Stichting Eilandgemeenschap gaat forum organiseren te Bruinisse i PI" r AMERIKAANSE KUNSTMAAN BINNEN 2 OF 3 MAANDEN DE LUCHT IN >Hoe zit dat hÜiij,. li». ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 No. 18239 Amerikaanse instrumenten in Russische manen Jacques Bergeal, de wetenschap» pelüke medewerker van het onaf hankelijke Franse dagblad „France Solr", heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse raketdeskun- dige professor Frederick C. I>u- rant, ondervoorzitter van de Inter nationale vereniging voor de ruim teluchtvaart en een der leden van de Amerikaanse delegatie naar het congres voor de ruimtevaart, dat deze week te Barcelona werd ge houden. Volgens Bergeal verklaarde prol. Durant: „De Verenigde Staten tref fen voorbereidingen om uiterlijk binnen twee of drie maanden hun eerste kunstmaan te lanceren. Deze zal bestaan uit een klein, balvor- mig voorwerp, met een doorsnede van vijftien centimeter en een ge wicht van 2.7 kilogram. De kunst maan zal slechts een radiozender meevoeren. Zij zal worden gelanceerd met behulp van een drietrapsraket, de zgn. „Vanguard", waarover de Amerikaanse regering reeds enige bijzonderheden heeft meegedeeld en zij zal een snelheid hebben van 28.000 km per uur, hetgeen dus overeenkomt met de Russische kunstmatige aardsatelliet. In het voorjaar van 1958 zal de 6 kilogram wegende kunstmaan, met een doorsnede van een halve meter, waarover president Eisen hower op 29 juli 1955 heeft gespro ken, in de lucht worden gebracht". Professor Durant voegde hieraan toe: „Wij zijn er zeker van binnen ongeveer vijf jaar een kunstmaan te kunnen lanceren, die een mens zal kunnen vervoeren". Durant wilde hieromtrent geen nadere bij zonderheden geven. De Amerikaanse raketdeskun- dige verklaarde desgevraagd de Sowjetrussische verrichting „be wonderenswaardig" te achten. Amerikaans-Russische samenwerking Een aanbod van Sow jet-geleer- den om in een hunner kunstmanen Amerikaanse instrumenten aan te brengen, werd gedaan nadat Ame rikaanse collega's hen bij het be zoek aan de basis te Washington voor proefnemingen met raketten van de Amerikaanse marine had den medegedeeld, dat zij een in strument voor het analyseren van de bovenste lagen van de damp kring hadden ontwikkeld, doch dat zij het, wegens plaatsgebrek niet in een der vier kunstmatige aard- satellieten konden plaatsen, die de Verenigde Staten gaan lanceren, aldus meldt de „New York Times" nader. Het instrument waar het om gaat is een zgn. „spectrometer", met behulp waarvan, via het atoomge wicht, de samenstelling van de bo venste dampkringlagen kan wor den vastgesteld. Normaal weegt dit instrument een 25 kilogram of meer, doch de Amerikaanse geleer den zijn erin geslaagd een lichtere uitvoering te vervaardigen. Volgens het blad hadden de Sow jetrussische geleerden ook voorge steld dat hun Amerikaanse collega's het afvuren van raketten vanaf Franz Joseph-eiJand in het Zuid poolgebied, waar de Sowjet-Unie in het kader van het geofysische jaar een post heeft ingericht, zou den bijwonen. De Russen hadden zelf belang stelling voor het afvuren van ra ketten voor wetenschappelijke on derzoekingen vanaf de Amerikaan se posten te Fort Churchill en aan de Hudson-baai. De geleerden van de marinebasis voor proefnemingen met raketten te Washington verklaarden „gaarne op de Sowjetrussische voorstellen te zullen ingaan", mits de Ameri kaanse regering hiervoor toestem ming verleent". Congres van de verkeers politie te Eindhoven Uit alle Westeuropese landen, behalve Joegoslavië en Grieken land, alsook uit Turkije, kwamen de hoogste politiechefs op verkeers gebied te Eindhoven bijeen. Zij be raden zich deze week, onder pre sidium van de Haagse verkeers- commissaris, mr. J. F. E. Hopman, over gezamenlijke vraagstukken. Tijdens de eerste zitting werd het congres geopend door minister Struycken. De Eindhovense burge meester sprak een