Loonpeil vraagt een grote zelfbeheersing Nieuwe minister van staatsveiligheid in Oost-Duitsland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nasser in de lente naar de S.-U. OPENHOUDEN OOSTERSCHELDE KOMT NIET IN AANMERKING VOOR BEHOUD CULTURES Arabische liga in staat van faillissement ZJOEKOF WILDE LEGER VAN PARTIJ SCHEIDEN Voorstel tijdelijke verhoging kinderbijslag STAD EN PROVINCIE Oudste mannelijke tweeling in Nederland negentig jaar VRIJDAG I NOVEMBER 1951 So. 18251 a 114e Jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, |eli 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Kampioen saboteur WoIIweber vervangen door Mielke BERLIJN, 1-11. De persdienst van de Oostdultse regering heeft bekendgemaakt, dat de minister van staatsveiligheid. Ernst WolJ- weber, onmiddellijk zal worden vervangen door zyn plaatsvervan ger Eriob Mielke. Volgens de be kendmaking, die door het Oost dultse persbureau A.D.N. is gepu bliceerd, heeft Wollweber om ge zondheidsredenen ontslag gevraagd. Westelijke waarnemers in Ber lijn toonden zich verrast over de vervanging van Wollweber, die voor de oorlog, als leider van het Westeuropese bureau van de Co mintern in Kopenhagen, zich de bijnaam „Koning der saboteurs" verwierf. Stoker Zijn eerste roem oogstte hij in 1918, toen hij, als stoker op een Duitse kruiser, in Kiel de eerste rode vlag op een Duits schip hees. Wollweber was van 1928 tot 1933 communistisch lid van de Rijksdag. In 1933 vluchtte hij naar Denemar ken, Scheepssabotage werd zijn CAIRO, 31-10. President Nasser van Egypte zal in het komende voorjaar een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Dit heeft president Worosjilof van de Sowjet-Unie in een vraaggesprek met het Egypti sche blad „Al Moessawar" mede gedeeld. Cel voor roeis n roll Vijf jonge Tsjechen zijn donder dag te Praag tot gevangenisstraffen van 10 tot 20 maanden veroordeeld omdat zij deelgenomen hadden aan een illegale rock 'n roll-bijeen komst in een Praags restaurant en daarmee „de maatschappij hadden beledigd". Mislukte Amerikaanse raketproef WASHINCTUN, 31-10. Het Ame- riKaansé ministerie van Defensie heeft donderdag bekend gemaakt, dat een woensdagavond te Kaap Canaveral (Florida) afgeschoten projectiel kort na de lancering ver nietigd moest worden, omdat en kele onderdelen ervan slecht func tioneerden. De raket was een „Jupiter-A", een door het leger vervaardigd pro jectiel voor middelgrote afstanden. Men heeft alle hoop op het vin den van overlevenden van de trei- ler „Stella Argus", die van de Fa- röer-eilanden afkomstig is en met 22 opvarenden zondag jl. bij de eilandengroep verdween opgegeven. Poolse treiler op IJmuidense strekdam IJMUIDEN, 1-11. Als gevolg van het slechte weer - er woei een felle zuidwester - en de onbekendheid met de plaatselijke toestand is om streeks half elf gisteravond de Poolse treiler SWI 125 op de kleine strekdam, die de zuidelijke invaar- route van de IJmuidense haven na bij de kustwachtpost markeert, ge lopen en daar muurvast blijven zitten. Hoewel de situatie er aanvanke lijk vrij ernstig uitzag hebben de Wijmuller-slepers „Nestor" en „Ju nior" de Pool omstreeks kwart voor één vannacht uit zijn benarde po sitie verlost. specialiteit en ook was hij een ex pert in het organiseren van „ver dwijningen" en het smokkelen van wapens en propagandamateriaal. Gevangenis Hij werd in 1940 in Zweden tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld en later aan Rusland uitge leverd. Na de oorlog bouwde hij een sabotage- en spionagenet op. Vier jaar geleden werd hij minister van Staatsveiligheid. Zijn opvolger, de 51-jarige Mielke verliet Duitsland in 1931. Hij werd er toen van verdacht bij een com munistisch relletje twee politie-, agenten doodgeschoten te hebben Hij vestigde zich in Rusland en keerde aan het einde van de oorlog met het rode leger naar Duitsland terug. Tweede Kamer over Deltaplan Proefbassin ln Veeregat gaat f 10 miljoen kosten De Amerikaan José Limon, die door velen wordt beschouwd als de belangrijkste moderne danser van deze tijd, maakt op het ogenblik met zijn „Dance Company" een grote tournee door Europa en het midden-oosten. Van 13 tot en met 25 november zullen „José Limon