'iWeslen hoopt dat „negatieve houding' van Moskou verandert r In de periode 1950-1954 kwamen 6200 mensen om t leven op de weg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Italië sluit wegen af naar San Marino NA V O-oefeningen toch succesvol FRANSE REGERING BRAK DE NEK OVER NIEUW STATUUT VOOR ALGERIJE DINSDAG 1 OKTOBER 1957 No. 18233 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE ONTWAPENING Vrees voor kernproeven is ongegrond De ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties heeft maan dag een verslag van de te Londen gevoerde ontwapeningsbesprekin gen onder de loepe genomen. De Amerikaan Cabot Lodge ver klaarde dat de westelijke mogend heden, ondanks het feit dat de Sowjet-Unie tot nu toe de weste lijke voorstellen heeft verworpen, hopen dat de „negatieve houding" van Rusland zal veranderen als de Russen de overwegingen van de commissie en de Algemene Verga dering naar waarde zouden weten te schatten. Hij zei, dat het hem bekend is dat in de hele wereld vele ernstige mensen bezorgd zijn voor de gevolgen van de kern proeven. „Wij zijn van mening dat deze vrees ongegrond is, maar wij eerbiedigen hun motiveringen", al dus Cabot Lodge. Volgens hem is het echter duide lijk dat de kernwapens de vrije wereld in staat stellen stand te houden tegen de agressie van de communistische landen, die over grote hulpbronnen aan mankacht beschikken. Een uitdaging Cabot Lodge daagde de Sowjet- Unie uit het eerste stadium van het westelijke ontwapeningspdan te aanvaarden en op te houden met het aanleggen van een voorraad atoomwapens of anders gebrand merkt te worden als een land, dat vastbesloten is „de wereld militair te overheersen". Als de bowjHt-TJnie met bereid is de westelijke voorstellen te aan vaarden, zulen de V.S. en de vre delievende mensheid geen ander alternatief hebben dan het concen treren van al hun inspanningen op de mogelijkheid dit gevaar het hoofd te bieden, aldus Cabot Lodge. De Sowjet-Unie moet nu spre ken en ons vertellen wat wij moe ten overwegen, zo besloot de Ame rikaanse afgevaardigde. De Franse afgevaardigde, Geor- ges-Picot, zei dat de voornaamste Vreemde proefneming Een 35-jarige accountant uit Rotterdam heeft zich zater dagmiddag bezig gehouden met het stelen van allerlei kleine dingetjes uit een wa renhuis in Den Haag. Toen hij een tubetje lijm in zijn zak ruilde stoppen werd hij gegrepen. Hij bleek voor f 13,50 aan goederen in zijn zakken te hebben. De ac- coutant zei tegen de recher che: „Ik wilde eens zien of jullie goed werkenHij heeft een blanco strafregis ter. oorzaak van het feit dat men in de subcommissie niet tot overeen stemming is kunnen komen, het aandringen van de Sowjet-Unie is om de kernproeven zonder meer te staken. Wij hebben geweigerd in te gaan op de Russische eis om dat wij van mening zijn dat wij de publieke opinie een rad voor de ogen zouden draaien als wij de we reld zouden moeten laten geloven, dat de staking van de kernproeven op zichzelf een ontwapeningsmaat regel is, waardoor het oorlogsge vaar verminderd kan worden, al dus de Franse afgevaardigde. De Rus Sobolef zei dat men aan de hand van de Russische voor stellen de mogelijkheid heeft om verder te komen. WEER EEN PROBLEEM De Italiaanse regering heeft weg versperringen laten aanleggen op alle zeven uit Italië naar de kleine, in de Apennijnen gelegen onafhan kelijke republiek van San Marino leidende wegen. Daar de 14.000 inwoners van San Marino hun levensonderhoud voor namelijk verdienen in met het toe risme samenhangende werkzaam heden, betekent dit, dat Italië hier door het economische leven van de republiek kan bedreigen. Het is tot deze maatregel over gegaan, nadat de communistische regering van San Marino plotse ling, toen de meerderheid der com munisten en met hen verbonden socialisten in het parlement ver loren ging, de volksvertegenwoor diging ontbond en voor 3 november algemene verkiezingen uitschreef. De communisten hopen deze ver kiezingen, evenals twee jaar gele- to winnon