PANG is alleen PANG als er RANG t HART op staat. wmmmmm mm, mm mm RUSSISCHE LEIDERS VERSCHENEN ONVERWACHTS OP TURKSE RECEPTIE Indonesië laat zich in met rioolpolitiek jegens Nederland Uamee-Gelei Hl STAD EN PROVINCIE ZAANHAGEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 No. 18250 Ingezonden mededeling iH ■1 Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken. ülü Nog onenigheid over Zjoekof in de partij „Ik heb Zjoekof vandaag gezien en met hem gesproken. Hy zag er goed uit. Wy hebben nog geen be sluit genomen over een nieuwe taak voor hem. Maar h\j zal er een krij gen. Dit zult u vanavond echter nog niet vernemen. Het zal een functie zijn in overeenstemming met zijn ervaring en hoedanig heden. liet is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder", aldus verklaarde Chroesjtsjef dinsdagavond. Waarnemers in Moskou zijn van mening dat uit het feit dat het cen trale partijcomité dinsdagmorgen nog geen besluit heeft genomen ten aanzien van Zjoekof's toekomst, blijkt dat men het in de boezem van de partij niet eens is, niet al leen over Zjoekof's figuur, maar ook over politieke kwesties die ver uitgaan boven zijn promotie of de gradatie. Het eigenlijke geschil schijnt de militaire politiek in het verband van het vreedzame samen leven te betreffen. De Russische leiders zjjn ver schenen op een receptie in de Turkse ambassade. De diplomaten op de receptie waren verrast toen zij Chroesjtsjef, premier Boelganin en vice-premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. In hun gezel schap bevond zich maarschalk Iwan Bagramian, in de oorlog een van Rusland's eerste bevelhebbers, over wie de laatste jaren echter weinig vernomen is. Wat verwondering gewekt heeft bij de buitenlandse diplomaten in Moskou is het feit, dat de Rus sische leiders juist een ontvangst hebben bijgewoond In de ambas sade van Turkije, omdat Turkije de laatste tijd het mikpunt is ge weest van Russische aanvallen. Voorts verkeerden de diplomaten in de mening, dat de Russische lei ders zich nog steeds bezig hielden met de vraag wat er verder met Zjoekof moet gebeuren. Chroesjtsjef klonk voortdurend met de ambassadeurs van de V.S., Turkije, Perzië, Zwitserland en En geland. Hij riep tot allen om hem heen, terwijl hij zijn glas hief: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waarom moet er eigenlijk over oorlog ge sproken worden - er zal geen oor log komen". Ingezonden mededeling GRIEP? WEG GRIEP! Per slee naar Nederland OSLO, 30-10. Een achttien jarige Nederlander, H. Sil- vergieter, die gewerkt heeft te Hammerfest in het uiter ste noorden van Noorwegen, is van plan een rendier en een slee te kopen om daar mee van Kautokeïno of Ka- rasjok in de noordelijkste Noorse provincie, Finmar ken, naar zijn huis in Zut- phen te gaan. Hij wil op de dag voor Kerstmis aanko men als een Kerstmannetje met zijn rendier. Het is nog niet bekend of de Noorse autoriteiten hun toestem ming voor de uitvoering van dit plan zullen geven. WEESP. Het anderhalfjarig zoon tje van de familie Blok-van de Stoep is achter de woning aan de Ossenmarkt te Weesp in de Vecht gevallen. De moeder, die het onge luk zag gebeuren, is het jongetje nagesprongen en heeft het uit het water gehaald. Het toepassen van kunstmatige ademhaline mocht echter niet meer baten. Het knaap je was reeds overleden. Nederlandse woonhuizen worden met verf beklad Het comité voor de bevrijding van West-Irian, dat onder leiding staat van de minister van Voor lichting, Sudibjo, heeft woensdag een communiqué uitgegeven, waar in werd medegedeeld, dat de eerste golf van de actie met overweldi gend succes door de jeugd schijnt te zijn gevoerd. In de verklaring werd een be roep gedaan op de politieke leiders om de jeugd hun morele steun te geven. „Wij moeten beseffen, dat BURGH-HAAMSTEDE DE GLADIOLENTEELT IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING Grote mogelijkheden voor de kleine bedrijven (Van onze correspondent). I. De laatste weken zien we dage lijks vele vrachtauto's en trekkers Haamstede binnenrijden, geladen met pas gerooide gladiolen. Allen rijden ze naar het grote gebouwen