Mr. K. A. Keuning stelt zetel beschikbaar in Zierikzeese raad GELUKKIG Zierikzeese gemeentebegroting voor 1958 heeft tekort van f 182.000 Huidgenezing PUROL ROER GING WEER OM Hij trad toe tot de Partij v. d. Arbeid Zoals wjj reeds mededeelden dat gebeuren zou, heeft mr. K. A. Keu ning op de donderdagavond, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dtfckmeester, gehouden vergadering van de gemeenteraad de mededeling gedaan met ingang van 1 november ontslag te nemen als zittend lid van de oppositie- party „Roer Om", zulks in verband met zón toetreding tot de P.v.d.A., zoals mr. Keuning motiveerde. Mr. Keuning deelde verder mede dat persoonlnyke opvattingen bij zyn besluit de doorslag hebben ge geven. Spr. was van mening dat het „Roer Om" - waarachter zich des tijds een niet onbelangryk aantal kiezers heeft geplaatst - nog een nuttige taak kan blüven vervullen tot aan de gemeenteraadsverkie zingen van 1958. De openvallende plaats zal derhalve worden inge nomen door de heer M. J. Enzlin. Terugziende op de periode waar in hy het raadslidmaatschap be kleedde, hoopte mr. Keuning dat by het vertrouwen van de kiezers niet heeft beschaamd. Tenslotte wenste hy het college en de raad wijsheid toe by het nemen van de beslissingen. De voorzitter herinnerde er aan, dat mr. Keuning in het verleden talrijke verklaringen heeft afgelegd (waaraan de raad al gewend was geraakt), „de een al bloemrijker dan de ander", zoals spr. het uit drukte, en nu heeft dan het lid maatschap van mr. Keuning een abrupt einde gevonden Spr. had het altijd moeilijk gevonden de po litieke kleur te bepalen van „Roer Om", temeer daar de aanhangers een veelzijdige geaardheid vertoon den. Spr. had zich destijds verbaasd over een uitspraak van mr. Keu ning zelf, dat „Roer Om" zich „aan de linkerzijde bevond van de schei dingslijn in de raad". De voorzitter vond dit een opvallende verklaring. Persoonlijk zou hij liever niet van scheidingen, maar van onderschei dingen willen spreken, omdat ten slotte alle groeperingen de belan gen van de stad Zierikzee dienen. Spr. ging hierna in op de verhou ding kiezer-gekozene. Deze ver houding komt neer op een contrak- tuele verbintenis er, deze verbinte nis is thans eenzijdig door het scheidende raadslid verbroken. „Op 2ichzelf is dit zo erg niet", zo ver volgde de voorzitter, „maar het hangt er sterk van af hoe men de positie van de gekozene ziet, hetzij als 'n persoonlijke, hetzij als 'n on persoonlijke vertegenwoordiging". In het laatste geval doet het er weinig toe, of de een of de ander de raadszetel bezet houdt. De voor zitter wenste daarop mr. Keuning alle succes toe en veronderstelde dat deze „zich nog verder zal wa gen op het gladde ijs van de poli tiek". Spr. roemde de ijver en toe wijding, waarmede mr. Keuning zijn raadslidmaatschap heeft opge vat en wenste hem nogmaals alle goeds toe. Voor de verklaring van mr. Keu ning had de raad zich in snel tem po door een meer omvangrijke, dan gewichtige agenda heengewerkt. De heer v. d. Doel vroeg n.a.v. de notulen van de op 5 augustus ge houden raadsvergadering, om een aanvulling dat hij (de heer v. d. Doel) aan de voorzitter had ge vraagd, of de toen afwezige raads leden, de heren mr. Keuning en Rameijs wel op de hoogte waren van het te behandelen agendapunt (benoeming gemeentesecretaris - Red.). De voorzitter zegde toe, dat deze vraag zal worden genotuleerd, alsmede het antwoord. Een stuk grond van 465 mr. in het plan Malta zal worden verkocht aan de heer M. de Rijke. Inzake de scholenbouw deelde het college mede, dat de openbare u.l.o.-school beschikt over vijf lokalen, terwijl een klas onderdak vinden kan in de o.l.