Moskou berichtte ontslag van maarschalk Zjoekof als minister van defensie DE ZIERIKZEESCHE COURANT De wereld gistpromotie of degradatie Weg Zijpe-Zierikzee voorrangsweg MAANDAG 28 OKTOBER 195T No. 18248 114e Jaargang Tv. I ZIERIKZEESCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE BRITS-AMERIKAANSE BESPREKINGEN Gemeenschappelijk hulpprogramma voor landen in het Midden-Oosten N.A.V.O.-topconferentie in 1958 Van welingelichte zUde wordt vernomen dat de Britse premier MacMillan de Amerikaanse staats lieden heeft voorgesteld een ge meenschappelijk programma op te stellen voor economische hulpver lening aan landen in het Midden oosten, dat een tegenwicht zou moeten vormen voor het Sowjet- Russische streven tot invloedsuit breiding in dit gebied. De Britse premier zou er, vol gens dezelfde bron, bij de Ameri kaanse regering op aan hebben ge drongen de raketten voor middel grote afstand, die Groot-Brittannië van de Verenigde Staten krijgt, zo spoedig mogelijk te leveren. De desbetreffende Amerikaanse toe zegging werd in maart j.l., gedu rende de Brits-Amerikaanse be sprekingen op de Bermuda-eilan den gedaan. De Britse staatslieden, die vrij dagmiddag een bespreking hadden met minister Foster Dulles, hebben daarna een laatste onderhoud met president Eisenhower. Foster Dulles en Selwyn Lloyd hebben tijdens hun onderhoud, dat een uur en drie kwartier heeft ge duurd, beraadslaagd over de vraag stukken van het Midden-Oosten en economische problemen, die voor de Verenigde Staten en Groot- Brittannië van gemeenschappelijk belang zijn. President Eisenhower en pre mier MacMillan zouden de moge lijkheid hebben bestudeerd om in het begin van het volgende jaar in Europa een topconferentie van de landen der Noordatlantische ver dragsorganisatie te houden, aldus wordt uit gewoonlijk welingelichte Amerikaanse bron vernomen. Een besluit aangaande een dergelijke conferentie zou pas worden geno men na overleg tussen de NAVO- landen. Raketdeel haalde „Spoetnik" weer in LONDEN, 25-10. Het raketdeel dat met de Russische kunstmaan om de aarde draait, maar dat door zijn grotere gewicht sneller hoogte verliest en dus kortere banen om de aarde maakt, is nu een volle ronde voor op de kunstmaan. Aanvankelijk had de satelliet een voorsprong op het raketgedeelte, doch na verloop van tijd werd hij ingehaald. Het raketdeel liep daar na steeds meer uit en het heeft de „Spoetnik" nu voor de tweede maal ingehaald. De Nederlandse Verenigng voor Textielchemie (N.V.T.C.) en de Ne derlandse verenigng voor Textiel techniek (N.V.T.T.) houden een tweedaags congres te Tilburg op 6 7 november onder de naam „Textieldagen 1957". Veel A-griep in de Sowjet-Unie Het Russische ministerie van Volksgezondheid heeft een com missie ingesteld ter bestrijding van de griep. De voorzitter van de commissie, professor Solovief, schrijft In de Prawda, dat een groot deel van de bevolking in de Sowjet-Unie door de Aziatische griep is aangetast en dat voor het einde van het jaar twintig miljoen doses vaccin en twee en een half miljoen doses se rum vervaardigd zullen worden. EISENHOWER NAAR EUROPA De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Amory Houghton, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau medegedeeld dat president Eisenhower voornemens is de in december a.s. te Parijs te houden bijeenkomst van de NAVO- raad bij te wonen Houghton deed deze mededeling bij een bezoek aan Pineau, dat ten doel had hem op de hoogte te stellen van het verhan delde tijdens de te Washington ge voerde Amerikaanse-Britse bespre kingen. De spaarbankrente Van de zijde van de Nederland se Spaarbankbond te Amersfoort wordt ons medegedeeld dat het streven der spaarbanken wel dege lijk gericht is - zulks in tegen spraak tot andersluidende berich ten in een deel van de dagblad pers, die voortsproten uit een mis verstand - op een verhoging van de inleggersrente voor 1958. Deze verhoging zal niet uniform kunnen zijn, maar 2al zijn afge stemd op het beleggingsbeleid en het kostenvraagstuk bij de afzon derlijke spaarbanken. Hierbij dient te worden bedacht dat de spaar banken de hun toevertrouwde gel den voor verreweg het grootste deel in vorige jaren hebben moe ten beleggen in langlopende en laagrentende overheidsinstellingen, zodat zij slechts zeer ten dele kun nen profiteren