Den Haag ving zaterdagmorgen uitgezonden signalen op DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 7 OKTOBER 1957 ZMIKZEGSCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. POOLSE HOOFDSTAD WAS HET TONEEL VAN WILDE TAFERELEN Studenten protesteren tegen sluiting weekblad Verscheidene duizenden mensen zijn vrijdagavond opgetrokken naar het hoofdkwartier van de commu nistische partij te Warschau, nadat de militie studenten, naar schat ting 2.000 in het gebouw van de Polytechnische Hogeschool had op gesloten en een menigte voor het gebouw uiteen had gedreven. De studenten gaven gehoor aan een oproep om te betogen tegen de sluiting van hun weekblad „Pro Prostu" en tegen het optreden van de militie, die donderdagavond met gummiknuppels en traangasbom- men protesterende studenten had uiteen gedreven. Een aantal stu denten werd toen gearresteerd. De tweede betoging zou onder de leuze „Wij wensen persvrijheid" om 18 uur worden gehouden. Om 18.02 kwam de militie in groten ge tale naar het plein voor het gebouw ARBEIDSONRUST IN ENGELAND De Britse minister van Arbeid, MacLeod, heeft vrijdag in een toe spraak te Felixtowe in Engeland gezegd dat her land mogelijk voor een golf van ernstige twisten en stakingen in de industrie staat. Hij uitte het vermoeden dat de com munisten „in dit troebele water zullen vissen". MacLeod keerde zich ook tegen de recente Labour- aanvallen op de verdediging van het pond sterling door de regering. Het vrouwenkiesrecht in de wereld Volgens een recente opgave van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties bezitten de vrouwen in 69 landen thans het actief en passier kiesrecht. In 1945 was dit nog slechts in 34 landen het geval, doch sinds de tweede wereldoorlog hebben 35 andere landen zich hier bij aangesloten. Er zijn nog slechts elf landen waar de vrouwen nog geen enkel kiesrecht bezitten. Dit zijn: Afghanistan, Irak, Iran, Jor danië, Libye, Liechtenstein, Para- quay, San Marino, Saoedie-Arabië, Yemen en Zwitserland. In twee van deze landen, namelijk Yemen en Saoedie-Arabië, zijn de vrouwen echter niet bij de mannen achter gesteld, want ook de mannen heb ben in deze landen geen kiesrecht. Voorts zijn er vijf landen, waar het vrouwenkiesrecht aan bepaalde be perkingen is gebonden. Dit is het geval in Egypte, Guatemala, Mo naco, Portugal en Syrië. Onbemande straaljager toch beschadigd De „Thunderflash"-straaljager, die bij Venray een toevallige buik landing maakte na anderhalf uur onbemand te hebben rondgevlogen, is niet zo onbeschadigd van zijn eenzaam avontuur afgekomen als bij een voorlopig onderzoek scheen. Deskundigen van de luchtmacht staf hebben het toestel nader on derzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat er inwendig ernstige beschadigingen zijn aangericht. Het moet twijfelachtig worden geacht, of het de moeite zal lonen het toe stel te herstellen. Wel is komen vast te staan, dat de motor onbe schadigd is en opnieuw kan wor den gebruikt. van de Polytechnische School en voerde een charge uit. Uit de me nigte van naar schatting 2 000 men sen, voor het merendeel studenten, klonken kreten als „fascisten" en .zwijnen". De menigte, die later naar het communistische hoofdkwartier trok werd herhaaldelijk door de militie terug gedreven. De woedende be togers riepen: „Laat de studenten vrij, laat de studenten vrij", „Pro Prostu, Pro Prostu" en „Gestapo, Gestapo, Gestapo". Nederland offert voor vluchtelingen De Nederlands© regering heeft een bijdrage van 125 000 gulden toegezegd, waaraan de volksverte genwoordiging echter nog haar goedkeuring moet hechten. Onder dezelfde voorwaarde zeg de zij 364.800 gulden toe voor het werk, om een vijftigduizend vluch telingen, die in Europa nog steeds in vluchtelingenkampen leven, naar elders over te brengen. Nieuw eiland Een nieuw gevormd vul kaaneiland bij het eiland Fayal, een van de Azoren, heeft een doorsnede van 