Te weinig daadwerkelijke steun voor B+B+ op Schouwen-Duiveland ZAANHAGEL DE INVLOED VAN KLEUREN op de mens Auto's van kerkbezoekers te Haamstede worden venvezen naar parkeerterrein Zuidelijke havendijk te Burghsluls moet gekrammat Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. R. J. H. Q. Röell kwam de gemeenteraad maandag avond in openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de heer J. Goudzwaard. Na opening van de vergadering spreekt de voorzitter de wens uit dat de heer Goudzwaard spoedig hersteld mag zijn van zijn ziekte. Naar aanleiding van een medede ling door de voorzitter dat hij met de directeur van de R.T.M. de plaatsing van enkele tramwagons schuin voor de woningen aan de Burghseweg heeft besproken, waar bij er op werd aangedrongen voor deze wagons een andere plaats te zoeken op het voormalige tramweg emplacement, dringen de heren P. Slager en A. van Nieuwenhuize er op aan dat spoedig hierin verbete ring zal worden aangebracht. Inzake het parkeren van vele auto's voor de woningen in de Noordstraat vooral op zondagen tij dens de kerkdiensten, hoewel een officieel parkeerterrein vlak bij is, dringt de heer A. van Nieuwenhui ze aan op maatregelen. De raad is het unaniem eens dat de kerkbe zoekers de auto's kunnen parkeren op het vlak bij gelegen parkeerter rein. Besloten wordt aan de kerke- raad van de Gereformeerde kerk te verzoeken door middel van het kerkblad de autobezitters (kerkbe zoekers) te vragen hun auto op het aangewezen terrein aan het begin van de Noordstraat bij de Slotmuur te parkeren. Op voorstel van b. en w. wordt besloten tot huur van de woning Vuurtoren no. 6, welke woning door b. en w. weer zal worden doorver- huurd. Over een verzoek van de Z.V.U. tot het voteren van gelden voor be zoek van de leerlingen van de hoog ste klassen der lagere school aan een te geven toneelvoorstelling te Zierikzee ontspint zich enige dis cussie. Uiteindelijk zou de raad de gevraagde gelden wel willen vote ren, doch verwacht dan dat de jeugd deze medewerking van de raad op prijs zal stellen door geen beschadigingen meer aan te bren gen aan eigendommen van ande ren. Met de stem van de heer K. Manni tegen besluit de raad de ge vraagde financiële medewerking te Verlenen. De heer Slager zou gaar ne in het vervolg bij de aanvraag van de Z.V.U. vernemen welk to neelstuk zal worden opgevoerd. Diverse aangeboden begrotings wijzigingen dienstjaar 1956 en 1957 woden hierna z.h.s. vastgesteld. Handenarbeid op cM. school Een verzoek van het bestuur van de Chr. Nationale school alhier de gelden beschikbaar te stellen voor de invoering van het vak handen arbeid aan deze school, wordt even eens z.h.s. ingewilligd. Op daartoe door de heer J. C. v. d. Graaf en mevr. Hollestelle- Knulst gedaan verzoek wordt be sloten een tegemoetkoming ex art. 13 der L.O.-wet 1920 te verlenen ad f 50 per leerling voor schoolbezoek aan de U.L.O. te Zierikzee. Op voorstel van b. en w. wordt besloten voor het perceel Noord straat no. 39 een bijzondere achter gevelrooilijn vast te stellen, zodat het mogelijk wordt gemaakt dat de werkplaats aan de achterzijde van dit perceel kan worden uitgebreid. Tot leden van de Commissie Woonruimtewet 1947 worden her benoemd de heren: J. C. den Boer, P. Slager, C. A. Prince, L. Hanse en A. van Nieuwenhuize en als hun plaatsvervangers de heren: J. van Waveren, L. van de Velde, A. J. Gilijamse, M. O. Hanse en C. A. Hartog. De heer A. van Nieuwenhuize brengt de wenselijkheid naar voren de