Sovjet-Unie wil nu topconferentie over probleem van ontwapening H*M+ de Koningin stelde officieel Velser tunnels in gebruik DE ZIERIKZEESCHE COURANT EISENHOWER: „INGRIJPEN WAS NODIG OM ANARCHIE TE VOORKOMEN" Kadar: „Geen vrijheid voor tegenstanders" De Islam en het communisme HEEFT N.A.V.O. ONVOLDOENDE AFWEER TEGEN DUIKBOTEN? STAD EN PROVINfTF MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 No. 18232 114e Jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137477 - Uitgave: N.V. Drukkerij wjh. Lekenman li Ochtman, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Ook pro-uitwisseling van ministers De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, heeft vrijdag op een persconferen tie in New York verklaard, dat de Sowjet-regerlng „het beginsel van een conferentie op het hoogste ni veau over de ontwapening gunstig zou ontvangen". Een uitwisseling van bezoeken van de Sowjet-minister van de fensie, Zjoekof, aan de Ver. Sta ten en van de Amerikaanse mi nister Wilson aan de Sowjet-Unie zou „nuttig" kunnen zijn, meende hij. Koeznetsof had de persconfe rentie belegd om te pleiten voor verkiezing van Tsjecho-Slowakije in de veiligheidsraad (een kwestie die deze week in de algemene ver gadering aan de orde komt), doch hij stemde er mee in ook vragen over andere kwesties te beant woorden. Gevraagd naar het recente Ierse voorstel voor geleidelijke terug trekking van Russische en Ameri kaanse troepen uit Europa ver klaarde hij, dat de Sowjet-Unie zelf concrete voorstellen op dit punt heeft gedaan. De Sowjet-de- legatie heeft het Ierse voorstel nog niet tot in bijzonderheden bestu deerd. Hij vond het in beginsel wel „opbouwend". De toestand te Little Rock Bedroefd om noodzaak tot sturen van troepen NEW YORK, 28-9. - President Eisenhower heeft zaterdag ver klaard, dat h(j troepen naar Little Rock heeft moeten zenden, omdat h(j zich anders er bij zou hebben neergelegd dat er een toestand van anarchie ontstond. Als er niet in gegrepen was, zou een „ontbinding van de Verenigde Staten" voor de deur hebben gestaan. Dit heeft hij verklaard in ant woord op een telegram van de de mocratische senator Richard Rus sell, die Eisenhowers besluit ver geleken had met het gebruik dat Hitler indertijd van zijn S.A. maakte. Deze opvatting verwerpt de president: Hitier gebruikte mi litaire macht om zijn dictatoriale ambities te verwezenlijken, het ge- De Hongaarse premier, Janos Kadar, die op het ogenblik een be zoek aan communistisch China brengt, heeft zaterdag verklaard, dat „alleen de arbeidersklasse het recht heeft de gemeenschap te lei den„Wij moeten aan hen die tegen het volksdemocratische stel sel zijn, nooit enige vrijheid geven", meende hij. De premier zei dit in een rede op de universiteit van Peking, waarin hij ojn. verklaarde dat Hongarije sedert het neerslaan van de opstand veel sterker is gewor den. Kadar voerde zaterdag voorts besprekingen met het Chinese staatshoofd Tsjou en Lai. Het Islamietische parlementslid Sjarif Usman, van de Masjumi, heeft er bij de regering op aange drongen om alle communistisch ge zinde leden van de strijdkrachten uit de militaire dienst te ontslaan. Hij stelde deze eis, omdat het com munisme in strijd is met de eerste grondslag van de „Pantjasila", de Indonesische staatsideologie. Deze eerste grondslag is het geloof in een goddelijke almacht. bruik van troepen in Little Rock was ter verzekering van de Ameri kaanse vrijheden. De president zei, dat als een staat probeert bevelen van een federaal hof te dwarsbomen door groepen extremisten aan te moedigen en als een staat weigert zijn politie te ge bruiken om mensen die hun grond wettelijke rechten benutten, tegen die extremisten te beschermen, de president volgens zijn ambtseed verplicht is die bescherming te versohaffen. Slechts enkele keren in