complex van de firma H. S. van Waveren, waar de gladiolen gelost worden en verder zien we er niks meer van. Hoe komt het toch dat de enkele jaren voor geheel ons eiland nog onbekende teelt zo'n grote vlucht heeft genomen? Gewapend met een grote serie vragen zijn we één de zer dagen er op uitgetrokken, en één der firmanten, de heer Joh. van Waveren, was onmiddellijk be reid ons het een en ander over de gladiolenteelt te vertellen. Wie denkt dat de gladiool tot de bloembollen behoort, heeft het mis, want de gladiool is een knol. Eer tijds was Noord-Holland het land waar enorme aantallen gladiolen werden geteeld. Andere provincies teelden ook een gedeelte, maar N.- Holland was toch hèt gladiolen- land. Een verschijnsel dat zich de laatste tijd ook in andere gewassen openbaart, deed ook in N.-Holland zijn intrede, nl. de bodemmoeheid, zodat de kwaliteit achteruit ging en de teelt achteruitging. De expor teurs zochten naar andere gronden, geschikt voor gladiolenteelt, en daar de gladiool juist de geïnun deerde gronden beter ligt dan een normale grond, werd door diverse exporteurs de firma van Waveren in de arm genomen om de teelt op Schouwen-Duiveland wat rucht baarheid te geven, een plan dat uitstekend is geslaagd. Kan iedereen op ons eiland nu zo maar gladiolen gaan telen? Neen want aan die overigens zout ge weest zijnde grond, worden nog al wat eisen gesteld. Een goed losge maakte doorlaatbare grond is een allereerste vereiste. Voldoet de grond hier niet aan, dan kan men er beter niet aan beginnen, want het wordt een fiasco. Bovendien mag de grond niet slempig zijn. De teelt is bij uitstek geschikt voor de kleine bedrijven, die met eigen per soneel kunnen werken, want de gladiolenteelt Is een Intensieve teelt en vraagt geregeld veel ar beid. Zelfs werknemers met een grote groentetuin kunnen door een gedeelte met gladiolen te beplan ten er een aardige cent bij verdie nen. De kinderen kunnen bijv. de bloemen die vlak voor de bloei af getrokken moeten worden, hierbij behulpzaam zijn. Mocht men nu tot aanplanten overgaan, dan moet men alle aan dacht besteden aan goed plantgoed, dus goed gezond en van goede kwa liteit. Want een van de gevaarlijk ste ziekten der gladiool, Fusarium, kan reeds in het plantgoed zitten en dan is het gewas ten ondergang gedoemd. De gladiool vraagt een goede bemesting, nl. 3 kg. kunst mest pe rroe, de helft in de gecon centreerde vorm en de helft stik stof. Overal te telen In tegenstelling met tulpen kun nen de gladiolen over de gehele wereld geteeld worden. Door de uitnemende cultuurverzorging ech ter wordt de Nederlandse gladiool steeds meer gevraagd. Een zeer be langrijke factor is ook de soorten te telen die het meeste door de ex porteurs gevraagd worden Tot die soorten behoren momenteel de rode, rose, gele en witte. Voor Fu sarium zijn vele soort engevoelig, maar de Joh. v. Konijnenburg is extra gevoelig voor deze ziekte. Een typisch verschijnsel is, dat de soort Rosa van Lima ontzettend ge zocht is door hazen. Deze soort, geplant tussen 20 andere, wordt door hazen totaal opgegeten, ter wijl ze de andere laten staan. Waarheen gaan onze gladiolen? De grootste afnemers zijn: Ameri ka, Zuid-Amerika en de Latijnse landen. De grote Amerikaanse win kels, ook wel „stores" genaamd, verkopen ons product op hun eigen bekende wijze, in mooi versierde doosjes van 3 of 6 stuks. Tevens worden ze veel als reclamestunt weggegeven. Engeland koopt veel grote maten om de bloemen. Frank rijk en Italië nemen meer kleinere maten af, terwijl Israël belangstel ling heeft voor het kleinste plant goed. Ieder land verschilt wat af name betreft. Dit hangt af van de willekeur van het publiek. Bij de firma van Waveren wor den de knollen export-klaar ge maakt en de meeste gaan naar Amerika. onderling ruzies de imperialisten de gelegenheid geven om onze po tentie te vernietigen". Voorts werd in het communiqué op het Indonesische personeel van Nederlandse ondernemingen aan drang uitgeoefend om een ware na tionale geest aan de dag te leggen, terwijl op de Nederlanders in In donesië een beroep werd gedaan om er bij hun regering op aan