SCÜEïB ..lekker pittig! ZWARE SHAG ORCAM >£f Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 No. 18238 44 der wereld bevolking analfabeet NEW YORK, 9-10. Dr. Luther Evans, directeur-generaal van de Unesco, heeft dinsdag op een pers conferentie verklaard, dat 700 mil joen volwassenen, d.w z 44 pet. der wereldbevolking, analfabeten zijn Hij zei dit ter gelegenheid van een publikatie van de Unesco, getiteld „Het analfabetisme in de wereld in het midden der eeuwen". De Unesco is de organisatie der V.N voor onderwijs, wetenschap en cul tuur. De meeste ongeletterden worden gevonden in Afghanistan, Saoedi- Arabië, Jemen en bepaalde gebie den van Afrika. (95 tot 99 procent van de bevolking in deze landen is analfabeet). Vervolgens komen In dia (80 tot 85 procent), Bolivia (67 procent), Brazilië (50 procent), Por tugal (44), Griekenland (25) en Bul garije (24). Voor Engeland, de V.S., Frank rijk en de Sowjet-Unie zijn de per centages respectievelijk: 1 tot 2 procent - 2,5 - 3,6 en 5 tot 10 pro cent. Ingezonden mededeling Sfeer en Gezelligheid Dode door kolendamp ZWOLLE. De 56-jarig heer A. H. Geerde te Dedemsvaart is door ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. Het gezin zat in de huis kamer, toen een dochter onwel werd. Ze verliet de kamer en zakte in de gang in elkaar. Haar vader belde de dokter en bracht het meisje naar buiten. Toen werd hij echter zelf onwel en overleed plot seling, naar later bleek tengevolge van kolendampvergiftiging. De overige gezinsleden ondervonden geen ernstige gevolgen van de ver giftiging. DE MELKPRIJS De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is niet van mening, dat gesproken kan worden van een onjuiste verdeling van de regeringsgarantie van de melkprijs Deze garantie geldt voor alle in Nederland geproduceerde melk als geheel. De minister is van mening dat het onjuist zou zijn de melkprijsgarantie per zuivelbedrijf te doen gelden, omdat dit een eco nomisch onwenselijke richting zou geven aan de verwerking van melk. Dit heeft de minister medege deeld in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer van Koeverden. Trommen uit Nieuw-Guinea Het Haags gemeentemuseum heeft voor de verzameling van de muziekhistorische af deling drie trommen uit Nw. Guinea aangekocht. De trommen zijn afkomstig uit de omgeving van de Geel vinkbaai en uit het Asmat- gebied. Ze zijn vervaardigd door mensen, die nog volko men in de natuurstaat leven en die het materiaal waar schijnlijk met stenen gereed schappen hebben bewerkt. Tot nu toe is alleen in Am sterdam nog maar een aan tal instrumenten uit die ge bieden aanwezig. De instru menten, die in de erehall van het museum zijn opgesteld, zijn van hout en slangenhui den vervaardigd. Het C.N.V. en de predikanten Samenspreking op Schouwen- Duiveland over organisatievorm (Ingezonden) Kan iemand eveneens,, gezien vanuit de Bijbel, een andere me ning toegedaan zijn wat betreft het organisatieleven, als die, wel ke de voorstanders van Christelijke organisatie er op na houden? Dit was één van de vele punten, waarover een aantal predikanten van allerlei kerkelijke richtingen met elkaar en met bestuurders van het C.N.V., van gedachten hebben gewisseld in de vijf door de be sturenbonden van het C.N.V. in Zeeland belegde predikantenconfe renties, w.o. Schouwen-Duiveland. Deze discussies werden door de bestuurders van het C.N.V. inge leid met het onderwerp: „Grond motieven voor Christelijk-sociaal handelen". De inleidingen kwamen na historische beschouwingen, in hoofdzaak op het volgende neer: Elk handelen van een - mens wordt door iets bepaald. We doen niet zo maar iets, doch laten ons door bepaalde motieven leiden Als Christenen moeten we leven naar hetgeen God ons in Zijn Woord zegt. Dat is in de eerste plaats, Hem lief te hebben boven alles en de