Kou Zo leest het Nederlandse volk Begin wordt gemaakt met aanleg Grevelingendam bij Bruinisse DOUWE EGBERTS ZWARE SHAG ORCAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 26 september 1957 no. imo Ben Goerion: „NIEUWE WOLKEN ZIJN VERSCHENEN AAN ONZE GRENZEN" Massale immigratie wordt voortgezet De Israëlische minister-president Ben Goerion, heeft dinsdag ter ge legenheid van de aanstaande Jood se jaarwisseling gezegd, dat er „nieuwe iDolken zijn verschenen, aan onze grenzen". Hij zei, dat „de vijand is doorgegaan met bijeen brengen van grote hoeveelheden wapens". De premier wees er op, dat wan neer de Israëliërs waakzaam blij ven en bereid zijn het hoofd te bie den aan al het mogelijke, kan het volk van Israël het nieuwe jaar 5718, binnengaan „met vertrou wen in onze kracht en de gerecht vaardigheid van onze zaak". Ben Goerion drong er bij de jo den overal in de wereld op aan 1 Parlementaire voetballerij Een twintigtal parlements leden zal vrijdagochtend op het H.V.V. terrein in Den Haag aantreden voor de eerste training voor de aan staande auedstryd tegen de voetbalploeg van de Belgi sche volksvertegenwoordi ging. De wedstrijd zal op za terdag 12 oktober in Ant werpen worden gespeeld, doch naar wij vernemen dringt de Nederlandse ploeg aan op uitstel aangezien de Nederlandse parlementaire voetballers door hun politie ke beslommeringen nog niet in staat zijn geweest zich duchtig op de strijd voor te bereiden. De Belgische ploeg daarentegen is, naar men op het Binnenhof met enige schrik heeft vernomen, reeds geruime tijd onder leiding van een beroepstrainer aan het oefenen. Van Nederland se zijde zou men de grote strijd liefst tot tegen het einde van november ver schoven zien. Nog een ander probleem moet worden op gelost. Men is het er name lijk nog niet over eens hoe lang de spieren van de hoog- edelgestrengen de inspan ning van een interland-wed strijd zullen verdragen. De getrainde Belgische ploeg ziet er namelijk geen been in een volledige wedstrijd van tweemaal drie kwartier te spelen, terwijl de Neder landers met twee halve uur tjes genoegen willen nemen. zich meer dan ooit rondom Israël te scharen. Hij zei te hopen, dat in 't nieuwe jaar de massale immigratie zal worden voortgezet. In de afgelopen twaalf maanden hebben zich 85.000 immigranten in Israël gevestigd. Nederlands oudste ingezetene „Chrlssemeuje" 108 Jaar Woensdag 2 oktober hoopt Ne derlands oudste ingezetene, de wed. Christina Karnebeek-Backs - in haar omgeving beter bekend als „Chrissemeuje", haar 108ste ver jaardag te vieren. Het zal deze, in een boerderijtje vlak aan de Duitse grens te Hol- terhoek (gemeente Eibergen) wo nende uitzonderlijk krasse vrouw ook ditmaal ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Uit dakgoot gevallen UTRECHT, 25-9. Dinsdagmiddag is de 41-jarige loodgieterspatroon J. Jansen uit Utrecht tijdens werk zaamheden aan een vijf meter hoge dakgoot in de Hoogstraat gevallen en op een betonnen vloer terecht gekomen. Hij brak beide benen. Bij het werk hield de man zich vast aan de sierlijst van een dakkapel. De sierlijst bleek vermolmd en brak af. Nederland doet nuttig werk in de V.N. Minister Luns zegt in zijn toe lichting op de begroting van Bui tenlandse Zaken voor 1958 o.m., dat Nederland meer dan eens in de gelegenheid is in het milieu der Verenigde Naties een zelfstandige en actieve rol te spelen, welke aan zijn lidmaatschap een bijzondere zin verleent. Als voorbeeld noemt hij het aandeel van Nederland in het werk van de Economische en Sociale raad en de stimulerende in vloed, die ook volgens objectieve waarnemers van de Nederlandse werkzaamheid in dit belangrijk or gaan is uitgegaan. De minister hoopt, dat de Verenigde Naties door herverkiezing van Nederland in de raad voor een nieuwe pe riode van drie jaar, ons land in staat zal stellen haar activiteit in de omvangrijke economische en so ciale sector van de V.N. voort te zetten en uit te breiden. Elders zet de minister de taak der V.N. met betrekking tot het Midden-Oosten uiteen. Het streven naar een oplossing zal door de re gering krachtig worden gesteund, waarbij voor haar mede als uit gangspunt geldt, dat niet getornd kan worden aan het bestaansrecht en de onafhankelijkheid van de staat