Zielloos leven in politiestaat Hongarije ..Êrtlfv SCHE COURANT MOLLET MAAKT VORDERINGEN HONGAARSE OPSTAND BEGIN ONTBINDING TOTALITAIR IMPERIALISME Proef met raket voor Amerikaanse kimstmaan BOER TRACTEERDE OP VERGIFTIGDE HOOFDKAAS: 15 ZIEKEN Spaak naar de V.S. Britse Viscount verongelukt AMERIKAANSE HULP AAN ZUID-SLAVIE WORDT OPGESCHORT Oorlogstuig springt GELUIDLOZE SLUITING DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 No. 18216 114e jaargang ZlERimSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. v»»AWJ OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 .uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Een jaar na de opstand „Normale werkdag" in ges'agen Boedapest BOEDAPEST, 23-10. In Boeda pest Is het woensdag rustig ge weest. Het feit dat het woensdag een jaar geleden was dat de ok toberrevolutie uitbrak, is geen aan leiding geweest voor openbare de monstraties van de z(Jde der be volking. De minister van Staat Marosan hield een toespraak in een grote sporthal bij het Nep stadion waar de internationale voetbal- en atle tiekwedstrijden worden gehouden. Verslaggevers van westelijke bla den werden echter niet toegelaten tot de bijeenkomst, waarop Maro san sprak en de inhoud van diens rede is nog niet bekend. Winkels en scholen waren open. Ook op de fabrieken en kantoren werd woens dagmorgen normaal gewerkt. Opdracht? Men kon moeilijk constateren of de klanten moedwillig uit de win kels wegbleven, want leden van de communistische partij zouden op dracht he"bben gekregen speciaal woensdag uit winkelen te gaan, blijkbaar om te voorkomen dat men de indruk zou krijgen dat er een „boycot" gaande was. Politiemannen en soldaten ston den op wacht voor de kazernes en gebouwen op strategische punten Het leek of er in de middaguren, toen kantoren en werkplaatsen leeg liepen, meer politie en militie op de been was dan in de morgenuren. De Russische soldaten bleven voor het grootste deel in hun kam pen en kazernes. „Vriend" In de stad hingen overal aan plakbiljetten met een afbeelding van een Russische soldaat en het opschrift: „De ware vriend". Op een paar aanplakbiljetten was een letter van het Hongaarse woord voor „ware" doorgehaald, zodat er in het Hongaars :„gemene" stond. Reizigers, die uit west-Honga- rije in Boedapest aankwamen, ver klaarden dat zij op drie plaatsen tussen de Oostenrijkse grens en Boedapest gecontroleerd waren. Ook in Gyoer - het centrum van de activiteit van de opstandelingen - leek alles rustig. Verklaring Het Patriottische Volksfront - een beweging waarvan communis ten en niet-leden van de commu nistische partij lid zijn - heeft PARIJS, 23-10. De Franse socia listische leider Guy Mollet, die dins dag op zich genomen heeft een nieuwe Franse regering te vormen, heeft woensdag vorderingen ge maakt bij zijn pogingen. De rechtse radicalen en de centrum-radicalen (twee afzonderlijk georganiseerde partijen) hebben bekend gemaakt, dat zij hem zullen steunen. Te zelfdertijd betuigde senator Henri Bourgeaud zijn instemming met Mollet's pogingen. De senator is in Frankrijk de meest invloedrijke leider van de Europese kolonisten in Algerië. De conservatieven, wier steun de formateur nodig heeft, zijn nog ver deeld. Hongaarse revolutie mocht niet herdacht BOEDAPEST, 23-10. Woensdag ls het een jaar geleden dat in Honga rije de opstand begon. Alle herden kingsplechtigheden zijn verboden. Tientallen politiemannen, gewa pend met machinepistolen, bewaak ten het Kerepesikrkhof in de Hon gaarse hoofdstad, waar duizenden slachtoffers van de revolutie be graven zijn. Ook elders in de stad patrouil leerden politie en arbeldersmilitie. Er waren geen Russische patrouil les. De bevolking ging woensdag ochtend, in een druilende regen, normaal aan het werk Het dragen van rouw is verboden. De com munistische leiders hebben ge waarschuwd, dat elke demonstra tie meedogenloos neergeslagen zou worden. woensdag een verklaring, bestemd voor