ranr lü&jl Minister over inlaatwerk in dam en proef bassin in Veerse Gat Het Deltaplan Weg Zierikzee-Noord Beveland niet in Rijkswegenplan Na bestudering van de Memorie van Antwoord gevoelde de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wetsont werp Deltawet, de behoefte om trent een aantal punten in nader mondeling overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat te tre den. Zo werd o.m. de vraag be sproken of de regering van mening is dat, wil de ontwikkeling van het Deltagebied op maatschappelijk, cultureel, sociaal en economisch terrein in goede banen geleid wor den, reeds in dit stadium tot de oprichting van een raad van advies (Deltaraad) moet worden overge gaan. De minister achtte de instelling van een aparte Deltaraad, bedoeld als adviescollege, niet gewenst. Overigens, aldus de bewindsman, zou dit initiatief tot het instellen van een dergelijke raad niet uit sluitend van hem kunnen uitgaan; hierbij zouden tal van ministers betrokken zijn. Uit de commissie werd gevraagd, of de regering zekerheid kan ge ven, dat thans spoedig - met het oog op een proefondervindelijke bestudering van de mogelijkheid van verplaatsing van de oester- kweek en de mosselverwatering - met het aanbrengen van een inlaat werk in de afsluitdam en de in richting van een proefbassin met geulen bij 'Veere een begin zal wor den gemaakt. De minister antwoordde, dat het "stellig mogelijk is, dat een inlaat ten dienste van proefnemingen in zake de oestercultuur en de mos selverwatering gemaakt wordt. On derzoekingen op vrij grote schaal kunnen nl., indien men wil nagaan, of overplaatsing van de oestercul tuur naar de Grevelingen mogelijk is, alleen in het Veeregat worden uitgevoerd. Laboratoriumproeven zijn daartoe niet voldoende. Richt men het Veeregat nu in voor oes- terproeven, dan kan men daarvan tevens gebruik maken voor proef nemingen met kunstmatige verwa tering van mosselen. Het aanbren gen van een schutsluis in de dam door het Veeregat is technisch wel niet volstrekt onmogelijk, doch wel bezwaarlijk en vooral zeer duur. De daaraan verbonden meerder kosten achtte de minister niet ver antwoord. Het inlaten van water zal dus door middel van hevels over de dijk heen moeten plaats vinden. Ten aanzien van de proeven in zake de oestercultuur merkten som mige leden der commissie op, dat men in de kringen der belangheb benden hieromtrent weinig ver wachtingen koestert. Wegenplan Uit de commissie werd gevraagd of de regering voornemens is het volledige wegenplan voor het Del tagebied aan de Staten-Generaal voor te leggen. Ook zou men gaar ne vernemen, welke wegverbindin gen in het Rijkswegenplan 1958 zullen worden opgenomen. Nog werd opgemerkt, dat de regering rijkswegen wil aanleggen, aanslui tende op de grote dammen; waar om wil zij dit niet eveneens doen met de wegen, aansluitende op de dammen van het Drie-eilanden plan? De minister antwoordde, dat het rijkswegenplan krachtens de mo torrijtuigenbelastingwet door de Kroon, Gedeputeerde Staten ge hoord, wordt vastgesteld. Hij zag geen voldoende aanleiding t.a.v. de wegen in het Deltagebied een an dere procedure te volgen dan t.a.v. het rijkswegenplan in het algemeen. Het was niet zijn bedoeling een weg van Zuid-Beveland over Noord-Beveland naar Zierikzee op het rijkswegenplan te brengen. De Britse koningspaar naar Canada vertrokken LONDEN, 12-10. Koningin Eli zabeth van Engeland is zaterdag ochtend, vergezeld door haar echt genoot, de hertog van Edinburgh, per vliegtuig uit Londen naar de Canadese hoofdstad Ottawa ver trokken. Het Britse