Schouwen bezit in domaniale dennen n benijdenswaardig gebied BURGH-HAAMSTEDE VOOR VOLGEND JAAR WORDT TOENAME VAN DE GLADIOLENTEELT VERWACHT Belangrijke bron van inkomsten voor Schouwen-Duiveland (Van onze correspondent) Slot. Gezien de oogstresultaten van dit jaar wordt voor de volgende ja ren een toename van de teelt ver wacht. De kwekers leren de gla diool kennen en krijgen plezier in dit werk. Bij het planten in de maand maart worden echter nog al eens fouten gemaakt. De gladiool moet, zodra hij geplant is wortels kunnen maken, zodat de grond vochtig moet zijn. Is dit niet het geval dan droogt ze uit. Het ont smette plantgoed kan bij een goed plantbed niet mislukken, er kan een zwakke broeder tussen zitten, deze moet er uit gewipt worden. De gladioool heeft verder veel behoefte aan zon en licht, op be schutte plaatsen komt de teelt dan ook niet in aanmerking. De juiste plantafstand is 50 cm. tussen de re gels. Er wordt over het algemeen nog te nauw geplant. Dat het ge was goed schoon gehouden moet worden behoeven we niet te ver tellen. De gladiool is bij sommige weersomstandigheden vatbaar voor roest of vuur. Daarom moeten ze omstreeks de maand augustus 5 6 maal bespoten worden met Zineb, een carbamaat. Verder is het te ontraden na het planten nog met trekkers en een egge over het ge plante stuk te rijden, daar dit fu nest is voor de tere knollen. Bij aankoop van plantgoed wordt meestal de maat 4-6 genomen, niet kleiner daar anders de opbrengst ver beneden de verwachtingen blijft. De prijs komt dan op onge veer 5 a 6 gulden per roe. De ge middelde opbrengst ligt tussen de 18 en 20 gulden per roe. Er zullen hiervan nog enkele bedragen af moeten voor cultuurzorgen, maar dan is het toch nog een zeer aan lokkelijke teelt. In 1956 bedroeg de omzet op ons eiland die door de firma van Waveren werd verzorgd 2.850.000 stuks. Zelf plantte de fir ma nog 1.150.000 stuks, terwijl in behandeling van andere kwekers nog 550.000 stuks waren. Wanneer wij deze getallen zo eens bekijken en we bedenken daarbij dat de teelt nog sterk uitbreiden zal, dan wordt de gladiolenteelt een belang rijke bron van inkomsten voor ons eiland. De klaarmaakperiode van de gla diool vergt ongeveer drie weken en bestaat uit drogen, schoonmaken, sorteren en tellen. Rondgang door bedrijfsgebouwen De heer van Waveren was zo vriendelijk met ons een rondgang door de bedrijfsgebouwen te maken. De knollen worden direct na ont vangst uit de zakken in pootbak^ ken gestort en dan in de droogaf- deling gezet om voor te drogen. De centrale verwarming zorgt voor een temperatuur van 70 graden F., terwijl gevaarlijk uitziende hori zontaal draaiende propellers (ven tilatoren) de vochtige lucht verwij deren. Hierna krijgen de gladiolen de schoonmaakbeurt. Een groot aantal vrouwen en meisjes verwij deren de oude wortelkrans en de jonge kralen zodat de knol een prachtig uiterlijk verkrijgt. Dan volgt de verdere droogperiode, waarbij ze tegelijk een naftalinebe- handeling ondergaan tegen thrips. De naftaline wordt in electrische verdampingstoestellen door de ge hele afdeling verspreid. Dit gebeurt meestal in de nacht, daar het in deze ruimte voor het personeel niet te harden is. In de 2 minuten die we hier vertoefden liepen ons de tranen over de wangen. Na deze behandeling gaan ze na geteld te zijn naar de zolders, waar ze nog verder in de warme lucht blijven staan totdat de tijd voor verzenden in aangebroken. De kis ten met het bekende opschrift: Grown in Holland - worden dan met de keurig schoon en droge gla diolen gevuld en naar de expor teurs vervoerd. Tenslotte brachten we nog een bezoek aan „Winterrust", een be drijfsgebouw dat enkele maanden geleden met de modernste droog installatie is voorzien. Hier worden de gladiolen op een constante tem peratuur van 80 graden F. gehou den, zonder dat dit personeel vergt. Een grote oliestook-installatie, voorzien van stuwingsaggregaten, perst de warme lucht door houten kanalen door het gehele gebouw, terwijl een thermostaat de tempe ratuur regelt. Het zal wellicht mo gelijk zijn in dit gebouw, door in laat van koele lucht