raT Nieuwe vissershaven te Bruinisse zal spoedig worden aanbesteed Het Amerikaanse kunstmaanplan KOU, GRIEP, DAM PO STAD EN PROVINCIE LSjl bkiu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 15 oktober 1957 no. is2ii Bestedingsplichtivoningen maken een goede indruk In de vrijdagavond 12 oktober gehouden vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse was de heer L. E. van Popering (arb.) we gens ziekte afwezig. Naar aanleiding van de notulen stelt de heer F. D. van Vessem (vrijh.) enkele vragen. In de ge luidsinstallatie die op het dak van het gemeentehuis zal worden ge plaatst zit nog geen schot, het bag gerschip in de haven zal in gebruik komen als degene die er mee moet werken hersteld is van een gebro ken voet. Verder had de heer van Vessem vernomen, dat er een aantal man kementen aan de brandspuit waren, toen enige weken geleden 's nachts de brandweer moest uitrukken. De voorzitter, burgemeester Michaëlis, die persoonlijk het uitrukken van de brandweer heeft gezien in de bewuste nacht, kwalificeert de be weringen daaromtrent als klets praat. Met veel genoegen spreekt de voorzitter over de affaire van de 26 zg. bestedingsplichtwoningen. Hiervan zijn er 21 verkocht. Voor zover ze thans zijn afgeleverd, ma- „ken ze een keurige indruk en rijn ze prima afgewerkt. Het zou niet moeilijk zijn de overige vijf wonin gen eveneens nog te verkopen, maar deze moeten met enige ande re woningen, eigendom van een particuliere bouwondernemer, ge reserveerd blijven voor het hogere personeel van de Deltawerken dat zich hier in 1958 zal vestigen, als een hoofdingenieur, enkele ingeni eurs, enkele technische hoofdamb tenaren en technische ambtenaren. De gemeente heeft nog één beste dingsplicht, waarvoor zij binnen kort graag een woning wil laten bouwen, bestemd voor een hoofd ingenieur. De verschillende verko pen die hiervoor nodig zijn worden door de raad goedgekeurd. Een aanvraag om reiskostenver goeding voor het bezoeken van een school te Zierikzee, wordt afgewe zen. De vaststelling van het haven reglement blijft wachten op het ad vies van de visserijvereniging. De voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling is, spoedig de nieuwe vissershaven te Bruinisse aan te besteden; een gedeelte van de oude haven zal behouden blijven en hierin zullen reparatie-schepen voor de werf en de beide machine fabrieken ligplaats krijgen. Deze schepen zullen dan geen hinder veroorzaken in de nieuwe haven. De begroting 1957 wordt gewij zigd in verband met de 6 pet. loons verhoging per 1 september 1956, de 10 pet. kinderbijslaguitkering in eens over het 4e kwartaal 1956, de 5,6 pet. compensatie in verband met de invoering van de Algem. Ouderdomswet en de herziening van de Kindertoelageverordening. De aftredende leden van de Ad viescommissie Woonruimtewet wor den allen herkozen. De leden vaii deze commissie zijn: A. Jumelet, J. Kostense, C. Kik, A. Kik en M. van de Velde. Door de nog steeds aanhoudende schaarste van financieringsmidde len, zowel op de geld- als kapitaal markt, zal de gemeente tijdig maat regelen moeten kunnen nemen met betrekking tot de kaspositie van de gemeente. De vlottende schuld be draagt thans f 554.808,76. Zij zal waarschijnlijk stijgen tot f 620.000, maar de verkoop van de bestedings plichtwoningen en te verwachten uitkeringen van het Rijk zullen de schuld belangrijk doen dalen. Machtiging wordt door de raad verleend tot 1 december de maat regelen te nemen die nodig zijn, om de kaspositie van de gemeente te