Dulles acht uitbreken van oorlog in Midden-Oosten onwaarschijnlijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuid-Slavië erkent oost-Duitsland STAKINGSGOLF OVERSPOELT FRANKRIJK Rusland niet sterker dan voor vervaardiging van de kunstmaan BEROEP VAN SOEBANDRIO OP SOWJET-UNIE EN DE VERENIGDE STATEN NOODTOESTAND IN SYRIË GEMELD STAD EN PROVINCIE Eerste overdracht bouwkundige gedeelte gemaal „Duiveland" vond plaats DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 i. 18242 p 114e jaargang HIKZEGSCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: I Ins. Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tèl. Jï'én~32ï, na 18.00 uur tel. nr. 575, GiroreKenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Maar men moet altijd op zijn hoede zijn WASHINGTON, 16-10. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat h\j het uitbreken van een oorlog in het Midden-Oosten onwaarschijnlijk acht, omdat de ogen van de gehele wereld op de ontwikkeling van de gebeurtenissen daar zijn gericht. Desgevraagd zei hij, dat als de Sowjet-Unie Turkije zou aanval len, de Ver. Staten zich niet tot een defensieve operatie zouden beper ken en de Sowjet-Unie niet als een bevoorrecht heiligdom zouden be schouwen van waaruit ongestraft aangevallen kan worden. Dulles achtte het overigens mo gelijk, dat de woede van Rusland ten aanzien van Turkije slechts een rookgordijn was voor het verhul len van iets ernstigers. Zeker achtte hij Chroesjtsjefs brief aan weste lijke socialistische leiders een af leidingsmanoeuvre. Op een vraag naar commentaar op Chroesjtsjefs beschuldigingen aan zijn adres - geuit in een vraag- DE FRANSE KABINETSCRISIS PARIJS, 16-10. De Franse con servatieve leider, Pinay, besloot woensdagavond zijn pogingen om premier te worden van de 24ste Franse regering sedert de bevrij ding, te blijven voortzetten. Een woordvoerder van de con servatieve partij zei dat Pinay zijn regering zou formeren uit conser vatieven, rechtse radicalen en de R.G.R. - een centrumgroep maar dat het niet uitgesloten was dat hij enkele ministers uit andere par tijen zou opnemen. Tweederde van Pinay's groepe ring had hem aangezet voort te gaan. Pinay zal donderdag zijn kabinet samenstellen en het voor de inves- tituut op vrijdag aan de Nationale Vergadering voorleggen. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, White, heeft ver klaard, dat de Zuid Slavische am bassadeur in Washington, Mates, het State Department op de hoog te heeft gebracht van het Zuidsla- vische besluit om oost-Duitsland te erkennen. White zei, dat de Ver. Staten het Zuidslavische besluit betreuren. Wij geloven niet dat het zal bij dragen aan een regeling van het Duitse vraagstuk en wij hebben Zuid-Slavië verscheidene malen ons standpunt in deze meegedeeld, zei hij. White kon niet zeggen of het Zuidslavische besluit nadelige in vloed zou hebben op de economi sche betrekkingen van Zuid-Slavië met de Ver. Staten. Opstandelingen ter dood veroordeeld ALGIERS, 16-10. Een militaire rechtbank bij Bone in oost-Algerië heeft woensdag twaalf opstande lingen ter dood veroordeeld, van wie vijf bij verstek. Vier rebellen kregen levenslange dwangarbeid, één twintig jaar en één vijftien jaar dwangarbeid. De veroordeelden waren in april gevangen genomen na een gevecht met Franse troepen. Bij Oran in west-Algerië zijn dinsdag vijfentwintig opstandelin gen gedood, aldus is woensdag in Algiers vernomen. gesprek met een correspondent van de „New York Times" - zei Dulles dat de huidige toestand in het Mid den-Oosten lijkt op de periode van voor de Koreaanse oorlog, toen de communisten de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken er van beschuldigden dat hij Zuid- Korea tegen het noorden opzette. Op de vraag of