Aandacht voor Bescherming Bevolking Uitvoering van het Deltaplan zal bedrag van f 2400 miljoen vergen DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPENHARTIGE TURKSE TAAL IN ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Het ontslag van Zjoekof V.S. GEVOELEN NIET VOOR UITBREIDING VAN ONTWAPENINGSCOMMISSIE MOLLET KREEG INVESTITUUR ALS PREMIER NIET Verklaring van Norstad over NAVO Russische culturele voorstellen aan Amerika Zjoekof „belemmerde de partij-activiteit in het Sowjet-leger" DINSDAG 29 OKTOBER 1957 ZIER1KZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Syrië heeft geen vloot maar wel bases NEW YORK, 28-10. De Alge- I wind In Syrië zich tegen aanvaar- ana Vasaaiiprinir van He Ver. \"a- Hinn irsn Hit nmliiHIlnnHn nnnhnH" mene Vergadering van de Ver. Na ties heeft maandagavond voor de derde keer het debat over de crisis in het Midden-Oosten hervat. De Albanese minister van Bui tenlandse Zaken zei, dat Ameri kaanse oliemaatschappijen met Britse en Franse concurrenten in het gebied hadden afgerekend. De imperialisten wilden de Arabische landen in militaire bases verande ren en hun oliebronnen uitbuiten. De Turkse vertegenwoordiger, Selim Sarper, wees erop, dat Tur kije koning Saoed's bemiddelings aanbod had aanvaard. Ofschoon de Syrische president dit eveneens had had gedaan, had het huidige be ding van dit „welwillende aanbod' verzet, dat, voor zover Turkije wist, nog steeds van kracht was. Hij ge tuigde dat Turkije nimmer een om vangrijkere strijdmacht langs zijn grenzen had gelegerd dan voor de landsverdediging noodzakelijk was. Turkije wachtte nog steeds op een antwoord van Syrië waarom een land, dat geen vloot en duikboot- vloot heeft, een marinebasis en een duikbootbasis aanlegt. Partij-activiteit op Chinese universiteiten PEKING, 28-10. De Chinese com- munistische partij zal duizend ho gere functionarissen van het partij- kader op universiteiten, scholen en instituten voor wetenschap en cul tuur te werk stellen, zo heeft het Volksdagblad van Peking bekend gemaakt. Genoemde functionarissen werk ten tot dusver in bestuursorganisa ties van het centrale partijcomité. In hun nieuwe werkkring zullen zij het politieke onderwijs leiden en tevens toezicht houden op de gang van zaken in de instelling waar zij zijn gedetacheerd. KOPENHAGEN, 28-10. Het Deen se avondblad „B.T." schrijft maan- dag van iemand te Moskou te heb- VeTZiïk ben vernomen, dat maarschalk Zjoekof als minister van Defensie is ontslagen, omdat hij trachtte de politieke politie in zijn macht te krijgen. Agenten van deze organi satie te Belgrado zouden dit voor nemen van Zjoekof aan het hoofd van de politieke politie te Moskou, generaal Serof, hebben doorgege ven, die Chroesjtsjef ervan op de hoogte stelde. Volgens dit blad had Zjoekof tij- dens zijn bezoek aan Zuid-Slavië tot vrienden gezegd, dat hij vond, dat hij als minister van Defensie ook zeggenschap had over de po litieke politie en dat hij zijn be trouwbaarste officieren op sleutel posities had geplaatst. De zegsman van „B.T." zei, dat maarschalk Zjoekof nu misschien president van de Sowjet-Unie zal worden of een positie in het Verre Oosten zal krijgen. Verzet tegen desbetreffend Russisch voorstel NEW YORK, 28-10. Het Rus sische voorstel tot instelling van een nieuwe permanente ontwape ningscommissie bestaande uit alle is van westelijke zijde te New York sterk gekritiseerd. In de omgeving van de Ameri kaanse V.N.-delegatie heeft men laten doorschemeren, dat de Ame rikanen zich tegen het Russische voorstel zullen verzetten. In andere westelijke kringen was de eerste indruk, dat het Russische voorstel grotendeels een propagan- dazet is, die ten doel heeft de kleinere landen te beïnvloeden. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat de subcommissie voor de ontwapening, bestaande uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Rus land en Canada, nog niet met haar taak gereed is en goed werk heeft verricht bij het nader tot elkaar brengen van de westelijke en Rus sische ontwapeningsplannen. Goedkope „dure show" Toen de „Wonosobo" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd dezer dagen in de haven van Los Angeles lag, kwam de gezagvoerder, kapitein M. J. Rennes, aan de wal toevallig in contact met de negertrom pettist Louis Armstrong. Deze bleek belang te stellen in het Nederlandse schip en aanvaardde de uitnodiging om met zijn band aan boord een kijkje te nemen en de lunch te gebruiken. Reeds