Draglinegrijper maakte einde aan het eilandbestaan van Harken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Turkse voldoening over verklaring van bijstand van Verenigde Staten VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 No. 18213 111e jaai?«nr ZIERIKZEESCH ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij voo/uilbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 c». - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorexenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De ontw kkeling rond Syrië Geen gevaar van Turkse aanval op Syrië In kringen van het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heerst voldoening over dc Ameri kaanse houding van waakzaamheid aangaande elke Sowjetrusslsche of Syrische dreiging van een aanval op Turkse en over de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dat de Verenige Staten, in geval van een Sowjetrussische aanval op Turkije, hierop zullen reageren met een rechtstreekse actie tegen de Sow jet-Unie. In dezelfde kringen vindt men de aanwezigheid van Egyptische troepen in Syrië een „netelig vraag stuk". De Turkse autoriteiten zijn thans in uiterst geheime besprekingen bezig met het opstellen van een nieuwe gedragslijn ten aanzien van Syrië. „De betrekkingen met Syrië zijn thans tot het uiterste gespan nen", aldus verklaart men in krin gen van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. De verklaring van koning Hoes sein, dat Jordanië een aanval op Syrië zou beschouwen als een aan val op alle Arabische landen, heeft te Istanbul verbazing gewekt. Men wijst er in Turkse politieke krin gen op, dat Turkije niet voorne mes is Syrië aan te vallen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde donderdag niet te ge loven, dat „er enig gevaar voor een Turkse aanval op Syrië bestaat". Israël wendt zich tot liet Internationale Hof TEL AVIV, 17-10. De Israëlische regering heeft vandaag (donderdag) bekend gemaakt, dat zij zich tot het internationale gerechtshof te Den Haag heeft gewend om van Bulga rije een schadevergoeding van 2.658144 Amerikaanse dollars te krijgen voor het neerschieten van een Israëlische constellation door Bulgaarse jachtvliegtuigen op 17 juli 1955. Bij dit incident kwamen 58 per sonen om het leven. Israël heeft reeds twee jaar tevergeefs via di plomatieke weg met Bulgarije over deze kwestie onderhandeld. Franse Algerijnen worden afgeperst PARIJS, 17-10. Agenten van de Algerijnse opstandelingen heffen van elke Algerijnse arbeider in het gebied van Parijs een belasting van ongeveer zestien gulden per maand aldus is donderdag van de zijde van de politie vernomen. Er zijn in Parijs en omgeving 100.000 Alge rijnse arbeidrs. Iemand die weigert deze belasting te betalen, wordt gedood. Volgens een schatting van de po litie hebben de 300.000 Algerijnse arbeiders in het Europese Frank rijk sedert januari 1956 ongeveer 50 000.000 gulden aan dergelijke be lasting betaald. Algerijnse kooplieden worden aangeslagen in overeenstemming met de omvang van hun bedrijf. Er zijn er die meer dan 1.000 gulden per maand betalen. „Naar onze mening heeft het Midden-Oosten een periode van kalmte nodig en geen eindeloze alarmerende berichten en geruch ten over verzonnen komende ge- beurtenisen", aldus de woordvoer der. Hij voegde hieraan toe, dat Tur kije niet de kwestie bij de N.A.V.O. of bij de verdragsorganisatie van aanhangig heeft gemaakt Van troepenconcentraties van dr Russen bij de Turkse grens of var een bericht dat Saoedi-Arabisch' troepen naar Syrië zouden gaar zei hij niets te weten. Op vrager over Turkse troepenbeweginger wilde hij niet antwoorden met he argument, dat hij geen militaire commentator was. Amerikanen willen nauwere samenwerking met NAVO-landen De republikeinse senator Alex ander Wiley, heeft een nauwere samenwerking tussen de NAVO- landen op het gebied van aardsa- tellieten, lange-afstandsprojectie- len e.d. voorgesteld. Hij deed dit in brieven aan minister Dulles, diens ambtgenoot voor Defensie McElroy en de