DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPROERIGE STUDENTEN IN WARSCHAU DOEN WAT WATER IN DE WIJN Franse formateur wil godsvrede van een jaar Russen hielden zich wel aan afspraak De resultaten van de algemene woningtelling in Nederland CHROESJTSJEF ZEER ZELFBEWUST IN GESPREK MET AMERIKAANSE JOURNALIST DINSDAG 8 OKTOBER 1957 ZIERIKZEE SCHE®NIE1WSB0 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) f per stuk. Wi'1 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Beweging van Russische troepen gemeld WARSCHAU, 7-10. Studenten van de Polytechnische school van War schau hebben maandag het span doek „Vrübcid van spreken", dat vier -dagen geleden was aange bracht op de achtste verdieping van hun tehuis aan het Naruto- wlcza-plein - waar donderdag j.l. de eerste wanordelijkheden begon nen - op verzoek van de militie verwijderd. Militie-officieren hebben, naar verluidt, aangevoerd dat het span doek vele nieuwsgierigen aanlokte en dat het onder de huidige om standigheden er niet toe bijdroeg de taak van de militie, om orde en rust te handhaven, te vergemakke lijken. Westerse waarnemers te War schau beschouwen dit gebaar der studenten als een aanwijzing, dat deze de autoriteiten, die thans maatregelen tegen de „straatschen ders" laten nemen, niet te zeer in moeilijkheden willen brengen. Sowjet-troepen naar Polen? Het Westberlijnse dagblad „Ber- 38 jaar K.L.M. SCHIPHOL, 7-10. De K.L.M., die vandaag 38 jaar oud is geworden, heeft deze verjaardag - zoals ook de vorige jaren is gebeurd - ge vierd met de uitreiking van onder scheidingen aan leden van het vlie gend personeel, die resp. 20.000, 15.000 en 10.000 vlieguren hebben bereikt. APELDOORN. Op de onbewaakte overweg in de Vossenweg te Apel doorn, is de 38-jarige L. T. uit Apeldoorn met zijn rijwiel gegre pen door de dieselelektrische trein Winterswijk-Apeldoorn. L. werd ernstig gewond naar het St. Li- duina-ziekenhuis overgebracht, en overleed kort na aankomst aldaar. DRACHTEN. De minister-presi dent dr. W. Drees, zal op 12 oktober te Drachten het bejaardencentrum „Rispinge" officieel openen. liner Zeitung am MIttag" meldde maandag dat Sowjetrussische troe pen en pantserwagens zijn waar genomen, terwijl zij zich uit de om geving van Berlfjn naar de Poolse grens begaven. Pantserwagens, luchtdoelgeschut, artillerie en vrachtwagens vertrok ken volgens dit bericht nog maan dag te 10 uur uit zuid- en oost-Ber- lijn naar de Poolse grens. Van geallieerde zijde kon geen bevestiging van dit bericht worden verkregen. Overstromingen in zuid-Italië LECCE, 7-10. In zuid-Italië en op Sicilië is maandag grote schade aangericht door zware wolkbreu ken. In het gebied van Lecce, in de „hiel" van Italië, zijn zeker negen dorpen overstroomd. Op som mige plaatsen zijn dorpen aan de kust getroffen door een vloedgolf. De verbindingen zijn verbroken. In het noorden van Italië woed den maandag, tussen Genua en de Franse grens, grote bosbranden, die aangewakkerd worden door een krachtige wind. Verscheidene dor pen lopen gevaar. Honderden hec taren bos, olijfbomen en boomgaar den zijn al verwoest. PLEVEN ZEI „JA" PARIJS, 7-10. De links-radicaal René Pléven heeft zich bereid ver klaard te trachten een regering te vormen. Hij had tevoren meer dan een uur met president Coty^ gespro ken. Pléven zei dat hij niemand zal vragen van zijn program of denk beelden af te stappen, maar een beroep zal doen op al degenen, die geen beleidscrisis willen, om te er kennen dat zij geen kans hebben hun inzichten aan anderen op te leggen. Pléven zal een godsvrede van een jaar onder de politieke