ril1! Nederlands mode-succes in Venetië L!Iil Tri ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 No. 18232 Het rassenvraagstuk in de Ver. Staten Een vereniging van een aantal moeders van leerlingen der mid delbare school te Little Rock heeft zaterdag gouverneur Faubus ge vraagd de school te sluiten. De moeders „voelen dat de levens van haar kinderen in groot gevaar zijn". Zo verklaarde de vice-president van de groep. De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock hebben vrijdag, voor de derde dag achtereen, hun school onder be scherming van militairen bezocht. Er waren geen blanke betogers voor het schoolgebouw te hoop ge- lopen en ook het verkeer vond in alle straten rondom de school nor maal doorgang. In de Hogeschool voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, is brand gesticht, er is voor bijna 300.000 dollar schade aangericht. Politie en brandweer hebben, toen de brand in een ge deelte van het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie personen zien wegrennen. De pre sident van de Hogeschool, W. H. Dennis, verklaarde vernomen te hebben, dat de wegrennenden blan ke jongens waren, doch een dei- brandweerlieden zei dat negers de brand hadden gesticht. Koninklijk paar naar Oslo vertrokken H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen van daag (maandag 30 september), ter bijwoning van de begrafenis van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen, per vliegtuig naar Oslo vertrekken. Met de koningin en de prins reist mee Z.K.H. Prins Felix van Lu xemburg. Tot het gevolg behoren: mevrouw M. L. J. D. van Wicke- voort Crommelin-geb. jkvr. Tei- xeira de Mattos, grootmeesteres van H. M. de Koningin; vice-ad- miraal N. A. Rost van Tonningen, opper-ceremoniemeester van H.M. de Koningin en luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard. Russische dumping veroorzaakt crisis in tie Belgische vlasindustrie BRUGGE, 28-9 Als gevolg van Russische export van vlasvezels tegen zeer lage prijzen is een al gemene malaise ontstaan in de Belgische vlasvezelbereidingsin- dustrie. De crisis in deze sector neemt proporties aan, welke her inneren aan het ergste, dat men gekend heeft gedurende de jaren dertig. Van 1956 op 1957 is de Rus sische vlasinvoer in België ver drievoudigd. Door de uitvoer van Russisch vlas naar Groot-Brittan- nië, België's voornaamste afnemer, is het aandeel van de Belgische export op de Britse markt gedaald van 60 tot 38 °/o. Alhoewel van min dere kwaliteit wordt het Russisch vlas door de vlasspinnerijen wegens zijn lage prijzen gekocht. Aange zien echter vaststaat, dat de ooste^ lijke satellietlanden hun vlas uit Rusland tegen hogere prijzen be trekken, is het duidelijk dat hier sprake is van dumping in het wes ten, zo meent de Westvlaamse eco nomische raad, die er op aange drongen heeft, dat de Belgische regering maatregelen beraamt om de invoer van Russisch vlas te be perken. De West-Vlaamse econo mische raad wenst tevens, dat de Belgische regering het vraagstuk van de Russische vlasexport aan hangig maakt bij de organisatie voor Europese economische samen werking. Influenza-epiilemie over ket gehele laud Uit de gegevens waarover de ge neeskundige hoofdinspectie be schikt, blijkt, dat de influenza-epi- demie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschil len optreden, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Daardoor wordt het vormen van een totaal indruk zeer bemoeilijkt, in sommige plaatsen heeft de ziek te een groter omvang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen een zelfde school liggen de verhoudingen per klasse anders. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig ka rakter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolver zuimen variëren van 10 tot 50 pet. Het ziekteverzuim bij het bedrijfs leven varieert van 10 tot 15 pet., maar eveneens met plaatselijk zeer grote verschillen. Uiteraard on dervinden bedrijven met veel zie ken stagnatie in het produktiepro- ces, maar tot dusver niet van ern stige aard. Nederlandse filmpjes onderscheiden Op het internationaal festival voor publiciteitsfilms, dat van 21 tot 26 september te Cannes is ge houden, heeft Joop Geesink's pop- penfilm „Pleasure bound" een eer ste prijs gewonnen. Tevens ontving Joop Geesinjc eervolle vermeldingen voor een an dere poppenfilm en voor enige televisiespots. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Aan boord van het Noorse zeeschip „Bello", dat gemeerd ligt aan de werf van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, heeft zich een explosie voorgedaan, tengevolge waarvan één persoon werd gedood en een ander met niet-ernstige brandwonden in het Binnengasthuis moest worden op genomen. 's-GRAVENHAGE. Op 7 oktober a.s., de 38ste verjaardag van de K.L.M., zal de president-directeur de heer I. A. Aler, aan negentig leden van het vliegend personeel maatschappij-onderscheidingen in goud, zilver en brons uitreiken voor het behalen van resp. 20.000, 15.000 en, 10.000 vlieguren. BERGAMBACHT. In het raad huis van Bergambacht is het hu welijk voltrokken tussen de 59-ja- rlge veehouder P. Vermeulen met zijn tweede vrouw. Nadat het hu welijk ook kerkelijk was beyestigd ging het grote gezelschap naar huis. Tegen de avond, toen men nauwelijks aan de maaltijd zat, werd de bruidegom plotseling on wel. Toen de ontboden geneesheer was aangekomen, kon hij echter slechts de dood van de pasgehuwde constateren. AMSTERDAM. Het totaal aantal verkeersongevallen in de hoofdstad bedroeg in augustus jl. 1690, waar bij 457 personen wérden gewond, waarvan dodelijk of ernstig 162, aldus het overzicht van het ge meentelijk bureau voor statistiek. APELDOORN. Het 12-jarige meisje Riena van de Berg te Beek bergen is overleden tengevolge van complicaties, die zich hebben voor gedaan toen het meisje aan A- griep leed. „Twee honden vechten Ouil-Gastel wil geen geld Hoe kwalijk dp financiële positie van sommige gemeenten ook al moge zijn, het college van b. en w. van Oud- en Nieuw-Gastel heeft een lening vanf300.000, aangeboden een lening van f 300.000, aangebo den door de Coöp. Suikerfabriek V. C. S. „De Dinteloord", tegen een rente van 4,5 procent, afgesla gen. Een en ander ontlokte aan de gemeenteraad een storm van pro testen tegen het beleid van b. en w. Burgemeester Hofland noemde als motief voor de weigering van de" lening .gebrek aan bouwgrond'. De raadsleden beweerden echter dat er wel bouwgrond te koop ge weest zou zijn, bijvoorbeeld in Stampersgat, waar men van de drie ton minstens vijftien huizen had kunnen bouwen. Er ontstond tenslotte een zeer verwarde dis cussie, waarin weinig parlemen tairs meer werd gehoord. De na burige gemeente Dinteloord is er nu snel bij geweest en heeft de drie ton van de suikerfabriek ge leend. Ingezonden mededeling Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MJJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Zwerftocht zonder paspoort PARIJS, 2S-9. - De 32- jarige Amerikaan Richard Rogg, die in de laatste tijd zonder paspoort, geld en bezittingen van het ene Europese land naar het an dere is gezonden, is vrijdag per vliegtuig uit Amsterdam te Parijs aangekomen, waar de Amerikaanse ambassade hem een nieuw paspoort zal uitreiken. Roggs zwerftocht begon in februari van dit jaar, toen deze belezen man om niet duidelijk geworden re denen te New York mon sterde als matroos op een Nederlands schip, dat naar Karatsji zou gaan. Hoewel zijn paspoort niet in