naaste als ons zelve. Als enkeling moeten we daarnaar handelen. Maar houdt dit op als we gezamenlijk iets doen? Gelden deze normen van de Heilige Schrift niet eveneens voor het collectief optreden? Ook bij het gezamenlijk optreden moeten we ons laten lei den door hetgeen God van ons vraagt. Na deze inleidingen volgden in de conferentie zeer interessante discussies, waarin werd gesproken over de plaats en de taak van de kerk in dit werk; de vraag of de Christelijke organisaties wel han delen, zoals zij zeggen te handelen, of staatsoverheersing verwerpelijk is, wat precies onder beginsel ver staan moet worden, of Christenen, lid zijnde van een neutrale organi satie, zich al dan niet isoleren van zondagsarbeid, pendelarbeid, sta kingsrecht, loonpolitiek, sociale verzekering. Ondanks verschil van opvatting over sommige punten, was de waardering voor het werk der Christelijk-sociale vakbeweging overal te beluisteren. Het Britse ministerie van Be voorrading heeft medegedeeld dat woensdag de derde en laatste ont ploffing heeft plaats gehad in de huidige reeks proefnemingen met kernwapens, die in zuid-Australië werd uitgevoerd, op het proefter rein van Maralinga. Ingezonden mededeling WIN DE „HOOFD*'PRIJS VAN f5.000,- Doe mee aan de 5ILV1KRIN SHAMPOO Prijsvraag .WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN?' 'iSÜsiti&il In totaal f 15.000.- aan geldprijzen. Kijk deze week in Uw damesblad Z of radio-programmablad Of vraag Uw winkelier een formulier! .u ICuInt-flacon I 1.25 Nog geen oplossing over vraagstuk behoud vrijwilligers Nationale Reserve Overleg gaande met instituut Steun Wettig Gezag STAD EN PROVINCIE Zittingsdag Landbouwschap Donderdag 14 november van 10 tot 13 uur 2al door het Adviesbu reau van de Stichting voor de Landbouw zitting worden gehou den in het café van het „Huis van Nassau". Getroffenen met ernstige moei lijkheden met betrekking tot de re- jeling van door hen geleden oor- logs- en/of watersnoodschade kun nen zich - wanneer een bezoek aan de zitting te Zierikzee - bezwaar lijk is - ook mondeling of schrifte lijk tot het Adviesorgaan wenden en- wel via het secretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland van het Landbouwschap te Goes. Collekte Nationale Reclasseringsdag" Ondanks de heersende griepepi demie heeft de hier in de week van 30 sept. tot 5 okt. gehouden collekte van de „Nationale Reclas seringsdag" f 370 opgebracht. Dit is een zeer bevredigend resultaat! Dank aan allen - collektanten zo wel als gevers - die hieraan mee gewerkt hebben! Afd. Schouwen, Plattelandsvrouwenbond Op vrijdag 11 oktober a.s. zal in het „Huis van Nassau" een verga dering worden gehouden van de af deling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Mevrouw Y. S. E. Wegener Sleeswijk-van Balen Blanken te 's-Gravenhage zal als spreekster optreden, die het on derwerp zal inleiden: „De opvoe dingsmoeilijkheden en zorgen van onze kinderen". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalsum c a.: J. G. F. Ankersmit, Kollumerzwaag. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Hoek (Z.V1.): kand. C. Bijl, Pernis. Bedankt voor Appingedam-Gar- relsweer, Nijverdal en Schouwer zijl: kand. C. Bijl, Pernis. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Aalsmeer: C. Noorde- graaf, 's-Gravendeel en J. M. Vis ser, Dokkum. Bedankt voor Biezelinge: J. P. Geels, Haarlem-C.; voor Gouda: J. M. Visser, Dokkum. Ger. Gemeenten in Nederland Tweetal te Viaardingen: D. L. Aangeenbrug, Terneuzen en T. Dor- resteijn, Opheusden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Kampen: L. Kie- boom, Lisse. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 8 oktober. Aan voer 3186 stuks vee (weektotaal 4858 stuks) t.w.: 440 vette koeien en ossen; 1193 stuks gebruiksvee; 280 vette kalveren; 336 graskalve ren; 325 nuchtere kalveren; 52 var kens; 129 biggen; 73 paarden; 33 veulens; 305 schapen en lammeren; 20 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,00, f 2,60-2,80, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,50-2,60, f 2,30-2,50, f 2,00-2,20; slachtpaar- den f 2,40-2,40-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-300-250; nuchtere kalveren f 75-65-55; biggen f 45-40-35; scha pen f 100-80-70; lammeren f 95- 80-70; kalf- en melkkoeien f 1150- 950-800; vare koeien f 840-700-600; vaarzen f 830-730-530; pinken f 550 -450-350. De heer Staf, minister van Oor log, heeft schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Verkerk, over de uit voering van de motie van orde van de heer Roosjen c.s. inzake het be houden van de vrijwilligers van de Nationale Reserve. Ten aanzien van de vraag welke uitvoering er is gegeven aan deze motie, die 21 mei van dit jaar met vrijwel algemene stemmen in de Tweede Kamer is aangenomen, deelt minister Staf mede, dat op 22 mei 1957 de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie en hij een bespreking gehad hebben met enige leden van het presidium van het nationaal insti tuut Steun Wettig Gezag over de motie-Roosjen c.s. Op 5 juni d.a.v. is het nationaal bestuur van het instituut voor een bespreking bijeen geweest. Op 12 juni schreef de voorzitter, dat een werkcommissie op korte termijn een plan zou uitwerken en aan de regering zou doen toekomen. Op 30 juni zond de voorzitter van het instituut een zodanig plan in, met verzoek dit met de regering te kunnen bespreken op een datum na 20 augustus. Op 30 augustus heeft een bespre king plaatsgehad tussen een af vaardiging van het bestuur van het instituut en de beide betrokken mi nisters. Daar werd afgesproken, dat minister Staf een uiteenzetting aan het instituut zou doen toekomen. Op 13 september is deze uiteen zetting aan de voorzitter van het instituut ingezonden met verzoek om een schriftelijke reactie of, in dien daaraan de voorkeur wordt gegeven, een nadere bespreking. Nog geen resultaten In antwoord op de vraag hoe het komt, dat na ruim vier maanden, zo er al overleg geweest is met het nationaal instiuut Steun Wettig Ge zag, dit overleg geen positieve re sultaten heeft opgeleverd, zegt de FINANCIEEL NIEUWS De nationale woningbouwlening Verschenen is het prospectus van de Nationale Woningbouwlening. Deze lening is groot f 100.000.000, of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven, waarbij het recht wordt voorbehouden het bo ven f 100.000.000 te aanvaarden be drag nader vast te stellen. De le ning bestaat uit 6 procent 25-jarige obligaties 1957, in stukken van f 1.000, f 500 en f 100 nominaal, koers van uitgifte is 100 procent. De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing geschiedt in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1963. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toegestaan. Van deze datum af is zij jaarlijks per 15 november mogelijk en wel van 1967 tot en met 1971 102% procent, van 1972 tot en met 1976 k 101 procent, en daarna k 101 procent. Opneming van de lening in de beursnotering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. (Inschrijfda- turn is vrijdag 18 oktober, stortings datum vrijdag 15 november 1957 of maandag 6 januari 1958. Inschrijf- kantoren zijn de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en 12 andere bankinstellingen). minister, dat uit de beantwoording van de eerste vraag blijkt, dat be houdens een oponthoud in de va kantiemaanden juli en augustus, van een diepgaand overleg kan worden gesproken. De betrokken materie is moeilijk en gecompli ceerd en moet getoest worden aan krijgskundige, morele en financiële gezichtspunten, aldus minister Staf. Voordat het overleg met het na tionaal Instituut Steun Wettig Ge zag is