hartelijk ge stelde welkomstrede uit. Als zijn bijdrage tot het congres richtte hij de aandacht op de „Pechvogels", die als „Jan Ongeluk" door het le ven gaan, hoewel juridisch gezien niet schuldig, door gebrek aan vaardigheid, inzicht en dergelijke niet in het moderne verkeer thuis horen. Burgemeester mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy bleek van me ning, dat van iemand, die, afge zien van de schuldvraag, binnen een bepaalde tijd twee of driemaal bij een ongeluk betrokken is, dient te worden nagegaan, of deze wel als besturend verkeersdeelnemer geschikt is. Indien dan blijkt, dat dit inderdaad het geval is, zouden maatregelen moeten worden ge nomen, aldus dr. van Rooy. Ingezonden mededeling Beroemdheid zou in gevangenis geboren zijn George Sanger, zich noemende Lord pentekeningen, vele prachtige kleu- 'renplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het al bum per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Sanger, was de laatste en grootste directeur van het wereldbefaamde circus Astley in Engeland. De fi guur van Lord Sanger is vandaag min of meer legendarisch. Op de Engelse scholen worden zijn me moires nog steeds gebruikt als lees boek. Sanger was in zijn tijd dan ook een persoonlijkheid met natio nale populariteit. Tal van lieden benijdden hem deze roem. Van hen is ook ongetwijfeld het praatje af komstig, dat George Sanger in de gevangenis geboren zou zijn. Toen dan George Sanger na talloze om zwervingen en vele merkwaardige avonturen directeur werd van het wereldberoemde circus Astley, be reikte zijn leven een hoogtepunt. Groot was zijn faam ook in de be tere kringen, alhoewel men alge meen wist, dat de titel Lord geheel uit eigen initiatief was toegevoegd aan zijn naam. Op zekere dag moest Lord George Sanger een voorstel ling geven voor koningin Victoria van Engeland, die nu niet bepaald bekend stond als een gemakkelijke dame. Bij het officieel voorstellen vroeg de koningin lichtelijk geamu seerd: „Lord George, als ik mij niet vergisGeorge Sanger ant woordde toenLees de verras sende ontknoping van deze span nende historie en ook alle andere verhalen en anekdotes over het cir cusleven van alle tijden. In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u een vvaarlijk schitterende bloem lezing van de meest komische en ook tragische gebeurtenissen uit de toch al zo kleurrijke historie van het circus. Dit unieke circusalbum is bovendien verlucht met talloze Neem een pakje extra voor de zondag! Bericht uit het heelal BELGRADO, 10-10. De Rus sische kunstmaan zendt zes series gegevens uit, aldus heeft Sjerpan, vice-president van de academie van weten schappen van de Oekraïne, te Belgrado gezegd. Vier van deze series hebben betrek king op temperatuur, dicht heid, vochtigheid en druk, aldus Sjerpan, die van de andere twee series verder niets vertelde. Sjerpan heeft meegewerkt aan de vervaar diging van de kunstmaan „Ik zeg u, mijn vrienden, vreest hen niet, die het lichaam doden en daarna niets meer kunnen doen. Ik zal u tonen, tuien gij vrezen moet. Vreest Hem, die, nadat Hij gedood heeft macht heeft om in de hel te werpen. Voorwaar, Ik zeg u, vreest Hem". Luc. 12 4, 5. Als de straatlantaarns beginnen te branden is het nog niet zo don ker. Je ziet, dat ze aan zijn, maar meer ook niet. Kijk je na tien mi nuten even op, wat is het dan ver anderd! De omgeving werd don kerder, en het licht komt veel meer uit. En nog tien minuten later, dan straalt het licht uit tegen de ach tergrond van de duisternis. Zo is het ook met het evangelie. Dat straalt uit tegen de donkere achtergrond. Ik bedoel dit. Het spreekt van uitredding uit werke lijke nood en donkerheid. Het is maar niet iets, waar je „aan kunt doen of niet", al naar je idee of smaak. In het geloof leven is maar niet „facultatief" of „ad libitum". Neen, het is: gered worden, of ten onder gaan. En nu de tekst, hierboven