hij een Syrische of Russische aanval op Turkije vreesde, antwoordde de minister, dat men altijd op zijn hoede moet zijn. Dulles verwierp zonder meer het denkbeeld van directe onderhande lingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over de grote we reldproblemen en het Midden-Oos ten. Wij denken niet - zoals Mos kou - dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten de enige grote mogendheden in de wereld zijn. Als de Verenigde Staten deze gevaar lijke illusie zouden koesteren, zou den zij hun vrienden verliezen, al dus Dulles. Verwarring in het gehele land PAKIJS, 16-10. In geheel Frank- rijk heerste woensdag verwarring als gevolg van een staking der werknemers in de gas- en elektri citeitsbedrijven, afgekondigd om kracht b\j te zetten aan eisen tot loonsverhoging. Bijna alle 110.000 betrokken werkers hadden aan de stakingsoproep gehoor gegeven. Woensdagmiddag vijf uur werd de staking beëindigd. De staking leidde tot het stil leg gen van het elektrische treinver keer in geheel Frankrijk. Ook de Parijse ondergrondse spoorweg was buiten werking. De staking veroorzaakte veel on gerief voor hen, die zich naar hun werk wilden begeven en zij leidde tot ernstige stagnatie en soms ook tot algehele stopzetting der werk zaamheden in bedrijven. In oost-Frankrijk konden wer kers in de mijnen niet naar boven komen, omdat de op elektrische stroom werkende liften niet ge bruikt konden worden Plaatselijke stakers hebben toen, op verzoek, Hulp voor hongerende honden AMSTERDAM, 16-10. Het bestuur van 't nationaal die renpark voor zwerfdieren „De Hazenberg" te Amercm- gen heeft zich met een uit voerig schrijven tot de Itali aanse regering gericht met het verzoek maatregelen te willen nemen, opdat de 127 hazewindhonden, die ie Ge nua door de douane worden vastgehouden omdat voor de dieren geen invoerrechten zouden zijn betaald, niet de hongerdood zullen sterven. Het bestuur van „De Hazen berg" herhaalt dan aan de Italiaanse regering haar aan bieding om tien van deze honden in het dierenpark te Amerongen gratis op te ne men. Een hondebroodfabriek te Valkenburg heeft zich be reid verklaard morgen een grote partij hondebrood gra tis naar Genua te zenden, opdat de dieren normaal ge voederd kunnen worden. UTRECHT. Gistermiddag heeft H.KH. Prinses Margriet een be zoek gebracht aan de tentoonstel ling over de ontdekking van Ame rika en haar neerslag in Neder land. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het Spaans Portugees en Ibero-Amerika Instituut. Door dat de prinses grote belangstelling toonde o.m. voor de atlas van Blauw duurde het bezoek ruim een uur. OORDEEL VAN NIXON „In militair opzicht is Rusland momenteel geen zier sterker dan voor de vervaardiging van de kunstmaan", aldus heeft Richard Nixon, de vice-president van de Verenigde Staten, dinsdagavond op een conferentie van de organisatie voor internationale industriële ont wikkeling te San Francisco ver klaard. Hij voégde er aan toe dat het we6teri militair veel machtiger blijft dan de communistische we reld, en in staat is iedere aanval van een eventuele vijand af te slaan Nixon erkende evenwel dat de Russen „ons weer eens getoond hebben wat we al wisten: nl. dat zij in staat zijn een ballistische raket voor grote afstanden af te schieten en dat zij hun wetenschappelijke en industriële capaciteit aanzien lijk hebben ontwikkeld". de liften voor een half uur weer bedrijfsklaar gemaakt. D ealgemene schaal, waarop aan De algemene schaal, waarop aan geven, kwam als een verrassing. De meeste mensen hadden ver wacht, dat de staking slechts ge deeltelijk zou zijn. Doch de voor lieden en technici, die er bij vroe gere, overeenkomstige stakingen, voor hadden gezorgd dat de gas- en elektriciteitsbedrijven