partijen voorstellen met het doel het vol gende te bereiken: 1. Oplossing van de Algerijnse kwestie. APELDOORN. Op de Amers- foortseweg onder Oud-Millingen zijn twee personenauto's op elkaar gebotst. Eén der auto's, bestuurd door de heer J. A. uit Amsterdam, week plotseling naar links uit voor een gemotoriseerd invalidenwa gentje, dat de bestuurder wilde passeren. Daardoor kwam hij in botsing met een uit tegenoverge stelde richting komende personen auto, bestuurd door de heer H. W. uit Anholt (Duitsland). De heer W. werd in ernstige toestand naar het St. Linduinaziekenhuis in Apel doorn overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is overle den. Hij was 36 jaar oud. ISRAËLISCH MINISTER: „MIDDEN-OOSTEN HEEFT WATER NODIG EN GEEN BOMMENWERPERS" NEW YORK, 7-10. De Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, mevr. Golda Meir, heeft maan dag in de Algemene Vergadering van de V.N. een beroep gedaan op de grote mogendheden om hun in vloed te gebruiken teneinde de „af grond van misverstand", die in het Midden-Oosten bestaat, te over bruggen In plaats van te ver breden. Zij vroeg de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, of de „vreedzame coëxis tentie", waarover Gromyko ge sproken heeft, niet van toepassing is op het Midden-Oosten. „De woe stijnen van het Midden-Oosten hebben water nodig en geen bom menwerpers", aldus mevr. Meir. Zich tot de vertegenwoordigers van de Arabische landen richtend zei zij: „Wij zijn een oud en taai volk en men kan ons, zoals de his torie bewijst, riiet gemakkelijk ten onder brengen. Evenals de landen die gij vertegenwoordigt, hebben wij onze onafhankelijkheid ver worven. Niets kan ons er toe bren gen deze op te geven. De historie heeft bepaald dat het Midden-Oos ten bestaat uit een onafhankelijk Israël en onafhankelijke Arabische staten en deze" uitspraak van de ge schiedenis zal nooit herroepen wor den". STUDIECONFERENTIE OVER ACTUELE POLITIEKE MIDDENSTANDSPROBLEMEN Drs. H. A. Korthals niet optimistisch over toekomst ARNHEM, 7-10. Tijdens de stu dieconferentie voor liberale mid denstanders, uitgaande van de V. VJ)., die hedenmiddag in het Sons- beekpaviljoen te Arnhem is gehou den, heeft de voorzitter van de Landelijke Middenstand Commis sie het Tweede Kamerlid drs. H. A. Korthals, enige actuele politieke middenstandsproblemen besproken. Wanneer wij de cijfers nagaan van het Centraal Bureau voor de Statistiek aangaande de midden stand over de jaren 1952 tot 1956, aldus spreker, dan zien we een toe nemende groei van de omzet. Het is echter de vraag: wat gaat er in de toekomst gebeuren? Ten aanzien daarvan was drs. Korthals niet erg optimistisch. De maatregelen van bestedingsbeperking hebben tot dusver nog niet ver doorgewerkt, maar wanneer dit straks wel het geval zal zijn zal een vermindering van de omzet bij- de middenstand optreden. Wat betreft het prijzen- beleid van de regering, aldus de spreker kan men zeggen, dat winst mogelijkheden voor de onderne mers zullen gaan afnemen. En In de derde plaats verwachtte spreker nog meer aanvallen op de midden stand. In dit verband dacht hij aan het consumentencontactorgaan. Wan neer men bedenkt, zo merkte hij op, dat de stichtingsacte van dit orgaan op 9 augustus jl. werd gepasseerd dan kan worden geconstateerd dat men al vroeg het ware gezicht ge toond heeft. Drs. Korthals zei in beginsel geen bezwaar te hebben tegen een juiste voorlichting van de consument in onze tegenwoordige ingewikkelde maatschappij, maar als uiteindelij ke bedoeling van dit orgaan moet men toch zien het aanvallen van particuliere ondernemingen. De middenstand zal de eerstko mende tijd zeker het mikpunt zijn. 2. Herziening van de grondwet om de stabiliteit van het beleid en de toekomst van de Franse Unie te verzekeren. 