'emina OPENING vrijdag 27 sept. 11.30 uur Schouwen-Duiveland heeft landbouw productenbewaarplaats nodig van 50.000 h.l. De Amerikaanse strijdkrachten in cijfers Groter dan tien jaar geleden WASHINGTON, 25-9. Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie, omvatten de strijdkrachten 21 gronddivisies, 967 schepen en 42.000 vliegtuigen. Deze mededeling is vervat in een statistische opgave, die door het ministerie ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan op dinsdag jl. werd gepubliceerd. De cijfers ge ven de situatie per 30 juni 1957 weer. Uit de gegevens blijkt dat de meeste categoriën strijdkrachten aanzienlijk groter zijn dan tien jaar geleden, maar dat enkele componenten kleiner waren dan in 1953, onmiddellijk voor het staken der vijandelijkheden in Korea. Het aantal officieren en man schappen bedroeg in 1957, 2.795.798, in 1947 was dit 1.582.000 en in 1953 Rusland bestelt schepen in west-Duitsland KIEL, 25-9. - Volgens een be kendmaking van het ministerie van economische zaken van Slees wij k-Holstein hebben de Howaldts- werke te Kiel van de Sowjet-Unie opdracht ontvangen voor de leve ring van installaties voor drie walkokerijen en 12 fabriekssche- pen voor de visserij. De waarde van deze bestelling bedraagt meer dan 100 miljoen dm. De Holwaldts- werke hadden reeds opdrachten van de Sowjet-Unie ontvangen voor de bouw van 24 fabrieks- schepen voor de visserij. September is bar nat De regen van de afgelopen nacht heeft de hoeveelheid die tot nu toe in september in de Bilt is geval len, van 187 op 193 mm gebracht. Daarmede is de grootste hoeveel heid die sedert 't begin der waar nemingen in 1848 ooit in september in de Bilt was gevallen (189 mm in 1918) overschreden. Hoewel het land-gemiddelde van de regen uiteraard nog een voor lopig karakter moet dragen, om dat nog niet alle gegevens bekend zijn, kan toch nu reeds worden gezegd, dat het er alle schijn van heeft dat ook dit getal het record van de laatste honderd jaar in de schaduw stelt. Dit geldt zeker voor het tijdvak dat de maanden juli, augustus en september tezamen beslaat, dit tijdvak is gemiddeld over het ge hele land genomen, in tenminste honderd jaar nooit zo nat geweest. De vierkante kaas 's-GRAVENHAGE, 25-9. - Uit 'n advies aan het bestuur van het produktschap voor zuivel blijkt, dat de kaascommissie van dit pro duktschap niet de produktie wenst van zogenaamde vierkante kaas. Men heeft tegen de produktie daarvan aanzienlijke technische bezwaren, omdat de bewerking groter is en het risico dat de korst scheurt en het zout niet goed ver deeld wordt, aanzienlijk is. Anderszij ds ziet men het com mercieel zo, dat deze vierkante kaas, die reeds duurder in pro duktie zou komen, zou moeter concurreren met de vierkante Deense Danbo met 45 en 30 pro cent vet in de droge stof. Daar door zou het mogelijk zijn, dat de prijs van Nederlandse vierkante kaas tot het prijspeil van de Deen se zou worden teruggedrukt. Naar mening van de kaascom missie is slechts een betrekkelijk kleine groep van afnemers in Duitsland geporteerd voor vier kante kaas. RECHTZAKEN Acht jaar voor jongeman die verloofde neerstak BREDA, 26-9. De rechtbank te Breda heeft vanmorgen de 23-jarige P. van der Burgt uit Bergen op Zoom, die in mei van dit jaar zijn verloofde met een tot dolkmes ge slepen beitel had doodgestoken, veroordeeld wegens moord tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring. De jongeman had verklaard dat het niet zijn bedoeling was geweest het meisje te doden. De dolk-beitel had er alleen toe gediend om zich te verdedigen tegen een oom van het meisje, die tegen de verloving gekant