aiL AMSTLEVEN levensverzekering Het lanceren deed allerwege ernstige vragen rijzen over de toekomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 OKTOBER 1857 No. 18287 DE KUNSTMAAN Russische geleerden werken verder aan'de,'ruimtevaart LONDEN, 7-10. Dr. Richard Mc Croaky, hoogleraar in de sterren kunde, die verbonden is aan de sterrenwacht van de universiteit van Harvard, in de Verenigde Sta ten, hee/t het vermoeden uitge sproken dat, behalve de kunstmaan, ook een gedeelte van de derde raket - waarmee de kunstmatige aard- satelliet werd gelanceerd - om de aarde draalt. Dr. McCrosky baseert zijn me ning op de waarneming van de kunstmaan door dr. Gordon Little van het geofysische waarnemings station van de universiteit van Alaska, die verklaarde dat de kunstmatige aardsatelliet „verba zingwekkend helder" was, toen hij passeerde. Dr. McCrosky verklaarde dat de waarneming van dr. Gordon Little doet vermoeden, dat de helderheid van het door hem waargenomen voorwerp van de vierde grootte was, terwijl uit de gegevens, die van Russische zijde over afmeting en afstand van de aarde van de kunstmaan werden verstrekt, kan worden berekend dat de helderheid van de zevende of achtste grootte zou moeten zijn. De New York Times schrijft, dat het lanceren van de Russische kunstmaan ernstige vragen doet rij zen over de juistheid van de opli- tiek der V.S. In het verleden en he- Ingezonden mededeling den. Onder de kop „Wegen naar de hel- of de hemel" merkt het blad in een hoofdartikel op, dat de es sentie van de zaak is, dat voor het afschieten van een kunstmaan als de Russische, die in verhouding groot gewicht heeft en op een gro te hoogte om de aarde draait, een reusachtig grote kracht nodig is. Raketten die hiertoe in staat zijn kunnen atoom- en waterstofbom men over vele duizenden kilome ters vervoeren. „Het is duidelijk, dat wij thans geen dergelijke wa pens bezitten en het ogenblik waar op wij ze zullen hebben, is nog on zeker", aldus het blad dat zich af vraagt of de V.S. wel alle krachten inspannen om intercontinentale ballistische projectielen te vervaar digen. Het legt echter de nadruk op het gevaar van te grote aandacht voor raketten en projectielen: „Wij kunnen de wereld van vandaag niet aanschouwen zonder ons te realise ren, dat onze macht over onszelf geen gelijke tred heeft gehouden met onze macht over de levenloze natuur". Technische overwinning In de Britse pers wordt gespro ken van een „technische overwin ning" van de Sowjet-Unie, maar tegelijk uiting gegeven aan be zorgdheid over de gevolgen op po litiek niveau. Een Haagse amateur-sterrekun- dige, de heer J. M. Bosch, is ervan overtuigd, dat hij zondagavond de Russische kunstmaan heeft waar genomen. De „Izwestia" schrijft dat de groepen Russische geleerden „aan een stuk doorwerken" om de pro blemen van de ruimtevaart onder de knie te krijgen. Het blad voegt hieraan toe dat de Russische kunst maan zes maal zo zwaar weegt als de satelliet die de Amerikanen willen lanceren. In de Russische pers wordt er voorts de aandacht op gevestigd dat er in de Sowjet-Unie meer dan 60 waarnemingsposten zijn ingericht, die gegevens over de kunstmaan moeten verzamelen. Russische geleerden hebben zon dag meegedeeld, dat zeer spoedig zwaardere en grotere kunstmanen zullen worden gelanceerd, die met meer meetinstrumenten zijn uitge rust. Prof. Wernof, het hoofd van de groep geleerden, die in het kader van het geofysische jaar de kosmi sche straling bestudeert, schreef in de „Rode Ster" van zondag, dat de geleerden thans reeds de beschik king hebben over materiaal, dat zij op andere wijze nooit hadden kun nen verkrijgen. In de toekomst zullen manen met meer meetinstru