Ongerustheid in ontwikkelingsgebieden over maatschappelijk werk DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 No. 18250 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBÖDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: In Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De Russische lange-afstandsprojectielen EISENHOWER GAAT AMERIKAANS PUBLIEK WAKKER SCHUDDEN WASHINGTON, 30-10, President Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie meegedeeld dat er plannen worden opgesteld om hem een rol te doen spelen bij het wakker schudden van het Amerikaanse pu bliek in het licht van de Russische successen op het gebied van de na tuurkunde en de ontwikkeling van lange-afstandprojectielen. Over de Eisenhower-leer zei hij te betwijfelen of deze nog in belang rijke mate kan worden uitgebreid zonder onaanvaardbaar te worden voor hemzelf of voor het Congres. Over de Amerikaanse economie zei de president, dat deze „even uitblaast" na een bijna wonder baarlijke opleving. De effecten- Vonnissen in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 30-10 Elf Tsjechoslo- waakse „straatschenders" zijn dins dag in Praag tot gevangenisstraf fen veroordeeld wegens hun aan deel aan de ongeregeldheden die zich kortgeleden o~ het Wenceslas- plein hebben voorgedaan. De zwaarste straf was drie jaar ge vangenis. Dertig „straatschenders" staan nog terecht. Russische atoomijsbreker MOSKOU, 30-10. Het blad van de Russische marine, „Sowjet-vloot", heeft bijzonderheden gepubliceerd over de Russische ijsbreker met atoomvoortstuwing, die binnen kort te water zal worden gelaten en een jaar op zee kan blijven zon der brandstof in te nemen. De machines van de „Lenin", zo heet de ijsbreker, kunnen 44.000 pk ontwikkelen, genoeg om een flinke stad van elektriciteit te voorzien. De romp is van een speciale staal soort vervaardigd en volgens een nieuwe methode geconstrueerd, waardoor vervorming voorkomen wordt. De „Lenin" heeft een bioscoop zaal, een bibliotheek en muziekka mers en is uitgerust met twee hef- schroefvliegtuigen. Verschrikkelijke sneeuwmannen Er bestaan in de Himalaja niet alleen verschrikkelijke, maar ook erg verschrikkelij ke sneeuwmannen, zo heeft de Lama Peenjabajra, abt van het klooster van de Da lai Lama te Katmandoe in Nepal na een uitgebreid on derzoek verklaard. Volgens hem leeft de erg verschrik kelijke sneeuwman op hoog ten van meer dan 4.000 me ter. Dit monster is 4 tot 5 meter hoog, een vleeseter en als hij de kans krijgt, een menseneter. De minder ver schrikkelijke sneeuwman is ruim 2 meter hoog, leeft op hoogten van 3 tot 4.000 me ter en is zowel vlees- als planteneter. Men ziet hem wel in het dal van Baroen. Gelukkig is er ook een min der verschrikkelijke sneeuw man, die maar 1 meter 70 hoog is en die alleen maar planten eet, zo heeft de abt verklaard. IJslandse treiler met 22 man vermist THORSHAVN, 30-10. Op IJsland gestationeerde Amerikaanse vlieg tuigen en alle schepen in de vaar wateren rondom de Far Oër zoeken naar de van de Far Oër afkomstige treiler „Stella Argus", die, naar ge vreesd wordt, tijdens de storm die In het afgelopen weekeinde in dit gebied gewoed heeft, met 22 opva renden is vergaan. Zondag heeft men voor het laatst iets van de „Stella Argus" gehoord. Een ander vissersvaartuig had toen contact met het schip. Het Deense fregat „Thetis", dat gebruikt wordt voor het toezicht op de visserij rond de Far Oër, en vissersschepen van dit eilandenge- bied, nemen aan het opsporings werk deel en ook is aan de Rus sische haringvloot om assistentie gevraagd. Vanmorgen vroeg zijn van Keflavik op IJsland enige Amerikaanse vliegtuigen opgeste gen. De „Stella Argus" meet 325 bruto ton. beurs was een weerspiegeling van het vertrouwen van het volk in de economische toestand. De president gaf toe, dat de po gingen van de regering om de dol lar te stabiliseren niet volledig met succes waren bekroond. De kosten van levensonderhoud waren de afgelopen vier jaar wat geste gen. Hij schreef dit toe aan de dy namische ontwikkeling van de na tionale produktie in die periode. Staat van beleg in Bolivië BUENOS AIRES, 30-10 Het Bo- liviaanse Congres heeft woensdag een wetsontwerp aangenomen, krachtens