Russische wapenzendingen naar Syrië nemen bedenkelijke vormen aan DE ZIERIKZEESCHE COURANT i DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 No. 18230 114» Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Rede van Lbyd Vooruitgang op punt van ontwapening mogelijk De Britse minister van buiten landse zaken, Lloyd, heeft dins dag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, gezegd van oordeel te zün, dat in de ko mende weken voortuitgang op het gebied van de ontwapening moge lijk is en dat Groot Brittannië de ze vooruitgang zal bevorderen. De Britse regering wenst op dit ter rein iets wat praktisch is. Over de toestand in Syrië zei de Britse minister, dat zijn regering de ontwikkeling met grote be zorgdheid volgt. De wapenleve ranties van communistische lan den aan Syrië hebben zulk een omvang, dat men zou gaan denken, dat de Russen vooruitgeschoven steunpunten van voorraden voor zien. De opmerkingen van de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, hierover hadden niets met de werkelijkheid te ma ken, aldus Lloyd. De Russische politiek in het Mid den-Oosten schijnt „eenvoudig op portunistisch" te zijn, zo ging hij voort. Aanvankelijk behoorde de Sow jet-Unie tot de voorvechters van Israel, maar thans werpt zij zich op als vriendin van de Ara bische landen. Minister Lloyd zei verder het zeer opmerkelijk te vinden, dat Gromyko met geen woord had ge sproken over de hereniging van Duitsland. De Russische regering dient er mee in te stemmen, dat het Duitse volk de vrijheid moet hebben zijn eigen regering te kie zen door middel van vrije verkie zingen in geheel Duitsland. En in dien de regering te Moskou een herenigd Duitsland de vrijheid Laatste eer voor wijlen Koning Haakon OSLO, 25-9. Duizenden Noren hebben reeds de laatste eer bewe zen aan wijlen koning Haakon de Zevende, wiens stoffelijk overschot in de kapel van het koninklijk pa leis te Oslo is opgebaard. Adelborsten van de vlootacade- mie hebben de erewacht betrokken bij de baar, waarbij voortdurend nieuwe kransen en bloemen wor den neergelegd. Bij het hoofd van de overledene is de Noorse ko ningskroon geplaatst, aan zijn voe ten liggen regalia, zwaard, scepter en rijksappel, en de onderschei dingstekenen. De kapel zal tot zondag voor het publiek geopend blijven. Ontdekking in zendmast Monteurs die dinsdag in in een nieuwe zendmast van 'l de Noordduitse radio-om- ►j roep bij Flensburg klommen om verder aan de bouw van dit 170 meter hoge gevaarte 'j te werken, troffen boven aangekomen tot hun grote if, verbazing een stomdronken leidekker aan, die zijn roes j zat uit te slapen. De 32-ja- rige leidekker kon met veel moeite naar beneden geta- 'l keld worden. Hij heeft later 'j tegenover de politie ver- 'j klaard, dat hij 's nachts, van 1 'n feestje op weg naar huis, langs de zendmast was ge- 'j komen en de verleiding om 'i er in te klimmen niet had kunnen weerstaan. Hij had 'l een fles bij zich waaruit hij zich onderweg moed had in- gedronken. Eenmaal boven aangeland was hij in slaap 'i gevallen. zou geven zelt zijn binnen- en bui tenlandse politiek vast te stellen, zal het belangrijkste obstakel op de weg naar veiligheid in Europa weggenomen zijn. Over Hongarije zei minister Lloyd, dat „wij niet kunnen blij ven zwijgen", totdat het Hongaar se volk onafhankelijk is geworden en het recht heeft zijn eigen toe komst te bepalen. FEDERALE TROEPEN BESCHERMEN NEGERLEERLINGEN TE LITTLE ROCK Eisenhower stelt orde op zaken President Eisenhower heeft de staatstroepen van