Minister president Drees blijft risiko van wereldoorlog gering achten I Sun balm Renesse zit met financieringsmoeilijkheid van rioolzuiveringsinstallatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is oktober ism No. imi Tweede Kamer behandelde Rijksbegroting Een uitvoerige toelichting op de bestedingsbeperking Bij de behandeling van de Rijks begroting, deze week in de Tweede Kamer, is minister-president dr, Drees uitvoerig ingegaan op ver schillende opmerkingen van diverse leden en tevens de visie van de re gering op tal van problemen nader toegelicht. Allereerst sprak dr. Drees over de internationale toestand. De Ne derlandse politiek Is afgestemd op de overtuiging dat een sterke ver dediging noodzakelijk is tegenover de kracht van Rusland. Hij herin nert aan het Russische optreden, de communistische houding ten aanzien van Berlijn, Tsjeeho-Slo- wakjje en aan de communistische aanval op Korea. Een afzonderlijk gesprek van de Nederlandse regering met de Rus sische, zoals de heer Wagenaar had bepleit, heeft werkelijk geen zin Spr. blijft ervan overtuigd, dat het risico van een wereldoorlog gering is, omdat een oorlog vernietiging aan beide zijden zou betekenen. Verdediging blijft intussen nodig. De heer Wagenaar heeft gezegd, dat de terreur tegen de communisten eens moest ophouden. Het lijkt hem ongelooflijk vrijmoedig de vrijheid, welke zij hier genieten als terreur aan te merken. In dit verband ver wijst hij naar het Russische optre den in Hongarije. Andere internationale kwesties kunnen z.i. beter bij de behande ling van de begroting van Buiten landse Zaken aan de orde komen. We staan in het binnenland voor het feit, dat het totaal der beste dingen te hoog is geworden, dat de deviezenvoorraad is teruggelopen en dat de kapitaalvoorziening uiterst moeilijk is. Het is noodza kelijk, dat beperkingen worden aangebracht, al staat men voor een aantal wensen, die vervuld zouden moeten worden. In het binnenland Alle krachten moeten worden in gespannen om verbetering te krij gen, maar vermeden moet worden een te ver ingrijpen. Zonder twij fel zijn er risico's voor werkloos heid. Wij gaan langs een smalle weg, met aan beide zijden kans op Ingezonden mededeling werkloosheid. Er zal naar gestreefd moeten worden de zaak in even wicht te houden. Wel moet worde bedacht dat men rekening moe houden met welbewust genome maatregelen en met omstandlghe den, waarop geen invloed kan wor den uitgeoefend. Bestedingsbeperking is niet het zelfde als bezuiniging. De investeringen zullen wat moe ten worden beperkt. In de publieke sector zijn enige verhogingen voort gekomen, maar dat is een gevolg van het feit, dat de overheid zo lang mogelijk gewacht heeft met het toepassen van verhogingen. Op allerlei gebied is overigens besnoeid en getracht is het essen tiële te ontzien. Hij waarschuwt te gen te spoedig aandringen op ver hogingen. Wat de hulp aan onontwikkelde gebieden aangaat zegt spr., dat wat niet besteed wordt van het uitge trokken bedrag gereserveerd wordt. Nu is de Novib opgericht. Spreker hoopt, dat wat naar de mening van sommigen te weinig door de Staat wordt gedaan aangevuld zal wor den door particuliere bijdragen der bevolking. Een der grootste moeilijkheden is de positie der gemeenten, zegt de minister-president. Sinds 1945 zijn de gemeenten er niet zo slecht aan toe geweest als men het wel eens stelt. De woningbouwlening De woningbouwlening is uitge schreven om enig soelaas te geven in het woningprobleem. Men moet z i. afwachten hoe deze afloopt. Het percentage van 6 zal niet wor den doorberekend aan de gemeen ten. Welk bedrag dat wel zal zijn kan spr. nog niet zeggen. Hij hoopt, dat de rente spoedig weer zal dalen. Spr. betoogt dat bij de genomen en nog te