het Hongaarse volk, uitgege ven. Hierin wordt gezegd dat er nog steeds mensen, onder wie eer lijke mannen en vrouwen zijn, bij wie de verwarring, veroorzaakt door de contra-i-evolutie, niet vol komen verdwenen is. Het is de plicht van het Volks front om mee te helpen een einde te maken aan deze verwarring, al dus de verklaring. Het Volksfront gaat accoord met zware straffen voor de waarlijk schuldigen, maar geeft toe dat vele eerlijke mensen die goede bedoe lingen hebben, tijdens de opstand verleid zijn. De verklaring voegt hieraan toe: „Men moet deze mensen gescheiden houden van hen, die misdaden be gingen en tegenover deze mensen een vergevingsgezinde houding aannemen". Een groep Hongaren heeft woensdag in Londen een krans gelegd aan de cenotaaf ter ere van de gevallenen van de Hongaarse vrijheidsstrijd, een jaar geleden. Op het lint staat „Aan hen die vielen voor de vrijheid, van hen die streden voor de vrijheid". Raad van Europa Ook Russen vielen voor de vrijheid STRAATSBURG, 23-10. De leden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa hebben zich tijdens de zitting van woens dagmorgen een minuut van hun zetels verheven en in diepe stilte de doden herdacht van de Hon gaarse opstand van een jaar ge leden. Het Zweedse conservatieve par lementslid Wistrand verklaarde, dat de strijd van het Hongaarse volk voor de rechten van de mens niet tevergeefs i s geweest. Deze strijd, zei hij, heeft een nieuw élan gegeven aan de Europese idee en heeft ons getoond wat de prijs van de vrijheid is. De Oostenrijker Peter Strasser legde de nadruk op het rapport van de Verenigde Naties, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld voor de gebeurtenissen in Honga- CAPE CANAVERAL, 23-10. - De Verenigde Staten hebben woensdag een „Vanguard"-raket gelanceerd, aldus wordt uit Cape Canaveral in Florida, waar het proeftcrreln van de Amerikaanse marine is geves tigd, gemeld. Deze raket is bestemd voor het lanceren van de Ameri kaanse kunstmaan. De woensdag gelanceerde raket is uiterlijk gelijk aan die, waarmee de kunstmaan tot op een hoogte, van 500 km zal worden geschoten. Toeschouwers hebben de „Van guard" dertig seconden kunnen zien voordat de raket in de wolken verdween. Twee minuten lang kon men het geluid van het voortstu wingsapparaat horen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde mee, dat de proef geslaagd is. rije. Door de Hongaarse revolutie, zo merkte hij op, wordt de stelling weerlegd, dat een dictatuur niet van binnen uit kan worden aange vallen. Met betrekking tot Hon garije spreekt men terecht van een nationale opstand, doch men dient niet te vergeten dat niet alleen Hongaren, doch ook Russische sol daten in deze opstand voor de zaak van de vrijheid zijn gevallen. Men staat hier niet alleen voor een na tionale gebeurtenis, doch voor een ontbinding van het totalitaire im perialisme der Russen. Te Istanbul is dinsdag bekend gemaakt dat het dodental van de treinramp van zondag jl. met de Simplon-Oriënt-express nu tot is gestegen; 46 doden heeft men nog niet kunnen identificeren. Een hutspotje voor de kennissen Levensgevaar thans geweken BARNEVELD, 23-10. De afgelo pen dagen hebben zich in een aan tal Barneveldse gezinnen zeer ern stige verschijnselen van vleesver giftiging voorgedaan. Er liggen nu nog ongeveer vijftien personen ziek te bed. Men vermoedt, dat de oor zaak is het eten van hoofdkaas die niet deugdelijk was. Een boer in de omgeving van Barneveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillende kennissen gaf hij, zoals in deze om geving gebruikelijk is, een huts potje. Hierbij bevond zich een hoe veelheid hoofdkaas. Wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht on deugdelijke ingrediënten toege voegd, want het varken, waarvan de hoofdkaas afkomstig was, was voor de slachting door de Barne veldse vleeskeuringsdienst goedge keurd. De vergiftiging werd ontdekt bij het gezin van de heer T. te Barne