DE ZIERIKZEESCHE COURANT W.-DUITSLAND VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET ZUID-SLAVIE Gaitskell over het Midden-Oosten Hongaren mogen niet rouwen Britse uitnodiging voor Eisenhower? Onbekende duikboten voor Canadese kust Ben Goerion beschuldigt de Sowjet-Unie Hechtere vriendschap Amerika-Engeland Nieuwe overstromingen in Spanje TURKIJE VERWERPT IN NOTA ALLE SVRISGHE BESCHULDIGINGEN Herdenking Hongaarse vrijheidsstrijd BEKEKEN AMERIKANEN RUSSISCHE PROEVEN VAN TURKIJE UIT W nl yi- MAANDAG 21 OKTOBER 1957 No. I824I 114e jaargang MMKZEESCHEMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs par 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. fulfil 32 ©0.42L na 18.00 uur tel. nr. 575, Cirorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmon, Zierikzee - Redokteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. In verband met erkenning van oost-Dnitsland De bondsregering heeft de diplo- I bondsregering een krediet van 240 4jialrn hatfal/lrinven verhroken milinpri mnvlr ïmnr QO iüüi. KücnKiU. matieke betrekkingen verbroken, omdat volgens haar de erkenning van oost-Duitsland door de Zuid- slavische regering „een onvriende lijke daad is, die tegen de levens belangen van het Duitse volk in druist". Dr. Heinrich Von Brentano, de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, heeft zaterdag in Bonn aan de Zuidslavische ambas sadeur, Kveder, een nota overhan digd, waarin de betrekkingen opge zegd worden. Hij verklaarde daar na tegenover de pers, dat Frankrijk de Westduitse belangen in Belgrado zal behartigen. Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie van de economische be trekkingen tussen de bondsrepu bliek en Zuid-Slavie nog open is, doch dat het besluit van de bonds regering de bestaande overeenkom sten niet beëindigd. (Vorig jaar hebben de bondsre publiek en Zuid-Slavië overeen komsten getekend, waarbij de De Britse labourleider Hugh Gaitskell heeft zaterdag in Bristol gepleit voor een snel onderzoek in het Turks-Syrisch grensgebied door V.N.-waarnemers. Dan zal blijken of de kwestie een Russische pro pagandastunt is of dat er werke lijk oorlogsgevaar bestaat. In het laatste geval zou men eenheden van het V.N.-leger uit Sinaï naar het grensgebied tussen Turkije en Syrië moeten overbrengen om de vrede te bewaren, zo meende hij. De Hongaarse autoriteiten ne men uitgebreide maatregelen om te voorkomen dat de opstand van vo rig jaar herdacht wordt. Uit alle winkels in Boedapest zijn zwarte dassen, rouwbanden en zwarte dassen verdwenen. Mensen die normaal zwarte kleren dragen of die in de rouw zijn, hebben de waarschuwing gekregen, dat zij woensdag - als het een jaar ge leden zal zijn dat de opstand be gon - beter iets anders kunnen dragen om „misverstanden" te ver mijden. Concierges van huizenblokken hebben de vlaggen moeten inleve ren. Voorts moeten zij aan de po litie alle bijeenkomsten in hun blok, ook verjaardagspartijtjes, melden. In goedingelichte kringen in Washington gelooft men, dat konin gin Elizabeth van Engeland presi dent Eisenhower en zijn echtgenote uitgenodigd heeft voor een offici eel bezoek aan Engeland. De vlagofficier van de Canadese vloot aan de westkust, schout-bij - nacht Rayner, heeft vrijdag gezegd, dat duikboten die zich in Canadese wateren ophouden en zich niet be kend maken wanneer dit gelast wordt, met dieptebommen zullen worden bestookt. Volgens Rayner hebben de laatste maanden onbe kende duikboten aan de westkust verkenningen uitgevoerd. Rayner legde er de nadruk op, dat bedoelde duikboten slechts binnen de Canadese territoriale wateren, een strook van drie mijl uit de kust, aangevallen zullen worden. Russisch station op de maan „Het is mogelijk dat er op de maan spoedig een Russische basis voor onderzoek zal worden inge richt", aldus heeft de Russische ge leerde Alexandrof in een artikel in de „Izwestia" meegedeeld. Hij is voorts van mening dat de weten schappelijke resultaten, die de Rus sen hebben verkregen, te danken zijn aan het feit dat de Sowjet- Unie de eerste plaats in de wereld inneemt voor wat de vorming van specialisten betreft. In 1957 waren ef. 265.000 specialisten in Rusland, aldus Alexandrof. miljoen mark voor 99 jaar beschik baar stelde en voorts betalingen tot een bedrag van 60 miljoen mark beloofde). De Zuidslavische ambassadeur verklaarde, toen men hem vroeg of het verbreken van de diplomatieke betrekkingen invloed zou