hetwelk de staat van be leg in het land heerst, aldus be richten, die Buenos Aires uit La Paz bereikten. Deze maatregelen volgden op het recente zenden van troepen naar de provincie Santa Cruz, waar een federalistische be weging zou zijn opgericht. De lei der van de Boliviaanse oppositie partij sprak dit laatste evenwel op een persconferentie tegen. Onverlaat werpt granaat in Israëlisch parlement Een ongeveer dertigjarige man heeft dinsdagavond van achter de publieke tribune in een openbare zitting van het Israëlische parle ment een handgranaat naar de mi nisterstafel geworpen, waardoor zeker vier ministers gewond wer den. De man kon terstond gearres teerd worden. De politie vermoedde dat het een daad van protest was tegen de Is raëlische politiek ten aanzien van de Arabieren in het land. De minister-president, Ben Goe- rion, en de ministers van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, van Vervoer, Carmel, en van Eredienst, Sjapiro, raakten licht gewond. Sjapiro en Carmel werden, bevlekt met bloed, weggeleid. Dinsdag is te Brussel van rege ringszijde vernomen dat verwacht wordt, dat de voorgestelde „topbij eenkomst" van de NAVO-raad op 16 en 17 december te Parijs zal worden gehouden. Het wordt waar schijnlijk geacht dat de conferentie door president Eisenhower en de Britse premier MacMillan zal wor den bijgewoond, ook al is daar nog niets van officiële zijde over mede gedeeld. Een echtpaar en zes van hun zeven kinderen zijn omgekomen bij een brand, die in de nacht van dinsdag op woensdag hun woning nabij Pickford in de Amerikaanse staat Michigan heeft verwoest. Het oudste kind, een elfjarig meisje, was de enige, die zich in veiligheid wist te brengen. Ter gelegenheid van het afscheid van generaal B. R. P. F. Hasselman als chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, vond donderdagochtend te Oud-Leusden bij Amersfoort een défilé plaats waaraan door ongeveer 6.000 man werd deelgenomen. - Voor het défilé inspecteerde de generaal - staande in een jeep - de troepen en bracht een groet aan de tien opgstelde vaandels, waarvan de foto een., beeld geeft. Drastische vermindering van gelden zal activiteiten lamleggen 's-GRAVENHAGE. In de zoge naamde ontwikkelingsgebieden in ons land heerst grote ongerustheid over de toekomst van het maat schappelijk werk in deze gebieden. Dit wordt opgemerkt in het voor- lopg verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Maatschap pelijk Werk. De leden, die deze op merking maken, schrijven de onge rustheid toe aan de drastische ver mindering van de gelden, die in totaal voor het maatschappelijk werk in deze gebieden op de be groting beschikbaar zijn. TWEEDE „SPOETNIK" OP 7 NOVEMBER DE LUCHT IN? LONDEN, 31-10. De Moskouse correspondent van de Londense „Daily Worker" meldt, dat de_ Rus sische autoriteiten van plan zijn op 7 november a.s., de veertigste ver jaardag van de oktober-revolutie, een tweede, grotere „Spoetnik" de lucht in te zenden. Men moet er evenwel rekening mee houden, aldus de correspon dent, dat het lanceren van allerlei omstandigheden afhankelijk is, zo dat vertraging bij de verwezenlij king van de plannen kan ontstaan. Er is nog niets officieel bekendge maakt. Ander „wetenschappelijk vuur werk" om te tonen hoe ver de Sow- jet-Unie gevorderd is, omvat het te water laten van de atoomijs breker „Lenin" en de eerste vlucht van een nieuw passagiersvliegtuig dat zonder tussenlanding 170 tot 180 passagiers van Moskou naar New York kan brengen met een kruissnelheid van 960 km per uur, aldus de correspondent. RUSSISCH DIPLOMATIEK OFFENSIEF TEGEN HET WESTEN PLOTSELING GESTAAKT Wijziging taktiek van tijdelijke aard PARIJS, 30-10 Volgens Franse diplomatieke waarnemers, is het Sowjet-Russische diplomatieke of fensief tegen het westen plotseling tot stilstand gekomen. Zij menen dat dit is veroorzaakt door het ver loop der recente Turkse algemene verkiezingen, die geen invloed van dit offensief hebben ondergaan. Deze waarnemers voegden hier aan echter toe dat deze pauze waar schijnlijk uit tactische overwegin gen is voortgekomen en dat zij vermoedelijk van tijdelijke aard zal zijn. Een woordvoerder van het Syri sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag te Damascus verklaard dat de toestand langs de Syrisch-Turkse grens thans „min der gespannen" is, aldus wordt in berichten, die te Beiroet uit Da mascus zijn ontvangen, gemeld. De woordvoerder voorspelde dat Turkije zijn „in het grensgebied samengetrokken troepen" geleide lijk zal beginnen terug te trekken, waaraan hij echter toevoegde: „On ze voornaamste taak blijft het be trachten van voorzichtigheid en waakzaamheid". De door Syrië getroffen voor zorgsmaatregelen worden nog ten volle gehandhaafd. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich woensdag lovend uitge laten over de verklaring van de eerste secretaris der Sowjet-Russi sche communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, dat de spanning in het midden-oosten is afgenomen. Hij verklaarde op zijn dagelijkse persconferentie dat de Britse rege ring van mening was, dat de „zg. crisis tussen Turkije en Syrië be rust op propaganda en niet op de werkelijkheid is gebaseerd". Deze vermindering, aldus vele leden, zal ongetwijfeld een groot aantal activiteiten lamleggen en dat in een mate, waarbij men zich soms zelfs afvraagt, of het in stand hou den van de met het oog op een goede planning in het leven geroe pen apparatuur nog wel zin heeft Irreëel Met de stempeling van deze ge bieden tot ontwikkelingsgebieden, met de instelling van een interde partementale commissie voor deze gebieden en met stimulering van de industrialisatie heeft men een pro ces in gang gezet, dat niet plotse ling weer tot staan kan worden gebracht. Wanneer aan de, die in dustrialisatie begeleidende, neven processen op cultureel en sociaal gebied nu veel minder aandacht kan worden besteed, is het gevaar groot, dat moeilijkheden van aller lei aard ontstaan; in ieder geval wordt de planning, waaraan men in de afgelopen tijd met zoveel toe wijding heeft gewerkt, irreëel en in de lucht hangend. Vragen Overigens was bij deze en ver scheidene andere leden de vraag gerezen, hoe in feite de resultaten van de arbeid van de provinciale plancommissies zijn. Is daarover een vergelijkend overzicht te ge ven? Welke bedragen zijn daarmee gemoeid? Kan de minister bevor deren, dat in het kader van de so ciale planning een meer rationale procedure tot stand komt, ook in samenwerking met de gemeenten in deze gebieden? Thans komt het veelvuldig voor, dat subsidieaan vragen zeer lang op honorering wachten. Gemeentelijke onmacht Ook verkeerden deze leden ten aanzien van de ontwikkelingsge bieden in grote zorg betreffende de financiële mogelijkheden van de gemeenten. Immers, zelfs de beste, van rijkswege gesubsidieerde en met medewerking van een gemeen te opgezette projecten kunnen niet worden gerealiseerd, wanneer de gemeente onmachtig Is, het in de desbetreffende subsidieregeling aan haar toevallende aandeel te finan cieren. Gaarne vernamen zij, wel ke maatregelen de regering speci aal ten aanzien van deze urgente kwestie denkt te treffen. Uit de ontwikkelingsgebieden wordt, aldus vele andere leden, vaak de klacht vernomen, dat het uitermate moeilijk is om een extra subsidie te verkrijgen voor de uit voering van de ontworpen plannen. Zij vroegen zich af, of hierin niet een verbetering is aan te brengen. Na aanrijding overleden STEENBERGEN, 30-10. - Op de Stoofdijk te Steenbergen is de 56- jarige landbouwer J. de Mooy van morgen na een aanrijding overle den. De heer De Mooy reed over de dijk met een door drie paarden getrokken landbouwslee, waarach ter een ploeg was vastgemaakt, toen twee motorrijders uit Nieuw- Vossemeer, L. N. en P. H., passeer den. Eén van hen kwam met zijn stuur in aanraking met de ploeg en sleepte in zijn val de andere mee. De boer zette na het ongeval zijn paarden aan de kant en viel daarna neer. Een gewaarschuwde arts constateerde dat hij vermoede lijk aan een hartverlamming is overleden. De heer De Mooy was vader van vier kinderen. De beide motorrijders werden ernstig gewond en moesten in het r.k. ziekenhuis te Steenbergen wor den opgenomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er bestaat geen „veel" of „weinig" tijd: u hebt alle tijd, die er is, maar het gaat er om wat u er mee doet. Atlas der Nederlandse beschaving 