met de h"lr> Zure appelen tegen Aziatische griep CANTERBURY, 30-9. Eén van de beste middelen ter voorkoming van Aziatische griep is het eten van appelen, maar dan moeten het ste vige, zure appelen zyn, geen slappe, zoete. Deze raad heeft de bevolking van Canterbury maandag gekregen van het hoofd der gemeentelijke ge zondheidsdienst in die plaats. De hulpactie van het Rode Kruis voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk is maandag afgeslo ten. Deze actie was in november begonnen. "Vijf-en-vijftig bij het in ternationale Rode Kruis aangeslo ten landen hebben in totaal een bedrag van ongeveer 56.000.000 gul den ter beschikking gesteld, aldus heeft de voorzitter van het Oos tenrijkse Rode Kruis, dr. Laude, medegedeeld. duizenden communistische en so cialistische burgers van San Ma rino, die in Italië wonen, doch op verkiezingsdagen in San Marino komen stemmen. 'S-GRAVENHAGE, 30-9. De op- perbevelhebber van het geallieerde commando in de Atlantische Oce aan seinde na afloop van de grote NAVO-vlootoefeningen het navol gende: „Ik wens mijn hartelijke geluk wensen uit te spreken aan het adres van alle deelnemende landen. Met grote voldoening en trots heb ik de geest van samenwerking ge- Het gezamenlijk uitvoeren van ge combineerde operatie's heeft een bevredigende vooruitgang aange toond sinds de grote manoeuvres van vier jaar geleden en ik kan dan ook met vertrouwen de toe komst tegemoet zien". Honderd jaar wet van Buys Ballot Het K.N.M.I. te De Btlt wordt woensdagmiddag 2 oktober in col- loquim herdacht, dat de Utrechtse hoogleraar C. H. D. Buys Ballot in de zitting van de afdeling natuur kunde van de Koninklijke Alcade- mie van Wetenschappen op 3 ok tober 1857 een gedenkwaardig me morandum liet aantekenen. Dit memorandum namelijk is te beschouwen als de geboorteakte van de beroemde wet van Buys Ballot, die het verband legt tussen de richting van de wind op een gegeven plaats en de ligging der middelpunten van hoge luchtdruk en lage luchtdruk ten opzichte van deze plaats. Maandagochtend zijn drie Amerikaanse oorlogsschepen de Nieuwe Wa terweg opgestoomd voor een niet-officieel vlootbezoelc aan Rotterdam. Het waren de jagers „Massey" en „Robert K. Huntington" en het vlieg- dekschip „Tarawa". - Deze luchtopname toont de „Tarawa" op de Noordzee voor Hoek van Holland. -~-L PARIJS, 30-9. De regering-Bour- ges-Manoury heeft maandagavond de nederlaag geleden btf de stem ming over de vertrouwensmotie ten aanzien van het nieuwe statuut voor Algerge. De Nationale Vergadering heeft de regeringsvoorstellen voor her vormingen in Algerië met 279 te gen 253 stemmen verworpen. De verwerping van de raamwet voor Algerië betekent, dat min stens een maand moet verlopen voordat de volgende regering kan hopen, een nieuw plan ter indie ning klaar te hebben voor de nieu we politieke instellingen in Alge rië, waartoe Frankrijk zich, sinds 1947, verplicht heeft. Het is nog niet duidelijk, wie de volgende regering zal samenstel len, na de val van de regering van Bourges-Manoury. Daar vooral de rechtse leiders de regering het zwaarste onder vuur genomen hebben, verwacht men, dat president Coty in de eerste Kabinet-Bourges-Manoury slechts 3 maanden oud irnuTi- BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Waarschijnlijk doordat zij de macht over het stuur verloor, is de 47 jarige weduwe W. A. Latooy-van Berkel van de Sta- tensingel te Rotterdam op de hoek van de Bergweg en Schiekade van haar fiets gevallen. Zij kwam on der de wielen van een vrachtauto terecht en was vrijwel op slag dood. SCHIPHOL. De 27-jarige Wim A. de Lint uit Zevenbergse hoek (N.B.) die op 20 september jl. in Peebles in de Amerikaanse staat Ohio het wereldkampioenschap ploegen won ons laKdleHi^êtó^.Schiphol in ROTTERDAM. Uit Hoek van Holland is een groep van 56 nabe staanden van tijdens de tweede we reldoorlog te Londen begraven Ne derlanders naar Engeland vertrok ken. De groep zal als gast van het „British Legion" vijf dagen in En geland