de volgende dag verscheen Louis Armstrong met zijn mensen, o a. ook de neger- zangeres Ella Fitzgerald. Het scheepsbezoek had zo'n ge animeerd verloop dat ook Louis zich niet onbetuigd wilde laten. Een half uur lang klonk toen de muziek van de wellicht duurst be taalde band over de „Wono sobo", hetgeen bij passagiers en opvarenden een geweldig enthousiasme ontketende. Louis had het aan boord zo naar zijn zin, dat hij te laat in de studio kwam om voor de televisie op te'treden. De gehele voorstelling moest zelfs worden uitgesteld. Gedurende de komende dagen gaat de B.B. in Zierikzee de aandacht op zich zelf vestigen. Waarom? Omdat Zierikzee te weinig aandacht aan de B.B. besteedt. Dat zou men nu juist in Zierikzee niet verwachten Men weet hier immers uit droevige ervaring wat het zeggen wil door oorlogsgeweld of andere rampspoed te worden geteis terd. En men weet ook, dat men de gevolgen daarvan des te doeltreffender te lijf kan gaan, naarmate men beter voorbe reid en beter georganiseerd is. Dat is nu juist, wat de B.B. tot taak heeft: de bestrijding der gevolgen van oorlogsgeweld en rampen Men zou hier dus mogen verwachten, dat er zich voldoende vrijwilligers opgaven als noodwachters voor de blokploegen of voor an dere diensten De werkelijkheid is echter anders. Misschien omdat men in Zierikzee de gruwelijke ervaringen der afgelopen jaren liefst zo diep mogelijk wegstopt en zich daarom instinctief verre houdt van een organisatie als de B.B.? Of is men soms bang om, als het er op aankomst, elders te worden „ingezet", wellicht zelfs buiten het eiland? Wat dit laatste betreft komt het mij voor, dat men zich daarover niet te bezorgd dient te maken. Laten wij niet als de befaamde struisvogels de koppen in het zand steken, maar laat ons integendeel een open en ver standig oog hebben voor de werkelijkheid om ons heen. Die werkelijkheid is - wij weten het - dat rampen ons nog steeds kunnen bezoeken, en dat wij nog altijd niet van oorlogsgevaar zijn gevrijwaard. Voor U zelf weet U wel, of U in de termen valt U bij de B.B. aan te melden. Ik hoop en verwacht, dat U in dat geval de daad bij de gedachte zult voegen en er geen genoegen mee zult nemen dat een ander het wel voor U zal opknappen. Tenslotte nog dit: het is niet alleen mannenwerk bij de B.B. Ook voor dames is er in velerlei functies zeer nuttige arbeid te verrichten. Schenk in de komende dagen Uw zorgvuldige aandacht aan de B.B. Zij ls dat ten volle waard. F. TH. DIJCKMEESTER. Burgemeester van Zierikzee. PARIJS, 29-10. De Franse Natio nale Vergadering heeft maandag nacht geweigerd aan Mollet inves tituur als premier te verlenen. Volgens niet-officiële cijfers was de stemverhouding 275 tegen 240 bij 25 onthoudingen. Mollet is de tweede kandidaat premier van de huidige crisis, die 29 dagen geleden begon. Tien da gen geleden weigerde de Nationale Vergadering haar vertrouwen aan de conservatieve leider Antoine Pinay. Men verwacht, dat president Coty nu een centrale figuur uit de katholieke volksrepublikeinse par tij, Schuman of Pflimlin, zal vragen een nieuwe regering te vormen. Uit Macon in oost-Frankrijk wordt gemeld dat men daar twee geraamten van Merovingische ede len heeft gevonden. De Merovingi sche koningen leefden tussen de 5e tot de 8e eeuw na Chr, in Frank rijk. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Denk uw moeilijkheden aan een kurk, die op het water drijft en zelfs na de hardste klap weer boven komt. WASHINGTON, 28-10. De Navo- opperbevelhebber in Europa, gene raal Lauris Norstad, heeft op een bijeenkomst in Washington ver klaard, dat de grootste kracht van de Navo gelegen is in de samen werking van de Navo-landen voor vrede en vrijheid. Niettemin blijven de afschrik wekkende kracht van de atoomwa pens en de strijdkrachten die sedert 1949 zijn georganiseerd de „onmis bare grondslag van de organisatie", zo meende hij. De vastbeslotenheid van de Na vo-landen is volgens de generaal o.a. duidelijk gedemonstreerd door het Noorse antwoord op de Sowjet- nota, begin van dit jaar, waarin het Noorse volk met uitroeiing door atoombommen in geval van oorlog werd bedreigd en de „rustige" ver werping van de recente oproep van Chroesjtsjef door de Nederlandse Partij van de Arbeid. Gevaarlijk Frans geneesmiddel PARIJS, 28-10. Twee Franse scheikundigen zijn maandag voor een Parijse rechtbank verschenen in verband met de vervaardiging van een „geneesmiddel", Stalinon genaamd, dat de oorzaak zou zijn geworden