was en had gedreigd maat regelen daartegen te ondernemen. Toen de jongen en het meisje gin gen wandelen op het militaire ter rein „Kijk in de pot" bij Bergen op Zoom, had hij, zo had de jongen verteld, de dolk bij zich om zich te kunnen verdedigen bij een even tuele ontmoeting met die oom. Op dit terrein heeft de jongen het meisje doodgestoken. Daarna had hij zijn kostbaas verteld dat hij een moord had begaan, waarop deze de politie waarschuwde. Later op de avond werd de jongeman gegrepen in een café, waar hij een glas bier dronk. De officier van justitie, die be wezen achtte dat de jongeman een moord had begaan, had een gevan genisstraf van tien jaar gevorderd. 3.555.000. Het aantal legerdivisies bedraagt 18 tegen 10 in 1947 en 20 in 1953, het aantal divisies van het corps mariniers bedraagt 3 tegen 2 in 1947 en eveneens 3 in 1953. De vloot telde in 1947, 876 sche pen, in 1953, 1.129 en per 30 juni 409. Het aantal militaire vliegtui gen in actieve dienst bedroeg in 1947 27.246 stuks, in 1953, 35.520 en in juni 1957, 42.033, hiervan waren er 4.447 ingedeeld bij het leger, 11.617 bij de vloot en 25.969 bij de luchtmacht. In het fiscale jaar van de op richting van het ministerie (1948) bedroegen de defensie-uitgaven 11.094 miljoen dollar, in het fis cale jaar 1953 23.711 miljoen dol lar, en voor het lopende jaar 38.428 miljoen dollar. STAD EN PROVINCIE BURGH Leesbibliotheek A.s. zaterdag hoopt de bibliotheek weer te beginnen. De uitleentijd is voor dit seizoen gesteld van 3.30 -5 uur, dus een half uur langer dan vorig jaar. De prijs per deel is ver hoogd tot 10 cent. Ook dit jaar zal er weer een wisselkist aanwezig zijn, met een honderdtal boeken, terwijl de bibliotheek zelf ruim 100 nieuwe boeken aanschafte. Het totaal aantal boeken bedraagt nu ruim 1100, waarvan een groot deel uit jeugdwerken be staat. Uit het jaarverslag ontlenen we nog dat er in het vorig seizoen 4346 uitleningen waren, en dat het aantal lezers 130 bedroeg. HAAMSTEDE Aanrijding liep goedaf Woensdagmorgen had op de Ho- geweg nabij Winterrust een bot sing plaats tussen een vrachtauto van de firma Krijnse Lokker te Dreischor en een personenauto van de heer Q. te Renesse, bestuurd door J. Smalheer te Brouwersha ven De vrachtauto, die plotseling achteruit reed greep de personen auto in de flank, zodat deze nog al wat schade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie maakte proces verbaal op. BRUINISSE Fietser reed echtpaar aan De heer D. Jumelet Gz. uit Bre da, die met zijn vrouw op weg was naar zijn ouderlijk huis te Brui- nisse werd op de Dorpsweg al daar, aangereden, door een fietser die bezig was te proberen, een paar bromfietsers bij te houden. De heer Jumelet moest na de aanrij ding en nadat dr. Quaak eerste hulp had verleend, naar het zie kenhuis worden vervoerd, omdat hij niet alleen zijn been, maar ook zijn pink en enige beentjes in zijn hand had gebroken. Mevrouw Ju melet kreeg lichtere verwondingen Orooginrichting voor gladiolen De gladiolen teelt in de polder Bruinisse, door tal van klein land bouwers beoefend, gaf enkelen van hen de gelegenheid om nu ook de tweede stap op deze weg te doen namelijk het inrichten van een drooginrichting. Dit gebeurt in een voormalig oesterpakhuis in de z.g. Oude Stoof. Deze gladiolendro- gerij wordt voorzien van 'n droog- ketel en gedroogd wordt volgens het zg. droogkistensysteem, waar door de bollen in kisten doorblazen worden met warme lucht. Voor de nadrogerij wordt een plafond-ven- tilatie aangebracht. Als de proeven die de betrokken telers dit jaar nemen, slagen zal volgend jaar ook voor derden worden gedroogd. Beter uitzicht