BANK VOOR NEDERLANDSE GEMEENTEN GEEFT WONINGBOUWLENING UIT f 100 miljoen tegen rente van 6 proeent 's-GRAVENHAGE, 5-10. Op uit nodiging van de regering zal de Bank voor Nederlandse Gemeenten een nationale woningbouwlening uitgeven groot honderd miljoen gulden of zoveel meer als waar voor zal worden ingeschreven. Het recht wordt voorbehouden, het bo ven de honderd miljoen te aan vaarden bedrag nader vast te stel len. De lening zal een rente van zes procent geven. Zij bestaat uit 25-jarige obliga ties in stukken van duizend, vijf honderd en honderd gulden nomi naal aan toonden. De koers van uit gifte bedraagt 100 pet. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor de fi nanciering van de woningbouw, alsmede van de met de woning bouw in ruime zin samenhangende werken van dringende aard, waar- onder mede begrepen de bouw van scholen. De gelden zullen worden Ingezonden mededeling IBEURS VOOR M0D6 EN HUISHOUDING I Grandioze Lustrum-Beurs Een evenement voor de vrouw INSTRUCTIEF en GEZELLIG Showorkeit: The Rhythm Aces Cadeau-uitreiking: Bob Wallagh MODESHOW Geopend van 10-1 7 en 19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM *lm 9 OCT. Buitengewoon N.V.V.-congres Aan het slot van een dit week einde in Utrecht gehouden buiten gewoon congres van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, dat gewijd was aan de door het weten schappelijk bureau van het N.V.V. samengestelde studie over de inko mens- en vermogensverdeling „Wenkend perspectief", is een reso lutie aangenomen, waarin door het congres tot uiting wordt gebracht dat de inhoud van deze studie uit gangspunt dient te zijn voor de so ciaal-economische politiek van het N.V.V. Deze politiek, aldus de motie, dient mede gericht te zijn op een zo rechtvaardig en doelmatig mo gelijke inkomens- en vermogens verdeling. bestemd voor de financiering van in 1957 onderhanden werken. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft over de lening de volgende nadere toelichting" gegeven: De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschie den in 20 gelijke jaarlijkse termij nen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1963. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toegestaan. Van deze datum af is zij telkenjare per 15 november mogelijk en wel in de jaren 1967 tot en met 1971 a 102% pet., in de jaren 1972 tot en met 1976 a 101% pet. en daarna ge durende de verdere looptijd van de lening a 101 pet. H.M (le Koningin bij hondemlemonstraties H M. de Koningin en H.K H. Prinses Marijke hebben zaterdag middag de demonstraties in het Hilversumse gemeentelijke sport park bijgewoond, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Politiehondenvereniging ter gele genheid 'van het 50-jarig bestaan van deze organisatie. Snelle typiste Mevrouw Ellen Polman-Dessau- vagie uit 's-Gravenhage is dit jaar kampioene machineschrijven van Nederland geworden. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toetsen van haar schrijfmachine. Zij maakte daarbij 23 fouten en be haalde daarom netto 13561 aansla gen of gemiddeld 452 aanslagen per minuut. Bovendien verwierf zij daarbij - nu voor de vijfde maal de accuratesseprijs. Kampioenschappen Ned. Bromfiets Bond De kampioenschappen van de Ned. Bromfiets Bond zullen dit jaar op 20 oktober in Apeldoorn worden verreden. De start vindt plaats in de nabijheid van Bondshotel Prins- sen, Hoenderloseweg 44 te Ugche- len. Deze zware betrouwbaarheids- rit, welke thans voor de vierde achtereenvolgende maal wordt ge houden, mag zich in een nog steeds stijgende belangstelling van alle bromfietsers en bromfietsindustrie verheugen. De wedstrijd is ver deeld in een toer- en een sportaf- deling en staat voor iedereen open. Het parcours is uitgezet over niet- openbare wegen, waar ander ver keer niet is toegestaan. De kost bare Bach Bromfiets Trophee is onder vele andere waardevolle wisselbekers weer inzet van deze sportieve strijd. Twee lokalen (van betonplanken) op sportveld te Brouwershaven Wachtgelegenheid voor buspassagiers in de Waag (Slot) Verkoop houten woning Inzake de bestemming