700 meter, aldus is donderdag uit Ponta del Gada cyp de Azoren gemeld. Het hoogste punt van het eiland is 70 meter. Van tijd tot tijd doen zich nog ontploffingen voor. De rook uit de krater stijgt tot 8.000 mgter.. Wijziging meldings plicht vreemdelingen Met ingang van 1 oktober jl is een nieuwe en meer soepele rege ling van kracht geworden ten aan zien van de meldingsplicht voor vreemdelingen, die ons land be zoeken. De nieuwe regeling houdt in, dat vreemdelingen (bv. toeristen en za kenlieden) die niet visumplichtig zijn zich niet meer bij de politie of de vreemdelingendienst behoeven te melden, wanneer zij binnen 3 maanden na hun aankomst ons land weer verlaten. Zij behoeven in dat geval dus niet meer een verblijfs vergunning aan te vragen. Een vreemdeling, die voor een periode van meer dan 3 maanden ons land bezoekt, moet echter bin nen 8 dagen na zijn aankomst de poltie daarvan in kennis stellen en een verblijfsvergunning aanvragen. Tot nu toe was de maximum ter mijn, waarbinnen men zich niet be hoefde te melden, 1 maand. Bovendien kunnen vreemdelin gen, die hier reeds langer dan vijf jaar verblijf houden en wier ver blijf voor onbepaalde tijd is toege staan (de zg. gevestigde vreemde lingen) in het vervolg bij de politie een verblijfsvergunning voor ma ximum 5 jaar aanvragen. Vroeger werden deze slechts voor de tijd van 1 jaar verstrekt en moesten zij zich dus ieder jaar melden. Voor hen, die vreemdelingen nachtverblijf verstrêkken, blijft de verplichting bestaan daarvan bin nen 24 uur de politie in kennis te stellen. De nieuwe regeling is door het ministerie van Justitie aan alle hoofden van politie ln ons land verzonden. De weg terug KLEINE DRIEHONDERD HONGAREN TERUG UIT DOMINICAANSE REPUBLIEK Via Vlissingen reisden zij door naar Oostenrijk 288 ontgoochelde vluchtelingen uit Hongarije die niet konden wen nen aan het klimaat in de Domini caanse republiek, waar zij na de november-opstand van het vorig jaar een toevlucht hadden gevon den, zijn weer teruggekeerd naar het Oostenrijkse vluchtelingen kamp Kafpelberg bij Wenen. Vrijdag werden zijn in Vlissin gen gedebarkeerd door het Itali aanse passagiersschip „Irpinia" van de Fratelli Grimaldi-Lijn te Genua welke een passagiersdienst onder houdt mét midden-Amerika en Vlissingen. Per extra trein welke omstreeks vijf uur uit Vlissingen vertrok werden zij afgevoerd naar Oostenrijk. Het tot dusver kinderloze Hon gaarse echtpaar Sas, dat deel uit maakte van een groep Hongaarse vluchtelingen die thans weer te ruggekeerd is naar Oostenrijk, is in Vlissingen achtergebleven. De vrouw was in verwachting en ieder moment kon het kindje geboren worden. Vrijdagavond omstreeks 8 uur heeft zij in het St. Josephzie- kenhuis te Vlissingen het leven ge schonken aan een dochter. Nog steeds veel griep in Nederland De gegevens over het verloop van de influenza-epidemie, welke bij de geneeskundige hoofdinspec tie worden verzameld, tonen aan, dat er in de algemene situatie na het laatste overzicht geen wijziging van betekenis is opgetreden, zo deelt de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. De influ enza heerst nog op hetzelfde hoge niveau als in het begin van de vo rige week. In Groningen en Zuid- Holland zijn de aantallen nieuwe zieken wat hoger geworden. Daar staat tegenover, dat in verschillen de delen van ons land lichte aan wijzingen zijn van het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegeval len. Uit de beschikbare gegevens van het bedrijfsleven blijkt, dat er wel sprake is van enige stoornis, maar deze niet heeft geleid tot ern stige storing van de produktie, al dus het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. De verkiezingen in 1958 voor provinciale staten en gemeenteraden Gemeenteraadsverkiezingen zouden vallen op 28 mei 's-GRAVENHAGE, 3-10. Hier en daar hoort men reeds spreken over de data, waarop begin 1958 de ver kiezingen zullen