Minister wil Deltaplan in voorgenomen tijd verwezenlijkt zien KLAVER VIER ADENAUER VOORZIET NOG „ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN" VOOR ZIJN LAND tiiiiiuiiiiiin PT® Sun balm NEDERLANDERS GEMOLESTEERD BIJ WEST-IRIAN-ACTIES IN INDONESIË Het verzet van Zjoekof HART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 No. 18251 Tweede Kamer Van schaderegeling thans nog niets te zeggen By de behandeling van de Delta* wet in de Tweede Kamer heeft de minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera - bij de beant woording van de verschillende ge stelde vragen en de gemaakte op merkingen - ingehaakt op een op merking van de heer Kodde (S.G.P.) nl. „dat alleen God ons kan be waren". Men kan niet alles ver wachten van het menselijk streven. Minister Algera vond deze opmer king terecht gemaakt, maar, aldus de bewindsman, het godsvertrou wen mag geen vrijbrief zijn om de dingen lijdeiyk af te wachten. Het moet juist aansporen tot grote activiteit. Gistermiddag zette minister Al gera zijn rede voort tijdens een nieuwe zitting van de Tweede Ka mer. Hij vangt aan met enkele al gemene opmerkingen. Een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen wat wel en wat niet in de wet staat. Het ontwerp heeft een beperkt karakter. De schriftelijke voorbereiding is buiten deze gren zen getreden. Vele opmerkingen betroffen de gevolgen van de wet en zo waren ze prematuur. Niet echter waren ze prematuur voor wat de gevolgen betreft. De spre kers hebben allerlei uitlatingen en toezeggingen gedaan. Daarin zal hij zich moeten beperken en zo sluit dat aan bij het losbladig documen tatie boekje dat het provinciaal be stuur van Zeeland heeft uitgegeven. Spr. merkt op, dat de veiligheid de eerste urgentie is; de gevolgen worden later onder het oog gezien. De gedachte alles tegelijk te rege len wijst de regering af. Vele zaken behoeven nog een grondig onder zoek. De schaderegeling De schaderegelingen zijn nog in staat van voorbereiding; er is nog allerlei overleg nodig. Spr. zal geen beslissende uitspraak doen voor dit overleg is gepleegd. Er zijn zeer wel desiderata geuit, maar niet alles kan tegelijk beuren. Spr. zegt dus veel teleur stellende woorden te zullen moeten laten horen. Als er te veel hooi op de vork wordt genomen, leidt dat tot teleurstellingen. De waterstaat mag niet over zijn toeren worden gejaagd. De Waddenzee wordt een project voor een volgende generatie; mis schien is dan een Zeeuw minister van Waterstaat. De regering is verheugd, dat het Deltaplan in de Kamer algemene waardering heeft gevonden. Spr. zegt op het standpunt te staan, dat het plan in de voorgenomen tijd tot verwezenlijking moet komen. De sluis in de Volkerakdam zal naar sprekers oordeel niet veel op onthoud voor de scheepvaart mee brengen. Op den duur zal de toe stand beter zijn dan op het ogen blik. Het redelijk mogelijke zal worden gedaan om de belangen der scheepvaart zo goed mogelijk te behartigen. De minister betoogt, dat het noodzakelijk is de Volkerakdam te leggen waar deze geprojecteerd is. Een vroege bouw is nodig met het oog op de veiligheid en de verze kering der zoetwatervoorziening. Wachten tot een later tijdstip, zou bepaalde risico's meebrengen. Spr. zet vervolgens de samen werking van het Delta-plan met de Biesbosch uiteen, daarbij opmer kend, dat de kruinhoogte der dij ken aldaar 6.5 meter boven N.A.P. zal zijn. De afsluiting van de Oosterschelde Afsluiting van de Oosterschelde met een geperforeerde dam is be pleit met de opmerking, dat de schelpdiercultuur zou kunnen wor den behouden. De minister ver klaart, dat daaromtrent niets nieuws te zeggen is na wat schrif telijk is meegedeeld. Er zijn geen nieuwe lichtpunten die aanleiding zouden kunnen geven voor een an der standpunt. Een buitenhaven kan z.i. niet de oplossing brengen. De afsluiting van hét Veeregat besprekende, zegt spr., dat het pro bleem niet is los te maken