DE ZIER ~CHE COURANT v EGYPTISCHE TROEPEN IN SYRIË WORDEN NIET ALARMEREND GEACHT Syrië zwelgt in militaire rhetoriek De toestand in Little Rock DE STAD VALENCIA VAN BUITENWERELD AFGESLOTEN STAD EN PROVINCIE VER. NATIES DENKEN AAN HERZIENING VAN HET HANDVEST Krommenie heeft nog restje adoptiegeld beschikbaar voor Serooskerke DINSDAG 15 OKTOBER 1957 No. 18241 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN Onderdeel zenuwenoorlog tegen Turkije LONDEN, 14-10. De Britse re gering hecht geen overdreven be lang aan het zenden van Egyp tische troepen naar Syrië, aldus een woordvoerder van het Foreign Of fice, die zei van mening te zyn dat het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten hierdoor niet verstoord zou worden. Het gaat hier om een klein aantal manschappen en de Britse regering was van hun be wegingen op de hoogte, aldus de woordvoerder. Volgens inlichtingen uit gezag hebbende Britse bron zou de sterkte van de naar Syrië gezonden Egyp tische troepen die van een com pagnie niet overtreffen. BEIROET. Sami Sohl, de Liba nese premier, verklaarde tegenover de vertegenwoordiger van A.F.P., dat elk optreden, waaruit de Ara bische solidariteit naar voren komt, de Arabische gemeenschap in. haar geheel slechts ten goede kan ko men. Hij voegde er echter aan toe persoonlijk de mogelijkheid van een Turkse aanval op Syrië uit te slui ten. CAIRO, 14-10. De opperbevel hebber van de Syrische strijdkrach ten, generaal Afif el Bizri, heeft in een telegram aan generaal Hakim Amer, de Egyptische opperbevel hebber, de komst van de Egyptische militairen in zijn land een „uitste kende en gezegende maatregel" ge noemd. „Dit is een dag, die naar wij hopen eeuwig zal worden herdacht en gevierd als een nationaal feest van ons verenigd Arabisch leger. Lang leve de grote held president Nasser", aldus de Syrische generaal. DE „SPOETNIK" LONDEN, 14-10. De snelheid van de Russische kunstmaan en het stuk raket dat haar begeleidt, blijft geleidelijk afnemen. Dit betekent dat de baan van de satellieten om de aarde evenredig kleiner wordt. Per dag neemt de tijd die de kunst maan nodig heeft voor een omwen teling om de aarde met 1.8 seconde af, zo heeft maandag een woord voerder van het laboratorium te Cavendish verklaard. Het raketdeel, dat aanvankelijk achter de „Spoetnik" aan zweefde, wordt door zijn grotere gewicht meer door de aarde aangetrokken. Zijn baan en omlooptijd korden sneller kleiner, waardoor het raket- deel een voorsprong krijgt op de satelliet. Maandag was deze voor sprong reeds acht minuten. „Wij zijn ook satellieten..." SALZBURG, 12-10. In de „Salzburger Nachtrichten" van zaterdag zijn een Pool, een Tsjech en een Hongaar afgebeeld, die staande achter een prikkeldraadversperring langs de grenzen hunner landen met verlangende blik ken naar de door de onein dige ruimte zwevende Rus sische kunstmaan staren. Het bijschrift luidt: „Waar om laten ze ons nou ook niet het heelal ingaan? Wij zijn toch ook satellieten?" WASHINGTON, 14-10. De Ame rikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft medegedeeld, dat de helft der duizend man fede rale luchtlandingstroepen, die naar Little Rock, in de staat Arkansas, zijn gezonden om aldaar de orde te handhaven na de moeilijkheden die er waren gerezen ingevolge de op heffing van de rassenscheiding voor de tot dusverre uitsluitend door blanke leerlingen bezochte plaatse lijke middelbare school, weer naar hun garnizoen te Fort Campbell, in Kentucky, terug zullen worden ge zonden. Voorts zullen 8.500 leden van Ar kansas' nationale garde, die in fe derale dienst waren opgeroepen, naar hun haardsteden terugkeren. 