worden gehouden voor de Provinciale Staten en voor de gemeenteraden. In dit verband kan er aan worden herinnerd, dat bij de Tweede Kamer thans nog aanhangig is een wijziging van de kieswet, waarin wordt voorgesteld de candidaatstelling voor de ge meenteraden in plaats van op de 2e dinsdag in mei, te doen geschie den op de derde dinsdag in april. De bedoeling hiervan is te voor komen, dat de verkiezingen in de vacantietijd vallen. De stemming voor de gemeenteraden wordt 43 dagen na de candidaatstelling ge houden en zou dus, wordt het wets ontwerp wet, vallen op 28 mei. In verband met deze vervroeging worden, wanneer de wet onveran derd tot stand komt, ook candidaat stelling en verkiezingen voor de Provinciale Staten vervroegd. Dit om te voorkomen, dat de twee ver kiezingsperioden elkander zullen overlappen. Voor de eerste is nu gesteld de tweede dinsdag in februari (lie) in plaats van volgens de huidige be paling de tweede dinsdag in maart. De verkiezingen voor de Provinci ale Staten dienen dan 43 dagen daarna te worden gehouden, uitge zonderd het geval, da"t de dag der verkiezingen in de week voor Pa sen valt In dat geval worden can didaatstelling en verkiezingen een week vervroegd. Daar in 1958 Pasen op 6 en 7 april valt, is hier geen uitzonde ring nodig, zodat op 26 maart de verkiezingen voor de Provinciale Staten kunnen worden gehouden. De Russische kunstmaan Dr. Drees„Ik hoop dat ze vreedzaam aangewend wordt" Naar radio-Moskou vrijdagavond heeft gemeld, heeft de Sowjet-Unie een kunstmaan afgeschoten. Vol gens het Russische persbureau Tass draait de kunstmaan om de aarde In een elleptische baan op een hoogte van naar schatting hoog stens 900 km. De aardsatelliet is bolvormig en heeft een doorsnee van 58 cm en een gewicht van 83,6 kg. Zij is uitgerust met een radio zender. De satelliet is vrijdag afgevuurd en was in de stralen van de op en ondergaande zon in z(jn vlucht te volgen, zo meldt Tass. Het afschieten van de kustmaan is een onderdeel van het program ma van het internationale geofy sische jaar. De tijd die de satelliet nodig heeft om een keer om de aarde te draaien wordt op een uur en 35 mi nuten geschat. Een raket heeft de kunstmaan de vereiste snelheid (ongeveer 8.000 meter per seconde) voor de draaiing om de aarde ge geven. Daarna werd de kunstmaan van de raket weggeschoten. Zaterdag zou de kunstmaan twee keer over het gebied van Moskou vliegen. De stalen radiozender geeft voortdurend signalen, meldt Tass verder. In juli 1955 hebben Amerikaanse geleerden gezegd, binnen twee jaar kunstmanen te zullen afschieten. De Russische geleerde, professor Karpenko zei, dat de Sowjet-Unie „in beginsel" bereid was tot sa menwerking met de Verenigde Sta ten op het gebied van kunstmanen. Van Amerikaanse zijde heeft men zich lovend over de Russische pres tatie uitgelaten. „Tass" meldt, dat de Sowjet-Unie voornemens is ge durende het geofysische jaar nog verscheidene andere kunstmanen te lanceren, die groter en zwaarder zullen zijn dan de aardsatelliet, die 4 oktober het luchtruim werd in gezonden. Signalen Verschillende luisterdiensten in Europa en Amerika hebben het sig naal van de satelliet in de nacht van vrijdag op zaterdag opgeno men. Het A.N.P. ving tussen kwart voor drie en drie uur en later om 4.38 uur het signaal op, op de golf lengte van vijftien meter. Het sig naal was heel zwak en bleef onge- AMSTERDAM. De 18-jarige wiel- rijdster mej. D. Keyzer, wonende in de Jacob Honigstraat te Oost- zaan, is tengevolge van een aanrij ding om het leven gekomen. Zij reed in de Kerkbuurt aldaar toen zij door een vrachtauto met aan hangwagen werd gepasseerd. Ver moedelijk doordat mej. K. te veel naar links was uitgeweken, werd zij door de aanhangwagen gegre pen. Hoewel direct medische hulp aanwezig was overleed zij enkele ogenblikken later aan inwendige kwetsuren. veer tien minuten hoorbaar. Het bestond uit een ononderbroken