afgesloten, is de minister niet in staat een datum te noemen of over de aard der oplossing mede delingen te doen. Het overlijden van koning Haakon Antwoord op condoleantletelegram van G,S. van Zeeland In verband met het overlijden van koning Haakon VII'van Noor wegen, hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland aanleiding ge vonden de Nederlandse ambassa deur te Oslo te verzoeken, hun op rechte deelneming aan de Konink lijke Familie en de Noorse regering te willen overbrengen, aan welk verzoek de ambassadeur gevolg heeft gegeven door het zenden van een nota aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Oslo en aan de secretaris van het Kabinet van Zijne Majesteit de Koning. Als gevolg daarvan verscheen op 27 september „Aftenposten" het meest gelezen dagblad in Noorwe gen, een bericht, waarvan de Ne derlandse vertaling luidt: „Nederlandse deelneming. „Het Provinciaal Bestuur van Zeeland in Nederland, welke pro vincie door Koning Haakon werd bezocht in 1954 ter gelegenheid van de ingebruikneming van „De Noor se woningen" in de Koning Haa- konstraat te Stavenisse na de wa tersnood, heeft via de Nederlandse ambassadeur te Oslo zijn deelne ming betuigd". Ingezonden mededeling DOUWE EGBERTS YZZZZZZ'ZZZYZZZZZM 's-HERTOGENBOSCH. In de Taaistraat te Vught is de 28-jarige mej. M. Nuyten, wijkverpleegster te Helvoirt, door een vrachtauto zo danig aangereden, dat zij kort daarop in het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch is overleden. Zij was met haar bromfiets geval len doordat zij het wiel van een voor haar rijdende fiets raakte en kwam toen voor het achterwiel van een juist passerende vrachtauto te recht. V X FEUILLETON Er kwam een scherpe frons in het voorhoofd van de andere vrouw „Zeg dat niét meer, Hanneke. Je was eens mijn vriendin en je bent het nu weer, versta je? Nu meer dan ooit. Dat verleden van je ver nadert in zoverre onze vriendschap, dat je me nu nog veel liever bent, dan vroeger. Je hebt rijkelijk je deel gehad van de narigheid, die er dikwijls in het leven is. Maar jij blijft voor mij, wat je altijd was, hoor je? En nu zal ik wat soep voor je klaarmaken. Met een mi nuut of tien ben ik er weer. En niet piekeren. Kijk - ze schuift een gordijn open, zodat de brede zon- nebundels op het bed vallen - daar schijnt de zon weer volop, over een smetteloos, wit landschap. Die zon schijnt nu ook weer voor jou. Juist voor jou. Wil je daar eens aan den ken, Hanneke?" „Ja, Josien en dank je voor al je vriendelijkheid In gedachten loopt de jonge vrouw naar beneden. Als ze in de keuken de soep op het comfoor ge zet heeft, zakt ze langzaam op een stoel. Een paar tranen wellen uit haar ogen en zakken over de wan gen. „Arme Hanneke", prevelt ze dan zacht voor zich heen. 27. 's Middags komt Flip Grobbe thuis en brengt plichtsgetrouw de medicijnen mee, die hij uit de apo theek heeft gehaald. „En, hoe gaat het met onze patiënte?" vraagt hij plichtsgetrouw. Josien knikt geruststellend. „Ik veronderstel, dat ze geen nadelige gevolgen van zal ondervinden. Laat ik eerst even naar boven gaan, Flip, de tafel is al gedekt. Ik kom zo". Als ze later getweeën aan tafel zitten, zegt Josien: „Flip, Hanneke heeft me vanmorgen het een en an der over haar jeugd verteld. En over haar jonge jaren, vóór ze bij Dubois op kantoor kwam. Dat is een aaneenschakeling van ellende en narigheid geweest, Flip". „Zo?" Grobbe kijkt zijn vrouw verbaasd aan. „Wat dan allemaal?" „Ze heeft geen toestemming ge geven om het jou ook te zeggen. En er zijn tal van dingen in haar re laas, die een vrouw alleen aan een vrouw zegt, dat begrijp je toch wel, hé Flip?" „Natuurlijk, lieveling. Laat Han neke maar net zo lang bij ons blij ven, als ze zelf wil. Ze is hier har telijk welkom". Over tafel heen grijpt Josien de hand van haar man en ze blikt