Rl„i iiiPfc1 èn... bode? IT Commissaris der Koningin opende Dorpshuis te Anna-Jacobapolder I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 No. 182J0 Kans voor cultarele vorming ten plattelande Zoals door ons gemeld is het nieuwe dorpshuis te Anna Jacoba- Polder door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot officieel in ge bruik gesteld. De plechtigheid werd voorafgegaan door een offi ciële ontvangst in de Gereformeer de kerk waar de voorzitter der stichting „Ons Dorpshuis", de heer G. J. de Jager een toespraak hield, waarin hij de Commissaris zijn er kentelijkheid betuigde voor de ver leende steun toen het bestuur „er geen gat meer in zag". In zijn welkomstwoorden betrok spr. inzonderheid de heer van Nieu- wenhuijzen (oud-ingezetene der ge meente) en mej. van Waarsbergen, inspectrice van het kleuteronder wijs. Voorts de heren Hornstra en v. d. Weele, de rampschadecommis- sie (waarvan f 50.000 werd ontvan gen), de heer Glerum, notaris mr. Kroontjes, de vertegenwoordigers van het Ned. Rode Kruis, de heer Sinke, mede-bestuurslid tijdens de oprichting, en de architect de heer Beije. Deze laatste werd inzonder heid dank gebracht voor zijn prachtige schepping. De firma Lig- tendag werd dank gebracht voor de keurige afwerking en ook de dage lijks opzichter, de heer Abrahamse werd in de dankwoorden betrok ken. Aanleiding voor het stichten van het dorpshuls is voornamelijk de ramp geweest en de doorgestane evacuaties. Men zocht een moge lijkheid om de mens van het plat teland gelegenheid tot een cultu rele vorming te geven en voor de jeugd een gebouw voor een passen de vrije tijdsbesteding. Het nieu we gebouw komt voorts het vereni gingsleven ten goede en niet ver geten mag worden het gebouw voor de praktiserend arts, alsmede de kleuterschool en het badhuis. Na de toespraak van de voorzit ter begaf het gezelschap zich naar het nieuwe gebouw, dat de trots van de gemeente uitmaakt en toen was het moment van de plechtige ingebruikstelling aangeb?oken. De Commissaris kreeg hierbij een fraai miniatuur van het dorpshuis, ver vaardigd door de heer M. v. d. Velde, aangeboden. Hierna herin nerde burgemeester de Jonge er aan dat nu eindelijk aan een lang gekoesterde wens is voldaan. „Nu zal de gedachte bij de inwoners, minder bedeeld te zijn dan Sint Philipsland, wel afgedaan hebben", aldus spreker. De grondlegger De heer Boudeling bood hierna een voorzittershamer aan en wees op de figuur van de grondlegger van dit alles, de bedijker van de polder de heer W. F. del Campo. Mej. van Waarsbergen sprak voor al haar vreugde uit over de kleu terschool en hoopte dat de hoofd leidster er met toewijding en liefde haar werk mag verrichten. De heer Glerum wees op de goed geslaagde scheiding vergaderzaal-kleuter school en sprak de wens uit dat tot in lengte van dagen van het ge bouw genoten mag worden. De heer Kroontjes sprak van „een dorp vol verrassingen" en „een gemeenschap die zich gelukkig kan prijzen". Ar chitect Beije roemde de vastbera denheid van de voorzitter en dank te allen die hem met raad en daad hadden bijgestaan. De heer L. J. van Nieuwenhuij- zen sprak als voorzitter van het Groene Kruis en wees op de zware taak die op het bestuur rust om voor een rendabele exploitatie zorg te dragen. Dr. Menger stemde het tot grote vreugde dat door het dorpshuis een grote leniging van de nood onder de opgroeiende jeugd van Anna Jacoba Polder kan plaats vinden. Namens het Rode Kruis bood spr. een enveloppe aan, niet met een geldelijke inhoud, doch met een toezegging tot mede werking, en een trofee, verkregen tijdens een der Rode Kruis-cam- pagnes. Ds. van Dieren, Ned. Herv. pred. te St. Philipsland, sprak na mens de kerken en deed toezeg ging voor een bijbel voor gebruik in het gebouw. Namens de C.B.T.B. sprak hierna nog de heer C. J. v. Strien en voorts mej. J. W. C. van Strien namens de N.C.V.B. Ook fe liciteerde nog de heer Sinke, waar na de voorzitter een slotwoord sprak. Tenslotte speelde „Ombona" nog het Zeeuwse volkslied. Allen begaven zich hierop naar de land- bouwschuur van de heer Boudeling waar een bazar werd gehouden. WESTELIJKE MOGENDHEDEN STUREN WEER NOTA'S NAAR MOSKOU Russische verklaring over Midden-Oosten afgewezen De Britse regering heeft te Mos- kou aan de Russische regering een nota doen overhandigen, waarin de regering te Londen