koningspaar, dat ruim dertien uur na zijn ver trek in Ottawa werd verwacht, zal een officieel bezoek van tien dagen aan Canada en de Verenigde Sta ten brengen. Gezagvoerder van het vliegtuig is de 51-jarige Zuid-Afrikaan Gor don Store, die sinds 1939 vluchten boven de Atlantische oceaan, waar hij 332 maal overheen is gevlogen, maakt. Er bevindt zich een beman ning van tien koppen aan boord. „Shackleton"-vliegtuigen van het kunstcommando der Britse lucht macht zullen patrouillevluchten tot de dertigste lengtegraad uitvoeren, waar hun taak wordt overgenomen door toestellen van de „Royal Ca nadian Airforce". De koningin en de hertog van Edinburgh reizen in het achterste gedeelte van het vliegtuig, waarin zich onder meer een kleedkamer en twee eettafels bevinden. daartoe nodige dam door de Oos- terschelde van Colijnsplaat naar Zierikzee komt trouwens in het Deltaplan niet voor. De wegen aan sluitende op de grote dammen, zul len voor het doorgaande verkeer van meer betekenis zijn dan die, welke zullen aansluiten op de Zandkreekdam. De eerstbedoelde wegen komen daardoor meer in aanmerking om in het rijkswegen plan te worden opgenomen. Zwakke plekken Kan de regering, zo werd verder gevraagd, een overzicht geven van de zwakke plekken, die in de zee waterkeringen - ook buiten het Deltagebied - thans nog bestaan, en van de plannen voor de verbete ring daarvan? Over welke plekken bestaat verschil van mening tus sen het Rijk enerzijds en de pro vinciën en waterschappen ander zijds en welke zijn de gevolgen hiervan? Gesteld kan worden, dat in de provincies Noord- en Zuid-Holland geen zwakke plaatsen meer aan wezig zijn en dat in Noord-Brabant de verbetering dezer plaatsen in uitvoering is dan wel dat in begin sel daartoe is besloten. In Zeeland worden goede vorderingen gemaakt met de verbetering. In Friesland en Groningen zijn nog enkele zwakke plaatsen aanwezig. Gedeel telijk wordt het vraagstuk hier be ïnvloed door de plannen met de Lauwerszee. BRITSE PREMIER OVER HET VERSCHIJNSEL COMMUNISME IN DE WERELD ..Daden vormen de enige realiteit" BRIGHTON, 12-10. „Het com munisme heeft elk onderscheid dat vroeger gemaakt werd tussen oor log en vrede weggevaagd. Het com munisme betekent een voortdu rende oorlog", aldus heeft premier MacMillan zaterdagmiddag op een openbare bijeenkomst na afloop van het jaarlijkse congres van de Britse conservatieve party te Brigh ton verklaard. Hij zei dat het communisme niet alleen van buitenaf maar ook van binnenuit, door middel van propa ganda en intimidatie, het westen tracht te verzwakken. Daarnaast ageert het communisme ook in ge bieden, welke van vitaal belang zijn voor de westelijke mogendheden, zo vervolgde de premier. Hier wer den nationalisten bewapend om communistische doeleinden te die nen. Tegen deze taktiek moest het westen zich met alle middelen ver zetten. In dit verband merkte McMillan op, dat „vreedzame coëxistentie" iets goeds is, zolang deze samenle ving inderdaad vreedzaam is en de ene partij de positie van de andere Pinay de nieuwe Franse formateur President Coty heeft vrijdag An- toine Pinay aangezocht als kabi netsformateur. Pinay, een conser vatieve leider en oud-premier, heeft de opdracht aanvaard. Pinay, die 58 jaar is, is de derde formateur in de huidige crisis, die vrijdag reeds elf dagen duurde. Hij verklaarde na zijn onderhoud met de president, dat hij alleen een re gering wil vormen als hij kan reke nen op de steun van de meerder heid in de Nationale Vergadering. Chroesjtsjef zou toe nadering tot V.S. willen Aneurin Bevan, de woordvoerder