van de sanering der kleine visserij. Met betrekking tot het pleidooi van de heer van der Peijl, die een sluis ter waarde van f 7 miljoen verdedig de, zegt de minister, dat een zo danige sluis te klein zou zijn. Bo vendien zijn er technische bezwa ren tegen een verschuiving van het Ingezonden mededeling tracee van de dam. Spr. verklaart niets te gevoelen voor een voorha ven en sluis in de dam voor het Veeregat. Z.i. kunnen de belangen der betrokkenen beter worden ge diend door een maatregel als alge mene sanering van de kleine vis serij. Spr. geeft de verzekering, dat de belangen van het natuurschoon degelijk zullen worden bezien. Ingezonden mededeling Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hllveraum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakje» een I of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adrejzijde. Inzenden aans Klaver Vier, Hilversum. Wekellike pri|zen tot een in nnn totale waarde v. mlnston. I IU.UUU.- Radio-actle In samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds", St. „Hof Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. I WIJ OUDERS '❖frfrKKUXMHXXXHXUXHw Zo te zien zou je zeggen, dat die kinderen Vredenburg een ideaal stel ouders hebben en dat de ver houding tussen ouders en kinderen niet beter kan zijn dan daar. Papa en mama Vredenburg gaan van het standpunt uit, dat ouders voor hun kinderen niet het idee „gezag" moe ten vertegenwoordigen, maar dat ze hun vrienden, hun kameraden, hun vertrouwelingen moeten zijn. Om dat te bereiken, vinden ze, dat ee in de eerste plaats „jong" moeten blijven. Er moet om zo te zeggen geen afstand tussen hen en de kinderen zijn. De kinderen moe ten het verschil in leeftijd, of beter gezegd in generatie, niet als een belemmering voor de kameraad schappelijke omgang tussen hen en hun ouders voelen staan. Er heerst bij de Vredenburgs thuis daarom een bijzonder joviale toon. Dat de kinderen hun ouders met jij en jou aanspreken is. niets on-- gewoons, dat komt hoe langer hoe meer voor en behoeft ook geen af breuk te doen aan het respect; maar papa en mama Vredenburg hebben óók graag, dat de kinderen hen bij de voornaam noemen. Vreemd ge noeg schijnen de kinderen hier wei nig voor te voelen en maken er niet veel gebruik van, ofschoon moeder tegen de kinderen over vader nooit anders dan over Dolf spreekt en ook vader zijn vrouw tegenover hen altijd als Miesje aanduidt. Verlegen er mee Het is me opgevallen, dat deze gewoonte de kinderen, als er ande ren bij zijn, enigszins verlegen maakt en zij er niet goed raad mee weten. In de loop der jaren, toen de kin deren op gingen groeien tot pubers en jonge mensen gingen me in het gezin Vredenburg hoe langer hoe meer dingen opvallen, die niet da- Overdrijf de dingen niet I delijk verklaarbaar waren. Je zou bv. kunnen menen, dat de kinderen Vredenburg zich wel erg gelukkig en tevreden moesten voe len met zo'n vlot ouderpaar, dat zich zo prachtig aan wist te passen en letterlijk alles mee kon doen aan sport en spel; met een vader, die nauwelijks te onderscheiden was in kleding en gedrag van zijn oudste zoon en een moeder, die men voor de zuster van haar doch ters zou kunnen houden. Integen deel gedragen de kinderen zich vaak kribbig, dwars en onhebbelijk. De grens De vrienden en vriendinnen ko men er daarentegen graag. „Mie terse ouwelui hebben julli! Alles mag en alles kan bij jullie". In plaats van zich gevleid te voe len, blijkt het op hun humeur te werken. Waarom? Omdat de ouders hun goede bedoelingen overdrijven. Zeker, het is heerlijk als kinde ren in hun ouders vrienden kunnen zien en hen in alles vertrouwen. Maar ergens moet toch een subtiele grens liggen. Wanneer de ouders die moedwillig uitwissen, raken de kinderen de weg kwijt. Als ouders zich te jong aanstellen, gaat het kind zich in hen belachelijk voelen en dat is fnuikend voor de jonge, kwetsbare ziel. Een opgroeiend kind kan het nog zo