Amerikaanse veiligheidsraad. Senator Wiley verklaarde, dat men moet zien te komen tot een sa menwerking zoals die ten tijde van de tweede wereldoorlog bestond ten aanzien van het zg Manhattan- project, dat leidde tot de vervaar diging van de atoombom. Hij was van mening, dat een dergelijke groep samenwerkende geleerden door één man, bij voorkeur een Amerikaan, moet worden geleid. De Amerikaanse democratische Amerika en de raketten De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd dat er geen twijfel aan was dat de Amerikanen op het gebied van geleide raketten een voorsprong kunnen nemen en voor kunnen blijven. Hij zei dat het afschieten van de Russische kunst maan in zoverre voor de Verenigde Staten nuttig was dat het zelfge noegzaamheid zou helpen vermij den. Hij erkende dat de Russen op het gebied van geleide raketten een zekere voorsprong op de Verenig de Staten hebben, maar voegde er aan toe dat wat militaire macht be treft Amerika nog aanzienlijk bo ven de Sowjet-Unie staat. De overstromingen in Spanje Men vreest dat honderd mensen om het leven zijn gekomen door de ernstige overstromingen in Spanje. Woensdag zijn zeven hefschroef- vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Lake Champlain" bij het reddingswerk ingeschakeld De stad Valencia biedt een troos teloze aanblik. In de straten staan een vijfhonderd zwaar beschadigde auto's. De stad is verstoken van vers water en benzine. Brood is schaars In enkele delen van de stad is de elektriciteitsvoorziening hersteld. senator Henry Jackson, die voor zitter is van een speciale Navo commissie inzake wetenschap er techniek, heeft medegedeeld, da' hij volgende maand op een confe rentie van de NAVO zal voorstel len, dat het westen zijn weten schappelijke krachten samenbun delt om de Sowjet-Unie vóór te blijven. Schone slaapster De rechters van het Federale Hof van Appèl in Karlsruhe bevinden zich in een moei lijke positie. Zij moeten na melijk uitspraak doen in een echtscheidingszaak, aanhan gig gemaakt door een boer, die zijn vrouw verwijt, dat zij voortdurend slaapt, zowel „buiten als in de stal en de keuken en zelfs tijdens de maaltijden". De boer stelt in het bijzonder dat zijn vrouw, met wie hij vier jaar gele den in het huwelijk trad, hem tijds hun verloving niets verteld heeft over haar nei ging tot slapen. In eerste in stantie hadden de rechters de boer in het gelijk gesteld, maar de jonge vrouw is hier tegen in beroep gegaan. ERNSTIGE GRIEP IN FRANKRIJK PARIJS, 17-10 In Frankrijk woedt de griepepidemie nog steeds in alle hevigheid. In Parijs waren donderdag meer dan een miljoen mensen ziek. Tot op heden zijn in Frankrijk negen mensen aan de griep bezweken, In Phalsbourg werd donderdag de post door de politie bezorgd, omdat alle brieven bestellers ziek waren. AMSTERDAM. Ruim 33.000 per sonen, voor het merendeel bakkers uit alle delen van ons land, hebben van 8 tm. 16 oktober de Eerste Nederlandse Bakkerijtentoonstel ling in het RAI-gebouw te Amster dam bezocht. Ook uit het buiten land, in het bijzonder uit Duitsland, Zweden, Denemarken, België en Engeland kwamen de bakkerij ge- interesseerden naar de „Nebato". Door ernstige overstromingen, veroorzaakt doordat de rivier de Turia tengevolge van stortregens buiten de oevers trad, is de Spaanse stad Valencia, ivelke een half miljoen inwgners telt, afgesneden van de rest van Spanje. Er zouden meer dan veertig mensen om het leven zijn ge komen. - Deze telefoto geeft een beeld van een overstroomde straat in Valencia, de Pintor Sorollia, waarin auto's in het snel oprukkende water zijn blijven steken. Onderzoek naar betekenis van bestedings- O beperking voor bouwnijverheid Wegenbouw in het bijzonder zwaar getroffen 's-GRAVENHAGE, 17-10. Naar de betekenis van de bestedingsbe perking voor de bouwnijverheid is loor het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid, E.I.B., te Delft ?en onderzoek ingesteld. De over heid, zo stelt het rapport, is direct en indirect overheersend van in vloed op de