regelen. WASHINGTON, 12-10. De twee Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg die in 1953 te recht gesteld werden, zouden in 1947 geheime gegevens over het Amerikaanse plan voor het lance ren van een aardsatelliet aan de Russen hebben verschaft. Dit heeft de voormalige officier van justitie Myles Lane te Washington ver klaard. Volgens hem zouden de Rosenbergs ook de wiskundige op lossing van de vraag, hoe kern energie voor de voortstuwing van vliegtuigen kan worden gebruikt, de Russen in handen hebben ge speeld. Naar de „Chattanooga Times" weet te melden, heeft een groep Duitse deskundigen op het gebied van geleide projectielen ruim een jaar geleden tevergeefs getracht van het Amerikaanse ministerie van defensie toestemming te krij gen voor het lanceren van een aard- satelliet. De toenmalige minister, Charles Wilson, had laten weten, dat het Amerikaanse leger, waar voor de Duitsers werkten, zich niet mocht begeven op het terrein van de marine. Het lanceren van een kunstmaan is nl. aan de marine toevertrouwd. De Duitsers hadden gebruik wil len maken van de rèket Jupiter", waarmee op 26 september van het vorige jaar een hoogte van 960 km. zou zijn bereikt, aldus de „Chattan ooga Times". De sociale dienst Voor de benoeming van leden gemeentelijke instelling Sociale Dienst is de volgende voordracht opgemaakt: 1. M. Jumelet, aftr.; 2. W. Jumelet-Otte en 1. L. E. van Popering, aftr. en 2. L. H. Hooger- heijde. Wethouder van den Berg zegt dat deze voordracht niet willekeurig is opgesteld. Reeds meermalen is het nodig gebleken contact te hebben met de diakonie der Hervormde ge meente alhier. Dit contact is zeer moeilijk tot stand te brengen, vroe ger was een der diakenen van de Hervormde gemeente lid van het Burgerlijk Armbestuur. Men zou door opnieuw een diaken te benoe men het zo nodige contact opnieuw kunnen leggen en de samenwerking kunnen verkrijgen, die nodig is voor een goed functioneren van de Sociale Dienst en de diakonale zorg. Voor het werk van de aftre dende kandidaat heeft hij veel waardering en het gaat zeker in geen geval tegen de persoort van de aftredende. De heren van Vessem en de Ko ning protesteren tegen het betoog van wethouder van den Berg (arb.). De aan de beurt van aftreden zijn de heer M. Jumelet heeft in zijn functie veel goed gedaan, het gaat niet op hem nu te willen wippen. Wethouder van den Berg repli ceert en zegt dat het niet tegen de persoon gaat, maar dat men moet durven veranderen als het belang van de Dienst dat eist. Bij tweede stemming wordt de tweede kandidaat de heer W. Ju- melet-Otte gekozen. Ook de heer L. E. van Popering (aftredend) wordt niet in zijn functie herkozen, hij moet zijn zetel in de Dienst voor Sociale Zorg afstaan aan de heer L. J. Hoogerheijde, aldus beslist de meerderheid van de raad. Het college van b. en w. krijgt machtiging om de lijkkoets aan de meest biedende te verkopen. Diverse zaken De heer D. de' Koning vraagt uit diepen en schoonmaken van riole- ringsputten in het Braampadje. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeente zijn de percelen die aldus last hebben van water en modder niet meer aangesloten op het hoofdriool, maar op het dood lopende oude riool. De heer de Ko ning bestrijdt dit en men zal de proef op de som nemen, door de zinkputten schoon te maken en al dus zien of men de wateroverlast daarmee inderdaad weg helpt zo als de heer de Koning beweert. Verder informeert de heer de Koning naar de leeftijd die men moet hebben bereikt om een wo ning van de ouden van dagen toe gewezen te krijgen, voor het geval enkele woningen onverhuurd moch ten blijven. Hij weet een gegadigde. De heer Hoogerheijde heeft vele klachten over de jaarlijks terugke rende bietenopslag op de haven, het feit dat de schepen der mossel kwekers moeten ruimen voor de bietenschepen. De heer Hoogerheij de zou in deze periode alle zaten vrij willen geven. Dit laatste vindt niet veel bijval en de voorzitter wijst er op dat er dit jaar veel min der bieten via de haven vervoerd zullen worden dan vorige jaren. De heer van Vessem vraagt wat b. en w. gedaan hebben om de bie tenverschepingen voor Bruinisse te behouden. Maar volgens de voor zitter kon niets worden gedaan om dat officieel niets bekend was van de plannen der bedoelde fabrieken. De heer de Koning beveelt de be langen der mosselkwekers in de aandacht van de voorzitter aan, de aandacht vestigende op een bepaald aspect in deze. De heer A. Jumelet wijst op ge breken in de riolering, waarmee b. en w. rekening zullen houden. Standbeeld van Comenius onthuld In het Gooise Naarden, waar reeds sedert 1938 in een fraai mau soleum het gebeente rust van Jan Amos Comenius (1592-1670) is thans ook een standbeeld van deze grote Tjechische pedagoog en universele geleerde verrezen. Tijdens een bijzondere plechtig heid, waarvoor een culturele dele gatie en een Moravisch zangkoor uit Tsjechoslowakije naar ons land waren gekomen, en waarbij dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van O.K. en W., de Nederlandse re gering vertegenwoordigde, heeft de Tsjechische gezant, de heer Viktor Sandor zaterdagmiddag dit bron zen monument, staande bij de Utrechtse poort, officieel onthuld. Nazi-mohammedanen Het te Bonn verschijnende Westduitse dagblad „Abend- post" meldt in een bericht uit Cairo dat enkele voor malige vooraanstaande nazi's zich thans als eerzame Mo hammedaanse burgers in Egypte hebben gevestigd. Het blad noemt: Fritz Roess- ler, voormalig nazi-leider in Saksendie -er in de eerste jaren na de oorlog in was geslaagd zich onder de naam „Franz Richter" tot lid van de Westduitse Bondsdag te laten kiezen. Hij woont thans te Cairo, waar hij onder de naam „Achmed Fritz Roess- Ier" als lid der Mohamme daanse Broederschap is in geschreven. Ook de gewezen nazi-propagandist Johannes von Lehr is thans tot de Is lam „bekeerd". Hij woont thans in Cairo en heet thans professor dr. Omar Amin von Lehr". Plotselinge uitbarsting van vulkaan TOKIO, 13-10. De vulkaan Mi- hara op het Japanse eiland Osjima, die een der actiefste van Japan is, is plotseling tot uitbarsting geko men, waardoor een persoon om het leven is gekomen en 54 mensen ernstige brandwonden en verwon dingen hebben opgelopen. Meer dan duizend mensen, die zich op de helling van de 759 meter hoge berg bevonden, werden door hefschroefvliegtuigen en politie ge red. Zij liepen direct gevaar door neerstromende lava en kleine steenstortingen. President Eisenhower vierde gis teren zü» 67ste verjaardag. Radio-Peking heeft zondag mel ding gemaakt van een „ernstige" droogte in de valleien van de Hoeai en de Jangtse, die reeds twee maanden duurt. Negen belangrijke graanprovincies worden door de droogte geteisterd. Ingezonden mededeling zware hoofd- en borstverkoud- held, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met Dames safer achter 't stuur dan heren Oostenrijkse en Franse verkeers- deskundigen zijn op een bijeen komst te Wenen tot de slotsom ge komen dat vrouwelijke autobe stuurders minder