DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER LUNS KEERDE ZICH TEGEN „BLOKVORMING" IN DE V.N. Israël krijgt gelijk De positie van de Oosteuropese landen Het rassenprobleem in de Ver. Staten STAD EN PROVINriF, VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 No. 18231 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Ook enkele opmerkingen over gebreken iter organisatie NEW YORK, 26-9. - De Neder- landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag, in een toespraak tot de Algemene Vergadering der Ver. Naties over internationale vraag stukken, verklaard dat wanneer de verschillende, binnen de volkeren organisatie bestaande groeperin gen in „blokken" zouden worden omgevormd, dit de bestaande ge schillen zou accentueren en ver sterken. Minister Luns maakte onder scheid tussen regionale groepen, die hij nuttig achtte en blokken, die z.i. gevaarlijk zouden kunnen zijn. „Wanneer deze groepen die nen om inzichten en politiek van NEW YORK, 26-9. In een don derdag gepubliceerd verslag van de V.N. wordt gezegd, dat Jordanië voortdurend de gedemilitariseerde zone van Jeruzalem heeft geschon den. Kolonel Byron Leary van de Pa lestijnse bestandscommissie van de V.N., die het verslag op verzoek van de Veiligheidsraad maakte, zegt hierin dat de Jordaniërs de hoofdweg van Jeruzalem naar He- bron, die op twee plaatsen door de gedemilitariseerde zone loopt, voor militair vervoer hebben gebruikt. Zoals bekend heeft Jordanië ge klaagd over het Israëlische bebos singsproject in dit gebied. Perzische prinses treedt in het huwelijk TEHERAN, 26-9. - De 17-jarige prinses Jahnaz van Perzië zal op 11 oktober, de geboortedag van de profeet Mohammed, in het mar meren paleis te Teheran in het huwelijk treden met Ardasjir Za- hedi. Zoals bekend was de verlo ving in december vorig jaar. Prin ses Sjahnaz is de enige dochter van de Sjah. Haar naam betekent „Lieveling van de Sjah". WASHINGTON, 26-9. De onder voorzitter van de commissie van de Raad van Europa, die zich be zighoudt met oost-Europa, de Ne derlander F. J. Goedhart, heeft op een persconferentie in Washington verklaard, dat „de toestand in de satellietlanden rijp is voor nieuwe revoluties. „Er moest meer morele en politieke druk worden uitge oefend om de Oosteuropese landen te helpen „bevrijden". Hij is met de voorzitter van de commissie, de Zweed Karl Wi- strand, in Amerika om te onder zoeken hoe men daar in politieke kringen over deze kwestie denkt. Zij hebben donderdag een onder houd gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Herter. haar leden te coördineren, kunnen zij een heilzame invloed hebben. Indien zij echter worden aange wend om de geschillen, die tussen gebieden in verschillende delen der wereld bestaan, te verscherpen, kan dit leiden tot vergroting der reeds bestaande tegenstellingen. En dit gebeurt, indien een groep zich in haar geheel achter een belang of eis van een harer leden stelt, zonder in te gaan op het wezenlijke van de zaak waar het om gaat. Op dit punt wordt de groep een blok. Een dergelijke ontwikkeling zou gevaarlijk zijn en wij moeten allen pogen haar te vermijden", aldus mr. Luns. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken maakte deze opmerkingen in een kritische be spreking van hetgeen hij noemde „gebreken in het werk der Ver enigde Naties". „Sommige aan de volkerenorga nisatie voorgelegde geschillen val len buiten haar beoordelingsgebied en in bepaalde gevallen zou een oplossing mogelijk buiten de V.N. bereikt kunnen worden", zo ver klaarde de heer Luns. Kritieke toestand in de Gelderse Vallei Het waterpeil in de Gelderse Vallei begint thans te zakken. Ver scheidene weilanden in de hoogste gebieden van de Vallei, vertonen weer grote groene plekken gras. De weilanden, de verscheidene da gen onder water hebben gestaan, zijn echter bruin-zwart geworden. Ook vele wegen bij Barneveld zijn nu weer begaanbaar. Niettegenstaande verbetering van de weersomstandigheden zijn de laag gelegen gebieden van de Gel derse Vallei er nog slecht aan toe. Kritiek is de toestand bij Zwarte- broek en Terschuur, waar men bij vele landerijen nog water ziet zo ver het oog reikt. Nieuwe Robinsons ROTTERDAM, 26-9 - Toen de „Willem Ruys" tijdens de afgelopen reis op weg naar Nederland in de Rode Zee voer, ving de marco nist een verzoek op van het Egyptische radiostation Kos- seir om ongeveer 30 Egyp- tenaren van het s.s. „Aida", die op 't rif „The Brothers", gestrand waren, van dat rif af te halen. Kapitein de Jonge liet onmiddellijk naar dit koraalrif koers zetten. Daar aangekomen voer men met een motorsloep er heen, doch de bemanning ervan kwam onverrichter zake te rug. De schipbreukelingen op „The Brothers" hadden het best naar hun zin en wilden er