treffen maatregelen is gestreefd naar billijkheid. Het valt moeilijk te zeggen of men daarin geslaagd is. De heer Burger zou de hoge inkomens meer willen belas ten, maar spr. meent, dat deze door verschillende maatregelen al wor den getroffen. Spr. meert, dat er veel wordt gespaard. Het is toch nog te weinig. Het sparen dient te worden bevorderd. Voor het indi vidu is het van belang, dat hij - naast bepaalde voorzieningen - de beschikking over gelden heeft. Plannen der regering inzake sparen en bezitsvorming zullen in wets ontwerpen worden neergelegd. Spr. deelt mede, dat er rentespaarbrie- ven zullen worden uitgegeven. De rente wordt na de looptijd van de ze obligaties in een vast bedrag uitgekeerd. De minister-president keert zich vervolgens nog tegen de opmerkingen inzake dirigisme, door de heer Oud gemaakt. Een grote mate van leiding is z.i. no dig, maar daarnaast moet moge lijkheid voor eigen handelen be staan. Hij merkt op, dat het depar- x WIJ OUDERS l Als kleine Wimmie een dagje bij oma mag doorbrengen, is dat voor beiden een feest, omdat het niet zo heel veel voorkomt. Oma is nog jeugdig en sportief en de enkele keren, dat Wimmie bij haar is, geeft ze zich helemaal aan hem en is geen moeite haar teveel. Ze laat hem prentkaarten "en foto's zien van alle landen, die ze bereisd heeft Ze vertelt hem van vreemde volkeren met heel andere gewoon ten. Ze haalt haar albums met vreemde postzegels tevoorschijn, die in die landen gebruikt worden en ze zegt hem, dat hij maar gauw een grote man moet worden, omdat hij dan ook verre reizen kan gaan maken. Geboeid luistert Wimmie toe, of schoon alles wat oma vertelt eigen lijk nog wel een beetje boven zijn begrip gaat, want hij is pas een dreumes van vier jaar. Oma, die in een bosrijke streek woont, zorgt er op zulke dagen ook voor, dat ze, weer of geen weer, samen een fik se wandeling gaan maken. Buiten in de natuur is er immers ook zo veel, waarop je een kind kunt wij zen, om zijn belangstelling voor al deze wonderen wakker te maken. Gestruikeld De laatste keer, dat Wimmie een dag bij oma was, is er iets verve lends gebeurd. Onder de wande ling, ze waren al dicht bij huis, struikelde het kind en viel met zijn armpje in een stuk prikkeldraad. Er kwam een heleboel bloed aan te pas, want de scherpe punt had niet alleen een vrij diep gat in zijn armpje gemaakt, maar nog een lange schram bovendien. Huilen geen gebrek natuurlijk. Oma zat er mee in. Niet dat het nu zo verschrikkelijk was, dat hij zich bezeerd had, een kind moet ten slotte moedig pijn leren verdragen; maar dat zo iets gebeurde, terwijl hij bij haar was, dat vond ze niet prettig. Oma stelde er haar eer in, dat het kind haar veilig kon wor- leder kind heeft'n gebruiksaanwijzing den toevertrouwd en ze hem gaaf weer af zou leveren. Maar ja, een ongeluk kon hem overal overkó men natuurlijk. „Niet huilen Wimmie, grote jon gen zijn", suste ze. „We zijn dade lijk thuis, dan zal oma er jodium op doen en een mooi, grote pleis ter". Wel of geen jodium? Toen oma, thuis gekomen, de wond van het nog steeds nasnik kende kind bekeek, vond ze die toch te diep, om er jodium op te doen. Dat zou hem te veel pijn doen, meende ze. „Huil nou maar niet meer", troostte ze. „Oma doet er geen jo dium op We wassen het alleen met goulard-water". Tot haar grote verbazing zette Wimmie het op een nog veel har der brullen en gilde: „Wèl jodium wel jodium!" „Hij weet natuurlijk niet, wat jodium is en hoe het bijt", dacht oma. Ze verzorgde de wond en deed er een pleister op. Maar daarna was er helemaal geen land meer met Wimmie te bezeilen. Met boze ogen ging hij in een hoekje naar oma zitten kijken en mompelde af en toe: „Stoute oma Gek? Nee „Zo'n gek kind heb ik nog nooit gezien", zei