mijn leven ben ik zo bedroefd geweest als toen mijn functie mij verplichte het gebruik van mili tairen in een staat te gelasten om de besluiten van een federaal hof uitgevoerd te krijgen, aldus presi dent Eisenhower. j Haags meisje bij 1 j gouverneur Faubus 5 Een Haags meisje, mej. Made leine van Galen Last, die op grond van een uitwisselingsprogramma colleges volgt aan de universiteit van Arkansas, heeft op haar eigen verzoek een onderhoud gehad met gouverneur Faubus van Arkansas toen zij vanwege een voetbalwed strijd van de universiteit in Little Rock was. Zij werd door de gouverneur in diens woning hartelijk welkom ge heten maar vertelde hem toch ronduit dat men in Europa van hem niet zo'n beste indruk gekre gen Scheen te hebben naar aanlei ding van zijn maatregelen met be trekking tot de rassenintegratie op de scholen. Zij had daarom zelf eens het een en ander hierover te weten willen komen, zo voegde zij daaraan toe. Gouverneur Faubus vertelde van zijn kant het meisje, dat hij tijdens de tweede wereldoorlog in Neder land was geweest en dat hij het een prachtig land vond. Waarop Madeleine antwoordde, dat hij nog eens terug moest komen om te zien wat er verbeterd was. De gouverneur en Madeleine hadden verder nog een genoeglijk gesprek over allerhande onderwer pen. Zij verschenen samen op een foto, begeleid door een reportage over het onderhoud, in de „Arkan sas Democrat". Mening van Engels admiraal LONDEN, 27-9. - De Britse ad miraal Sir John Eccles, die ma noeuvres van vlooteenheden van NAVO-landen heeft geleid, meent dat de NAVO op het ogenblik niet voldoende schepen en vliegtuigen heeft om aan een duikbootoffen sief in de Europese kant van de Atlantische Oceaan het hoofd te kunnen bieden. Zijn standpunt wordt gedeeld door luchtmaar- schalk Sir Bryan Reynolds. Het opsporen en uitschakelen van de nieuwe typen duikboten is bijzonder moeilijk en maakt de reeds zware taak die van onze zwakke lucht- en marine-eenhe den wordt gevergd, nog moeilijker, zo hebben Sir John Eccles en Sir Bryan Reynolds vrijdag verklaard in een gemeenschappelijk com muniqué, dat zij in Londen uitge geven hebben. Zij voegden hieraan toe, dat bij de recente NAVO- oefeningen geen voldoende steun kon worden gegeven aan de NA- VO-strijdkrachten voor bestrijding van duikboten, die bij Noorwegen opereerden, omdat de vliegtuigen voor duikbootbestrijding allemaal ergens anders nodig waren. ENSCHEDE BELEEFT CONGRES VAN WEDUWEN EN WEDUWNAARS Vrouwelijk element verre In de meerderheid Hervatting Brits-Egyptische financiële besprekingen De Brits-Egyptische financiële besprekingen, die in mei opgeschort zijn, zullen op 9 oktober in Rome hervat worden, zo heeft een woord voerder van het „Foreign Office" zaterdag in Londen bekend ge maakt. Uit gewoonlijk goedingelichte Britse bron verluidt, dat de be sprekingen zullen gaan over de status van in Egypte in beslag ge nomen Britse eigendommen. Er zal niet gesproken worden over her vatting van de diplomatieke be trekkingen, die tijdens de Brits- Franse actie van vorig jaar afge broken werden. Ned. Vereniging tot Rheumatiekbestrijding De Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding hield zater dag 28 september te Amsterdam haar Algemene Ledenvergadering De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, dr. E. M. Bingen uit Nijmegen. Als eerste agendapunt werden de acties van het Nationaal Rheuma- fonds aan de orde gesteld. De voor lopige resultaten van de zg. „bed jes-actie" bleken alleszins bevre digend te zijn. De meeste bedrijven, welke een bedje kregen toegezon den, bleken berèid te zijn hiervoor een bedrag ter beschikking te stel len, waaruit de verpleging van een rheumapatiënt voor kortere of lan gere tijd zal kunnen worden be kostigd. Reeds werd een bedrag van f 32.000 ontvangen. Vervolgens