van de houten burgemeesterswoning tot •kleedlokaal voor de gebruikers van de sportvelden is door b. en w. een uitvoerige toelichting aan de raads leden gegeven, waarin uiteen wordt gezet, dat bij informatie is geble ken dat de plaatsingskosten op het sportveld een bedrag van f 2.800 zal vergen. Hier komen dan nog bij de kosten voor het demonteren, vervoeren en opbouwen. Een ste nen gebouw van dezelfde afmetin gen zou een bedrag van f 9.000 vergen. Gesteld is echter of kan worden voldaan met een eenvoudig gebouw, samengesteld uit planken van beton die een afmeting hebben van 2,75 x 4 meter. De kosten be dragen f 875, zodat men voor twee gebouwtjes een bedrag nodig heeft van f 1.750. De raad machtigt b. en w. de mo gelijke verkoop van de houten wo ning ter hand te nemen en uit te voeren. Tevens krijgen b. en w. machtiging over te gaan tot aan schaffing van twee lokalen, ge bouwd uit betonplanken voor een bedrag van ten hoogste f 2.000, te dekken uit de opbrengst van de eventuele verkoop van de nood woning. De heer de Moor betreurt het dat de voormalige burgemeesterswo ning niet die bestemming krijgt, die aanvankelijk voorop zat. Spr. had echter begrip voor de financiële omstandigheden die moeilijk zijn en is reeds blij „dat er wat bij komt". Wethouder van Nieuwen- huize wees nog eens op de grote onderhoudskosten die een houten kleedlokaal met zich brengen. De heer v. d. Wekken vroeg zich af of de nieuwe lokaaltjes in de toekomst wel aan de eisen zullen voldoen. De voorzitter deelde mee dat er een wateraansluiting zal worden aangebracht. Wachtgelegenheid buspassagiers De raad hecht z.h.s. goedkeuring aan het plan van b. en w. om de voorkamer van de voormalige wo ning in de Waag als wachtgelegen heid voor busreizigers in te rich ten. Met een groot raam dat uit zicht geeft op de Markt, heeft men hier een ruimte van 4.30 x 3.50 me ter. De toegang zal worden aange bracht in de plaatselijke nauwe doorgang. De kosten zullen onge veer f 460 bedragen, waarvan de R.T.M. de helft voor zijn rekening neemt. Onder dank wordt aanvaard een model van een oude boerenwagen, zoals die honderd jaar geleden op Schouwen-Duiveland werd ge bruikt. De wagen heeft een plaats je gekregen in de voorzaal van het stadhuis. Dit geschenk van de heer C. W. Schalkwijk te Rotterdam werd verkregen door bemiddeling van wethouder J. Dekker. Aangenomen wordt het verlich tingsplan der PZEM, zulks op ad vies van de Ver. van Ned. Gemeen ten. Rondvraag Mevr. Everwijn wijst op de wen selijkheid een wachthokje te plaat sen bij de keersluis, daar hier meestal met slecht weer dienst ge daan wordt. Deze kwestie vormt nog een punt van bespreking, zo deelde de voorzitter mee. In antwoord op een vraag van de heer A. Duinhouwer wijst de voor zitter er op dat de gemeentewerk lieden overbelast zijn met werk, maar dat de putten in de Zuiddijk- straat en het slechte weggedeelte Hompelvoet-Schenkeldijk de volle aandacht hebben. Wat het slechte weggedeelte betreft zal onderzocht worden wie hier voor het onder houd heeft te zorgen. De heer J. G. Jonker informeert naar het snoeien van de plantsoe nen en wijst op de muurtjes in de Drilhoekstraat aan de woningen ter plaatse, waar de vloedplank nu verdwenen is. Hij dringt aan op verwijdering daar deze voor on doelmatige doeleinden worden ge bruikt. Ingezonden mededeling DG MiKGKlËT-BBEISHOW KOMT! U KOMT TOCH OOK? juweeltjes van bieimodellen, gekozen uit de bekroonde inzendingen van de Nationale Margriet-Breiwedstrijd worden U getoond in de vertrouwde, gezellige „Margriet"-sfeer. U zult het zélf zien! Het is haast niet te geloven, wat vrouwen zoals U en ik met een kluwentje wol en een paar breipennen weten te toverenl WIJ KOMEN IN ZIER1KZEE Zaal „CONCORDIA" Havenplein 13 op WOENSDAG, 9 OKTOBER 1957. Aanvangstijden: 3.00 en 8.00 uur. Voor zover de voorraad •trekt, nog kaarten k 70 ct verkrijgbaar aan de zaal op de dag van de show van 10-12 uur. De Russische kunstmaan AMERIKAANSE BLADEN SCHRIJVEN OVER EEN „NEDERLAAG VAN AMERIKA" Zondag was de maan reeds 22 keer de aarde 0111 WASHINGTON, 3-8. Terwijl de „Prawda", het blad van de Sowjet- russische communistische partij, in een triomfantelijk hoofdartikel het lanceren van de Russische kunst maan een „onvermijdelijke over winning voor het communistische systeem van wetenschappelijke ont wikkeling" noemt, variëren de com mentaren in de Amerikaanse pers van lofuitingen voor de weten schappelijke prestatie van de Rus sen, tot uitdrukking van spyt over de „Amerikaanse nederlaag" van beduchtheid voor eventueel militair gebruik van dit nieuwe technische wonder. De Amerikaanse bladen schrij ven, wat de „nederlaag van Ame rika" betreft over „gemodder in cf^ hogere regionen", gebrek aan gel den en rivaliteit tussen de gewa pende machten. De democratische senator Stuart Symington eist een onderzoek door het Congres. Volgens Amerikaanse deskundi gen moeten de Russen, voor het lanceren van hun kunstmaan, meer, doelmatiger of krachtiger raketten gebruikt hebben dan die, welke Amerika wilde 'gebruiken voor het Vanguard-project". De Ameri kaanse raketten zouden volgens hun mededelingen geen satelliet zo groot als de Russische het lucht ruim in kunnen brengen. De omloopsnelheid Radio-Moskou heeft zondag ge meld, dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de snelheid van de Russische kunstmaan afneemt. ONDERWIJS Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het Artsexamen mevrouw dra. L. L. J. Stokhuijzen- Ochtman, geboren te Zierikzee. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 29 sept.: Grietje Janna Maria, d. van Cornelis Adriaan Manni en Jannetje Adriaantje Matthijsse; 29 sept.: Marinus, z. van Marinus Johannes van der Velde en Elizabeth Cornelia Maria de Ridder, wonende te Bruinisse; okt.: Marina, d. van Krijn de Oude en Jacoba Pieternella Heij- boer; 1 okt.: Wilma, d. van Willem van den Bos en Adriana Jannetje Maria Dorst, wonende te Ooster- land; 2 okt.: Leendert Jakob, z. van Johannes Jan Dorst en Maria Her- mina Klink. Overleden. 29 sept.: Petrus Ber- nardus Meijvaert, 90 j., echtgenoot van Maria Verschuur; 30 sept.: Eli zabeth Berrevoets, 84 j., weduwe van Willem Roskam; 30 sept.: Kor- nelis Willem den Boer, 81 j., we duwnaar van Adriana van Wouwe, eerder weduwnaar van Anna Krina Ganzeman; 1 okt.: Jacomina Jo hanna Padmos, 76 j., weduwe van Hermanus Johannes Brandenburg, wonende te Haamstede. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 30 september tot 5 oktober werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eie ren V.E.C.E. uitbetaald f 2,55 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. 'Hieruit kan worden afgeleid, dat de storende factoren onbetekenend zijn, aldus de zendei*. De omloop tijd is „praktisch onveranderd". Toen de kunstmaan zondag voor de 22ste maal rondom de aarde was gewenteld, had zij 1.000.000 kilometer afgelegd, „aanzienlijk meer dan tweemaal de afstand van de aarde naar de maan". De radio meldde verder, dat de radiozenders normaal functioneren. De voorzitter van de Russische interministeriële commissie voor het geofysische jaar, Sjtsjerbakof, heeft zondag voor radio-Moskou gezegd, dat in de toekomst Rus sische kunstmanen zodanig kunnen worden uitgerust, dat zij zonne- -energie kunnen gebruiken voor het opladen van hun batterijen. De kunstmaan die nu haar baan rond om de aarde beschrijft, is voorzien van gewone chemische batterijen. De Kerkennah-archipel, die bij Sfax voor de Tunesische kust ligt, is in de nacht van vrijdag op zater dag door een aardbeving getroffen, waardoor elf personen werden ge dood en 135 gewond. Honderd vijf tig boten werden vernield. Later werd het gebied geteisterd door een krachtige storm, die velen dakloos maakte. In Sfax en omgeving werd het verkeer door zware regenval ontwricht. De Russische walvisvloot in de Stille oceaan heeft een blauwe walvis van 100 ton gevangen, zo meldt radio-Moskou. OOK ZONDAGAVOND WEER RELLETJES IN DE POOLSE HOOFDSTAD Politie greep in met traangas WARSCHAU, 6-10. In Warschau zyn zondagavond opnieuw relletjes uilgebroken. Enige studenten van de universiteit van Warschau voeg den zich b(j de met stalen helmen uitgeruste manschappen