van de Britse Labourpartij op het gebied van de buitenlandse politiek heeft vrijdag in een Brits televisie program verklaard, dat de Russi sche partijleider Chroesjtsjef ten zeeste verlangt naar een betere ver standhouding met de Ver. Staten. Chroesjtsjef had dit onlangs, toen Bevan hem in de Sowjet-Unie be zocht, verklaard. Bevan meende, dat de Sowjet- leiders op het gebied van de bui tenlandse politiek veel meer zelf vertrouwen schijnen te hebben ge kregen. Chroesjtsjefs voornaamste zorg is, dat een der huidige geschil len in de wereld, als zij niet tijdig bijgelegd worden, een wereldbrand zou kunnen veroorzaken, aldus Be van. Zo geloofden zij volgens hem, dat bv. de Eisenhowerleer voor het midden-oosten gevaarlijke inciden ten tot gevolg zou kunnen hebben. Huwelijk in Perzië De 17-jarige dochter van de sjah van Perzië, prinses Sjahnaz, is vrij dag in het huwelijk getreden met de 29-jarige Ardasjir Zahedi, zoon van de vroegere premier Zahedi. De prinses is de dochter van de sjah uit diens eerste huwelijk met prinses Fawzia, de zuster van ex- koning Faroek van Egypte. Het huwelijk werd vrijdag - de geboortedag van de profeet Mo hammed - te Teheran in het mar meren paleis gesloten. Yvonne Dionne, een van de Ca nadese vijfling, waarvan nog vier gezusters in leven zijn, ligt ziek met griep, waarbij complicaties zijn opgetreden. De toestand van de 23- jarige Yvonne, die verpleegster is, werd door de dokter ernstig maar niet hopeloos genoemd. Zoals ge meld is een ander van de vijfling, Annette, vrijdag in het huwelijk getreden als de eerste van de ge zusters die trouwde. niet poogt te ondermijnen door komplotten en intriges. „Wij moe ten tegelijk geduldig en verstandig zijn. Wij moeten rustig nagaan wat de bedoelingen en de methoden van onze tegenstanders zijn en niet het geen we graag zouden willen voor de werkelijkheid aanzien. Alleen daden en niet woorden vormden de enige realiteit", aldus de premier. A-griep in Europa Eén op de vijf Parijzenaars lijdt aan griep. De Franse hoofdstad telt vijf miljoen inwoners. Ook in talrijke streken van de Sowjet-Unie woedt de Aziatische griep. Het gehele medische appa raat is gemobiliseerd. Artsen, ver pleegsters, personeel dat te maken heeft met de produktie en verkoop van levensmiddelen, P.T.T.-ambte- naren en het personeel van trans portondernemingen zullen met voorrang tegen de ziekte worden ingeënt. In Engeland en Wales heeft» de A-griep de vorige week aan 442 mensen het leven gekost. De week daarvoor waren er 282 slachtoffers. Tot dusver heeft influenza dit jaar in Engeland en Wales 1.196 slacht offers geëist. In dezelfde periode vorig jaar waren er 1.078 gevallen met dodelijke afloop. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRAVE. De heer Roetgerink uit Borne is bij een verkeersongeval bij Grave om het leven gekomen. Op de rijksweg Nijmegen-Den wilde de chauffeur van een trailer 'n inrit inrijden, waarbij hem voor rang werd verleend door een vrachtauto, komende uit de rich ting Nijmegen. Achter deze vracht auto kwam een personenwagen. De chauffeur van deze personenauto heeft de trailer niet opgemerkt, zodat een hevige botsing tussen trailer en personenauto het gevolg was. R. die achterin de personen auto zat werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Nijmegen is overle den. UTRECHT. De kunstmaan is op het begeleidend scherm op de ster- rewacht te Utrecht waargenomen. Te 4 uur 50 minuten 12 seconden Nederlandse tijd passeerde hij za terdagochtend even ten zuidwesten van de laatste ster van de staart van de Grote Beer; een minuut la ter ging hij langs de ster Beta van de Leeuw. DOKKUM. De 57-jarige veehou der A. Hiemstra uit Dokkurh is vrijdagmiddag door het slippen van zijn motor tegen een vrachtauto gebotst en op slag gedood. EINDHOVEN. Op de Leender- weg is het 5-jarig meisje A. Smits uit Eindhoven, toen het plotseling de autoweg overstak, gegrépen door een auto uit Gouda. Het kind was vrijwel op slag dood. 