veld, toen de broer van de heer T. op zijn bellen niet werd openge daan. Toen hij de woning van de slachtoffers betrad trof hij ze meer dood dan levend aan. Ook in de gezinnen van B. en B. te Barneveld kwamen vergifti gingsverschijnselen voor, nadat men daar van de hoofdkaas had gegeten. Een dame uit Almelo, die PARIJS, 23-10. Paul-Henri Spaak de secretaris-generaal der NAVO is woensdag per vliegtuig uit Pa- ri>ü naar de -Verenigde Staten ver trokken. Het geldt hier een offi cieel bezoek. Spaak zal in de Verenigde Staten besprekingen voeren met president Eisenhower, minister Foster Dulles, diens ambtgenoot van. landsverde diging mr. Elroy en generaal Twi ning, voorzitter van de commissie van stafchefs. Spaak zal ook een bijeenkomst van de permanente NAVO-groep bijwonen. Zeven doden BELFAST, 23-10. Een verkeers vliegtuig van het type „Viscount" van de Britse luchtvaartmaatschap pij B.E.A., is woensdagavond bij de landing op een vliegveld bij Bel fast (noord-Ierland) verongelukt, waarbij de zeven inzittenden - vijf bemanningsleden en twee passa giers - om het leven zijn gekomen. Wegens de slechte weersomstan digheden: regen en mist, werd het toestel vanaf de grond naar het vliegveld geloodst. Het kwam ech ter voor de startbaan aan de grond. Een regionale Russische zender, die woensdag in Londen werd op gevangen, heeft gemeld dat de Rus sische onderminister van Defensie, Rokossofski, het bevel over het Transkaukasische militaire gebied (het grensgebied met Turkije) heeft overgenomen. a De Aziatische griep, die in Oos tenrijk 180.000 mensen heeft aan getast, bedreigt de Oostenrijkse nationale gezondheidsdienst met een bankroet De organisatie heeft de regering om financiële hulp ge vraagd. Om erkemiing van het Oostduitse rode bewind WASHINGTON, 23-10. - Woens dag is te Washington vernomen dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, zou hebben besloten de Amerikaanse hulp aan Zuld-Slavlë op te schor ten, dit l.v.m. de Zuidslavische er kenning van het Oostduitse com munistische bewind. Deze opschorting zou betrekking hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse militaire hulpverle ning, waaronder inbegrepen de le vering van straaljagers. Zij zou ook gelden voor de onderhandelingen, die te Bel grado zouden worden gevoerd over de Amerikaanse econo mische steun aan Zuid-Slavië gedurendo het lopende Amari- bij een der gezinnen op bezoek was geweest, vertoonde toen ze des avonds weer in haar woonplaats was, eveneens ernstige vergifti gingsverschijnselen. Uit het onderzoek naar de her komst van het varken, is gebleken dat de boer geen schuld treft. Hij was geheel te goeder trouw. Zijn varken was voor de slachting goed gekeurd. Het levensgevaar, dat aanvanke lijk bij de slachtoffers aanwezig was, is inmiddels geweken. Helikopter stortte om laag wegens storing Twee inzittenden kwamen om 's-GRAVENHAGE, 23-10. Van middag omstreeks een uur is een helikopter, afkomstig van de vlieg basis Deelen, neergestort bij Hoen- derlo. De twee inzittenden, een ka pitein-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht en een overste van de Koninklijke Landmacht, kwamen om het leven. De helikopter werd door de Ko ninklijke Luchtmacht onderhouden en gevlogen ten behoeve van het eerste legerkorps Kon. Landmacht. Het toestel is neergekomen bij de Miggelenberg in het bij Hoen- derlo gelegen bos het Spelderwold. Een ooggetuige, de rijksboswachter Bloem, vertelde dat hij merkte dat de motor van de helikopter in de lucht afsloeg. In het neergestorte toestel trof de heer Bloem de luchtmachtofficier nog levend aan. Deze kon nog meedelen dat er een tweede inzittende in het toestel was geweest. Toen de heer Bloem deze tweede Inzittende, de land- m ach tof f icier, die uit het toestel bleek te zijn geslingerd, vond, was hij reeds overleden. De boswachter waarschuwde een dokter en de basis Deelen, die een ambulance stuurde. Inmiddels overleed echter ook de