van de mi litie toen laatstgenoemden poog den de orde te herstellen. De rel letjes zouden zyn uitgelokt door „straatschenders". De politie gebruikte zondagavond traangas om de menigte in de om geving van het door de Russen ge bouwde „Paleis voor cultuur" te verspreiden. Zondagavond zag men voor het eerst manschappen van de militie met geweren op hun rug. Ook waren er velen die gasmas kers droegen. Volgens westelijke waarnemers ziet het er naar uit, dat de „groe pen straatschenders" volgens be velen handelen. Studenten aan de Polytechnische hogeschool van Warschau hebben zondag een verklaring uitgegeven, waarin zij de beschuldiging als zou den zij „onverantwoordelijk" ge handeld hebben bij de betogingen van donderdag en vrijdag, verwer pen. In een brief aan de burgers van Warschau distanciëren de stu denten zich van de „activiteit van de onruststokers". Het communisische partij comité aan de universiteit van Warschau heeft een breoep gedaan op de KERKNIEUWS Gouden jubileum Geref. Gemeente 's-GRAVENHAGE, 7-10. De Ge reformeerde Gemeenten, ontstaan uit een fusie van de Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis en de gemeenten van wijlen ds. L. G. C. Ledeboer, de zg. Ledeboerianen, vieren op woensdag 9 oktober in Rotterdam, waar zij over een groot kerkgebouw aan de Boezemsingel beschikken, hun gouden jubileum. Uit het gehele land worden de deel nemers verwacht. De morgenvergadering vangt te 11 uur aan en de middagvergade ring om 15 uur. Als sprekers zullen optreden de heren ds. A. Vergen uit Gouda, de nestor van de predi kanten, ds. L. Rijksen uit Rotter dam-west, docent aan de theologi sche school te Rotterdam en ds. C. Hegeman te Genemuiden, die on langs uit Sioux Center (U.S.A.) is overgekomen. Er zal een feestgave worden ingezameld ten behoeve van de Synodale kas voor bijzondere noden. Ingezonden mededeling Sfeer en Gezelligheid^ r-4 met WONINGTEXTIEL ragnaa-Bl 15.000 studenten van de universi teit, waarin gezegd wordt dat er op de hogescholen van Warschau een zeer moeilijke en ingewikkelde toe stand bestaat en dat er een of an dere oplossing voor al deze pro blemen gevonden moet worden. In de verklaring van het comité wordt voorts gezegd dat men er volkomen zeker van is, dat al deze verschrikkelijke ongelukken ver meden kunnen worden door mid del van vrije uitwisseling van ge dachten en politieke gesprekken met de studenten. Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer Vannacht hier en daar mist; mor gen droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige oostelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 8 okt. Zon op 6.54, onder 18.04. Maan op 17.40, onder 6.26. Volle maan: 8 oktober te 22.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 okt. 3.10 v.m. 15.17 n.m. BROUWERSHAVEN 8 okt. 2.29 v.m. 14.46 n.m. Springtij: 11 en 25 oktober. HET WEEROVERZICHT Gedurende het weekeinde is het weer geleidelijk meer onder invloed gekomen van een hogedrukgebied. Het centrum hiervan lag zaterdag bij de Golf van Biscaye. Vanmor gen werd het boven midden-Euro pa aangetroffen. Een uitloper van het hogedrukgebied strekt zich over onze omgeving uit. Daardoor was er in ons land weinig wind en ont stond in de afgelopen nacht een dichte mist. Flinke stijgingen van de luchtdruk, die vanmorgen in Scandinavië voorkwamen, wijzen er op, dat het hogedrukgebied zich naar het noordoosten verplaatst. In verband hiermede moet verwacht worden, dat de wind wat zal toe nemen uit oostelijke richtingen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er vannacht minder mist zal voor komen dan de afgelopen nacht. Morgen overdag zal het weer droog overwegend zonnig zijn. Het mooie herfstweer duurt dus voort. FEUILLETON liüiUIL imij A iiiimiHiilhii Ir i ■nihil 71 limiil ,Over de resterende tijd kan ik kort zijn. We hadden natuurlijk om de haverklap ongenoegen. Maar ik was al lang niet meer bang voor haar, omdat ze drommels goed be greep, dat ik haar vierkant door had. Ik kreeg met terugwerkende kracht mijn periodieke verhogin gen en ik zorgde er wel voor dat, als ik, of de andere