Arkansas, de zg. „nationale garde", met ingang van dinsdag onder federaal gezag ge steld. Dit besluit heeft betrekking op grondstrijdkrachten en lucht macht van de staat Arkansas. Hij heeft voorts de Amerikaanse minister van Landsverdediging, Wilson, in hetzelfde besluit ge machtigd gebruik te maken van alle eenheden federale troepen, die nodig zouden zyn om te Little Rock orde op zaken te stellen. Onder bescherming van federale troepen is daarop woensdagochtend een groep negerscholieren de cen trale middelbare school van Little Rock binnengegaan. De negerkin deren werden met auto's gebracht. Toen zij uitstapten, stelden para chutisten zich rondom hen op en zo werden zij in de school geleid. Er heeft zich geen incident afge speeld. Voordien hadden 350 para chutisten bij het schoolgebouw de wacht betrokken. Anders dan maandag, toen zich ongeveer dui zend mensen bij de school hadden Indische ontwerp resolutie over A-proeven NEW YORK, 25-9. - De Indische afvaardiging heeft een ontwerp resolutie ingediend ter bespreking door de politieke commissie van de algemenevergadering wanneer zij aan de kwestie van de ontwape ning toe is. Verwacht wordt, dat dit begin oktober het geval zal zijn. India stelt voor, dat de Verenig de Naties een beroep doen op alle leden-staten, „onvoorwaardelijk en onmiddellijk alle proeven met kern- en waterstofwapens op te schorten". Verder zou de algemene verga dering alle leden-staten moeten verzoeken, onmiddellijk de secre taris-generaal van de V.N, in ken nis te stellen van aanwijzingen, dat zich ergens in de wereld een kern ontploffing heeft voorgedaan. n Het bericht van de Azoren van dinsdagavond, volgens welke veer tig opvarenden van de bark „Pa- mir" zouden zijn opgepikt en dat later werd tegengesproken, heeft zijn oorsprong gehad in het ver keerd verstaan van een deel van een radiogesprek tussen het Ame rikaanse schip „Geiger" en een I zoekend vliegtuig, aldus is woens- I dag uit Lissabon gemeld. VERBETERING GEZONDHEIDSTOESTAND WERELDBEVOLKING DUURT VOORT Ook kindersterfte neemt af GENEVE, 25-9. Het aantal sterf gevallen tengevolge van besmette lijke en parasitaire ziekten is van 1950 tot 1955 in 28 landen met 564 miljoen inwoners met vijftig pro cent gedaald, aldus heeft de We reldgezondheidsorganisatie woens dag te Genève meegedeeld. Dit be tekent dat in dit tijdvak het leven van 816.000 mensen is behouden. Drie vierde van het aantal sterf gevallen door besmettelijke en pa rasitaire ziekten van personen ouder dan vijftien jaar is het ge volg van tuberculose. Het aantal sterfgevallen door kinkhoest is het scherpst gedaald, namelijk met 63 pet. Het aantal slachtoffers van kinderverlamming daalde met 50 pet. en dat van malaria met 31 pet. De daling was het sterkst in Ne derland, Zweden en Denemarken. In Zweden is van 1951 tot 1956 het aantal kindersterfgevallen per 1000 levend geborenen afgenomen van 22 tot 17, in Nederland van 25 tot 19, in Finland van 35 tot 26, in Zwitserland van 30 tot 28 en in de Verenigde Staten van 28 tot 26. verzameld, stonden er woensdag maar enkele nieuwsgierigen. Ook in de gangen van de school staan soldaten opgesteld. Toeristenbezoek aan Nederland stijgt nog 's-GRAVENHAGE, 25-9 - De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (AN VV) heeft, aan de hand van een groot aantal steekproeven over de gehele toeristische sector ln ons land, getracht zich een voorlopig beeld te vormen over het verloop van het toeristenseizoen 1957. Uit dit onderzoek heeft zij geconclu deerd, dat de „BoIIenmaand" april zowel voor het buitenlands- als voor het binnenlands toeristenbe zoek in vrijwel alle opzichten bij zonder gunstig is geweest. De pe riode, uitsluitend op de „Bollen- tijd", liet over het geheel genomen een zekere inzinking zien, die tot medio juli voortduurde. Hierna had een niet-onaanzienlijke ople ving plaats, die maakte, dat het totaal-beeld van de ontwikkeling van het toeristenverkeer naar en ln Nederland een stijging vertoont ten opzichte van 1956. Bij N.A.V.O.