kwam de Mobiele Physische Therapie ter sprake. Door een belangrijke gift van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond is de Vereniging in staat gesteld twee auto's aan te schaffen, waarin zich de volledige apparatuur bevindt, die het de masseurs mogelijk maakt rheuma- patiënten thuis te behandelen. Momenteel doen deze auto's dienst in de provincies Groningen en Zeeland. Alhoewel de aanstelling van ge diplomeerde masseurs, door het grote tekort op moeilijkheden stuit, sprak de vergadering zich uit voor een krachtige steun aan dit nieu we instituut. Voorlopig geen nieuw waterloopkundig laboratorium De regering heeft, gezien de nood zaak om de bestedingen zoveel mo gelijk te beperken, besloten de bouw van een nieuw waterloop kundig laboratorium te Delft voor lopig uit te stellen, zo deelt mi nister Algera in zijn begroting voor 1958 mede. Ook het feit dat het werken in drie laboratoria, te weten twee in Delft en één in de Noordoost-pol- der, zijn bezwaren zou hebben, heeft mede tot deze beslissing ge leid. Het heeft in de bedoeling ge legen het nieuwe waterloopkundig laboratorium, dat in het kader van de geleidelijke verplaatsing van de gebouwen der Technische hoge school te Delft naar de Wippolder aldaar is gedacht en waarvan de bouw volgens die verplaatsings plannen over vrij geruime tijd zal plaatsvinden, vervroegd te bouwen. Daartoe werd op de begroting van 1956 een eerste som van f 500.000 toegestaan; doch men is nog niet aan uitvoering van het plan toege komen. In Hongarije hebben zich dit jaar meer kinderen voor religieus onderwijs op de scholen opgegeven dan vorig jaar, zo heeft een r.k. woordvoerder in Boedapest mede gedeeld. In sommige plaatsen heeft men echter nog geen begin met dit onderwijs kunnen maken omdat de plaatselijke autoriteiten nog hun goedkeuring moeten hechten aan de door de kerk benoemde onder wijzers. ENSCHEDE, 27-9. - In de Twent se schouwburg te Enschede is het internationale congres van wedu wen en weduwnaars begonnen. Er zijn ruim 400 belangstellenden, in hoofdzaak afkomstig uit Neder land, voornamelijk uit het westen en het zuiden en verder zijn er Belgen, Duitsers, Saarlanders en Denen. Het vrouwelijke element is op dit congres het sterkst vertegen woordigd. Blijkbaar hebben de mannen de kat uit de boom geke ken en zullen zij pas in de volgen de jaren in groter getale arriveren. De organisator, de heer G. Greijn, die ook de vrijgezellencongressen in Grevenbicht heeft georgani seerd, deelde mee ook daar de er varing te hebben opgedaan, dat de mannen niet zo snel komen naar een gebeurtenis als deze, doch liever eerst afwachten. De vrou wen, zo zeide hij, zijn veel spon taner en openhartiger met hun reacties. De vrij eenzijdige samenstelling van dit congres - er zijn circa 400 vrouwen en 35 mannen - heeft nogal enige teleurstelling gewekt, maar dat duurde slechts kort. Mu ziek, zang en dans hebben in de congreszaal van de Twentse schouwburg gezorgd voor een zeer opgewekte sfeer en nadat een boe- rendansgroep was opgetreden, ging het gezelschap over tot de dans. Er heerste een sfeer als op een ouderwets bruiloftsfeest. De heer Greijn hield een toe spraak, waarin hij o.a. meedeelde, dat dit congres is tot stand geko men op verzoek van zeer velen in Nederland en in het buitenland. Hem is n.l. gevraagd ook eens iets te doen voor een andere groep eenzamen dan de vrijgezellen, n.l. de weduwen en weduwnaars. Hij vreesde aanvankelijk dat een der gelijk congres niets anders zou worden dan een huwelijksmarkt en deze idee heeft hij afgewezen. Hij wilde er in de eerste plaats een gezelligheidscongres van ma ken en aandacht vragen voor de positie van de eenzame man en de eenzame vrouw. Kinderen plaagden invalide jongetje Een dertienjarige, tengevolge van hersenvliesontsteking achterlijke