fijn vinden, als binnenshuis ami caal en joviaal met hen wordt om gegaan, hij gedoogt niet, om zijn vrienden zonder enig egard over zijn „mieterse ouwelui" te horen praten, alsof het over een kame raadje gaat. Want ergens, ook in het meest moderne kind, zit het oerinstinct van tegen zijn ouders te willen opzien en door anderen gerespecteerd te weten. MARCELLE. (Nadruk verboden). FINANCIEEL NIEUWS De inflatie bestryding AMSTERDAM, 30-10. De bestrij ding der inflatie is zedelijke eis binnen het kader der economische mogelijkheden, aldus de heer J. B. L. Verster, ec. drs. in zijn pre-ad- vies uit te brengen op de jaarver gadering van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde. Inflatie is een ziekteverschijnsel dat wij zo veel mogelijk dienen te beperken. Wij kunnen de inflatie slechts be perken naar de maat waarin dit in de westerse wereld in het alge meen geschiedt. Inmiddels zal het nodig zijn de gevolgen van de „creeping inflation" te verzachten voor die daardoor gedupeerd wor den, uitgaande van de onvermijde lijkheid der inflatie zelf. Dit bete kent op zijn minst een verplichting tot steun aan de „vergeten groe pen", d.w.z. aan allen die weerloos de gevolgen der inflatie ondergaan. Op de overheid rust de ongetwij feld niet geringe taak om: 1. de loonontwikkeling een halt toe te roepen en, waar de weg terug niet bestaat, dit te doen in do hoop dat het buitenland ons na enige tüd wel weer in zal halen met zijn nominale loonniveau. 2. In afwachting van dat moment Voorzieningen te treffen om iedereen tevreden te stellen. Op het bedrijfsleven rust de zwaardere taak om in versneld tempo het reële nationale inkomen op te voeren door verhoogde pro- duktiviteit. Wij hebben ons een maal een te grote jas aangemeten. Elk jaar dat het ons kost om daar in te groeien, zal een moeilijk jaar zijn. Frankrijk heeft dit jaar het slechtste champagnejaar sedert 1927. De oogst is minder dan tien miljoen flessen. Vorig jaar was de oogst ruim 44 miljoen flessen. Ingezonden mededeling Eenheid voor het Westen dringend nodig Dr. Konrad Adenauer Is dinsdag voor de derde maal als bondskan selier beëdigd door de voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Ger- stcnmaier. Ook zyn zeventien mi nisters, die op twee na allen lid zyn van Adenauer's C.D.U., legden de eed af. Daarna legde Adenauer een regeringsverklaring af. Hij voorspelde in de komende vier jaar „ernstige moeilijkheden" op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie. Volgens hem heeft het Westen dringend eenheid nodig om deze moeilijk heden in de hand te houden. Hij hoopte voorts dat het moge lijk zal zijn bij de beslissende vraagstukken die het welzijn van het volk raken, met de oppositie samen te werken en was van me ning dat iedereen ervan overtuigd is, dat het welzijn van het volk van o»M«a»a HAZSIIAIKIUIM TC ZIVIMUCIM President Eisenhower heeft over de ontwikkeling in de Sow jet-Unie op zijn persconferentie verklaard te hopen, dat het aftreden van Zjoekof als minister van defensie even vrij willig is geweest als dat van zijn Amerikaanse collega Charles Wil son. Hij zei dat het moeilijk was de gedachtengang van de mensen in het Kremlin te reconstrueren. Het bleven louter speculaties. meer belang is dan dat van een partij. Adenauer noemde het een gezond principe, dat een volk, wanneer het bedreigd wordt, alle maatregelen neemt om zijn „vrijheid en onaf hankelijkheid" te verdedigen. Inzake de economische politiek merkte Adenauer op dat niemand kan zeggen dat de Westduitse ar beider niet goed af is. Ingezonden mededeling ftf'r-M gf h lis Amateur-schilders in woningen van Nederlanders DJAKARTA, 31-10. De Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta werd donderdag in kennis gesteld van verschillende gevallen van molestatie van Neder landers in de intensieve anti-Ne derlandse campagne voor de be- vryding van Nieuw-Guinea. De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, de