N^dampo Ir H. M. Buskes stelde rioolzuiverings nstallatie in gebruik te Nieuwerkerk IN TWEE DAGEN GINGEN 40.000 AUTO'S DOOR DE NIEUWE VELSER TUNNEL STAD EN PROVINCIE Vogelwacht geeft overzicht van het broedseizoen 1957 «5 I Weer een schrede vooruit Installatie past in ordelijker dorpspatroon'' ,5». (Van onze rejdakteqr). Met het overhalen van één enkele handle heeft de directeur-generaal van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Ir. H. M. «uskes, vrijdagmiddag - In aanwezigheid van het college van b. en w. der gemeente, vertegenwoordigers van het Technisch Bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de aannemer - de nieuw gebouwde rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Molenberg te Nieuwer kerk in gebruik gesteld. Het was andermaal een geladen moment voor de gemeente, want de ingebruikneming betekent de kroon op het straten- en rioleringsplan, dat binnen het raam van de wederopbouw na de ramp met voort varendheid is aangepakt en uitgevoerd. Twee in de stevige wind tjotterende vlaggen, geplant op de betonnen kolos van het installatlegebouw, gaven een vrolijk accent aan het ge beuren, dat Nieuwerkerk mede vooraan plaatst in de r(j van gemeenten die op een technisch en hygiënisch verantwoord rioleringsstelsel kunnen bogen. Na de ingebruikstelling bezichtigden de autoriteiten de installatie, waarbU menige technische noot werd gekraakt. Nadien trof men elkaar in de grote zaal van „Ons Dorpshuis", waar verschillende redevoeringen werden gehouden, die uiteraard de installatie tot thema hadden. „Na een ramp als in februari 1953 en geplaatst voor het werk van de wederopbouw, ontdekt men plot seling zaken, waarvan men beseft dat ze feitelijk zo niet kunnen blij ven. Dit is ook gebleken bij de ver nieuwing van het dorp Nieuwer kerk en met name wat betreft de riolering" .aldus ir. Buskes in zijn innemende toespraak, waarin hij speciaal onderstreepte dat Schou- wen-Duiveland bij de Centrale Di rectie een bijzondere plaats in neemt. „Het is er mee als een kind in een gezin, dat extra zorg be hoeft", aldus spr.; „velen betrok ken bij de wederopbouw van het eiland hebben zich er bijzonder aan gehecht". Dit was dan ook de hoofd oorzaak dat hij. zijn werkzaamhe den heeft onderbroken om naar Nieuwerkerk te komen, alhoewel er op bouwgebied in het land uiteraard „meer wereldschokkende dingen" gebeuren en belangrijker projekten aan de orde komen dan nu in Nieuwerkerk het geval is. Spr. was van mening dat de in gebruikneming van de installatie zo'n beetje het einde van de we deropbouw betékent. In ieder ge val nadert langzamerhand de pe riode dat het op zijn eind loopt. De wederopbouw heeft als achter grond de ramp, waarop gevolgd werd de aanpak van de wederop- bouwproblematiek. Naderhand be seft men dat dit toch de beste tij den zijn geweest, waarop men zich sterk maakt en weer opveert. „De ingrijpende sanering heeft van Nieuwerkerk een dorp gemaakt dat het aankijken waard is", aldus spr. Binnen het raam van de weder opbouw is ook ineens het probleem van de zuivering van het rioolwa ter heviger aan de orde gesteld. „Er kon niet meer worden volstaan met de primitieve afvoer, maar een betere riolering annex zuiverings installatie past in een orderlij ker dorpspatroon", aldus ir. Buskes. Nieuwe mogelijkheden Het is nogal vanzelfsprekend dat het Rijk in de kosten heeft bijge dragen. Spr. achtte het een geluk kige omstandigheid dat de ramp en de penibele geldsituatie van het moment niet zijn samengevallen. Nieuwerkerk is net voor de bui binnen en dat is een speciale ge lukwens waard. Overal immers verneemt men klachten over ver traging en de uitvoering van grote werken komt bizonder moeilijk tot stand. Het nieuwe tijdperk dat thans is ingeluid, geeft ook nieuwe mogelijkheden tot het nemen van initiatieven en bizondere