hebben op de economische overeenkomsten: ,neen, een overeenkomst blijft een overeenkomst". De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft de Sowjet-Unie er vrijdag van beschuldigd, dat zij „een leidende plaats" heeft inge nomen onder de tegenstanders van Israël „om de gunst van de Arabie ren" te verwerven. Volgens Ben Goerion, die sprak op een conventie van zijn arbei derspartij in Tel Aviv, komt de Russische politiek voort uit het „traditionele Russische verlangen in het midden-oosten door te drin gen". Ben Goerion verwees niet naar de huidige spanning om Syrië. Men maakt hieruit op, dat de Israëlische leiders Israël buiten de strijd tus sen oost en west over het midden oosten willen houden. In gezaghebbende krine te Was hington wordt verklaard, dat de deze week in Washington te hou den bespreking Eisenhower-Mac- Millan ten doel heeft „de speciale verhouding, die in maart op de Bermuda-conferentie is ingeleid, verder te ontwikkelen". Tot de con ferentie was al enige tijd geleden besloten. Sedert maart was er een ver nieuwing van het vertrouwen tus sen de beide regeringen geweest en de president en de premier zouden nu trachten dat vertrouwen in voor de westelijke alliantie opbouwende zin te kanaliseren. Men gelooft evenwel niet, dat er na het gesprek besluiten zullen worden bekend gemaakt. Nieuwe Aga Khan gekroond DAR ES SALAAM, 19-10. De 20- jarige prins Karim is zaterdag in Dar es Salaam gekroond als 49e imam van de Mohammedaanse Is- mailieten. Tijdens een schitterende plechtigheid die door 20.000 gelovi- gend werd bijgewoond, ontving hij de kentekenen van zijn waardig heid als geestelijk leider van 20 miljoen Ismailieten. Nederlands meisje de beste De een en twintigjarige Ma rie Elise Haveninth uit Sim- pelveld, dochter van de ge meente-secretaris van Sim- pelveld, wordt vrijdag, 25 oktober door prinses Marga ret onderscheiden als de beste verpleegster van het Londense Charles' hospital. Het is waarschijnlijk de eer ste maal, dat een Nederlands meisje deze eer te beurt valt. Zij ontvangt deze on derscheiding samen met een groep andere verpleegsters, die hiervoor werden uitge kozen. Het vorig jaar ver trok Marie Elise Havenith naar Londen, niet alleen om een goede verpleegster te worden, maar vooral ook om perfect Engels te leren spre ken. Zij verbleef reeds enige tijd in Parijs, waar zij de Franse taal leerde. m De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren vijfling, Michele Christofle, is vrijdag in een zie kenhuis overleden. Drie van de vijfling overleden binnen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. Door was in de rivieren Mijares en Palancia hebben zich donderdag en vrijdag op vijftig kilometer van Valencia in Spanje grote overstro mingen voorgedaan. In het gebied van Segorbe zijn meer dan 250 huizen verwoest en honderden telegraafpalen geveld. Er zijn geen slachtoffers gemeld. De regenval, de oorzaak van de overstromingen, is vrijdagmiddag opgehouden. Zaken worden vijandig en verkeerd voorgesteld Turkije heeft Syrië meegedeeld, dat troepenbewegingen op Turks gebied Syrië niet aangaan, zo heeft het Arabische persbureau uit offi ciële Syrische bron in Damascus vernomen. In een nota, die donderdag in Damascus is overhandigd, ver klaart Turije, dat een Syrisch pro test tegen Turkse troepenconcen traties in het grensgebied der za ken „volledig verkeerd voorstelt en vijandig gestemd is". De Turkse no ta verwerpt beschuldigingen dat Turkse militairen en vliegtuigen de grens geschonden hebben. Als dat wel het geval was geweest, zou de zaak door de bevoegde autoriteiten behandeld moeten worden. Volgens een bekendmaking in Ankara is in de Turkse nota gezegd dat Turkije zich „zeer terecht" on- A-griep op de terugtocht Blijkens een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid begint na de op gave over de ontwikkeling van de A-griep nu een week geleden vol gens bij de geneeskundige hoofd inspectie binnengekomen berichten, de reeds toen geconstateerde lichte afname van het aantal influenza- gevallen zich voor het gehele land duidelijker af te tekenen. Op som mige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afgelopen zijn van de epidemie. Deze daling valt ook waar te nemen in de zieken huisopnamen. Sedert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdinspectie bekend geworden sterfgevallen de 300 overschreden. Maar ook in het aantal sterfgeval len, dat uit de