1.800 gardeleden blijven nog in fe derale dienst. WASHINGTON. Te Washington wordt de gedachte geopperd dat het zenden van Egyptische troepen naar Syrië een onderdeel vormt van een zenuwenoorlog, die ten doel heeft het Turkse volk, dat aan de vooravond van algemene ver kiezingen staat, zich voor neutrali teit te doen uitspreken. Lester Pearson krijgt Nobelprijs OSLO, 14-10. Het Nobelcomité van het Noorse parlement heeft maandag meegedeeld, dat het de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar toekent aan de voormalige Canadese minister van Buitenland se Zaken Lester Pearson. De prijs bedraagt 208.628 Zweed- s kronen (ongeveer f 140.000, Het comité besloot de prijs voor 1956 niet toe te kennen. In november jl. tijdens de Suez- crisis vloog Pearson, zoals bekend, naar New York, waar hij voor de V.N. zijn plan uiteen zette voor een politiemacht der internationale or- gan.'satie, welke zich tussen de strijdende partijen zou moeten le geren. Het grootste contingent van de politiemacht wordt gevormd door Canadezen. Pearson heeft jarenlang onver moeibaar voor een permanente strijdmacht der V.N. geijverd. De vredesprijs ging in 1954 naar het Bureau van de Hoge Commis saris der V.N. voor Vluchtelingen zaken. In 1955 werd geen prijs toe gekend. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De sterrenwacht te Utrecht heeft in de vorige nacht de kunstmaan waargenomen en wel om 4 uur 44 min. 30 sec. in het ster renbeeld de Grote Beer. Men zag gedurende 3 seconden een licht st ipje als een heldere ster bewegen. Daarna werd het onzichtbaar, ver moedelijk door bewolking. TILBURG. In Tilburg kwam de 8-jarige ongehuwde bankemployé M. de Jong uit Tilburg in botsing met een bus van de BBA. De J. werd van de bromfiets geslingerd en overleed vrijwel onmiddellijk. Zijn 12-jarige duopassagier A. Da- men, eveneens uit Tilburg, werd met een hersenschudding in het St. Elisabeth-ziekenhuis opgenomen. IJMUIDEN. De derde zondag dat de Velser tunnels een essentieel on derdeel vormen van het Nederland se wegennet heeft het dit rijkswa- terstaatswerk weer niet aan be langstelling ontbroken. Telkabels verwerkten tussen de 20.000 en 25 duizend voertuigen, waarvan de meeste in de zonnige middag pas seerden. AMSTERDAM. De 54-jarige me vrouw A. M. F. uit Amsterdam is tijdens een autorit op de Overtoom plotseling onwel geworden. Zij reed tegen een langs de rijbaan gepar keerde vrachtwagen en werd over gebracht naar het Wilhelmina Gast huis. In de loop van de avond is zij daar tengevolge van een hersen bloeding overleden. ZWOLLE. Het vierjarig jongetje F. Volkerink te Witharen (gem. Ommen) is zaterdagmiddag, toen het onverhoeds de provinciale weg Ommen-Balkbrug overstak, door een passerende auto gegrepen en gedood. Overstromingen in Spanje Hefschroefvliegtuigen redden mensen MADRID, 14-10. De Spaanse stad Valencia, die een half miljoen in woners telt, is door overstromingen van de rest van Spanje afgesloten. Naar verluidt zyn tot dusver veer tig mensen verdronken. De vierduizend inwoners van de plaats Jerica, 65 km van Valencia, zijn gevlucht naar hoger gelegen terreinen. Stortregens hebben de rivier de Turia buiten haar oevers doen tre den. Op sommige plaatsen in Va lencia staat het water in de straten twee meter hoog. De meeste kleine boten in de haven zijn weggespoeld. Reddingboten worden thans over land van Alicante en andere plaat sen aan de oostkust naar Valencia vervoerd. In het gemeentehuis en andere openbare gebouwen zijn slachtoffers van de watersnood on dergebracht. Duizenden Valencia- nen zijn bovendien het slachtoffer Portret voor vlootvoogd In de recreatiezaal van de adel borsten van het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te den Helder, waar spreuken aan de wanden van De Ruyter en Tromp herinneren aan vlootvoogden uit vroeger eeu wen, stond zaterdagmiddag luite