de be schikking hielden over een kern formatie, waardoor bepaalde drin gende verstrekkingen doorgang konden vinden, hadden thans ook het werk neergelegd. Koningin bij Jemenitische dansgroep. '-GRAVENHAGE, 16-10. Konin- gin Juliana heeft vanavond infor meel een voorstelling van de Je menitische dansgroep in het Kur- haus te Scheveningen bijgewoond. HERINNERING AAN STORMRAMP 1953 MINISTER VAN VOLKSHUISVESTING BIEDT RODE KRUIS ALBUM AAN Bewijs van dank voor goede samenwerking 's-GRAVENHAGE, 16-10. De mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft vanmorgen aan het „Neder- landsche Roode Kruis" een foto-al bum aangeboden ter herinnering aan de samenwerking bij de hulp verlening aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953. De minister herinnerde in een korte toespraak aan de buitenge woon prettige en doeltreffende sa menwerking, die bij de opbouw der geschenkwoningen aan de dag is getreden. Hij sprak nogmaals zijn dank uit voor het hoogst belang rijke werk, dat het „Nederlandsche Roode Kruis" ook in dit opzicht met betrekking tot de hulpverle ning aan de rampslachtoffers heeft verricht. Luitenant-generaal v. d. Kroon, die de voorzitter van het Rode Kruis wegens diens verblijf in het buitenland verving, dankte de mi nister en zeide zich door het ge schenk bijzonder getroffen te voe len. Het album met opnamen van de destijds door verscheidene landen geschonken woningen is in de werkkamer van de minister over handigd aan de eerste ondervoor zitter van het Rode Kruis, luite nant-generaal der generale staf A. G J. M. F. van der Kroon, in aan wezigheid van de heren mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, penningmees ter, en A. van Emden, directeur van deze instelling. Een soortgelijk album, dat bij dragen bevat van de Commissaris- Nobelprijs voor Camus STOCKHOLM, 16-10. De Nobel prijs voor letterkunde voor dit jaar is toegekend aan de Franse schrij ver Albert Camus. Interventie in Syrische kwestie moet vermeden CAIRO, 16-10. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft woensdag een be roep gedaan op de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, zich te ont houden van „enige actie aangaande Syrië", dat „de explosiefste situatie in de wereld" vormt. Soebandrio, die woensdag met president Nasser van Egypte heeft gesproken, deelde op een perscon ferentie mee, dat kolonel Nasser eveneens van gevoelen is, dat in terventie in de Syrische kwestie, door wie dan ook, vermeden moet worden en dat Syrië zijn eigen pro blemen moet kunnen oplossen. Volgens de Indonesische minister wekt de Syrische situatie grote be zorgdheid bij de Aziatische landen. Een uitbarsting met Syrië als in zet zou niet geïsoleerd blijven maar aanleiding worden tot een groot conflict tussen twee blokken. De Syrische kwestie zou niet met ge weld opgelost moeten worden. De Syriërs zijn slechts nationalisten Nieuwe rode kunstmaan bestuurbaar MOSKOU, 16-10. De volgende Russische kunstmanen zullen vol gens de Russische geleerde Berg bestuurbaar zijn en naar de aarde teruggebracht kunnen worden. Berg verklaarde dit woensdag op een wetenschappelijke conferentie te Moskou. Uit mededelingen ter conferentie is opgemaakt, dat de derde Russische satelliet met tele scopen uitgerust zal zijn waarmee het heelal buiten de dampkring der aarde geobserveerd kan worden. Tot dusver zijn observaties van het heelal slechts mogeliik geweest door de dampkring heen, waardoor het werkelijke beeld van de zon en de planeten misvormd werd. Brits koninklijk bezoek aan de V.S. WILLIAMSBURG, 16-10. Konin- gin Elizabeth en Prins Philip zijn woensdagmiddag op het vliegveld van Williamsburg geland, waarmee hun bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten een aanvang ge