ongelukken ver oorzaken dan mannelijke. De Oostenrijkse rechter dr. Ru- dolf Hartmann toonde een statis tiek, waaruit bleek dat, terwijl 4,5 procent dot autobestuurders van het vrouwelijke geslacht is, slechts 3,3 procent van het aantal verkeers ongelukken door vrouwelijke chauffeurs wordt veroorzaakt. Daarentegen bestaat 63 procent van het aantal bij verkeersongeluk ken betrokken voetgangers uit vrouwen. In dit verband werd nog opge merkt dat er meer magere, dan ge zette voetgangers bij verkeerson gelukken zijn betrokken. Vergiftigde mijnwerker zijn vrouw HEERLEN, 14-10, De 28-jarige mijnwerker A. G. is op de dag van het overlijden van zijn vrouw in een ziekenhuis te Heerlen, door de recherche aangehouden. Hij wordt er van verdacht zijn 28-jarige echt genote, die na ziek te zijn gewor den, enkele weken in een zieken huis werd verpleegd en aldaar overleed, te hebben vergiftigd. De politie-deskundige dr. Zel- denrust heeft sectie op het lijk ver richt, De politie-arts dr. J. L, H. A. Hollman uit Maastricht en mr. J. J. Th. Corsten, substituut-officier van justitie te Maastricht, zijn bij het onderzoek tegenwoordig ge weest. De vrouw kon tijdens haar ziekte niet worden gehoord, omdat zij als gevolg van de vergiftiging verlamde tongspieren had. Haar toestand liet overigens ook niet toe dat zij schriftelijk een mededeling aan de politie deed. De man ontkent alle schuld. Het echtpaar had geen kinderen. zonnemaire Oud plaatsgenoot jubileert bij Philips Donderdag 17 oktober viert de heer L. J. de Leur, afkomstig van Zonnemaire, zijn zilveren jubileum als procuratiehouder bij de Philips- fabrieken te Eindhoven. De heer De Leur doorliep de R.H.B.S. te Zierikzee en de Hogere handels school. De jubilaris begon zijn loop baan bij Philips in 1932 op de af deling Commerciële contróle en analyse. „Biep, Biep" Sleutels Geen Scheldeb'etstocht en Belbal Het zyn maar kleine dingen waar Eilandman over schrgftZo schrijft hij niet over de kunstmaan, al is hü al verschillende keren met de sterre-atlas van Panne koek het nachtvorstige duister ingestapt, om de maan te zien, want het „biep, biep, biep" uit de ether brengt een mens ook niet verder. En wat Rus sische ruimtereizen betreft, wel la ten de lastigste partijleiders een enkele reis manus nemen, dan wordt het wellickt rond Syrië ivat rustiger Maar terzake drie maal hulde aan enkele chauffeurs in de West hoek, die een pril hondeleven, zo gezegd, aan het leven hebben terug gegeven. Het prille kondeleven nl. was terecht gekomen in niets min der dan een regenbak en aanvan kelijk zag het er niet zo mooi uit voor het beestje, tot de chauffeurs kwamen, echte aanpakmannen, die ogenblikkelijk twee harken pakten en aan het dreggen zyn gegaan. Ze hebben het hondje letterlijk uit de regenbak geharktDe eigenaar van het diertje is van pure uitgelaten vreugde (bijna) in snikken uitge barsten. en om hem te troosten hebben die chauffeurs het diertje toen „Flipje" genoemd. De laatste berichten zijn dat Flipje het wel maakt en gezond ronddartelt onder de Westhoekse hemel. Een Zierikzeese familie bezocht „begunstigd door fraai herfstweer" zoals dat heet, de Westhoekse dre ven. Teruggekeerd in Zierikzee wil de pa de deur openen, maar zijn sleutels waren er niet. „Die lippen in een duinwei", sprak pa en er werd ogenblikkelijk rechtsomkeert gemaakt. Weer in de duinwei aan gekomen, 'waarover de herfstzon zijn goud stond te verstralen, lagen de sleutels netjes in het gras. Zij het niet zo Deltaplan-geest driftig, spijt