menten en betere zenders worden gelanceerd. -Vergoeding tandartskosten TIBURG, 7-10. Van de zijde van de bond van R.K. ziekenfondsen deelt men, naar aanleiding van het tandartsenconflict, mede, dat het z.i. niet juist is in dit bijzondere geval zonder meer het standpunt in te nemen, dat aan de verzeker den geen enkele restitutie voor in de conflictperiode gemaakte tand artskosten wordt gegeven. De bond meent, dat er in be paalde gevallen en tot op zekere hoogte aanleiding is gemaakte kos ten te vergoeden. Het bestuur van de bond zal er ter bevoegder plaatse op aandringen, dat aan deze opvat ting gevolg wordt gegeven. GEMEENTERAAD NOORDWELLE Er komt een wachthuisje voor buspassagiers bij de Kuierdamse we? Rapport over voormalig ziekenhuis op komst Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens vergaderde de raad der gemeente Noordwelle. De secreta ris, de heer G. A. Haringman, was wegens ziekte afwezig. De heer Hendrikse stelde vragen inzake de salariëring van de brand weercommandant en de brand weerlieden, zulks naar aanleiding van dei. begroting 1958 der regio nale brandweer. De voorzitter deelde mede dat over dit onder werp ook reeds is gesproken in de vergadering der regionale brand weer. Gevraagd is naar definitieve richtlijnen. De heer Hendrikse hoopt dat de zaak voor de aanvang van 1958 in orde zal zijn. Over de B.L.O.-school werd uit voerig van gedachten gewisseld, zulks in verband met een vraag van de heer C. A. Boogerd naar de bestemming van het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe. Een commissie heeft daaromtrent rap port uitgebracht, dat zal worden rondgezonden aan de raadsleden. Op voorstel van b. en w. werd afwijzend beschikt op het verzoek van de A.N.W.B. de wegwijzer bij de Kuierdamse weg te verlichten. Op voorstel van b. en w. werd besloten tot onderhandse aanbeste ding van een wchthuisje bij de bus halte Kuierdamse weg. Aannemer is de heer J. Pleune. De goedkeu ring van G.S. op deze onderhandse over uw leven! De valhelm, een noodzakelijk kwaad De laatste jaren is het gebruik van valhelmen door motor- en scooterrijders in ons land belang rijk toegenomen. Vóór 1954 bestond er een zekere terughoudendheid tegenover deze veiligheidsmiddelen, niet alleen bij de berijders van tweewielers zelf, doch eveneens bij de handel, en de verkoop van valhelmen werd der halve praktisch niet geanimeerd. Dit laat zich gemakkelijk ver klaren. Men vreesde nl. dat een al gemene toepassing van de valhelm de positie van de motor-tweewie- ler in discrediet zou brengen, doch het tegendeel van deze veronder stelling is intussen wel voldoende aangetoond. Elders meer In België was het gebruik van valhelmen bv. veel eerder dan bij ons een normaal verschijnsel en droeg de grote meerderheid van de motorrijders een dergelijk hoofd deksel reeds jaren voordat het hier algemeen ingang vond. Ook in Frankrijk wordt door het merendeel van de motorrijders een valhelm gedragen, terwijl de Zwit serse motorriidersbond het gebruik er van stimuleert door het uitkeren van een premie van 3 francs bij aankoop van een helm. Blijkens een in Engeland in 1932 opgesteld rapport bleek dat 2 pet. van de motorrijders een valhelm droeg. In de zomer van 1953 werd wederom een telling gehouden, waarbij men kwam tot een aantal motorrijders van 10 pet., terwijl in december van datzelfde jaar reeds 16 pet. van de getelde motorrijders een valhelm droeg. In oktober 1955 was dit percentage reeds tot 30 ge stegen en thans ligt het belangrijk hoger. Ongevallenen fer gedaald Andere cijfers tonen duidelijk aan hoezeer de valhelm inderdaad een belangrijke bescherming kan betekenen. In Nieuw Zeeland bv. is het dragen van een valhelm