Succesvolle Amerikaanse raketproeven Voortzetting prijsstabilisatiebeleid noodzakelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen oefenen bij Turkse grens DE V.S. EN DE ANDERE NAVO-LANDEN Frankrijk vraagt V.S. om raketten SAOED ZOU BEMIDDELINGSAANBOD INTREKKEN OP SYRISCH VERZOEK TURKIJE Stakingen in Frankrijk Jongetje hield heel dorp een nacht wakker VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Minister Zijlstra: Doorvoering prijsverlaging daar waar dit mrgelijk is 's-GRAVENHAGE, 24-10. Van daag is in het departement van Economische Zaken te 's-Graven- hage een bespreking gehouden tus sen de minister van Economische Zaken en vertegenwoordigers van de Industrie, de groothandel, de Nederlandse Verbruikscoöperaties en de middenstand, alsmede verte genwoordigers van de werknemers. De minister heeft tUdens deze be spreking de noodzaak betoogd van een voortzetting van het prijssta bilisatiebeleid. waarbij het accent onder de huidige omstandigheden, gezien bepaalde prijsdalingen op de internationale grondstoffen- markten, veel meer dan in het ver leden het geval was, dient te vallen op het doorvoeren van prijsverla gingen daar waar dit mogelijk is. In het bijzonder legde de minis ter er daarbij de nadruk op, dat, waar hij in het verleden akkoord is gegaan met een doorberekening in de eindprijzen van prijsstijgin gen van de grondstoffen, hij er van uitgaat, dat prijsdalingen van de grondstoffen nu onverkort in een prijsdaling van het eindprodukt tot uitdrukking zullen worden ge bracht. LONDEN, 24-10. Volgens radio Cairo heeft het Russische leger on langs atoomwapens gebruikt bij oefeningen nabij de Turkse grens. De omroeper, die een bericht uit het Russische dagblad „Zarja Wos- toko" aanhaalde, zei dat de ma noeuvres in de Kaukasus waren gehouden Een maand geleden be richtte Tass dat het Russische leger en de vloot gevechtsoefeningen ge houden hadden waarbij atoomont ploffingen op grote hoogte en in een onbewoond gebied waren teweeg gebracht. Te Fort Meade in Florida heb ben twee mannen een bank be roofd, waarna zij met een vliegtuig, dat zij kort tevoren in een andere stad hadden gestolen, wisten te ontkomen. Evenals vorige jaren heeft de mi nister de steuirvan het bedrijfs leven gevraagd voor het door hem in deze geest gevoerde prijsbeleid. Instemming van ondernemers De vertegenwoordigers van de ondernemers hebben er hun in stemming betuigd met het in deze zin te voeren prijsbeleid. Gezien de van bedrijfstak tot bedrijfstak ver schillende situatie, is besloten, dat over de concrete uitwerking van dit beleid met afzonderlijke secto ren van het bedrijfsleven, of af zonderlijke bedrijfstakken, nog na der overleg zal worden gepleegd. Spaak pleit voor samenbundeling wetenschappelijk speurwerk De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft donderdag in een toespraak tot de nationale pers vereniging van de Verenigde Sta ten gepleit voor samenbundeling van het wetenschappelijk speur werk, dat verricht wordt in alle landen van de NAVO. Hieronder dient ook kernonderzoek te vallen. De Verenigde Staten moeten vol ledig vertrouwen hebben in hun trouwe bondgenoten en deze volle dig deelgenoot laten worden van de atoomgeheimen. Spaak zei, dat de Amerikaanse wet, die volledig uitwisseling van inlichtingen op het gebied van de atoomenergie verbiedt, verouderd is, „nu de vijand in het bezit is van de geheimen die zo scherp bewaakt moesten worden". Verder was de seeretaris-gene- raal van oordeel, dat de Verenigde Staten hun hondgenoten in Europa de modernste wapens dienen te le veren en dat de buitenlandse po litiek van de NAVO-landen meer moet worden samengebundeld. WASHINGTON, 24-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft, n.av. een vraag, bevestigd dat Frankrijk de Verenigde Staten verzocht heeft het een aantal bal listische raketten voor middelgrote afstand te leveren. Het Franse verzoek werd een maand geleden ontvangen. Het wordt thans bestudeerd. V.N. debatteren vandaag verder Over de kwestie TURKS -SYRISCH GRENSGEBIED *UA UAAAt DAMASCUS, 24-10. Het Syrische blad „Al Ray Alaam" meldt, dat de Syrische president aan koning Sa- oed van Saoedi-Arabië een brief heeft gezonden, waarin hij zegt dat Syrië de intrekking van het be middelingsaanbod van de koning voor vrjjdag eist. (Vrijdag hervat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het debat over de spanning aan de Syrisch-Turkse grens). In officiële kringen gelooft men volgens het blad, dat de koning het Syrische verzoek zal inwilligen „om de goede betrekkingen" te bewaren. Het Syrische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dit