Amerika gaat dertien kunstmanen lanceren DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOODSCHAP VAN KUNSTMAAN DRINGT TOT EUROPESE EENWORDING De Franse kabinetscrisis AUTO TE WATER Prins Bernhard in Senne Nieuwe Russische kernproef DE VERENIGDE NATIES SPREKEN THANS OVER PROBLEEM VAN ONTWAPENING MINISTER ZIJLSTRA ACHT PRIJSINDEXCIJFER NIET BEVREDIGEND VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 No. 18239 114e Jaiyganj ZIERIKZEGSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stulc. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel., 32 er\ 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr^.1^7677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./fi. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Japanse plannen voor plastiek-satelliet WASHINGTON, 10-10. De V.S. z(jn van plan dertien kunstmanen de ruimte in te zenden. Zeven hiervan zullen voor proeven worden ge bruikt, waarmee, zoals president Eisenhower woensdag meedeelde, in december zal worden begonnen. In maart van het volgende jaar zal "beu begin worden gemaakt met het lanceren van de overige zes drie trapsraketten, die kunstmanen met alle vereiste instrumenten zullen bevatten. De Amerikaanse satellieten zul len ongeveer negen kg wegen en op een hoogte van 300 tot 2.400 km met een snelheid van omstreeks 28.000 km in anderhalf uur om de aarde draaien, aldus dr. Hagen. Het Congres heeft 110 miljoen dollar toegewezen voor de uitvoe ring van het kunstmaanproject. Waarnemingen Luitenant-generaal Antoli Bla- ganravof, de vooraanstaande Rus sische raketdeskundige, heeft bij een bezoek aan het gebouw van de V.N. verklaard, dat naar zijn ver wachting de Russen over ongeveer een maand een tweede kunstmaan zullen lanceren, die instrumenten zal bevatten voor waarnemingen betreffende kosmische stralen en meteorieten. Het zenden van een raket naar de maan noemde hij min of meer theoretisch. Hij meende echter dat dit nog wel tijdens zijn leven zou gebeuren. Blaganravof is 63 jaar. Geldverspilling Intussen heeft prof. Hideo Ito- kawa, de raketexpert van het tech nologische instituut van Tokio, de lancering van de Russische kunst maar geldverspilling genoemd. Hij kondigde aan, dat Japan binnen twee jaar op een veel goedkopere wijze zijn eigen kunstmaan zal af schieten. Dit apparaat zou niet meer dan 200.000 dollar kosten, ter wijl de Russen aan hun projekt vijfhonderd miljoen dollar zouden hebben besteed en de V.S. in totaal tweehonderd miljoen dollar voor hun kunstmaan zouden uitgeven. Volgens prof. Itokawa zal de Ja panse satelliet zo goedkoop zijn, Tegenstander onverzettelijker dan vermoed „Deze bijeenkomst van de west- Europese Unie heeft een histori sche betekenis. Het is het eerste Europese parlement dat vergadert sedert de Russen op 4 oktober hun satelliet het hemelruim inschoten. Deze vergadering zal de consequen ties van deze Russische uitvinding moeten bespreken, want het is thans wel duidelijk dat we met een tegenstander te doen hebben die ingenieuzer en onverzettelijker is dan wij tot nu toe hadden begroet. De dramatische ontwikkeling der laatste weken maakt, dat wij onze opvattingen en ons denken met be trekking tot de Europese organisa tie en de Navo moeten wijzigen, terwijl een akkoord over de ontwa pening reëler en duidelijker wordt dan tot nu toe het geval was", aldus de voorzitter van de Westeuropese Unie Sir James Hutchinson in zijn redevoering ter gelegenheid van de opening van de derde zitting van de assemblee der West Europese Unie. Betere satelliet „De Sowjets hebben een nieuwe satelliet ontdekt", zo ging hij voort, „maar deze is beter en betrouw baarder dan die, welke zij in Hon garije, oost-Duitsland en andere Oosteuropese landen bezitten. Ge weldig en verbijsterend zijn de ge beurtenissen, die zich de laatste tijd voordoen en we hebben nauwe lijks tijd ons te realiseren waarheen wij gaan". „Van de ene opzienba rende