orde was kreeg hij toch papieren van de kapitein. Rogg ging in Singapore van bbord en zette vandaar zijn reis naar Karatsji, waar hij zijn gel- dig paspoort hoopte aan te treffen, eerst per trein en daarna liftend of te voet voort. Begin september kwam hij in Karatsji aan. Zijn paspoort bleek niet aanwezig te zijn. Op de een of andere wijze kreeg hij een vliegbiljet naar Genève, maar hij bleek daar op 20 september bij zijn aan komst geen geziene gast. De Zwitserse autoriteiten zetten hem op een vliegtuig naar Rome en vandaar zond men hem dadelijk door naar Parijs. Daar zag men in zijn Nederlandse zeemanspapie ren een reden hem naar Amsterdam te zenden, maar de Nederlandse autoriteiten waren al evenmin op de aan wezigheid van Rogg gesteld met het gevolg, dat hij korte tijd later weer op het vlieg veld Orly bij Parijs stond. De Marineraad hield vorige week in het. gebouw van de zeekrijgsraad in Den Haag een openbare zitting met betrekking tot het onderzoek van de aanvaring van Hr. Ms. zeebootjager „Groningen" met het vis sersvaartuig TX 24 nabij IJmuiden op 29 mei van dit jaar. Geheel links: de voorzitter van de Marineraad, mr. L. van Lookeren Campagne. Rechts: de commandant van Hr. Ms. „Groningen", kapitein-luitenant ter zee A. M. Niessink. (Telefonisch can een medewerkster) Een geestdriftig applaus van vijf honderd kritisch kijkende mode deskundigen beloonde in de grote hall van hotel Excelsior de Neder landse inzenders, die tijdens een internationale modeshow ter ge legenheid van de grote Prima Mon diale del Cotone, hun vakmanschap ten toon hebben gespreid. De donkere Nederlandse manne quin Maud Neefs - „net een Ita- Modél „Rembrandt". - Een zwart- uni namiddag japon met kort jasje in de lange losse lijn, gemaakt van „Toile Sacco", het laatste op het gebied van contour-weefsel, uit gevoerd in een 100 pet. gekamde katoen: „mini-iron" en speciaal ontworpen juist voor deze nieuwe mode van losse, gemakkelijk zit tende modellen. Fabrikant: N. J. Menko N.V. - En schede. Model: Jolo-Couture, Utrecht. Foto: International Tex tiles. liaanse", zei een Venetiaan - bracht de experts, die uit vele landen der wereld naar Venetië gekomen wa ren, in verrukking toen zij, afge wisseld door vele Italiaanse man nequins, aller aandacht opeiste voor enkele opmerkelijke modellen als het „après-ski-pakje" K.L.M. van katoenen peau de pêche en het zeer stemmige zwarte namiddag toiletje „Rembrandt". De Prima Mondiale del Cotone is de eerste internationale mani festatie van katoen verwerkende landen in de wereld. De Neder landse deelneming was tot stand gekomen onder auspiciën van het Nederlandse Katoen Instituut. Aan de bijeenkomst in Venetië, waar ook de Verenigde Staten, Japan, Indonesië, Duitsland, Frankrijk, India, Italië, Oostenrijk, Spanje en Zwitserland vertegenwoordigd zijn, was een grote modeshow verbon den, om aan de hand van in totaal 120 modellen te laten zien welke mogelijkheden de verwerking van katoen biedt. Daarbij hebben met name de Twentse textielfabrikanten een bi zonder goed figuur geslagen. Hun vakmanschap in het veredelen van katoen mocht opvallend genoemd worden. De in vele talen uitge sproken complimentjes betroffen vooral het feit, dat de katoen be werkt was op een wijze welke deze stof voor speciaal gebruik bizonder aantrekkelijk maakt. Bovendien maakten de vaderlandse confec tionairs een goede beurt door te voorschijn te komen met strakke, eenvoudige lijnen, welke modieuze, maar vooral draagbare creaties de den ontstaan. Met het uitzicht op een zacht- blauwe zee en verwarmd door een zon, die het grote mode-gebeuren in de enorme hall van het hotel bizonder feestelijk maakte, kon het internationale publiek zelf consta teren hoe knap de Nederlandse