bij halte Vele automobilisten zullen het zeker toejuichen, dat de salonwa gen die tot voor kort bij de tram halte stond, is verdwenen. Het uit zicht wordt ter plaatse nu niet meer belemmerd. Jaarvergadering P.V. „De Bruse Trekker" De postduivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse hield deze week haar jaarvergade ring. De leden uit Nieuwerkerk waren met kennisgeving afwezig, maar toch kon de voorzitter C. J. Maas een groot aantal leden wel kom heten. Hij memoreerde de resultaten van het afgelopen sei zoen die tot grote voldoening strekken, nu in eilandeüjk ver band gevlogen was en betreurde de tegenspoed die momenteel in de vereniging voorkomt. Het bedan ken van het bestuurslid H. C. Noordhoek uit Sirjansland werd algemeen betreurd, de waardering van bestuur en leden voor wat de ze als bestuurslid had gepresteerd, was algemeen. Dat hij reeds veer tien dagen na het eindigen van het seizoen klaar was met de be rekening van de kampioenschap pen was een der vele bewijzen, op welke uitnemende wijze de belan gen van de vereniging door Noord- hoek waren behartigd. Voor 1958 werden 400 ringen 'ge noteerd. Op 4 oktober zal een keu ring worden gehouden, waarvoor de heer Rauwit uit Rotterdam was uitgenodigd. De prijswinnaars 1957 werden met een toepasselijk woord door de voorzitter gefeliciteerd. Na nog enige huishoudelijke zaken, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Vergadering afdeling Westelijk Schouwen Ned. Vereniging van Huisvrouwen Oud-stewardess nam gehoor mee „op reis" De Ned. ver. v. Huisvrouwen, afd. „Westelijk Schouwen" kwam dinsdagmiddag in hotel Bom in vergadering bijeen. Na een harte lijk welkomstwoord van de pre sidente mevr. Fokker, die er haar voldoening over uitsprak, dat zo- velen waren opgekomen, werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgewikkeld. Eerst werden enkele, dit seizoen te houden cursussen besproken. Een drietal hiervan gaat zeker door, n.l. een kookcursus „fijne keuken" te geven door mej. v. d. Stadt, een cursus in het onderhoud van tuinen, te geven door mevr. Klompe en een handenarbeid cur sus. Een 4-tal andere verkeren nog in het onzekere, wegens te geringe deelname. Verder zal op 19 no vember a s. dr. de Vletter een le zing houden over het kinderdorp Pestalozzi in Trogen (Zwitserland). De excursie gaat dit jaar naar Antwerpen met een bezoek aan een pickles fabriek en het Rubens huis. De presidente vroeg aan dacht voor de postzegelactie van het Rode Kruis en voor de in ok tober te houden collecte voor de bejaarden, met als doel: in elk rusthuis een televisietoestel. En kele studieonderwerpen worden nog ter hand genomen, waarna de bestuursverkiezing aan de beurt kwam. Mevr. Lysen, die wegens drukke werkzaamheden haar func tie neerlegt, werd na 3 stemmingen opgevolgd door mevr. van Dalsen. Een 15-tal, door de leden zelf op gemaakte bloemstukken. werd door de jury, bestaande uit alle aanwezige dames gekeurd en van prijzen voorzien. De uitslag was: lste prijs mevr. Klompe, 2e mevr. Lysen, 3e mevr. Landegent en 4e mevr. de Vlieger. Naar het Verre Oosten Het woord was aan mevr. E. A. de Kup-Bos, oud stewardesse bij de K L.M. In een gezellig, vaak humoristisch praatje, vertelde zij over haar loopbaan bij de K.L.M. In tegenstelling tot tegenwoordig bestond de service bij de K L.M. in het jaar 1909 uit een leren jas, een vliegerhelm en bril. In 1937 kwamen de eerste stewardessen in dienst en deze hadden in de toe stellen een mandje bij zich met koffie en wat pepermuntjes. Nu worden aan boord diners en lun ches klaargemaakt voor 90 perso nen. Dit alles klaarmaken op één dag vergt zeer zwaar