nomen heeft. en moeten niet tot uitersten gedre ven worden door druk van welke kant ook, zo meent Soebandrio. a D© Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken, Imre Horvath, heeft de uitnodiging van zijn rege ring aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de V.N. voor een bezoek aan Boedapest hernieuwd. Hammarskjoeld heeft de uitnodi ging echter voor het ogenblik af geslagen, aldus is uit welingelich te bron vernomen. sen van de Koningin in de provin cies Zeeland, Zuid-Holland en' Noord-Brabant, is onlangs door de diplomatieke vertegenwoordigers in de desbetreffende landen aan de gevers van deze woningen aange boden. Meer eten voor Russen PARIJS, 16-10. Volgens een in Parijs ontvangen Russisch vlugschrift is er in de Sow jet-Unie een nieuw systeem voor levensmiddelenvoor ziening ingevoerd. Teneinde de leden van de Kolchozen te bewegen meer te produce- r endan de normen van de ren dan de normen van de officiële plannen voorschrif- gering besloten alle land bouwoverschotten ter be schikking te stellen van de plaatselijke bevolking. Deze overschotten werden tot nu toe verdeeld volgens de be- vastgestelde normen, aldus de Russische republieken. Door deze maatregel zal de caloriéënwaarde van het da gelijks rantsoen in de peri ode van 1957 tot 1960 met 20 procent verhoogd kunnen worden, zo menen de Russi sche autoriteiten. Dnt rant soen blijft echter voor wat suiker, vis, fruit en groen ten betreft nog gedurende een bepaalde periode bene den de wetenschappelijk avstgestelde normen, aldus hoef ten van de verschillen- het Russische vlugschrift. CAIRO, 16-10. Het onder rege- ringstoezicht staande Egyptische persbureau voor het Midden-Oos ten bericht, dat een noodtoestand door het Syrische leger is afge kondigd. Radio-Cairo meldt, dat alle ver loven van Syrische militairen zijn ingetrokken en wapens zijn uitge reikt aan .volksverzetsorganisaties' in Aleppo, Horns en in het noorden van Syrië. ISTANBUL, 16-10. Turkije heeft woensdag een Syrische nota ver worpen, waarin het wordt beschul digd van „provocerende daden" aan de noordelijke grens van Syrië, al dus is van bevoegde zijde in Istan bul vernomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een goed mens blijft altijd leerling. DE STUDENTEN IN HONGARIJE BOEDAPEST, 16-10. De Hon- gaarse minister van Staat Marosan heeft de studenten van de univer siteit van Boedapest gemachtigd zelf af te rekenen met collega's die zouden trachten het uitbreken van de opstand - op 23 oktober van het vorige jaar - te herdenken. „Behandel hen als uw overgroot vaders door prelaten en aristocra ten zijn behandeld", zei hij op een vergaderng van studenten Een student wiens vader kapitalist was geweest, moest geholpen worden tot andere inzichten te komen. Maar als hij zou trachten in het bezit van zijns vaders bezittingen te komen, wachtte hem hetzelfde lot als zijn vader Als vriendelijke woorden niet hielpen, zouden de universiteiten van staatsvijandige elementen worden gezuiverd. Bewoningsresten uit stenen tijdperk HOORN, 16-10. Onder leiding van prof. dr. J. P. Bakker en prof dr. W. Glasbergen van de gemeen telijke universiteit te Amsterdam zijn de laatste maanden opgravin gen verricht te Zandwerven, een buurtschap in de gemeente Span broek. Men heeft enige tientallen centimeters onder het maaiveld be woningsresten aangetroffen, die uit het midden-steentijdperk (5000 tot 1700 voor Christus) dateren. De tot voor enkele tientallen jaren gang bare opinie bij de historie was, dat West-Friesland pas in de vroege middeleeuwen bewoond werd. Men heeft thans kunnen vaststel len dat waar nu Zandwerven ligt, vroeger een strandwal was. Hier leefden mensen die hun voedsel haalden uit schelpdieren en de af val op hopen