DRUM SHAG Burgem. mr Dijckmeester opende nieuwe drukkerij N.V. vlh Lakenman& Ochtman U weet niet llcllf hoe lekker die half zware shag van Douwe Egberts is! Half zwaar - Heel lekker! EEN FEESTELIJKE DAG HART TURKSE KIEZERS HEBBEN GEEN BELANG STELLING VOOR „GESPANNEN TOESTAND" Campagne lijkt met sisser te zullen aflopen ISTANBUL, 20-10. Hoewel Tur kije wordt verweten dat het een aanval op Syrië zou voorbereiden, ia het land momenteel zonder hoog ste leiders voor z^n strijdkrachten. Al enige tijd hebben de hoogste Turkse stafofficieren hun ontslag verkregen om deel te kunnen ne men aan de verkiezingscampagne voor 610 zetels in de nationale ver gadering, die de volgende week ten einde zal zijn. De chef-staf Tuna- boylu en de opperbevelhebbers van de drie wapens staan allen kandi daat voor de democratische partij van premier Mendéres. Men ziet in deze ontslagen een doeltreffend antwoord op de Rus sische aantijgingen dat Turkije na De Nederlandse editie van „Magyar Szo" De redactie van „Magyar Szo", het bland voor de Hongaarse vluch telingen in Nederland geeft, om het voortbestaan van het blad te ver zekeren thans, ter gelegenheid van de revolutie-herdenking, een Ne derlandse editie uit. In dit nummer staan o.a. een beknopt overzicht van het rapport der Verenigde Na ties over de gebeurtenissen in Hon garije, een beschrijving van de be levenissen van slachtoffers der A. V.H., en een aantal vonnissen, die door de Hongaarse gerechtshoven zijn geveld. Bovendien bevat het nummer een groot aantal artikelen van Nederlandse en Hongaarse journalisten. Het geheel is verlucht met vele foto's. De omslag is de zelfde als die van het Hongaarse nummer, dus in de Hongaarse na tionale kleuren. De oplage van deze Nederlandse editie is beperkt. (Zij die $eh van een exem plaar willen verzekeren dienen f 0,55 te storten op giro 1860 ten name van „Magyar Szo". Verenigingen of organisaties, die meerdere exemplaren wen sen dienen dit reeds nu schrif telijk aan te vragen bij: Magyar Szo, Klein Vrijenbaan 3, Delft). STAD EN PROVINCIE Auto greep bromfiets Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur vond op de kruising Pieterselie- straat en Bagijnestraat alhier een botsing plaats tussen een personen auto bestuurd door G. H. R. en de bromfietser J. C. K., beiden uit Zie- rikzee. De bromfietser reed niet ge heel rechts met het gevolg dat zijn uitzichtshoek te klein was om de auto die vanuit de Pieterseliestraat rechtdoor wilde naar de St. Do- musstraat, bijtijds op te merken. Een botsing was onvermijdelijk. De bromfiets kwam op de motorkap van de auto terecht en beschadigde deze aanzienlijk. Persoonlijke onge lukken deden zich echter niet voor. De politie stelt een onderzoek in. HAAMSTEDE Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Bij ontstentenis van mevrouw de Haas-Verton stond de oktober vergadering van de afdeling van de Ned. Christen. Vrouwenbond, onder leiding van mevr. van Waveren- van Egmond, die een 65-tal welkom mocht heten. In haar openings woord deelde laatstgenoemde mede dat de voor deze avond uitgenodig de spreker was verhinderd, maar de heer M. Malipaard zich bereid had verklaard iets te vertellen over zijn werk als geestelijk verzorger der Rijkswerkkampen. Spreker nam zijn gehoor in een onderhoudende causerie mede naar een van de vele kampen, van het kantoor van de kampbeheerder die alle gegevens kan verstrekken over bijv. zieken, nieuw aangekomenen, moeilijkheden etc.; via de keuken, cantine naar de kamers waar de tijdelijke bewoners een onderdak