Israël. SLECHTS ZES OPVARENDEN OVERLEEFDEN DE RAMP VAN DE „PAMIR" Geredden op weg naar Caaablanea De instelling van een onderwijsraad In een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commis sie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet houdende instel ling van een onderwijsraad, deelt minister Cals mede, dat aan het toekennen van verordende be voegdheid aan de onderwijsraad niet kan worden gedacht. Hij deelt voorts niet de mening van verschil lende leden van de commissie die vonden dat een wetsontwerp van verdere strekking met reden had mogen worden verwacht. In ant woord op opmerkingen van ver schillende andere leden zegt de minister, dat hij aanvankelijk dacht aan instelling van een nieuwe af deling voor het kleuteronderwijs, maar het na overleg met de onder wijsraad thans beter oordeelt de door de Kleuteronderwijswet op gedragen taak onder te brengen bij de derde afdeling van die raad. Tenslotte deelt de minister mede, dat door vorming van een college van voorzitters een betere coördi natie van de werkzaamheden der verschillende afdelingen is bereikt. GOEDKOPERE KOELHUISBOTER 's-GRAVENHAGE, 25-9. In de hedenochtend gehouden bestuurs vergadering van het produktschap Zuivel heeft de voorzitter medege deeld, dat op het ogenblik onge veer 18.000 ton koelhuisboter voor rekening van het In- en Verkoop bureau voor Zuivel - I.V.Z. - ligt opgeslagen. Deze voorraad is groter dan in het voorjaar werd verwacht. Door gunstig weer is meer melk geproduceerd dan men kon voor zien en is ook meer boter uit deze melk vervaardigd, evenals in het buitenland, waardoor de uitvoer beneden de verwachting is bleven. Deze voorraad van 18.000 ton is aanleiding geworden om de afzet tegen gereduceerde prijzen in het binnenland mogelijk te maken. Per 1 oktober zal de Nederlandse bo- terhandel bü het I.V.Z. boter kun nen kopen voor f 3,05 pet kg. De winkelprijs wordt dan geschat tus sen de 87 en 90 cent per pakje, dus gemiddeld f 0,88 per pakje. Teneinde de uitvoer te stimule ren is aan de exporteurs van boter de mogelijkheid opengesteld bie dingen te doen bij een minimum van f 3,25 per kg. Reeds is op deze manier 600 ton boter afgezet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op de Midden- weg, ter hoogte van de Brink straat, in Amsterdam, is een mo torrijwiel, bestuurd door de 51- jarige heer J. Lippert uit Diemen, met grote snelheid tegen een op een verkeersheuvel staande zuil gereden. De heer Lippert werd, evenals de in de zijspan gezeten 75-jarige heer C. Lang uit Diemen, op straat geslingerd. Met zeei zware verwondingen werden bei den naar het O.L. Vrouwe gast huis vervoerd, waar zij bij aan komst reeds waren overleden. TEGELEN. Bij een ongeluk op de „Autobahn" tussen Darmstadt en Mannheim is de heer Matthieu Gitmans, lid van G.S. van Lim burg, die onderweg was naar Tirol om daar zijn vakantie door te bren gen, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de auto van de heer Gitmans door een grote vrachtauto werd gegrepen. 's-GRAVENHAGE. De burge meester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft in de aula van het gemeentemuseum de dagschool voor fotografie en foto techniek officieel geopend. DEN BURG. De 21-jarige F. Bul der uit Eierland op Texel is in het ziekenhuis te den Helder overleden tengevolge van een verkeersonge luk op 15 september, toen hij in de avonduren met zijn motor tegen een op de rijweg lopend paard op reed. AMSTERDAM. In de Eerste Van Swindenstraat te Amsterdam is de 56-jarige mevrouw Z., toen zij in haar woning op de derde verdie ping de ramen aan de buitenkant aan het afstoffen was, op straat ge vallen. Met zeer ernstige verwon dingen werd zij naar het O.L. Vrouwe gasthuis overgebracht, waar zij enkele uren later is over leden. ROTTERDAM. Vrijdag 27 sept. om twee uur zal een openbare ver gadering gehouden worden van de Nederlandse Bond voor ouden van dagen, in de grote zaal van „Sarto", Afrikaanderplein 3 te Rotterdam. Bondsvoorzitter P. C. Trouwborst zal o.a. spreken over radio voor behoeftige bejaarden, steunuitke ringen en de armenwet. Ingezonden mededeling en pijn weg- wrljven met DAHPO HAMBURG. De Noordduitse zen der Norddeich-Radio heeft maan dag in de vroege ochtenduren na radiotelegrafisch contact