Russische kunstmaan wentelde al 70 maal om de aarde DE ZIERIKZEESCHE COURANT PLEVEN GEEFT POGINGEN OP COMMUNISTEN IN SAN MARINO CAPITULEREN CHROESJTSJEF BESCHULDIGT AMERIKA VAN ONRUST IN MIDDENOOSTEN De Amerikaanse ruimteraket Hef verzet op Cyprus DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 No. 18238 114e jaarlaag ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Til. 32 en 421, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Omlooptijd van satelliet wordt regelmatig korter Radio-Moskou meldde woensdag te 18.00 uur dat de kunstmaan 70 keer om de aarde had gedraaid. Volgens de waarnemingen wordt de omlooptijd van de satelliet in vier en twintig uur drie seconden korter. Men denkt, dat de kunst maan nog vrU lang om de aarde zal blijven draaien, aldus Radio- Moskou. Tass deelt mee dat Russische ge leerden op grond van gegevens over de kunstmaan tot de conclusie zijn gekomen dat de bovenste lagen van de atmosfeer oneindig minder dicht zijn dan men tot nu toe had aan genomen. Dit wordt bevestigd door de constantheid van de omwente lingsperiode en de baan van de kunstmaan, aldus Tass. En deze bestendigheid kan weer worden af geleid uit het feit dat de weerstand die de kunstmaan ondervindt, zo gering is dat men hem tot heden niet heeft kunnen meten, aldus Tass, die deze gegevens kreeg van professor Valerian Krassowski, een specialist in vraagstukken be treffende de buitenste lagen van de atmosfeer. Prof. Krassowski had volgens Tass voorts meegedeeld, dat de dichtheid en de druk van de boven ste lagen nauw verbonden zijn met de temperatuur die daar heerst. De gegevens over de „spoetnik" heb ben uitgemaakt dat de tempera tuur in deze lagen oneindig lager is dan men tot heden heeft veron dersteld. Onder deze voorwaarden kan de kunstmaan voor onbepaalde tijd door de ruimte draaien. Men zal echter pas over enkele maanden tot definitieve conclusies over een en ander kunnen komen. Dan zul len nl. alle gegevens over de kunst maan bestudeerd zijn, aldus prof. Krassowski. In Londen is men er woensdag avond weer in geslaagd de radio- seinen van de satelliet op te van gen. De kunstmaan passeerde Lon den om 23.50 uur Ned. tijd. De kunstmaan zond nu een draaggolf, een ononderbroken fluittoon, uit. De Amerikaanse geleerde Karl Stehlinger, die het ruimtevaartcon gres in Barcelona bijwoont, heeft woensdag uit Washington opdracht gekregen een verslag dat hij voo* het congres had opgesteld, niet in te dienen. De reden hiervoor is nog niet bekend. Stehlinger is lei der van de afdeling voortstuwing van het Amerikaanse kunstmaan- project. Prins Bernhardt opende judo-sportschoo! AMSTERDAM, 9-10. In het ge- heel verbouwde pand aan de Von delstraat no. 14, waar vroeger de Broederschap van Notarissen, die naar Den Haag verhuisd is, zetel de, heeft Prins Bernhard vanmid dag de nieuwe Judosportschool van de heer Dick H. Vollenhoven en zijn echtgenote geopend. Niet alleen js de Prins een en thousiast bewonderaar van de ju» dosport, maar bovendien is hij ere lid van de Vrije Universiteit te Amsterdam, waarmee de sport school nauwe contacten onder houdt. De vader van de jeugdige judoleraar Vollenhoven, prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, is boven dien hoogleraar aan deze univer siteit. PARIJS, 9-10. René Pleven heeft woensdagavond zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen, op gegeven. Pleven heeft geprobeerd een coa litieregering te vormen van alle re publikeinse.. partijen, die een poli tiek bestand van een jaar zouden mogiën sluiten om de nationale re- Xfering de gelegenheid te geven de Franse financiële en economische