-school aan de Nieuwe Boogerd- straat. De bijzondere u.l.o. kan be schikken over bij ruimte in de oefenlokaliteit van „Kunst en Eer". In hoognodige gevallen kunnen tweeklassige barakken worden ge bouwd. Een voorstel tot aankoop van gronden en opstallen - zulks met het oog op een eventueel toe komstig saneringsplan - ging onder de hamer door. Een bezwaarschrift van de heer C. L. van Sluis, inzake diens aanslag in het vergunnings recht, werd niet ontvankelijk ver klaard, wegens te late indiening. Uit een voordracht voor benoeming van een onderwijzer aan de open bare u.l.o.-school, bestaande uit de heren S. van Weele, onderwijzer aan een lagere school te Heemstede en de heer M. v. d. Maas, onderwij zer aan de o.l.-school alhier, werd eerstgenoemde m.a.s. gekozen. De Volkskredietbank Gelet op het zich wijzigend per centage dat de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in rekening brengt en de voorkeur van b. en w. het per centage van de Volkscredietbank blijvend te koppelen aan eerstge noemd percentage, kwam het voor stel aan de orde het college de be voegdheid te geven het percentage voor kredieten bij de Volkscrediet bank te wijzigen, zodra de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten haar tarieven voor rekening-courant schulden wyzigt. De heer v. d. Doel wees nog eens op de doelstelling van de Volks- creditbank, die toch is opgericht om hen die aangewezen zijn op hulpverlening te beschermen tegen uitbuiterstarieven. Spr. meende dat door verhoging van het percentage de Volkscredietbank haar doel zal voorbij schieten. Een voorgestelde verhoging met 3 wilde spr. dan ook teruggebracht zien tot lte °/o. Dan kan er nog sprake zijn van helpen, maar anders wordt de bank voor belanghebbenden te duur De voorzitter was het hier volkomen mee eens. De kasgeldrente bedraagt 2% °/o, vermeerderd met het risi- kopercentage van 3V4 en 1% voor administratiekosten komt men reeds op 7% Indien dit nu weer stijgen zou, kan men haast van woekerrente gaan spreken. Maar de Volkscredietbank moet zich nu eenmaal zelf bedruipen en daarom is er geen andere oplossing, tenzij men zou besluiten het risikoper- centage te verkleinen. De heer v. d. Doel wees er nog op dat in nieu we versie het percentage dat van het normale huurkoop-percentage gaat naderen. De voorzitter wilde in het midden laten of thans de tijd al rijp is het risikopercentage te verkleinen. Zonder een dergelijke verlaging evenwel komt men reeds op 11 en dat is wel uitzonderlijk hoog, hetgeen de heer de Moor be aamde. In aansluiting op de opmer kingen van de heer v. d. Doel vroeg laatstgenoemde spr. een onderzoek van de commissie en het uitbren gen van een advies om tot verla ging te komen. Dit voorstel werd ondersteund door de heer Simmers. Daarop werd het voorstel aange houden tot de volgende vergade ring- Een voorstel een extra krediet in rekening-courant te aanvaarden van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ging onder de hamer door. Het normale Jsredi°t ad f 250 duizend kan daardoor tot 1 novem ber stijgen tot f 675 000. De vergoeding per leerling voor het bijzonder onderwijs (over 1956) werd vastgesteld op f 39,44 en voor het u.l.-onderwijs op f 48,10. Hierna volgde vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs lichamelijke oefening en nuttige handwerken over 1956, voor de chr. u.l.o., de chr. lagere school en de r.k. lagere school. Een voorlo pige vaststelling van de uitgaven t.b.v. het openbaar lager onderwijs 1956 vond plaats. Een voorstel tot wijziging van de bezoldigingsver ordening 1955 (lonen van jeugdige en volwassen mannelijke werklie den in dienst der gemeente) ging onder de hamer door. De wijziging gaat in op 1 augustus 1957. Een wijziging van de kindertoelagever ordening ontmoette geen bezwaar. Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme Een voorstel afwijzend te be schikken over een subsidieverzoek (ad f 200) van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcoholisme, werd uitvoerig besproken. B. en w. meen den de subsidie te moeten afwijzen op grond van het feit, dat de ge meente reeds belangrijke subsidies verstrekt voor maatschappelijk werk en de maatschappelijke werk sters ter plaatse ruimschoots aan dacht besteden aan de bestrijding van het alcoholisme. De heer Sim mers bepleitte de aangevraagde subsidie te verlenen. De ambtena ren van het Bureau zoeken het in een persoonlijke benadering van de alcoholisten en dit werk moet als zeer waardevol worden aangemerkt De voorzitter was van mening dat juist die persoonlijke benadering door het bureau niet wordt bereikt. Het bureau is voornemens hier spreekuren te houden, maar de voorzitter geloofde niet dat het daarop storm zal lopen. Bovendien worden de „stille drinkers" niet be reikt. De heer v. d. Doel is onder de indruk gekomen van de ver schrikkelijke toestanden, die te Zie rikzee zijn ontstaan door het alco holgebruik. Spr. wilde voorstellen de gevraagde subsidie te verlenen, zodra uit de praktijk blijkt dat de werkwijze van het bureau succes vol is. Hiertoe werd besloten, nadat ook de voorzitter nog van het al coholisme „als een groot euvel te Zierikzee" had gesproken. Een voorstel een subsidie te ver lenen van f 25 aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie, werd na uit voerig debat, aangenomen. B. en w. stelden voor de subsidie te verle nen, omdat er in de gemeente een amateurtoneelvereniging bestaat, die van de N.A.T.U. profiteert. De heer v. d. Doel ontwikkelde aan vankelijk bezwaren. Spr. was bang subsidies te verlenen aan vereni gingen met een eenzijdige doelstel ling. „Waar is dan het eind", vroeg spr. zich af. De voorzitter wees er op dat toneelamateurverenigingen niet met zangverenigingen" mogen worden vergeleken. Het toneel- amateurisme bevindt zich ter plaat se niet in een florissante staat, hoe wel dit toch een belangrijk ele ment in de samenleving zijn kan. Juist om dit toneelamateurisme tot nieuw leven te wekken is de sub sidie bedoeld. De heer de Moor lichtte toe dat bij verlenen van de subsidie de N.A.T.U. een korting geeft bij adviezen voor het toneel amateurisme, waarop de heer v. d. Doel zijn bezwaren introk en het voorstel werd aangenomen. Voor de rondvraag mogen wij verwijzen naar het volgende num mer. Ineezonden mededeline Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. BROUWERSHAVEN Ledenvergadering A N.A.B. De Alg. Agrarische Bedrijfsbond afdeling Brouwershaven hield een ledenvergadering in hotel Ringel- berg. De voorzitter de heer M Mat- thijsse verwelkomde de aanwezige leden, in het bijzonder de distrikts- bestuurder de heer de Roo. Laatst genoemde hield een lezing over „de bestedingsbeperking" en over de lonen in de landbouw. Diverse vragen werden gesteld door de aan wezigen waaruit weer eens duide lijk naar voren kwam, van hoeveel betekenis een dergelijke vergade ring is. Hier ligt immers de kans de verschillende bestaande proble men m.b.t. loonkwesties e.d. op te lossen. Met een propagandistisch woord sloot de voorzitter, na de ge bruikelijke rondvraag, deze geani meerde vergadering. BRUINISSE Meisjesvereniging „Khode" vierde jaarfeest Een opgewekt jaarfeest werd vierd door de meisjesvereni{?ing „Rhodé" te Bruinisse, op woensdag avond 30 oktober in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, onder leiding van mej. J. V. Padmos, die samen met de gezinsverzorgster mej. J. de Waal wekelijks de meisjes van 12 tot 15 jaar rond de opengeslagen bijbel verzamelt. Ds. van den Brink sprak er zyn vreugde over uit, dat het in de ge meente nog steeds gebeurt, dat er telkens toch weer nieuwe leidsters gevonden worden, om het christe lijk jeugdwerk voort te zetten. Na dit openingswoord kwamen de le den in het C.J.V.F.