oma tegen Wimmie's moeder, toen die hem kwam halen. „Dat heb ik nog nooit meegemaakt, dat een kind woedend wordt, om dat je geen jodium op een open wond wil doen, om hem geen pijn te doen". „Het ging niet om de jodium", lachte moeder. „Maar om 't snoep je,. dat hij van mij altijd krijgt, als ik op een wondje jodium moet doen en hij zich flink houdt". „Geef voortaan een uitgebreide gebruiksaanwijzing mee, als hij weer komt", verzocht oma MARCELLE. (Nadruk verboden). tement van Economische Zaken na de oorlog niet in socialistische handen is geweest. Spr. betoogt, dat geen enkele staat absoluut de welvaart der be volking kan garanderen. Er wordt naar gestreefd de voorwaarden zo goed mogelijk te doen zijn. Spr. zegt het te betwijfelen of een minderheidskabinet meer aan hang zou hebben. Dit kabinet zal wijken als er een ander wordt ge wenst, maar het zou laf zijn in de moeilijkheden heen te gaan als dat niet nodig is. Ingezonden mededeltog TONEEL EN FILM Film „Het leven van Vincent van Gogli" draait in Concertzaal Een beroemd man herleeft in het weekendprogramma van de N.V. Concertzaal, wanneer daar wordt vertoond „Het leven van Vincent van Gogh". De film geeft de ware geschiedenis van de kunstenaar die bezeten was met een onverzadelij- ke levensdrift. Wij zien Vincent te rugkeren in zijn huis te Neunen en hem daar vervreemden van zijn omgeving. Als een gebroken man gaat hij naar Den Haag. Na de dood van zijn vader keert hij naar huis terug en gaat dan met zijn broer Theo naar Parijs om kennis te ma ken met de impressionisten. Als hij geen succes heeft vertrekt hij naar Arles om daar zijn experimenten voort te zetten. Vincent krijgt zijn eerste aanval van verstandsver bijstering. In een nieuwe vlaag van waanzin schiet hij zich een kogel door het hoofd. De film geeft deze levensgeschie denis van passie en pijn op realis tische en historisch juiste wijze weer. Kirk Douglas brengt een on vergetelijke ceatie van Vincent, zijn belangrijkste tegenspelers zijn An thony Quinn (Paul Gauguin) en Ja mes Donald (Theo van Gogh). Deze film behoeft geen aanbevelingen, hij is reeds meermalen als een meesterwerk gesignaleerd. Zondagmiddag en dinsdagavond draait een wild-west geschiedenis „De wet van de prairie", een ver haal met een bruut, een slappeling en een meisjeJames Gagney en Don Dubbins spelen de hoofdrollen in deze geschiedenis, die zich af speelt in het ongeciviliseerde wes ten aan het einde van de vorige eeuw. De wet van de prairie is on getwijfeld een harde en dat onder vinden een stelletje paardedieven aan de lijve Een drama waarin het recht van de sterkste zegeviert doch waarin de liefde voor wat mildere scènes zorgt. In hotel Bom draalt een kleurrijk en spectaculair schouwspel: „De overval op de Woudexpress". Het is een groots opgezette avonturen film met de beroemde muziek van Hoagy Carmichel en vele verruk kelijke scènes. Tim Chipman vecht voor het behoud van zijn vaders erfdeel, een fortuin aan hout. Doch in deze wereld is de wet aan de zijde van hem die zich het sterkste toont, wat evenzeer geldt voor het duel dat de film besluit. Een in prachtige kleuren opgenomen pro- duktie (het prachtige Montanage- bied!) met in de hoofdrollen Ster ling Hayden en David Brian. Pomp en regenput verdwijnen in Brabant BERGEN OP ZOOM, 16-10. De pomp en de regenput gaan de in zuidwesthoek van Branbant steeds meer verdwijnen. Dank zij het feit dat de waterledingmaatschappij Zuid-Beveland te Goes in Ossen- drecht haar waterwingebied heeft, zijn Ossendrecht en Woensdrecht reeds aan het waterledingnet van deze maatschappij aangesloten. Thans is ook hei afgelegen Huij- bergen van een buizzennet voor zien en vrijdagmiddag zal hier de waterleiding in gebruik genomen worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zullen bij de inge bruikneming zijn vertegenwoor digd. Gepoogd wordt jaarlijks bedrag hiervoor te lenen Deze week kwam de raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens in openbare vergadering bijeen. De heer J. Westhoeve was afwezig. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering werd me degedeeld dat het door Prinses Wilhelmina geschonken plantsoen is opgeknapt. Weth. de Roo brengt vervolgens verslag uit van de vergadering der Reinigingsdienst Duiveland. De heer Stevense vond het jammer dat Serooskerke hieraan niet meer kan deelnemen. Van de Domeinen was een schrij ven ontvangen aangaande het voor stel van de raad de verhuur van het pad onder de duinen te bren gen van 10 op 40 jaar. Medegedeeld werd dat deze verlenging geen zin heeft daar de huur toch opzeg baar is. Goedgekeurd door G.S. werden verschillende verpachtprijzen van de door de gemeente verpachte per celen grond. GS. maken geen be- zwaa rtegen het plaatsen van een rioolwaterzuiveringsinstallatie en hiervoor een bedrag van f 240 000 te investeren, mits zelf hiervoor de geldmiddelen kunnen worden ge vonden. De raad is eenstemmig van mening dat dit niet uitvoer baar is, zelfs al kan men het geld ergens lenen. De heer Stevense stelt voor jaarlijks een bedrag hier voor te reserveren, hetgeen zal worden getracht. Aan de Z.V.U. wordt, een garan tie verleend van f 50 voor het te geven concert op 21 okt. a.s. in het dorpshuis. Op voorstel van b. en w. wordt overgegaan tot verkoop van een perceel grond aan de heer A. de Ruiter te Noordwelle. Overgegaan werd, op voorstel van b. en w. tot nadere voorlopige vaststelling van de gemeentereke ningen over 1952 en 1953. Nadat door de heer C. Dorreman namens de commissie verslag was uitge bracht, werd geen bezwaar ge maakt tegen de voorlopige vast stelling van de gemeenterekenin gen over 1954 en 1955. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening 1956 werden benoemd de heren R Blom, C Dorreman en J. Westhoeve. Voor het wekelijks ophalen van de huishuur der ge meentewoningen werd aangesteld de heer de Korte. De lozing van het rioolwater De lozing van het rioolwater op het kruispunt Kabbelaarsweg-Ho- gezoom werkt niet bevredigend daar de sloten van de aangrenzen de weilanden, welke dienst doen voor drinkwater van het vee, wor den verontreinigd. Dit probleem kan worden opgelost als in de hier voor reeds gebouwde put bij het voormalige tramstation een heve- lingspomp wordt geplaatst, waar door het rioolwater dan centraal op een punt wordt afgevoerd. Beslo ten werd over te gaan tot het aan schaffen van een volautomatische pomp, de kosten hiervoor bedragen f 3600 welke in twee jaar zullen worden afgeschreven. Op de begroting 1957 werd een post gereserveerd van f 75 000 voor de bouw van een kleuterschool. Hiertegen werd door G.S. bezwaar gemaakt. De raad gaat akkoord met het voorstel tot wijziging van de begroting over te gaan. De reke ning van het B.A. over 195S werd zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. De bijdrage van de ge meente hierin was f 6100. De be groting van het B A. over 1953 werd eveneens goedgekeurd. De bijdrage van de gemeente hierin is f 6250. Vastgesteld werd het cre- diet in rekening-courant over ok tober 1957 op f 225.000. Op voorstel van b. en w. werd overgegaan tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de gemeen te-ontvanger daar de huidige ge heel is verouderd. Eveneens op voorstel van b. en w. werd overge gaan tot hernieuwde vaststelling van de verordening op de reini gingsrechten. De aftredende leden van de ad viescommissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947, de heren Z. Rose- boom, J. Stevense, J. P. Berrevoets, P. Minderhout