zuidelijke havendijk te Burgh- sluis te krammatten. De voorzitter zegt dat dit reeds bij b. en w. in onderzoek is. Verder vraagt de heer van Nieuwenhuize waarom de ha venbeschoeiing dit jaar nog niet ge heel is afgeteerd. De voorzitter zegt dat door vele andere werkzaamhe den dit werk niet geheel is uit gevoerd, doch dat zo vroeg moge lijk in het a.s. voorjaar dit werk zal worden voltooid. De heer A. van Nieuwenhuize vraagt in het Sluispad nog een DF. VORST VAN SUPRANIA 5. Het vreemde meisje, wier huidskleur, ofschoon niet zo donker als van de oude man, een buitenlandse afkomst verraadt, neemt Aram en Falco onderzoekend op. „Mijn naam is Aram van Bar ranca en dit is mijn jager Falco", begint Aram, met een onrustige blik op de grote gevlekte kat, die rustig naast het meisje staat. „Mijn naam luidt Niora en dit is Totama, mijn vader", antwoordt zij. „Gij zult u wel afvragen wie wij zijn en wat wij hier zoeken". De oude man is naar Aram toegestrompeld en grijpt hem plotse ling bij de mantel. „Gij ons geloven!" stoot hij opgewonden uit. „Gij ons geloven moet, dat wat wij nu lot u spreek! U leven nu, maar als u niet geloven, u dood straks!" „Wat bedoelt hij", vx-aagt Aram verbaasd aan het meisje, dat kennelijk de taal beter beheerst dan haar vader. „Wat betekent dit alles?" Maar voor zij kan antwoorden worden allen opgeschrikt door luide kreten. Een reusachtige neger komt het bospad afstor men, opgewonden zwaaiend met zijn lange, gespierde ai-men. „Zij komen! Zij komen!" schalt zijn diepe basstem door het woud. straatlantaarn te willen plaatsen. De voorzitter zegt dat thans één lantaaim beschikbaar is, doch dat ook de Hogeweg en de Kloostenveg voorbij de Vertonsweg nog om ver betering van de straatverlichting vragen. Het is niet altijd mogelijk lantaarns bij te plaatsen in buiten wijken waar slechts enkele wonin gen staan, doch de straatlantaarns moeten langs die wegen geplaatst worden, waar ze in verband met het verkeer nodig zijn. B. en w. zullen nader bezien waar de betref fende lantaarn zal worden ge plaatst. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering. Ingezonden mededeling de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola 150 gram f 68 cent mmstssism Enige brandweerkorpsen houden zich nog steeds afzijdig „De toekomst van de B.B. op Schouwen-Duiveland kan met ge- matigd optimisme tegemoet gezien worden, al realiseer ik me wel dat de noodzaak om de B.B. daadwer kelijk te steunen nog niet voldoen de is doorgedrongen tot alle lagen van de bevolking". Zo schetste de heer A. Rottier, K.H.B.B. (Zld, 6), tijdens een vergadering van de Kringraad de situatie in zijn ge bied. Dit op de goede weg zijn illu streerde het kringhoofd met spre kende cijfers: bij de B.B. op het eiland zijn momenteel aangesloten 361 personen. In dit aantal is niet begrepen de zelfbeschermingsploeg van de Kon. Zeelandia te Zierikzee en de 40 man res. politie. Hier staat evenwel tegenover dat er nog steeds enkele brandweerkorpsen zijn die aansluiting bij de B.B. wei geren. De heer Rottier noemde dit betreurenswaardig en weet dit voor een groot deel aan de houding van het Zierikzeese korps dat zich nog steeds afzijdig houdt van de B.B. met het gevolg dat enige kleinere korpsen op het eiland dit voor beeld van hun grote broer volgen. „Angst om in tijd van nood van het eiland gestuurd te worden" schijnt wel de belangrijkste oor zaak hiervan te zijn, ondanks de verklaring van de Commissaris der Koningin in Zeeland die met na druk heeft