en aan beide benen invalide knaap uit 's-Gravenhage (K.M) is dezer dagen, toen hij 's morgens naar school ging, in de Zusterstraat al daar door schoolgaande jeugd zo geplaagd dat hij van de stoep af de rijbaan opvluchtte en daar tegen een passerende auto liep. De knaap, die deze maand voor het eerst naar school is gegaan was, sedert hij hersenvliesontsteking had gekregen nog maar sinds kort weer in staat te lopen; hij heeft ongeveer drie jaar op bed gelegen. Hij ligt thans in het ziekenhuis aah de Zuidwal te 's-Gravenhage. Hij heeft een hersenschudding en ernstig letsel aan de neus. Nu ook „textielthee" De textielhandelaar D. Nijpels, die als eerste in den lande koffie ging verkopen tegen inkoopsprijs als protest tegen wat hij als uit wassen van de wet op het cadeau stelsel beschouwt, is thans in zijn zaken in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom ook thee gaan ver kopen tegen inkoopsprijs. Deze theeverkoop gebruikt hij als actie middel tegen het verstrekken van zakdoekjes bij wasproducten. Bij aankoop van 9 pakjes thefc krijgt men het tiende voor 1 cent. De ver koop trok vrijdag reeds heel wat klanten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Doe nooit mee aan spel en sport, waarvan een dier de dupe wordt. Schutsluis te Kornwerderzand gesloten 's-GRAVENHAGE, 28-9. Wegens aanvaring van één der deuren van de grote schutsluis te Kornwerder zand door een kustvaarder, is deze sluis tot nader bericht voor alle scheepvaartverkeer gestremd, zo deelt men van de zijde van het ministerie van Verkeer en Water staat mede. BROUWERSHAVEN Vergadering Gemeenteraad Op donderdag 3 oktober a.s. des avonds 8 uur komt de raad der ge meente Brouwershaven in open bare vergadering bijeen ter behan deling van de volgende agendapun- nen: Interim regeling ziektekosten ambtenaren 1957; benoeming lid bestuur Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg; voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de aanleg van de verbetering van .de Grachtweg, aan de herverkave lingscommissie Zeeland; voorstel tot verbetering van de Zuidwal; voorstel tot het verlenen van een crediet tot de officiële opening van de keersluis door de minister van Verkeer en Waterstaat op donder dag 10 oktober a.svoorstel tot nieuwe regeling van het rijwiel- verkeer in het Trampad; aanbie ding gemeentebegroting voor het jaar 1958. Aanstaande zaterdag 5 okto ber zal in deze gemeente de jaar lijkse kollekte worden gehouden t.b.v. de reclassering. Opluchting voor het verkeer Machtig staal van technisch kunnen AMSTERDAM, 28-9. Toen vanmiddag precies één uur de auto van Hare Majesteit de Koningin, gevolgd door een feestelijke stoet met vele genodigden, de oostelijke autotunnelbuis was ingereden en circa tien minuten later door de westelijke wederom op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal nabij Velsen was teruggekeerd, hoorde men in het naar de vorstin opklinkende gejuich de vreugde van tallozen over deze koninklijke opening, van het resultaat ener gigantische water bouwkundige prestatie. „De oprechte vreugde", waaraan de Commissaris der Koningin van Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, even tevoren uiting had gegeven: „de vreugde van de provincie over het totstandkomen van de bewon derenswaardige staal van technisch vernuft in beide tunnels geconcre tiseerd. Vreugde van de automobi listen in het algemeen, maar In het bizonder van het bedrijfsleven, nu het eindeloos wachtten op de over varende ponten tot het verleden behoort en de bron van ergernis is gedempt over het verlies van zo vele kostbare uren". Begroeting in Haarlem De plechtigheden rondom deze vorstelijke tunnelopening begon nen reeds te tien uur, toen konin gin Juliana bij de hoofdingang van het Haarlemse station werd ver welkomd door mr. J. Algera, mi