met het Amerikaanse vrachtschip „Geiger" tegengesproken, dat de „Geiger" veertig overlevenden - waarvan eerder sprake was geweest - van het vergane Duitse opleidingsschip „Pamir" aan boord zou hebben. Volgens het kuststation heeft de „Geiger" slechts geseind v ij f ge redden aan boord te hebben. Het schip wist niets van een redding van veertig andere opvarenden. Norddeich-Radio had met de „Gei ger" contact gezocht op verzoek van de vereniging van Duitse scheepseigenaren, aldus een be richt van D.P.A. Ingezonden mededeling WERELDDIERENDAG (4 oktober) Dierenbescherming: een deel van ons streven naar volle ont plooiing van de menselijke waarde en waardigheid. Overal in de wereld ontmoeten mens en dier elkander. Deze ontmoeting heeft verstrek kende gevolgen voor beide partij en. Het bewijs daarvan is het be staan van de Vereeniging tot be scherming van dieren, welke deze verhouding tracht te regelen. De oorspronkelijke verhouding was wel die van vrees en vijand schap. Echter zal er te allen tijde zorg geweest zijn voor de dieren, waarmede men door samenwerken contact had. Zo is eigenbelang, verbonden met de natuurlijke drift tot zelfbehoud één van de wortels van 't bewust streven naar bescherming van h"et dier, dat er tenslotte toe leidt, dat men on wil komen voor de rechten van het dier. De gedachte is nuch ter. Maar uitgegaan is van de meest alledaagse vorm van menselijk zijn. In de verhouding tot het dier wordt men getroffen door uiting van vriendschap en vertrouwen. Dit dringt het dier in nood bij te staan. Van deze menselijke bewo genheid uit was er reeds lang die renbescherming, voordat ook de gedachte opkwam een vereniging te stichten. De mens evenwel ontdekt in zich de zedelijke kwaliteiten van ver plichting en liefde. Van daaruit ging men de bescherming van het dier als van het zwakkere gevoelen als sociale plicht. Deze is des te dringender, omdat slechts de mens zich daarvan bewust is. In het landschap zijn dieren, schenkers van door ons bewust beleefde schoonheid. Redeloze uitroeiing van dieren heeft aan de wereld veel schoonheid ontnomen. Boven dien kan daardoor onvermoede schade veroorzaakt worden. Dit bedenkend, wordt het duide lijk, dat sociale verplichting en welbegrepen eigenbelang t.a.v. de bescherming van het dier zeer wel kunnen samengaan. Wij denken ook aan de eerbied voor het leven. Bij de bewuste ze delijke en religieuze mens kan het in lager organisch leven leiden tot gewetensconflicten. Daarvan getuigt prof. Albert Schweitzer, wijzend op de verant woordelijkheid, die men voor geof ferd leven te dragen heeft. Alle le ven is lijden. Bij de bewust lijdende mens kan dit worden tot mede-lijden, hetgeen betekent, dat in de mens aanwezig is de drang tot barmhartigheid, die hem dwingt tot verzachting van lijden bij alle schepsel. In Nederland komen steeds meer gevallen van influenza Inachtneming lichaamshyglëne noodzakelijk Voor zover de geneeskundige hoofdinspectie uit ingekomen in formaties kan opmaken, blijkt, dat in verschillende delen van Neder land geleidelijk aan meer gevallen van influenza worden waargeno men, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Op sommige plaatsen hebben de artsen het zeer druk voor de tijd van het jaar. Men roept medische hulp vooral in bij het eerste geval in het gezin. Tot dusver zijn er geen verschijnselen die erop wij zen dat de influenza haar goed aardig karakter verliest. Helaas zijn er de laatste dagen enige sterfgevallen gemeld, doch het aantal ervan is gering in ver gelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroegere perioden van griep, Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg af nemend is. Uit andere provinciën - met name Zuid-Holland, Gelder land en Overijssel - zijn verschil lende berichten binnengekomen over nieuwe griepgevallen. Als al gemene raad wordt aanbevolen de lichaamshygiëne in acht te nemen. Men dient met meer zorg dan ge woonlijk etteringsprocessen, geïn fecteerde wonden, steenpuisten, huidzweren e.d. te verzorgen. De toestand van de vijf overle venden van de Duitse viermaster .Pamir", die maandagavond gered zijn, is goed. Zij worden, zoals ge meld, door 't Amerikaanse trans portschip „Geiger" naar Casablan- gebracht. STAD EN PROVINCIE anna