gezegd dat dit niet het geval zal zijn. Spr. wees er nog op dat de brandweerkoi'psen in oor logstijd niet verzekei-d zijn tegen risico doch dat dit automatisch wel het geval is bij aansluiting bij de B.B. „Beschermingsplan Schouwen-Duiveland" De vergadering, die onder voor zitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester in het gebouw aan de Manhuisstraat werd gehou den, benoemde tot secretaris-pen ningmeester de heer J. Romijn, burgemeester van Ouwei'kerk, dit wegens de benoeming van de heer E. H. Mulder tot burgemeester van Nieuwleusen. Tot waarnemend kringhoofd werd m.a.s. benoemd de heer J. A. den Dekker te Zierik zee, met ingang van 1 oktober. Met ingang van die datum werd de heer M. Haverhoek uit deze functie ont slag verleend. Tijdens een niet voor de pers toegankelijk gedeelte van de vergadering werd goedkeuring verleend aan het „Beschermings plan Schouwen-Duiveland". Op een verzoek van het Rode Kruis Zierikzee inzake tegemoetkoming kadercursus E.H.B.O. werd beslo ten de helft van de 260 gulden reiskosten die voor deze cursus ge maakt zijn voor rekening van de Kring te nemen. In zijn verslag deelde het kring hoofd nog mee dat in de eei'ste twee weken van november te Zie- x-ikzee (misschien ook te Renesse) een propaganda-actie op touw ge zet zal worden die o.m. zal bestaan uit demonstraties en étalage-recla me. Ook komen er speciale instruc tie-avonden voor de blokhoofden en hun plaatsvervangers. Burgemeester A. H. Vex-meulen van Dreischor bracht met klem on der de aandacht de wenselijkheid van een mobilofoon voor iedere ge meente. „Met de ramp hebben we onderwonden dat we zonder ver bindingen niets bereiken", aldus de heer Vermeulen. Momenteel zijn er slechts mobilofoons geplaatst te Burgh, Oosterland en Brouwersha ven. VOORLOPIG VERSLAG VERSCHENEN De financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten Aandacht gevestigd op hoge stand kasgeldrente Verschenen is het voorlopige verslag van de commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over de wetsontwerpen betreffende enige voorzieningen met betx'ek- king tot de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de pro vinciën en de gemeenten anderzijds en tot wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1957. Aan dit vei'slag wordt het vol gende ontleend: Bij de behandeling van dit wets ontwerp in de afdelingen der Ka mer werd van alle zijden herinnerd aan de precaire toestand, waarin vele gemeenten in financieel op zicht zijn komen te verkeren. Daarbij merkten vele leden op, dat de begrotingspositie der gemeen ten, mede als gevolg van de door werking van de verschillende loon- en salarismaatregelen, belangrijk ongunstiger is dan de regering blij kens de bevriezing van de uitke ringspercentages uit het gemeente fonds schijnt te menen. Zij zouden het op prijs stellen indien de rege ring ter verkrijging van statisti sche gegevens omtrent de stand van de tot op de ï-ecente loon- en prijs stijgingen bijgewerkte begrotingen der gemeenten een enquête onder de gemeenten zou willen houden en de resultaten daarvan in de me morie van antwoord opnemen. Vele andere leden wezen er op, dat de gemeenten zich op het ogen blik geplaatst zien voor zeer aan zienlijke uitgaven in verband met de hoge stand van de kasgeldren te, met welke hogere uitgaven bij de opstelling van de begroting geen rekening is gehouden. Deze leden zouden gaarne vernemen of de mo gelijkheid tot deblokkering voor alle gemeenten tezamen zal worden geopend