and Dance Company" ook Nederland be zoeken om hier elf voorstellingen in acht steden te geven. Op de foto de 49-jarige Limon, die Mexicaan van geboorte is. CAIRO, 31-10. Vernomen wordt, dat de Arabische liga met een bankroet wordt bedreigd. Het Egyptische dagblad „Al Ah- ram" meldt, dat de liga nog voor een bedrag van ongeveer 3.800 000 gulden aan onbetaalde bijdragen harer leden heeft uitstaan. Haar banksalda zou nog slechts ongeveer 370.000 gulden bedragen. Volgens „Al Ahram" heeft de secretaris-generaal van de Arabi sche liga, Mohammed Abdel Kalek Hassoena, besloten zijn verblijf te New York, waar hij in verbinding staat met het hoofdkwartier der Verenigde Naties, te bekorten en per vliegtuig naar Cairo terug te reizen om de raad een uiteenzetting te geven van de stand der liga- financiën. Anti-rook-actie voor de jeugd HOORN, 31-10. De Hoornse jeugdraad zal in de periode januari- mei in Hoorn een anti-rook-actie onder de jeugd houden onder het motto „Laat je gezondheid niet in rook opgaan". De rokende jeugd wordt opge wekt gedurende deze periode het roken te staken en er zijn zelfs waardevolle prijzen beschikbaar voor degenen die deze onthouding tot een goed einde brengen. Sancties verwacht tegen rode maarschalk BELGRADO, 31-10. In gewoon lijk welingelichte kringen te Bel grado wordt gezegd, dat maar schalk Zjoekof door het centrale comité van de Sowjetmssische par tij Is beschuldigd van pogingen om het leger van de part|j te scheiden. Hij zag het leger als „de beslis sende macht", die door zijn tussen komst de Sowjet-Unie had gered na de dood van Stalin in 1953. Hij zou een groep hoge officieren be reid hebben gevonden zijn richtlij nen te volgen. De maarschalk was echter nog niet begonnen zijn plan nen uit te voeren. Het partijbestuur zou besloten hebben Zjoekof een zuiver militaire functie van onder geschikt belang te geven. LONDEN, 1-11. De Moskouse correspondent van het Italiaanse communistische blad Unita schreef vrijdag dat men sancties kan ver wachten tegen Zjoekof. Kiezen van tapir MAASTRICHT, 31-10. In het zojuist verschenen „Natuur historisch Maandblad", het orgaan van het Natuurhisto risch Genootschap in Lim burg, wordt melding ge maakt van een belangrijke paleontologische vondst te Belfeld, in de vroegere klei- groeve van de N.V. Neder landse Gresbuizen Industrie in de landstreek Maalbeek. De vondst bestaat uit negen kiezen, welke hebben toebe hoord aan een tapir. Of schoon de vondst reeds da teert uit 1930, was deze tot nu toe niet bekend aan de wetenschappelijke wereld. Toch kon nog met zekerheid worden vastgesteld, dat de kiezen afkomstig warpn uit de klei van Tegelen, die reeds veel belangrijke vond sten heeft opgeleverd. De heer Bloemers uit Belfeld, die de kiezen inndertijd ge vonden heeft, wist nog pre cies vindplaats en laag. Deze vondst is belangrijk, niet al leen omdat het de eerste ta pir in Nederland betreft, maar ook omdat de tapir tot nu toe in Europa niet bekend was uit het ijstijdvak. In dit tijdvak is tijdens een inter- glaciale periode de Tegelse klei afgezet. Bij de voortgezette behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer, is ook het woord gevoerd door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, die inging op en kele, tijdens het debat, gemaakte opmerkingen die betrekking had den op de visserij. Er zullen voordelen zijn voor de landbouw, maar de grote verlies post is voor de visserij. Het is ech ter moeilijk te zien wat de gevol gen voor de visserij precies zullen z|jn. Gestreefd moet zoveel moge lijk naar behoud der visserij; na gegaan moet worden waarheen ze eventueel kan worden verplaatst. En dan komt de kwestie van de schadevergoeding. Van zeer groot belang is dat goed in gedachten wordt gehouden, dat gepoogd wordt een stuk sanering voor de visserij te bereiken. Getracht moet worden te voor komen ,dat de tegemoetkoming het karakter van steun krijgt. Daarbij kan worden gedacht aan omscho ling. De oesterteelt en mossel- en de garnalenvisserij hebben een geheel verschillend karakter. Ze hebben slechts gemeen, dat ze zoutwater nodig hebben. Het creëren van zoet- rtaLrgcbied komt daarmee in strijd."En dan mof*, bedacht wor den, dat het primaire