ontdekking worden wij in de andere gestort. Eén ding is echter wel zeker, namelijk dat door de laatste ontwikkeling onze kleine moeilijkheden een onbetekenend karakter krijgen en in het niet ver dwijnen. De boodschap, die wij de zer dagen echter in het signaal van de satelliet uit het hemelruim ont vingen, kan voor ons slechts één betekenis hebben: eenheid en nog eens eenheid in Europa. Moge deze boodschap ons leiden bij de conclusies, waartoe wij in deze zitting zullen komen", zo be sloot Sir Hutchinson. In politieke kringen in Frankrijk verwacht men geen oplossing van de Franse regeringscrisis voor eind volgende week, zelfs al zou presi dent Coty er in slagen vrijdag een nieuwe formateur aan te wüzen. Nadat Pleven woensdag zijn po gingen om een nationale coalitie van republikeinse partijen te vor men moest opgeven, omdat de ra dicalen niet wilden meewerken, is men in feite weer even ver als tien dagen geleden, toen de crisis begon. De gemeenteraad van Warschau zal een belasting op alcohol instel len en het geld gebruiken ter on dersteuning van een campagne te gen het alcoholisme. doordat hij van plastiek zal zijn vervaardigd en de drietrapsraket slechts 640 kg zal wegen. Achterstand De nieuwe Amerikaanse voorzit ter van de internationale federatie voor de ruimtevaart, Andrew Ha ley, deed donderdag te Barcelona, waar de federatie juist heeft ver gaderd, een beroep op de V.S. om alles in het werk te stellen ten einde tezamen met de geleerden van west-Europa de achterstand van het westen op het gebied van de ruimtevaart in te halen. De Rus sen hadden weliswaar een onbe mande satelliet gelanceerd, maar de vraag was nu, wie het eerst een bemande kunstmaan zou afschie ten. 2 mannen verdronken AMSTERDAM, 11-10. - Vrijdag omstreeks 01.15 uur is een bestel auto van een naaimachinemaat schappij (Singer) in het water van de Weespertrekvaart b(j Amster dam terecht gekomen. De inzitten den - twee mannen - kwamen hier bij door verdrinking om het leven. Een wielrijder zag het ongeluk van ver gebeuren. De bestelauto kwam uit de richting van het Gooi en slipte in een bocht van de Wees- perzijde ter hoogte van de kruisv laan. De wagen schoot dwars over de weg, kwam enkele tientalen me ters verder in het water en ver dween snel in de ongeveer vijf meter diepe vaart. De politie, die snel ter plaatse was, had veel moeite om de plaats op te sporen waar de auto op de bodem van de vaart rustte. Toen dit gelukte en de auto naar de kant was gehaald, bleken de inzittenden reeds overleden te zijn. Een kraan wagen van de stadsreiniging heeft de bestelauto weer op het droge gezet. Boven: Deze foto, gemaakt in de gang van het grote congresgebouw aan de Kastanjelaan te Eindhoventerwijl daar de openingsvergadering van het eerste internationale verkeerspolitiecongres aan de gang roos, laat zien hoeveel verschillende nationaliteiten en diensten dit congres in Eindhoven heeft verzameld. - Onder: Enkele hoge politiefunctionarissen uit diverse landen te Eindhoven bijeen: v.l.n.r.: de heer H. Ghijsen uit Gent in België; kolonel J. Oor, commandant van het Gewest 's-Hertogen- bosch; de heer Gagnard uit Parijs en de heer C. Kosava uit de Turkse hoofdstad Ankara. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Dierenbescherming is men- 1 senbeschaving. Eisenhower verontschuldigt zich President Eisenhower heeft don derdagochtend op het Witte Huis in Washington zijn ontbijt gebruikt met de minister van Financiën van Ghana en deze zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het feit, dat een restaurant in Dover de mi nister deze week niet in zijn res taurant wilde toelaten omdat hij een neger is. BIELEFELD, 10-10. Z.K.H. Prins Bernhard is donderdagmiddag met aanzienlijke vertraging in het Na vo legerkamp Senne aangekomen. Door de zware mist is de Prins later dan was vastgesteld per vliegtuig naar west-Duitsland vertrokken. De mist was er ook oorzaak van