moeilijkheden op te lossen. Zijn po ging mislukte toen de radicalen woensdag hun medewerking wei gerden. Pleven verklaarde, nadat hij zijn opdracht aan president Coty had teruggegeven, dat hij aan zijn denkbeeld van een politiek bestand blijft vasthouden. Leidse Sterrenwacht zag kunstmaan LEIDEN, 10-30. Waarnemers van de Leidse sterrenwacht hebben donderdagochtend om 04.51 uur de kunstmatige aardsatelliet gezien. Het object bewoog zich met een snelheid van ongeveer vier graden per minuut door o.a. de sterrebeel- den de Grote Beer en de Jachthon den, van noord naar oost. De hel derheid van de satelliet wordt ge schat op de derde tot tweede grootte. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of het waargenomen ob ject de bolvormige kunstmaan zelf is of het raketgedeelte dat haar volgt. De sterrenwacht zal haar pogin gen tot observatie voortzetten. SAN MARINO, 9-10. Het ziet er naar uit dat de anti-communisti sche tegenregering van San Marino de strijd om de macht heeft ge wonnen. Eén der communistische leiders verklaarde woensdagavond na een lange vergadering „wjj tre den" af. De gendarmes die de nieuwe re gering moeten beschermen, zijn woensdag beëdigd. Algemeen ver wacht men, dat de macht donder dag zal worden overgenomen door de tegen-regering. Een woordvoerder van de tegen regering verklaarde woensdag, dat de communisten en de socialisten de onderhandelingen rekken om hun capitulatie te verdoezelen. Minister Cals opende Rijkskweekschool MEPPEL, 10-10. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. L. M. Th. Cals, heeft vanmiddag met het verrich ten van twee symbolische hande lingen, nl. het hijsen van de drie kleur en het openen van de school deur, de officiële opening verricht van het nieuwe gebouw van de Rijkskweekschool te Meppel. 17 oktober is Marken eiland af Op donderdag 17 oktober zal in aanwezigheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gera, worden overgegaan tot de sluiting van de verbindingsdam tussen het eiland Marken en de Nespolder. Het eiland Marken zal vanaf die datum eiland-af zijn door het slui ten van deze verbindingsdam, het geen omstreeks 13.00 uur zal ge schieden. Het moment van sluiting zal worden aangegeven door het planten van de nationale driekleur in het sluitgat door de burgemees ter van Marken. Onmiddellijk hier na zal het Marker muziekgezel schap een couplet van het Wilhel mus spelen. Ook voor de Sowjet-Russische staatsburger was het nieuws van de Russische kunstmaan een verrassing en zondag was het bij de kiosken in Moskou extra druk, zoals de foto laat zien. „Wij zijn dichtbij Turkije, de V.S. niet" NEW YORK, 10-10. De eerste se cretaris der Russische communis tische party, Nikita Chroesjtsjef, heeft in een vraaggesprek met James Reston van dc „New York Times" verklaard, dat de wereld in het Midden-Oosten door een nieuwe oorlog wordt bedreigd en hij be schuldigde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, ervan Turkije te willen verlokken deze te beginnen door een aanval op Syrië. In het derde en laatste artikel over een vraaggesprek met de Rus sische partijsecretaris, maandag jl., schrijft Reston, dat de Russische leider de Amerikaanse senaat had uitgedaagd zijn beschuldigingen te onderzoeken. Chroesjtsjef sprak scherpe woor den over Turkije. Hij waarschuwde dat dit land ingeval van een oorlog geen dag zou bestaan. „Indien er een oorlog uitbreekt zijn wij dicht bij Turkije en de V.S. niet. Wan neer de kanonnen gaan schieten kunnen de raketten beginnen te vliegen en dan zal het te laat zijn er nog over na te denken". Chroesjtsjef beschuldigde in het bijzonder Dulles ervan aan