vonden en waar tot diep in de nacht gesprekken worden gevoerd. Als aanknopingspunt dient veelal het uitdelen van lectuur. Voorts behoren tot de werkzaamheden der geestelijke verzorger nog het schrij ven aan en voor de zieken, het hou den van kerkdiensten in de can- tines en dikwijls ook het verzorgen van maatschappelijk werk en dit voor een 8 900 mensen van veler lei geaardheid. Spreker wist dit alles heel sappig te vertellen. Na de thee werd een filmstrook over Maarten Luther vertoond. De presidente dankte de heer Mali- paard hartelijk voor zijn gehouden lezing, waarop de heer Malipaard met dankgebed de avond beëindig de. Een nieuw lid gaf zich op. De N.C.V.B. hoopt de volgende vergadering te houden op 19 no vember a.s., waar mej. B. J. J. Oskamp uit Amsterdam zal spre ken over „Het werk bij de Chr. Ver. Zedenopbouw". ELLEMEET De Zeeuwse collecte Dank zij de medewerking van de jongedames Coby de Graaf en Matty v. Splunter heeft de Zeeuwse kollekte, voor de verzorging van bejaarden, opgebracht de som van f 41,55. de verkiezingen op 27 oktober Sy rië zou willen aanvallen. De gespannen toestand vindt in Turkije zelf geen merkbare weer slag en maakt evenmin deel uit van de verkiezingscampagne. De kiezers interesseren zich meer voor bin nenlandse vraagstukken als de kof- fieschaarste en het tekort aan me dicijnen. In het algemeen trouwens over heerst in het Midden-Oosten de in druk, dat de gehele campagne te gen Turkije met een sisser zal af lopen. OOSTERLAND Wilde Zwanen Ook in onze gemeente zijn vo rige week in de zg. Geule, ongeveer op de plaats waar de vorige een denkooi lag, een viertal wilde zwa nen gesignaleerd. Het waren er van een grauwe kleur. Met de klnderkaarten en post zegelactie werd door de leerlingen van de vijfde, zesde en zevende klas der Christelijke school alhier, de mooie som van precies f 200 bij eengebracht. SIRJANSLAND Afscheid presidente vrouwenvereniging Voor de laatste maal presideerde mevr. Sijthoff donderdagavond de vrouwenvereniging „De harten omhoog". Na opening op de gebruikelijke wijze hield de presidente een inlei ding. Mevr. Fluijt-Okkerse kwam met een gedicht op de proppen dat handelde over de periode welke mevr. Sijthoff de leiding van de vereniging had. Mevr. van DIenst-Hoogerhuis, vi- ce-presidente, hield een korte toe- spraad en bood de scheidende pre sidente een blijvend aandenken aan. Mevr. Sijthoff sprak hierna woorden van dank waarbij haar echtgenoot zich aansloot. Nadat de vergadering met dankzegging was besloten, namen allen afscheid met een handdruk. Middag voor bejaarden De eerste bijeenkomst van de be jaardensociëteit alhier ging zonder plechtigheden gepaard. In het tweede gedeelte van de middag hield mevr. van Stapele-Manoth een causerie, die tot ernstig naden ken stemde. De heer Sijthoff dank te aan het eind van de middag de spreekster voor het gebodene en nam zelf met een enkel woord af scheid van de bejaarden wegens zijn vertrek naar elders. De schei dende voorzitter werd toegezongen Psalm 121 4, waarna de burge meester nog een woord van dank richtte tot de heer en mevr. Sijthoff voor het werk dat zij verzetten voor de opbouw van het bejaarden- werk te Sirjansland. BRUINISSE Lezing voor bejaarden Ook voor de ouden van dagen te Bruinisse trad mevr. van Stapele- Manoth uit Steenwijk op met haar causerie „Is oud worden de moeite woord?" Ook hier was zij verzekerd van een aandachtig gehoor en voor haar onderwerp, dat zij op boeien de wijze wist te brengen, werd zij door mevr. Mich'aëlis dank gezegd