te dringen haar houding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw-Guinea te herzien. Het met verf bekladden van woonhuizen van Nederlanders in Djakarta werd dinsdagavond on verdroten voortgezet. Enkele op schriften luidden: „Nederlandse honden, verlaat Indonesië", en „Gooi de Hollanders eruit". Opeen auto van een Nederlander was met rode letters geverfd: „Doodt de Hollanders", Ingezonden mededellne Charme voor Uw handen Duikboot onder Noordpoolijs GROTON, 30-10 De commandant van de Amerikaanse atoomduik boot „Nautilus", Anderson, heeft dinsdagavond tot een journalist ge zegd, dat de tocht, die zijn duikboot onlangs onder 't ijs van de Noord pool heeft gemaakt wat betreft de wetenschappelijke onderzoekingen honderd maal zo nuttig is geweest als alle voorgaande onderzoekingen op dit terrein. De geleerden van de Amerikaan se marine, aldus de commandant, zijn beter ingelicht dan wie ook over de oceanografische en geolo gische bijzonderheden van het Noordpoolgebied, maar terwille van de veiligheid geven zij geen uitge breide bijzonderheden over hun bevindingen. Openbare verkoping Dinsdagmiddag werden in hotel „Concordia" door notaris J. J. van den Ende in het openbaar verkocht enige huizen en erven te Zierik- zee Het pand Hofferstraat 42, kad. sectie A, nos. 2935 en 3248 ged., sa men groot 4.04 aren werd gegund aan de hoogste bieder J. Bin te Zie- rikzee, q.q., voor f 8.000. Het pand Schuttershofstraat 16, kad. sectie B, no. 1592, groot 67 ca. werd gegund aan de hoogste bieder J. Hagesteijn te Zierikzee, voor f 300. De gun ning van het pand Oude Haven z z. no. 10, kad. sectie B, no. 310, groot 97 ca., werd in beraad gehouden. Hoogste bieder hiervoor was J. van Almenkerk te Zierikzee met f 1.460. Op het te 's-Hertogenbosch gehouden examen ter verkrijging van de Handwerkakte U lager on derwijs, slaagden o.m. de dames A. A. van der Schee en W. Schot alhier. Hoewel minimaal twee jaar voor de opleiding nodig is, klaar den de dames het in een jaar, het geen als een opmerkelijke prestatie mag worden aangemerkt. ZIERIKZEE De heer H. Krijt nam afscheid als leraar van de chr. ulo-school Vele goede woorden en geschenken voor scheidende kracht Dinsdagmiddag werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw door het schoolbestuur, collega's en leerlin gen afscheid genomen van de heer H. Krijt en echtgenote, leraar aan de Chr. u.l o.-school te Zierikzee, die na een dienstperiode van zeven jaar thans een benoeming heeft aanvaard in gelijke functie te Steenwijk. De heer Krijt wordt tijdelijk op gevolgd door de heer R. van Dru- ten, waarnemend hoofd van de Chr lagere school alhier. Mevrouw Krijt kreeg na binnen komst in de geheel gevulde zaal bloemen aangeboden door de leer linge Mijnie Boot en al direct hier na regende het afscheidspresentjes voor de scheidende leerkracht. Na mens alle leerlingen bood Corrie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WOERDEN. Het 47-jarige hoofd van de Christelijke lagere land bouwschool te "Woerden, de heer J. van Bémmel, is bij een auto-onge val zeer ernstig gewond, terwijl zijn moeder, de tachtigjarige mevr J. van Bemmel-Roest uit Harmeien bij deze aanrijding om het leven kwam. ENSCHEDE. De een en twintig jarige H. Bruns uit Ootmarsum is bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. B. reed op zijn mo tor op de Oldenzaalsestraat te En schedé en kwam in botsing met een hem tegemoetkomende personen auto, bestuurd door G Simons uit Almelo, die op dat ogenblik een voor hem rijdende vrachtauto in haalde. B. werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk is over leden. AMSTERDAM. De heer Willem Andriessen, bekend concertpianist, is ih het Amsterdams conservato rium, van welke onderwijsinrich ting hij achttien jaar directeur is geweest, op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd tér gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. VEENDAM. Bij een felle brand die in de Havenstraat te Veendam een dubbel pand verwoestte, is een vierjarig jongetje om het leven ge komen. 