in de winter, fruit op een bepaalde temperatuur te houden. Wanneer we het gehele proces nog eens de revue laten passeren, dan kunnen we niets anders zeg gen, dan dat de gladiool hier een prima behandeling krijgt. Het doet ons goed, wanneer we de heer van Waveren horen vertellen over gla diolen als „schotels" zo groot. Bo vendien zal onz enaam als bloe- menkwekers bij uitnemendheid over de gehele wereld op dezelfde hoogte blijven en wij, inwoners van Schouwen-Duiveland, zijn er trots op dat we met het kweken van de ze gladiolen hiertoe een steentje mochten bijdragen. Een speciaal dankwoord aan de heer van Waveren, die ons dit alles op duidelijke wijze vertelde en liet zien, is hier stellig niet misplaatst. Het kanaal, dat gebruikt zal wor den voor het ontwateren van de Hoeleh moerassen in Israël, bij de Syrische grens, is voltooid, aldus is donderdag uit Tel Aviv gemeld. De aanleg van het kanaal is in 1951 begonnen, maar moest verschei dene malen worden onderbroken wegens moeilijkheden met Syrië. Door deze ontwatering zal men ANNA JACOBA POLDER Geslaagde demonstratie-avond Door twee plaatselijke winkeliers de heren W. Roelse en P. C. v. d. Reest, werd in het Dorpshuis een film- en demonstratie-avond geor ganiseerd, waaraan medewerking werd verleend door de Ned. Oxo- mij. en fa. Siebrand en Schol ten. De propagandist van het Oxo-con- cern gaf een uitvoerige uiteenzet ting over deze maatschappij. Alle dames namen deel aan een geani meerde ballonnenwedstrijd. Ook een propagandist van de fa. Schol ten vroeg de aandacht voor enkele bekende artikelen, terwijl een ver tegenwoordiger van de fa. Sie brand zijn woordje eveneens klaar had. De avond werd opgevrolijkt met enige films en hersengymnas tiek wedstrijden. Allen keerden vol daan met een presentje naar huis. Natuurschoon op herfstdag Tocht vol verrassingen langs schone dreven (Van een bijzondere medewerker) Stralend herfstweer is het op die late oktoberdag. En ik behoef me dan ook niet lang te bedenken als mijn „natuurvriend" voorstelt een tochtje door de Westenschouwse dennen te ondernemen. Vlug wor den kijker en foto-apparaat omge hangen en na een kwartier staan we bij de „oude kweektuin". Wat een kleuren vallen daar te bewon deren in de bladeren van de jonge heesters en struiken! Rood, geel, bruin en allerlei overgangen, prachtig afstekend tegen het groen van de dennen op de achtergrond. De abelen zijn al bijna kaal, maar hier en daar dragen ze nog wat blad, aan de onderzijde nog onver anderd witviltig, doch van boven reeds verkleurd tot fel citroengeel, ten teken dat bij de eerstkomende windvlaagjes ook deze achterblij vers wel zullen neerdwarrelen. In de tamme kastanjes, rechts van ons, zien we al een klein aantal vruchten in hun stekelige bolsters. De vele teunisbloemen, die ons nog volop laten genieten van hun grote, heldergele bloemen, die tegen de avond zo opeens kunnen open springen, doen ons bijna geloven dat ze tot de oorspronkelijke flora van Schouwen behoren. We nemen echter aan dat ze hier op de een of andere manier zijn verwilderd. Na nog even een heggemusje te hebben bespied, dat zich met zijn beschuttende kleur onder het struikgewas onzichtbaar waande, en een „snikkerdekikkend" nieuws gierig roodborstje te hebben ge rustgesteld, gaan we het tegelpad op, het bos in. Al spoedig ontwaren we tussen de dennen de prachtige bladeren van de eikvaren, vele nog met de bruine sporendoosjes aan de achterzijde. Uit deze doosjes zul len straks nog talloze, bijna on zichtbare lichaampjes - de sporen - vrijkomen, die als ze door de wind worden meegevoerd en op geschikte plaatsen terechtkomen, voor de ver breiding van de plant zorgen. In onze schooljaren gingen we er dik wijls op uit om deze planten, die we „duvekrak" noemden, te zoeken. We groeven dan de wortels, die een scherpzoete smaak hebben, op, om er op te kunnen kauwen. Bedenk lezer, dat er toen nog geen kauw- gummi was en dat het „kinderlijk inkomen" meestal niet uitkwam boven die ene maandagochtendcent, die zeer vlug besteed was. Denkt u soms dat er in een den nenbos geen afwisseling is? Kijk dan