ge plaatst. Die roert hetzelfde aan, en spreekt ook over die donkere ach tergrond: dat geworpen worden in de hel. Duidelijk en klaar. Hoe is 't dan nodig om den Here te vre zen! Daarom die oproep, die her haalde oproep: Vreest Hem! Want dat „vreest Hem" ziet op God. Let maar even op de plaats van deze tekst in het geheel: Chris tus redt zijn discipelen uit. En waarschuwt voor mensenvrees. Uw vijanden, zegt Hij, kunnen ver gaan. Ze kunnen u vervolgen. Doden zelfs. Maar wees daar toch ten slotte niet bang voor. Er is iets veel ergers. NI. ontrouw te zijn. Chris tus verloochenen. En dan God tegen hebben. Want aan Hem komt het oordeel toe. Hij is een enig Wet gever, die behouden kan en ver derven (Joh. 4 12). In Gods hand ligt de bevoegdheid over dood en eeuwig oordeel. En nu keer ik terug tot het be gin. Als het dan zo staat: is het geloof in den Here Jezus Christus dan niet een zaak van „to be or not to be"? Een zaak van behoud uit een anders gewis verderf? Welaan dan, geef u dan aan den Here gewonnen. Nu. Heden, nu ge nog Zijn stem hoortopdat u niet eenmaal God tegen hebt door uw ongehoor zaamheid. Want hoe menigmaal I heeft de Here u niet geroepen I Nieuwerkerk. Dr. J. H. Becker. Collekte voor Zweden geslaagd Geschenk aan Zweedse Rode Kruis komt eerst naar hier In een der zalen van „Concordia" vergaderde woensdagavond het al gemeen bestuur van de Stichting Eilandgemeenschap „Schouwen- Duiveland", bij ontstentenis van de voorzitter, onder leiding Van ds. C. J. van Royen. Spr. verwelkomde inzonderheid de nieuwbenoemde leden van. het dagelijks bestuur, de heren mr. F. Th. Dijckmeester en L. Broekema. Mededeling werd gedaan over de samenspreking die heeft plaats ge vonden met het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- veland". Na beraad heeft het be stuur van laatstgenoemde stichting in liquidatie goed gevonden dat de nieuwe stichting, de beschikking krijgt over het adressenmateriaal. Uitdrukkelijk werd nog eens ge steld, dat de Stichting Eilandge meenschap geen voortzetting kan en wil zijn van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", We leven thans in meer geordende omstan digheden en daarom dient ook de taak wat breder en ruimer te zijn. Inmiddels is een schrijven uitge gaan aan de leden van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", waarin - nu de werkzaamheden van deze stichting aflopende zijn - de aandacht wordt gevestigd op de Stichting Eilandgemeenschap. Op deze uitgegane circulaires zijn reeds wat reacties binnen. De col- met vroegere (overdadige) banketten Eten heeft een mens altijd moeten doen om in het leven te blijven. Zo gauw echter dit eten in „zwel gen" overgaat, kan men niet meer van een gezonde gewoonte spreken. Vooral in vroeger jaren had men daar een handje van en tijdens de middeleeuwen was het min of meer mode bij elke belangrijke of minder belangrijke gebeurte nis een ware orgie op touw te zetten. Gastmalen, bruiloftsfeesten, gilde- maaltijden en geboortefeestjes raakten dan ook buiten alle pro porties en groeiden uit tot bui tensporige braspartijen, waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. De wijze spreuk van Hippocrates „alles met mate" werd door onze voorvaderen met de voeten ge treden; vandaar dat de overheid er toe overging bepalingen uit te vaardigen om dergelijke overda dige dissen in te tomen. Niet alleen uit gulzigheid, maar ook door smakeloze weeldezucht wa- ren deze maaltijden vaak over dadig, vooral bij edelen en vor sten. Bij de bruiloft van Karei de Stoute en Margaretha van York te Brugge in 1468 werden nage maakte walvissen in de eetzaal rondgeleid. Voorts was een afbeelding gemaakt van de toren van Gorkum, waar uit vier wilde zwijnen uit de hoogste vensters kwamen ge sprongen, gevolgd door drie gei ten, een bok en ander „eetbaar" gedierte. Een 15 jaar eerder had echter een banket plaats gevonden, dat alle voornoemde