dan wel voor de gemeen ten individueel, al naar gelang zij op een bepaald ogenblik behoefte aan dekkingsmiddelen hebben. Vertegenwooi-digei-s van werk gevers in de Bi'itse machine-indu strie hebben op een bijeenkomst in Londen looneisen van cixea een miljoen man administxetief perso neel verworpen. De werknemers eisen een nationale regeling voor overwerk, doch de werkgevers ach ten de eis ongerechtvaardigd. Men ziet in deze eis een eerste verwer- ping van het recente vex^zoelc der xegering tot matiging van loon eisen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De Zeeuwse kollekte De vorige week alhier gehouden Zeeuwse kollekte heeft f 268,42 op gebracht. Een woord van dank aan de ijverige kollektanten, onder wie enige leden van de Bejaardenso ciëteit is zeker wel op zijn plaats. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Zondag 3 november doet ds. L. Boer intrede te Haamstede Ds. L. Boer zal zondag 27 oktober a.s. afscheid nemen van dé Her vormde gemeente van Silvolde in de classis Doetinchem en zeer waar schijnlijk de week daarop, nl. zon dag 3 november a.s., na vooraf te zijn bevestigd door ds. J. Swaak van Bux'gh, zijn intree doen als pre dikant van de Hervormde gemeen te van Haamstede in de classis Zie- rikzee, waar hij de opvolger wordt van ds. J. van Vliet, die eind maart van dit j®ar naar Ommeren in de classis Tiel is vertrokken. Ds. Boer werd op 16 mei 1915 te Vlaardingen geboren en begon pas op twintigjarige leeftijd te stude ren. Hij bezocht eerst de Chr. h.b.s. in zijn geboorteplaats en studeerde vervolgens aan de Zendingshoge school te Oegstgeest. Nadat de heer Boer op 18 mei 1944 te Rotterdam was ingezegend als zendeling, was hij omdat hij in verband met de oorlogstoestand niet naar Indonesië kon vertrekken, tot januari 1946 eerst ruim anderhalf jaar hulppre diker te Spijkenisse. In april 1946 vertrok zendeling Boer naar Indo nesië, waar hij tot eind 1950 ruim vier jaar gewerkt heeft onder de To Laki, To Marenene en de To Mekongga te Kendiri op zuid-oost Celebes. Na zijn terugkeer in Ne- dex-land was zendeling Boer eerst vier maanden hulpprediker te Dinxperlo en daarna weer enige tijd te Spijkenisse. Na vervolgens van februari 1952 tot februari 1953 nog een jaar hulpprediker te Sir- jansland te zijn geweest werd ds. Boer op 12 april 1953 door ds. T. G. A. van Dijk van Dinxperlo beves tigd als predikant van de Herv. ge meente van Silvolde. Om zich zoveel mogelijk aan zijn pastorale taak te kunnen wijden heeft ds. Boer weinig bestuurs functies willen aanvaarden. Tijdens zijn ambtsbediening te Silvolde was hij o.a. voorzitter van dc zen dingscommissie in de classis Doe tinchem en te Silvolde zelf voor zitter van de afdeling van het Ne derlands Bijbelgenootchap, van het kerkkoor, van de afdeling van de Jonge Kerk en van de jeugdorgani satie. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15 okt. Aanvoer 3017 stuks vee (weektotaal 4641 stuks) t.w.: 350 vette koeien en os sen; 1183 stuks gebruiksvee; 200 vette kalveren; 337 graskalvexen; 386 nuchtere kalveren; 102 varkens; 105 biggen; 62 paarden; 12 veulens; 232 schapen en lammeren; 48 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,00, f 2,60-2,80, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,60-2,70, f 2,30-2,50, f 2,00-2,20; slachtpaar- den f 2,50-2,20-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-300-250; nuchtere kalveren f 70-60-45; biggen f 40-35-30; scha pen f 100-80-70; lammeren f 95- 80-70; kalf- en