reeks puntjes. Twee Amerikaanse radiomaatschappijen hebben het opgevangen signaal op hun eigen golflengte weer uitgezonden. Een Engelse luisterpost had omstreeks kwart over een Nederlandse tijd op een van de door de Russen bekend gemaakte golflengten reeds de on onderbroken reeks puntjes gehoord. De Russen hopen dat de satelliet drie maanden lang zal blijven uit zenden. Volgens verklaringen van een Britse afgevaardigde voor het in ternationale geofysische jaar te Washington, Blackland, zullen de radio-amateurs niet veel moeite hebben het signaal van de kunst maan op te vangen. Radio-Moskou heeft verder gemeld dat de satel liet één der meridianen volgt. De directeur van het Amerikaan se Smithsonian Astrofysische Ob servatorium, dr. Whipple, verklaar de vrijdag, dat de kunstmaan als zodanig wel geen militaire voor sprong voor de Russen betekent, maar dat zijn toch wel een aanwij zing is voor wat de Russen kun nen op het gebied van lange af standsprojectielen. Nederlands commentaar Van de zijde van de sterren wacht te Leiden deelde men het A.N.P. desgevraagd mee, dat men weliswaar zal trachten de kunst maan zo goed mogelijk te observe ren, maar de waarnemingen om verscheidene redenen weinig zin zullen hebben. Ook beschikt men in Leiden niet over de geschikte appa ratuur om de kunstmaan in zijn baan te volgen. „De snelheid van de bol Is veel te groot voor onze instrumenten", verklaarde de heer van Acht van de Leidse sterren wacht. Premier dr. Drees verklaarde za terdagmorgen toen hij het nieuws hoorde dat hij hoopte dat deze nieu we uitvinding voor de vreedzame doelen gebruikt zal worden en niet voor oorlog. „Ik kan slechts zeg gen", zo voegde hij hieraan toe, ,dat dit een nieuwe overwinning is voor de wetenschap en de techniek zeer interessant". Dr. Drees twijfelde er niet aan, dat ook de Amerikanen in staat zullen zijn een aardsatelliet te lanceren. Het karakter van de mens leert men kennen uit zijn om gang met dieren. Negen jaar voor Djilas Milovan Djilas, de vroegere vice- president van Zuid-Slavië, is zater dag veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf wegens „vijandige propaganda" tegen het reginme van Tito. Het vonnis bestaat uit zeven jaar die worden opgeteld bij de straf van drie jaar die Djilas op dezelf de beschuldiging al eerder had ge kregen. Daar hij al bijna een jaar heeft uitgezeten, heeft hij nog ne gen jaar voor de boeg. Weer een komeet ontdekt Voor de derde maal Is er dit jaar een nieuwe komeet ontdekt, zo is door het planetarium Hayden te New York bekend gemaakt. De ko meet werd vrijdag voor het eerst waargenomen door Howard Gates van de Palomar-universiteit in Ca- lifornië. Volgens het planetarium is de komeet ongeveer drie uur vóór zonsopgang zichtbaar in het sterrenbeeld de Leeuw, tussen de sterren Regulus en Denebola. Zij heeft een dubbele staart, waarvan de delen ongelijk van lengte zijn. De andere twee kometen, welke dit jaar zijn ontdekt, zijn de Arend- Roland en de Mrkos. Vrijdagavond is in Argentinië de staat van beleg afgekondigd. Voordat deze maatregel werd af gekondigd, werd te Buenos Aires gesproken over een scheuring in het kabinet van president Aram- buru. a De politie in Manilla heeft een groep handelaars in verdovende middelen ontdekt, die vooral hun slachtoffers zochten onder leerlin gen van middelbare scholen. De boeven hebben verslaving van veel leerlingen op hun geweten, aldus de politie. DULLES SPRAK VIER UUR MET ZIJN RUSSISCHE COLLEGA GROMYKO Kwestie Duitse hereniging niet ter sprake De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, heeft zaterdag te Washington een onderhoud gehad met zyn Rus sische collega, John Foster Dulles. Deze ontving de Russische minister in z(jn particuliere woning. In een gemeenschappelijke ver klaring werd gezegd, dat Dulles en Gromyko ongeveer vier uur bij een zijn geweest en een drietal be langrijke onderwerpen hebben be