het Eilandman toch dat hij nimmer van Zierikzee naar Colijnsplaat zal kunnen fietsen. Als de Schelde nu toch dicht moet, dan maar een weg linea recta zou men zo denken, maar de minister heeft aan zo'n weg helemaal niet gedacht. Wellicht zou er een mogelijkheid zijn, als de gelden bestemd voor de delingsdijk door Schouwen worden bewaard voor een dergelijke weg. Van die gelden Zierikzee een riool waterzuiveringsinstallatie geven, mag ook nog, want men kan dank baar zyn niet nachtblind te zyn, zulks met het oog op de chocolade poeder in de pracht. Wie daarin terecht komt is zelfs met een syn thetisch wasmiddel niet meer te zuiveren. Zo gaan dan vandaag de lieverd jes op stap met de kinderzegels. Koop er maar heel veel, zou Eiland man (wat primitief) willen zeggen, want er zijn duizenden kindertjes die de opbrengst heus wel waard zynDe blinde kindertjes bv. die zo dolgraag echt helemaal gewoon willen zijn als andere kindertjes, daarom fietsen ze en voetballen ze net als andere jeugd. Dat voetbal len gaat met een bal, waarin een bel zit en de keeper geeft gewel dige noodseinen om maar te laten horen waar hij staat. Is het niet even ontroerend als ongelofelijk? Voor hen is mede de opbrengst be stemd en dat noopt tot zegels ko pen, al zou men nooit meer een brief versturen, welk laatste trou wens onwaarschijnlijk genoeg is. Dus zierikzee GEZAMENLIJKE BESTURENBONDEN C.N.V. HIELDEN VERGADERING Referaat over de huidige economische situatie Zaterdagmiddag hielden de geza menlijke Besturenbonden van het Christelijk Nationaal Vakverbond op Schouwen-Duiveland haar tra ditionele najaarsvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee. Als spreker trad op de hoofdbe stuurder van het C.N.V., de heer Tjeerdsma, die sprak over: „De economische situatie van ons land". Spreker zette in korte trekken uit een hoe de economische situatie in ons land zich dit jaar heeft ont wikkeld. Na enkele jaren van ta melijke hoogconjunctuur zien wij thans een zekere terugslag in onze economie. Spreker vond dit echter niet verontrustend, aangezien ons land in de afgelopen jaren econo misch gezien a.h.w. boven haar stand heeft geleefd. Als voorbeeld noemde hij daarvan het grote te kort aan arbeidskrachten op de ar beidsmarkt in de laatste jaren. Wanneer de economie werkelijk ge zond is, zal er een zeker evenwicht bestaan tussen de vraag en het aan bod van arbeidskrachten. En even als een te groot overschot aan ar beidskrachten de economie ont wricht, zo zien we dit euvel ook op treden bij een tekort aan arbeids krachten. De stijging van het index-cijfer van het gemiddelde levensmidde lenpakket tot 118 punten is iets wat de volle aandacht heeft van het hoofdbestuur van het C.N.V. Dat men nog niet heeft aangedrongen op een loonronde bij de regering, ondanks het feit dat het maximum van 114% pet. van het indexcijfer reeds is overschreden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het grootste deel van de stijging is te wijten aan de slechte klimatologische om standigheden, gedurende het afge lopen seizoen, zodat men deze stij ging wel erg geforceerd moet noe men. Verder is het C.N.V. voor stander van een vrijere loonvor ming, zodat het slechts bij uiterste noodzaak tot een algemene loon ronde zal adviseren. Na de heer Tjeerdsma sprak de heer Beenhakker, districtsbestuur der voor Zeeland en West Brabant nog over het Deltaplan. Spreker zei, dat ook het Christelijk Vakverbond zeer zeker een grote taak heeft, als dit plan straks wordt uitgevoerd. Men zal