-oefening Vier Amerikaanse vliegtuigen verongelukt Vier Amerikaanse vliegtuigen, die deelnamen aan de N.A.V.O.-oefe ning „Strike Back" in het noorden van de Atlantische Oceaan, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij twee botsingen verongelukt, waarbij de tien inzittenden om het leven zijn gekomen, aldus is ge meld door een verslaggever aan boord van het Amerikaanse vlieg kampschip „Forrestal". Met elkaar in botsing kwamen twee eenpersoons „Skyrays" van het vliegkampschip „Saratoga" en nog geen uur later twee vierper- soons „Sentinels" van het vlieg kampschip „Essex". Behoefte aan onder wijzers nog groot De voorziening in de behoefte aan onderwijzers - blijft de volle aandacht van de minister houden. Ook al zijn, nu de eerste geslaag den van de derde leerkring voor het onderwijs beschikbaar zijn ge komen, de vooruitzichten iets gun stiger dan het vorige jaar, de situ atie zal de eerste jaren nog verre van rooskleurig zijn, met name geeft de toestand bij het uitge breid lager onderwijs reden tot bezorgdheid, mede in vex-band met de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen. De mi nister is voornemens, zodra de ge gevens per 16 september 1957 zijn verzameld, een bijgewerkte prog nose aan de Staten-Generaal toe te zenden, aldus minister Cals, in de verschenen begroting van on derwijs, kunsten en wetenschap pen. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, heeft woensdag in het alge mene debat in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties een beroep op de Hongaarse autori teiten gedaan om de Hongaren, die na de opstand van vorig jaar ok tober gevangen zijn gezet, vrij te laten. Hij vroeg dit op „zuiver menselijke gronden". BRANDENDE „TELEGRAAF IX" IN DE VLUCHTHAVEN TE ZIJPE Bewoners van Brulnlsse 's nachts gelarmeerd Gisternacht zijn de bewoners van Bruinisse vrij ruw uit de slaap ge wekt door een brandalarm, dat ve len in nachtgewaad naar buiten deed rennen. De vraag: „waar is de brand?", was spoedig beant woord toen bleek, dat in het mo torschip „Telegraaf IX" tengevol ge van broei in balen katoen brand was uitgebroken. Velen begaven zich weer ter ruste, toen zij dit be richt vernamen. De „Telegraaf IX" ls een schip van de firma H. Braakman Co., dat reeds jaren stukgoederen ver voert van Antwerpen naar Rotter dam. De brand werd door de kapi- Zuid-Bevelands kanaal niet meer het drukst Het kanaal door Zuid-Beve land is niet langer 't drukst bevaren kanaal van Neder- land. Het vervoer op dit ka naal is in 1956 met twee mil joen ton overvleugeld door dat op het Amsterdam-Rijn kanaal, zo deelt minister Algera in de toelichting op zijn begroting mede. 36 mil joen ton laadvermogen pas seerde in 1956 het Amster dam-Rijnkanaal bij Zeeburg. De sinds de oorlog geconsta teerde stijging van het ver keer op de binhenscheep- vaartwegen heeft zich in 1956 in het algemeen niet voortgezet. Waarschijnlijk heeft de strenge winter in de eerste maanden van het jaar het totale jaarcijfer ge drukt. DE GRIEP IN EUROPA BOLTON, 25-9. De griep