onder aanbieding van een boek als aandenken. „Krammer"-dek werd steenhoop Een grote truck met oplegger van de firma Floor uit Hilversum, be laden met meer dan 11000 draineer- buizen stond vrijdagmiddag op de veerpont „Krammer", om de over tocht naar ons eiland te maken, toen bij het invaren van de tram haven te Zijpe de „Krammer" door de harde wind wat slagzij maakte en schommelde. De lading schoot uit en enkele duizenden buizen maakten het dek van de „Kram mer" tot een steenmassa van ge broken buizen. Zo goed mogelijk werden uit de stukken door perso neel van de firma voor wie ze be stemd waren, nog wat heel geble ven buisjes verzameld, maar de grootste helft belandde toch op de bodem vdh het Zijpe, doordat zij bij een volgende reis over boord werden gegooid. De Zeeuwse collecte bracht te Bruinisse f 154,75 op. Aan vele deuren klopten of belden de col lectanten echter tevergeefs aan, omdat de bewoners der huizen, of op bed lagen, of nog niet in de voor deur durfden te komen, wegens mist en griep. BRUINISSE Bij het te 's-Gravenhage ge houden examen Vakbekwaamheid Detailhandel Kachelsmidsbedrijf slaagde o.m. de heer H. L. Kesteloo te Bruinisse. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn zondagavond uit Was hington naar New York vertrokken na vier dagen de gasten van presi dent en mevrouw Eisenhower te zijn geweest. Zij maakten de reis per trein. Op het station werd hun uitgeleide gedaan door vlce-presl- dent Nixon, nadat zij eerder op de avond afscheid hadden genomen van hun gastheer en gastvrouw. Ingezonden mededeling Stedelijke drukkers voortzetters van een traditie De opening van de nieuw-ge- bouwde drukkerij van de N.V. v/h Lakenman Ochtman aan het Jannewekken, is vrijdag geworden tot een styivolle, sterk de aandacht trekkende plechtigheid, waarmede Zierikzee - en feitelijk mogen we wel zeggen: Schouwen-Duiveland- op tot dankbaarheid stemmende wijze heeft meegeleefd. De opening van het fraaie, mo derne bedrijfspand werd een feit door de uitspraak van burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, dat hij de drukkerij voor geopend ver klaarde, op een aan de bezichtiging van het gebouw voorafgaande bij eenkomst in „Mondragon", waarop de commissarissen van de naam loze vennootschap, talrijke hoofden van diénst, andere genodigden èn het voltallig personeel aanwezig waren. Na deze bijeenkomst in „Mon dragon" begaf het uitgebreide ge zelschap zich naar de nieuwe druk kerij, waar burgemeester Dljck- meester de vlag hees aan de voor het pand opgerichte mast. Trots ontplooide zich de vaderlandse drie kleur in de scherpe wind, als sym bool van de ontwikkeling die - door deze nieuwe aanwinst - het stedelijk bedrijfsleven ondergaat. „Het heeft mij bijzonder ver heugd, dat U mij heeft gevraagd om de opening van dit nieuwe be drijfspand te willen verrichten" aldus mr. Dijckmeester in zijn toe spraak, waarin hij allereerst de commissarissen hartelijk geluk wenste met de nieuwe aanwinst. Spr. zag hen die leiding geven aan dit bedrijf en die er in werken als voortzetters van een traditie, die al eeuwen oud is. Reeds in de 15e eeuw immers - toen Zierikzee zijn grote bloeiperiode doormaakte - werden verschillenden uit Zierik zee aangetrokken door het magi sche middel van de boekdrukkunst. De economische en politieke toe stand evenwel was nog niet zo dat zij onmiddellijk hier in Zierikzee hun ambities konden uitleven, maar later werden Zierikzeese drukkers bekend in Antwerpen, Haarlem en Keulen. „Thans bent U begonnen met het schrijven van een