van de hogere ren te, welke thans op de kapitaal markt is te maken. Der traditie getrouw is het oog merk der spaarbanken in de eerste plaats gericht op de grootst moge lijke zekerheid bij de belegging der haar toevertrouwde gelden, gepaard met een soepele wijze van terugbetaling. MOSKOU, 26-10. Tass bericht dat het presidium van de Opperste Sowjett maarschalk Rodion Malinofski benoemd heeft tot minister van Defensie van de Sowjet-Unie. Het Russische persbureau voegt hieraan toe, dat het presidium maar schalk Zjoekof, die minister van Defensie was, van zijn functie heeft ontheven. Maarschalk Zjoekof is waar schijnlijk nog opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten. Ook heeft hij vermoedelijk zijn hoge partijfunctie behouden. '-W'-iè Het Zuidpoolgebied staat in het teken van onderzoek en er worden di verse voorbereidingen getroffen voor de kennende Poolzomer. Gecon tracteerd door de Amerikaanse marine, gaat de stratokruiser „America" van de P.A.A. de eerste commerciële vlucht over de Zuidpool maken. De „Commonwealth Trans-arctic Expedition" onder leiding van dr. Vivian Fuchs gaat trachten d'e Zuidpool te bereiken. Dr. Fuchs hoopt de ruim 2700 km. lange reis naar de Zuidpool en terug in uier maanden ie maken. - Boven: de stratokruiser „America" op het ijsvliegveld van Mc Murdo Sound in afwachting van de stewardess, de eerste, die een tocht over de Zuidpool gaat maken. - Onder: de bekende Nieuw-Zeelandse alpinist Sir Edmund Hilary (midden), vice-admiraal George Dufek en commander John Mirabito, beide van de Amerikaanse marine, die voedseldepöts aan gaan leggen voor dr. Fuchs en zijn mannen, eveneens in de omgeving van Mc Murdo Sound nabij de Scott basis in het Zuid poolgebied. Gouverneur Averell Harriman van de Amerikaanse staat New York, die ambassadeur te Moskou is geweest, heeft zaterdagavond op een persconferentie gezegd, dat naar zijn oordeel maarschalk Zjoe kof is ontslagen als minister van Defensie van de Sowjet-Unie, om dat hij de machtspositie van de eerste secretaris van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, bedreigt. „De Russen zijn goed op de hoogte van de Napoleontische ge schiedenis en daarom zetten de po litici de generaals aan de dijk, voordat de generaals hen aan de dijk zetten", aldus Harriman. Waarnemers in Warschau zijn van mening dat men maarschalk Zjoekof een hoge functie zal aan bieden: premier of president van de Sowjet-Unie. De hartelijke ver standhouding tussen Chroesjtsjef en Zjoekof in aanmerking nemend, hjkt het hun riiet waarschijnlijk dat er een conflict tussen beide grote Russische leiders is gerezen. Mogelijk zal de 6de november, de vooravond van de 40ste herdenking der Russische revolutie, een ant woord op de gissingen geven; op die dag komt de Opperste Sowjet in vergadering bijeen. Zjoekof's ontslag wordt ook ver klaard uit de vrees van het Krem lin voor een militaire dictatuur door te gaan en daar zou het min der op lijken indien het eventuele nieuwe staats- of regeringshoofd al voor zijn benoeming zijn functie als minister van Defensie zou heb ben neergelegd. De correspondent te Moskou van een Amerikaanse omroeporganisa tie berichtte evenwel dat Zjoekof's ontslag naar alle waarschijnlijk heid een degradatie inhoudt. De Franse formateur Mollet heeft zaterdagmiddag z(jn nieuwe ministerie bekendgemaakt. Hg deed de mededeling aan de leiders der partijen, die werden uitgenodigd vertegenwoordigers te benoemen voor het nieuwe kabinet. De „Spoetnik" zwijgt Radio-Moskou meldt dat 't zend station van de Russische kunst maan niet meer werkt, omdat zijn energiebron is uitgeput. In het vervolg zal de loop van de kunstmaan en van het meedraaien de raketdeel aan de hand van waarnemingen moeten worden na gegaan. DE TURKSE VERKIEZINGEN ANKAHA, 28-10. Uit officieuze bron in Ankara is vernomen, dat de Democratische partij, die reeds se dert 1950 aan het bewind is, de par lementsverkiezingen van zondag heeft gewonnen. De democraten hebben in 50 van 67 provincies de meerderheid be haald. De volksrepublikeinen won nen in 13 provincies, de nationale republikeinen in een en de vrij heidspartij eveneens in een provin cie. De zetelverdeling in het nieu we parlement wordt nu, aldus deze bron: democraten 436, volksrepu blikeinen 150, nationale republikei nen en