voor motor- en scooterrijders wettelijk verplicht gesteld en sinds deze be paling van kracht werd daalde het aantal ongevallen met niet minder dan 75 pet. Bijzonder interessant zijn ook de mededelingen van het British Road Research Laboratory, welk insti tuut enige jaren geleden vaststelde, dat van de dodelijk verongelukte motorrijders 80 a 90 pet. een hoofd wond had. Van de ernstig gewon den had 50 pet. en van de licht ge wonden had 10 pet. tot 20 pet. een verwonding aan het hoofd. Deze cijfers spreken duidelijke taal en leveren het bewijs, dat de valhelm niet uitsluitend moet wor den gerekend tot de attributen, die op de race-baan thuishoren. Ook in ons land zijn velen over de ver meende esthetische bezwaren heen gestapt en hebben de veiligste weg gekozen en dit is alleszins toe te juichen. Een motor- of scooterrij der en een duopassagier zijn nu eenmaal zeer kwetsbaar. Bovendien is wel gebleken - en dat kan men dagelijks langs de weg constateren - dat een goede en goed passende valhelm in het geheel niet misstaat en zelfs niet vermag vrou welijke charmes teniet te doen. (Nadruk verboden). aanbesteding zal worden gevraagd. De heer Hendrikse drong aan op spoedige totale afwerking van het wachthuisje. Omtrent de plaats zal contact worden opgenomen met de provincie. Subsidie Z.V.U. Op verzoek van de Z.V.U. zal f 10,worden bijgedragen in de kosten van de opera die het gezel schap „Forum" te Zierikzee uit voert en drie cent per inwoner voor de jaarlijkse jeugdtoneelvoorstel lingen. Hierna volgde vaststelling van het krediet in rekening-courant voor de maand oktober 1957 ad f 208.000,—. De heer Viergever informeerde naar de afrastering bij zijn woning. Getracht zal worden zulks in orde te brengen. De heer S. Hart stelde vragen over de afrastering achter de geschenkwoningen. Deze afras tering houdt verband met de her verkaveling, aldus de voorzitter. De heer P. G. Boot informeerde naar de vele malen dat gras wordt ingezaaid, met het oog op de werk zaamheden van de gemeentewerk man. De voorzitter herinnei'de aan een terzake reeds op een vorige vergadering genomen principebe sluit. De-heer Hendrikse stelde vragen omtrent de brandstofregeling voor het stookseizoen, wat betreft de ouden van dagen. De voorzitter deelde mede dat de aanvraagfor mulieren reeds klaar liggen voor verzending. Vervolgens vroeg de heer Hendrikse aandacht voor de padjes bij de gemeentewoningen. Spr. meende dat hierbij geen on derscheid mag worden gemaakt. De voorzitter deelde mede dat nog vóór de winter de naschade aan de panden A 13 en A 14 zal worden hersteld. T.a.v. de straat- en rioolbelasting deelde hij mede dat' geen verhoging van huur voor gemeentewoningen zal worden toe gepast. Inzaai van het sportveld was onmogelijk in verband met de vele regens. Deze zaak echter heeft de blijvende aandacht van b. en w. De heer C. A. Boogerd stelde vragen omtrent de legesverorde ning in verband met het herstel van het dak van de ned. hervormde kerk. De voorzitter zegde een on derzoek toe. Prins Bernhard in Italië ROME, 7-10. Z.K.H. Prins Bern hard heeft maandag in gezelschap van de buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Neder land bij de H. Stoel, F. R. W. H. M. J. Graaf de Marchant d'Ansem- bourg, een bezoek gebracht aan de grootmeester van de Maltezer orde, Ernesto Paterno Castello, die in Rome woont. Het meteorologisch instituut te Tokio heeft zondag schokgolven ge registreerd, die afkomstig moeten zijn geweest van een kernproef in de Sowjet-Unie. De schokken zijn gedurende een half uur waargeno men en begonnen omstreeks 15.27 uur (Ned. tijd). Volgens schatting is de proef zondag omstreeks 9 uur (Ned. tijd) genomen op een