meisjes iets braken, ze zelfs de stukken niet meer vond in de vuilnisbak. Als ze later dan wat miste, hadden de ka bouters het weggemaakt. Want ver raden deden we elkaar niet. De nieuwe meisjes, Ali en Riek, waren beiden nog veel geraffineerder dan ik en zodoende trokken we ons steeds minder van haar aan. Twee maanden nadat ik een en twintig jaar was geworden, waren de drie jaar proeftijd om. Ik had er nauwkeurig boek van gehouden en op de vier en twintigste mei, na dat we ontbeten hadden, vroeg ik belet bij mevrouw De Geest van Swinderen, en vertelde ik haar, dat ik ging vertrekken. Grote ogen van verwondering. „Vertrekken? Je bent niet lekker. Waar wil je heen? Je vader en moe der zijn beiden dood en familie heb je niet". Ik antwoordde: „Dat is mijn zaak, mevrouw. Als u het even wilt nakijken: gisteren, drie en twintig mei, was de laatste dag van mijn driejarige proeftijd en derhal ve ben ik nu geheel vrij. Als u zo vriendelijk wilt zijn mij mijn geld te geven, dan pak ilc mijn koffers en vertrek". Maar daar kwam natuurlijk niets van in. Waar zou ik heen in deze vijandige wereld? En wat wist ik van die wereld? Ik moest maar rustig blijven en dan kon te zijner tijd wel eens naar een eventuele andere betrekking uitgezien wor den. Zij, mevrouw De Geest van Swinderen, zou dan gaarne haar bemiddeling verlenen. Ik zei evenwel, dat ik bedankte voor die bemiddeling. „Laten we er niet langer omheen draaien, me vrouw: ik ben drie maanden ge vangene geweest in een koude, ste nen cel, daarna drie jaar in een pluche cel bij u, maar nu ben ik vrij mens en niemand kan mij vandaag beletten mijn koffers te pakken en heen te gaan. Over een uur ben ik klaar en dan verwacht ik, dat u ook klaar zult zijn met mijn geld". Nou, wat zij toen allemaal voor mooi en lelijk tegen mij uitge braakt heeft, is niet weer te geven. Ten slotte lachte ik haar vierkant in haar gezicht uit en zei, dat ik dan wel zonder geld wegging, maar dan rechtstreeks naar een der re genten zou lopen om hem te vragen mijn geld te willen halen. Enfin, na een half uur bekvechten berustte ze. Ik ging naar boven, pakte mijn koffers in en ging weer naar be neden, in afwachting van mijn geld. Natuurlijk moest ik in de sa lon nog eens mijn koffers uitpak ken en ze bekeek alles heel kri tisch. Aanvankelijk wilde ze, dat ik de dienstkleding uitpakte en bij haar liet, maar ik maakte haar De 26-jarige Georg Adenauer, de jongste zoon van de west-Duitse Bondskanselier, is zaterdag in het huwelijk getreden met de 24-jarige Ulla-Brigitta Jeansson, de dochter van een Zweedse industrieel. Het huwelijk werd voltrokken in de R.K. kapel van het slot van Kal- mar. De Bondskanselier woonde de plechtigheid bij. v v v v v door JOKE DE VALK I kort en duidelijk opmerkzaam op het feit, dat ze me dit alles zelf had laten betalen. Ten slotte stond ik een half uur later op straat, met het geld, ruim tweehonderd gulden. In die drie jaren had ze me zeker voor het dubbele bestolen, onder het mom van liefdadigheid, reclas sering en al dat fraais meer. Ergens in de stad huurde ik een kamer en zocht voor de morgen uren een baan als werkster, en die had ik al spoedig. Met mijn spaar gelden en het geld van de fooien kon ik voorlopig vooruit. M'n werksterbaantje gaf net genoeg om mijn kamerhuur te betalen en so ber te leven. In de middag studeer de ik verder. Na m'n eerste exa men kocht ik een schrijfmachine en probeerde vertaalwerk te krijgen, wat me al vrij snel gelukte. Iedere middag zat ik te typen om maar vaardigheid te krijgen en die had ik al heel spoedig. Na een jaar durfde ik type-examen te doen en ik slaagde met vlag en wimpel. Even te voren had ik ook m'n di ploma handelscorrespondentie ge haald en m'n stenodiploma had ik al lang. Haast elke avond oefende ik steno, door radioredevoeringen op le nemen en later op de machi ne uit te werken. Toen ik drie jaar vrij was en drie diploma's op zak had, besloot ik te solliciteren. Ik solliciteerde als eerste bij Dubois en werd aangenomen. De rest weet je zo'n beetje, Josien". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2