3. Verdediging van de volledige werkgelegenheid en de koop kracht van de arbeider door sa nering van de begroting en het in evenwicht brengen van de betalingsbalans. 4. Fiscale hervorming. Al deze problemen moeten gelijk tijdig en met spoed worden aange pakt, aldus Pléven. Vreemde weddenschap PARIJS, 7-10. De politieke commentator van het con servatieve avondblad „Pa- ris-Presse" schrijft, dat Franse afgevaardigden wed- denschappen afsluiten aver wie het eerst gereed zal zijn de Russische kunstmaan met het draaien rondom de aarde of president Coty met het zoeken van een nieuwe pre mier. Maandag standen de kansen twee tegen een ten gunste van de kunstmaan. Nil de Russische kunstmaan met succes het heelal is ingeslin- gerd, zitten natuurlijk ook de Amerikanen niet stil. In de V.S. worden thans de proeven geïntensiveerd met drietrapsraketten, die een miniatuur bol ter grootte van een voetbal zullen lance ren. Op de foto zijn de antennes zichtbaar, die de seinen van de ingesloten radiozender uitzenden, waardoor het mogelijk moet worden, de baan van de bol te volgen. DE KUNSTMAAN Satelliet gezien in Australië BRUSSEL, 7-10. Prof. Marcel Ni- colet, de Belgische algemene secre taris van de speciale commissie voor het geofysische jaar, heeft verklaard, dat de Russen bij het lanceren van hun kunstmaan vol ledig de afspraken hebben geëer biedigd. De landen, welke aan het program van het geofysische jaar deelnemen, behoeven alleen mel ding te maken van geslaagde lan ceringen en de Russen hadden dit binnen twee uur gedaan. Voorts hadden zij ruim een week geleden al de golflengten opgegeven, waar op de kunstmaan zou uitzenden. Duizenden mensen in het oosten van Australië zeggen de Russische kunstmaan te hebben gezien. Eén waarnemer zei dat de satelliet zich vertoonde als een heldere ster. In Melbourne was de kunstmaan gedurende ruim een minuut te zien Uitkomsten voor Zeeland ongunstig 's-GRAVENHAGE, 7-10. Deregds enige tijd geleden op grond van een steekproefbewerking voor ons land als geheel beschikbaar geko men en door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde uitkomsten van de in 1956 gehou den woningtelling, zijn thans in een speciale publikatie samengevat, aldus deelt men van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. In deze publikatie is mede een aantal cijfers (eveneens steekproef - uitkomsten) opgenomen voor de provinciën en de drie grote ge meenten. Zij laten zien, aldus het mini sterie, dat er, zowel ten aanzien van de samenstelling van de wo ningvoorraad als van de bezetting der woningen, tussen de afzonder lijke provincies aanmerkelijke ver schillen bestaan, zo bijv. wat be treft de ouderdom der woningen. Voor het land als geheel is 32 der woningen gebouwd voor 1906, terwijl dit percentage voor de pro vincie Groningen 40, voor Fries land 47 en voor Zeeland 39 be draagt. Ook t.a.v. de grootte der wonin gen bestaan belangrijke afwijkin gen. De één- en tweekamerwonin- Tegen Ferdinand Schoerner, eens Hitiers jongste veldmaarschalk, is acht jaar gevangenisstraf geëist en verlies van burgerrechten geduren de zes jaar. Schoerner, die 65 jaar oud is, wordt manslag en poging daartoe ten laste gelegd. Hij heeft zich beroepen op de zg. „rampbe velen" van Hitier persoonlijk. President Bourguiba van Tune sië heeft besloten, dat de ambassa deur in Parijs op zijn post blijft. Met het oog op de regeringscrisis in Frankrijk