festijnen nog in het niet deden zinken. Dit moest be schouwd worden als een sluitstuk van de reeks banketten door de hofadel gegeven. Het was als het ware een aaneen gesloten reeks maaltijden. Bij het beëindigen van het eerste banket reikte de gastheer een krans over aan degene, die de volgende maal als gastheer zou optreden. Elke volgende gastheer meende nu de vorige in weelde righeid van spijzen, aantal geno digden en tafelstukken te moe ten overtreffen. Deswege groeide het slotbanket uit tot een tafel- schouw, waarvoor zelfs gasten van overzee waren gekomen. On der de tafelstukken bevonden zich o.a. een bos met bewegelijke dieren, een weiland met bomen, een geheel bemand en opgetuigd schip, een kasteel, een windmo len en een kerk, waarvan het orgel voor de muziek en zangers in het koor voor liederen zorgden. Bovendien bevond zich - beschei den verborgen in een pastei - een orkest van 28 man, dat de muziek verzorgde. (Nadruk verboden). lekte ten behoeve van het geschenk aan het Zweedse Rode Kruis van de eilandbevolking heeft opge bracht f 4.169,31. Een samenspre king heeft inmiddels plaats gevon den met vertegenwoordigers van de Kon Ned. Glasfabriek Leerdam, w.o. de kunstenaar die het glaspa neel zal maken. De kunstenaar heeft opdracht gekregen een ont werp te maken en is zich thans aan het oriënteren en voorbereiden. Het ligt in de bedoeling dat het ge schenk op 1 februari 1958 gereed zal zijn. Voordat het naar Zweden wordt verzonden, zal het eerst te zien zijn voor de bevolking op di verse centraal gelegen plaatsen op het eiland. Het Stichtingsbestuur wil het zo arrangeren, dat het geschenk op 11 mei 1958 of daaromtrent in het bezit van de Zweden is. 11 mei 1958 zal de eerste jaardag zijn van de officiële ingebruikstelling van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee en heeft dus ook voor de Zweden een zinvolle betekenis. Voor de tekst in te voegen in het paneel zal nog nader overleg wor den gepleegd met een genaturali seerde in Nederland woonachtige Zweedse. Uitvoerig werd andermaal ge sproken over de werkmethode, die de Stichting dient te volgen. Gelet op de schaarste aan gelden, kunnen en mogen niet onmiddellijk spekta- kulaire resultaten worden ver wacht. Geleidelijke ontwikkeling De ontwikkeling zal gaan langs banen van geleidelijkheid. Voor eerst ligt het in de bedoeling in de herfst de verschillende verenigin gen op het eiland en ook de bevol king in zijn geheel te benaderen en vertrouwd te maken met de doel stellingen van de Stichting. Ge poogd zal worden zoveel mogelijk contribuanten en donateurs te wer ven. Van het Comité voor de Kin derpostzegels werd de toezegging gedaan, dat een bedrag van f 291 voor de Stichting zal worden ge reserveerd. Van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel werk in Zeeland, is een bedrag te ver- De P.I.T.-collecte (Ingezonden). Evenals andere jaren zal ook thans weer van 14 tot 19 oktober een huis aan huis collekte worden gehouden voor het Protestants In- terkekelijk Thuisfront, beter be kend onder de naam P.I.T. Waar deze 'collekte voor dient? Voor onze jongens, die in mili taire dienst gaan! In het Chr. Militair Tehuis vin den ze iets terug van de huiselijke sfeer en gezelligheid. Er is lectuur nodig en nog zoveel meer. Al deze dingen kosten geld, en daarvoor hebben we uw hulp nodig. Zult u de collektanten niet te leur stellen? Bij voorbaat onze dank. Namens de Ver. Pro Rege, J. C. SPAANS. wachten van f 100. Alles tezamen is dan een bescheiden startkapitaal aanwezig van f 500. Gelijktijdig met de propaganda- actie zal als volgende taak worden aangepakt, het geven van voorlich ting inzake het Deltaplan. Juist door het feit dat Bruinisse met de Deltaproblematiek het eerst (en wellicht het ergst) krijgt te maken, werd besloten tot het houden van een forum in deze gemeente, waarop verschillende aspecten van het Deltaplan, maar vooral de