doel is de beveiliging. Wat de oesterteelt aangaat zegt .hij dat deze het meest typisch voor dit gebied is. Ze is ook aan de plaats gebonden. Verdwijnen der cultuur Zou betreurenswaardig zijn. Het zou verschraling betekenen. Nagegaan moet worden wat redelijkerwijs voor behoud kan worden gedaan. Het niet-afsluiten der Ooster- schelde komt niet in aanmerking voor het behoud der teelt. De regering heeft wetenschappe lijk doen nagaan welke eisen de oester stelt. Nu moet het resultaat van dit onderzoek in de praktijk worden nagegaan. Het oog is daar bij gevallen op een proefneming in het Veeregat. Inrichting van een Adoptieplan van Steen bergen gaat niet door STEENEERGEN, 31-10. Van de zijde van de Italiaanse ambassade is aan het gemeentebestuur van Steenbergen meegedeeld, dat men liever niet ingaat op het aanbod om een dorp in de Po-vlakte te adop teren, welk aanbod de gemeente raad van Steenbergen enige tijd geleden gedaan heeft. In het ant woord wordt dank betuigd aan de Steenbergse raad. Op grond van de overweging, dat Steenbergen nog maar enkele jaren geleden zelf ook getroffen is door de watersnood meent men het sympathieke aan bod te moeten afwijzen. proefbassin, de nodige werken en acht proefjaren zullen f 10 miljoen kosten. De regering heeft besloten tot het doen nemen van deze proe ven in het Veeregat. Men moet hieraan echter geen verkeerde conclusies verbinden. Het betekent niet dat de oestercul tuur zal blijven bestaan. Men moet rekening houden met de financiële offers die later nodig zullen zijn. Een zeker vertrouwen ontbreekt niet b|j de regering, maar spr. meent, dat men niet te optimis tisch moet zijn. Bij de mosselkwekerij komt men voor speciale problemen te staan. Nagegaan moet worden hoe de be werking moet geschieden. De ver watering der mosselen zal even eens ln het proefbassin in het Veeregat worden onderzocht. 's-GRAVENHAGE, 31-10. In de heden gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is in algemene zin over eenstemming bereikt over een voor stel tot t|jdel|jke verhoging van de kinderbijslag voor bepaalde inko mensgroepen van loontrekkenden. Dit voorstel zal, na accoordbevin- ding door de in de stichting samen werkende centrale organisaties, aan de regering worden voorgelegd, al dus een perscommuniqué van de Stichting van de Arbeid. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met vakbekwaamheid alléén redt men het niet in het leven, men moet óók karakter tonen. BURGH/HAAMSTEDE Oudpapier-actie „Witte van Haemstede" Men verzoekt ons mee te delen dat a.s. zaterdagmiddag weer oud papier voor de harmonie „Witte van Haemstede" zal worden opgehaald, zowel in Burgh als Haamstede. Ten einde deze ophaaldienst zo vlot mo gelijk te doen verlopen, wordt aan hen die papier voor de „muziek" beschikbaar hebben, dit gereed te leggen. BRUINISSE Tractor reed in sloot De heer Joh. Gil jam reed bil het verrichten van diverse werkzaam heden op landbouwgebied, met zijn tractor in een sloot langs de Dorps weg. Hij kon er nog juist afsprin gen en voorkwam daarmede dat hij onder de machine terecht kwam. De tractor werd ernstig beschadigd. NIEUWERKERK De P.l T.-collekte De onlangs gehouden P.I.T.-col- lekte bracht op f 58,29. Hartelijk dank aan alle gevers en aan de col- lektantjes: Jannie v. Strien, An ja Dalebout, Willy Kooman, Corry Heijboer, Willy Peute, Cathr. IJze- lenberg, Jan Jumelet en Johan Heijboer. ALKMAAR, 31-10. Cornells Bleek die sinds drie jaar verpleegd wordt in het bejaardenhuis „Westerlicht" te Alkmaar, heeft een rustige 90ste verjaardag gehad. Gisteren kreeg hij bezoek van zijn tweelingbroer Jan uit Ouderkerk, met wie hij enige uurtjes gezellig babbelde over hun jeugd. Vanmorgen werd hij verrast met een versierde tafel en stoel, een at tentie van zijn zaalgenoten in de verpleegafdeling. Hij kreeg in de loop van de dag zijn zoon uit Scha- gen op bezoek en zijn dochter uit Langendijk, die in het ziekenhuis te Alkmaar verpleegd wordt, doch voor deze gelegenheid verlof had haar vader te bezoeken. Ook vele vrienden kwamen hem feliciteren en hij kreeg veel geschenken in de vorm van fruit en sigaren. Geen sprake van algemene loonronden 's-GRAVENHAGE, 31-10. In de Tweede Kamer