plaats in Siberië, circa 4.000 km. ten n n.w. van Japan. Nieuw boek van Djilas Begin volgend jaar zal in Enge land een tweede boek verschijnen van Milovan Djilas, die deze week in Zuid-Slavië terecht heeft ge staan, wegens zijn boek „De nieu we klasse", waarin hij het commu nisme veroordeelt. De Britse uitgeversmaatschappij „Methuen" maakte zaterdag be kend, dat het nieuwe boek, getiteld „Land zonder recht", een beschrij ving is van Djilas' jeugd. Het ma nuscript is, evenals dat van „De nieuwe klasse" uit Zuid-Slavië naar de Ver. Staten gesmokkeld, waar het nu vertaald wordt. Handreis naar Wenen Wenen, 7-10. Siegfried Wasl- berger, een 33-jarige circus artiest, is op zijn handen van Salzburg naar Wenen gelo pen, een afstand van ruim 300 km. Hij heeft er ongeveer 10 dagen over gedaan. „Ik wilde op weg naar Wenen wat geld verdienen door het verkopen van ansichtkaar ten, maar er is zo weinig binnengekomen, dat de ge hele tocht een mislukking is geworden", verklaarde hij bij aankomst in de Oostenrijkse hoofdstad. De werkloze cir cusartiest heeft door zijn prestatie echter grote faam verworven en zal waar schijnlijk door een Westduits circus worden geëngageerd. Op een vraag, of zijn handen pijn deden antwoordde Wasl- berger: „Neen, helemaal niet". Rijst-situatie in west- Java kritiek DJAKARTA, 7-10. Het rijstte- kort in west-Java, dat op het ogen- bliek een critieke omvang dreigt aan te nemen, was maandag het onderwerp van vragen in het Indo nesische parlement. Door vertegen woordigers van de Islamietische en Christelijke partijen werd betoogd, dat de situatie op het gebied van de rijstvoorziening in strijd is met de door de regering gegeven verze keringen, dat er een voldoende voorraad rijst aanwezig is en dat bovendien twintig tot vijftigdui zend ton rijst zullen worden inge voerd. Deze leden vroegen de re gering een verklaring af te leggen over de werkelijke rijstvoorraden in Indonesië. In verschillende plaatsen in het achterland van west-Borneo is de rijst volkomen van de markt ver dwenen. In west-Java vliegen de prijzen omhoog. ROTTERDAM. Een sinds vrijdag vermiste havenarbeider, de 33-ja- rige G. Th. van Bekkum uit de Burgemeester Roosstraat te Rotter dam, is op zee in het-ruim van een uit Rotterdam vertrokken schip te ruggevonden. De man bleek over leden te zijn. STALPERIODE VOOR DE DEUR De voeding van het vee in de komende winter op Schouw en-Duiveland Het gaat om zo laag mogelijk kostenc^fer (Ingezonden). Nu de stalperiode weer voor de deur staat, zal iedere veehouder zich ongetwijfeld afgevraagd heb ben: „Wat en hoeveel moet ik mijn vee deze winter voeren; 1. om mijn jongvee zo goed mogelijk in condi tie te krijgen: 2. om van 't melkvee zoveel mogelijk melk met hoog vet gehalte te krijgen, zonder dat ze in conditie achteruit gaan; 3. om de te produceren hoeveelheid vlees zo hoog mogelijk en van goede kwali teit te doen zijn. En dit alles voor een zo la&g mo gelijk kostencijfer. De voeding speelt in deze kosten factor een grote rol. U weet, dat vorig jaar opgericht is een kern van bedrijven welke in tensief voorgelicht werden op het gebied van veevoeding. Het doel daarvan is dat de deelnemende vee houder samen met de assistent van de voorlichtingsdienst dat veevoe derprobleem tracht op te lossen. Dus om zo rationeel mogelijk te voeren, d.w.z. om de middelen (in dit geval de voedermiddelen) die er zijn, zo produktief mogelijk te ge bruiken. Dit jaar is er weer de gelegen heid, om u op te geven om mee te doen met de kern van deze bedrij ven. Alle veehouders op Schouwen- Duiveland (op het ogenblik plm. 700) ontvangen een circulaire, waar een strook aan bevestigd is welk'e afgeknipt kan worden. Op die strook zet de betreffende veehou der zijn handtekening en deponeert hem zonder postzegel op de post. Dat is al het werk wat er extra aan gedaan behoeft te worden. De rest doet de betreffende assistent. Wat 0aat de assistent nu doen Hij komt minstens vier keer op uw bedrijf en wenst u nog meer dere keren omdat u moeilijkheden hebt, dan is hij daartoe gaarne be reid. Die vier keer bestaan uit: 1 okt.