vrijheidspartij 4. Israëlische geleerden zijn er in geslaagd een substantie te ver vaardigen die menselijk bloed ver vangen kan, zo heeft dr. Kalmann op een bijeenkomst in Philadelphia verklaard. Film over Ned. zeesleepvaart Carillon Films te Rijswijk legt op het ogenblik de laatste hand aan een kleurenfilm over de Nederland se zeesleepvaart, die - naar een be kende zeemansuitdrukking - geti teld zal zijn „Recht zo die gaat". De opnamen voor deze door Ted de Wit geproduceerde en geregisseerde film zijn gereed; het werk is nu in het stadium van de montage en de synchronisatie. Gerard Henge- veld componeert de muziek. Jongetje in kist gespijkerd Een 46-jarige Zweedse platte landshulppredikant heeft vrijdag voor het Stockholmse gerechtshof terecht gestaan op beschuldiging een vierjarig jongetje voor straf in een kist te hebben gespijkerd. Volgens de openbare aanklager had de man het kind eens verschei dene uren in de kist in een don kere kelder opgesloten. De jongen was daarna zo van streek geweest dat de predikant zijn lippen met leukoplast had dicht geplakt om het trillen tegen te gaan. Hij had het kind ook gegeseld en op andere manieren mishandeld. Stoomlocomotieven verdwijnen dit jaar In de loop van december zullen de laatste 27 stoomlocomotieven van de Nederalndse Spoorwegen uit de dienst genomen worden en naar de sloper verdwijnen. Aan het einde van dit jaar zal dus ook de goederendienst van de N S. geheel zijn ontstoomd. De depóts te Maas tricht en Roosendaal waar deze oude getrouwen nog in dienstvaar dige staat zijn, zullen worden op geheven. Ambtenaren hielden prote9tvergadering Ongeveer 9300 ambtenaren, die zaterdagmiddag in Den Haag wa ren tezamen gekomen, hebben hun verontwaardiging geuit over het door de regering gevoerde beleid bij de bezoldiging van overheids dienaren Zo vangt de resolutie aan die op een protestdemonstratie van het ambtenarencentrum met luide bijval is aangenomen. Het ambtenarencentrum had vele deelnemers aan de demonstratie verwacht en daarom had het de dierentuin en het gebouw voor K en W. en als reserve de grote tent van een circus op het Malieveld in Den Haag gehuurd. Dat bleek alle maal hard nodig te zijn geweest, want zowel de dierentuin als het gebouw voor K. en W. en de cir custent was tot de laatste plaats bezet met protesterende ambtena ren. De drie sprekers moesten nu hun toespraak driemaal afsteken. De ambtenaren dringen er in een resolutie bij de Staten-Generaal op aan te willen bevorderen: dat de loonvloer in het bezoldigingssy steem zodanig wordt verhoogd, dat ook de laagst bezoldigde overheids dienaren weliswaar sober, doch al thans op sociaal verantwoorde wij ze kunnen leven. Ziekenfondsverzekering voor bejaarden 's-GRAVENHAGE, 24-10. De vaste commissie voor Sociale zaken en Volksgezondheid uit de Tweede Kamer zegt in haar verslag over het ontwerp van wet wijziging van de wet op de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden gaarne te ver nemen, of de minister bij nader in zien niet van oordeel is, dat de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden in dier voege ware te wijzigen, dat verhogingen als in dit ontwerp worden voorgesteld, bij al gemene maatregel van bestuur tot stand kunnen komen, hetgeen ge heel in de lijn van de regeling in de algemene ouderdomswet zou liggen. Aan de commissie stond de ar gumentatie van de minister, op grond waarvan zijnerzijds een auto matische eoepassing van de onder havige inkomensgrenzen buiten medewerking van de Staten-Gene raal werd afgewezen, nog zeer wel voor ogen. Zij meent evenwel, dat de nood zaak om een aanpassing als de on derhavige bij wege van wetswijzi ging te bewerkstelligen, reden kon geven deze vraag nogmaals in overweging te nemen. De garantieprijsregeling voor melk De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is in principe bereid te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk wordt overge gaan tot het uitbetalen van de toe slagen ingevolge de garantieprijs regeling voor de melk. De positie van 's Rijks kas maakt het echter niet mogelijk tot een voorschot uitkering over te gaan. b „Nieuw-China" meldt, dat Mao Tse Toeng, het staatshoofd van communistisch China, volgende maand de viering te Moskou van de oktober-revolutie van 1917 zal bij wonen. Erkenning is een zeldzame