreide en gemo- derne wagenpark gaat de R.T.M. op verschillende plaatsen zes nieuwe garages bouwen. Plechtige kranslegging bij nationaal monument AMSTERDAM, 3-11. Zondagmid dag is in Amsterdam, ter afsluiting van een reeks bijeenkomsten in verschillende plaatsen, de Hon gaarse vrijheidsstrijd officieel her dacht tijdens een bijeenkomst in Kransnapolsky, gevolgd door een kranslegging bij het nationaal mo nument op de Dam. Hierbij was o.m. aanwezig mevr. Anna Kethly, ood-minister van staat van Hon- garij«. In de morgenuren celebreerde pater Radanyi S.J. in de Sint Ni- colaaskerk een heilige mis, en de Hongaarse predikant ds. I. L. Tuski leidde voor de protestanten in de consistoriekamer van de Nieuwe Kerk een herdenkingsdienst. H.M. de Koningin had toestem ming verleend de Hongaarse ver- zetsvlag, die haar verleden jaar door een vrijheidsstrijder was aan geboden, tijdens de herdenking en de kranslegging op te stellen. Dit dundoek met de zwarte rouwstrip werd door een vlaggewacht van het ere-peloton van de voormalige B.S. vanuit 's Koningsvoorhuis in het paleis overgebracht naar Krasna- polsky. Nadat de vlag was binnen gedragen zong het koor der vereni ging „Hongaarse haven" uit de hoofdstad, tezamen met de ruim 400 aanwezigen, het Hongaarse volkslied, gevolgd door het Wilhel mus. Het woord werd gevoerd door dr. O. Banki, arts te Roermond, en drs. A. Kaan, adj. directeur van-de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Amsterdam. Bij het natio naal monument woonde burge meester mr. G. van Hall het slot der herdenking bij. En terwijl de regen gestaag neerviel klonk op nieuw het Hongaarse volkslied, na dat met een minuut stilte de ge vallen vrijheidsstrijders waren her dacht BONN, 2-11. Het Westduitse pers bureau D.P.A. heeft vandaag uit Moskou bericht, dat maarschalk Zjoekof, de onslagen Russische mi nister van Defensie, uit het presi dium en he centrale comité van de communistische parij is verwijderd. Later is een communiqué gepu bliceerd van het centrale comité waarin gezegd wordt, dat maar schalk Zjoekof uit de twee uitvoe rende organen is verwijderd omdat hij zich verzet had tegen partij- besluiten. Zjoekof zal een nieuwe taak krij gen „in overeenstemming met zijn ervaring en bekwaamheden". Dit is woensdag ook reeds gezegd door partijleider Chroesjtsjef. Men verwacht thans ingrijpende veranderingen in de Russische le gerleiding, nu de invloed van maar- schaalk Zjoekof teniet gedaan is De communistische partij zal, aldus Reuter, thans haar gezag in de mi litaire politiek ten volle laten gel den. Tot slot van deze eenvoudige doch ontroerende plechtigheid be geleidden de Hongaren en de Ne derlandse genodigden de vlag, die door de vaandelwacht naar het pa leis werd teruggebracht In de na middag werd in Kransnapolsky de film „Hongarije in vlammen" ver toond. Vrouwelijke Vrij- Provinciale dag williger» Zeeland Woensdag 6 november zal de Fe deratie voor Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening in Zeeland voor ie derde maal een provinciale dag beleggen. Deze dag wordt gehou den in de Schouwburg te Middel burg en zal voor een groot deel in het teken staan van de hulp aan onderontwikkelde gebieden en vluchtelingenhulp. De bijeenkomst wordt geopend door mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, waarna mevrouw E van de Bosch-de Jong, bestuurslid N.O.V.- I.B. over haar indrukken uit de on- ierontwikkelde gebieden zal spre ken. Vervolgens zal het woord worden gevoerd door de Commissaris der Koningin in Zeeland en door de landelijke voorzitster de rfederatie mevr. dra. P. Walma-van der Mo- en-Meindersma, de laatste over de hulp van de federatie aan de vluch- telingengebieden in Karinthië. Des middags spreekt D. M. de Jager, inspecteur van politie te Eindhoven over „Hebben wij een taak bij de verkeersopvoeding". Voor deze pro vinciale dag zijn 261 afdelingen van 3e elf vrouwenorganisaties in Zee land uitgenodigd. Elektrisch licht voor boerenbedrijven De elektrifikatie van de boeren bedrijven in de polder „Bruinisse" maakt thans goede voortgang. Vo rige week werd in het zuidelijk deel van de Langeweg de laatste woning annex bedrijfsgebouwen aan de Langeweg aangesloten, t.w. het be drijf van de heer J. W. Jonker. De aansluiting was begonnen bij het bedrijf van de heer W. L. van 't Noordende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1