hem innig in zijn ogen. „Dank je, lieve ling, ik wist wel, dat ik ook in dit opzicht een man uit duizenden heb. Dus, Hanneke mag onze gast blij ven?" „Maar dat spreekt toch van zelf, vrouwtje". „Ook als over een paar maanden misschien al Hanneke een baby ter wereld zal brengen?" Hij schrikt, maar onmiddellijk verzachten zijn trekken weer, „Ze zal ons dan meer dan ooit dierbaar zijn, Josien. Ikik hoop niet, dat je me verkeerd begrijptlaat hij er stotterend op volgen. Ze schudt lachend haar hoofd. „Nee, lieve, domme jongen, ik weet veel te goed, dat je alleen van mij houdt en van niemand anders. Ik door JOKE DE VALK 68 begrijp je volkomen, hoor". Voor Grobbe weer naar zijn werk gaat, omhelzen ze elkaar. En dan zegt hij: „Josien, lieveling, kunnen we niet iets van ons grote geluk overdragen op Hanneke en Jan?" Josien kust hem innig. „Ik zal het proberen, Flip. Maar het zal moei lijk zijn, want Jan is koppig. Ik ken hem, want hij was lange tijd mijn baas Als Hanneke 's middags na een lichte sluimering haar ogen opent, zit Josien aan haar bed te hand werken. „Zo, meisje, de slaap uit? Ik heb hier ook al thee. Zal ik je inschenken?" „Graag, Josien. Je verwent me.." „Het wordt hoog tijd, dat je weer opnieuw verwend wordt, meisje". Rustig schenkt ze thee in en als Hanneke, met een paar kussens in haar rug, half overeind zit, vraagt Josien: „Hanneke, houdt je nog van Jan?" De vrouw in het bed zucht en kijkt naar het kopje, dat ze in haar hand houdt. „Ik draag zijn kind, Josienikik heb hem zo gemist, al die maanden „Als je wiltbegint Josien voorzichtig, maar Hanneke schudt energiek haar hoofd. „Ik durf niet meer, Josienik ben bang voor hem „Ik weet het niet „Je zei zelfs, dat Jan altijd zo lief en voorkomend voor je was, in het begin van je huwelijk. Zou hij dat nu niet weer zijn, als hij wist van het kind?" (Wordt vervolgd). DE VORST VAN SUPRANIA 1. „Barranca, Anno Domini 1412". In strakke lijnen vloeien de gothische letters op het perkament. De stilte in het kleine vertrek verdiept zich als het krassen van de ganzeveer ophoudt. De jonge edelman leunt achterover in zijn stoel en monstert met keurende ogen het dokument voor hem op de schrijftafel. Dan wordt achter in het vertrek een gordijn terzijde geschoven en dc kamerheer treedt binnen. „Messire Aram", meldt hij, „Falco de jager staat op de binnenplaats. Hij verzoekt U dringend om een onderhoud". „Wel Falco", vraagt Aram, als hij even later tegenover de oude jager staat. „Wat is er aan de hand?" - „Heer, toen ik vanochtend door de bossen zwierf, stuitte ik op een vreemd spoor. Een heel grote prent, telkens de afdruk van twee drietenige poten. Het leek me heter U eerst tc waarschuwen, alvorens het spoor van dit vreemde wezen te volgen". NIJMEGEN. De 44-jarige C. C. is met een personenauto op een stilstaande vrachtauto in de We- renlaan te Nijmegen gebotst. De botsing was zo hevig, dat de heer C. zelf ernstig gewond werd en naar het Canisiusziekenhuis werd overgebracht waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. Zijn echtgenote 44 jaar en een dertien jarig zoontje werden ook ernstig gewond en vertoeven thans in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Hoe het ongeluk zich heeft toege dragen, is niet duidelijk. NIJMEGEN. De zeventienjarige W. Hommerson die op de Nonnen- daalseweg met zijn bromfiets tegen een vrachtauto reed, werd zo zwaar gewond, dat hij naar het Canisius ziekenhuis moest worden overge bracht. De jonge man is aan de ge volgen van de aanrijding overleden. RHENEN. De 21-jarige mej. Ce cil van de Pol uit Rhenen heeft in Biscarosse in Frankrijk met goed gevolg haar proeven voor het bre vet parachutespringen derde graad afgelegd. Zij heeft, er o.a. acht sprongen van een hoogte van 500 i meter gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9