nieuw hoofdstuk1 aldus spr., die daarop de innige verbondenheid onderstreepte van de Drukkerij v.h. Lakenman Ochtman en de „Zierikzeesche Nieuwsbode". Spr. stelde met na druk dat een eilandelijk blad on misbaar is en aan een grote be hoefte tegemoet komt. Het is niet zo, dat we het alleen maar gewend zijn geraakt, nee, zo vervolgde spr., ,de krant is een meneer", het is een persoon, die zich aanpast aan zijn omgeving en zulks zo gunstig mo gelijk tracht te doen, want tenslotte gaat het ook bij een krant toch ook weer om een commerciële zaak. Het is daarom begrijpelijk dat de redaktie zich instelt op de eigen specifieke lezerskring „en poogt te snuiven", wat er leeft onder de be volking en daar zo nodig op voor uit loopt. Zo gezien is de „Zierik zeesche Nieuwsbode" een onmis baar element in de samenleving, waax-mede generaties hier zijn op gegroeid, 'n kring van mensen die zich dus ook weer uitbreidt, want een krant weeft zich nu eenmaal in het levenspatroon in. Gelet op deze feitelijkheid, zag spr. voor de „Zierikzeesche Nieuwsbode" nog een schone toekomst liggen met na me t.a.v. de taak de bevolking voor te bereiden op de wijziging van de omstandigheden, zoals deze zich hier zullen voordoen. „Maar ook in het drukwerk zit muziek", aldus de burgemeester, want het is weliswaar een oud be roep, maar toch altijd weer nieuw, vooral in deze tijd waarin het ac cent sterk naar het visuele is ver legd. Spr. geloofde niet dat de me dia als radio en televisie het ge* drukte overbodig zullen maken, maar hij was integendeel van de blijvende onmisbaarheid overtuigd, speciaal ook gelet op de reklame, die altijd noodzakelijk zal moeten blijven gevoerd. Spr. herhaalde daarop zijn gelukwensen en gaf uiting aan de vreugde van het ge meentebestuur, dat het nieuwe be drijfspand aan het Jannewekken is verrezen. Het speet' hem dat de heer J. Catshoek, die een grote rol in de totstandkoming van de nieu we drukkerij heeft gespeeld, deze blijde dag - wegens ziekte - niet kon meemaken, maar hij was er van overtuigd, dat hij in gedachten meeleefde met hetgeen die dag ge beurde. Tenslotte sprak de burge meester de hoop uit, dat de nieu we drukkerij zou mogen bijdragen tot de bloei en de groei van de Zie rikzeese samenleving. Er moest iets gebeuren Mr. Dijckmeester was ingeleid door de president-commissaris de heer S. H. R. F. Ochtman, die er aan herinnerde hoe sedert enkele jaren reikhalzend naar de dag van de officiële opening is uitgezien. Er moest veel water door de Schel de stromen, voordat het zover kon komen, maar al waren er moeilijk heden, deze werden stuk voor stuk geëlimineerd. Het oude pand, aldus de heer Ochtman, voldeed niet meer aan redelijk te stellen eisen, zodat het personeel moest werken onder omstandigheden, die niet meer van onze tijd waren. Allerlei omstandigheden in het oude ge bouw maakten op den duur een efficiënte bedrijfsvoering niet wel mogelijk, aldus spr., die wees op de gezonde expansie van het bedrijf na de tweede wereldoorlog. Er moest dus iets gebeuren en beslo ten werd toen tot nieuwbouw. Spr. dankte de mede-commissarissen voor de ondervonden steun en stel de dat de 18e oktober 1957 met gou den letters in de historie van de naamloze vennootschap staat ge schreven. De heer Ochtman stond hierna uitvoerig stil bij de histo rie van drukkerij en „Zierikzeesche Nieuwsbode", waarvan de kern aansloot bij hetgeen wij hierover in de speciale editie reeds mochten publiceren. Spr. dankte het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft, dat een