van de dood van 102 men sen voordat het Franse ministerie van Gezondheid de verkoop van het goedje verbood. Stalinon is een ontsmettingsmid del, dat aangediend werd als een wondermiddel tegen steenpuisten en etterbuilen, maar aan de scha delijke nawerking waarvan nog steeds een 150 mensen lijden. In 1954 toonde lijkschouwing op een aantal patiënten, die na gebruik van het middel waren gestorven, aan dat zij aan grote hersentumo ren hadden geleden. WASHINGTON, 28-10. De Sow- jet-ambassadeur in de Ver. Staten, Zaroebin, heeft maandag voorge steld een directe luchtverbinding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te openen. Hij deed dit voorstel tijdens onderhandelin gen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over cul turele en wetenschappelijke betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Onder 52 plannen, die hij voor stelde als basis voor besprekingen, was een tot uitwisseling van leden van het Amerikaanse Congres met leden van de Opperste Sowjet te Moskou. Ook stelde de Russische ambassadeur voor studenten van de universiteit van Moskou uit te wis selen met studenten van de Co lumbia- en de Harvard-universi- teit. De uitwisseling tussen beide lan den werd opgeschort ten tijde van de Hongaarse opstand van vorig jaar. Bij het afgraven van een gedeelte van de beroemde wallen in het oude oost-Zeeuwsch Vlaamse stadje Hulst, in de buurt van een bestaande landpoort, is een oude waterpoort ontdekt, welke als toegang tot de Hulster haven moet hebben gediend en welke omstreeks 1506 door een van de beroemde Nederlandse bouwmeesters Keldermans moet zijn ge bouwd. De poort is 25 a. 30 meter lang, naar schatting 6 a 7 meter breed, hetgeen een unicum mag heten. Het bouwsel is in 1596 bij het uitleggen van de wallen onder de aarde terecht gekomen na eerst door oorlogs handelingen te zijn verwoest. - De foto toont de ontdekker van de poort, de heer P. J. Brand, een oudheidkundige uit Hulst, in een 25 d 30 meter lange gang, welke vanuit de poort het land inloopt, bij een deur met een 16de eeuws slot. Tweede Kamer neemt ontwerp-Deltawet in behandeling Ex-veldmaarschalk komt nog in vergadering centrale comité LONDEN, 29-10. De Moskouse correspondent van het Britse com munistische blad „Daily Worker" meldde dinsdag, dat maarschalk Zjoekof als minister van Defensie is afgezet omdat hij de activiteit van de partij in het leger belem merde. Chroesjtsjef zelf heeft eind vo rige week op een vergadering van de partij-organisatie voor het leger in het district Moskou - een ver gadering die door hoge officieren werd bijgewoond - de redenen voor het ontslag bekend gemaakt. Volgens de correspondent, Rus sell, waren er reeds lang voor de zitting van het centrale partijcomi té waarop Malenkof, Molotof en Kaganowitsj uitgestoten werden, klachten over de Jiouding van de legerleiders en maarschalk Zjoekof ten aanzien van de partij-organi saties in het leger geweest. Men had nog gehoopt verbete ring in de toestand te brengen door Zjoekof in het presidium te benoe men, doch toen de toestand eerder slechter dan beter werd, vroeg het hoofd van de politieke afdeling van het rode leger het centrale comité en het partijpresidium maatregelen te nemen. Tijdens Zjoekofs reis naar Zuid- Slavië en Albanië zijn overal in het land vergaderingen van de partij- organisaties in het leger gehouden, waarop het besluit om Zjoekof af te zetten werd toegelicht, aldus Russell. Hij voegde hier nog aan toe, dat het centrale comité in plenaire zit ting bijeengeroepen is en dat van Zjoekofs houding op die vergade ring zijn toekomst zal afhangen. De belangen van de schelpdiervissers HILVERSUM, 28-10. De afdeling visserij van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Ar beid, de Dr. Wiardi Beckmanstich- ting, meent dat de vissers, die door de uitvoering van het Deltaplan worden getroffen, recht hebben op hulp van de gemeenschap De afdeling visserij van de Wiar di Beckmanstichting acht het voor de schelpdiervissers een levens belang, dat het studie-object in het Veeregat wordt uitgevoerd. Hier door zal moeten blijken of de mos selen kunnen worden verwaterd en de kweek van oesters kan worden voortgezet. 