struktuurwijzigingen in de streek en de gevolgen hiervan voor de be volking, zullen worden behandeld. Mr. Dijckmeester vestigde nog de aandacht op het feit, dat de Pro vinciale Stoombootdienst voorne mens is op de lijn Zierikzee-Katse- veer een 2Vz uur dienst te gaan onderhouden, zodra de haven aan „De Val" voor gebruik gereed is. Weliswaar juichte de vergadering de verhoging van de frekwentie der diensten toe, maar als een enorm nadeel werd gezien dat bij een 2Vs uurs dienst, er geen goede aansluitingen zijn op de verschil lende andere vervoersdiensten. wij ouders Toegeven of niet? „Mam, mag ik een reep?" drein de Teddy. „Nee, kereltje, mammie heeft geen reep. En je weet ook wel, dat veel snoepen niet goed is voor je tanden". „Maar Jan heeft wèl een reep. Hij krijgt er altijd een van zijn moeder, als hij zin heeft. Waarom ik nou niet?" Moeder zuchtte. Ze wist niet goed hoe ze hiermee aan moest. De el lende was begonnen, toen de nieu we buren naast hen waren komen wonen. En eerst had ze nog wel gedacht, dat het zo bijzonder ge slaagd zou zijn. Het waren mensen van hun eigen leeftijd en toevallig hadden ze kin deren, die ook goed bij de hunne pasten. Een jongen van 10 en een meisje van 15 jaar. Hoe kón het bestaan, dat je mensen naast je kreeg, wier gezin precies zo gecom poneerd was als het jouwe! Andere eisen De kinderen sloten al gauw vriendschap met elkaar en alles leek even plezierig. Maar na een poosje merkte de moeder van Els en Teddy, dat ze het daarnaast blijkbaar „veel beter konden doen". De kinderen van de buren hadden bergen speelgoed, dure fietsen, mooie kleren en liepen doorlopend te snoepen. Els en Teddy waren eenvoudig opgevoed en zonder overdaad. Niet omdat vader en moeder hun niet het beste gunden. Ook niet omdat het bij hen financieel nu eenmaal niet van zo'n hoge boom af kon, maar vooral omdat ze vonden, dat een kind het gezondst en tevre- denst blijft bij een eenvoudige le venswijze. Els en Teddy waren ook altijd te vreden geweest, omdat ze aan lief de niets te kort kwamen. Maar nu? Steeds was het zeuren om dingen, die de buurkinderen wèl en zij niet hadden. Bij Els ging het voorname- FEUILLETON iiiiii illllku iiiiiiiniiili Ir ■until ■till!) iiimi llllllü „Ik weet het nietHij is an ders als andere mensen, omdat hij advokaat is. En nu weet hij natuur lijk alles van mijn verleden. Hij kan dat nazien in het strafregister, heeft hij eens gezegd. Van alles, wat een mens eenmaal misdeed, blijft een aantekening bestaan „Hanneke, jullie zijn man en vrouw, voor de wet en voor God. Jij hebt een fout begaan, niet je verleden was die fout, maar je fout was, dat je van hem wegliep. Had alles in het begin eerlijk verteld en Jan zou het je vergeven heb ben". „Ik durfde het niet, Josien, het was allemaal zo ellendigDat ik nu juist met hem, met een advo kaat moest trouwen „Er geschiedt in het leven niets bij toeval, liefje. Alles heeft een bestemming, ook je huwelijk met Jan Dubois. Ik ben er van over tuigd, dat het wel weer in orde zal komen „O, ik durf hem niet meer te zien 's Avonds overleggen Flip en Jo sien, wat hun te doen staat. En ten slotte gaat Josien naar de telefoon en belt advokaat Dubois op. Josien hoort aan de klank van zijn stem, dat hij verstoord is. „Meneer Dubois, Jan, je spreekt met Josien". „O juist. Wat is er?" „Hanneke is een heel stuk beter, en ik geloof, dat het wel goed is als je nu komt „Laat maar, Josien, dat heeft geen zin meer. Ik heb er schoon genoeg van, Hanneke heeft gelijk: ons huwelijk was een stommiteit. We passen niet bij elkaar. Enfin, ik zal het erg gemakkelijk voor haar maken. Ik ken als advokaat natuurlijk het beste de wegen voor een scheiding. „Jan „Ja, wat is er?" „Ikze heeft me haar verle den verteld, Jan, een en al ellende". „Vertel me niets, want ik weet alles. Ik heb haar dossier laten op zoeken. Niets van wat je me wilt vertellen, is me onbekend. Ze is van