nant-admiraal b/d Conrad E. L. Helfrich, vlootvoogd tijdens de tweede wereldoorlog, naast zijn door de kunstschilder Piet van der Hen vervaardigd portret. Ter ge legenheid van de 70ste verjaardag van luitenant-admiraal Helfrich had een commissie onfier voorzit terschap van jhr. de Savornin Loh- man besloten dit portret te doen vervaardigen. De voorzitter heeft zaterdagmiddag het schilderij; aan de Koninklijke Marine aangeboden. De Zweden hebben zich zondag door middel van een volksstem ming uitgesproken voor een vorm van staatspensioen, die werd ver dedigd door de sociaal-democraten. Volgens dit plan moeten het huidi ge basispensioen en een aanvullend „dienstpensioen" tezamen 65 per cent van het gemiddelde jaarinko men over de 15 beste werkjaren van de gepensioneerde bedragen. Uit een spoorwegwagon, waar mee hout voor het Zuidslavische paviljoen op de wereldtentoonstel ling te Brussel was vervoerd, is zondag een 23-jarige Zuidslaaf uit Zagreb te voorschijn gekomen, die inmiddels om politiek asiel heeft gevraagd. van de Aziatische griep geworden. De weg van Valencia naar Ma drid is door het water te Bunol af gesneden. Honderden auto's zijn gestrand. Hefschroefvliegtuigen zijn ingeschakeld om geïsoleerde groe pen mensen te bevrijden. De havenplaats Sagunto, 25 km van Valencia, die door het water van de rivier de Palencia wordt bedreigd, is gedeeltelijk geëvacu eerd. Koningin Elizabeth in Canada OTTAWA, 14-10. Koningin Eliza- beth heeft in een rede voor de Ca nadese televisie verklaard te hopen, dat zij voortaan vaker Canada zal kunnen bezoeken en dan prins Charles en prinses Anna zal kun nen meenemen. Zij hoopte in 1959 het grote project om de St. Lau- rensrivier bevaarbaar te maken voor grote zeeschepen, te openen. DRACHTEN. Door het wegtrek ken van een doek die het woord „Rispinge" (het Friese woord voor „oogst") bedekte, heeft de minister president dr. W. Drees te Drachten het grote gemeentelijk bejaarden centrum van die naam geopend. Het moderne complex, bestaat uit een hoofdgebouw met 72 éénpersoons- en negen tweepersoonskamers, waaromheen 94 flatwoninkjes zijn gegroepeerd. ZUIDLAREN. Gisteravond heeft de heer H. Lems, voorzitter van de vereniging van importeurs van land- en tuinbouwwerktuigen de opening verricht van de negende land- en tuinbouwbeurs te Zuid laren, die deze maal, voor h'et eerst, een internationaal karakter heeft door deelneming van buitenlandse fabrikanten. In Westberlijn wordt er op ge wezen, dat de operatie voor de om wisseling der Oostduitse bankbil jetten reeds geruime tijd geleden moet zijn voorbereid, hetgeen blijkt uit het feit, dat de nieuwe bankbil jetten die van de oude alleen in kleur verschillen, het jaartal 1955 dragen. Paus Pius de Twaalfde heeft maandag de Nederlandse minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, in audiëntie ontvangen. Mej. Klompé heeft deel genomen aan het internationale congres van het lekenapostolaat te Rome. HET WAARNEMEN VAN DE KUNSTMAAN Men kan de kunstmaan op iedere heldere ochtend waarnemen om streeks kwart voor vijf. De baan gaat ongeveer door het uiteinde van de staart van de Grote Beer. Het voorwerp is even helder als de sterren van dit sterrebeeld en be weegt langzaam evenwijdig aan de gezichtseinder van links naar rechts; het blijft ongeveer een mi nuut zichtbaar. De ligging van de baan tussen de sterren is enigszins afhankelijk van de waarnemings plaats. De tijden komen elke dag een paar minuten eerder. Het hier beschreven voorwerp is het stuk van de vuurpijl dat de eigenlijke kunstmaan begeleidt. De bolvormige kunstmaan zelf is veel lichtzwakker en nauwelijks met het ongewapend oog waar te ne men; het komt elke dag voorbij om 4 uur 52 minuten Nederlandse tijd. Aldus deelt de Sterrenwacht te Utrecht mede. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Veel spraakzaamheid en veel f oordeel gaan zelden samen. Concert Haags Piano Trio uitgesteld Wtf vernemen dat het concert, dat heden (dinsdag)avond zou wor den gegeven door het Haags Plano trio, tot een nader bekend te maken datum is uitgesteld in verband met plotselinge ziekte van de concert pianist de heer Willem Hielkema. Reeds uitgegeven kaarten behou den hun geldigheid tot de komende uitvoering. De collectes voor het Bio-vakantieoord De in de Zierikzeese Concertzaal gehouden zomercollecte 1957 voor de Stichting Bio-vakantieoord heeft opgebracht f 72,67 (vorig jaar f 83,88). In bioscoop Bom te Haam stede bedroeg de opbrengst f 79,39 (vorig jaar f 48,79). Hiertoe is internationale conferentie nodig NEW YORK, 14-10. De Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft maandag, met vijftig stemmen vóór en negen onthou dingen, besloten het vraagstuk van het uitschrijven ener internationale conferentie, waarop een mogelijke herziening van het Handvest zou moeten worden bestudeerd, in haar volgende zitting opnieuw aan de orde te stellen. Aan de commissie, die voor dit doel in 1955 in het leven werd ge roepen, met als opdracht, in over leg met de secretaris-generaal, de Algemene Vergadering aanbevelin gen te doen betreffende datum, plaats en werkwijze van een derge lijke conferentie, is opgedragen de Assemblee in 1959 verslag van haar bevindingen uit te brengen. De Algemene Vergadering heeft met 39 tegen 16 stemmen, bij 13 onthoudingen, een aanbeveling van haar begrotingscommissie overge nomen, om het aandeel in de kos ten der Verenigde Naties, dat één staat voor zijn rekening neemt, op ten hoogste 30 procent te stellen. Het is nu zo, dat de Verenigde Staten een derde van de uitgaven der internationale organisatie voor hun rekening nemen. De vermin dering van de Amerikaanse bij drage zal geleidelijk geschieden. Speciaal openingsnummer Bjj gelegenheid van de ope ning van onze nieuwe zaak op vrijdag 18 oktober a.s., zal die dag een speciaal nummer verschijnen van de „Zierikzeesche Nieuwsbode". Dit nummer zal huis-aan- huis op geheel Schouwen- Duiveland worden verspreid. Hoewel advertenties worden aangenomen tot donderdag morgen 11.30 uur, wordt een vroeger indienen in dit geval zeer op prijs gesteld. DE DIRECTIE, i KERKRADE. Op het Dr. Ackens- plein te Kerkrade is de vijftigja rige wielrijdster H. door een vracht auto aangereden en op slag gedood. Aannemer krijgt opdracht voor zes woningen De raad der gemeente Seroosker ke kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. Klompe. Afwezig we gens ziekte was de heer J. Hanse Jz. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de commandant der regionale brand weer „Westelijk Schouwen", ge richt aan alle brandweer-comman danten van de kring, met het ver zoek om meer overleg en samen werking onderling. Uit het feit dat slechts twee brandweercommandanten op het schrijven hadden gereageerd, bleek dat de onderlinge verbondenheid wel verre te zoeken was. In dit ver band zei de voorzitter dat ook in deze gemeente de aktiviteit van het brandweerkorps vrijwel nihil te noemen is. Hij vond dit betreu renswaardig en stelde dan ook voor dat b. en w. overleg met de plaat selijke commandant zullen plegen teneinde meer leven in het korps te krijgen. De raad juichte dit voor stel toe en hoopte dat straks weer met animo en regelmatig oefenin gen zullen worden gehouden zodat op een krachtig geoefend korps kan worden gerekend. In bespreking kwam vervolgens een schrijven van de Beatrixschool naar aanleiding van de ingediende rapporten van de commissie van onderzoek naar de bestemming van het ziekenhuis Noordgouwe tot B. L.O.