y - J Een en twintig landen dienen ontwapeningsresolutie van zes punten in De kansen voor het ruimteverkeer RAPPORT VAN HAMMARSKJOELD Atoomoven liep uit de hand GRIEPEPIDEMIE HEEFT HAAR HOOGTEPUNT VRIJWEL BEREIKT A.B.V.A. teleurgesteld over de kwestie ainbtenarensalariëring De olie in de Sahara Bij mist: groot licht 600.000 MEISJES EN JONGENS GAAN MORGEN OP PAD MET KINDERZEGELS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een nieuwe poging Eerste maatregelen voor gedeeltelijke ontwapening In de politieke commissie van de V.N. hebben vrjjdag 21 landen, w.o. de V.S., Engeland, Canada en Ne derland, een resolutie ingediend in zake de ontwapening. Hierin wordt gezegd, dat er maat regelen voor een gedeeltelijke ont wapening kunnen worden genomen, welke voor een verdere ontwikke ling op dit gebied kunnen verge makkelijken. Op de betrokken staten, en in het bijzonder op die landen welke zijn vertegenwoordigd in de sub commissie voor ontwapening, wordt een beroep gedaan om met voor rang te trachten tot een akkoord te komen over een zestal punten. Deze punten zijn: 1. De onmiddellijke opschorting van de proeven met kernwapens en de spoedige instelling van een doeltreffende internationale controle, o.a. door middel van inspectieposten in de V.S., de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, in gebieden in de Stille oceaan en voor zover nodig op andere plaatsen. 2. De beëindiging van de produk- tie van splijtbare materialen voor militaire doeleinden en het voortaan aanwenden van der gelijke materialen onder inter nationaal toezicht voor uitslui tend niet-militaire doeleinden. 3. Het verminderen van de voor raden kernwapens door middel van een programma om, op ba sis van wederkerigheid en on der internationaal toezicht, de splijtbare materialen, die in wa pens zijn verwerkt, op vreed zame wijze te gebruiken. 4. Het verminderen van de strijd krachten en de bewapening door 'middel van regelingen, welke voldoende garanties bevatten. 5. Het geleidelijk instellen van een stelsel voor inspectie te land en vanuit de lucht om verrassings aanvallen te voorkomen. 6. De gezamenlijke bestudering van een inspectiesysteem, dat ten doel heeft te verzekeren, dat er alleen voor vreedzame en we tenschappelijke doeleinden voor werpen door de ruimte worden gezonden. De ontwerp-resolutie is afkom stig van Argentinië, Australië, Bra- Volgens een artikel van de Rus sische natuurkundige Lebedef in de „Izwestia", is thans reeds bewezen, dat het binnenkort mogelijk is la ding naar de interplanetaire ruimte over te brengen. De hoeveelheid kan in de tonnen lopen. Lebedef baseert deze stelling op het feit, dat delen van de raket, waarmee de kunstmaan naar de ruimte is gezonden, tezamen met de aardsatelliet in de ruimte blij ven, hoewel zij veel zwaarder zijn dan de kunstmaan. Het hoofd van de afdeling ruimte vaart van de Amerikaanse Good- Year-vliegtuigfabriek, Farrell Ro- mick, heeft vrijdag te Barcelona voorspeld, dat over acht of tien jaar bemande raketten naar de maan.kunnen vliegen. Met een door Romick voorgesteld type raket zou zowel dé heen- als de terugreis vijf dagen vergen. 's-GRAVENHAGE. Het ligt in het voornemen van H.K.H. Prinses Beatrix op dinsdag 29 oktober het „Polio-revalidatiecentrum Delft en omstreken" officieel te openen. Dit polio-centrum met dagbehandeling is gehuisvest in een vleugel van de Van der Woudenstichting aan de Paardenmarkt te Delft. Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal der V.N., heeft in een zaterdag gepubliceerd rapport over de internationale politiemacht ver klaard, dat haar bestaan „een der voorwaarden blijft voor het bewa ren van de rust langs de grenzen tussen Egypte en Israël". In het rapport, dat naar ver wachting begin november door de Algemene Vergadering der V.N. zal worden behandeld, wordt voorts gezegd, dat de rust elk ogenblik „abrupt kan worden verbroken". Aangaande de financiering van de politiemacht zegt de secretaris generaal, dat tot dusver door de leden der volkerenorganisatie in zeer beperkte omvang is gerea geerd op het verzoek tot vrijwil lige bijdragen. Hierin lag een ern stig gevaar. Hammarskjoeld vroeg de Alge mene Vergadering om toestemming voor het uitgeven van ten minste 24 miljoen voor het politieleger tot het einde van dit jaar. Woensdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Amsterdam de offi ciële opening verricht van de sportschool „Ad Astra" aan de Vondel straat. - De foto laat zien hoe de Prins de school op originele wijze opende door het demonstreren van de Japanse sportgroet, op de judo- mat gezeten tegenover de directeur van de school, (links) de heer D. H. Vollenhoven. Prins Bernhard draagt hier de judogi, het judojack, dat de heer Vollenhoven hem hij deze gelegenheid