andermaal het Russische voorstel tot een verkla ring van de grote mogendheden tegen het gebruik van geweld in het midden-oosten van de hand wordt gewezen. Volgens de nota zijn de proble men te diep geworteld en te inge wikkeld om op dergelijke wijze tot oplossing te worden gebracht. De Britse nota van dinsdag is de zesde in een reeks notawisselingen tussen de Sowjet-Unie en de drie grote westelijke mogendheden, die Gomulka laat Russisch geluid horen De leider van de Poolse commu nistische partij, Gomulka, heeft in een toespraak gezegd: „Als iemand de kwestie van wijziging van onze westelijke grens ter sprake brengt, is er maar één alternatief, name lijk oorlog". „Als wij zeggen dat onze west grens een Europese vredesgrens is" zei Gomulka, „dan is dat geen pro paganda, maar de zuivere waar heid". Geen enkele Pool zou ooit bereid zijn met wie dan ook over die grens te onderhandelen. Gomulka zei dat Polen zijn de fensie moest versterken met het oog op de huidige politiek van west-Duitsland, die een groot ge vaar voor de vrede in Europa be tekende. op 19 april van. dit jaar door de Russen is begonnen. Naar te Londen verluidde, heb ben Frankrijk en de Verenigde Staten gelijksoortige, maar niet ge lijkluidende nota's te Moskou over handigd. Zij zijn het antwoord op de Russische nota van 3 september. In de Britse nota wordt gezegd, dat de regering de waarde van een dergelijke correspondentie in twij fel moet trekken. Kernwapens ontploffen in de wereld Het Russische persbureau Tass meldt, dat leger en marine oefe ningen hebben gehouden, waarbij kernwapens zijn gebruikt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat er in de Sowjet-Unie dinsdag weer een waterstofbom tot ontploffing is gebracht op een plaats ten noor den van de Poolcirkel. In Londen is dinsdagmorgen vroeg officieel bekend gemaakt dat te Maralinga in zuid-Australië op een toren de tweede atoomontplof fing in de lopende reeks proeven is teweeggebracht. Kleren eerst mensen meten Ter verbetering van de confectie in de Sowjet-Unie is het Russische antropologische instituut bezig met meten van 60.000 mannen, vrou wen en kinderen, aldus meldt het blad „Komsomolskaja Prawda". Er zijn reeds 40.000 mensen gemeten. Ingezonden mededeling De grootste sortering bij KERKWERVE Openbare bibliotheken open De openbare bibliotheek zal wor den geopend voor het publiek op zaterdag 28 september a.s. Boeken kunnen afgehaald worden van 6- 6.45 uur. Voortaan zal de biblio theek op alle zaterdagen op de ge noemde tijd geopend zijn. De Aziatische griep In Rio de Janeiro en omgeving zijn sedert 1 september 18 mensen aan de Aziatische griep overleden. Er hebben zich tot op heden reeds meer dan 400.000 griepgevallen in Rio de Janeiro voorgedaan. In Beieren zijn tot op heden 3250 gevallen*geregistreerd. In Noord- rij nland-Westf alen waren dinsdag 1.091 scholen gesloten. Bovendien moesten leerlingen van 2.824 klas sen naar huis gestuurd worden, omdat de onderwijzers ziek waren. SPORT DAMMEN Om de Coca-Cola beker Anderson-Sinke 2-0; Branden- burg-Sinke 2-0. De partij Brandenburg-Anderson zal dus de beslissing moeten bren gen. Deze zal waarschijnlijk maan dag 30 september a.s. te Goes wor den gespeeld. Van harte wensen we onze stadgenoot sterkte en suc ces toe! MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 24 sept. Aanvoer 3104 stuks vee (weektotaal 5036), t.w.: 440 vette koeien en ossen; 1104 stuks gebruiksvee; 425 vette kalve ren; 273 graskalveren; 237 nuchtere kalveren; 96 varkens; 43 biggen; 95 paarden; 67 veulens; 270 scha pen en lammeren; 54 bokken en geiten. Prijzen per stuk: vette koeien en ossen f 2,90-3,10, f 2,60-2,90, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,60-2,90, f 2,40-2,60, f 2,00-2,20; slachtpaar- den f 2,20-2,10-2,00. Prijzen per stuk: graskalveren f 420-320-270; nuchtere kalveren f 80-68-58; biggen f 50-40-35; veu lens f 425-375-325; schapen f 95- 80-70; lammeren f 90-80-70; kalf- en melkkoeien f 1150-950-800; vare koeien f 840-700-600; vaarzen f 850 -750-550; pinken f 580-480-350. FEUILLETON llliuilluUlu ■niiinSlulhii limn Het (Juurt slechts enkele minuten en dan is óc dokter gearriveerd. Grobbe trekt zich bescheiden terug en met assistentie van Joslen on derzoekt de dokter de bewusteloze vrouw. Hij vraagt inlichtingen, maar Josien kan ze hem niet ge ven. „Ze is