blijven. De begrafenis van koning Haakon Negen en twintig vorsten zullen dinsdag de begrafenis van koning Haakon van Noorwegen bijwonen, zo rneldt de Noorse pers. Tot hen behoren de soevereinen vpn Dene marken en Zweden, de koning der Belgen, koningin Juliana en prins Bernhard, Groot-Hertogin Char lotte en prins Felix van Luxem burg en de hertog van Gloucester, als vertegenwoordiger van konin gin Elizabeth van Engeland. De Aziatische griep DAKAR, 26-9. - Twee miljoen mensen in Frans-West-Afrika hebben Aziatische griep. In Dakar zijn 111 gevallen met dodelijke af loop geconstateerd. De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, hebben donderdag voor de tweede maal, onder bescherming van mi litairen, de school bezocht. Er heb ben zich geen incidenten voorge daan. In Butterfield in west-Virgima, hielden donderdag ruim 75 middel bare scholieren een betoging uit sympathie met de tegenstanders van de opheffing der rassenschei ding in Little Rock. Er werden to maten en eieren gegooid naar een door een neger bestuurde auto. De politie dreef de demonstran ten terug van de school, waarop onlangs negerleerlingen zijn toe gelaten. Dag Hammarskjoeld weer secretaris-generaal NEW YORK, 26-9. - De veilig- heidsraad heeft donderdag met- algemene stemmen Dag Hammar skjoeld aanbevolen voor een twee de ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal van de V.N. Weer Russische raketproef TOKIO, 27-9, - Het Japanse dagblad Mainitsii heeft vrijdag 'n telegram gepubliceerd van zijn correspondent te Londen, volgens hetwelk een vooraanstaande Ja panse vakbondsleider heeft ge zegd, dat hij te Moskou heeft ho ren zeggen, dat de Sowjet-Unie een tweede geslaagde proef met een intercontinentale ballistische raket heeft genomen. SAINT ETIENNE, 26-9. - Meer dan 45.000 metaalbewerkers in Saint Etienne zijn donderdag een staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Te Saint Na- zaire zullen ongeveer 35.000 leden van de metaalbewerkersbond dinsdag a.s. een dag staken voor hogere lonen. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Sta ten naar schatting 1.399 670 ern stige misdrijven gepleegd. Dit heeft het hoofd van de federale recherche, Edgar Hoover, bekend gemaakt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sommige vissers komen al heel gauw tot de conclusie dat er geen vis in het water is, omdat hun eerste pogingen geen resultaat opleverden, maar anderen verleggen het aas. H K.H. prinses Irene met haar vriendin freule Quirin Laman Trip en het hondje Chita, gefotografeerd bij het chateau Cheseaux in Lausanne, waar de prinses gaat studeren. BRTJINISSE GEVOELT ZICH GEDUPEERD Suikerfabriek „Puttershoek" gaat via Zierikzee bieten verschepen In de aflevering van de bieten, die nog deze week begint of reeds begonnen is, is op ons eiland gro te verandering gekomen, daar de Coop. Suikerfabriek Puttershoek het grootste deel van zijn bieten gaat verschepen via Zierikzee. Dat betekent dat via de haven te Brui- nisse alleen nog maar bieten wor den verscheept, die op wagens met bietennetten worden aangevoerd. Werden vorig jaar via de Bruinis- ser haven ruim 12 miljoen kg bie ten verscheept, deze hoeveelheid zal nu zeker met plm. 80 pet. ver minderen. Door alle Bruinisser landbou wers is tegen deze handelwijze ge protesteerd, voor de gemeente be tekent het een grote derving van havengeld en voor de weegbrug Commissioner en mevrouw E. Thykjaer hebben vanavond op een druk bezochte bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam af scheid genomen als territoriaal leiders van het Leger des Heils in Nederland. In november 1950 nam de thans 70-jarige commissioner Ejner Thykjaer, Deen van geboor te, het bevel over het Leger in ons land op zich. Hij en zijn echtge note worden opgevolgd door lt.- commissioner en mevrouw Ragnar H. Ahlberg, thans territoriaal lei ders van het Leger des Heils in Finland. Duizend man van de 101 ste luchtlandingsdivisie der V.S. zijn zwaar be wapend naar Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas gedirigeerd met het doel alle verde re verzet tegen de inte gratie op de scholen daar de kop in te druk ken. Deze foto laat zien hoe parachutisten met de bajonet op het geweer op wacht staan bij de ingang van de Central High school te Little Rock, waaromheen zich zoveel geweld heeft af gespeeld. een vermindering van inkomsten weegloon, maar het protest schijnt niet te hebben gebaat. We geloven echter wel, dat de betrokken fa briek te zijner tijd op het nu inge nomen standpunt zal terug komen. Door Wayana Indianen, die wo nen bij de Gandafoetoeval, werd aan de granman (opperhoofd) der Aucaners te Drietabbetje bericht 'gestuurd, dat zij wilde Indianen hebben gezien. Deze hebben de ka toen uit hun velden