aanbood. zilië, Canada, Columbia, Cuba, de Dominicaanse Republiek, Ecuador, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hon duras, Italië, Liberia, Laos, Neder land, Nicaragua, Panama, Para guay, Peru, Tunesië en de V.S. De drieduizend personeelsleden van de plutoniumfabriek bij Car lisle in Engeland, hebben vrijdag bevel gekregen speciale veiligheids maatregelen in acht te nemen, om dat uraniumpatronen in een reac tor overhit zijn geraakt. Deskundigen hebben onmiddel lijk een onderzoek ingesteld in de fabriek en omgeving om na te gaan of de radio-activiteit in de omge ving is toegenomen. Volgens de jongste berichten is er te weinig radio-actief materiaal ontsnapt om de omgeving in gevaar te brengen. Men gelooft, dat ook de verspreide hoeveelheid radioactief materiaal op het fabrieksterrein niet gevaar lijk is. Hij verried zichzelf Een dief, die zich in een ju welierszaak van Milaan met succes had laten insluiten en die bezig was dit welslagen concrete vorm te geven door zich zoveel mogelijk kost baarheden toe te eigenen, kreeg de schrik van zijn le ven toen een wekker, die hij argeloos onder zijn jas had gestoken onverwachts afliep. Veel tijd om van zijn schrik te bekomen kreeg hij niet, daar de politie snel ter plaat se was. H.M. Koningin Juliana heeft woensdagavond in de Stadsschouwburg te Antsterdam de jubileumvoorstelling bijgewoond, welke Charlotte Kohier dadr gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als voordrachts kunstenares. - De foto laat zien hoe de landsvrouwe Charlotte Kohier voor haar vertrek uit de schouwburg hartelijk feliciteerde. m Het symfonie-orkest van New Orleans heeft besloten, dat het een 22-jarige negerzangeres niet kan begeleiden, doordat een wet van de staat Louisiana rasvermenging ver biedt. Het meisje, Barbara Ann Remo, was gekozen op audities, die in de gehele staat gehouden waren. Tot nu toe 200 sterfgevallen gemeld Omtrent de ontwikkeling van de influenza in ons land kan op grond van de by de geneeskundige hoofd inspectie binnengekomen meldin gen worden geconstateerd, dat de epidemie haar hoogtepunt vrywel heeft bereikt en dat er op sommige plaatsen, met name in het centrum van het land, sprake Is van een dui- deiyke afname, zo wordt medege deeld van de zUde van het mini sterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Dit is wel in overeenstemming met mededelingen uit verscheidene bedrijven, waar het aantal als her steld gemelden groter is dan het aantal nieuwe ziekmeldingen. In vele ziekenhuizen worden wel iswaar meer personen opgenomen, maar gelet op het grote aantal zie ken is de grotere opname in zieken huizen niet verontrustend. Bij de geneeskundige hoofdin spectie zijn uit de opeenvolgende weken in absoluut aantal circa 200 sterfgevallen bekend geworden. In aanmerking nemende, dat een groot deel van de bevolking aan de ziekte lijdende is of lijdende is geweest, betekent dit niet dat de griep een meer kwaadaardig karakter heeft gekregen. Bovendien bleek, dat vele overledenen ook nog lijdende wa ren aan andere aandoeningen, zo dat bij hen de influenza niet als de uitsluitende oorzaak van de dood moet worden aangegeven. De behandeling die door huis artsen en in ziekenhuizen aan de zieken, die lijden aan een compli catie van de influenza, kan worden gegeven, heeft ongetwijfeld vele le vens gered. Afgewezen voorstellen goede gespreksbasis De Bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft ineen bijeenkomst ter bespreking van de salarispositie van het overheids personeel een resolutie aangeno men. Gehoord de uiteenzettingen van het hoofdbestuur omtrent de stap pen, welke zijn ondernomen, ten einde ook voor de lagere en mid delbare ambtenaren een redelijke compensatie te verkrijgen, en ken nis genomen hebbende van de hou ding door de vertegenwoordigers der regering daartegenover aange nomen, is de Bondsraad van oor deel, dat de door de regering afge wezen voorstellen zeker een basis vormen waarop overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De Bondsraad betreurt ten zeer ste het negatieve standpunt, inge nomen door de regeringsvertegen woordigers tegenover de suggesties van de organisaties en spreekt daarover zijn verwondering en misnoegen uit. Het bedrijf der Coöperatieve Arnhemse Melkinrichting en Zui velfabriek, de „Camiz", dat in de oorlog werd verwoest en waarvan de herbouw ongeveer tien jaar ge duurd heeft, is officieel geopend door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, drs. S. L. Mansholt. De minister merk te in zijn toespraak o.m. op dat dit bedrijf als een voorbeeld in ons land mag worden gezien. K.N.A.C. vraagt borden „Maximum 70 ltm/u" 's-GRAVENHAGE, 12-10. De KN AC heeft een brief gezonden aan de colleges van Gedeputeerde Sta ten, waarin wordt gevraagd de we