blijven. De reis staat onder auspiciën van de Oorlogsgraven stichting en het Nederlandse Oor- logsgravencomité. BERGEN OP ZOOM. Na een be sloten zitting van de gemeenteraad van Bergen op Zoom is meegedeeld, dat de 18 onlangs gereedgekomen, maar in verband met een construc tiefout niet opgeleverde woningen in die gemeente binnenkort zullen worden betrokken. De besloten raadszitting werd gehouden naar aanleiding van een interpellatie van het raadslid de heer Broek mans. plaats hetzij een leider van de con servatieven, hetzij Jacques Soustel- le, de ex-Gaullistische voormalige gouverneur-generaal van Algerië, zal uitnodigen, een nieuwe rege ring te vormen. De regering van Bourges-Manou ry is drie maanden aan het bewind geweest. Aan de stemming van maandag is een debat van vier da gen voorafgegaan en verscheidene weken van moeilijke onderhande lingen tussen alle partijen, met uit zondering van de communisten en Poujadisten. Olifant nam wraak SAIGON, 30-9. De reputatie van de beste olifantenjager van de provincie Pleikoe in midden-Vietnam heeft vori ge week een ernstige klap gehad. Na een speurtoch van negen dagen was de man er begin vorige week in ge slaagd een prachtige man netjesolifant onder schot te krijgen, maar zijn pijl miste het doel. De jager sloeg op de vlucht en bereikte behou den zijn geboortedorp, waar hij zich in zijn htit verschool. Maar de olifant die hem op de hielen zat, stampte de hut aan puin. De gehele manne lijke bevolking van het dorp liet onderwijl een regen van pijlen op de dikhuid neerda len, waardoor het beest ge noodzaakt was zijn aanval te staken. De rust was echter van korte duur. Enige uren later iaoam de olifant met zes kameraden terug en moesten alle hutten van het &grp het ontgelden. Onder den en zeven gewonden. Prijzen olie verlaagd 's-GRAVENHAGE, 30-9. Verno men wordt van Shell Nederland N.V. dat met ingang van woensdag 2 oktober de prijzen van de diverse soorten zware stookolie zullen wor den verlaagd met f 6,50 per 1.000 liter of kilogram. De prijs van lichtpetroleum zal een verlaging ondergaan van lVs cent per liter. Voor zover tot nu toe bekend zijn er bij het treinongeluk in Ni- gerië, waar zondag een trein die op weg was van Lagos naar Kano van een dijk stortte, 35 mensen om het leven gekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Gods liefde Is solidair met al wat leeft, dieren en natuur- schoon incluis. September was somber en nat DE BILT, 30-9. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen maand september moet tot de zeldzaam natte maan den worden gerekend. Zowel te De Bilt als in Maastricht was het de natste maand september van de laatste honderd jaar, in Vlissingen was september sedert 1864 niet zo nat geweest. Het landgemiddelde zal, volgens een voorlopige bereke ning, omstreeks 170 mm bedragen tegen 71 mm normaal. Het ziet er dus naar uit dat het record van september 1876, dat 152 mm be droeg, belangrijk zal worden over troffen. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september was voorgeko men, het bedroeg slechts 89 tegen 148 uren normaal. Het aantal da gen waarop de zon niet doorbrak, bedroeg acht tegen twee normaal, hetgeen eveneens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de normale waarde; overdag was dit verschil over het algemeen belangrijk gro ter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar was slechts één maand sep tember kouder geweest (in 1952). Radio voor behoeftige bejaarden ROTTERDAM, 30-9. In een open bare vergadering gehouden sep tember jl. te Rotterdam, heeft het „Comité voor aanschaffing van een. radio voor behoeftige bejaarden" medegedeeld, dat het uitgesloten is dat door de regering voor de in de bezetting ingeleverde radiotoestel den uitgekeerd op brf5isVcnrUe-v»u. materiële oorlogsschade. Het comité, waarvan de heer P. C. Trouwborst van de Ned. Bond voor Ouden van Dagen te Rotter dam secretaris is, heeft thans be sloten te ijveren voor verstrekking van een radio aan bejaarden, die 