prettig en ruim gebouw heeft ont worpen, tegemoet komend aan de gestelde verlangens In zijn dank woord betrok spreker ook de aan nemer en onderaannemers en de leden van de bouwcommissie de heren R. Huneman en J. Coumou. Het financieringsprobleem werd bestudeerd en opgelost door de heer Baarspul van het E.T.I., de heer Luyendijk van het accoun tantskantoor Kraayenveld en Luy endijk en de heer Carpentier van de Middenstandsbank. Tot slot van zijn toespraak verzocht de heer Ochtman burgemeester Dijckmees ter het pand officieel te willen ope nen, aan welk verzoek laatstge noemde gaarne voldeed. Klok als geschenk Namens het personeel sprak de heer J. v. d. Velde, die met vreug de constateerde dat de nieuwe drukkerij in wijde omtrek zijns ge lijke niet kent. „Wij zijn trots in dit nieuwe pand te mogen werken" aldus spr., die uiting gaf aan zijn overtuiging dat ook de belangen van het personeel hierdoor zijn ge diend. Immers wie werkt met ple zier, is al aardig op weg een geluk kig mens te worden. Namens het personeel bood spr. een buiteoklok aan, die inmiddels reeds aan het gebouw is bevestigd. Tot slot hoop te spr. dat deze klok vele goede uren voor L. en O. zal mogen aan wijzen. Bezichtiging drukkerij Per autobus begaf het gezelschap zich daarop naar het nieuwe pand. Na het vlaghijsen door de burge meester werd de nieuwe drukkerij uitvoerig bezichtigd, waarbij dc efficiënte uitvoering en inrichting werden genoemd. Spijtig alleen was dat tijdens de rondwandeling door het gebouw de stroom uitviel als gevolg van een kabelstoring aan de weg naar Zijpe. Teruggekeerd in „Mondragon" bracht de president-commissaris hulde aan de heer Jac. Schuch, ar chitect V.B.O., van het architecten bureau Rothuizen en 't Hooft, de ontwerper van het gebouw. De heer Schuch mocht een klein aandenken in ontvangst nemen, evenals de da gelijks opzichter de heer Geelhoed. Namens de Zierikzeese Midden standscentrale sprak de heer M. C. Doeleman, die meende dat de Cen trale op deze dag ook zichzelf mag feliciteren, want de nieuwe druk kerij komt ook tegemoet aan de verlangens van de middenstanders, die gebaat zijn met een beter be leid op reklamegebied. De heer Schuch dankte voor het genoten vertrouwen, terwijl de aannemer, de heer C. J. Schot, hoopte dat het gebouw aan de gestelde eisen zal blijken te voldoen. De heer Ocht man beantwoordde de verschillende sprekers, de rij waarvan gesloten werd met de heer G. H. Luyendijk, die het streven van de leiding der drukkerij had onderkend werkelijk „up to date" te zijn. De president-commissaris reikte tenslotte aan alle personeelsleden een geschenk uit, dat de herinne ring aan de 18de oktober zal le vendig houden. De dames van de aanwezige genodigden mochten een fraaie doos bedrukt postpapier in ontvangst nemen. De feestelijke dag wei-d besloten met een intiem souper in „Mondra gon", terwijl zaterdag een stroom van honderden bezoekers de nieuwe drukkerij bezichtigde. Op deze on derdelen van het openingsprogram ma komen wij nog nader terug. X - I: FEBILmSoN Het OORSPRONKELIJKE ROMAN door Dlck Rebel Het dorp van Irn Bloezer lag er gens in west-Europa tegen de dui nen aangedrukt. Het was welva rend en had prachtige villawijken, die echter niet aan de kant van.de zee lagen, maar in de bosrijke om geving. Oorspronkelijk was het een vis sersdorpje. In later jaren waren er echter veel rijke mensen komen wonen, die hier wilden genieten van na harde strijd verkregen rijk dommen uit de grote steden. Toch woonden er ook nu nog vele vis sers, die met