kansen, vooral gezien tegen de achtergrond van de komende Deltawerken. Zo gezien is de wederopbouw-periode die Nieuwerkerk meemaakte, een schone voorbereidingstijd om de nieuwe Deltaperiode straks aan te kunnen. Tevoren had burgemeester A. A. van Eeten de opmerking gemaakt dat Nieuwerkerk zich „rijk" ge voelt, alhoewel de gemeente niet anders dan met de grootste moeite aan zijn verplichtingen kan vol doen. Er is echter na de ramp ont zettend veel gebeurd en toen viel nog niet te denken dat vier jaar later een rioolwaterzuiveringsin stallatie in gebruik zou worden ge nomen. Voorheen was er nauwe lijks sprake van een behoorlijke riolering. Er waren slechts enkele tientalen meters buis die uitmond den in een vuile sloot. Nu is een moderne riolering gereed gekomen en het gros van het publiek weet niet welke enorme kapitalen hier mede zijn gemoeid. Ook deze spr. was van mening dat Nieuwerkerk wel achter het net zou hebben ge vist wanneer het nu alles nog zou moeten worden uitgevoerd. Het straten- en rioleringsplan is uitgevoerd in samenwerking met het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Spr. prees de deskundige wijze waarop de technici zich van hun taak hebben gekweten en de leidinggevenden zich met het werk hebben belast. Het moet ir. Hede- rik van genoemd bureau prettig stemmen dat de samenwerking tus sen het personeel der gemeente en het leidinggevend personeel van zijn bureau zo prettig is geweest. Lankmoedig polderbestuur De behoefte van een zuiverings installatie was zeer groot omdat de gemeente voor de lozing van het rioolwater was aangewezen op de poldersloten. De polder zei echter: „dat gaat zo niet langer". Juist door dit afwijzend standpunt is uit eindelijk de rioolwaterzuiverings installatie er gekomen. Spr. was dankbaar jegens het polderbestuur voor de lankmoedigheid betoond tijdens de overbruggingsperiode. ,Als er nog iets schoon te maken valt", aldus burgemeester v. Eeten, „dan zijn wij hiertoe gaarne be reid". Spr. prees ook het werk dat de firma De Raat heeft verricht. De deskundigen zijn het er over eens dat de installatie uitstekend is gebouwd. Spr. was ook de heer F. Nuts dankbaar voor zijn des kundig toezicht. De installaties werden geleverd door de firma's Hubert Co. te Sneek en Verkerk te Zwijndrecht. De burgemeester deed een beroep op het gemeente- personeel, onder leiding van de dis trictsopzichter de heer Schuiling, alle zorg aan de inrichting te ge- vexyin de toekomst. Hij besloot met het uitspreken van de wens dat de installatie tot heil van de gemeente naren zal mogen strekken en ver trouwde er op dat een ieder met vreugde de vijftien gulden riool belasting zal willen betalen. Toespraak ir. Hederik Verder werd op deze bijeenkomst nog het woord gevoerd door ir. He derik van het Technisch Advies bureau van de Ver. van Ned. Ge meenten, die uitdrukking gaf aan het gevoel van leedwezen, dat hem en zijn medewerkers vervult, nu de voltooiing nadert van een pro- jekt waaraan zo lange tijd met liefde is gewerkt. Spr. bracht de zorgen ter sprake die thans de bouwwereld drukken, daar talrijke noodzakelijke projekten niet ten uitvoer kunnen worden gelegd als gevolg van de bestedingsbeperking. Sprekend over de ingebruikgestelde zuiveringsinstallatie, wees ir. He derik er op, dat een dergelijke in richting wel grotendeels automa tisch werkt, maar toch zijn zorgen behoeft. Namens de polder „Vierbannen" sprak bij ontstentenis van de heer Zo werkt de installatie De riool waterzuiverings installatie te Nieuwerkerk, die vrijdagmiddag in ge bruik werd gesteld is ont worpen voor 1500 op de rio lering aangesloten huizen De droogweerafvoer be draagt 15 m3 per uur. Daar boven wordt bij regenval een hoeveelheid regenwater groot 60 m3/uur aan bezin - king onderworpen. De pompcapaciteit bedraagt derhalve 75 m3/uur. Het ruwe