heerst op het ogenblik in geheel Engeland en Schotland. In Edinburgh liggen 13.000 van de 66.000 kinderen en 200 onderwijzers en onderwijzeres sen in bed. In Huil zijn meer dan 20.000 kinderen van school thuis gebleven. In Belgrado zijn ongeveer 10.000 gevallen van griep geconstateerd. Drie scholen zijn gesloten. In Boedapest en ook in andere delen van Hongarije is griep onder de schoolkinderen uitgebroken. Ook Griekenland wordt door de Aziatische griep geteisterd. In de Griekse provincies heeft meer dan 45 van de bevolking griep. De meeste gevallen zijn goedaardig. In Athene zijn echter twee mensen aan de griep overleden. In Italië zijn tot nu toe zeventien mensen aan de Aziatische griep overleden. Het aantal griepgeval len in het gehele land wordt op circa 300.000 geschat. De lagere en middelbare scholen in Milaan en Rome zullen voorlopig nog min stens drie weken gesloten blijven. In het Italiaanse leger zijn tot nu toe 37.000 griepgevallen geconsta teerd. Zes militairen zijn overleden. In Rome liggen ongeveer 20.000 mensen met Aziatische griep te bed. tein J. E. H. Visser om 's nachts twaalf uur ontdekt en vier uur lang woedde het vuur in een der ruimen. De brandhaard werd be streden door de Bruse brandweer, met assistentie van het m.s. „Rot terdam" van de Rijksbetonnings- dienst, het schip R. V. 93, van de Rijksvaartuigdienst, de „Enavant" van de firma Muller te Dordrecht en het m.s. „Elly", afkomstig uit Hardinxveld. Vooral de hulp van de „Enavant" was zeer doeltref fend, daar dit schip een water kanon aan boord had, waarmede een waterlaag van twee meter in het brandende ruim werd gespoten. Ook de hulp van de genisten aan boord van de R. V. 93 is zeer op merkelijk geweest. Woensdagmid dag was men doende het schip weer leeg te pompen, om te voor komen dat het zou zinken. Boven dien werd de lading overgeladen op open bakken. Dlt nummer bestaat uit 10 pagina's De zwaarst beladen takken buipen zich het diepst. Het omgekomen gezin in Noordwijk NOORDWIJK, 25-9. Ook vandaag is nog geen antwoord gevonden op de vraag, of het overlijden van het gezin Lekkerkerken te Noordwijk al of niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst, die eerder sectie had verricht op de stoffelijke over schotten van de heer Lekkerker ken en een van de kinderen, heeft vandaag de maaginhoud van de vrouw en het andere kind onder zocht. Hij bleef bij zijn al eerder getrokken conclusie, dat gasvergif tiging de doodsoorzaak moet zijn geweest. Een scheikundig onder zoek zal nog volgen. LOUIS ARMSTRONG: „Neem mij dan mee, vadertje. God zegene U" NEW YORK, 25-9. De bladen van de noordelijke Amerikaanse staten hebben voor het grootste deel hun steun gegeven aan Eisenhower's besluit om geregelde troepen naar Little Rock te sturen. De kritiek hierop kwam in hoofdzaak van de zuidelijke bladen. De democratische senator John McLellan, afkomstig uit Arkansas, twijfelde eraan of de stap van Eisenhower wel wettig is. Gouver neur McKeldin van Maryland was van mening dat de president geen andere keus heeft, tenzij hij wil aftreden. De bekende jazztrompettist Louis „Satchmo" Armstrong verklaarde na Eisenhower's rede voor de radio, dat hij per slot van rekening mis schien toch nog naar Moskou zal gaan. Zoals bekend heeft hij na de relletjes in Little Rock gezegd dat hij niet naar Moskou gaat. De reis wordt gemaakt onder auspiciën van de Amerikaanse regering. Aim- strong zond een telegram aan pre sident Eisenhower, waarin hij zegt: „Als u besluit met de kleine ge kleurde