hun kleine schepen meestal een dag of vijf van de week op de zee waren, doch zaterdags door het dorp zwierven en zich dik wijls ondersteboven dronken en ru zie maakten met de boeren uit de omgeving. Irn Bloezer was noch visser noch boer, maar lustte niettemin des za terdagsavonds zijn borrel wel. Ook deze avond had hij reeds veel ge dronken. Hij zag er verhit uit en brulde nu en dan van het lachen. „Kom toch, ouwe zuiplap", schreeuwde hij tegen de waard, „waar blijf je met je jenever?" De waard, een ouwe man reeds met scherpe glnsteroogjes, haastte zich niet. Wanneer hij zich haasten •zou, liep alles in de war. /Waar blijf je toch, ouwe?" riep Irn weer en hij sloeg van ongeduld met zijn vuisten op het tafeltje, waaraan hij met zijn kameraad zat. De glazen rinkelden, waardoor de waard opkeek, want de ouwe was zuinig op zijn glaswerk. „Is Maria weer ziek?" schreeuw de plots een ander. De stem kwam uit de hoek bij het venster. De per soon was door de vele rook en het slechte olielicht niet te onderschei den. Irn Bloezer zat echter ineens recht op. Was hij hier? En waarom vroeg hij om Maria? Maria was immers van hem, zou In ieder geval zijn meid worden. Wat bestelde die schooier, alsof Maria hier op zijn bevel zou moeten zijn? Wat dacht die schavuit wel? Slechte met moei te bleef hij op zijn plaats, maar door zijn dronken hoofd gingen de wildste en lelijkste gedachten. Maria Rogger, de mooie meid van de waard, bediende dikwijls in de kroeg van haar vader. Zij was ech ter anders dan haar meeste be roepsgenoten en hield de kerels van het lijf. Omdat al die kerels, wan neer zij wat op hadden, om haar zeurden, viel haar dat niet moei lijk, want zij maakten dan ruzie met elkaar, waarvan zij gretig ge bruik maakte. Sinds kort was daar echter enige verandering in gekomen. Twee trouwe bezoekers dongen met steeds meer ijver om haar. Irn Bloezer en Rein de Berkle, die uit een naburig dorp kwam en de zoon was van een rijk caféhouder. Irn was student, terwijl Rein zijn va der hielp. Maria's vader had veel op met Rein en zag hem graag met zijn dochter praten. Rein zou immers de opvolger van zijn vader worden en straks de scepter zwaaien in een der grootste café's van de omge ving. En dat stond de oude Marcus Rogger wel aan. Hij hield van zijn vak en twee kinderen: Maria en Peter. Zijn vrouw was al jaren dood. Peter zou hem spoedig ver vangen; hij kreeg er genoeg van. Wanneer Maria nu ook nog een beetje uitkeek, wel, dan kon hij straks tevreden zijn laatste jaren leven en ongestoord terugdenken aan vroeger jaren, aan het moeilij ke begin en een leven vol tegen slag, maar ook rijk aan overwin ning. Maria wist dat. En misschien was het slechts hierom, dat zij Rein meed en ongemerkt het gezelschap zocht van Irn, die heus niet min der dronk. Misschien ook stond heimelijk het kroegleven haar te gen, hoewel zij er van jongsafaan mee vertrouwd was. Precies zou zij het niet kunnen zeggen, maar een feit was dat Irn de grootste plaats in haar hart innam. Rein had dat gemerkt zonder eerst de reden daarvan te begrij pen. Maar toen hij Maria steeds meer in" gesprek zag met Irn, ging hem een licht op. Aha, dus hij zat er tussen! Als hij ruim van hart geweest was, zou hij haar niet ge hinderd hebben, maar zijn hart was als dat van elke man, die van een meid ging houden. Oh, het was vol jaloersheid en nijd. Verdraaid, Ma ria, hij kon niet tegen die meid op. Neen, hij liet haar zo maar niet gaan, zou het trouwens niet kun nen ook. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2