me weggegaan en daarvan moet ze nu de konsekwenties maar dragen. Nogmaals, ik zal het haar zo gemakkelijk mogelijk maken". „Is dit de enige oplossing, Jan?" „Heus, Josien, geloof me. Deze breuk is te groot gewordenAI die maanden „Jan, doe geen overijlde dingen. Ikmet een goed uur ben ik bij je. Ik wil met je praten". „Josien Maar de man aan de andere kant van de lijn hoort alleen maar een klik, ten teken, dat de vrouw de microfoon heeft opgehangen. In gedachten keert Josien terug naar de kamer. Doch haar besluit staat vast. „Flip", zegt ze op vast beraden toon, „kijk eens na, hoe laat er een trein gaat. Ik wil pra ten met Dubois". Grobbe hoort aan Josien's stem, dat protesteren niet de minste zin heeft en automatisch haalt hij zijn spoorboekje te voorschijn. Even raadpleegt hij de dienstregeling en zegt dan: „Over een kline twintig minuten. Ik zal even een taxi bel len". „Dank je, Flip". Ze knikt hem vriendelijk toe, maar gaat meteen naar de gang, de trap op naar bo- lijk om kleren. Jenny had wéér een nieuw jurkje, of zo'n leuk ski-jack, of een paar van die mieterse schoe nen. Waarom zij nu niet? Bij Teddy waren het de auto'tjes, de grote elektrische trein, het vele snoep, dat zijn afgunst en ontevredenheid opwekte. Jan heeft ditJan heeft datJan mag alles. Waar om ik niet? Wat te doen? Moeder wist het niet meer. Was zij onrechtvaardig tegen haar kin deren? Een kind begréép immers niet, waarom in het leven de een méér had dan de ander. Moest ze toegeven, om te voorkomen, dat ze wrok gingen koesteren en hun ouders verweten, dat ze hun tekort deden? Maar waar was dan het eind? Toen ze er met vader over ge sproken had, kwamen ze tot de conclusie, dat hun kinderen niet gebaat zouden zijn met dit toege ven en dat zij het bovendien finan cieel toch ook niet konden volhou den. „We kunnen met hen praten. Ze zijn groot genoeg,om het te begrij pen", vond vader. Ze hébben met hun kinderen gepraat. Ernstig en liefdevol hebben zij hen er op ge wezen, dat zij hun levenlang men sen zouden ontmoeten, die méér hadden dan zij, maar die daarom tóch niet gelukkiger waren. Zij vertelden hun, dat het beste, wat een kind van jongs af kan leren, zelfbeheersing is en het zich kun nen ontzeggen van bepaalde din gen, omdat men ook later niet alles kan krijgen, wat men wenst. De openhartigheid van deze ouders, het vertrouwen, dat zij in hun kinderen stelden, hebben hun uitwerking niet gemist. Els en Teddy hebben zich inderdaad gróót genoeg getoond, om het te begrij pen en aan te nemen. MARCELLE. (Nadruk verboden). door JOKE DE VALK 69 ven. Wat boven besproken wordt, weet Grobbe niet, maar als ze twee minuten later weer naar beneden komt, staat hij al klaar met haar mantel. Voor ze die aantrekt, drukt ze een kus op zijn mond. „Dank je, lieveling. Bidt, Flip, als ik weg ben dat Hanneke even gelukkig zal worden als wij zijn. En ga straks een poosje bij haar zitten. Ze heeft het gevraagd. Beur haar een beetje op, Flip, ze heeft zoveel verdriet in haar leven gehad". Hij knikt en helpt haar in haar mantel. „Ik ga meteen, Josien". „Dag, schat van me". „Dag, lieveling. Doe maar voor zichtig. Moge God je de juiste woorden in je hart en je mond ge ven". 28. Het is lang geleden, dat Josien met haar aanstaande man op be zoek is geweest in de vriendelijke woning van advokaat Dubois en zijn vrouw. Toen straalde de jon ge vrouw van levensvreugde en was Dubois de man, die volkomen gelukkig scheen aan de zijde van zijn gewezen sekretaresse. Nu belt ze opnieuw aan en wacht met een bang hart. Als Dubois nu maar thuisgebleven is Doch even later wordt de deur geopend en Dubois treedt zwijgend een pas achteruit; ze mag binnen komen. Sedert zijn huwelijk is hij galan ter en dus helpt hij Josien uit haar mantel en hangt die aan de kap stok. Dan gaat hij haar voor naar de salon, die heerlijk verwarmd is. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5