kinderen de school binnen te gaan, neem mij dan mee, va dertje. God zegene U". De heer R. P. Hogerheijde te Zierikzee was in het land van de wijn Enig Zeeuws lid van „Confrérie des vinophiles" Een bijzonder enthousiaste heer R. P. Hogerheijde uit Zierikzee is ons redaktiekantoor binnengerend en heeft in hoog tempo talrijke charmes van Marianne opgesomd, die hij ontdekte (of liever heront dekte) op een wijnreis naar het ge bied van Dyon en Macon. Hij maakte de reis als enig Zeeuws lid van de Nederlandse Broederschap van wijnvrienden, zakenlieden die geen genoegen nemen met de wijn soorten die de groothandel presen teert, maar de wijn zelf in het land van herkomst gaan proeven. Nederland is weliswaar geen wijnland bij uitstek, maar er is dan toch maar de Nederlandse Broederschap van wijnvrienden, bestaande uit een veertigtal zaken lieden die de betere wijnen pro pageren en het vaderlandse pu bliek meer waardering willen bij brengen voor het kostelijk druiven nat. Zij importeren deze wijnen ook rechtstreeks uit het land van herkomst, in casu Frankrijk. Van daar die reis, vandaar ook het en thousiasme van onze stedelijke za kenman. De Nederlandse broederschap van wijnvrienden, o.w. de heer R. P. Hogerheijde te Zierikzee, in gildekostuum voor een kasteel in Dyon. (Cliché welwillend afgestaan door de „Delftsche Courant" Deze broederschap werd zeven jaar geleden opgericht en ieder jaar in september brengen de le den gezamenlijk een bezoek aan Franse wijngebieden op de hoogtij dagen gewijd aan de wijn. In de wijnstreken van Cote de Nuits en Maconnais werden be zoeken gebracht aan verscheidene wijnkelders, waar men in de ge legenheid was enige nieuwe soor ten te proeven. In Dyon werd de Nederlandse Broederschap van wijnvrienden officieel op het stad huis ontvangen door de burge meester van die plaats, de heer Le Chanoine, een groot vriend van Nederland en van Prins Bernhard. Bij die gelegenheid werd hij ge ïnstalleerd als erelid van de Broe derschap, welke in het Frans „Con frérie des vinophiles" heet. Bij deze ontvangst droeg het Ne derlandse gezelschap voor het eerst het gildekostuum dat men vorig jaar aanschafte om te dragen op hoogtijdagen gewijd aan de wijn. Zoals men op de foto kan zien, is het een lange wijde mantel met vierkante baret met witte pluim. De kleuren van het kostuum zijn wijnrood en donkerblauw. De ont vangst werd besloten met een uit gebreid diner. RECHTZAKEN Dierenmishandeling voor politierechter De officier van justitie bij de po litierechter te 's-Hertogenbosch, mr. J. Moons, heeft woensdag een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist tegen de landbou wers M. en J. van der Zanden uit Gemert, wegens ernstige mishan deling van een paard. Ze hadden het dier, dat voor een maaimachine gespannen was en naar hun smaak niet voldoende presteerde, uitgespannen en met een dikke knuppel zodanig afge ranseld dat de knuppel in drie stukken brak. De verbalisant had bij het paard ernstige verwondin gen aan de kop en sporen van slagen op het achterdeel ontdekt. Hoewel de beide mannen zich thans weinig meer wisten te her inneren en hun schuld ontkenden en ook de getuigen vergeetachtig heid aan de dag legden, achtte de officier van justitie het bewijs ge leverd van wat hij een ernstige dierenmishandeling noemde. De politierechter, die ook de derde verdachte in deze zaak, M, v. d. Bogaard uit Gemert, en nog enige getuigen wilde horen, heeft daarop de zaak uitgesteld tot 9 oktober.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1