beer R. Pekelharing, deelde mede, dat een geval bekend is waarin een Nederlander, de advocaat mr. D. Vermeulen, werd gemolesteerd toen hy trachtte zich te verzetten tegen bet bekladden van zyn auto met anti-Nederlandse leuzen. Men meent te weten dat verf in zün ogen werd gegooid. Ook werden gevallen gemeld, waarin ruiten werden ingegooid, auto's beschadigd en de amateur schilders de woningen van Neder landers binnendrongen. Twee woonhuizen van leden van de Nederlandse diplomatieke mis sie, alsmede een andere woonge legenheid van de missie, werden ook door de verfkwastenbrigade onder handen genomen. De woordvoerder wees er op, dat de Indonesische regering verant woordelijk is voor alle gevolgen van deze campagne, die wordt ge leid door het actie-comité onder voorzitterschap van de minister van Voorlichting, Sudibjo. Het nieuwe hoofd van de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging, de heer A. H. Hasselman, heeft vandaag een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, voor het overhandigen van zijn introduktie- brief. In een door de Nederlandse ver tegenwoordiging uitgegeven com muniqué werd meegedeeld, dat de heer Hasselman van deze gelegen heid gebruik heeft gemaakt om nogmaals de aandacht der Indone sische regering te vestigen op haar verantwoordelijkheid voor het le ven en de eigendommen van de Nederlandse onderdanen in Indo nesië. Ook gaf de heer Hasselman uitdrukking aan de bezorgdheid van de Nederlandse regering en van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië, dat deze, door offi ciële zijde geleide West-Irian-cam- pagne tot nog meer excessen zal leiden dan zich reeds hebben voor gedaan. De correspondent van het Itali aanse communistische partijorgaan „Unita" weet uit Moskou te mel den, dat de poging om de Rus sische communistische organisatie weer zoveel mogelijk invloed te ge ven in het Russische leger, op hef tig verzet van maarschalk Zjoekof is gestuit. Zjoekof redeneerde als militair en zag als waarborgen voor het handhaven van de discipline bij de i strijdkrachten uitsluitend de in standhouding van een krachtig be- vel en een streng doorgevoerde j hiërarchie. Hij was van mening dat het politieke werk van de partij- comité's een element van gevaar lijke onzekerheid en een aanval op de „ijzeren discipline" inhield, al dus „Unita". F.A.O.-conferentie te Rome Minister dr. S. L. Mansholt zal als hoofd van de Nederlandse dele gatie het eerste deel van de negende conferentie, de algemene ledenver gadering van de voedsel- en land bouworganisatie, F.A.O., te Rome bijwonen. Dr. Mansholt vertrekt 3 november en wordt omstreeks 10 november in ons land terug ver wacht. De conferentie, die eens in de twee jaar bijeenkomt, wordt van 2- 23 november gehouden. Verwacht wordt dat onze be windsman in de loop van de vol gende week tot de conferentie het woord zal richten. 's-GRAVENHAGE. Als voorzitter van de Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren heeft dr. mr. W. Hugenholtz bij het gemeente bestuur van Antwerpen geprotes teerd tegen het zogenaamde „pape- gaaienrennen", dat thans in die stad bedreven wordt. Hierbij wor den de vogels in een kooitje weg geschoten. Naar verluidt zouden er plannen bestaan om dit „spel" op de komende wereldtentoonstelling te introduceren, tegen welk voor nemen de Wereldfederatie ook haar stem zal verheffen. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een yrouw, zó is Margriet'. FEUILLETON Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dick Rebel No 8 „Heeft dat wel iets met verstand te maken? Was je vroeger zelf zo verstandig? „Ik weet het wel en het is ook zo, dat meestal die dingen het ver stand te machtig zijn. Maar toe, toon jij nu eens dat je verstandig bent, ook in die dingen. Je wilt graag iets bijzonders doen, anders zou je je niet druk maken over 'n rijk jochie, toon nu dat je iets bij zonders kunt en geef niet toe aan die dwaasheid". Maria gaf geen antwoord en Mar cus zweeg verder. Wat later ging ieder naar zijn kamer. In haar bed luisterde Maria naar de regen op het dak. Daar straks had zij Rein gezegd, dat hij haar niet lastig val len mocht en in het vervolg weg blijven moest, omdat er anders maar ruzie van kwam en zij toch de voorkeur zou blijven geven aan lm Bloezer. Rein was flinker ge weest dan zij gedacht had. „Je moet het zelf weten", had hij nogal sufferig gezegd, „ik zou het je ge makkelijk gemaakt hebben, je zou het goed hebben. Maar ik zal doen, wat je zegt. Misschien ontmoeten wij elkaar nog wel eens!" Dat laat ste had waarschuwend geklonken. Even had zij getwijfeld. Rein zou goed voor haar zijn en was toch ook een mooie, gezonde kerel. Als hij zijn best nu eens gedaan had. Misschien was zijMaar hij liep naast haar. Daarna had zij niet meer aan iets anders dan haar ge negenheid voor Irn willen denken. Zij wist, dat zij niet het gemakke lijkste gekozen had, maar zij zou volbrengen wat zij zich voorgeno men had. Zou Irn nog terugkomen na die lelijk® behandeling van haar vader? Ja, zij wist het, om haar zou hij terugkomen en zij zou er voor hem zijn! 0 Irn was tot nog toe op vrijdag, zaterdag en zondag een vaste klant van Marcus Rogger geweest. Het wachten was voor Maria dan ook op vrijdag. Maar wie zij die dag zag, Irn Bloezer niet. Teleurgesteld ging zij laat in de avond naar bed. Marcus Roggers gezicht zag als an ders, maar inwendig lachte de oude man, dacht als iemand, die het op slimme wijze gelukt was een sterke tegenstander zonder al te veel moeite te verslaan. Zijn lachen duurde echter niet lang! De volgende avond kwam Irn als vanouds des avonds in „De Schuit". Hij knipoogde tegen Maria, die slechts met grote inspanning haar vreugde kon inhouden. Hij maakte drukte, grapte en speelde kaart met z'n kameraden. "Wat later fluisterde hij iets. Zijn makkers grijnsden. Irn knikte echter heftig ja. Maria had die geheimzinnige samenspre- king gezien en was benieuwd naar wat komen ging. Niet lang werd zij op de proef gesteld. „Hé, ouwe!" schreeuwde Irn. Marcus Rogger keek niet op zo als zijn gewoonte was. De klanten wisten dat hij hen evengoed hoor de. Maar ditmaal hield Irn net zo lang aan, totdat de waard opkeek en zei toen: „Drie borrels en één koffie!" De hele kroeg lachte. „Bloezer heeft last van zijn maag!" spotte er een. „Hij wil zichzelf lekker houden!" wist een ander. Irn trok zich echter niets van hen aan en dronk even later rustig zijn koffie, terwijl de anderen hun borrels achterover sloegen. Maria was ook verrast. Wat be tekende dit? Stond 't in verband met vorige week? Wilde Irn de een of andere streek uithalen? Een weddenschap misschien? Er was in elk geval iets bijzonders. Rein was niet gekomen. Flink van hem. Zij keek eens naar haar vader, maar zijn gezicht stond als anders, dat verried nooit zijn gevoelens. Altijd dat zelfde masker, dat hij eerst na veel ervaring en oefening verkre gen had. Voor het eerst in haar leven keek Maria ook onder het bedienen in de spiegel. Waarom stelde zij in eens nu zoveel belang in zichzelf?* Had zij 't niet altijd belachelijk ge vonden als zij zag, dat anderen zo graag naar zichzelf keken. En nu nu wilde zij ook zo graag zichzelf zien en weten, of zij de moeite waard was. Was zij werke lijk zo mooi als men zei, of waren dat slechts dronkemanscomplimen ten? Deze week had zij een boekje over psychologie gekocht en een woordenboek. Zij wilde veel weten en niet dom voor de dag komen. Er stonden echter veel moeilijke woorden in en sommige dingen had zij niet begrepen. Toch was het een boekje voor leken. Maar zij zou volhouden en op de een of andere manier er wel achter zien te ko men. Irn en zijn kameraden hadden elk al een rondje gegeven. Het viel niet mee, vier van die grote kop pen koffie en het gespot van die kerels. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5