melkkoeien f 1175- 975-800; vare koeien f 840-700-600; vaax'zen f 830-730-530; pinken f550 -450-350. SPORT VOETBAL K.N.V.B Junioren Duiveland B I-Bruse Boys I 2-4 De zege in deze wedstrijd dankte Bxminisse wel in de eerste plaats aan de solide verdediging die op beheerste wijze de niet ongevaar lijke aanvallen van Duiveland wist te onderbreken. Overigens was het een strijd met wisselende kansen, doch al spoedig bleek dat de Dui- velandse vex-dediging de handen vol zou krijgen. Door een goede combinatie van de rechtervleugel wisten de Boys na 15 min. de lei ding te nemen (0-1). Na enige aan vallen van Duiveland die geen suc ces opleverden gelukte het in de 25e min. aan R. Rolcs de gelijkma ker te scoren (1-1). De Boys kwa men echter steeds feller opzetten en hun harde werk wei'd beloond met een prima doelpunt (1-2). In de tweede helft vrijwel hetzelfde beeld met Duiveland iets meer in de aanval. Doelpunten bleven ech ter uit door de solide verdediging van Bruinisse. De Boys profiteex-- den van een misverstand in de ver- dediging en voei'den de stand op tot 1-3 en - na 35 min. - zelfs tot I-4. De gastheren liepen nog iets in door een fraai doelpunt van Roks (2-4), doch de tijd was hierna spoedig verstreken. Scheidsrechter de Looze leidde goed en rustig. Buinisse mag gefeliciteerd worden met deze overwinning en ook de supporters die echter de sportivi teit wel eens uit het oog verloren. Afdeling Zeeland Het pxegramma voor zondag 20 oktober a.s. luidt: lste klasse B: Dreischor I-Brou wershaven I (half 3, scheidsr. N. Speelman); Renesse II-Bux-gh II (half 3, scheidsr. A. Lockefeir). 2e klasse C: Dx-eischor II-Bieu- wershaven II (half 1, scheidsr. J. A. Klink); SVOWK I-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. W. Bras). Zaterdagmiddagcompetitie 19 oktober 2e klasse B: Kloetinge I-MEVO I (half 4, scheidsx'. W. Bras); Beve landers I-Goes V; SVD I-Kapelle I; Wolfaartsdijk I-Kats I; Yerseke III -Wissekerke I. 2e klasse D: MEVO II-MEVO III (half 4, scheidsr. G. M. v. d. Wie len); SINOTO I-Bruse Boys II (half 4, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Dui veland I-Brouwershaven III (half 4, scheidsr. Th. Sies); Bi-use Boys I- Burgh III (half 4, sclieidsx". J. Pom- per). Juniorencompetitie: Zierikzee B II-Renesse B I (3 uux*, scheidsr. J. A. Klink); MEVO B I-Zierikzee B I (kwart voor 3, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Duiveland B I-Brouwers haven B I (kwart over 2, scheidsr. Th. Sies); Burgh B I-Dreischor B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman). GROEN NOODT TOT LUIHEID.... Rode spruitjes zijn niet zo smakelijk en blauw licht maakt koud bijvoorbeeld in de winter het vex1- trek niet wax-xn te stoken is. Hoe wel de temperatuur er goed kan zijn, vinden dikwijls de personen het er koud en ongezellig. Rood licht in een vertrek bevor dert de activiteit. De exwaringen hebben het uitgewezen, doch ook hier zijn zekere nadelen aan ver bonden, omdat de mensen die bij rood licht werken, te vrolijk wor den, ja soms handtastelijkheden van mannelijke arbeidex-s ten op zichte van hun vrouwelijke colle ga's er het gevolg van zijn. Groen licht stemt rustiger, doch heeft het nadeel, dat het tot luiheid noodt. Laat men proefpersonen binnen treden in een kamer, waaxwan de wanden in verschillende kleuren zijn geverfd, bijvoor-beeld xeod, gx-ijs en groen, dan doet zich een merkwaax-dig verschijnsel vooi\ Wanneer de proefpersonen geheel vrij zijn om plaats te nemen waar zij wensen, zal een