rioolwater pas seert alvorens het wordt op gepompt, een snijrooster voor 't fijnmalen van even tuele grove bestanddelen. De pompenkelder bevat 2 centrifugaalpompen, elk met 'n capaciteit van 75 m3/uur. Eén dezer pompen dient als reserve. Na te zijn opge pompt wordt het rioolwater in twee gelijke delen ver deeld. Elk deel stroomt af zonderlijk naar de bezink- tank met gistingsruime, een z.g. Imhofftank. Deze tank bestaat uit twee bezinkka- nalen met een daaronder gelegen gistingsruimte. De verblijftijd van het water in de bezinkkanalen is vijf uur bij droogweerafvoer en één uur bij regenafvoer. De bezinkbare delen in het rioolwater zakken, door in de bodem van de bezink kanalen aangebrachte sple ten, in de slijkgistingsruim- te. Na het passeren van de bezinkkanalen stroomt het van zijn bezinkbare delen gezuiverde rioolwater door een afvoerleiding naar de polderwatergang. Het verse slijk is een moeilijk te verwerken, stin kende infectieuse massa. Na uitgisten in de gistingsruim te en na drogen op de slijk- droogbedden is het slijk reukvrij, onschadelijk en gemakkelijk te verwerken als meststof en/of bodem- verbeteringsmateriaal in de landbouw. H. C. v. d. Zande, de heer C. J. v. Westen, die de komische noot in de vergadering bracht en infor meerde of het gereinigde rioolwater ook voor het badhuis zou zijn te gebruiken. Burgemeester v. Eeten prees de economische gevatheid van de spreker, maar informeerde voorzichtigheidshalve of de heer v. Westen bij een dergelijke toe passing van het rioolwater, dan zelf bereid zou zijn een bad te nemen. Tenslotte dankte de burgemees ter alle sprekers, inzonderheid de heer Buskes, opmerkend dat de voltooiing van Nieuwerkerk toch feitelijk eerst zal zijn beëindigd als er in de gemeente ook weer een toren staat. Spr. beval deze wens in de aandacht aan van de direc teur-generaal, die als aandenken aan deze dag de toezegging kreeg voor het binnenkort te verschijnen rampboek over Schouwen-Duivé- land. Het was meteen raak Topcapaciteit werd benaderd IJMUÏDEN, 29-9. „U kunt de Velser tunnel als een circus be schouwen en voor het circus staat men nu eenmaal graag in de rfj". Dit zei de commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. We(jburg, zondagmiddag tijdens een van de vele verkeersopstoppingen, die rond de Velser tunnel zyn voorgevallen sinds dit toeristische evenement nummer één zaterdagmiddag open ging. Naar ruwe schatting zijn er de eerste twee dagen 40.000 auto's doorgegaan, hetgeen de topcapaci teit van de tunnel benadert. Alleen al tussen acht en vijf uur zondag passeerden 24.000 auto's de tel- kabels. En tussen vier en vijf uur zondagmiddag telde men 3.700 auto's. Dit „zware" verkeer had uiter aard zijn consequenties voor de nog niet voltooide aan- en afvoerwegen van de Velser tunnel, die merk baar was in de straten van Am sterdam en Haarlem. Omstreeks vijf uur bijvoorbeeld kwam de noodkreet van de Haarlemse po litie: „verlos ons van een ver stopte binnenstad", waarop In Vel sen het verkeer uit Amsterdam werd tegengehouden. Er stond in minder dan geen tijd een fille voer tuigen van de Velser tunnel tot aan de Fordfabriek bij de Hembrug. En terwijl er bij dit razend drukke verkeer ook nog een paar onge lukken voorkwamen en er zelfs een gewonde In de tunnel viel, kwam de politie voor het onoplos baar probleem te staan aan- en af voer zo vlot mogelijk te regelen. Oorzaken van deze congestie noemde commissaris Weyburg o.m. de ongewoonte van velen om een tunnel te berijden, de moeilijkheid om een juiste baan te kiezen en de vele „kringrijders", die een keer de tunnel ingaan maar daarna weer op hun schreden terugkeren, waar mede zij het verkeer voor schier onoplosbare problemen stellen. De amateur-oudheidkundige Roger Constant heeft twaalf dagen geleden in de omgeving van Mon- tignac, in zuid Frankrijk, beende ren blootgelegd van een menselijke reus, die aldaar een veertigduizend jaar geleden moet hebben geleefd. In verband met deze vondst zijn in het weekeinde oudheidkundigen uit vele landen in Montignac aan-» gekomen. ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK PARIJS, 29-9. Tuinders in het gebied van Parijs hebben gedreigd deze week drie dagen geen groente aan de markt te brengen uit pro test tegen de prijsbeheersing. Ook de slagers hebben besloten maandagmiddag te sluiten in ver band met de veroordeling van zes tien slagers, die vlees te duur ver kocht hebben. De bond van spoorweglieden, die 360.000 leden telt, komt heden (maandag) bijeen om te beraadsla gen over een staking van 48 uur als middel om kracht bij te zetten aan looneisen. Ongeveer 800.000 metaal- en bouwvakarbeiders willen donder dag waarschuwingsstakingen hou den. Zondag hebben douanebeambten hun „wisselstakingen" voortgezet. Tenslotte overweegt het perso neel van begrafenisondernemingen in het gebied van Parijs eveneens een stakingsactie. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Inenting tegen kinder verlamming Evenals elders in het land zal ook in deze gemeente de gelegen heid worden geboden aan ouders en voogden hun kinderen te laten inenten tegen kinderverlamming. Terzake is een schrijven uitgegaan van het gemeentebestuur, waarin het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat van deze gelegenheid ook inderdaad gebruik zal worden ge maakt, teneinde de mogelijkheid te scheppen dat veel leed in de ge zinnen wordt voorkomen. De be handeling bestaat in het geven van inspuitingen en wel driemaal met tussenpozen van één en zes maan den. Wanneer het kind de derde inspuiting heeft gehad, heeft het een zeer grote mate van ongevoe ligheid tegen de ontzettende ziekte: kinderverlamming, gekregen. In de kosten van de inentingen wordt van de ouders of verzorgers een bijdrage van f 1,per inspuiting gevraagd. Het totale bedrag be draagt derhalve f 3, De eerste en tweede inenting zal voor patiënten van dokter v. Hoorn achtereenvolgens geschieden op donderdag 10 oktober en donder dag 7 november a.s.; voor patiën ten van dokter Vogelaar op vrijdag 11 oktober en vrijdag 8 november a.s. en voor patiënten van dokter Vleugels Schutter op vrijdag 11 ok tober en vrijdag 8 november a.s. Nadat door de ouders medede ling is gedaan dat zij van de ge legenheid gebruik willen maken en de kosten zijn betaald, volgt een oproeping om met het kind (met de kinderen) te komen in het ge bouw van het Groene Kruis in het Jannewekken. Deze inenting geldt alleen voor kinderen geboren in het jaar 1955. Onze vroegere stadgenoot de heer S. v. d. Molen heeft vorige week de zg. premiepot in de puzzle- wedstrijd van het dagblad „Het Parool", groot f 50.000 gewonnen. Enige weken tevoren won deze „be roepspuzzelaar" in een zelfde wed strijd van genoemd blad f 6.000. Dr. P. H. RITTER (75 JAAR) OP HARTELIJKE WIJZE GEHULDIGD Dertigjarige periode als radiospreker beëindigd HILVERSUM, 28-9. De 75-jarige dr. P. H. Ritter Jr., die vandaag ook afscheid nam van zijn werk dis radiospreker na een periode van 30 jaren, is vanmiddag een huldiging van groot formaat bereid. In het grote restaurant van de AVRO- studio in Hilversum waren enige honderden bijeen gekomen, zowel uit de wereld van de politiek, zoals minister-president dr. Drees, het Tweede Kamerlid W. H. Tllanus en andere vrienden uit de tijd van het kamp Buchenwald, als uit de krin gen van kunst en cultuur in de breedste zin des woords. Een tien tal sprekers huldigde dr. Ritter, die vergezeld werd door zijn echtge note. Als eerste sprak jhr. Th. RÖell, voorzitter van de A.V.R.O., die na mens deze omroepvereniging - waarvoor dr. Ritter zo vele jaren werkzaam was, een schilderij aan bood: een Italiaans landschap van Jo