eens naar al die paddenstoe len! Ook daar zijn allerlei kleuren en vormen te bewonderen. Het zijn boleten en stuifzwamrpen, zwavel- kopjes en aardsterren en nog vele anderen, waarvan ik u de namen moet schuldig blijven, omdat ik ze zelf niet weet. Goudhaantjes Plotseling blijven we staan. Heel zacht klinkt het „siet-siet" vlakbij in de dennen. We zien ons omringd door heel kleine vogeltjes, die on der het uitstoten van deze tere klankjes, door de dennen buitelen, soms geheel ondersteboven han gend aan hun draad-dunne pootjes. Ze komen zo dichtbij, dat we dui delijk op het kleine kopje de grijs- gele kruinstreep kunnen zien met aan weerszijden een donker wenk- brauwstreepje. Het zijn goud haantjes, de kleinste vogeltjes van ons land, die hier op doortrek zijn. Weer op het hoofdpad gekomen is het een veel grotere vogel die onze aandacht trekt.Op brede, on bewogen vleugels cirkelt een bui zerd boven het bos, kennelijk op zoek naar prooi. Door de kijker kunnen we een tijdlang genieten van de volmaakte zweefvliegkunst van deze, hier in de winter vertoe vende roofvogel. Wat verder steken enkele don kergroene planten boven de dikke laag dennennaalden uit. Breedge- bladerde stengels met bovenaan een lange tros zaaddozen. Jammer dat er geen bloemen meer aan te vinden zijn. Het is echter wel ze ker, dat we hier te doen hebben met de breedbladige wespenorchis, de plant, waaraan de verzorgers van het domeingebied kunnen zien of er konijnen binnen de afraste ring zijn. Die dieren hebben nl. een voorliefde voor deze orchidee. Er wacht ons nog een verrassing! In een van de vochtige duinpannen bloeien nog wat nakomertjes van het welriekende rondblad-winter- groen (Pirola). Op het eerste ge zicht gelijkend op de gekweekte lelietjes-van-dalen. Maar bij na dere beschouwing ziet ook de leek dat deze rode stengels met witte bloempjes tot een heel andere plan- tenfamilie behoren. Zwarte mezen Op weg naar de oostelijke zoom van het bos klinkt een ons onbe kend vogelgeluid. Daar boven in de dennen zien we ze, op zoek naar voedsel. Neen, het zijn geen kool mezen, al lijken ze er wel wat op. De witte wangen zijn kleiner, het geel ontbreekt of is veel bleker en bovendien hebben ze een witte vlek in de nek. Het zijn zwarte mezen. Zullen ze zich in de volgende jaren als broedvogel op ons eiland vesti gen? Of zal het bij deze doortrek kers blijven? Bij de oostkant gekomen voert de weg ons langs een rand van laaggroeiend struikgewas, hoofdza kelijk bestaande uit liguster en duindoorn, waardoor op sommige plaatsen prachtige guirlandes met rozenbottels zijn gestrengeld. Het zijn vooral die glanzende, rode ro zenbottels, die de kleurencamera enige malen in actie doet komen. Opvallend is dat er dit jaar zo buitengewoon veel bessen gevormd zijn op de liguster. De trekkende koperwieken en kramsvogels vin den hier dan ook een rijk voorziene dis. We zien ze herhaalde malen op deze zwarte bessen neerstrijken. Jammer dat de duindoorn dit jaar blijkbaar niet de gunstige voor waarden had om tot een goede vruchtzetting te komen. We missen ditmaal het in andere jaren zo aan trekkelijke oranje van haar bessen. Intussen zijn wij weer terugge komen bij ons beginpunt, vanwaar de tocht naar huis wordt onder nomen. Voldaan door al het boei ende dat de natuur ons op deze mooie herfstdag bood. En voor de zoveelste maal beseffend, dat in deze domaniale duinen Schouwen een benijdenswaardig gebied bezit. Volledige inlichtingen worden geheel vrijblijvend verstrekt door: D. BIJL JZN. Kasteelstraat 11 6, Vlissingen - tel. 01184 - 2537 Puzzlebliksem - Vermoeien - Vreugde Knollen - Geen Primeur en Drie Dingen De financiële puzzlebliksem is dus flink op Schouwen-Duiveland ingeslagen eri als Eilandman er iets van zeggen mag, dan dit: laten we nimmer het hoofd verliezen" want feitelijk heeft ieder al eens twintig mille gekregen. Alleen over een jaar of tien uitgesmeerd dan, maar zoveel maakt dat nu toch feitelijk ook weer niet uit. In tussen kan de vreugde als men geen prijs wint, net zo groot zijn dan als men er wel een wint, voelt Eilandman zo, want het is maar lastig