vooral attent moeten blij ven op het punt van de recreatie. Na deze referaten volgde een uit voerige discussie waarbij verschil lende punten, o.a. zwarte lonen nog uitvoerig werden belicht. Vervolgens werd nog even ge sproken over de plannen voor het winterseizoen. Aangezien hierover nog een aparte vergadering komt, werd, om des tijds wille, niet te diep op dit onderwerp ingegaan. Nadat de heer Tjeerdsma in dankgebed voör was gegaan, sloot de voorzitter, de heer van Sluis, deze goed bezochte vergadering. Koningin Juliana heeft de Ko ninklijke zangvereniging „Venlona" uit Venlo ontvangen. Het uit onge veer 100 leden bestaande mannen koor heeft o.l.v. haar dirigent Jos Vranken ten gehore gebracht: „Je vous en prie" van Poulenc, „In een blauw geruiten kiel" naar een be werking van W. Maas, „Now is the month of maying", een oud Engels lied en 'het slotkoor van „Oranje", een compositie van de dirigent. ,j..;„;„X"XMX~X'X*X«XMX"X**X"X«X">X«X**XMX"X*,X«: feuilleton „Jan, Hanneke heeft die drie ja ren bij mevrouw De Geest van Swinderen meer in een hel geleefd dan die luttele drie maanden in de cel. En in die jaren is ze begonnen te studeren, omdat ze later wat an ders wilde, omdat ze genoeg kreeg van het sloven in een groot huis met achttien kamers, bewoond door één vrouw en drie dienstmeisjes, en dat nota bene in deze ellendige tijd van woningnood. Dat heeft jouw Hanneke meegemaakt, Jan. En toen jij haar wilde trouwen, weigerde ze, zoals ze ook Flip's aanzoek wei gerde. Omdat de dreiging van haar verleden boven het hoofd hing. Ten slotte is ze voor jouw aandrang bezweken en hoopte ze, dat het verleden dood en begraven zou zijn. Omdat ze in die proefverloving van je ging houden. Omdat ze je ten slotte zo lief kreeg, als een vrouw een man kan liefhebben". Dubois zat verwezen voor zich uit te staren. „Grote goedheid", pre velde hij, toen Josien even zweeg, „wat zal ze geschrokken zijn, toen ik haar vertelde van.de uitnodiging die we kregen voor de soiree van mevrouw De Geest van Swinde- ;n Josien zette grote ogen op. „Kreeg je daarvoor een uitnodiging? Bij die vrouw waar Hanneke drie ja ren heeft gesloofd?" Hij knikte. „Ze was als een furie en weigerde pertinent mee te gaan. Ik zei haar, dat mevrouw De Geest van Swinderen een weigering als een grove belediging zou beschou wen, maar zelfs dat veranderde niets aan haar standpunt Ze bleef weigeren. Ze zei: Zeg maar, dat ik ziek ben of zo". „En heb je dat gedaan?" „Ze ging weg op dezelfde dag, dat de soiree gehouden werd en ik heb dat excuus gegeven. Door de tele foon. Wat moest ik anders?" „Dus ook dat heeft ze nog moe ten meemaken. Na alle narigheid met die van Swieten". „Als Hanneke dadelijk na de eer ste keer, dat die van Swieten haar probeerde te chanteren me alles eerlijk had verteld, zou ik me ermee verzoend hebben en zou ik die ke rel wel in zijn kraag gegrepen heb ben. Dan zou alle narigheid in één keer voorbij zijn. Ik verwijt haar het meest, dat ze bleef zwijgen en dat ze tenslotte vluchtte. Vluchten is altijd laf, onverschillig onder welke omstandigheden". „En daarom wil je scheiden". Hij knikt. „Hanneke zal geen fi nanciële zorgen hebben, ze kan op een ruim maandgeld rekenen. Dat was ik trouwens al besloten. Maar dat is dan verder ook alles". Josien keek haar vroegere werk gever lange tijd aan. Hij haalt een sigarettenkoker te voorschijn en presenteert ook haar een sigaret. Als ze beide i-oken, zegt Josien: „Jan, toen je nog mijn baas was, meneer Dubois dus, heb ik je vaak