Damme, als voorschot op zijn Italiaanse reis. Dr. Drees vertolkte de gevoelens van het huldigingscomité en in een bijzonder hartelijke toespraak vol smakelijke herinneringen, ook aan de Buchenwald-tijd, sprak hij zijn bewondering uit voor het werk dat dr. Ritter zo lange tijd heeft ge daan. „Met eerbiedige bewondering heb ik vernomen", aldus de minis ter-president, „dat gij thans voor nemens zijt te gaan studeren voor het doctoraal examen wijsbe geerte". Hij noemde dr. Ritter de bemiddelaar tussen de culturele waarden en de menigte, en of freerde hem hierna het geschenk van het huldigingscomité, o.a. te bestemmen voor zijn Italiaanse reis: een cheque van f 7.000, Van de rij van sprekers die volg den, noemen we Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, die de burger zijner stad vereerde met een medaille, mr. F. Bakels, die namens de Koninklijke Nederlandse uitgeversbond woor den van hulde sprak, prof. dr. Garmt Stuivelang, die de gevoelens vertolkte van de vereniging van let terkundigen en de collega's en me vrouw Annie van Wageningen-Sa- lomons, die sprak namens het op gerichte Ritter-instituut ter bevor dering van de taalzuiverheid, dat zijn doel o.a. zal nastreven door het uitloven van een jaarlijkse prijs voor taalzuiverheid. Nadat namens het A.V.R.O.-per- soneel een taart in drie verdiepin gen met 75 kaarsjes was binnenge dragen, sprak dr. Ritter een be- wogem dankwoord, waarin hij o.a. zijn vrienden van Buchenwald toe sprak. Verwachting tot dinsdagavond: Kans op nachtvorst Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Van nacht plaatselijk nachtvorst en hiel en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in tempera tuur. 1 okt. Zon op 6.42, onder 18.20. Maan op 14.53, onder Eerste kwartier: 30 sept. te 18.49. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 okt. 8.20 v.m. 21.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 okt. 8.04 v.m. 20.36 n.m. Doodtij: 3 en 18 oktober. Springtij: 11 en 25 oktober. HET WEEROVERZICHT Gedurende het weekeinde is na een frontpassage, waarbij tamelijk veel regen viel, koude, uit de Pool streken afkomstige, lucht binnen gestroomd. De temperaturen daal den hierin in de nacht van zondag op maandag plaatselijk tot 3 gra den, terwijl Volkel zelfs een mini mum van 2 graden registreerde. In de Poollucht komen opklaringen voor die afgewisseld worden door vrij talrijke buien, waarvan som mige met hagel gepaard gaan. Aan gezien de luchttemperatuur aan de kust 3 tot 4 graden lager is dan zeewatertemperatuur, komen de buien boven de Noordzee tot ont wikkeling. Wegens de onstabiele opbouw van de lucht is de wind kracht aan de kust tijdelijk tot krachtig of hard toegenomen. Intussen is bij IJsland een oce aandepressie verschenen die zich, in diepte toenemend, naar het zee gebied tussen Schotland, IJsland en Groenland verplaatst. Een fron tale storing zal mogelijk naar het zuidosoten afzwenken en over de Britse eilanden naar het zuiden koersen. Dit heeft tot gevolg dat de wind boven de Noordzee gelei delijk afneemt. Overigens komt er bij ons weinig verandering in de weerstoestand, waarbij de komende nacht nachtvorst kan optreden. Noorderlicht was goed te zien 's-GRAVENHAGE, 29-9. Van- avond heeft men in vele delen van ons land noorderlicht waargeno men. Bij het K.N.M.I. stond de te lefoon omstreeks 21 uur „rood gloeiend" van de vele meldingen die men daar ontving. Het licht deed zich volgens verscheidene mededelingen voor als een rode gloed, die afkomstig zou kunnen zijn van een verre brand en die langzaam van noord naar oost trok. Schouwen-Duiveland vogeleiland Belangrijk aantal vogels werd geringd De broedvogels van Schouwen- Dulveland zijn alweer vertrokken naar hun zuidelijke overwinterings plaatsen. Kort na de broedtijd ver bleven velen nog korte tijd op ons eiland, hetzij