en J. de Jong, wer den met algemene stemmen herbe noemd. Als adviserend lid werd dr. H. J. Simons herbenoemd. Het af tredende bestuurslid van de Stich ting Renesse, de heer N. Beije, werd met algemene stemmen herbe noemd. Tegen het voorstel van b. en w. tot verlenging van een kasgeldle ning groot f 22.500 tegen 5 pet. aan de Stichting Dorpshuis Renesse be stond bij de raad geen bezwaar. De onkosten welke de heer Limburg heeft gemaakt (f 86) voor het egali seren van zijn terrein zullen wor den vergoed en bij de fa. de Oude en de Jonge in rekening worden gebracht. Vervolgens wordt ter sprake gebracht de ontruiming van het terrein van de heer Steur waar op thans nog enige directieketen staan. De voorzitter zegt dat het terrein zo spoedig mogelijk moet worden opgeleverd. Daar men nog met een moeilijk huisvestingspro- FEUILLBTON bleem zit, wordt besloten hiervoor een kleine barak aan te schaffen voor f 1150. De plaats waar deze zal worden opgebouwd zal nog na der worden bekeken. Als tijdelijk onderwijzeres aan de o.l.-school is aangesteld mevr. Broekhuizen- Dieudonné. De rondvraag Bij de rondvraag brengt de heer Dorreman de kwestie kampeercen- tra ter sprake. Verschillende men sen lopen gevaar van de huidige gang van zaken de dupe te worden. De voorzitter zegt toe dat de nieu we verordening begin volgend jaar klaar zal zijn. De heer Padmos vraagt of de fa. de Oude en de Jonge nog aanspra kelijk is voor het herstel van het Wallenweegje. Dit is niet het geval, getracht zal worden van de heer J. P. Berrevoets afkapsel van stenen te bekomen waarmee het geheel kan worden opgeknapt. Verder vraagt de heer Padmos of het de voorzitter bekend is dat door de brandweer ongevraagd gebruik is gemaakt van een weiland van me vrouw Hogenboom. De voorzitter zegt dat hij de brandweercomman dant reeds op het verkeerde van deze handeling heeft gewezen. De heer Blom informeert ten slotte nog naar de gang van zaken bij de nieuwbouw van de 20 wo ningen. De voorzitter zegt dat alles naar wens verloopt en dat men reeds voor is op het werkschema. Vervolgens gaat de raad over In besloten zitting. Als Dubois zijn jas aan de kap stok heeft gehangen, gaat hij de trap op, langzaam, tree voor tree. Grobbe en zijn vrouw staan naast elkaar en zonder dat ze er erg in hebben, slaan hun armen om elkaar heen. Zwijgend zien ze de man naar boven gaan. Ze zien, hoe hij even aarzelend bij de deur blijft staan. Even klopt hij aan, alsof hij niet goed durft. Een vrouwenstem zegt zacht: „Ja", maar beneden horen ze het ook. Dan draait Dubois de deurknop om en opent de deur, waarna hij binnengaat. Beneden horen ze de juichkreet: „Jan!" Even later gevolgd door „Hanne- ke!" En dan is boven alles stil, on danks het feit, dat de deur op een kier blijft staan. Beneden kijken twee mensen el kaar aan, en dan snikt Josien het uit aan de borst van haar man: „Flip, wat fijn, dat het weer goed gekomen is tussen die twee.o, ik ben zo gelukkignu is er niets meer, hé? Nu is alle narigheid weg...." Hij kust haar zacht en sust: „Ja, liefje, nu is daarboven ook alles weer goed". De vrouw in het bed heeft met spanning geluisterd naar de gelui den, die ze hoorde: de gang van Flip naar beneden, het stemmen gegons en dan het geluid van voet stappen naar boven. O, als dat J an nu eens was. Ze hoort de voetstappen stilhou den voor haar deur. En ze hoort ook het bonzen van haar eigen hart. Dan klopt er iemand zacht en zegt ze „Ja"Ze kan ternau wernood nog iets uitbrengen. Ze ziet de deur opengaan en dan Jan!" scroeuwt ze het uit, en in dit éne woord ligt een wereld van geluk en bevrijding. Ze steekt haar armen naar hem uit en dan kan de man ook niet langer weer stand bieden. Het restantje reserve valt weg en als