dat Prins Bernhard de afstand tus sen het plaatsje Gütersloh en het kamp niet per vliegtuig maar in een jeep aflegde. Blijkens een mededeling van de adjudant van de Prins staat het programma van het bezoek niet vast. Prins Bernhard - die dit be zoek aflegt in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht - heeft een bijzondere belangstelling voor het regiment „Irene". Op zijn verzoek is de Prins niet verwelkomd door een erekom- pagnie van het regiment. Z.K.H. wil de soldaten zien tijdens de ma noeuvres. Burgerzin HOORN, 10-10. In de kleine gemeente Wij denes in West- Friesland - 1100 inwoners - wil men een kleuterschool bouwen. Er werd veertien dagen geleden daarvoor een burgerzinlening van een hal ve ton uitgeschreven, die thans reeds is voItekend. BOND VAN BOUWONDERNEMERS OVER PREMIES VOOR DE HUURWONINGEN Keus tussen subsidieverhoging of hogere huurgrenzen Op de Marx-Engels-Platz in oost-Berlijn zijn grootse feesten gehouden ter viering van de achtste verjaardag van de oost-Duitse republiek. - De foto toont (links) partij-secretaris Walter Ulbricht met mevrouw Ulbricht en (rechts) premier Otto Grotewohl met mevrouw Grotewohl tijdens een bezoek aan het feestterrein. Hoewel door de Bond van Bouw ondernemers enerzijds met voldoe ning wordt vastgesteld, dat de mi nister gevolg heeft gegeven aan de wens van de particuliere bouwers om de premies voor de ver huur woningen te verhogen, moet vol gens de bond anderzijds de vraag worden gesteld of deze verhoging niet reeds teniet is gedaan door de stijging der grond- en bouwkosten alsmede de drastische verhoging van de rentevoet voor hypotheken. Als voornaamste bezwaar tegen de regeling voor huurwoningen voert de Bond van Bouwonderne mers aan, dat de grenzen aan de huurprijzen gesteld, om voor volle subsidie in aanmerking te komen, geen reële mogelijkheid bieden om op enigszins betekenende schaal op exploitabele basis huurwoningen te bouwen. Hierbij komt nog, dat vol gens de Bond van Bouwonderne mers van enige huurverhoging voor deze woningen in de toekomst geen sprake kan zijn. Subsidieverhoging of hogere vaststelling van de huurgrenzen zal volgens de bond noodzakelijk zijn voor de bouw op exploitabele basis, hetgeen inhoudt dat deze woningen door de belegger in onroerend goed als beleggingsobject worden be geerd. Ook het beschikbaar stellen van een halve premie voor wonin gen in een hogere huurltlasse biedt, volgens de bond, onvoldoende mo gelijkheden om huurwoningen in deze sector te bouwen. De bond vraagt zich met betrek king tot de kapitaalvoorziening af, welke belegger tegen de in het ver leden geldende condities interesse heeft voor belegging in onroerend goed, indien de netto-rente van 6 uit de uitgeschreven woningbouw lening kan worden verkregen. Bo vendien acht de bond het een open vraag of er in het algemeen ge sproken wel voldoende kapitalen aanwezig zijn voor de particuliere woningbouw, mede gelet op de lo pende aanspi'aken van overheids wege op de kapitaalmarkt voor de woningwetbouw. Met betrekking tot de bouw van „eigen woningen" betreurt de Bond van Bouwondernemers het, dat in de sector der woningen voor zelf- bewoning een drastische afkopping van de premies heeft plaats gevon den. De nieuwe regeling voor de bouw van „eigen woningen" biedt zowel de koper als de bouwonder nemer yoor de aanvang van de bouw niet de minste zekerheid om trent de hoogte der te ontvangen subsidies. WASHINGTON, 10-10. De Rus- sen hebben donderdag weer een kernproef genomen. De#Amerikaan se commissie voor atoomenergie maakte donderdag in Washington bekend, dat het een kleine ontplof fing was op een. proef terrein ten noorden van de Poolcirkel. Hangende het onderzoek naai de schuldvraag ie het Russische tankschip „Moskovski Festival", dat enige dagen geleden de Franse treiler „Clemenceau" op de Noord zee heeft overvaren, in de haven van Rotterdam aan de ketting ge legd. WINTERSWIJK. Te