Loy Henderson, deskundige voor het Midden-Oosten, instructie te heb ben gegeven Jordanië en Irak te gen Syrië op te zetten. Dit was echter mislukt en Henderson zette daarop, tijdens zijn jongste reis in het Midden-Oosten, Turkije onder druk. Toen Reston vroeg waarop hij zijn beschudigingen baseerde en of de Sowjet-Unie documenten heeft om ze te bewijzen, ant woordde de Russische leider: „Ik raad U aan de heer Dulles inlich tingen te vragen. Laat hij, als man die dikwijls God aanroept, zweren, dat hij dergelijke instructies niet aan Henderson heeft gegeven. Hij legde er de nadruk op, dat zijn be schuldigingen waar waren en dat de Sowjet-Unie documenten heeft om deze te bewijzen. Alle docu menten zullen eventueel worden gepubliceerd. Raaf met kunstgebit ROTTERDAM, 9-10. Een hoorn raaf uit diergaarde Blij dorp te Rot terdam heeft als het ware een kunst-ondergebit gekregen en men hoopt hem daardoor het leven weer normaal te maken. Van zijn lange ondersnavel was nl. meer dan de helft afgebroken. Het beest kon zijn voedsel niet meer oppikken, maar moest als een zuigeling gevoed worden of anders de hongerdood sterven. De dierenarts J. C. Peters heeft nu de vogel behandeld, het afgebroken deel er stevig aange schroefd en bij een tandtechnisch laboratorium in Schiedam een pro these van kunsthars laten maken. Nu wacht men maar af of het dier aan zijn kunstgebit zal wennen. 's-GRAVENHAGE. Het bestuur van de Jan Campertstichting heeft de Constantijn Huygensprijs 1957, groot f 2.500,toegekend aan mr. F. Bordewijk als bekroning van zijn gehele oeuvre. De commissie van advies bestond uit mr. A. Mout, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en G. Kamphuis. De uitreiking van de prijs zal geschieden op woensdag 30 oktober te 20.15 uur in het Ge meentemuseum te den Haag. Wie het kleine niet eert Wie het kleine niet eert is het grote niet weert, dacht de Amerikaanse komiek Jack Benny woensdagavond, toen hij de eerste vraag van de spelleider van het bekende Amerikaanse televisiepro gram de „64.000-dollarvraag" goed had beantwoord. Ik stop, zei hij rustig, geef mij mijn winst maar. De spellei der had dit nog niet meege maakt en er ook helemaal niet op gerekend. Hij moest van andere medewerkers aan het programma geld lenen om Benny zijn 64 dollar uit te betalen. Boeren namen recht in eigen hand ALMELO, 9 okt. De boeren in de zogenaamde Weitemanslanden ten Noorden van Almelo hebben gister avond laat het recht in eigen han den genomen en een dam doorge stoken, teneinde hun landerijen van de thans heersende waterover last te bevrijden. Enkele dagen ge leden hebben de boeren in die streek felle kritiek geuit op het beleid van het hoofdbestuur van het waterschap de Regge, dat door de verbolgen boeren rechtstreeks verantwoordelijk gesteld wordt voor de thans geleden waterschade. In deze kritiek worden zij gesteund door de Overijsselse Landbouw- maatschappij. Thans hebben zij de knoop doorgehakt, die het water schap volgens hen niet kan of niet wil ontwarren: de afwatering van het gebied via een grotere grond- duiker onder de weg Almelo-Vrie- zenveen. Deze duiker is nog steeds niet aangebracht en een oplossing van een tijdelijke eenvoudige stuw op de plaats van de dam is even eens niet door de Regge geakcep- teerd. Dat is de reden waarom de boeren in Weitemanslanden het recht in eigen handen hebben ge nomen. BIRMINGHAM, 9-10. Het Ame- rikaanse blad „Birmingham News" heeft woensdag bijzonderheden ge meld over de raket, die in de ko mende weken boven het atol Eni- wetok in de Stille oceaan in de ruimte zal worden afgeschoten. Gehoopt wordt, dat deze raket met een