en in het vooruitzicht van een verbetering van de betrek kingen is de president teruggeko men van zijn besluit de ambassa deur terug te roepen. gen (incl. keuken) in Nederland als geheel 5 van de totale woning voorraad, vormen in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland niet minder dan resp. 15, 19, 15 en 10 van het totaal aantal woningen in elk dezer provincise. Dit zijn dan ook tevens de provincies waar meer dan in de overige sprake is van onvoldoende slaap ruimte. Vol gens de aangelegde criteria be schikte nl. van de huishoudens in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland resp. 29, 38, 30 en 26 °/o over onvoldoende te achten slaap- ruimte, terwijl het algemeen ge middelde voor het land als geheel 17 bedroeg. Ook in andere op zichten bestaan onderlinge afwij kingen. De nieuwe vulkaan bij de Azoren Het dorp Capelinhos op de Azo ren heeft maandag blootgestaan aan een bombardement met zware stenen, die uit de krater van de nabij het eiland Fayal uit de zee opgerezen vulkaan werden geslin gerd. Door het draaien van de wind is bovendien vulkanische as op de hoofdstad van het eiland Fayal, Horta, terechtgekomen. Horta ligt 12 km van de nieuwe vulkaan. FINANCIEEL NIEUWS Spaaroverschot by de Boerenleenbanken AMSTERDAM, 7-10. Bij de stich tingen Spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Co- operatieve Boerenleenbank te Eind hoven en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbeta lingen in september 1957 respectie velijk f 95.200 000 en f 75 230.000, zodat er een spaaroverschot was van f 19.970.000. (In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 33.850.000). en in Sydney circa 30 seconden. Ook uit andere delen van de we reld wordt gemeld dat men de sa telliet heeft waargenomen, zoals in Hongkong, Kopenhagen en Noumea in Nieuw Caledonië. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De afhankelijkheid van het dier bepaalt uw verantwoor- delijkheid. Meisje gedood door schemerlamp AMSTERDAM, 7-10. Vanavond omstreeks zeven uur is het zeven jarige meisje O. Poelman, toen zij in de huiskamer van de ouderlijke woning aan de Rivierenlaan te Am sterdam aan het spelen was, in aan raking gekomen met een onder stroom staande schemerlamp, waar van de draden waren verdroogd. Daar het meisje tegelijkertijd in contact kwam met een buis van de centrale verwarming, kreeg zij de elektrische stroom door het li chaam, waardoor zij op slag werd gedood. Een reuzenschip Maandag is te Saint Nazaire de kiel gelegd van een pas sagiersschip van 55.000 ton, de „France", dat misschien later met atoommachines zal worden uitgerust. Het schip zal, naar wordt verwacht, in 1959 te water worden gelaten en in 1961 klaar zijn voor de dienst op de Atlantische oceaan. Het schip zal een kruissnelheid hebben van 31 knopen en 2.000 passagiers kunnen vervoeren. Geen soepeler houding t.a v. ontwapening te verwachten NEW YORK, 8-10. De eerste se- cretaris der Sowjetrussische com munistische partij, Nikita Chroesj- tsjef, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de „New York Times" verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is de Rus sische kunstmaan en alle projec tielen die zij bezit, onder interna tionale controle te plaatsen, als on derdeel van een algemene overeen komst tussen de V.S. en zyn land. Reston, die thans een bezoek aan Moskou brengt, is de voornaamste correspondent van de New York Times te Washington. Chroesjtsjef gaf tijdens het vraag gesprek, dat drie uur en twintig minuten duurde, geen enkele aan wijzing, dat de Sowjet-regering be reid is haar politieke