's-GRAVENHAGE, 29-10. Heden middag zal de Tweede Kamer een aanvang maken met de behande ling van het ontwerp-Deltawet, de wet op de afsluiting van de zee armen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg en de versterking van de hoogwaterke ring ter beveiliging van het land tegen stormvloeden. Volgens deze wet zullen werken worden uitgevoerd: 1. A. Tot afsluiting van de zee armen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg door wa terkeringen, lopende van Walche ren naar Noord-Beveland, van Noord-Beveland naar Schouwen, van Schouwen naar Goeree-Over- flakkee, van Goeree-Overflakkee naar Voorne. B. Tot afsluiting van met be doelde zeearmen in open verbin ding staande wateren, voorzover noodzakelijk of wenselijk in ver band met de hiervoor bedoelde werken. 2. Tot versterking van de hoog waterkering langs: A. De zee tussen de Belgische grens bij het Zwin en de Wester schelde. B. De Westerschelde van de zee tot de Belgische grens. C. De kust tussen de Wester schelde en de Rotterdamse Water weg, zeewaarts van de werken tot afsluiting van de zeearmen. D. De Rotterdamse Waterweg en daarmede in open verbinding staande wateren. E. Het overige deel van de kust met inbegrip van die van de Wad deneilanden. Met de uitvoering van aUe hier voor aangeduide werken zal glo baal 25 jaar gemoeid zijn. De kos ten worden geraamd op f 2400 mil joen. Voorgesteld wordt, dat het Rijk de kosten zal dragen van de grote afsluitingen met bijbehorende wer ken, behoudens aan andere op te leggen bijdragen, terwijl de ver sterking van de hoogwaterkering door de beheerders zal worden be kostigd, behoudens bijdragen van het Rijk. De regeling van het opleggen en verlenen van bijdragen wordt over gelaten aan een afzonderlijke wet. 15.000 km2 beneden zeespiegel In de Memorie van Toelichting is eraan herinnerd, dat een gebied van 15.000 vierkante kilometer - zijnde de helft van de oppervlakte van ons land en bewoond door zes miljoen personen (60 procent van het totale aantal inwoners) - be neden de normale hoogwaterstand van de zee ligt. Het zou bij het ont breken of wegvallen van de zee waterkering door zeewater worden overstroomd. De zeewaterkering, welke dit laag gelegen gedeelte te gen overstroming moet bescher men, wordt gevormd door duinen en dijken. De duinen voldoen in het algemeen aan de eisen die aan betrouwbare waterkering moeten worden gesteld. Op sommige plaat sen echter vormen ze een niet voor altijd vastgelegde formatie. Men dient steeds bedacht te zijn op ge leidelijke, soms vrij plotselinge ver mindering van de betrouwbaar heid der duinen als zeewering. De dijken zijn bij hun aanleg en vaak ook weer op latere tijdstippen wat sterkte en wat hoogte betreft aan gepast aan de hoogst bekende wa terstand. Men liep met de dijkver- betering als regel achter de feiten aan. Het gevolg is geweest, dat het laaggelegen gedeelte van het land herhaaldelijk is geteisterd door overstromingsrampen. De stormvloed van 1 februari '53 deed een gebied van 150.000 hectare overstromen, 1835 mensen verloren het leven. Ruim 72.000 personen moesten evacueren. Ongeveer 4300 gebouwen werden vernield en ruim 43.000 beschadigd. Het algemeen schadecijfer kan op rond anderhalf miljard gulden worden gesteld. Landaanwinning en rekreatiemogelykheden Afsluiting van de zeearmen brengt de mogelijkheid tot land aanwinning van in totaal 10 15 duizend ha. mede. De afdamming roept ten aanzien van de visserij en de schaal- en schelpdierkwekerij een aantal pro blemen op. Het wetsontwerp stelt een latere regeling daaryan bij of krachtens afzonderlijke wet in het vooruitzicht. Voor de scheepvaart op de af te dammen wateren zal een meer re gelmatige en nog veiliger vaart mogelijk worden, terwijl verschil lende havens beter bruikbaar kun nen worden gemaakt. De afsluitdammen zullen de ge legenheid scheppen verbindingen voor het wegverkeer tussen de ver schillende eilanden onderling, als mede tussen deze eilanden en de randgebieden tot stand brengen. Voor de Zeeuwse eilanden zullen de dammen tevens een meer directe verbinding naar het noorden be tekenen. Wanneer na uitvoering van het Deltaplan de mogelijkheid zal zijn geschapen om door de aanleg van een nieuw wegennet de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden uit hun isolement te verlossen, dan wordt daarmede tevens de mogelijkheid geopend, dat een ruimer gebruik zal worden gemaakt van de daar aanwezige rekreatiegebieden, meent de regering. Ook zal het karakter van de watersport in die streken een aanmerkelijke wijziging onder gaan. Ook uit economisch oogpunt ver dient h.i. afdamming verre de voor keur boven verhoging en verster king der bestaande hoogwaterke ringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1