een vroegere vriendin van me, dokter, en ze belde hier aan. Binnen viel ze meteen flauw". De dokter knikt. „Waarschijnlijk een geval van uitputting. Boven dien ze is in verwachting. „Het beste is: meteen naar bed, met warme kruiken". „Ze kan op de logeerkamer", be slist Josien. „Die kunnen we des noods verwarmen". Met de dokter brengt Josien Hanneke naar bed en dan steekt ze de verwarming aan, waarna ze de wacht gaat be trekken. De dokter geeft enkele in structies, en zegt, dat hij de vol gende morgen zal terugkomen. Als de arts weer vertrokken is, loopt Grobbe naar boven. Josien hoort hem en loopt hem bij de deur tegemoet. „Hoe gaat het?" vraagt hij. „Ze is nog steeds bulten bewust zijn. Uitputting denkt de dokter. Je moet Dubois opbellen. Hij zal dol gelukkig zijn, dat zijn vrouw weer terecht is". Grobbe knikt. Ja, ik zal het met een even doen. Kan ik anders nog iets Josien schudt haar hoofd. „Ze moet eerst bijkomen. Er is nog soep in de kelder. In dat grijze pannetje. Zet die laag op het gas „Als Grobbe Dubois aan de lijn heeft, vertelt hij wat er gebeurd is en de advokaat deelt mede, dat hij binnen vijf minuten naar Delft ver trekt. „Doe maar voorzichtig", waar schuwt de grossier. „Er ligt al een pak sneeuw". Als Hanneke een half uurtje op bed ligt, slaat ze haar ogen open en kijkt rond. Dan ziet ze Josien en er komt een blijde glimlach op het bleke gezicht van de patiënte. „Sorry, Josien, dat ik je zoveel last bezorg", zegt ze na enige tijd, „maar ik was ten einde raad". Josien strijkt met haar warme hand over het voorhoofd van haar vroegere vriendin. „Maak je geen zorgen, Hanneke, alles komt wel weer in orde. Heb je trek? Wil je wat soep hebben?" „Graag „Eén ogenblik. Ik ben zo weer bij je Josien holt naar beneden en in de keuken staat Grobbe met een lepel in de pan met soep te roeren. „Dank je Flip, je hebt het uitste kend gedaan. Hanneke is bij ken nis. Ik zal haar wat soep brengen". „Ik heb net Dubois gesproken; hij is op weg hierheen". „Fijn". Even drukt ze een kus op zijn wang. „Je bent als steeds de beste, Flip". Dan vult ze een beker met soep en gaat weer naar boven. Als Hanneke de soep op heeft, lacht ze even, maar dan, opeens, breekt ze los in een hartstochtelijk huilen. Josien buigt zich getroffen voorover en slaat een arm om Han neke heen. „Dat is wel goed, meis je, huil jij maar eens lekker uit, hoor, dat geeft allemaal niets". door JOKE DE VALK 60 i: 4» Het duurt lange tijd, voor Han neke tot bedaren komt. Josien veegt af en toe de tranen weg en knikt haar vriendelijk toe. „Zo, dat lucht op, hé? En, hoe gaat het? Nog koud? Wil ik nog een kruik maken?" De vrouw in het bed schudt haar hoofd. „Nee, de soep heeft me goed gedaan en ik heb het niet meer zo koud. Ik „Stil maar. Ik begrijp alles wel. Weet je, wat jij nu moet doen? Pro beer een poosje te slapen. En als je wakker wordt, is er een verras sing". Hanneke kijkt de ander verwon derd aan. „Een verrassing?" Ze schudt haar hoofd opnieuw. „Nee niet JanJe hebt hem toch niet gewaarschuwd?" „Hanneke, hij is toch je man Hij moet toch weten, dat je weer terecht bent De vrouw in bed wil overeind komen, maar Josien houdt haar te gen. „Nee ik wil hem niet meer zienhet wordt toch niets meer ik pas niet bij hem.Josien, hij mag niet hier komen, hoor je? Je moogt hem niet hier laten ko men Josien sust haar, maar er is mis schien iets gestrengheid in haar stem als ze antwoordt: „Jan is al die maanden in ongerustheid ge weest, Hanneke. Je man heeft in een hel geleefd, omdat hij niet wist of je nog leefde of niet. Hij is al onderweg en (Wordt vervolgd). Diepvries R. P. HOGERHEIJDE „Naast de Beurs" Zierikzee Kabeljauw 70 en 120 Schelvis 75 en 130 Koolvis 100 Spinazie 85 en 110 Roggebrood 38 Gemalen kaas 40 Gemeste jonge hennen plm. 1000 tot 1200 gram a 50 ct. per 100 gram. ABONNEERT U OP DIT STREEKBLAD 1 Efict om te vleien Mevtouwj maar zo'n lekker kopje koffie heb ik vandaag ïiog niet gehad f U weet niet wat U proeft, als U een kopje koffie drinkt met 'n klein scheutje Fricschc Vlag Goudband Veel lekkerder, veel gauwer klaar enzuinig in 't fles, en het hoogste percentage vaste melkbestanddelen. Dus met recht: de fles waar méér in zit! iN FLESSEN VAN: '/a WJR. MO GR.) Fl. 0.77.7a LTR. (270 CR.) Fl. 0.45 Verkrijgbaar bij de melkhandelaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9