jacobapolder Geslaagde bazar De ten bate van het onlangs ge opende dorpshuis alhier gehouden bazar, is een groot succes gewor den. De landbouwschuur van de heer Boudeling was als het ware herschapen in een flink warenhuis. Speciaal op de avond van de tweede dag heerste er een enorme drukte en een geanimeerde stem ming, wat wel vooral zijn oorzaak vond in de bekendmaking van de grote prijzen. Ook werden deze laatste avond de heer en mevrouw Boudeling letterlijk in de bloeme tjes gezet uit erkentelijkheid voor het spontaan-afstaan van de land bouwschuur. De grote verloting, die omstreeks elf uur plaats vond, voltrok zich onder het toeziend oog van burge meester De Jonge, geassisteerd door de heer J. W. van Dijke. Eer ste prijswinnaar werd de heer Chr. Wisse, die vrije keus mocht maken tussen een radio en een stofzuiger. Aan het slot werden dankwoor den gesproken door mevr. v. Hoeve, o.m. tot de heer R. Wesdorp, die zich voor de bazar zeer verdienste lijk had gemaakt door de nummers, prijzen en prijswinnaars etc. door de microfoon bekend te maken. Niet vergeten mag verder worden het muzikale optreden van „Om- bona", onder leiding van de heer De Bruin. De netto-opbrengst van de bazar is f 2.500, Mammoetkies opgevist Schipper Kouijzer van de ZZ 20 heeft van de visgronden bij de Plompetoren een kies omhoog gehaald van een der minder grote mammoetsoor ten, die duizenden jaren ge leden hebben geleefd. De heer K. heeft z\jn. vondst geschonken aan het gemeen temuseum. Zowel de vrien den van het museum als de geleerden, die uit zo'n kies heel iaat kennis peuteren, zijn er big mee. Landbouw en veeteelt Noodtoestand in de pluimveehouderij De Nederlandse pluimveeteelt-or ganisatie zal op dinsdag 1 oktober in het Concertgebouw te Barne- veld een openbare vergadering houden ter bespreking van de noodtoestand in de pluimveehou derij tengevolge van de hoge mo nopolieheffingen op voedergranen. De heer J. S. Brandsma, direc teur van het produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten, zal spre ken over het onderwerp „Systeem van de monopolieheffingen"; de heer G. Vergaay, voorzitter van de Nederlandse pluimveeteeltorgani satie over „Gevolgen van het hui dige systeem der monopolieheffin- gen voor de pluimveehouderij" en de heer A. Molenaar over „Wat moet er gebeuren?" •ww-: Wanneer gesproken wordt van de rechten van het dier, stuit dit wel op verzet. Deze rechten vloeien evenwel direct voort uit het be staansrecht van het dier. Natuur lijk berusten ze in de menselijke bewustwording daarvan. Verheugend is het daarom dat de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren zich mede tot taak stel de op te komen voor de rechten van het dier en daarbij tegenmoet- komend begrip van overheidswege aantreft. Maar te bedenken is, dat menselijke bewogenheid de stu wende kracht dient te blijven met betrekking tot welzijn van het dier. Dr. C. SCHRAVENSANDE. Een derde deel van de bevolking leest nooit een boek. Gedurende de avond en het weekend wordt 5 uur per week aan het lezen van boe ken, week- en maandbladen be steed. Deze conclusies, naar van de zij de van "het ministerie van Econo mische Zaken wordt medegedeeld, zijn te vinden in 't onlangs door 't Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde vierde deel van de reeks „Vrije-tijdsbesteding in Ne derland" over de leesgewoonten van de bevolking van 12 jaar en ouder. De verschillen in leesgewoonten tussen de sociale- en leeftijdsgroe pen zijn groot. Onder de agrarische bevolking zijn veel en bij de loon trekkende middenstand en de lei dinggevenden weinig niet-boeken lezers te vinden. Het percentage boekenlezers is bij de Gereformeer den hoog (84 pet.) en bij de Rooms Katholieken laag (63 pet.) verge leken met het algemeen gemiddel de van 71 pet. Het lezen van boeken neemt af met de leeftijd; vooral de 12-14 ja rigen lezen zeer veel, gemiddeld 40 boeken per jaar. Gemiddeld bezit de lezer 44 boeken. Bijna vier maal zo groot is het boekenbezit bij de leidinggevenden. Voor het overgrote deel, nl. 4/5 bestaat de boekenlectuur uit belle- trie. Vooral het gewone goedver- telde verhaal wordt geprefereerd. Slechts 14 pet. van de gelezen bel- letrie ligt op 't hoogste niveau. A. M. de Jong is de meest geliefde schrijver