Winterswijk is de öljarige wegwerker der Ne derlandse Spoorwegen H. J. Elfe rink uit Lievelde, gemeente Lich tenvoorde, door de diesel-elektri sche trien uit Zutphen gegrepen en op slag gedood. E was gehuwd en vader van 3 kinderen. Amerikaans aanbod inzake ruimteraketten NEW YORK, 10-10. Amerika is bereid „zonder verdere onderhan delingen over andere op zich zelf staande onderwerpen af te wach ten", een initiatief te steunen dat er toe zal leiden dat in de ruimte geschoten voorwerpen slechts we tenschappelijke en vreedzame doel einden dienen, aldus heeft de Ame rikaanse afgevaardigde in de V.N., Cabot Lodge, donderdag bij de ope ning van het debat over de ont wapening in de politieke commis sie der Verenigde Naties verklaard. Lodge zei: „Zoals we hier zitten moeten wij allen voelen hoe drin gend een vraagstuk om oplossing roept, dat voor de wereldvrede van even groot belang is als het ont wapeningsprobleem". De Amerikaan was van mening dat de Londense ontwapeningsbe sprekingen toch iets van waarde hadden voortgebracht, ook al wa ren ze zo moeizaam verlopen dat hier en daar aan een vergelijk ge wanhoopt werd. Hij stelde opnieuw de vorming van een werkcommis- sie voor, die een inspectiesysteem moet ontwerpen, dat het schieten van voorwerpen in de ruimte uit sluitend voor vreedzame en weten schappelijke oogmerken verzekert. Lodge herinnerde eraan dat er „tien jaren vol moeilijkheden" wa ren gevolgd op de verwerping van een soortgelijk Amerikaans voor stel betreffende de atoomenergie, toen de Amerikanen in 1946 hier over nog alleen beschikten. Er doet zich nu een soortgelijke gelegen heid voor om de ontwikkeling van ruimtetuig aan de vrede dienstbaar te maken en deze kans mogen we niet missen, aldus Lodge. Hij zei dat de V.S. niet de me ning zijn toegedaan dat de sub commissie uitbreiding behoeft, om dat een ontwapeningsovereen komst slechts kan worden opge steld door de betrokken partijen, die zich aan inspectie en controle moeten onderwerpen en beperking van hun strijdkrachten moeten aan vaarden. Duurder leven In twee jaar tijds twaalf punten omhoog UTRECHT, 10-10. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Ztflstra, acht het huidige prijs indexcijfer niet bevredigend. De stijging van dit cijfer geeft zorgen en vraagt de uiterste aandacht. Dit verklaarde de minister op een vanmorgen te Utrecht gehouden bijeenkomst van bestuurders van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Minister Zijlstra becijferde een stijging van het prijsindexcijfer van augustus 1955 tot augustus 1957 van twaalf punten, nl. van 106 op 118 punten. Bij deze stijging van twaalf punten zit een stijging van zeven punten die volgens prof. Zijl stra geïsoleerd moeten worden. Deze zeven punten bestaan nl. afgerond uit een pure seizoenma- tige stijging. Evenals 1956 was 1957 een nat en moeilijk jaar, hetgeen tot gevolg had dat een stijging van 2% punt is toe te schrijven aan dc aardappelen, groenten en fruit. De huren nemen voorts 2% en de post verzekering en belasting, die in deze indexcijfers volgens de mi nister als een soort satelliet ver scholen zit, 2 punten voor hun re kening. Van de resterende 5 punten zijn 2 punten toe te schrijven aan de melk en melkprodukten en de vlees- en vleeswarenproduktie, ter wijl de resterende 3 punten volgens de minister moeten worden ver klaard uit allerlei tariefposten als tram, trein, gas, elektra enz. (1,2 punt) en een groot aantal kleine posten als ingevoerde produlcten, persoonlijke dienstverlening etc. (1,8 punt). 's-GRAVENHAGE. 11 oktober vertrok uit Amsterdam een deta chement van de Koninklijke Land macht ter sterkte van 69 man naar Suriname. AMSTERDAM. De Nederlandse Bakkerij tentoonstelling is in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam door de voorzitter van de Sociaal Eco nomische Raad, prof. dr. mr. F. da Vries, officieel geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1