heerst vr|j alge meen de opvatting, dat ten aanzien van het loonpeil een grote zelfbe heersing zal moeten worden ver langd. Sommige leden meenden dat behoudens onvoorziene wijzigingen ten gunste In ie conjunctuur, van algemene loonronden geen sprake zal kunnen z|jn. Verscheidene leden die het hier mee in het algemeen wel eens wa ren, merkten evenwel op, dat zij zich te dezen aanzien toch niet bij voorbaat konden binden. Zij sloten zich aan bij vele leden, die meen den, dat de vraag, of voor loons verhogingen plaats zal zijn, mede zal afhangen van de prijsontwikke ling, en die voorts het vertrouwen uitspraken, dat er ruimte zal zijn voor bedrijfstaksgewijze loonsver hogingen, welke erop gericht zijn aperte onbillijkheden uit de weg te ruimen. Vele andere leden konden even eens instemmen met de opvatting, dat de algemene gedragslijn voor het bepalen van het loonbeleid in de naaste toekomst duidelijk ge markeerd wordt door de bestaande financiële en'economische moeilijk heden en dat daarom algemene loonsverhogingen niet binnen de onmiddellijke verwachtingen mo gen worden betrokken. Laagstbezoldigden Deze en verscheidene andere le den merkten echter op, dat de wel vaartsomstandigheden, waaronder de laagstbezoldigden en de grote gezinnen met jeugdige kinderen verkeren, met bijzondere en voort durende aandacht gevolgd dienen te worden. Ten slotte is immers de primaire functie van het loon om in een redelijk bestaansminimum te voorzien. Deze leden maakten zich ernstig bezorgd, dat bedoelde inkomens reeds beneden redelijke bestaansminima waren gedaald. Het had deze leden tot voldoe ning gestemd, dat de regering be reids met de Stichting van de Ar beid in overleg was getreden, ten einde de loonpositie van deze groep onder ogen te zien. Kan omtrent de resultaten van dit overleg reeds iets worden medegedeeld? Verscheidene leden vroegen nog of de minister het mogelijk acht, waar enerzijds een loonsverho ging gerechtvaardigd en mogelijk, doch anderzijds bestedingsbeper king noodzakelijk is, een loonsver hoging, bv. in de vorm van een spaarregeling, toe te staan. WETGEVING OP GEBIED VAN VOLKS GEZONDHEID GEVRAAGD Maatregelen hoeven niet gepaard te gaan met lastenverzwaring 's-GRAVENHAGE, 31-10. Vele le den der Tweede Kamer hebben er bij minister Suurhoff op aange drongen, aandacht te besteden aan wetgevende maatregelen die de or ganisatie van de gezondheidszorg raken. Op dit tijdstip, zo merken deze leden in het voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid op, kunnen geen nieuwe taken ter hand worden ge nomen die nieuwe financiële lasten zouden veroorzaken, tenzij hieraan uit het oogpunt van volksgezond heid niet zou zijn te ontkomen. Than is daarom naar hun mening de vraag geoorloofd of in deze tijd niet meer in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan andere wetgevende maatregelen, welke de organisatie van de volksgezondheid raken. In de regel zullen dergelijke maatregelen niet gepaard behoeven te gaan met een verzwaring van lasten. Als voorbeelden noemden deze leden de herziening van de medische tuchtwet, een regeling betreffende de vorming en erken ning van medische specialisten, de organisatie van de geneeskundige en gezondheidszorg in de droogko- mende Zuiderzeepolders, een wet telijke regeling van de parame dische beroepen, een wettelijke re geling van de registratie van zie ken-, verpleeg- en bejaardentehui zen, een nieuwe besmettelijke- ziektenwet, een tuberculosewet en een herziening van de drankwet. Sommige leden verklaarden een wettelijke regeling van de positie van magnetiseurs en dergelijke personen dringend noodzakelijk te achten. Kan de minister mededelen of een daartoe strekkend ontwerp reeds in voorbereiding is? Gezien het belang dat zij hechten aan de totstandkoming van een nieuwe wet op de geneesmiddelen voorziening, spraken vele leden het vertrouwen uit. dat de minister zo spoedig mogelijk maatregelen zal willen treffen waardoor de beletse len voor het in behandeling nemen van het ontwerp worden geëlimi neerd. Sommige leden vroegen de aandacht van de minister voor het vraagstuk van de verpleging van chronische zieken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1