nister van verkeer en waterstaat, dr. Prinsen, Commissaris der ko ningin, mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem en dr Ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse spoorwegen, die Hare Majesteit naar het gere serveerde gedeelte van de stations restauratie geleidden. Daar be vonden zich en werden aan de vorstin voorgesteld de echtgenoten van de minister en van de com missaris en voorts verschillende autoriteiten van het ministerie van waterstaat en burgemeesters van grote steden uit noord- en zuid-Holland. Naar Beverwijk Per speciale trein werd via de oude route over de spoorbrug naar Beverwijk gereden waar bij aan komst te 10.58 uur de 9-jarige Paula, dochtertje van Beverwijks burgemeester J. C. S. Bruinsma, een groot ogenblik genoot, toen zij Hare Majesteit 'n prachtig boeket bloemen mocht aanbieden Met de bizondere minzaamheid, die onze vorstin kenmerkt en die jegens kinderen zo dikwijls een ontroe rend accent krijgt, boog de konin gin naar Paula over, toen zij de ruiker aannam. Eerste hoogtepunt Het eerste hoogtepunt volgde hierop. Op verzoek van de presi dent der Nederlandse spoorwegen, ontstak H.M. de koningin een groep verkeerslichten, waarmee de tunnel voor het spoorwegver keer officieel aan ons nationaal verkeersapparaat werd toegevoegd. Met de directietrein der N.S., die te 1120 uur het perron verliet, maakten koningin Juliana, autori teiten en genodigden, de eerste spoorreis onder het kanaal door naar de halte Driehuls-zuid, die in elf minuten werd bereikt. Daar was het de 14-jarige Truus Kwint, dochtertje van burgemeester mr. M. M. Kwint, die het eerst een Ko ninklijke handdruk kreeg toen zij Hare Majesteit een tuil bloemen had geoffreerd. Nadat de koningin o.a. een maquette van IJmuiden in ogenschouw had genomen (door 8 ouden van dagen in ongeveer een jaar vervaardigd) werd gereden naar het ventilatiegebouw-zuid waar minister Algera een rede uit sprak, waarin de bewindsman, wat hij noemde „een min of meer dorre opsomming van getallen en verhou dingen" gaf, doch ook de trots uit sprak over wat hier tot stand is ge komen. De betekenis De ingebruikneming der tunnels betekent, aldus de bewindsman: voor de Nederlandse Spoorwegen dat zij van morgen (zondag) af de eerste Nederlandse spoortunnel zal berijden en onafhankelijk is in het vaststellen van het tijdschema, voor het scheepvaartverkeer, dat de Vel- ser-spoorbrug geen oponthoud meer zal veroorzaken en dat voor de vaart door het Noordzee-kanaal nog slechts met de openingstijden van de Hembrug rekening behoeft te worden gehouden, voor het weg verkeer dat het - evenals vóór 1872 - zonder oponthoud „Holland op zijn smalst kan passeren". Aan het slot verzocht de minis ter H M. de ventilatoren voor de luchtverversing in de autotunnel in bedrijf te stellen. De koningin vol deed aan dit verzoek door een knop in te drukken. Terstond deed de minister hierna de mededeling dat het H.M. heeft behaagd te dezer ge legenheid een dertiental onder scheidingen te verlenen. Te half een vertrok het gezelschap naar de zuidelijke ingang van de autotun nel, waar de Commissaris der Ko ningin, mr. Prinsen, een rede uit sprak. Openlngsrlt Daarop volgde de openingsrit door de autotunnel, het tweede hoogtepunt van deze voor Velsen en zeer wijde omgeving zo grote feestdag. Het officiële programma eindigde met een korte bezichtiging te voet van de tunnel en daarna van de controlekamer. In de uitge bouwde glazen erker sloeg H.M. enige tijd het verkeer gade, dat welhaast gulzig genoot van de prachtige ongehinderde doorgang. In hotel „Duin en Kruidberg" hebben Hare Majesteit de Koningin haar gezelschap en een beperkt aantal genodigden ten slotte de lunch gebruikt, aangeboden door het Velsense gemeentebestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1