't BILDT. Op het wad nabij Zwarte Haan, onder de gemeente 't Bildt (Fr.) is het stoffelijk over schot gevonden van de 45-jarige P. B. Kuiken. In de nacht van woens dag op donderdag was K. met zijn slikslede naar zijn in zee gelegen boot gegaan om daar de netten te lichten. Waarschijnlijk heeft hij door de dichte mist de boot niet kunnen vinden en is op het wad verdwaald. De 50-jarige mevrouw Rhonda Belle Martin is vrijdag te Mont gomery (Alabama) op de elektri sche stoel ter dood gebracht. Zij heeft bekend drie echtgenoten, haar moeder en drie van haar kin deren te hebben vergiftigd. Onder zeer grote belangstelling heeft de mitiister van Verkeer en Wa terstaat mr. J. Algera, te Brouwershaven de in het havenkanaal ge bouwde keersluis officieel in gebruik gesteld. Met vaardigheid hanteerde de minister de zwengel waarmede de zware deuren worden dichtge draaid. Geheel rechts ziet men de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die later - in een toe spraak, herinnerde aan de eerder onder allerlei andere omstandigheden (na de bevrijding en kort na de ramp) door hem aan Brouwershaven gebrachte bezoeken. (Eigen foto). Onverhoedse maatregel OOSTDUITSERS MOESTEN ZONDAG ALLE BANKBILJETTEN INLEVEREN Actie gericht tegen „monopolisten" BERLIJN, 13-10. Alle Oostduitse bankbiljetten moesten zondag, van 12.00 tot 22.00 uur, worden inge wisseld, aldus heeft premier Otto Grotewohl in een uitzending van alle Oostduitse radiostations be kendgemaakt. Voor iedere ingele verde oostmark krijgt men een nieuwe terug. Het kabinet had in de nacht tot de maatregel besloten. Grotewohl zei, dat deze nodig was geworden om de Oostduitse be volking en economie te beschermen tegen manipulaties en speculaties van „monopolisten en militaristen in west-Duitsland en west-Berlijn. Hij vroeg de Oostduitsers alleen biljetten die in hun eigen bezit zijn in te wisselen en geen biljetten van anderen. „Wij weten reeds lang, dat mo nopolisten en militaristen in west- Duitsland in het bezit zijn van be paalde hoeveelheden marken van Egyptische troepen stromen Syrië binnen CAIRO, 13-10. Eenheden van de Egyptische strijdkrachten zyn zon dagmiddag in de Syrische haven Latakieh ontscheept, in overeen stemming met het mUitaire bond genootschap tussen Syrië en Egypte - aldus meldt radio-Cairo. De Egyptische radio bericht ver der, dat verscheidene eenheden van de Egyptische vloot zich in Lata kieh bevinden en er voor onbe paalde tyd zullen blijven. Sinds midden-september zyn Egyptische versterkingen onafgebroken Syrië binnengestroomd, teneinde het de fensieve vermogen van Syrië te vergroten, aldus radio-Cairo. de (Oostduitse) circulatiebank en dat zij ermee speculeren. Zij ge bruiken .dit geld voor pogingen om onze economie in de war te sturen en om hun organisaties van agen ten te financieren. Het doel van de regeringsmaatregel in 't (Oostdui- se) geld in handen van de west- Duitsers en west-Berlijnqrs waar deloos te maken. De inwisselings operatie moet snel gebeuren, opdat deze Westduitse bezitters van (Oostduitse) bankbiljetten geen ma nier kunnen vinden om ze tegen nieuwe bankbiljetten in te wisse len". Employé's van banken, ambtena ren van ministeries en plaatselijke autoriteiten kregen opdracht om negen uur op hun werk te zijn om te helpen bij de inwisselingsopera tie. Iemand die bankbiljetten wet tig in zijn bezit heeft, zou geen ver lies lijden. Alle spaartegoeden zul len in de nieuwe bankbiljetten be schikbaar zijn. De Oostduitse bevolking was vol komen verrast door het regerings besluit. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist; morgen overdag opkla ringen en droog weer; weinig wind en weinig verandering in tempera tuur. 15 okt. Zon op 7.06, onder 17.49. Maan op 22.26, onder 13.25. Laatste kwartier: 16 okt. te 14.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 okt. 6.50 v.m. 19.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 okt. 6.26 v.m. 18.44 n.m. Doodtij: 18 oktober. Springtij: 25 oktober. HET WEEROVERZICHT Gedurende het weekeinde wist het fraaie najaarsweer zich te handha ven. Dit hield verband met 'n hoge- drukgebied dat zich zaterdag en zondag van Ierland o*er Duitsland naar Rusland verplaatste en dat versterkt werd door een nieuw hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee. Aange zien boven onze omgeving de stag nerende lucht vochtig is, vormde zich in de avond en nacht op vele plaatsen een dichte mist, die in de ochtend bijna overal weer oploste. Overdag stegen de temperaturen tot ongeveer 15 graden. Op de oceaan ont.wikkelde zich een omvangrijke en diepe depressie waarvan het centrum bij de zuid punt van Groenland is aangekomen. Deze depressie zal morgen nog wei nig invloed uitoefenen op het weer in west-Europa, waardoor het rus tige najaarsweer voortduurt. DREISCHOR De collekte ten bate van de Reclassering heeft in deze gemeen te opgebracht f 54,47, door de col- lektanten mevr. C. van der Werf- Vane, mevr. M. de Bil-de Jong, Wim en Kees Kommer, Nelly en Wim Hage, Dies en Wim van Fe- lius en Cor van der Linde. Personenauto reed in liet Albertkanaal Zes inzittenden verdronken MAASTRICHT, 13-10. Vanmor gen omstreeks negen uur is een grote personenauto met zes perso nen uit Maastricht in het Albert kanaal gereden nabij de sluis van Ternaaien ter hoogte van de stop van Ternaaien. Onmiddellijk inge stelde reddingspogingen van om liggende schippers faalden omdat de auto te diep onder water lag. Later heeft een duiker van de dienst van de scheepvaart een ka bel om de auto weten te bevestigen doch pogingen om de auto door middel van vrachtwagens uit het water te trekken mislukten door dat de kabel brak. Tenslotte heeft men, zes uur na het ongeval, met twee nieuwe kabels en met man kracht de auto op het droge ge bracht. Alle zes inzittenden bleken verdronken. Het waren de heer Fr. S. Lejeune, 63 jaar, van beroep leidekker, zijn 61-jarige echtgenote M. H. Lejeu- ne-Krans, de 63-jarige mevr. E. M. Kerbusch-Kraft, haar 17-jarige dochter M. Th. G. Kerbusch en een jong echtpaar Linders-Rondaghs. De jonge vrouw was een nichtje van mevrouw Lejeune. Het gezel schap was op weg naar Luik. Men is vermoedelijk door de dichte mist die er heerste te water gereden. FEUILLETON Y door JOKE DE VALK 70 „Ga zitten", zegt hij met toonlo ze stem, en wijst naar één der fau teuils bij de haard. De fauteuil, waar Hanneke doorgaans placht te zitten. „Wat wil je drinken? Ik heb theeHet meisje is net naar huis". „Graag een kop thee", zegt ze. Ze kijkt naar hem, hoe hij vrij han dig de thee inschenkt en een schaaltje met koek voorhoudt. Als hij eindelijk zit en ze van haar thee genipt heeft, kijken ze elkaar aan. Er komt even een flauwe glimlach over zijn gezicht. En nu ziet ze het: hij is oud