snelheid van 27.000 kilo meter per uur 65.000 kilometer in de ruimte kan doordringen. Volgens het blad is het een vier- trapsraket, die door een ballon tot op dertig kilometer boven de aar de wordt gebracht. De raket is ze ven meter lang en weegt 850 kilo gram. Het laatste deel is uitgerust m'et een speciale radio- en fotouit rusting, die nog geen 4.5 kilogram weegt. Twee leden van Brits gezantschap te Boedapest onder arrest LONDEN, 9-10. Groot-Brittannië heeft zich in verbinding gesteld met de Hongaarse regering over de arrestatie van twee leden van het personeel van het Britse gezant schap te Boedapest op maandag, aldus is woensdag officieel te Lon den bekendgemaakt. De gearresteerden zijn mevrouw Batyka, hoofd van de school van het gezantschap, en Kovacs, een te lefonist. In totaal zijn nu vijf per- sonelsleden van het gezantschap in hechtenis. Op het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen is de Hon gaarse zaakgelastigde een nota overhandigd, waarin wordt ver zocht om opheldering over de re den van de arrestatie van mevr. Batyka en Kovacs. Verder wordt in de nota gezegd, dat indien er een rechtsgeding tegen hen aanhangig wordt gemaakt, de Britse regering de juridische bijstand voor hen wil regelen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Eerbied voor al wat leeft en 1 groeit! NICOSIA, 9-10. Een der leiders van de Eoka, op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich woensdag overgegeven en aan Britse mili tairen een schuilplaats in de ber gen in het zuiden van Cyprus ge wezen. In de schuilplaats troffen de Brit ten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzetslieden aan, die kennelijk door hun kameraden doodgeschoten waren. Kliniek voor natuurgeneeswijze In samenwerking met dr. Alfred Vogel, een Zwitserse natuurarts, zal op 19 oktober in Nunspeet een kliniek voor natuurgeneeswijze ge opend worden, „Roode Wald" ge naamd. De medische leiding van deze kli niek zal berusten bij dr. Tine Kaayk, een arts die in Nederland bekendheid geniet door publicaties over moderne voeding. Als direc teur van de kliniek treedt op de heer G. W. Caron. Voornamelijk zal gebruik wor den gemaakt van kruidenmedica menten, welke onder leiding van dr. Vogel in Zwitserland zijn ge fabriceerd. Deze medicamenten worden vervaardigd uit Alpen kruiden, welke in tuinen groeien die op 970 en 1650 meter boven de zeespiegel liggen. Verder wordt het genieten van rust door de patiën ten gecombineerd met heilgym nastiek, massage, waterbehande lingen en dieet. Er zullen zowel lo pende als liggende patiënten wor den opgenomen. GROTE GROEI VAN HET LUCHTVERKEER Ruim 400.000 personen vlogen over de Atlantische Oceaan AMSTERDAM, 9-10. Volgens een rapport dat door de Amerikaanse delegatie in het Amstelhotel te Amsterdam op het congres van de internationale luchtvaartassuradeu ren is overgelegd, zijn gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 414.000 passagiers per vliegtuig de Atlantische oceaan overgestoken. Dit betekent een toeneming van 27% pet. ten opzichte van het vo rige jaar. Welke enorme bedragen gemoeid zijn met de verzekering van de te genwoordige luchtvaart over de ge hele wereld moge blijken uit en kele andere cijfers van dit rapport. In 1956 werden in de Verenigde Staten 7205 nieuwe vliegtuigen ge bouwd tegen 4820 in 1955 (een stij ging van 45 pet.). In totaal waren op 1 januari van dit jaar alleen al bij de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen 64.688 vliegtuigen in gebruik. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar expor teerden de Amerikaanse vliegtuig fabrieken 665 machines voor een totaal bedrag van 10 miljoen dol lar. Ook hier is een stijging waar te nemen, want gedurende het eer ste half jaar van 1956 werden „slechts" 460 vliegtuigen uitge voerd voor een totaal bedrag van 5.400.000 dollar, hetgeen een stij ging van 85 pet. inhoudt. BROUWERSHAVEN HAD EEN FEESTDAG Jeugd en bejaarden zagen toneelstuk in het jeugdgebouw Na afloop der officiële toespra ken bij de ingebruikstelling der keersluis woensdagmiddag, werden de vele kinderen met begeleiding van de muziekvereniging „Apollo" naar het jeugdgebouw gebracht waar door het gehele bedrijfsleven een toneelmiddag werd aangebo den, welke eveneens werd bijge woond door de ouden van dagen. De geheel gevulde zaal werd ver welkomd door de heer J. C. A. Koster, één der initiatiefnemers van dit feest. Spr, vroeg in zijn openingswoord een applaus der kinderen voor de milde gevers en CHARLOTTE KOHLER GEHULDIGD Belangstelling van H.M. de Koningin AMSTERDAM, 9-10. Het 25-jarig jubileum van Charlotte Kohier als voordrachtskunstenares heeft van avond in de Amsterdamse Stads schouwburg bijzondere luister ge kregen door de aanwezigheid van H.M. de Koningin. Tegen acht uur arriveerde de Koningin aan de schouwburg, waar zij werd ontvangen door mr. B. A. van Schaik, voorzitter van het werkcomité dat zich ter gelegen heid van de jubileumviering van Charlotte Kohier heeft gevormd, en door de directeur van de stedelij ke schouwburg. Nadat de Konin gin en haar gevolg in de C.-Ioge hadden plaats genomen, ging het doek op voor de première van de voordracht „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morrien, welke' door de jubilaresse voor haar jubileum avond was gekozen, „Yvette" is de 25e première van Charlotte Kohier, zodat zij in feite een dubbel jubi leum vierde. Met een onderbre king van zeven jaar heeft zij 25 jaar lang voordrachten gegeven. Toen Charlotte Kohier het eerste deel van haar voordracht had vol tooid weerklonk een langdurig ap plaus uit de geheel bezette feeste lijke zaal. Het was een voorproefje van de hulde die haar deze avond werd gebracht als onze grootste voordrachtskunstenares, die zich ook verdienste heeft verworven door de Nederlandse literatuur een plaats te geven in haar repertoire. geefsters, waardoor dit feest kon slagen. Hierna was het woord en de daad aan het toneelgezelschap Anova van het Theater Bureau uit Amsterdam, die opvoerden „De avonturen van Pummeltje". De fi guur van Pummeltje, die met zijn komische streken wel de hoofd schotel vormde kreeg de kinderen meteen op zijn hand. Al met al een programma waarvan zowel de jonge als de oude bezoekers met recht hebben genoten. In de pauze werd voor de bejaarden thee en koffie geserveerd, de kinderen gingen huiswaarts met een mooi vlaggetje en een zakje snoep. Tot slot dankte burgemeester v. Leeu wen het toneelgezelschap voor hun komst en het gebodene; ook dankte hij degenen die de benodigde gel den bijeen hebben gebracht om de kinderen deze genoeglijke middag aan te bieden. Met een dankwoord aan „Apollo" voor de muzikale medewerking besloot de burge meester zijn toespraak met de kin deren op het hart te drukken niet te ruw bij de sluis te spelen, daar het hier geen speelplaats betreft en een paar kinderen reeds in moei lijkheden zijn geraakt. Mevrouw van Leeuwen deelde mede, dat een zestal bejaarden zich spontaan op gegeven hebben om te koliekteren voor de Zeeuwse Kollekte. Met een populair concert in de muziektent besloot „Apollo" des avonds deze feestvolle dag, waar na velen een kijkje gingen nemen op de tentoonstelling in de voor zaal van het stadhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1