plant, die het meest op graven groeit. WU vernemen dat met Ingang van 15 oktober j.l. de weg Zierik- zee-Zype, ö.w.z. vanaf het veer- plein te Zijpe (het veerplein zelf dus niet), voorlopig tot aan de Tol onder Zierikzee tot voorrangsweg is verklaard. Vandaag (maandag) wordt een begin gemaakt met het plaatsen van de borden, die het voorrang z(jn van de weg aandui den. Het ligt in de bedoeling dat de weg vanaf de Tol tot aan het toekomstige veerplein btf de haven „De Val" eveneens voorrangsweg zal worden. Het laatste stuk is echter nog niet geheel gereed, zo dat de voorrangsindikatie voorlo pig alleen geldt tot aan de Tol. Intussen is door deze uitsteken de maatregel, de bron van veel misverstand opgeruimd. Nieuwe Beatrixmijn op diepte De boorwerkzaamheden voor de nieuwe Beatrixmijn te Herken bosch hebben een vlot verloop. In schacht 1 en ook in 2 heeft men de einddiepte bereikt. Dat is voor schacht 2 507 meter en voor schacht 1 515 meter Beide schachten zullen niet gelijktijdig klaar komen en ook niet even diep worden, dat verschil lag voor wat de tijd betreft ook in het oorspronkelijk plan, maar het verschil in diepte is toevallig. Toen men in de eerste schacht het 505 meter niveau bereikte trof men daar een storing aan; het gesteente vertoonde ernstige scheuren. De zware wandbekleding van de schachten, de zg. cuvelage, moet echter op gezond gesteente rusten en daarom boorde men nog een eindje door tot 515 meter en daar was de zaak in orde. Toneelstuk over watersnoodramp Premiere van Ed Hoorniks „Het water" In de Stadsschouwburg te Am sterdam heeft de Nederlandse Co- medie zaterdagavond de premiere gegeven van „Het water" van de Nederlandse auteur Ed. Hoornik. Het stuk heeft als achtergrond de watersnoodramp van 1953. In dit drama speelde Ank van der Moer de rol van Josien, de echtgenote, Ko van Dijk die van de „Jonker", Joan Remmelts was Sander, de zwager van Josien. Nienke Sipke- ma speelde de dochter van Josien en Frans 't Hoen tenslotte vertolkte Jan, een jonge waterstaatsinge nieur. Na afloop van de voorstelling, die door tal van prominente Amster dammers en vele bekende acteurs en actrices werd bijgewoond, moes ten de opvoerenden een langdurig applaus in ontvangst nemen. Er waren veel bloemen, ook voor de regisseur Henk Rigters en de decor ontwerper Metten Korenstra. De schrijver Hoornik werd even eens op het toneel geroepen om in het succes van zijn stuk te delen. Mosselexport liep terug door Franse monetaire moeilijkheden „Solidair N.V." bewees ztfn bestaansrecht De maand oktober, anders een der drukste maanden voor de mos selexport, is voor deze bedrijfstak en de daarmee gepaard gaande mosselkwekerij uiterst onbevredi gend geweest. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in monetaire moeilijkheden van Franrkijk. De exporteurs verzenden of lie ver: verzonden, in september en ook begin oktober nog wel belang rijke hoeveelheden mosselen naar dat land, maar het feit dat men als exporteur veel te lang op betaling moet wachten, niet tengevolge van de insolventie van de debiteur, maar als gevolg van de deviezen- moeilijkheden van Frankrijk, de den op hun beurt ook weer moei lijkheden ontstaan voor de expor teurs hier te lande, die als indivi duele zakenlieden ook niet over een onuitputtelijk kapitaal beschikken. De pas opgerichte combinatie van kwekers van mosselen van Schou- wen-Duiveland, „Solidair N.V.", in oprichting, kon gelukkig op het meest kritieke moment z'n steentje bijdragen om de export op gang te houden. Deze onder energieke lei ding staande N.V. was zelfs op een der dagen van vorige week, de grootste besteller van mosselen bij het Mosselkantoor. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat een combinatie van mos selkwekers, die er belang bij heeft dat de export moet worden gaande gehouden, ook door gezamenlijke krachtsinspanning in deze veel meer kan bereiken dan enkele in dividuele handelaars. Naast het zoeken en vinden van nieuw afzet gebied in het binnenland, waartoe de plasticverpakking in zakken van 2 kg heeft geleid, kan de nieuwe combinatie dus ook voor de export zeer stimulerend werken. Wel speelt de concurrentie van Dene marken en Duitsland op de Parijse markt een rol, waardoor de export eveneens wordt geremd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1