-nov.: Opname van de voe- dervoorraad, teneinde daar een voederbalans van te kunnen sa menstellen, 2 nov.-dec.: Bespreking voederba lans met de betreffende veehou der. 3 jan.-febr.: Een of tweemaal na wegen van de geadviseerde rant soenen. 4 maart: Bespreking voeder- en ■weideplan voor de komende 20- mer en winter. Denk vooral niet dat eenmaal meedoen voldoende is. De omstan digheden liggen ieder jaar anders. Dat wijzen de analyses van geno men ruwvoedermonsters wel uit. Het bij te voeren krachtvoeder va rieert dan ieder jaar, wat financi eel veel uitmaakt. Wat kost u deze deelname? 1. Voor een veebeslag tot 10 stuks grootvee f 10 per bedrijf. 2. Voor een veebeslag boven 10 stuks grootvee f 15 per bedrijf. Dit is slechts een klein deel van de totale kosten. En dan te beden ken dat deze contributie op vele bedrijven tienmaal en zelfs meer teruggekomen is door betere voe dermethoden. Aarzel dus niet en doe mee. Zet uw handtekening op het formulier. Het is alles voordeel. J, C. van Bergeijk, secr. Een vliegtuig van de Franse ma rineluchtmacht is maandagmiddag bij het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Cannes neerge stort. Vijf personen, onder wie ad miraal Pierre Lancelot, hoofd van de' militaire personeelsafdeling van de marine, zijn om het leven ge komen. FINANCIEEL NIEUWS ZUINIGE AARD VAN DE ZEEUW BLIJKT UIT HOOG SALDOTEGOED Onderzoek om actief sparen te bevorderen In 't jongste no. van „Het P.T.T.- bedrijf" zijn een tweetal bijdragen opgenomen, resp. van de hand van de heer Horn en de heer Emanuel, econ. drs., betreffende het sparen in Nederland. Deze artikelen behandelen de re sultaten van economisch-statis- tisch onderzoek onder de spaarders, dat o.a. ondernomen is met het doel de leiding van P.T.T.-Rijkspost- spaarbank beter in staat te stellen actief het sparen te bevorderen. Dit onderzoek, dat facetten van het spaargedrag van de Nederlandse bevolking doet zien, is in ons land het eerste in zijn soort. Het eerste artikel bespreekt de opzet van de zgn. „milli-R.P.S.", een permanente steekproef van één op duizend uit de rekeningen van de Rijkspostspaarbank en vermeldt vervolgens een aantal resultaten over 1950. Het tweede is getiteld: „Het spaarbankboekje in de Nederlandse gezinshuishouding" en behandelt een enquête, die in 1953 in opdracht van P.T.T. door de Nederlandse Stichting voor Statistiek werd in gesteld onder ruim 4.000 represen tatief gekozen gezinnen. De spaarzaamheid van de Zeeuw blijkt uit het hoge gemiddelde saldo tegoed per rekening in zijn provin cie, nl. 535,op 1 januari 1951 te genover een landelijk gemiddelde van f 352, Ingezonden mededeling FEUILLETON De andere vrouw had met stille aandacht zitten luisteren naar het levensverhaal van Hanneke. Haar handwerkje was van haar schoot gegleden, maar ze had het niet ge merkt. En toen Hanneke uitgespro ken was, boog ze zich met tranen in haar ogen over de vrouw in bed en drukte een kus op haar voor hoofd. „Arme Hanneke, wat heb jij een ellende in je leven gehad". „Daarom had ik eigenlijk nooit willen trouwen, Josien. Dat verle den van me drukte als een loden last op me. Daarom wilde ik niets van Grobbe's attentie's weten, toen in Lunteren, en natuurlijk al even min van Jan. Altijd dacht ik aan mijn verleden. Maar Jan hield