individueel, hetzij in groepsverband, maar het is telken- jare opmerkelijk dat bv. wulpen, grutto's, kluten, kievieten en sterns verdwijnen zodra de jongen in staat zijn op eigen wieken te gaan. De broedplaatsen lijken dan uitge storven. Bij een terugblik op het achter ons liggende broedseizoen, kunnen wij constateren dat over vrijwel de gehele linie de broedresultaten be vredigend en met betrekking tot bepaalde vogelsoorten, zeer bevre digend zijn geweest. Een vermeer dering van de kluut, tureluur en bergeend was over het gehele eiland waar te nemen. Grutto's, wulpen en scholeksters kwamen in vrijwel dezelfde aantallen voor als in voorgaande jaren. Hoewel vroeg in het voorjaar enige ongerustheid heerste over het gering aantal kie viten, hebben tellingen uitgewe zen dat toch nog veel van deze vo gels tot broeden zijn gekomen. Niettemin staat vast dat het aantal broedende kieviten jaar op jaar minder wordt. Als mogelijke oor zaken daarvan zien wij het gebrek aan drassige gronden door ontwa tering en herverkaveling en het ja gen op deze vogels in het buiten land. De weersomstandigheden zijn voor de vogels gunstig geweest en ook de jachtvogels als patrijs en fazant hebben hiervan geprofiteerd gezien het grote aantal jongen dat in de duinstreek te zien was. Een korte koudeperiode in mei was oor- zsfcik dat nogal wat jonge vogels zijn omgekomen. Een inventarisatie van broeden de weidevogels leverde de volgen de resultaten op: kievit circa 100 paar; tureluur ca. 150 paar; schol ekster ca. 200 paar; grutto ca. 35 paar; wulp ca. 10 paar; betreft het gehele eiland. „STERNA" In het septembernummer van „Sterna", het orgaan van de Vogelwacht „Schouwen- Duiveland" is een interes sant overzicht opienomen van het broedseizoen 1957, dat wij met toestemming hier overnemen. Het blad geeft nog talrijke bijzonder heden over de Vogelwacht, waarop wij nog nader terug komen. Dc broedgebieden Belangrijk als broedgebied wa ren wederom: De inlagen: grote stern, visdief, kokmeeuw, kluut, scholekster, tu reluur en kievit. De duinen: zilvermeeuw, storm- meeuw, bruine- en grauwe kieken dief, holenduif, bergeend, wilde eend en wulp. De dutnpolders: wulp, kievit, grut to, tureluur, bergeend, scholekster, wilde eend, leeuwerik, tapuit, pie pers. Beboste gedeelten: tortels, toren valk, blauwe reiger, ransuil, wiele waal, koekoek en vele soorten zang vogels. Het „Dijkwater" onder Dreischor herbergde dit jaar wederom veel kluten. Er waren meer visdiefjes en enkele paren dwergsterns, ter wijl bovendien veel strandpluvier- tjes (ook de bontbek- en de kleine-) tot broeden zijn gekomen. Van de eerder gesignaleerde nieuwe broedvogels, werden de legsels van boomvalk en steltkluut helaas verstoort, vermoedelijk door kraaien. De Noordse stern is dit jaar - zo als te verwachten was - niet op de oude broedplaats bij het gemaal „Flaauwers" terug gekeerd. Waar nemingen hebben uitgewezen dat deze sterns verspreid over het eiland hebben gebroed. Was ons eiland tot voor enige jaren de zui delijkste broedplaats van de Noord se stern, dit jaar werden ook broed- gevallen waargenomen op de broed plaatsen in het noord Sloe en op de Kaloot (Z.-Beveland). Op de schelpenvelden in de duin- aanwas bij de „Verklikker" heeft de dwergstern dit jaar niet ge broed. Door leden van de Vogelwacht werden de volgende soorten en aantallen jonge vogels geringd: Blauwe reiger 13; Kievit 33; Grutto 11; Kluut 31; Scholekster 14; Tureluur 10; Witte Kwikstaart 2; Kokmeeuw 14; Grote stern 40; Visdief 37; Dwergstern 1; Toren valk 11; Br. Kiekendief 5; Merel 5; Holenduif 1; Tortel 2; Koekoek 1; Bergeend 1; Strandpluvier 8; Veld leeuwerik 3; Gr. Vliegenv. 1; Gras pieper 15; Groenling 3; Boeren zwaluw 7; Zilvermeeuw 26; Eur. kanarie 1; Koolmees 8; Pimpel mees 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2