's-GRAVENHAGE. Van rege ringszijde wordt medegedeèld, dat Z.K.H. de Prins der Nederlanden van 23-27 januari 1958 een officieel tegenbezoek zal brengen aan presi dent Tubman van Liberia, die, zo als bekend, met mevrouw Tubman in oktober 1956 een officieel bezoek aan Nederland heeft gebracht. van Dongen een fraaie bureaulamp aan, terwijl Jopie Braai en Gré Stouten een bloemstuk overhandig den en een wandtegel namens de oud-leerlingen. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. W. v. d Doel, wees op de grote plaats die de heer Krijt heeft veroverd in de Zierikzeese gemeenschap, bij de jeugd en het bestuur. Hij sprak zijn grote waar dering uit voor de werkijver en toewijding waarmee hij het Chr. onderwijs heeft gediend, onder aan bieding van een aquarel van een der Zierikzeese poorten. De heer K. T. Postma voerde op hartelijke wijze het woord namens de colle ga's en leerlingen, hierbij onder strepend dat de vertrekkende leer kracht de jeugd van een andere zijde heeft benaderd dan alleen via het lesrooster. Spr. overhandigde de complete serie „Kerkgeschiede nis" van P. A. de Rover. Namens de derde klas kwam hierna Cor Olree op de proppen met een foto-snij- apparaat. Collegiale woorden van afscheid sprak ook het schoolhoofd de heer J. C. Spaans. De middag werd opgevrolijkt met zang en to neelstukjes door de leerlingen De heer Krijt dankte tenslotte voor de hem aangeboden onvergetelijke middag, waarna ds. Bezemer de bijeenkomst met dankgebed sloot. AMSTERDAM. Zaterdagavond a.s .komt op Schiphol aan de Hon gaarse socialistenleidster mevrouw Anna Kethly. Zij zal enige dagen als gast van de P.v.d.A. in ons land vertoeven. DELFT. Prinses Beatrix heeft, als beschermvrouwe van het Prin ses Beatrix Poliofonds, te Delft het Polio-revalidatie-centrum voor Delft en omstreken geopend, het eerste in ons land met een dagbe handeling. Ingezonden mededeling Gratis dierflguurtjes bij ZAANHAGEL! Vraag inlichtingen bij Uw winkelier voor het verkrijgen van 10 plastic dierfiguurtjes in ivoor- en transparante kleuren. Uw kinderen zijn er de hele W dag zoet mee. de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola Verre ballonnetjes Aan de spanning rond de ballonnenwedstrijd van de officiële opening van het mossel, en oesterseizoen, is een einde gekomen. De eer ste prijs werd gewonnen door de 5-jarige Willy de Waal Jd. te Bruinisse, leer linge van de kleuterschool, wier ballonnetje in de omge ving van München terecht kwam. Tweede werd Johan na van Kooten. Haar bal lonnetje kwam terecht ach ter het ijzeren gordijn. Vori ge week nog kwam een mel ding binnen van een door Janny Bal Ad. opgelaten bal lonnetje, dat de omgeving van het Zwarte Woud had bereikt. Van het voornemen om de vinders een vaatje oesters te zenden, zal worden afgezienomdat deze delika- tesse elders in Europa mis schien niet wordt gewaar deerd. Maar de vinders krij gen toch een geschenk. SPORT ATLETIEK Nieuwe Zeeuwse records voor Delta-Sport Zaterdagmiddag is bij provinciale atletiekwedstrijden te Schoondijke opnieuw gebleken dat Delta Sport de beschikking heeft over enkele veelbelovende atleten. Men slaagde er namelijk weer in enige Zeeuwse records te verbeteren, voor de slui ting van het baanseizoen op 1 no vember. Bij het discuswerpen plaatste Esther Schot zich bij' de 10 beste juniorenmeisjes van Nederland met een worp van 29.68 meter Deze worp betekende tevens een nieuw A- en B-record. C-junior Kees van Langeraad bracht het Zeeuws re cord kogelstoten van 11.02 m. op niet minder dan 1219 m. Tevens verbeterde hij het record versprin gen jongens C met 3 cm., zodat dit kwam op 5.32 meter. Recordprestaties werden ook bij het kogelstoten 'geleverd door de meisjes Anneke van Eldik en Es ther Schot (resp. 12.24 en 11.33 m doch de kogel die gebruikt was, werd bij naweging te licht bevon den. .:..:..X"X"X'4"X"X*4K"X«XK'X"X"X"XMX-*<~X*4"X**4K*X"X"X"X~XMX"X"X"X**XX«X"X**X«*X" X FEUILLETON Het overwint No 7 OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dlck Rebel x „Je gaat de laatste tijd nog wel eens!" „Och, Bep vindt het aardig en waarom zou ik het laten?" „Dus Maar Peter liet zijn vader niet meer aan het woord komen en zei: „Welterusten". Alleen