persoon met melancholische inslag steeds zo gaan zitten, dat hij of zij met het gelaat naar de grijze wand is ge keerd. De vrolijke mens, vol acti viteit, plaatst zich zo dat hij de ro de wand kan zien en de slome, die van luieren houdt, zoekt de groene ovex-zijde. Natuui-lijk weten we allen, dat kleux-en een bepaalde betekenis hebben, die wij als mensen er aan gegeven hebben en dit doet onbe wust zijn invloed gelden. „Blauw van de kou", zegt men wel. Nu, mo derne wetenschappelijke onderzoe kingen hebben index-daad aange toond dat blauw op ons een koude indruk maakt, terwijl rood daaren tegen veel warmer aandoet. Dit zijn bekende verschijnselen, maar velen weten niet, dat deze invloed zelfs zo ver gaat, dat de lichaamstempe ratuur van een proefpersoon in een blauwe kamer lager is dan in een rode kamer van gelijke tempera tuur, zo ver gaat dus de invloed van de kleur! Groen daarentegen doet welda dig rustig aan. Het stemt kalm, wekt zelfs neiging tot luiheid. Grijs heeft ongeveer een soortgelijke in vloed, doch stemt over het alge meen droevig en kan op sommige personen zelfs zo inwerken, dat zij er humeurig van worden. Dc invloed op de mens In de praktijk van het dagelijks leven kunnen kleuren van het grootste belang zijn. Wanneer op een kantoor of in een werkplaats de normale lampen vervangen wor den door de zogenaamde „daglicht lampen", heeft men over het alge meen wel beter licht, doch het ge vaar bestaat dat de arbeiders het fris, ja zelfs koud gaan vinden in het vertrek. Er gaat veel van de gezellige sfeer verloren door hel blauwe licht, met als gevolg dat Kleuren in dc praktijk Een sombei-gi'ijs geschilderde brug in Londen heeft door zijn kleur zelfs velen lot zelfmoord ge nood. Deze brug kreeg na vex-loop van tijd een zeer ongunstige naam, omdat velen die met zelfmoord plannen rondliepen, deze plek uit zochten voor de volvoering van hun plannen. Merkwaardig was, dat nadat men de brug een vrolijke rode kleur had gegeven, het aantal zelfmoordpogingen hier zeer sterk terugliep. Dat in de praktijk van het leven kleuren een zeer belangrijke rol spelen, heeft men reeds ontdekt en dikwijls wordt er op handige wijze gebruik van gemaakt. Een benzine maatschappij, die tot die tijd pom pen van een gx-ijsachtige kleur ex ploiteerde, gaf ze een vrolijke rode kleur, met als gevolg, dat in min der dan geen tijd de omzet met sprongen steeg. Men tankte blijk baar liever bij zo'n vrolijke rode pomp, dan bij zo'n sombere grijze. Een Amei'ikaans verlichtingsex pert nam eens de volgende proef. Hij nodigde verschillende gasten uit voor een diner. Er was voor ge zorgd, dat het eten van uitstekende kwaliteit was, doch de lampen wa ren van een soort, die slechts de gx-oene en rode lichtstralen door lieten. Met als gevolg, dat de spruit jes een rode kleur hadden, het vlees grijs-wit zag en de wijn donker geel. De gasten loonden weinig animo. Er wex-d weinig gegeten. Nauwelijks werd een normale ver lichting ingeschakeld of alles kxeeg zijn normale kleux\ Er werd met graagte tofegetast en de vx-olijkheid keerde weer. Dit zijn slechts enkele voorbeel den, die bewijzen hoe belangrijk kleuren in ons leven zijn en de kleurdeskundigen kunnen boeken vol schrijven over hun ei-varingen op dit gebied. In onze moderne sa menleving wordt reeds een dank baar gebx-uik gemaakt van bepaal de ontdekkingen op dit gebied en met gxeot succes. Goed gekozen kleuxen kunnen ons het leven ver aangenamen. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6