in zending was samengesteld. Een prestatie te meer omdat deze mo dellen moesten wedijveren met het vernuft en de verfijning van be roemde modehuizen. Model Amsterdam. - Een mantel pakje met losse, langere jas van „Cotelé Royale". Teneinde dit pak je voor elk seizoen geschikt te ma ken gaf men de voorkeur aan 100 pet. katoen, terwijl het garen zo wordt gekozen dat het in voldoen de mate de chemicaliën kan opne men om de stof het kreukherstel- lend- en waterafstotend vermogen te geven. Tussen het hoofdmotief wordt gebruik gemaakt van een zwart/wit mêlée effect om het Co- telé-karakter te accentueren. FabrikantN.V. Rigtersbleek - En schede. Model: Jolo-Couture, Utrecht. Foto: International Tex tiles. i SL ZIERIKZEE Voor het diploma „Bloemen teelt" uitgaande van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, slaagde o.m. de heer M. C. v. d. Schelde alhier, chef tuinman der gemeentelijke plant soendienst. Het examen hiervoor werd gehouden op 25 en 26 sept. j.l. in de Stadskwekerij „Franken- dael" te Amsterdam. Aardappeloogst in noordwest-Brabant mislukt OUDENBOSCH, 28-9. De aard appeloogst dreigt een totale mis lukking te worden in het kleige bied van Noord-west-brabant. Door de enorme hoeveelheid regen van de afgelopen twee maanden zullen de aardappelen niet aan verrotting kunnen ontkomen. Som mige boeren in de omgeving van Standaardbuiten zijn zelfs al van plan de aardappelvelden maar om te ploegen, omdat rooien de moei te toch niet zou lonen. Een deskundige van de planten- ziektenkundige dienst, de heer On rust uit Oudenbosch, heeft desge vraagd medegedeeld, dat hij de sombere verwachtingen van de telers in grote lijn juist achtte. De aardappelen rotten in de grond, zo zei hij, zijn tevens aangetast door een ziekte, veroorzaakt door het zwoele onweerachtige weer van de eerste zomermaanden. De regen, die daarop gevolgd is, kan inder daad een ramp voor de telers van aardappelen betekenen. KERKNIEUWS De Chr. Geref. Kerken en het televisie-vraagstuk In de Chr. Gereformeerde Ker ken houdt het vraagstuk van de televisie de gemoederen bezig. Reeds op de verleden jaar in sep tember te Apeldoorn gehouden ge nerale synode kwam deze zaak ter sprake. De kerkeraad van Dor drecht heeft de classis Dordrecht voorgesteld een uitspraak te doen, waarin sprake is van een „God- onterend kwaad". De classis Dor drecht zag het evenzo en deed in die geest een voorstel aan de par ticuliere synode van het zuiden, die de zaak commissoriaal maakte, maar uitsprak het met de kern van deze instructie eens te zijn. Thans hebben de Chr. Gerefor meerde Kerken van Doorn, Drie bergen en Meerkerk deze zaak ter tafel gebracht bij de classis Utrecht - waaronder zij ressorteren - en zij willen eveneens een uitspraak in veroordelende zin. Maar daar tegen is de kerkeraad van de Chr. Gereformeerde Kerk van Utrecht- centrum nu in verzet gekomen. Hij besloot deze voorstellen niet te steunen en zeide van oordeel te zijn, dat het niet de taak van de kerk is hier verbiedend op te tre den. De kerk dient in prediking, catechese en huisbezoek de normen aan te geven waaraan het leven der gemeente behoort te voldoen. De verantwoordelijkheid ligt bij de gezinnen. Bovendien is de kerke raad van mening, dat de televisie op zich zelf niet veroordeeld mag worden. Hij acht ook een goed ge bruik van deze „creatuur Gods" mogelijk. FEUILLETON Eiiniki UlülULiiita! IhiuUhuinl In de Ver. Staten zijn tot op heden (vrijdag) 222.650 gevallen van Aziatische griep gemeld. door JOKE DE VALK Grobbe zucht en sluit de deur dicht, doet er meteen het nachtslot op. Dan keert hij terug naar zijn vrouw, die de spanning van dit laatste uur laat afreageren. Aan de borst van haar man snikt ze het uit: „O, Flip, wat is dit alle maal ellendig Zacht strijkt hij Josien over de haren. „Stil maar, lieveling, ook dit zal wel weer in orde komen". Maar op dit ogenblik twijfelt hij aan zijn eigen woorden. 