alle schema's omver gewor pen te zien, alle mogelijkheden op hun nieuwe waarde te moeten schatten en alle mogelijke dingen te kunnen doen, waarover nog niet voldoende nagedacht is. Dat moet wel verschrikkelijk vermoeien en daarom blijft het te prefereren, dat met de laatste centjes de tabaks- rekening aan 't eind van de maand wordt betaald, dan dat men tegen die tijd nog met briefjes van hon derd kan werken. Daarom is Eilandman zo ontzettend blij nog nimmer een grote prijs te hebben gewonnen en hij hoopt regelrecht dat het ook nooit gebeuren zal. Zó is het nu eens een keer! Intussen vrienden, zult U wel hebben begrepen, dat Eilandman zijn (herverkavelde) tuin voortaan stampvol met gladiolenknollen gaat zetten. Hij wil pogen (door een goed voorbeeld) heel Schouwen- Duiveland om te toveren in één bloementuin. De uitbundige kleu renpracht van de gladiolen is al wereldberoemd en de teelt is een lukratieve zaak en daarom over schakelen van de andijvie en de prei op de gladiolen. Het Schouwen-Duivelandse in ternationalisme krijgt een nieuwe impuls door de plannen tot een kolossale viswedstrijd in de kre ken bij Ouwerkerk, want ieder we reldburger mag er aan deelnemen. Wij hebben wel geen monster van „Loch Ouwerkerk", maar er zitten daar toch polsdikke palingen in de kreken en die geven Duiveland al voldoende reputatie, nu nog hier en daar, maar straks over de ge hele wereld. Wie nog (wat laat) herfstachtig geboomte in de Westhoek onder ogen krijgt, bedenke dat hij geen primeur beleeft. Het is van alle tij den zo geweest daar. Welig groen placht daar altijd al te groeien en in de 17e eeuw zijn er wel eikebo men gegroeid, die voor f 100 en zelfs tot 20 „Ponden Vlaamsch" werden verkocht. Als men in die tijden met „Ponden Vlaamsch" ging werken was het nogal wat. Heeft U intussen nog een late (reis)-herfst-kriebel? Dat kan ge makkelijk, in verband met alles in de lucht dat maant tot een „toe kijk nog gauw even", want straks komt de winterEilandman klapt niet graag uit de school, maar hij heeft er wel last van. Hij wil (zo maar) in de vlucht drie dingen: nl. de herfsttinten bij „Kraantje Lek" te Bloemendaal zien, de roerloze stilte proeven van een (gouden) Hessenweg in de Gelderse Achter hoek en (even, nou ja even) kijken in de gerestaureerde Dom van Keu len. Misschien wil het wel lukken en als dat het geval is, mag hij er dan (later) wat van neerschrijven? Ja? Dank U! Ingezonden mededeling Smakelijk eten met SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 3 november a.s. luidt: 3e klasse D: Terneuzen-Zierik- zee; Axel-Grenswachters; Honte- nisse-RKFC; Biervliet-METO; Zee- landia-RCS; ODIO-Zeeland Sport. 4e klasse G: Renesse-Steenber- gen (half 3); Kaaise Boys-Burgh; SC Gastel-Nieuw Borgvliet; Clu- zona-Halsteren; NSV-Noordhoek. DE VORST VAN SUPRANIA 14. Bij een zeer hoge sparreboom, die dicht bij de zuidmuur van het kasteel staat, geeft de man met de baard de Messeria-krijgers een teken te blijven staanMet gedempte stem geeft hij zijn bevelen en even later klautert een der krijgers met katachtige be hendigheid omhoog. In zijn hand klemt de man een grote voetboog, een pijl en een lang, stevig touw. Als hij zo hoog geklommen is, dat de zijtakken te dun worden om zijn géwicht te dragen, spant de krijger de boog en zet zich op een dikke, stevige takZorgvuldig plaatst hij de pijl, waaraan het lange touw vastgebonden zit, op de boog. Dan richt hij de boog omhoog, zijn linkerhand omklemt de hendel en slaat deze met kracht terug. Zoevend schiet de pees los en drijft de pijl met een wijde boog door de luchtDe pijl ver dwijnt hoog boven hem in een torenvenster en de neger grijnst tevreden als hij de droge tik hoort, waarmee de pijlpunt zich daar binnen ergens in vastboort Snel klautert hij naar beneden. De anderen staan reeds bij het touw, dicht tegen de muur gedrukt. Een kleine, dwergachtige fi guur, met een enorme tulband, rukt even aan het touw en werkt zich dan, de voeten tegen de muur gedrukt, snel omhoog„Het lukt", grijnst de man met de baard, „de pijl houdt het!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6