of ontwape- nings-voorstellen - welke eerder reeds door de V.S. zijn verworpen te wijzigen. Integendeel, aldus Reston, Chroesjtsjef leverde scher pe kritiek op de Amerikaanse po litiek ten aanzien van het midden oosten en Duitsland en hij beschul digde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, er van Turkije in een oorlog met Syrië te willen drijven. Chroesjtsjef gaf opnieuw uiting aan de Sowjet-Russische mening, dat staten met uiteenlopend© maat schappelijke Instellingen vreed zaam naast elkander kunnen be staan. Hij voegde hier echter aan to©: „Indien er een rakettenoorlog zou uitbreken, zou het kapitalisme ver nietigd worden". Chroesjtsjef beantwoordde de vraag, of het communisme niet in een dergelijke oorlog zou worden vernietigd ontkennend. Nu de Russen een kunstmaan hebben gelanceerd, zal niemand meer kunnen zeggen, dat de „Rus sen niet de waarheid spreken", al dus Chroesjtsjef, die voorts zei, dat de Sowjet-Unie bereid is haar strijdkrachten te demobiliseren en slechts een militie op de been te houden voor de binnenlandse vei ligheid. De andere landen zouden echter hetzelfde moeten doen. „Als er een oorlog zou uitbreken zou hij door de kapitalisten zijn ontketend Een dergelijke krijg zou het wereldgeweten tegen de aan stichters er van mobiliseren. Het volk, dat van een oorlog te lijden zou hebben, zou staan op de invoe ring van een maatschappelijke orde die aan zijn verlangens zou beant woorden. „En dat zou alleen het socialisme kunnen zijn", meende Chroesjtsjef. HONDERDDUIZENDEN DIEREN KOMEN ALS GEVOLG VAN VIVISECTIE Chemische industrie spreekt ook woordje mee OM 's-GRAVENHAGE, 7-10. Het be stuur van de Nederlandse Bond tot bestrijding der vivisectie die thans 60 jaar bestaat, heeft hedenochtend een persconferentie belegd, om eni ge mededelingen te verstrekken over het doel en de activiteit van deze vereniging. De bestrijding van de vivisectie, zo ving de voorzitter van bovenge noemde bond, de heer J. Vinken- borg aan, is thans in een actueel stadium gekomen Elke dag worden over de gehele wereld 100 000 die ren aan de vivisectie opgeofferd. Hoewel de medische vivisectie wel op enige resultaten mag bogen - men denke onder andere aan hart operaties en aan de bestrijding van infectieziekten - blijft de vraag be staan of het menselijk organisme wel precies zo reageert als dat van de dieren, welke onderling ook weer op verschillende manieren reage ren. Bovendien speelt bij de ziek ten van de mens de psychische fac tor ook een grote rol. tachtig pro cent van de huidige geneesmidde len was tien jaar geleden nog on bekend en over tien jaar zullen er weer andere middelen zijn, voor de bereiding waarvan tal van dieren het leven moeten laten. Bij de be reiding van deze geneesmiddelen spreekt de pharmaceutische Indu strie een hartig woordje mee. Ook gezonder? De heer Vinkenborg wees erop, dat de mens nu wel ouder wordt, maar dat het niet vast staat of zijn gezondheidstoestand inderdaad be ter is dan vroeger. Vaccins en sera, zo zeide hij, vormen geen absolute waarborg tegen diverse ziekten. Intussen is de vivisectie slechts een klein onderdeel van de vivi sectie in het algemeen. De chemi sche industrie maakt voor de be reiding van cosmetische middelen van kleurstoffen enz. druk gebruik van de vivisectie. Vier en negentig procent van de dieren wordt daar onnodig het slachtoffer van. De laatste zestig jaar Is de vivisectie verhonderdvoudigd: in Engeland werden in 1956 alleen al 320.000 dieren meer voor de vivisectie ge bruikt dan een jaar tevoren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1