26 De volgende morgen is Hanneke een heel ander mens. Josien ver went haar met allerlei heerlijkhe den en Hanneke laat het zich goed smaken. In de slaapkamer snort de gashaard en als Josien het meest noodzakelijke werk beneden gedaan heeft, komt ze bij Hanneke aan bed zitten. Bemoedigend knikt ze de patiënte toe. De dokter is al geweest en hij is tevreden. Hij heeft wat voorgeschreven en Flip heeft het recept meegenomen. Om twaalf uur zal hij de medicijnen aan de apotheek afhalen, als hij gaat eten. Josien heeft een handwerkje meegenomen en zegt: „Zo, nu kom ik eens fijn een uurtje bij je zitten, meid. We zullen je eens lekker verwennen, hoor. Dat heb je wel nodig". Hanneke glimlacht en pakt de hand van haar vroegere vriendin. „Dank je, Josien, dat je me gister avondvan de straat hebt op geraapt". „Waarom kwam je niet eerder. Hanneke? Je wist toch, waar we wonen?" „Ikhet was allemaal zo el lendig. Heeft Jan verteld, waar om ik weg ben gegaan?" „Wij weten niets anders, dan dat je van de zomer opeens spoor loos vertrok. Jan zei, dat jullie 'n beetje ongenoegen hadden gehad over een soiree Hanneke schudde haar hoofd. „Dat was het niet, Josien. Er was iets anders, iets verschrikkelijks Ikik heb behoefte om het al lemaal te vertellen. Al die tijd drukt het op me „Meid, stort je hart maar uit, hoor. Ik beloof je, dat het onder ons zal blijven". „Weet je nog, Josien, dat ik bij Jan op kantoor kwam? Toen ik jou moest vervangen?" De ander knikt, „Allicht". „Ik had geen getuigschriften, al leen maar diploma's. Ik had nog nergens anders gewerkt. Althans niet op kantoor". „Dat heb je verteld". „Dat kwamOch, Iaat ik maar bij het beginik zal je mijn levensgeschiedenis vertellen, dan zul je kunnen begrijpen, waarom ik van Jan wegging". „Als je het liever niet doet, Hanneke „Ja, ik heb er behoefte aan. En ik ben nooit met iemand in tiemer geweest dan met jou. Als vrouw tegenover vrouw dan. Ik., ik ben geboren in een achterbuurt Mijn vader was altijd werkloos. Het was in de jaren vóór de oor log, toen de crisis zo hevig woed de. Ik herinner me niet, dat va- 62 der ooit anders deed dan stempe len, hoewel hij in zijn jonge jaren een bekwame metselaar moet zijn geweest. Thuis was altijd ruzie. Moeder verdiende er wat bij met wassen en zo. Er ging geen dag voorbij, of moeder ging tegen va der tekeer, omdat hij nooit werk te. Vader trok zich van dat alles ten slotte niets aan en als het hem begon te vervelen, ging hij de straat op. Toen ik veertien jaar was en van school af mocht, ging ik in een dienstje, zodat ik een paar centen inbracht. Ik zal maar zwijgen over alles, wat ik in die vier jaren, dat ik dan hier, dan daar in betrek king was, heb ondervonden en geleerd. Laat het voldoende zijn om vast te stellen, dat ik op 18- jarige leeftijd meer van het leven wist dan menige getrouwde vrouw. En dat ik toen al geleerd had me te pantseren voor iedere man. Bij ons thuis was ook op gezette tijden een zekere Jaap van Swie- ten. Toen ik nog een kind was, be schouwde ik hem half en half als een broer, omdat hij altijd zus te gen me zei, inplaats van Hannie, zoals vader en moeder en m'n ken nissen me noemden. Maar hij was soms maanden achter elkaar weg. Later drong het langzaam lot me door, dat Jaap leefde van misdaad in allerlei vormen. Inbreken, chan tage plegen, kortom iedere ma nier die hem gemakkelijk aan geld kon helpen, was hem welkom. De tijden, dat hij weg was, zat hij natuurlijk in de gevangenis. Maar dat begreep ik pas veel later. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5