van Nederland. „Dik Tromvan Joh. Kievit is het meest gewaardeerde jeugdboek. Slechts 5 pet. van de bevolking leest niet geregeld een dagblad. De overgrote meerderheid, nl. 87 pet. verkiest een avondblad boven een ochtendblad. Vooral de mannen hébben een grote belangstelling voor het dag blad; gedurende de avonden en het weekend lezen zij ongeveer 3 uur per week in de krant. De agrari sche bevolking besteedt eveneens veel tijd aan het dagblad. De be langstelling van de jeugd voor het dagelijks gebeuren is gering; de 12- 17 jarigen lezen per dag slechts on geveer 5 minuten in de krant. Week- en maandbladen worden zeer veel gelezen, gemiddeld krijgt ieder gezin 2 3 bladen per week in huis. Het grootste aandeel hier in hebben de dames- en familie bladen. Begroting Verkeer en Waterstaat Groter bedrag uitgetrokken voor Deltawerken Verschenen ls de Memorie van Toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarin wordt medegedeeld, dat ten be hoeve van de Deltawerken een ho ger bedrag ls uitgetrokken dan voor 1957, nl. 67 miljoen gulden, tegenover 50 miljoen in 1956. Dit houdt verband met het feit, dat de Deltadienst ln hoofdzaak thans wel de formatie heeft gekregen, nodig om zyn taak met voortvarendheid tot uitvoering te brengen. De ln uitvoering zijnde bouwput voor de grote spuisluizen, een on derdeel van de afsluitdam in het Haringvliet zal in het voorjaar van 1958 worden voltooid. Direct zal dan een begin gemaakt kunnen worden met de bouw van de sluizen. Van het Drie-eilandenplan is de werkhaven bij Vrouwenpolder ln het Veergat .gereed gekomen. Het is de bedoeling om ln het be gin van 1958 met de aanleg van de afsluitdam te beginnen. De bouw put voor de schutsluis ln de afsluit dam door de Zandkreek zal in het voorjaar van 1958 gereed kunnen komen. De bouw van de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel vordert gestadig. Het is niet mogelijk ge bleken het destijds krap opgestel de bouwprogramma ln 1057 te vol gen, zodat het ondanks alle Inspan ning wel niet meer mogelijk zal zijn het kunstwerk tegen het einde van het jaar nog zover gereed te heb ben, dat hoge stormvloedstanden kunnen worden gekeerd. In de loop van 1958 zal het gehele werk kunnen worden voltooid. In het voorgaande werd reeds vermeld dat op enkele nieuwe pun ten in het Deltagebied in 1958 tot uitvoering van werken zal worden overgegaan. Dit betreft de aanleg van een gedeelte dam over de pla ten bij de oostpunt van Flakkee in het Haringvliet, welk werk te zij ner tijd een onderdeel zal vormen van de scheiding tussen het Zeeuw se meer en het Haringvlietbekken. Op de tegenover gelegen Brabantse oever zal een werkhaven nabij Willemstad gereed kunnen komen. Do Grevelingendam Verder ligt het ln het voornemen te beginnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de Grevelingendam tegen de oever van Schouwen-Duiv eland nabij Bruinisse. Naast de in het bovenstaande vermelde werken zal voor zover de financiële mogelijkheden reiken, de verhoging van ook in de toekomst als primaire waterkering te hand haven dijken worden voortgezet, waarvoor een bedrag van 14.5 mil joen gulden zal kunnen worden besteed aan door het Rijk of door derden uit te voeren werken. De verbetering van „zwakke plaatsen" in de hoogwaterkeringen in 1958 kunnen worden voltooid, behoudens wellicht op enkele pun ten, waar de samenhang met an dere werken zulks niet mogelijk maakt. De rol, die het verkeer met per sonenauto's, autobussen en vracht auto's in de nationale volkshuis vesting speelt, wordt steeds groter, dientengevolge worden aan het wegennet steeds hogere eisen ge steld. De aanleg van wegen is een werkzaamheid, die noodzakelijker wijze van vrij langzame aard is. Dit karakter brengt mede, dat een plotseling afremmen van de wegenbouwactiviteit en het daarna weder op gang brengen daarvan niet mogelijk is zonder een oneven redige vertraging van vele jaren te veroorzaken. De minister is zich dan ook er van bewust, dat op dit gebied, met het beperken van de activiteit, grote voorzichtigheid moet worden betracht, wil de ach terstand die het rijkswegennet in veel opzichten nog vertoont ten op zichte van de verkeerseisen niet van te ernstige aard worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5