werk. Er worden dan ook maar zeer weinig meisjes aangenomen voor de op leiding. De keuring is zeer streng, zowel medisch als psychologisch, terwijl in de opleiding de vakken menue, warenkennis en vliegtuig techniek, alles in 3 talen de hoofd schotel vormen. De eerste vluch ten in het gloednieuwe uniform worden gemaakt op de Europa lij nen. Deze vluchten zijn niet zo ge liefd bij de bemanningen omdat men bijna altijd in eigen bed slaapt. Het ideaal zijn dan ook de Intercontinentale lijnen, waarbij men soms 19 dagen weg is. Op de ze langere vluchten werkt de K.L M. met aflossingsbemanningen. Zo telt een vlucht naar Djakarta 4 bemanningen. Mevr. de Kup nam haar gehoor in gedachten mee op een reis naar het Verre Oosten. Alle grote tegenstellingen kwamen we op die vlucht tegen; koude en warmte, rijkdom en ar moede, terwijl goede mensen el kaar afwisselden met slechte. Sl am was het land dat het meest op ons land geleek, zeer natte grond en allervriendelijkste mensen!" Daar het inmiddels tijd was ge worden verzocht de presidente aan mevr. de Kup of ze een volgende keer haar lezing zou willen ver volgen, wat spreekster volgaarne toezegde. P.T.T. Meeuwzegels gaan verdwijnen De verkoop van luchtpostzegels van f 15,— en f 25,— (zgn. Meeuw zegels) door de postkantoren is ge staakt. Deze zegels zullen niet meer worden herdrukt. Nu de frankeer zegels van f 10,zijn verschenen, zal worden afgewacht of in de toe komst nog behoefte aan frankeer zegels van hogere waarde bestaat. De nog voorhanden luchtpost zegels van f 15,— en f 25,— zullen door de Filatelistische Dienst P.T.T. te 's-Gravenhage worden verkocht. Bestellingen kunnen - uitsluitend schriftelijk - bij genoemde dienst worden gedaan. Ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Nu fn alle hallen van het Ahoy'-complexopper* vlakte 16.000 m-; méér stands, méér ruimte voor de bezoekers. 218 attractieve en interessante stands r.tet shows en demonstraties BIJZONDERE EXPOSITIES EN DEMONSTRATIES De ontwikkeling der kleine woonruimte - Paviljoen der Vrouw - Opmars der techniek - „Doe het zeil" - Suriname Kunst al» roeping, kunst als vak - Test methoden veilig verkeer - Kamperen N.T.K.C. - Optische wondertuln - Modelkamers - Foto's Jeugd- ontmoetlngen van Jan A. Schaper - Kinderbewaar plaats - Muzlekpodium. MODESHOW mlddag:2 en 3.30 uur, avond:8 en 9.30 uur (vrijdag 27 september alléén 8 en 9.30 uur) Elke dag uitreiking van een groot aantal GESCHENKEN De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde (lustrum) Femina-lepeltje Een bezoek aan de Femina is meer dan de moeite waard L Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten J Toegang f 1.- - Kinderen I 0.60 Modeshow I 0.35^ AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 9 OCTOBER BRUINISSE Bruinisse heeft nieuwe Oud-Gereformeerde kerk Lange tijd heeft de kerkeraad van de Oud-Geref. Kerk te Bruinisse geaarzeld om het door de oorlogs handelingen in 1945 verloren ge- gane kerkgebouw te doen herbou wen. Men kerkte in het Ned. Her vormd verenigingsgebouw en de gemeente was klein, zodat men aarzelde om zware lasten op zich te nemen, tot men voor de keus gesteld werd: herbouwen of her- bouwpremie verloren laten gaan. Men koos uiteindelijk voor her bouw, nadat de heer v. Harmeien, architect uit den Haag, de oplos sing had gebracht. Deze ontwierp een smaakvol kerkgebouwtje, dat zitplaats biedt aan 130 kerkgangers, annex consistoriekamer, hall en toiletinrichting. Dit kerkgebouw werd door de firma Jac. en C. Deurloo te Brui nisse in de Prinses Margrietstraat gebouwd; het schilderwerk werd geleverd door de heer P. J. Deur loo; het kerkmeubilair