geworden. Er zijn scher pe trekken in zijn gezicht, die er nooit waren. Ze ziet zelfs, dat zijn haren bij de slapen grijs zijn ge worden. „Dus je komt als pleitbezorgster van Hanneke?" vraagt hij, niet on vriendelijk. „Hanneke weet niet, dat ik naar je toe ben, Jan", zegt ze zacht. „En ik wil ook geen pleitbezorgster zijn. Ik wil alleen maar wat vertellen uit haar leven". Hij wuift met zijn hand. „Ik weet misschien meer dan jij denkt. Er is een reclasseringsrapport bij haar dossier en ik heb het helemaal ge lezen. Haar verleden is voor mij een open boek. Ik weet dus ook, waarvoor ze terecht gestaan heeft en waarvoor ze veroordeeld is. Op zichzelf betekent het natuurlijk weinig. Het was haar fout, dat ze het me niet verteld heeft". „Ach Jan, wie maakt er geen fou ten in zijn leven? En heb jij haar wel eens in de gelegenheid gesteld, wat van haar verleden te vertellen. Heeft ze zelf niet verschillende malen tot je gezegd, in de tijd, toen je haar vroeg je vrouw te worden: Wat weet je van me?" Hij knikt. „Ja, dat weet ik wel. Misschien is het mijn fout geweest, dat ik haar niet de gelegenheid heb gegeven uit te praten. Misschien speelde ik toen teveel de verliefde jongeling. Josienje zult het niet kunnen begrijpen, maar ik heb in gedachten de paden aangebeden, waarop zij gelopen heeft. Toen, die zomer in Lunteren. Kun jij je voor stellen, wat ze voor mij heeft be tekend?" „Ja, Jan, dat kan ik zo goed be grijpen, omdat ik zelf ook iemand zielslief heb. Flip is een man uit duizenden en in jullie karakters is niet zoveel verschil. Maar je ver telde zoëven, dat je misschien meer van haar verleden weet dan ik. Misschien staan er in het dossier ook wel bijzonderheden over haar verblijf bij mevrouw De Geest van Swinderen?" Dubois fronst zijn wenkbrauwen. „Mevrouw De Geest van Swinde ren? Wat heeft die ermee te ma ken?" Ze schudt haar hoofd. „Dan weet je waarschijnlijk toch niet alles, Jan. Je weet, welke straf Hanneke had, nietwaar? Zes maanden, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. Weet je waar Hanneke was gedu rende die drie proefjaren? Juist, bij mevrouw De Geest van Swin deren, de presidente van de reclas sering hier ter plaatse. Drie maan den zat ze in een gevangenis om daarna nog eens drie jaren opge sloten door te brengen en om ge ëxploiteerd te worden door een vrouw die voor het oog van de wereld een weldoenster is, die zo ontzettend veel voor ontslagen vrouwelijke gevangenen doet, maar in werkelijkheid al die jaren niets anders gedaan heeft dan op hen parasiteren". „Josien, dat kan ik niet geloven". „Ik kon het evenmin, Jan. Maar Hanneke heeft me verteld, wat ze daar heeft doorgemaakt. Drie jaren gewerkt tegen een hongerloon, waarvan grote bedragen werden afgetrokken, zg. voor dienstkleding, en waar ze ieder kopje en schaaltje, dat ze brak, moest vergoeden, waar ze geen enkele vrije avond had, laat staan een vrije dag, waar ze kon werken van de vroege morgen tot de late avond, waar ze aanvanke lijk niet eens in haar vrije tijd stu deren mocht, omdat ze immers geen vrije tijd had. kortom, waar ze tot en met is uitgebuit door een vrouw, die in naam een dame was, tegen wie iedereen met achting op zag. die hevig aan liefdadigheid en reclassering deed, maar die in wer kelijkheid een sadiste, een verfijn de sadiste was, die ieder vergrijp van de onder haar toezicht geplaat ste ex-gevangenen zwaar strafte en te hooi en te gras dreigde met de bekende stok achter de deur: als je liever weer naar de gevangenis terug wilt...." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2