-uniform of met het embleem van deze beweging het podium op om keurig opgesteld het „Hand aan Hand"-lied te zin gen. Dit „Hand aan Hand"-lied vormde het begin van een gevari eerd programma. Lies Bal had een inleiding over het verloren schaap, verder wisselden zang, voordracht, schetsjes en toneelstukjes elkander af. Het tableau vormde een waar dig sluitstuk, om de eigenlijke slui ting van ds. van den Brink vooraf te kunnen gaan. Het aantal „teen agers", zoals de jeugd van 12 tot 20 jaar in Ame rika wordt genoemd, dat was opge komen om de prestaties van „Rho dé" te bewonderen, was bijzonder groot. Niet altijd konden zij zich zo rustig houden als wel gewenst was. PREDIKBEURTEN Zondag 3 november Ned. Hervormde kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 en 7 u. ds. Bezemer, 11 uur ds. v. Roy en (H.D.). Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur ds. Duyven- dak (gez.dienst). Haamstede: 10.10 uur ds. Swaak) bev. ds. Boer), 2.30 uur ds. Boer (intree). Renesse: 10 u. ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. v. d. Ban. Brouwersha ven: 10 uur ds. Groot (H.A.). Zon- nemaire: 10 uur ds. v. Coevorden, pred. in A.D. te Utrecht. Noord- gouwe: 10 uur ds. Buinink (H.A.). Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (H.A.). Oosterland: 10 en 6 uur ds Rijks. Sirjansland: 10 uur leesd., 6.30 uur ds. Westerhof (H.A.). Brui nisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde kerk: Zierikzee: 10 en 5 uur.ds. Tiemers- ma (H.A.) Haamstede: 10 en 3 u ds. Meijer. Renesse: 7 uur ds. Schud- debeurs. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. G. Bouwmeester uit Rotter dam. Brouwershaven: 10 uur ds. Schuddebeurs, 2.30 uur ds. Tie- mersma. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vry gemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. Meijering, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 uur godsdienstoefening, 3 u. leesdienst. TONEEL EN FILM „De zesde juni" geeft beeld van de mens tijdens de invasie Concertzaal brengt „De Tiran" op culturele filmavond Het Concertzaal filmprogramma vermeldt voor zondagmiddag en dinsdagavond een avontuurlijke geschiedenis over de Amerikaanse burgeroorlog, getiteld „Te vuur en te zwaard" met Anne Bancroft en Van Heflin. Het is het ware ver haal van een groepje militairen van het zuidelijk leger, die een ge waagde overval hebben gepleegd op een noordelijke stad. Deze over val geldt als wraak voor het ver nielen van tal van zuidelijke ste den door het noordelijke leger. „De mannen van majoor Benton" ver overen de stad, dwingen de bank directeuren de kluizen te openen en nemen al het geld in beslag. Alle huizen en gebouwen worden in brand gestoken. Majoor Benton verdwijnt met zijn mannen en de buit. De vrouw die hem in de plat gebrande stad genegen was krijgt een brief waarin Benton smeekt hem te begrijpen: als zuidelijk sol daat moest hij zijn vaderland die nen en er voor vechten In het weekeinde-programma wordt vertoond „De zesde juni", een romantische liefdesgeschiedenis tegen de achtergrond van de onver getelijke dag der invasie door de geallieerde legers. Op de culturele filmavond gaat „De Tiran" met Margaret Lock- wood en Orson Welles. Het is een kostelijke romance met grote ster ren. Het verhaal verplaatst ons naar de Schotse hooglanden waar een landheer de weg sluit die over zijn land loopt en die sinds gene raties gebruikt wordt door de be woners van de vallei. Dit leidt echter tot een strijd die in het plaatsje nog nooit gezien is als een voormalige piloot van de Ameri kaanse luchtmacht arriveert om zijn dochtertje te bezoeken. Dan woedt er een oorlog tussen de man nen van de vallei. Allen wapenen zich, maar plotseling verschijnt de landheer en zegt: Genoeg nu. En allen die het horen weten dat de vrede hersteld is. In hotel Bom draait het beroem de filmwerk „Het leven van Vin cent van Gogh", dat al eerder op deze plaats is besproken. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur student Hofman. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur dhr. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst. 7.30 uur verlossingssamenkomst. Ingezonden mededeling ik heb ircmCOyk. dekens! Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk stormach tige westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag. 2 nov. Zon op 7.38, onder 17.12. Maan op 15.03, onder 2.07. 3 nov. Zon op 7.40, onder 17.11. Maan op 15.23, onder 3.11. 4 nov. Zon op 7.42, onder 17.09. Maan op 15.44, onder 4.15. Volle maan: 7 nov. te 15.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 2 nov. 11.20 v.m. n.m. 3 nov. 0.08 v.m. 12.30 n.m. 4 nov. 1.06 v.m. 13.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 nov. 11.07 v.m. 23.39 n.m. 3 nov. 12.14 n.m. n.m. 4 nov. 0.36 v.m. 13.02 n.m. Doodtij: 1 en 17 november. Springtij: 9 en 23 november. Gemeentelijke miljoenennota Uitvoering van dringend nodige kapitaalswerken Tesamen met de begroting voor het dienstjaar 1958 is op de donder dagavond gehouden vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad, een begeleidende nota gepresenteerd over deze - niet precies op tijd - aan geboden begroting. De geringe vertraging vindt zyn oorzaak in de on zekerheid t.a.v. de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten en ziekte van het secretariepersoneel. In de nota aan de raad laten b. en w. een somber geluid horen. Welis waar is de uiterste zuinigheid betracht, maar tot een sluitende begroting is het niet gekomen. De gewone dienst geeft een totaal aan uitgaven te zien van f 2.211.769,29 en aan inkomsten een totaal van f 2.029.769,29, zodat een nadelig slot resulteert van f 182.000,Het beeld van de ka- pitaalsdienst is als volgt: uitgaven f 10.088.119,61 en inkomsten f 9.917.666,70, zodat de kapitaalsdienst een nadelig slot aanwyst van f 170.452,91. Voor dit tekort op de kapitaals- dienst zullen vaste geldleningen ge sloten moeten worden, hetgeen - naar verwachting van b. en w. - niet eenvoudig zal zijn. Wat betreft de uitkeringen uit het Gemeente fonds wordt herinnerd aan de cir culaire van de minister van Bin nenlandse Zaken dd. 14 oktober '57, waarin de percentages voor de al gemene en voor de belastinguitke ring uit het Gemeentefonds voor 1958 voorlopig bepaald werden op 148 en 143. Voorts is bij de raming van de algemene uitkering reke ning gehouden met een na-uitke ring over 1956. Eigen belastinggebied Wat betreft het eigen belasting gebied, bewegen zich de opbreng sten van haven-, kade- en liggel den zich de laatste jaren in dalende lijn. Ook voor 1958 wordt een ver dere teruggang verwacht. Zo is de raming voor 1958 f 5.000,lager dan die voor 1957. Een te ver wachten meeropbrengst van f 4.000 staat vermeld voor de straatbelas ting. Wat betreft het personeelsbe leid in het algemeen wordt opge merkt dat met verlaging van de kwantiteit en verhoging van de kwaliteit van de huidige perso neelsformatie, getracht zal worden bezuinigingen op dit gebied te ver krijgen. De gemeentepolitie zal worden vervangen door rijkspolitie, maar de datum van ingang is nog niet bekend. De bijdrage voor het Zweedse Rode Kruisziekenhuis is geraamd op f 3,per inwoner. De ontwor pen zwembadplannen zullen bin nenkort aan de raad worden voor gelegd. Naast de bouw van de 79 wo ningwetwoningen in het bouwplan Malta, zijn de plannen voor de bouw van tien grote woningwet woningen vrijwel gereed, terwijl de plannen voor de bouw van 31 mid denstandswoningen in een verge vorderd stadium verkeren. Plan nen voor ontwikkeling tot bouw grond van een gedeelte achter de lagere landbouwschool, zijn in be werking. Het ligt in de bedoeling de aangekochte, doch nog niet ge sloopte krotwoningen zo spoedig mogelijk af te breken. Openbare werken In het kader van de bestedings beperking is het niet mogelijk op dezelfde voet met de uitvoering van kapitaalswerken voort te gaan als de