65 jaar of ouder zijn, een uitkering ontvangen ingevolge de algemene ouderdoms-wet, en aanvulling van gemeentelijke diensten van sociale zaken en niet in het bezit zijn van een eigen radio. ENSCHEDE, 30-9. In de gemeen teraad van Enschedé heeft burge meester M. van Veen hedenavond meegedeeld, dat hij met ingang van 1 maart 1958 ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Enschedé we gens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Het hoe en wat van verkeersongelukken Statistisch onderzoek naar aard der ongelukken In de onlangs verschenen statis tiek van de verkeersongevallen over 1954 en 1955, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, zyn naast de gebruike lijke cijferreeksen de resultaten op genomen van een uitgebreid onder zoek naar de aard van de verkeers ongevallen met dodelijke afloop. Dit onderzoek heeft betrekking op de periode 1950-1954. Gedurende deze vijf jaren kwamen in totaal bijna 6.200 personen bij verkeersonge vallen om het leven. Het grootst was het aantal slacht offers onder de voetgangers, nl. 1.940. Hieronder bevinden zich 991 kinderen jonger dan 15 jaar en 739 personen van 50 jaar en ouder. In totaal, dus 1.730 personen (d.w.z. 89 pet. van de overleden voetgangers) in de uiterste leeftijdsgroepen, wel ke tezamen ongeveer de helft van de Nederlandse bevolking uitma ken. Opmerkelijk-is het, dat van de oudere voetgangers 46 pet. over leed na aanrijdingen door perso nenauto's en 16 pet. na aanrijdin gen door vrachtauto's, terwijl bij de kinderen deze percentages be langrijk anders lagen (nl. perso nenauto's 30 pet. en vrachtauto's 47 procent). Een soortgelijk verschijnsel werd eveneens geconstateerd voor de wielrijders. Hieronder vielen in de genoemde periode 1 883 slachtoffers Van de personen van 50 jaar en ouder werd 52 pet, gedood na aan rijdingen door personenauto's en 25 pet. door vrachtauto's. Voor de jongeren waren deze percentages vrijwel tegengesteld, nl. resp. 25 en 51 pet. Een verdere onderverde ling laat zien, dat van de 1.883 oi<erleden wielrijders er 1.609 aan gereden werden door motorrijtui gen, waarvan 1.009 bij het overste ken van de rijweg; de overige wer den bij het rechtuitrijden aangere den door passerende motorrijtui gen. 25 pet. van de overstekende wiel rijders werd aangereden door vrachtauto's en 60 pet. door per sonenauto's. Van de rechtuitrijden- de wielrijders daarentegen 65 pet. door vrachtauto's en 20 pet. door personenauto's. De bromfietsers Het aantal overledenen onder de bromfietsers bedroeg in deze peri ode 467. Het is begrijpelijk, dat in verband met de krachtige ontwik keling van het aantal bromfietsen het aantal slachtoffers jaarlijks een sterke stijging te zien geeft In 1950 bedroeg dit 37 en in 1954 150 (in 1956 zelfs 223). Van de slacht offers in de jaren 1950-1954 werden er 355 gedood bij aanrijdingen door motorrijtuigen, waarvan 266 bij het oversteken en 87 bij het rechtuit rijden. Evenals bij de wielrijders overheerste ook bij de oversteken de bromfietsers het aantal aanrij ding endoor personenauto's en bij de rechtuitrijdende bromfietsers het aantal botsingen met vracht auto's. Van de motorrijders werden in de periode 1950-1954 793 personen gedood, waarvan 443 (of 56 pet.) bij botsingen met rijdende Verkeers middelen. De overige slachtoffers, relatief dus een zeer belangrijk ge deelte, overleden bij botsingen met stilstaande verkeersmiddelen, vas te voorwerpen (bomen, e.d.) en bij eenzijdige verkeersongevallen (te water rijden, slippen op de weg, enz.). Bij de inzittenden van personen auto's was het aantal slachtoffers overleden bij ongevallen, waarbij geen andere rijdende verkeersmid delen waren betrokken, relatief nog groter. Onder deze inzitten den vielen nl. in totaal 668 doden, waai-van 278 bij aanrijdingen met rijdende verkeersmiddelen, 61 bij botsingen met stilstaande verkeers middelen, 205 bij botsingen met vaste voorwerpen en 124 bij een zijdige ongevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1