bewonderd in je houding ten aan zien van de echtscheidingszaken, die je te behandelen kreeg. Bewon derd vooral om je zuiver mense lijk standpunt dat je altijd innam. Hoe vaak heb ik je niet hoz-en zeg gen, als je de stukken had bestu deerd, dat men op dergelijke gron- Brandenburg won Coca-Cola-beker Na een prachtig gespeelde posi tiepartij die op hoog peil stond en die tenslotte in remise eindigde is onze stadgenoot, de heer F. Bran denburg, zondag als eerste geëin digd in de strijd om de grote zil veren Coca-Cola-beker en zodoen de in het bezit gekomen van het fraaie trofee. Zoals bekend ging de strijd te Goes tussen Brandenburg en L Anderson. De eindstand in de finale is dus momenteel geworden: 1. F. Brandenburg, 6 pnt.; 2. L. An derson, 5 pnt.; 3. J. Sinke, 1 pnt. Anderson opende met de Poolse opening (31-27) en verraste met de ze weinig gespeelde opening onze stadgenoot. Na de 8e zet lanceerde Anderson een krachtige aanval op de lange vleugel van zijn tegen speler. Brandenburg ontliep echter de moeilijkheden niet. Hij nam nl. een halve hekstelling en hierdoor werd het spel voor beiden zeer in gewikkeld. Brandenburg toonde zich vooral tijdens dit moeilijke ge deelte een zeer sterke speler. Toen de aanval was afgeslagen trachtte Anderson via het centrum terrein winst te verkrijgen. Toen hem dit niet lukte ontstond er een eindspel van 7 om 7, waarin Brandenburg betere kansen had. Het kleine ter reinvoordeel was echter net niet voldoende om te winnen en bij de 58e zet kon Anderson remise force ren. Brandenburg had hieraan ech ter genoeg en kwam in het bezit van de fraaie beker. Zoals gezegd was het een door beide partijen prachtig gespeelde positiewedstrijd op een hoog peil, die voor Branden burg na harde strijd bijzonder suc cesvol verliep. STADSKANAAL. Te Zandberg bij Musselkanaal is de vierjarige Henk Sanders, toen hij van achter een geparkeerd staande auto plot seling de weg overstak, door een bestelauto uit Emmercompascuum aangereden en op slag gedood. t door X joke de valk 71 V den niet mocht scheiden. Ik hoor je nog zeggen in een zaak, dat met een beetje goede wil en liefde er altijd wel een verzoening mogelijk zou zijn, als de partijen maar niet zo koppig waren. En ik weet, zogoed als Hanneke dat ook weet, dat je verschillende malen pogingen hebt gedaan om een gebroken huwelijk weer te lijmen. We weten allemaal, dat het je maar een paar malen is gelukt, doch daarvan had je dan dubbel voldoening. En nu meen je, dat je eigen huwelijk in scherven ligt, maar niets is minder waar. Alleen jij wilt scheiden, Hanneke niet. Jij wilt scheiden Jan, omdat je diep in je hart die éne misstap van je eigen vrouw veroordeelt. Omdat je je gekwetst waant in je eigenliefde. Je zegt nu wel, dat haar vlucht voor jou het ergste is, maar ik lees in je gezicht, dat je rechtvaardigheidsgevoel geweld is aangedaan. En hoe kun je dan plei ten voor mensen, die aan de lopen de band voor het gerecht staan, als je die éne misstap van je eigen vrouw wilt veroordelen? Breng nu eens de theorieën uit je eigen be roemde pleitredevoeringen in prak tijk. Wil jij de vrouw, waarmee je in ieder geval enkele gelukkige maanden hebt doorleefd, van je stoten? Wat God samengevoegd heeft, Jan, zal de mens niet schei den. Dat heb ik je wel eens tegen een cliënt horen zeggen. Hoe is het nu met advokaat Dubois? Hoor wel naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden? Kun je Hanneke aan haar lot over laten?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5