hij haar naam uit spreekt, klinkt het als een aanbid ding: „Hanneke!" Een sekonde later liggen ze in el kanders armen en vinden na maan den hun lippen elkaar weer. „Jan", prevelt ze tussen zijn kussen door, „o, ik ben zo gelukkig, dat je er weer bent. Ik.ik heb spijt van alles „Stil maar, liefste van me, dat alles is voorbij, voorgoed. Je gaat weer met me mee naar huis en daar zullen we gelukkiger zijn dan we ooit waren". „Ja, Jan, neem we meer mee, ik kan niet meer buiten je. Ikik heb zo verschrikkelijk naar ja ver langd „Mijn liefst®. „Jan. „Ja, liefste...." „Ikik moet Je nog wat zeg genmaar ik durf het alleen maar in je oor te fluisteren, Jan". „Goed, liefje, zeg het dan maar zacht in mijn oor Langzaam, haast bevend brengt ze haar mond bij zijn gezicht, en drukt eerst een kus op zijn slaap, waarna ze heel zacht fluistert: „Jan over ongeveer zes weken zul je vader zijn „O, lievelingOpnieuw be dekt hij haar gezicht met kussen. „Nu laat ik je helemaal niet meer los. Nu zul je voor altijd bij me blijven, hé, Hanneke?" „Ja, Jan, voor altijd. Jan, schat van me „Ja, Hannok®...." Tengevolge van de radio-actieve stoj, die in de lucht drijft, na een onregelmatigheid in de atoomcen trale te Windscale, bestaat de mo gelijkheid, dat de omgeving door dit stof besmet wordt. Als grondige maatregel wordt nu al de melk, af- komstig van een nabij gelegen co- operatieve boerderij (dagelijks dui zenden gallons!) weggespoeld. Deze afdoende maatregel zal zolang wor den voortgezet tot het geringste ri sico voor besmetting is verdwenen. MAASTRICHT. De 62-jarige met selaar L. Beckers uit Maastricht, is vanmiddag even na schafttijd, van het in aanbouw zijnde flatgebouw Sint Gerlach, tussen Bieslanderweg en Cannerweg te Maastricht, ge vallen en kort daarna overleden. De man was zestien meter hoog werkzaam op een galerij en heeft waarschijnlijk misgestapt. Het stof felijk overschot is overgebracht naar de rouwkapel van het zieken huis St. Annadal. De vereniging van Japanse to nijnvissers zal van Engeland een vergoeding van 500 000 gulden eisen wegens schade die de visserij geleden heeft door afsluiting van hetzeegebied rondom Christmas Island in verband met de Britse kernproeven. In Lodz, na Warschau de groot ste stad in Polen, is het tot vecht partijen gekomen tussen studenten en „straatschenders", zo meldt het Poolse jeugdblad „Sztandar Mlo- dych". De incidenten waren begon nen toen een aantal „straatschen ders" een groepje mensen aanviel. De militie heeft drie personen, o.w. een student, aangehouden. door JOKE DE VALK 73 „Jan, herinner Je nog die avond, dat Josien en Flip voor de eerste keer ons bezochten? Toen ze ver loofd waren?" „Ja?" „Weet je nog, wat ik je vroeg, toen ze vertrokken waren?" „Ehprecies weet ik het niet meer, liefste „Ik wel, Jan Ik vroeg je toen: Zul je altijd van me blijven hou den. En toen antwoordde jij: Niets kan ons geluk verstoren, Hanneke. Het is volkomen. Weet je het nu nog, Jan?" „Dat je dat onthouden hebt, Han neke. Ja, nu herinner ik me wel zoiets". „Goed, Jan. Nu vraag ik Je, na alles, wat er gebeurd is: Zul je al tijd van me blijven houden, Jan?" Eerbiedig drukt hij een kus op haar voorhoofd en dan antwoordt hij, als gold het een plechtige eed: „Nu zal werkelijk niets ons geluk meer kunnen verstoren, Hanneke. Het is nu volkomen". Met een zucht van verlichting nestelt Hanneke zich in de armen van haar man. Zacht drukt Dubois een kus op het loshangende haar. „Neem je me morgen mee naar huis, Jan?" „Als de dokter het goed vindt, ja, Hanneke". Dan pakt ze zijn hoofd en drukt een lange, warme kus op zijn lip pen. „Jan, liefste, ik ben zo ver schrikkelijk blij, ik ben zó ver schrikkelijk blij EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5