zo aan en ik kon op de duur niet meer tegen hem op. Ik deed toen deze concessie: een proefverloving. Ik dacht: Je zult dan zelf wel ontdek ken, dat ik niet bij je pas. Doch Jan was stapel op me en zette alle reserves overboord. Zelfs toen be paalde vrienden van hem wegble ven, omdat ik maar gewoon juf frouw Schoneveld was. Ik had het na die drie maanden proef willen beëindigen, maar Jan hield net zo lang aan, dat ik toegaf voor nog een periode van drie maanden, en het beroerde was, dat ik toen van hem ging houden. Ik kreeg hem lief. Hij was altijd zo vriendelijk en vol attenties voor me. M'n klein ste wensen vervulde hij en als ik wat humeurig was, toonde hij en gelengeduld. Daarom stemde ik toe om met hem te trouwen en ik suste mezelf in slaap met de gedachte: dat verleden is een boze nachtmer rie, die voorbij is, voorgoed. Nu komt het zonnige, blije leven, aan de zijde van een man, die je ziels lief heeft. En ik ging gaandeweg steeds meer van hem houden. Dus trouwden we en de eerste maan den van ons huwelijk waren een hemel van geluk. Hij was zo'n schat, Josien, in alles. En toen kwam het noodlot: Jaap was achter m'n huwelijk gekomen en bezocht me. Ik begreep al gauw, dat hij me wilde chanteren. Hij wilde geld hebben, zogenaamd om een zaak te beginnen. Hij dreigde me, o niet openlijk, daarvoor was hij te geraffineerd, met medede lingen aan mijn man. Ik heb wan hopig gevochten voor mijn geluk, maar hij haalde het net steeds dichter om mij heen. Ik probeerde hem te overbluffen, maar het lukte me niet en op zekere dag merkte ik, dat Jan iets vermoedde van m'n verleden; hij zinspeelde er op. Toen begreep ik, dat Jaap hem op de een of andere manier al wat in gelicht had. Op het laatst stelde Jaap een ul timatum, en ik kon er niet meer tegen op. Ik had lang gevochten, maar ik verloor de strijd. Ik wist niet beter te doen dan weg te gaan. En dat deed ik. Maar Hanneke barstte in snikken uit en Josien legde beschermend haar arm om de vrouw heen. „Stil maar, Hanneke, ik begrijp het nu wel. En ik vind je een schat, hoor, ondanks alles. Je mag hier net zo lang blij ven, als je zelf wilten.... denk ook een beetje om je baby. „Dat was het nare juist", snikte de vrouw in bed. „Ik ging naar een andere stad aan het werk. Al gauw door JOKE DE VALK had ik weer een baan als steno typiste. Maar toen ik daar een paar weken werkte, merkte ik, dat ik moeder moest worden en ik be greep, dat ik dit niet lang zou kun nen verbergen. Toen ze er op kan toor bedekte toespelingen op gin gen maken, nam ik ontslag en ging ik werken op een strijkinrich- ting. Maar ook daar had men het al gauw door. En de baas begon lastig te wordenHij maakte er toespelingen op en liet me door schemeren, dat hij me wel wilde helpen, als ik voor hem een beetje lief zou zijn. Ik heb hem in zijn ge zicht geslagen en stond een paar minuten later alweer op straat. Toen heb ik een kamer gehuurd en besloot hier de baby af te wach ten. Maar m'n geld raakte op en gisteren was ik ten einde raad. Ik ben toen hierheen gegaan, Josien, ik wist niet meer, wat ik doen moest. „Je had veel eerder moeten ko men, Hanneke, dan zou alles weer in orde gekomen zijn. Nou, ik zal wat soep voor je klaarmaken en dan ga je een poosje rusten. Wel foei, je hebt zoveel gepraat, je zult wel uitgeput zijn". Hanneke lachte door haar tranen „Ik ben blij, dat het er uit is. Het was als een last, die op me drukte, ik moest het iemand vertellen". Josien knikte. „Daar heb je heel verstandig aan gedaan, Hanneke. En reken er op, dat dit onder ons blijft". „Josien, realiseer je je nu wel, dat je een ontslagen gevangene on der je dak hebt?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5