werd door een Haagse firma vervaardigd. Dit meubilair (banken, preekstoel en voorlezersbank) zijn gehouden in donker mahoniehout. De kerk is geschilderd in frisse, doch gepast gedekte tinten. Dinsdagavond 1 oktober te 7 uur zal het kerkgebouw worden inge wijd met een predikatie van ds. M. A. Mieras van Krimpen a/d IJssel. ST. PHILIPSLAND Aan de heer L. J. van Nieu- wenhuijzen te Halsteren, is op zijn verzoek eervol ontslag verleepd uit zijn functie van gezworene van het waterschap St. Philipsland. Premier Nehroe van India heeft woensdag de eis van Naga-stam men in het oerwoud in het noord oosten van India, die een eigen staat in de Indische Unie wensen, ingewilligd en een amnestie voor alle Naga-opstandelingen afgekon digd. Men verwacht, dat hierdoor een eind zal komen aan de guerilla die reeds vier jaar door extremis ten van de Naga-stammen in het oerwoud tegen Indische troepen wordt gevoerd. RADIONIEUWS Extra reportages van begrafenis Koning Haakon HILVERSUM, 26-9. - De Neder landse omroep zal in bijzondere mate aandacht schenken aan de begrafenis van koning Haakon van Noorwegen op dinsdag 1 oktober. De radioverslaggevers Herman Felderhof en Dick de Vree zullen naar Noorwegen reizen om van daag enige speciale reportages over deze plechtigheden in een geza menlijk programma te verzorgen. Deze zullen worden uitgezonden in het programma van de AVRO van 12 45 tot 13.00 uur en in dat van de KRO van 19.10 tot 19.30 uur. Verwachting tot vrijdagavond: Koudere nacht Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; vannacht kou der, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag; overwegend matige noordelijke wind. 27 sept. Zon op 6.36, onder 18.30. Maan op 11.22, onder 20.24. Eerste kwartier: 30 sept. te 18.49. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 sept. 5.37 v.m. 17.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 sept. 4.59 v.m. 17.18 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 26-9. Een opvullende storing verplaatste zich in de af gelopen 24 uur van zuid-Ieriand naar noord-Frankrijk. De regen- zóne van de storing passeerde in de nacht het midden en zuiden van het land. Plaatselijk vielen er weer flinke hoeveelheden regen. Van woensdagavond tot donderdagoch tend werd op het vliegveld Zuid- Limburg 17, Eindhoven 16, Volkel 15 en Ypenburg 13 mm regen af getapt. In het noorden van het land bleef het droog. In de ochtend trok de regenzóne met de bewol king in zuidoostelijke richting weg. Morgen komt ons land onder in vloed van een gebied van hogere luchtdruk, waarvan het centrum ten westen van Schotland is ge legen. Afgezien van enkele buien, die van zee hier en daar de kust streken kunnen binnendrijven, zal het weer droog blijven met flinke opklaringen. In verband daarmee zullen de komende nacht de mini mumtemperaturen nog laag zijn. De Nederlandse bond van Ha ringhandelaren heeft met Israel een contract gesloten voor de leve ring van 15.000 vaten gezouten ha ring. De verscheping van deze ha ring zal geschieden in het tijdvak van november tot februari a.s. Ten opzichte van de in de afgelopen jaren gesloten contracten betekent deze overeenkomst een niet onbe langrijke uitbreiding van de afzet naar dit gebied. De „Pluimpot" op het eiland Tholen wordt afgesloten Toepassing van grote nylon zakken BERGEN OP ZOOM, 26-9. Dezer dagen zal de afsluiting van de Pluimpot - althans de voorlopige afsluiting - een feit zijn. De Pluim pot, de toegang naar de havens van Sint Maartensdijk en Scherpenisse op Tholen, is thans ter weerszij den begrensd cioor tot 5.6 meter 4- N.A.P. reikende dijken. Deze be dijking van de Pluimpot wordt