gen, die voor een snelheidslimiet van 70 km per uur 'in aanmerking komen, vóór 1 november a.s. aan te wijzen. De KNAC vraagt dit, omdat na 1 november in Nederland binnen de bebouwde kommen nergens har der dan 50 km. per uur gereden mag worden. Daarop is echter één uitzondering mogelijk. Langs be paalde grote verkeersaders, zoals doorgaande routes kunnen borden worden geplaatst met „Max. 70 km./u. toegestaan". Aan de colle ges van Gedeputeerde Staten is de taak om aan te wijzen waar deze borden kunnen komen (voor zover het tenminste gaat over wegen, die niet onder beheer van het Rijk zijn) i Het echte gaat nooit voor 1 het nageslacht verloren. De Franse minister voor de Sa hara, M. Lejeune, heeft tijdens een lunchbijeenkomst te Parijs ver klaard, dat Frankrijk in 1960 min stens 10 miljoen ton olie uit de Sa hara zal kunnen winnen. Lejeune zeide, dat de exploitatie van de woestijn geen zelfzuchtige onderneming moet zijn, maar moet bijdragen tot verhoging van de le vensstandaard van de plaatselijke bevolking. Frankrijk wenst de na burige landen en ook landen van het westen hiermede te associëren. De landen van Amerika schijnen er thans belangstelling voor te heb ben, daar zij zich ongetwijfeld be wust zijn van de „broosheid" van de toestand in het midden-oosten, zo zeide minister Lejeune. Weer vliegende schotels SUVA, 10-10. Vier bewoners van de F idsji-eilanden, die in een kleine boot van het ene eiland naar het andere voeren, hebben naar hun zeggen een vliegende schotel gezien, die daalde tot enkele meters boven het waterop pervlak. Het toestel, dat be mand leek, liet een fel licht op hen schijnen, dat hen duizelig maakte. Na korte tijd verdween de schotel uit het gezicht. De vier mensen die het verschijnsel gezien hebben, wonen in een deel van de eilandengroep waar geen lectuur of beeldverha len over vliegende schotels zijn doorgedrongen. Hun ver slagen van de belevenis wij ken op geen enkel punt van elkaar af. De verkeersgroep van de Rijks politie te Tilburg heeft vrijdag in slechts enkele uren tijds niet min der dan 42 automobilisten bekeurd wegens het - tijdens mist - rijden zonder groot licht te voeren. Dit aantal zou nog aanzienlijk groter zijn geweest, zo deelde men mede, indien de weersomstandigheden het mogelijk hadden gemaakt alle over treders aan te houden. 's-GRAVENHAGE. In aanwezig heid van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt, zal op maandag 21 oktober te Emmeloord het kantoorgebouw van de Keu ringsdienst Noord-Ooostpolder van de N.A.K. officieel in gebruik ge nomen worden. Opbrengst in 1956 bedroeg f 1.8 miljoen AMSTERDAM, 12-10. Met ingang van dinsdag 15 oktober a.s. komen ze weer aan de huizen in alle Ne derlandse steden, dorpen en ge huchten. Al jaren komgn ze om streeks deze tijd - men rekent er al min of meer op - in steeds groter getale en' met steeds toenemend succes. Ditmaal zijn het geen half miljoen zoals vorig jaar, maar ruim 600.000 jongens en meisjes, leerlin gen van ruim 6900 scholen van alle richtingen, die van dinsdag a.s. af de bestellingen komen noteren voor het bekende zakje een gul den) met kinderpostzegels of de even dure mapjes met de prent briefkaarten „voor het kind". De totale opbrengst van deze ze gels en kaarten steeg van f 24.000 in 1924 tot 1,8 miljoen gulden in 1956 en de meeste jongens en meis jes van de scholen weten heel goed, dat zij tot die stijging in belang rijke mate hebben bijgedragen. En zo ze het nog niet weten, dat zul len de onderwijzers en de leraren het hun dezer dagen wel vertellen. Want het zijn de leerlingen van d« hoogste klassen der lagere scholen, van de Mulo- en van de middelbare scholen, die ieder jaar de kinder zegels en de briefkaarten haast tot op de tafels van de Nederlandse huisgezinnen brengen. Zij zijn dan enkele dagen handelsreizigers, die hun bestellingen noteren en later voor de aflevering zorg dragen met als provisieneen, niet de kans op een schoolreisje met de klas en op een radiotoestel (dat hun door loting kan worden toegewezen), maar welde wetenschap iets te hebben verricht ter leniging van de nood der vele honderden min derbedeelde kinderen, die de Ne derlandse tehuizen en inrichtingen bevolken. Voor deze kinderen moet een achterstand worden ingehaald, waarvoor de Nederlandse school jeugd zich mede wil inzetten. Deze jongeren vertx*ouwen er op, dat de ouderen hen, waar vooral hun ge handicapte kameraadjes, niet in de kou zullen laten staan. De zegels verschijnen op 18 november a.s. De schoolkinderen zorgen na die da tum voor een prompte aflevering der bestellingen. MAANDAG 14 OKTOBER 1957 No. 18240 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. f,_Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Clrorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1