produktie van de bouwnijverheid. Daarom is het volgens het E I.B. duidelijk, dat de overheidsmaatre gelen tot beperking van de inves teringen het eerst en relatief het -.terkst worden gevoeld in deze produktietak en in het bijzonder in de wegenbouw. Het E.I B. heeft cij fers bijeengebracht waarmee moet worden aangetoond, dat de econo mische structuur van de bouwnij verheid tegen de achtergrond van de nationale economische structuur van bijzondere betekenis is. Uitge gaan wordt van de stelling, dat de bestaande produktiecapaciteit geen iuist criterium is voor het beoorde len van de omvang van de bouw- produktie Als norm voor de meest wenselijke bouwproduktie wordt ■loor het E.I.B. aangenomen, dat de omvang en de samenstelling daar van zodanig dienen te zijn dat met inachtneming van het functionele verband met andere produktietak- ken, een zo groot mogelijke bijdra ge tot het nationale inkomen moet .vorden verkregen. Volgens de cijfers van het E.I.B. blijkt dat de produktie van de bouwnijverheid ongeveer tien pro cent van de nationale produktie uitmaakt, en dat bijna de helft van de nationale investeringen in bouw- objecten geschiedt. Dit laatste stempelt de bouwnijverheid tot de investeringsindustrie bij uitstek, zo constateert het E.I.B. Het verklaart bcr endien haar bijzondere gevoe ligheid voor veranderingen in de situatie op de kapitaalmarkt en haar belang voor de nationale structuur- en conjunctuurpolitiek Uit het functioneele verband van de bouwnijverheid en de overige produktie wordt door het E.I B. de conclusie getrokken, dat bij het be oordelen van de maatregelen, die in verband met het kapitaaltekort worden genomen, niet alleen het directe effect moet worden be schouwd. Tegenover het recht streekse effect op nationale beste dingen moet eveneens het rende ment van de investeringen in bouw- objectij, met name ook in wegen, in aanmerking worden genomen, zo stelt het E.IB. Eenheid van zesde vloot naar Turkse haven WASHINGTON, 17-10. De Ami- rikaanse marine heeft donderdag bekendgemaakt, dat een eenheid van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder de met geleide projec tielen uitgeruste kruiser „Canber ra", een bezoek zal brengen aan de Turkse haven Izmir. Andere eenheden zullen bezoe ken brengen aan havens van be vriende landen in het gebied van de Middellandse Zee, waaronder de Griekse eilanden Creta en Rhodos. Ook in 1958 „openbaar kunstbezit" 's-GRAVENHAGE, 17-10 De ra- diocursus van Openbaar Kunstbe zit, de stichting voor esthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld, zal in 1958 wor den voortgezet. De cursisten wacht in het komend jaar een extra-ver rassing. In een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van alle Neder landse rijks- en gemeentemusea is namelijk besloten, als erkenning van het werk van Openbaar Kunst bezit en ter verdere stimulering van het museumbezoek, aan alle abonnees van de cursus 1958 een gratis toegangsbewijs voor in to taal veertig van de belangrijkste Nederlandse musea aan te bieden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Ervaring is de som van onze teleurstellingen. Spoetnik maakte 190ste omwenteling MOSKOU, 17-10. Donderdagmid dag heeft de Russische kunstmaan haar 190ste omwenteling om de aarde voltooid en een afstand afge legd van ongeveer 8.300.000 km., zo meld het Russische persbureau Tass. Vrijdagochtend zal de voor sprong van de moederraket op de satelliet ongeveer 9.000 km. bedra gen Des avonds zal de raket onge veer 22 minuten, of 10.000 km. op de kunstmaan voor zijn. Nederland stelt fonds voor economische ontwikkeling voor NEW YORK, 16-10 Nederland heeft woensdag, samen met tien andere landen in de V.N., een reso lutie ingediend om tot oprichting van een fonds voor economische ontwikkeling over te gaan. Dit is het oude Sunfed-plan. Deze naam is echter prijsgegeven en veran derd in „Economie Development Fund". Het voorstel van Nederland en tien anderen houdt -onder meer in, een voorbereidende commissie van ten hoogste elf