luchtmacht officier. LABOUR ANTWOORDT CHROESJTSJEF LONDEN, 23-10. De leiding van de Britse Labóur-partij heeft woens dag Chroesjtsjef in antwoord op diens recente brief aan de socialis tische partijen van zeven Europese landen geschreven dat zij niet kan ingaan op Chroesjtsjefs voorstel om met de Russische communisti sche partij een gemeenschappelijke vergadering te houden over de toe stand in het midden-oosten. Dit om de herhaaldelijk gegeven reden dat de Labour-partij niet bereid is met een communistische partij iets gezamenlijk te doen. kaanse begrotingsjaar. De V.S. zouden wel onderdelen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering zou terzake reeds met Westeuropese regeringen, en met name met de Britse autoriteiten, overleg hebben gepleegd. In kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken legt men er de nadruk op dat deze beslissing thans wel noodzakelijk wordt geacht, doch dat zij geens zins onherroepelijk is. „Het gaat er thans om te zien welke richting Tito gaat volgen: wil hij samenwerking met het Wes ten of gaat hij in het Russische kielzog varen?", aldus een In deze kringen vernomen commentaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Werk overdag voor uw brood, 't avonds voor uw vooruitgang. „Groet een vrind en help een kind" AMSTERDAM, 23-10. Van de 800 miljoen kinderen, die de wereld naar schatting telt, kunnen er slechts éénderde, dus 300 miljoen, tevreden zijn. De overige 600 mil joen hebben honger of lijden aan een chronische ziekte. Onder de slagzin „Groet een vrind en help een kind" organi seert de Stichting Nederlandse Co mité Unicef in den Haag ook dit jaar weer een actie ten bate van dit grote kinderfonds der Verenigde Naties, dat reeds in ruim honderd landen hulp verleent. Het vorig jaar hielp het 40 miljoen kinderen en moeders, dit jaar hoopt men dit aantal te kunnen uitbreiden tot 45 miljoen. Vergeleken met de 600 miljoen, die deze hulp nodig heeft, is er dus nog lang niet voldoende geld. De Unicef poogt de nood overal in de wereld te lenigen. In Neder land kan iedereen die aan dit goede doel wil meewerken, zijn kleine steentje bijdragen door nieuw jaarskaarten van de Unicef te ko pen, nog beter: door zelf aan de verkoop van doosjes kaarten deel te nemen. Twee doden BERGEN OP ZOOM, 23-10. In de munitiebunker van de hulpverle ningsdienst aan de Oude Huyberg- se weg onder de gemeente Hooger- helde, is vandaag door tot nu toe onbekende oorzaak een ontploffing geschied welke het leven heeft ge kost aan de 45-jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52-jarige J. van der Vorst uit Breda. Mensen die in de omgeving op het land werkten, hadden wel de ontploffing gehoord, maar, omdat in de omgeving vaak projectielen tot ontploffing worden gebracht, hadden zij daarop geen acht gesla gen. Om twaalf uur merkten zij dat er iets niet in orde was, toen er niemand uit de bunker naar buiten kwam. Men waarschuwde de po litie, die bij het onderzoek de beide slachtoffers ontdekte. Hun stoffe lijke overschot is naar het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Kleuter bij oversteken gedood DENEKAMP, 23-10. Vanmiddag is de drie-jarige Herman Krabbe bij het oversteken van de Nord- hornsestraat te Denekamp voor zijn ouderlijke woning tegen een pas serende vrachtauto gelopen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij na enkele ogenblikken overleed. Woensdag is ten westen van Lelystad een dijk gesloten: zonder toespra ken, zonder gillende sirenes en zonder autoriteiten. Het ging hier om de eerste verbinding tussen de dijk van Oostelijk Flevoland en de Marker- waarddijk, waar ook de nieuwe verbinding Noord-Holland/Marken een onderdeel van is. - Het dijkje, dat wij hier zien sluiten behoort tot een werkput, waar de „Houtrib" sluizen gebouivd worden - in de toekomst de schakel tussen het IJ en het open gedeelte van het IJssélmeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1