laatste jaren het geval was. Het college heeft niettemin ge meend een bedrag voor rente en afschrijving te moeten ramen, dat is gebaseerd op uitvoering van ka pitaalswerken tot een bedrag van rond f 300.000,Het betreft hier werken die eenvoudig niet uitge steld kunnen worden, als: zwem-, badplannen, nieuwe vrachtauto, bouw rioolgemaal bij Zuidwelle- brug, aanleg persleidingen, ontwerp saneringsplan. Niet gedacht kan worden aan een rioolzuiveringsinstallatie en de res tauratie van diverse monumenten. Een geleidelijke voltooiing van het plaatselijk rioleringsstelsel blijft geboden. Het persgemaal in de Zuidhoek nadert de voltooiing, ter wijl betonwerkzaamheden worden verricht ten behoeve van een ge maal bij de hoek Grachtweg-Bur- gemeester Schuurbeque Boeye- straat. Grondboringen zijn verricht voor een rioolgemaal bij de Zuid- wellebrug. Een plan tot beplanting binnen de stad is in studie. Stygende onderwyskosten De stijging van de onderwijskos ten blijft voortduren. Het bedrag per leerling is verhoogd moeten worden. De zeer noodzakelijke bouw van twee nieuwe u.l.o.-scho- len is alleen te verwezenlijken als de benodigde dekkingskosten uit het Gemeentefonds worden ver strekt, De pogingen de urgente bouw te bespoedigen hebben nog niet tot resultaten geleid. Verhoogd is de bijdrage voor 1958 voor de Beatrixschool, zulks in verband met de voorgenomen uitbreiding der school. De raming voor de gym nasiale afdeling voor het Prof. Zee manlyceum moest met f 5.000, worden verhoogd. Ook de bijdrage voor de plaatselijke nijverheids scholen zal een belangrijke verho ging ondergaan. De egalisatie en drainage van het sportpark zijn gereed gekomen. Door de overvloedige regens was het niet mogelijk nog dit jaar tot inzaai te geraken. Deze zal nu in het voorjaar vQn 1958 geschieden. In bespreking is geweest con.plan voor de beplanting van de randen van het nieuwe sportpark. Dienst Maatschappelijke Zorg De begroting voor de dienst voor maatschappelijke zorg vertoont eveneens een belangrijke stijging van lasten. Het nadelig saldo van de dienst is toegenomen met f 24.000,Oorzaken zijn het groot aantal verpleegden en ondersteun den en de wederom gestegen ver- pleegprijzen. Het industrieterrein en de daar bij behorende los wal zijn opgele verd. De industriehal van de N.V. Koninklijke „Zeelandia" is reeds gedeeltelijk in gebruik. Mogelijk zal binnenkort met de bouw van een nieuwe hal een aanvang ge maakt worden. Voor het vreemdelingenverkeer zullen de monumentale gebouwen ook in 1958 worden verlicht. Het museum kon weer worden open gesteld. Aan verfraaiing en inrich ting evenwel wordt nog gewerkt. Door financiële samenwerking tus sen Rijk, museumcommissie en ge meente konden vitrines in het bezit van het museum komen. De definitieve afwikkeling van de watersnoodschade nadert de voltooiing. Het uiteindelijk aan deel van de gemeente in genoemde last zal naar verwachting rond de 300.000,bedragen. Per 1 januari zal voor afschrij ving gereserveerd zijn f 34.000, terwijl in 1958 aan deze reserve opnieuw f 10.000,zal worden toe gevoegd. Teneinde de goedkeuring op de oorspronkelijke begroting te be vorderen, worden de kapitaalslas- ten, voortvloeiende uit nog niet be grote en in 1958 voorgenomen ka pitaalswerken, bij wijziging aan de begroting toegevoegd. Voor dek king van deze lasten is op de post „onvoorziene uitgaven" een bedrag van f 30.000,gereserveerd. Tenslotte wordt opgemerkt dat de reeds uitgevoerde of nog in uit voering zijnde kapitaalswerken, mede door stijging van het rente peil, het evenwicht in de begroting reeds hebben verstoord. Zonder over te gaan tot uitvoering van nieuwe kapitaalswerken geeft de begroting reeds een aanzienlijk te kort aan. Een verhoging van de uitkering uit het Gemeentefonds wordt daarom noodzakelijk geacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2