donder dagmiddag bevestigd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde donderdag, dat de be noeming van maarschalk Rokos- sofsky bekendgemaakt schijnt te zijn om de internationale spanning te handhaven. Normaal worden dergelijke benoemingen niet be kendgemaakt, zo zei hij. In kringen van de Ver. Naties in New York verklaarde men woensdag, dat Syrië, als gevolg van Russische druk het bemidde lingsaanbod van koning Saoed heeft verworpen. De meeste Ara bische delegaties bij de Ver. Naties zouden, ter wille van de Arabische eenheid, aanvaarding van het aan bod van de koning gewenst heb ben, maar voor de Sowjet-Unie zou het onaanvaardbaar zijn, om dat koning Saoed nauwe betrek kingen met de Ver. Staten onder houdt en de Eisenhowerleer voor het Midden-Oosten steunt. De Syrische minister van bui tenlandse zaken, Bittar, die in New York is, pleegt veelvuldig overleg met de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko. Spaak zei, dat zonder hulp van de Verenigde Staten de Europese landen in hun huidige omstandig heden geen doelmatige maatrege len tegen een aanval .kunnen tref fen. Naar aanleiding van het lanceren van een kunstmaan door de Russen zei Spaak, dat het Westen zich niet meer kan permitteren zijn weten schapsbeoefening te versnipperen. PARIJS, 25-10. In Frankrtfk is vannacht in talrijke bedrijven een 24-uurstaking begonnen, die be doeld is om aan looneisen van de arbeiders kracht bjj te zetten. De actie heeft o.a. betrekking op de spoorwegen en andere vervoersbe drijven. Uit Algerië zijn ruim 1.200 Franse politiemannen per vlieg tuig naar Frankrijk overgebracht om te helpen bij de handhaving van de orde. Met het oog op een staking van het personeel van de meteorolo gische en de technische dienst op het vliegveld Orly, heeft de „Air France" negentien vluchten op bin nen- en buitenlandse lijnen afge last. Deze foto laat zien hoe de Franse staatsman Guy Mollet door verslag gevers werd bestormd toen hij het Elysees-paleis in Parijs verliet na daar, na een bespreking met president Coty van Frankrijk, de opdracht te hebben aanvaard tot het vormen van een nieuw kabinet. HAAFTEN (Gld.), 24-10. Een M.T. S-er uit Haaften, die vanmorgen om half zeven met de trein naar Den Bosch moest, heeft een eind gemaakt aan de angstige spanning, die de afgelopen nacht in het ri vierdorp Haaften heeft geheerst om. een driejarig zoontje van de familie van Veldhoven, dat 's avonds niet meer thuis was gekomen. Hij kwam het jochie ergens op de Hoge Waal dijk tegen, waar het rustig had lig gen slapen. Door sirenes waren tegen donker gisteravond de brandweer, de B.B. en een groot aantal dorpsbewoners 'Ajeengefloten, nadat de vader van het jongetje van de vermissing aan gifte had gedaan. Men vreesde; dat het kind in de uiterwaarden ver dwaald was geraakt, die doorsne den worden door talloze tochten en sloten. Bij het licht van autolam pen en schijnwerpers van land bouwtrekkers is de hele nacht ge zocht, totdat de M.T.S -er het jon getje op de dijk zag. De dokter heeft vastgesteld, dat het knaapje, dat gelukkig nogal warm was aangekleed, geen scha delijke gevolgen van zijn avontuur in de nacht heeft ondervonden. In Haaften zullen er heel wat zijn vanavond, die een uurtje vroeger naar bed gaan. Nationale trekkerploegwedstrijd GRONINGEN, 24-10. De Platte- lands Jongeren Gemeenschap Ne derland houdt op dinsdag 29 okto ber 's middags van 1 tot 4 uur, op een bedrijf te Oud Reemst een na tionale trekkerploegwedstrijd. rs-GRAVENHAGE. Naar van of ficiële zijde vernomen wordt is de Nederlandse gemeenschap in Gua temala ongedeerd gebleven bij de onlusten, die zich aldaar gedurende de afgelopen dagen hebben afge speeld. In Guatemala heeft een mi litaire junta de macht overgeno men. Getroffen doelgebied thans 4000 km. van lanceerplaats WASHINGTON, 25-10. De Ame rikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat zij donderdag met succes aan de kust van Florida een raketproef van het type „Thor" ge lanceerd heeft, die volgens een te voren berekende baan in het uit gezochte doelgebied in het zuide lijke deel van de Atlantische Oce aan tussen Zuid-Amerika en Afrika terechtkwam. Er werden geen na dere gegevens verstrekt. De „Thor" is er op berekend, een hoogte van 3.200 km te bereiken. Volgen9 onofficiële berichten zou het projectiel een grotere afstand hebben afgelegd dan alle raketten, welke tot dusver door de Ameri kaanse luchtmacht of het leger zijn afgeschoten. Het getroffen doelge bied zou meer dan 4.000 km van de lanceerplaats verwijderd zijn ge weest. Record Het bericht over het succes met de „Thor" kwam nog geen 24 uur nadat