ech ter als zwakke plaats in de dijkring Tholen beschouwd en de afsluiting van de Pluimpot is door de minis ter van Verkeer en Waterstaat als versterking van deze zwakke plaats erkend. Op 1 juli is met de werken tot afsluiting een begin gemaakt en dezer dagen zal de voorlopige af sluiting worden voltooid. Het werd van belang geacht de werken op zodanige wijze te doen geschieden, dat daarmede ervaring kan wor den opgedaan voor de toekomstige Deltawerken. Het nieuwste mate riaal en de nieuwste werkmethodes worden daarbij toegepast. Deze ma terialen bestaan uit plastic zink- stukken en mijnsteen, waarmee dus binnenlands materiaal kan worden gebruikt. Het belangrijkste zijn de zandzakken, nylon zakken die ieder twee ton nat zand in houden en met een grijper in de opening worden gelaten. Dit ma teriaal is zeer duurzaam. De nood- dam die wordt gelegd, zal dezer dagen gereed komen. Gisteren is het werk aan de jour nalisten getoond, waarbij er de na druk op werd gelegd dat, wanneer de definitieve dam gereed zal zijn, de nooddam kan worden gesloopt eri men kan nagaan hoe het nieuwe materiaal zich in de praktijk ge houden heeft. Thans is de bouw van de kade gevorderd tot aan het sluitgat, dat nog een breedte heeft van veertig meter. In dit sluitgat zullen gedu rende de komende vier tot vijf dagen tijdens het springtij nog me tingen worden verricht, waarna de afsluiting met behulp van nylon- zakken tot stand kan worden ge bracht. Door samenwerking van velen te realiseren (Ingezonden) Tussen de regenbuien door kwam ik toevallig op het proefbedrijf „De Scheldemonden" Voor de zoveel ste maal ontdekte ik daar, dat men daar niet vaak genoeg komen kan op alle tijden van het jaar. De laatste weken is het als maar regen en regen en overal ziet men de aardappelen en de uien in het water liggen. Op de „Scheldemon den" doet men tussen de buien door de uien rustig in de luchtgekoelde bewaarplaats van de Priordroger en men zorgt er voor, dat ze in de kortst mogelijke tijd droog zijn. Zo krijgt men een goed en be- waarbaar produkt. Maar zal een uien teler zeggen: „wat heb ik daar aan, zo'n bewaarplaats met droger is voor mij veel te duur". Is dat wel waar? Ieder voor zich kan zo'n installatie niet aanschaffen, maar gezamenlijk is een flinke bewaar plaats te bouwen, goed ingericht en berekend op gezamenlijk sorteren en afleveren, dat een niet te on derschatten voordeel geven zal. Ook voor de gladiolentelers zou het noodzakelijk zijn. En aardap pels behoren ook niet meer in de kuil bewaard te worden, maar in een goede luchtgekoelde bewaar plaats, waarin ze spoedig droog zijn. Vooral dit jaar zal het uit komen, nu het zo uitzonderlijk nat is. Natrot gaat in de bewaarplaats niet door, maar droogt op. In de kuil kan het funest worden. Wat betreft pootgoed, dit kan eerst ge stort bewaard worden in luchtge koelde bewaarplaatsen, b.v. in kis ten van 10 hl. en in maart kan het in bakjes met T.L.-verlichting poot- klaar gemaakt worden, in de ruim te die eerst benut is voor uien en aardappelen. In een moderne be waarplaats is het verder mogelijk in de zomer en begin najaar erw ten en bonen in het stro te drogen, als er geen gevaar is dat ze te lang aan de ruiter zouden moeten staan. Ook graan, dat nog niet geheel droog van de combine komt, kan er in worden gedroogd, alsmede fijne zaden. Als men dit alles wil doen moet de bewaarplaats natuurlijk goed zijn ingericht en dat kan als zeer velen samenwerken, zodat het groot en ruim kan worden opgezet. Een bewaarplaats met een capaci teit van 50.000 h.l. zou dan zeker het meest economisch zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2