gooiden. Behalve schelpen zijn er ook aardewerkres- ten gevonden en men is er in ge slaagd een complete pot te recon strueren van een tot nu toe volko men onbekend type. DREISCHOR De Zeeuwse Collecte 1957 heeft in deze gemeente f 114,01 op gebracht. Bouw wachtlokaal Met de bouw van een wachtlo kaal voor buspassagiers, dat voor rekening van de gemeente wordt gebouwd aan de Slotstraat, is men deze week begonnen. De ontwatering van Duiveland Pompen ontwikkelen capaciteit van 450 m3 per minuut De eerste overdracht van het bouwkundig gedeelte van het ge maal* „Duiveland", bracht woens dag 16 oktober de dijkbesturen van de polders „Vier Bannen van Dui veland", „Oosterland" en „Brui- nisse" bijeen op de historische grond tussen Viane en Ouwerkerk, waar vier jaar geleden om deze tijd de heroïsche strijd gestreden werd tegen het water en waar toen de voorbereidselen voor het dichten van het laatste sluitgat in volle gang waren. Tussen de caissons van Ouwer kerk en het oude haventje van Viane is aan de dijk een gemaal gebouwd door de Dienst Herverka veling Schouwcn-Duiveland, dat het polderwater van de drie pol ders - samen groot ruim 5.000 ha - op peil moet houden. Van het Bureau Uitvoering Dienst Herverkaveling Schouwen- Duiveland waren bij deze eerste overdracht aanwezig de heren van Winkoop, Franke en Schipper. Ver der was er de bouwer de heer Leys uit Kapelle-Biezelingen, vertegen woordigers van het architectenbu reau van Hasselt en de Koning uit Nijmegen onder leiding van de heer ir. van der Ham, beneven» de heer Giljam als opzichter tijdens de bouw. De Provinciale Waterstaat was vertegenwoordigd door de technisch hoofdopzichter de heer Overbeeke. Naast het gemaal verrezen een tweetal fraaie woningen, één voor de heer C. Zoeter, machinist van het gemaal en één voor de heer N. van der Linde, waterbouwkundig ambtenaar van de polder Vier Ban nen van Duiveland. De genodigden maakten eerst een rondgang door het gemaal, waarin twee elektrische cen trifugaal pompen staan opge steld, die tezamen een capaci teit kunnen ontwikkelen van 450 m3. water per minuut. Bij de onthulling van de gevel steen, zijnde het wapen van Dui veland, door de voorzitter van de Vier Bannen de heer H. J. van de Zande, zeide deze weemoed te ge voelen, omdat zijn gedachten uit gingen naar het gemaal Steven- sluis, dat juist ook op deze dag aan de sloper ten offer ging vallen, om dat dit gemaal in het noorden zijn tijd heeft gehad. Twee geslachten van de familie van Dijk hadden gedurende 80 jaar de polder Vier Bannen dag en nacht gediend. Hij wenste de heer Zoeter, komende van het gemaal van Oosterland, dat eveneens buiten gebruik is gesteld, een even trouwe plichtsvervulling toe als vader en zoon van Dijk, hoe wel hij uit ervaring wist dat de heer Zoeter als machinist van Oos terland al kon bogen op een schit terende staat van dienst, omdat hij al zeer jong tot machinist te Viane was benoemd Verder bracht de heer van der Zande dank aan allen die hadden meegewerkt aan de tot standko- ming van dit mooie gemaal, met zijn fenomenale pompcapaciteit. Deze woorden van dank werden nogmaals herhaald op de gezellige bijeenkomst in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerlt, al kwam toen ook de kritiek wel enigszins los. Zowel de heer van der Zande uit Nieuwer- kerk als de heer van der Zande uit Oosterland hadden op onderdelen van de bouw kritiek, zo was de af werking van de pompkelder nog niet tot in onderdelen volledig. Ook de heer Kwaak, dijkgraaf uit Oos terland, sprak in gelijke geest. Maar over het geheel is men te vreden en de Dienst Herverkave ling ontving daarvoor de dank van de onderscheidene polderbesturen die bij de ontwatering betrokken zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1