's-GRAVENHAGE, 30-10 Heden- morgen is op het departement van Onderwijs Kunsten en Weten schappen aan minister Cals en staatssecretaris Hoppener een ex emplaar aangeboden van de nieu we uitgekomen „Atlas van de Ne derlandse beschaving" door de auteur, prof. dr. J J. M. Timmers, directeur van de Jan van Eyck academie te Maastricht. Dit breed opgezette werk, dat een ruim gebruik maakt van reproduc ties en vooral kaarten, wil een beeld geven van de beschaving zo als zij zich in de opeenvolgende eeuwen in Nederland openbaarde, met name zoals zijzich in haar voornaamste uiting, de kunst in haar diverse schakeringen, open baarde. Er is ook aandacht geschon ken aan de beïnvloeding der Neder landse kunst door het buitenland en aan de uitstraling der bescha ving van uit de lage landen naar elders. Afscheidsparade voor generaal Hasselman SOESTERBERG, 30-10. Ter gele- genheid van het eervol ontslag per 1 november als chef van de gene rale staf van generaal B. R. P. F. Hasselman is vanochtend in Soes- terberg een afscheidsparade gehou den, bestaande uit de ceremoniële inspectie en een défilé, beiden uit gevoerd op de Kolonel van Rooy- enweg. Per jeep nam generaal Has selman de inspectie af van de langs de zuidzijde van de weg opgestelde onderdelen, zowel van de parate troepen als van de depóts en scho len, die tezamen alle wapens en dienstvakken van de koninklijke landmacht vertegenwoordigden. De totale troepensterkte bedroeg 5000 man. Er waren veertien vaandels en vier standaarden bij ingedeeld. In het rijdende gedeelte bevonden zich 150 voertuigen, zes chaffee- tanks en 34 Centurion-tanks, vier muziekkorpsen, o.a. de Koninklijke militaire kapel onder leiding van R. van Yperen, zes tamboerkorpsen een jachthoorn- en een trompetter korps. Poging tot vergiftiging De rijkspolitie te Helden heeft de 35-jarige W. van der K. uit Meiel en diens 16-jarige dienstbode J. V. gearresteerd op grond van het vermoeden dat zij betrokken zouden zijn bij een poging tot ver giftiging van de echtgenote van v. d. K. Zij zijn te Helden opgesloten 'en zullen binnenkort voor de of ficier van justitie te Roermond ge leid worden. n Na een felle droogte barstte een dezer dagen boven Paramaribo een geweldige regenbui los. De regen meter noteerde een regenval van 34 mm. De wegen waren over stroomd, waarin zelfs het gemoto riseerd verkeer bleef steken. De diepe afvoertrensen waren niet zichtbaar, waardoor een 8-jarige knaap in de diepte verdween en verdronk. Bloedige roofoverval op textielhandelaar bij Doetinchem Slachtoffer ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen DOETINCHEM, 31-10. - Gister avond omstreeks half acht ls voor bij het pompstation van de water leidingmaatschappij Oostelijk Gel derland, even buiten Doetinchem, een roofoverval gepleegd op de on geveer 35-jarige handelaar in tex tiel F. uit Venlo. De man werd ernstig gewond in het r.k.-zieken- huis opgenomen. F. verkeerde die dag in gezel schap van enkele inwoners van Doetinchem, met wie hij voor het eerst had kennis gemaakt. Vanmid dag omstreeks drie uur was F. al bij het pompstation gesignaleerd in een luxe grijze auto, in gezelschap van twee anderen. Hij trachtte tex- tielgoederen aan de deur te verko pen. Des avonds werd de auto we derom op dezelfde plaats gezien en juist voor de ingang van het pomp station, dat aan een binnenweg ligt, werd de overval gepleegd. Het vermoeden bestaat, dat F. onenigheid heeft gekregen met de andere inzittenden in de wagen of dat hij is meegelokt. Na de aanslag is hij hevig bloe dend de Rijksweg opgelopen, waar bij hij een fietser omverliep (die licht gewond werd) en toen een woning binnengesneld, vanwaar hij per ambulancewagen in ernstige toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. Zijn metgezellen zijn na de aan slag in het duister verdwenen. De politie heeft de gehele avond met I een speurhond gezocht, doch zon- der resultaat. Het motief van de overval is ver moedelijk geldroof geweest. F. was in het bezit van een portefeuille met ruim drieduizend gulden, die echter niet ontvreemd werd. De auto, waarin zich enkele koffers i bevonden, is door de politie in be slag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1