handeld. Dulles had Gromyko tot de bij eenkomst met hem uitgenodigd ter bespreking van zaken die de stand ZIERIKZEE Ledenvergadering besturenbond van het N.V.V. Wintercampagno werd besproken Onder voorzitterschap van de heer L. Broekema, vergaderde vrij dagavond in het „Huis van Nassau" de Bestuurdersbond „Schouwen- Duiveland". Doel van de vergade ring was het opstellen en doorpra ten van het win terprogramma. De voorzitter deelde mede dat een poging een stuk grond van 10 ha. in de Westhoek aan te kopen door de Stichting Vakantieverblij ven van het N.V.V. voor kampeer terrein is mislukt. Nieuwe pogin gen zullen in het werk worden ge steld. Voor 16 en 17 december is een filmtoernee georganiseerd, waarin respektievelijk ziin opgeno men Renesse, Brouwershaven, Zie rikzee en Nieuwerkerk. Als start schot van de Arbeiders Kunstkring is bedoeld een toneelavond op 30 oktober. Het Zuidelijk Toneel zal het stuk „Nacht in de middag" op voeren. De voorzitter drong sterk aan op het instellen van een Arbei ders Kunstkring voor Schouwen- Duiveland en onderlijnde de nood zaak, dat genoemde toneelavond een succes wordt. Op 1 oktober herdenkt de bestuurdersbond het veertigjarig jubileum-. Een reeks van activiteiten zal bij deze gele genheid ten uitvoer worden gelegd t w. een eilandelijk zomerfeest, een ledenwerf-actie, kinderfeesten, een tweetal toneelavonden en een re ceptie. De afdelingen (samen 1700 leden) zullen worden opgeroepen voor deze doeleinden per man f 1 te willen storten. Voorzien is ver der in een drietal kaderavonden. Over de feestplannen werd uitvoe rig van gedachten gewisseld, spe ciaal over de gevraagde f 1. De afdelingen zullen in november hierover bescheid geven. Van be stuurszijde werd de toezegging ge daan met een uitgewerkte begro ting ter tafel te komen. Besproken werd verder het huur beleid der gemeenten. Het bestuur zal een overzicht samen stellen van de huurverhoging van woningwet woningen, zoals deze in de ver schillende gemeenten is toegepast Gebleken is nl. dat het verhogings percentage niet overal gelijk is. Ter zake zijn van overheidswege -blij kens mededeling van de voorzitter - nieuwe richtlijnen te verwachten. van de Amerikaans-Russische be trekkingen raken. De Amerikaanse, minister had gezegd, dat de aanwezigheid van minister Gromyko in de Verenigde Staten, in verband met de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties, benut diende te worden om hem uit te nodigen voor een ge- dachtenwisseling. Dulles en Gromyko hadden ver klaard, dat de bijeenkomst hen in staat zou stellen opheldering te zoeken van de bedoeling en het standpunt van hun regeringen om trent gewichtige vraagstukken van wederzijds belang. Zij zijn van me ning, dat hun gesprek van zater dagmiddag in dit opzicht nuttig is geweest. De hoofdonderwerpen, die ter sprake werden gebracht, waren: het Midden-Oosten, de ontwape ning, de toestand in Europa en de Amerikaans-Russische betrekkin gen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft Gromy ko geweigerd over de Duitse her eniging te spreken toen Dulles deze kwestie ter tafel bracht. HILVERSUM. De 81-jarige F. de Vries, wonende Eerste Nieuwstraat in Hilversum, is op de Larenseweg ter hoogte van de Utrechtse water leiding, door een personenauto, bestuurd door de heer P. ter B., aangereden. Hij was op slag dood. De heer De V., die de weg over stak, lette onvoldoende op het verkeer. Aanvankelijk kwam hij voor een auto terecht, waarvan de bestuurder nog tijdig naar rechts kon uitwijken, de auto, die deze wagen inhaalde, reed de man ten slotte aan. HEERLEN. Vrijdagmiddag is het 3-jarig zoontje Bernard van de fa milie Giesen uit Abdissenbosch op de Reeweg te Ubach over Worms gegrepen door een personenauto en op slag gedood. UTRECHT. De 17-jarige mej. A. L. Hessing is door een gemeente- bus van Utrecht overreden en om het leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1