laatste dagen be kend wordt, is enige daling waar te nemen. gerust maakt over de gebeurtenis sen in Syrië. Voorts wordt gezegd dat „Syrië aan geen enkele bedrei ging bloot staat". De stichting Hongaarse Federatie in Nederland, de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd en de Nationaal federatieve raad van het voormalig verzet Nederland, hou den op dinsdag 22 oktober in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de eer ste van een serie plaatselijke bij eenkomsten, die van 22 oktober tot 3 november ter herdenking van de Hongaarse vrijheidsstrijd worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal de do cumentaire film „Hongarije in vlammen" voor de eerste maal in Nederland worden vertoond. Mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, zal de film inleiden. Groot succes van de Nationale woningbouwlening De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 miljoen gulden op de nationale woningbouwlening, waarvoor de in schrijving openstond, is ingeschre ven. De Bank is voornemens het te aanvaarden bedrag vast te stellen op het totaal ingeschreven bedrag, zodat bij de toewijzing geen reduc tie zal worden toegepast. Dit is het moment, waarop de laatste hap keileem met de Nederlandse driekleur op de plaats van de dijksluiting aankomt. De burgemeesters van Marken en Broek in Waterland stonden al ongeduldig te wachten, opdat zij de vlag in de gesloten dijk konden planten. Val van vijftig meter Vrijdagmorgen is de 55-jarige ge meente-opzichter J. van Wijk te Rotterdam van het dak geval len van het in aanbouw zijnde gemeenteziekenhuis „Dijkzigt". Hij kwam van ongeveer 50 m. hoogte op straat terecht en moet op slag dood zijn geweest. De geneeskun dige dienst heeft het stoffelijk over schot naar een van de gemeente ziekenhuizen vervoerd. KORTE BERICHTEN I IT HET BINNENLAND APPINGEDAM. In de gemeente 't Zandt is de motorrijder J. Lar- sen uit Bierum op nog niet opge helderde wijze in aanraking geko men met een staaldraad en ten val gebracht. Hij was op slag dood. De staaldraad werd gebruikt bij werk zaamheden. 's-GRAVENHAGE Z.K.H. Prins Bern hard heeft in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Luchtmacht een bezoek gebracht aan de vliegbasis Woens- drecht. Hij arriveerde te ongeveer elf uur per regeringsdakota uit Keulen en bezichtigde verschillen de onderdelen op de basis, zoals de jachtvliegopleiding, de straalmoto renwerkplaats en het 326e squa dron. Ten slotte werd een demon stratie door een Meteoorteam te zij ner ere gegeven. BARNEVELD. De heer J. van R. uit Lunteren is aan zijn verwon dingen, die hij opliep toen hij za terdag 5 oktober jl. met zijn motor op de Goorsfceeg onder Lunteren met een auto in botsing kwam, be zweken. BERGEN OP ZOOM. Te Huy- bergen is het waterleidingnet in de gemeente officieel in gebruik ge nomen. Door dr. A. J. J. Mes, voor zitter van de Raad van Toezicht van de waterleidingmaatschappij Zuid Beveland en lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland in tegen woordigheid van vele burgemees ters uit west-Brabant en Zeeland. VENLO. Het vijfjarig zoontje van de familie G Lommen te Helden- Panningen is, uit de kleuterschool komende, bij het oversteken van de straat door een vrachtwagen met stenen aangereden en spoedig daar na ter plaatse overleden. 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, ere-voorzit- ter van de een halve eeuw bestaan de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, heeft het nieuwe gebouw van de vereniging aan het Jozef Israëlplein te 's-Gra venhage geopend. Geen uitstel van dienst voor onderwijzers Het is inderdaad juist, dat in het algemeen geen uitstel of verlen ging van uitstel is, of zal worden verleend aan onderwijzers, die ge durende het schooljaar 1957-1958 voor het eerst een betrekking bij het onderwijs gaan of zouden wil len gaan vervullen. Wel wordt aan hen, die dit jaar de onvolledige be voegdheid hebben behaald, uitstel verleend ten behoeve van de studie voor de volledige bevoegdheid aan een inrichting voor dagonderwijs. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft dit geantwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Kleijwegt. Uitkeringspercentages aan gemeenten De regering heeft de percentages, volgens welke de algemene uitke ring en de belastinguitkering voor 1958 aan de gemeenten voorlopig zullen worden berekend, bepaald op respectievelijk 148 en 143. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 66 stemmen voor, geen tegen en een onthouding, besloten als punt van behandeling op haar agenda te plaatsen „klacht over bedreiging van de Syrische veiligheid en de wereldvrede". De stemming werd niet door alle afgevaardigden bij gewoond. Men moet tevreden zijn met wat men heeft, maar ontevre den met wat men is. Kinderpostzegels Nederland 1957 Op 18 november 1957 zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Kinderzegels 1957 verkrijgbaar worden gesteld. De afbeeldingen der zegels zijn ontleend aan kinderportretten van de volgende Nederlandse meesters uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. B J. Blommers (1845-1914), de schilder van het allesoverheersen de licht van de zeekant Hij schil derde het Scheveningse vissersle ven, boerenbinnenhuizen en kin derportretten. W. B. Tholen (1860-1931) die zijn typisch Hollandse ontwerpen vond op en rond de Zuiderzee. Ook schil derde hij fijnzinnige kinderportret ten. Jan Sluyters (1881-1957) de veel zijdige en temperamentvolle kun stenaar, wiens kinderportretten be horen tot de mooiste dat hij maakt. Het portret op de zegel is dat van zijn dochtertje. Matthijs Maris (1839-1917) wel de meest begaafde van de drie gebroe ders Maris, bekend om zijn roman tisch verdroomde „Bruidjes", stads gezichten en portretten. G. Kruseman (1797-1857), schilder van portretten, bijbelse onderwer pen en Italiaanse volkstaferelen, die zich liet inspireren door Rafaël en ander eltaliaanse meesters. De compositie der zegels is van de hand van de heer S. L. Hartz te Haarlem, die ook de tekst en de waarde-aanduiding heeft getekend. HET BEVOLKINGS VRAAGSTUK De bekende socioloog prof. dr. J. P. Kruyt hield op een bijeenkomst van de Delftse studentenvereniging „St. Jansbrug" In de aula van de T.H in het kader van het tweede lustrum van deze vereniging een rede over het bevolkingsvraagstuk en de pogingen tot oplossing daar van. Prof. Kruyt stond in hoofd zaak stil bij het probleem zoals zich dat voordoet in noord-west en west Europa. Spr. verwachtte dat het sterfte cijfer in Nederland geleidelijk zal stijgen wegens het grote aantal be jaarden, die dit ongunstig zullen beïnvloeden. Nederland is het dichtstbevolkte land van de wereld maar econo misch gezien kan men niet zeggen dat ons land overbevolkt is. Wan neer dat het geval zou zijn, dan zouden we te maken moeten heb ben met een structurele werkloos heid. Daarvan is, aldus prof Kruyt, geen sprake, behalve wellicht in de landbouw Door het gebrek aan agrarische grond is het aantal klei ne boeren met een te grote perso neelsbezetting te groot. In dit geval kan men spreken van een stille structurele werkloosheid. Ook ten aanzien van de recreatie, woning tekort, verkeerswezen enz. kan men spreken van een. overbevolkt Ne derland. Volgens een mededeling uit ge woonlijk geloofwaardige bron zou Jemen begonnen zijn een grote par tij wapens van Sowjet-Russische herkomst uit te delen aan Jemeni- tische stammen te Beidha en om geving, langs de grens tussen Je men en het gebied van Aden. Daarom Russische druk op Ankara WASHINGTON, 20-10. Volgens het Amerkiaanse tijdschrift „Avia tion Week" hebben de Verenigde Staten meer dan twee jaar lang de proeven met Russische raketten ge volgd door middel van radar- en andere apparaten, die in Turkije stonden opgesteld. In diplomatieke kringen, aldus het blad, beschouwt men dit als één van de redenen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoogte zijn, Turkije onder mili taire en politieke druk hebben ge plaatst. De Amerikaanse geheime dienst, die zich bezig houdt met raketten, beschikte over radar-apparaten met een werkingsbereik van 1.600 km. Deze apparaten stonden te Samsun aan de Zwarte-Zeekust en werden door burgers bediend. Uit de waarnemingen blijkt, dat de Russen in 1956 zijn overgegaan van proeven met raketten op on geregelde tijdstippen tot het lan ceren van vijf raketten per maand. Dit zou erop duiden, dat de Russen typen beproeven, die in produktie zijn genomen. Verder is, aldus „Aviation Week", gebleken, dat de Russen tegen het einde van het vorige jaar begon nen zijn met het lanceren van in tercontinentale raketten, waarvan enkele een afstand van 6.500 km zouden hebben bereikt. Op het ge bied van deze raketten zouden de Russen nog twee of drie jaar van operationeel gebruik verwijderd zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1