landen te benoemen die de regelen zal opstellen, voor het beheer van het fonds en voor de methoden, die het fonds zal vol gen voor het kiezen van de projec ten, die het financieel zal steunen. De resolutie is behalve door Ne derland mede ondertekend door Argentinië, Ceylon, Chili, Egypte, Griekenland, India, Indonesië, Ve nezuela en Zuid Slavië. AMSTERDAM. De 30-jarige In valide man J. Y. is bij een ver keersongeluk te Amsterdam op de Stadhouderskade vlak bij de Fer dinand Bolstraat om het leven ge komen. Markerwaard levert 60.000 ha. grond o MARKEN, 17-10. Marken is eiland af.. Om één uur vanmiddag liet de grijper van de dragline, ten aan- schouwe van minister mr. J. Al- gera, bestuurs- en waterstaatsauto riteiten etc., het laatste enorme brok, dat nodig was om Marken met het vasteland van Noord-Hol land te verhinden, in de dakope ning ploffen. De dijk tussen dc zuidwesthoek van het eiland en de noordoostpunt van de Nespolder was dicht en onmiddellijk begon nen de stoomfluiten van de in de omgeving liggende vaartuigen vreugdevol te loeien. De burgemeester van Marken, dr heer B. G. van Hout, plantte dr nationale driekleur op de plaatr waar de dijk was gesloten. He Marker muziekgezelschap speeldr een couplet van het Wilhelmus. De nieuwe verbinding vormt eer gedeelte van de bedijking der wor dende IJ sselmeerpolder Marker waard, die 60.000 hectare vrucht bare grond aan ons land zal toe voegen. Tot de aanwezige autoriteiten be hoorden o.a. de burgemeesters va" Marken en de gemeente Broek ir Waterland en het hoofd van dr Dienst der Zuiderzeewerken, ir. F J. B. G. Geers. Begin april 1956 werd met hc' werk begonnen. De dijk groeide zo wel van de Noordhollandse kan' als vanaf het eiland Marken. De nieuwe dijk, die door middel van een dwarsdam met de Nespolder in verbinding staat, sluit de zuide lijke toegang tot de Gouwzee thans geheel af. Het ligt in de bedoeling in deze afsluiting te zijner lijd een beweegbare brug te maken. Men wijze te werk gegaan: zand, kei- leem, klei, rijshout en stenen vorm den de hoofdbestanddelen. Allereerst werd echter de slappe is bij de bouw op de traditionel- veenlaag onder de aan te legger dijk tot een diepte van 6V2 mete minis N.A.P. weggebaggerd. In he dijklichaam werd o.m. verwerkt 880.000 m3 zand, 48.000 m3 keileer en 17.000 ton stortsteen verwerkl De hoogte van de dijk is 2.40 mete boven N.A.P.; de breedte varieer van YlVz 'meter tot 31Y4 meter. Marken is aan-geland. MARKEN EILAND AF KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In Amsterdam vordt volgens statistische cijfers de neeste aal en paling geconsumeerd nl 12 13 kg. per hoofd per jaar egen 10 kg in het gehele land. Het s dan ook geen wonder, dat Am- terdam de eerste stad in ons land s, die in de grote vismarkthallen nkele waterbassins heeft laten '.anbrengen voor het levend bewa- en van aal, met het doel verse aal n paling te waarborgen ook in tij- len van geringe aanvoer. BARNEVELD. De 65-jarige heer uit Heelsum is op zijn brom- 'iets op de onbewaakte overweg in ie Emminkhuizerlaan te Renswou- le door een trein uit de richting De Clomp gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. Op 16 juli 1 gebeurde op dezelfde onbewaak- e overweg een dodelijk ongeluk. UTRECHT. Op de onbewaakte iverweg bij Daarlerveen is de stop trein, die om 06.52 uit Zwolle ver trekt in de richting Emmen in aan- ijding gekomen met een tractor. Je bestuurder van de tractor werd ïrnstig gewond. De trein geraakte jnklaar en moest uit de dienst ge- lomen worden. Op de onbewaakte overweg tus- en Vught en Boxtel is de elektri- che locomotief van de express- rein naar Maastricht in aanraking net een auto gekomen. De auto eed door, de locomotief werd licht jeschadigd. SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK PARIJS, 17-10. De communis tische en de R.K. vakbond van Franse spoorwegarbeiders hebben voor 25 dezer een 24-uursstaking afgekondigd, om kracht bij te zet ten aan looneisen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1