melding was gemaakt van een geslaagde lancering van een raket boven de atol Eniwetok in de Stille Oceaan. Deze raket was op 21 oktober afgeschoten, nadat hij met een ballon tot een hoogte van dertig km was gebracht. Vol gens onofficiële berichten zou het projectiel een hoogte van 6.500 km en een snelheid van ruim 27.000 km hebben bereikt, hetgeen een inter nationaal record zou betekenen. In het afgelopen etmaal werd tenslotte ook door de Amerikaanse marine te Cape Canaveral in Flo rida een raket van het project „Vanguard", die t.z.t. de Ameri kaanse aardsatelliet in zijn baan moet brengen, gelanceerd, die een hoogte van 165 km bereikte. Eisenhower Volgens het tijdschrift „Missile' Week" zou president Eisenhower donderdagochtend opdracht hebben gegeven tot vervaardiging van de eerste raket, die de maan moet kunnen bereiken. De president had dit besluit genomen, nadat deskun digen van de luchtmacht hem had den ingelicht omtrent het succes met de boven Eniwetok afgescho ten raket van het project „Fair- side". De raket naar de maan zou in strumenten bevatten om gedurende de vlucht door het heelal geggevens aan de aarde te verstrekken. Het Amerikaanse ministerie heeft ge weigerd het bericht in de „Missile Week" te bevestigen of tegen te spreken. Van de zijde van de luchtmacht werd donderdag evenwel te ken nen gegeven, dat het niet uitge sloten is dat de raket van het plan „Far-side" in de ruimte blijft han gen of naar een andere planeet vliegt. Men achtte het echter het -waarschijnlijkste dat de raket op een onbekende plaats in zee is ge stort. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Jeugdig zijn allen, die onver- 1 sleten zijn. Brandstoffenbijslag f 4,65 voor kostwinners 's-GRAVENHAGE, 24-10. De voorlichtingsdienst van het mini sterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid deelt mee, dat voor het komende stookseizoen (28 oktober- 26 april) de Staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffenbij slag heeft vastgesteld op f 4,65 per week voor kostwinners en alleen- wonenden, op f 2,35 voor kostgan gers. Deze brandstoffenbijslag wordt uitgekeerd aan werkloze werkne mers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorziening groep B en aan beeldende kunste naars, die een sociale uitkering ont vangen ingevolge de regeling so ciale opdrachten beeldende kun stenaars. Hoger honorarium ziekenfonds-huisartsen AMSTERDAM, 24-10. De Zieken- fonsraad heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een tussen de organisa ties van de algemene ziekenfond sen en de landelijke huisartsen vereniging gesloten overeenkomst, waarbij, ingaande 1 juli 1957, het bruto-honorarium der aan algeme ne ziekenfondsen verbonden huis artsen wordt verhoogd met 6 pet. De hogere uitgaven als gevolg van vorengenoemde verhoging zul len naar schatting per jaar 4,6 mil joen gulden bedragen, waarvan 3,5 miljoen voor de wettelijke verzeke ring (verplichte en be jaardenver- zekering) en 1,1 miljoen voor de vrijwillige verzekering. Geroofd en opgespoord MAASTRICHT, 25-10: De kerk van Noorbeek in Zuid- Limburg krijgt aanstaande zondag een oude klok uit 1528. Deze klok werd tijdens de bezettingsjaren geroofd en naderhand weer opge spoord. Zij werd in Asten opnieuw gegoten. Deze oude klok wordt zondag a.s. door deken Dols van Gulpen plechtig gezegend, waarna, zij voor de eerste maal weer zal luiden. Tegelijkertijd zal ook een automatische luid- installatie in gebruik worden genomen. Labour behoudt zetel IPSWICH, 24-10 De Britse La- bourpartij heeft de tussentijdse ver kiezing voor een zetel in het La gerhuis, die donderdag in het dis trict Ipswich werd gehouden, met grote meerderheid gewonnen. De uitslag van de verkiezing luidde: Labour: 26.898 stemmen. Conserva tieven: 19.161 stemmen. Liberalen: 12.587 stemmen. 's-GRAVENHAGE. Een Duitse fabriek van radio's enz., thans een miljoenenbedrijf en tien jaar ge leden nog een bescheiden radio- winkeltje, zal ter gelegenheid van de produktie van het vijfmiljoenste radiotoestel in elk van de Neder landse provinciale hoofdsteden een bandrecorder aan een school voor geestelijk of lichamelijk gebrek kige kinderen aanbieden. Twee Polen, de 21-ja- rir>o viienenier Fran- ciesxek Szenat en de 2u-jarige radio-tech nicus Edward Wyga- chiewizz zijn met een ouderwets open twee persoons vliegtuig uit Polen ontsnapt en op het Deense eiland Bornholm geland. De linkerfoto toont links Szenat en rechts Yygachiewizz met de kaart die zij bij hun vlucht gebruikten. Op de rechterfoto ziet men Deense soldaten bij het vliegtuig waar de vlucht mee werd gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1