weggehaald. LONDEN, 26-9. - De schepen van de Amerikaanse Marine hou den op met het zoeken naar over levenden van het Duitse zeilschip „Pamir", zo is door de Amerikaan se luchtmacht in Londen meege deeld. De Amerikaanse vliegtuigen zullen hun opsporingen nog voort zetten, totdat alle schepen ver dwenen zijn. BURGH-HAAMSTEDE De inenting tegen kinderverlamming Naar wij vernemen zal ook in deze gemeente de gelegenheid worden opengesteld om kinderen geboren in het jaar 1955, te laten inenten tegen polio-myelitis. (kin derverlamming). De eerste inen ting zal plaats vinden op 9 okto ber a.s. des voormiddags 9 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Haamstede. De belang hebbende ouders zijn hiermede in kennis gesteld. Zij, die eventueel geen oproep hebben ontvangen, kunnen dit alsnog melden ter ge meentesecretarie. Met nadruk verzoekt men ons er op te wijzen, tijdig in het wijk gebouw aanwezig te zijn, de bij drage ad f 1,- met gepast geld te betalen en de oproepings- zowel als de rose of blauwe inentings- kaart- mede te brengen. RENESSE De Bejaardensociëteit De bejaardensocieteit te Renesse kwam dezer dagen weer voor 't eerst in het nieuwe seizoen bijeen. De opkomst was reeds de eerste maal weer goed te noemen en aan gezelligheid ontbrak het niet. Deze winter zullen de bijeenkomsten, evenals vorig jaar, weer worden gehouden des woensdags om de 14 dagen, de eerstvolgende maal valt op 2 oktober. SCHARENDIJKE De Culturele Vereniging De Culturele Vereniging Elker- zee-EIIemeet-Duivendijke heeft woensdagavond haar werkzaam heden aangevangen met de ver toning van de film „De Kapitein van Köpenick" voor haar leden. Niettegenstaande het minder gun stige weer was de belangstelling zeer behooiiijk. Dank zij enkele nieuwe aanmeldingen is het leden tal de 130 reeds gepasseerd. ELLEMEET De reizende bibliotheek De Centrale Vereniging van rei zende bibliotheken zond weer een honderdtal boeken, die in de school elke vrijdag na schooltijd worden uitgeleend. De collectie bevat veel boeiende romans. Dok de liefhebbers van reisverhalen kunnen iets van hun gading vin den. CULTURELE VERENIGING RENESSE HIELD ALGEMENE VERGADERING Winterprogramma gereed gekomen Deze week kwam in de boven zaal van het Dorpshuis de Cultu rele Vereniging in algemene ver gadering bijeen. In zijn openings woord liet de vorozitter, de heer J. M. de Nooyer, zich spijtig uit over de matige opkomst. Medede ling werd gedaan van het winter programma, dat door het bestuur is samengesteld. Het programma ziet er als volgt uit: 26 oktober: Rotterdams to neelgezelschap „Animato" met het stuk „De Voetbalpool". 13 nov.: lezing met lichtbeelden over het politie-opsporingswerk door het hoofd der recherche in Zeeland, de heer Canters. 5 dec.: Sint Nico- laasfeestje voor de kinderen 16 jan.: causerie met lichtbeelden over „de verhouding tussen mens en dier in de diergaarde" door de heer Renzenbrink. 26 febr.: optre den van Pierre Palla (piano), Wim Verhagen (voordracht) en Herman Emmink (zingende omroeper) in een gevarieerd programma. Geen der aanwezigen had op- of aan merkingen op deze door het be stuur samengestelde lijst, zodat het als boven zal worden uitgevoerd. De emmertjes-actie is uitstekend verlopen: tot nu toe werd hiervan f 132,- ontvangen. Bovendien heeft de secretaris nog 90 volle kaarten in zijn bezit. In 1958 zal de actie worden voortgezet. De toneelcursus Over de toneelcursus werd uit voerig van gedachten gewisseld. Nadat de door de N.A.T.U. aange stelde instructeur, de heer J. Le- maire, een viertal lessen had ge geven, werd hier plotseling mee opgehouden i.v.m. de vele werk zaamheden, die heer Lemaire had voor de De Ruiterfeesten te Vlis- singen Het bestuur heeft zich zo wel tegenover hem als tot de N.A. T.U. teleurgesteld uitgelaten over deze gang van zaken. Met ingang van 8 januari a.s. zal de heer Le maire de lessen thans weer her vatten. De heer P. Minderhout zal onder super-visie van de heer Le maire de regie van de toneelgroep op zich nemen. Speciale aandacht vroeg de voorzitter voor de Z.V.U.-avond die in oktober te Renesse wordt gebracht. De belangstelling voor deze avond zal er doorslaggevend voor zijn of hier in het vervolg meer programma's zullen worden gebracht. Leden van de toneel groep krijgen reductie op de to neeluitvoeringen der Z.V.U. Be sloten werd aan de leden het win terprogramma toe te zenden. Er zal geen gelegenheid worden ge geven tot plaatsbespreken, doch wel kunnen de leden een dag voor een uitvoering plaatsbewijzen be stellen. De algemene vergaderin gen zullen in het vervolg in het voorjaar worden gehouden. Met een woord van dank voor de aan gename besprekingen sloot de voorzitter hierna de bijeenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1