bleef Marcus in de kamer achter. De haard gloei de nog. De lamp gaf slechts een zwak licht. Om die tijd was anders altijd Maria bij hem. Een borrel schonk zij dan echter niet, maar wel maakte zij koffie met koek klaar. Peter was er ook wel eens bij, maar het meèst waren zij met hun beidjes en keek hij stil naar het beweeg van Maria, dat hem sterk aan Anna herinnerde. Dan dacht hij aan allerlei dingen van jaren terug, of piekerde over de toekomst van Maria, vooral de laatste tijd. Ook nu dacht hij aan haar. Zijn opgewektheid was al weer ver dwenen. Hij vertrouwde het zaakje niet en voelde zich onzeker. Hij zou op haar wachten, en haar alles, heel zijn plan en bezorgdheid ver tellen. Maria mocht niet dwaas gaan doen. Zij moest een jongen krijgen, die het niet slechts te doen was om pret te maken. Vroeger, heel vroeger, had hij er anders over gedacht. Nog voor Anna was ook hij van mening geweest, dat meis jes er slechts waren voor het ple zier van de man. Nu wist hij reeds lang dat het spel van jongen en meisje ernstig was. Het kon iemand kwetsen voor het hele leven. Het kon iemand ook gelukkig maken. Maria moest veilig zijn tegen de willekeur. Niet maar per ongeluk een goede treffen, maar een goede zoeken, wat niet betekende, dat zij zich moest aanbieden, maar wel, dat zij elke verkeerde afwees. Even voor half een ging de ach terdeur. Marcus schrok op uit zijn gepeins. Daar was Maria. Nu niet meer uitstellen. Vooruit, meteen zeggen. Misschien had zij zelf al goed gehandeld. Des te beter. Maar zij moest weten, dat haar vader achter haar stond. „Waar'is Irn Bloezer?" was het eerste wat Maria vroeg. „Diedat studentje uit de vil lawijken, bedoel je?" „Ja!" „Dat kereltje heb ik met behulp van Peter het huis uitgegooid. Wat dacht je wel, dat ik de klant ook al baas in mijn huiskamer laat! Is het al niet erg genoeg, dat ik zo veel in de gelagkamer moet toe laten?" „Dus je hebt die jongen er uit gegooid, omdat hij de kamer sme rig gemaakt heeft Heb je je dan helemaal niet afgevraagd, wie hem binnengebracht heeft. Neen, vader, je moet er niet omheen draaien. Zeg het maar gerust, je hebt hem er uitgegooid, omdat je een hekel aan hem hebt, omdat je bang bent dat ik malligheid zal gaan doen!" Marcus Rogger trok Maria naar zich toe: „Het is zo, ik ben voor het eerst in mijn leven bang, dat je je verstand niet zult gebruiken, meid. Je weet zelf wel, dat ik niet zo precies in alles ben, maar jou Ma- rietje, jou mag geen kwaad over komen. Er zijn maar weinig dingen, die ik de moeite waard vind. Ik kan iemand dronken voeren zelfs al betekent dat de ondergang van zijn gezin. Ik draal er niet omheen. Ik moest zo worden, wilde ik niet door het leven verslagen worden. Weet je voor wie? Eerst voor mij zelf, dat behoef ik niet te zeggen, maar daarbij voor je moeder, voor Peter en jou. Na je moeders dood ben jij mijn grootste zorg geweest. Je hebt het misschien wel niet ge merkt, maar nooit heb ik ie uit het oog verloren. Marietje, jou mag niets lelijks overkomen. Geloof je mij als ik zeg, dat ik voor jou mijn eigen belang vergeet?" Maria knikte. Ze werd er warm en gevoelig van. Haar vader was niet altijd zo open, maar hij was steeds goed voor haar geweest. Zij had wel eens gedacht: vader lijkt moeder wel. Nu was hij bezorgd en toch zou zij hem niet gehoorzamen. „Marietje, maak je niet druk over die jongen, die ik er uitgegooid heb Je hebt vanavond Rein thuis gebracht en ik hoop, dat dit een goed voorteken is. Gerust ben ik niet. Teveel heb ik je met die Bloe zer zien praten en ik heb daarbij je ogen gezien. De ogen van je moeder. Ik ben een beetje bang ge worden. Je zult zijn als je moeder en even dom doen". „Vader?" „Ja en als die vent nu maar zo veel om jou gaf als ik vroeger om je moeder, doch ik vertrouw hem niet. Die studenten deugen niet en hij zou niet bij jou passen ook. Je bent aan de kroeg gewend en je zult nooit, veronderstellend dat hij het meent, je thuis voelen in een villa. Bloezers ouders zullen je le lijk aankijken en je liever zien gaan dan komen. Marietje, wees verstan dig!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5