-school. Aangezieii het verbou wingsplan met begroting de raad nogal hoog voorkomt werd beslo ten voorlopig de algemene verga dering van de Beatrixschool af te wachten en naar aanleiding daar van de besprekingen voort te zet ten. Ingekomen was voorts een kos- tenbegroting van een bij de riool waterzuiveringsinstallatie te plaat sen bijgebouwtje voor opberging van enkele gereedschappen. B. en w. vonden dit „zeer eenvoudige" plan te duur en kregen daarom van de raad na enige discussie z.h.s. machtiging uit te zien naar een goedkopere oplossing. Tenslotte was er een schrijven ingekomen van de adoptiegemeen te Krommenie waarbij werd mede gedeeld dat nog een restant van de voor deze gemeente beschikbare adoptiegelden beschikbaar is. Ver zocht werd een bestemming aan te geven waarvoor deze gelden ge bruikt kunnen worden. Op voorstel van b. en w. werd besloten te ver zoeken de gelden voorlopig te re serveren. Als dan t.z.t. het dorps huis gebouwd wordt kan het geld voor dit project worden beriut. Met algemene stemmen besloot de raad het verzoek van de Z V U. om een bijdrage van 3 cent per in woner in de kosten van de jaar lijkse jeugdtoneelvoorstelling in te willigen. Besloten werd een subsidie te verlenen van f 25 aan de christelij ke middelbare landbouwschool te Middelburg voor de cursus '57-'58 wegens bezoek van 1 leerling uit de gemeente aan die school. De raad ging hierna over tot ver deling en toewijzing van enige per celen tuingrond bij de begraafplaats en aan de Frederikstraat. Tevens werd een nieuwe huurprijs voor de ze grond vastgesteld. Ook werden vastgesteld nieuwe huurprijzen voor de woningwetwo ningen aan de Dijkweg en aan de Schoolstraat, zulks m.i.v. 1 augus tus jl. Dit punt ontlokte nogal enige diskussie uit met betrekking tot het begrip „woongerief". Besloten werd de aannemer direkt opdracht te ge ven met de bouw van 6 woningwet woningen te beginnen nu de minis ter van Volkshuisvesting hiertoe machtiging heeft verleend. Ook deze vergadering kwam weer ter sprake het punt „bouw dorpshuis". B. en w. deelden mee nogmaals een nadere in schrijving te hebben ontvangen, n.a.v. het voor de derde maal gewijzigde plan. Echter werd weer niet tot gunning overge gaan daar deze wijzigingen niet door de raad werden aan vaard en de inschrijvingssom te hoog was. Men zal opnieuw wachten op een beter plan en een lagere inschrijving. Vervolgens werd overgegaan tot de gunning van het door de Gront- mij opgemaakte plan tot beplan ting van het sportterrein en de schooltuin, aan de fa. J. C. Braber te Renesse. De gemeenterekeningen 1954 en 1955 werden met de volgende cij fers (voorlopig) vastgesteld: Reke ning 1954: Gewone dienst: inkom sten f 67.146,71, uitgaven f 67.614,73 nadelig slot f 468,02. Kapitaaldienst Inkomsten f 374.331,31, uitgaven f 458 803,92, nadelig slot f 84.472,61. Rekening 1955. Gewone dienst: inkomsten f 85.669,05, uitgaven f 82.886,49, batig saldo f 2.782,56. Kapitaaldienst: f 648.921,93 aan in komsten, uitgaven f 983.699,51, na delig slot f 334.777,58. De heer Kloet (P.v.d.A.) bracht naar voren de wenselijkheid van een doelmatige terreinafscheiding bij de rioolwaterzuiveringsinstalla tie i.v.m. het verdrinkingsgevaar voor kinderen. Besloten werd de open ruimten van de installatie in zijn geheel af te schermen en bo vendien om de afscheiding vee-ke rend te maken. Voorts werd besloten naar aan leiding van een opmerking van vo rige spreker de toegangspaden van de woningen aan de Dijkweg op nieuw van grind te doen voorzien. Ook werd besloten - n.a.v. een opmerking van de heer M. J. Bouw man (C.H.) - om een eenvoudige drainering aansluitend op de riole ring aan te brengen op de Achter weg, gezien de wateroverlast ter plaatse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1