3EEBEEE mm Tal van invloeden ondermijnen autonomie der waterschappen AMSTLEVEN levensverzekering Botsingen tussen Hindoe's en paria's IN WEZEN WILLEN RUSSEN GEEN STABIELE WERELDVREDE Shell dingt naar Sahara-olie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 24 september 1957 No. 19229 Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond Zeer grote verschuivingen ten plattelande Zoals gemeld, heeft op de verga dering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond prof. mr. C. H. F. Polak het woord gevoerd over het onderwerp: „Het waterschap in de welvaartsstaat". Prof. Polak ont popte zich als een zeer geestig spre ker, die de zaal vaak deed schud den van het lachen. Zonder aan te sturen op een bepaald doel, ont wikkelde spr. tal van gedachten, die de overdenking in kringen van polderbesturen meer dan waard zijn. In de het vorig jaar door dr. Winsemius van het ministerie van Waterstaat gehouden causerie over „Het waterschap als doelcorpora tie" had hij een volzin aangetrof fen, die in zeer fraai proza deed uitkomen dat het waterschapswe zen de Hoekse en Kabeljauwse twisten, de 80-jarige oorlog, de Franse revolutie, de tijd van Na poleon, de Duitse bezetting en tal van natuurlijke rampen en calami teiten had overleefd, en dus on aangetast moest blijven, maar toch was spreker over de toekomst van de autonomie van het polder bestuur niet zo erg gerust, ook al stond dan dezelfde fraaie volzin dit jaar in de ambtelijke stukken die de begroting ten departemente pleegt te vergezellen. Er zijn tal van ondermijnende in vloeden, die de autonomie der wa terschappen belagen. De gemeen ten willen zeggenschap krijgen en zij hebben hun stellingen verde digd in een uiterst machtig stuk, een rapport waarvan zij dachten dat het zeer gedocumenteerd was opgesteld, tot de voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden mr. dr. Dolk hen anders had geleerd. De Provinciale Waterstaat zou wel alle dijken willen onderbren gen onder het beheer van de pro vincie, ook anderen maken zich breed om een aanval te doen op het waterschapswezen in zijn hui dige vorm, en er is nu eenmaal veel veranderd sedert Thorbecke zijn meesterlijke Gemeentewet in de Tweede Kamer indiende. Er zijn grote verschuivingen gaande sedert het begin dezer eeuw. Niet altijd zijn de aanspraken der ge meenten om medezeggenschap in het dijk- en polderbestuur onge grond, de belangen van de drink waterleiding, de industrialisatie, de recreatie, de pachters, de tegen strijdige belangen bij een hoog, een laag of een constant of wisselend polderpeil van het binnenwater, zij zijn even zovele facetten van een vraagstuk, dat nadere studie ver eist en niet kan worden afgedaan met een verwijzing naar het ver leden. Ook de Marken en Waardschap pen van vroeger zijn verdwenen. De verschuivingen op het platte land zijn zeer groot; men kan dat allereerst constateren aan de aan wezigheid van de melkmachines in Nederland (in 1950 3825 stuks), in 1955 9099 stuks, in 1956 17000 stuks. Het aantal bedrijven kleiner dan 8 ha. liep terug van 11000 tot 8900, in 10 jaar tijds verminderde de agra rische beroepsbevolking met 25 pet. Als dit zo doorgaat, aldus spreker, is er over 30 jaar geen enkele boer meer. Veranderingen voltrekken zich De heren van de „ruimtelijke or dening" zijn op het platteland ver schenen, zij spreken over openleg ging van de streek en Planologische Dienst, over Herverkaveling en verbeterde waterafvoer. De oude Koninklijk paar naar begrafenis Koning Haakon Vn s'-GRAVENHAGE, 23-9. H.M.de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens de begrafenis van Koning Haakon VII op dinsdag 1 oktober a.s. te Oslo bij te wonen. De botsingen tussen Hindoe's en paria's in het gebied van Madoerai in de Zuidindische staat Madras, nemen grotere afmetingen aan. De politie heeft herhaaldelijk van de vuurwapenen gebruik moeten ma ken. Officieel is bekendgemaakt, dat er zestig doden zijn, maarniet- officieel is het aantal doden op 200 gesteld. De aanleiding tot de ongeregeld heden is een incident, dat zich en kele dagen geleden heeft afge speeld. Een paria, die de op bus wachtte, werd door een Hindoe van de kaste der „maravars" ver moord. Hindoe's hebben paria's, van wie sommige de christelijke leer heb ben aanvaard, tot aan het altaar van een kerk, waarin zij binnen gevlucht waren, achtervolgd. Tal rijke hutten van paria's zijn in brand gestoken. stelling der ingelanden, dat zij al leen zeggenschap hebben, omdat zij alleen de kosten betalen, gaat niet meer op. Grotere belangen dan al leen die van de landeigenaars zijn in het geding en staan op het spel. Na de ramp werd ook door een lid van Ged. Staten van Zeeland de stelling geponeerd, dat het onder houd der dijken Rijkszorg behoorde te zijn. Ook ir. Louwes heeft op een bijeenkomst hiervoor gepleit en wanneer dergelijke deskundigen zich in deze zin uitlaten, is te be grijpen dat er wat aan het veran deren is. Maar dit wil niet zeggen, dat al les maar door ambtenaren van ho gere gezagsorganen moet worden geregeld. Men late de nodige ruim te voor de decentralisatie, waar door het mogelijk is dat de direct belanghebbenden blijven meespre ken in de belangen die voor hen in de eerste plaats levensbelangen zijn. In dit verband herinnerde spre ker aan uitlatingen van de Com missaris der Koningin in Zeeland, van uiterst deskundigen, als de he ren de Monchy, Schilhuis en Klein in Zuid-Holland. Nieuwe vormen en nieuwe toe standen wekken weliswaar tegen stand (zo stuitte de concentratie van alle polders in Flakkee in de Dijkring Flakkee reeds in 1906 tot stand gekomen, op grote tegen stand), maar bij het 25-jarig be staan, dat in 1931 met luister kon worden gevierd, was ieder tevre den. Geen enkele wanklank werd gehoord. Zo ging het ook in andere stre ken en het verheugde spreker dat nu ook op Schouwen-Duiveland en Tholen de concentratie van polders spoedig een feit zou zijn. Hij eindigde zijn causerie met een opdracht aan de polderbestuur ders die zijn gehoor vormden, de moeilijke problemen hun voorge legd te overdenken, maar hun taak te blijven zien als onontbeerlijke arbeid in het belang niet alleen van de engere boerenstand, maar van het algemeen, gepaard aan het vertrouwen, dat ook in de toe komst de belangen van het polder wezen, hun dienende taak zouden zouden vereisen. Atoomwapens weerhouden Moskou van aanval Op een bespreking te Parijs, ge organiseerd door het tijdschrift „Western World", waaraan o.m. een aantal vooraanstaande verte genwoordigers van de NAVO, po litici van de NA VO-landen en jour nalisten deelnamen, heeft de Ame rikaanse senator Estes Kefauver verklaard, dat het bezit van het intercontinentale ballistische pro jectiel, zeker als de Russen dit wapen ook hebben, het in stand houden van Amerikaanse en NA- VO-bases in het buitenland nog belangrijker maakt. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, die ook op de be spreking aanwezig was, achtte de onderscheiding tussen kleine en grote oorlogen, moeilijk, gevaarlijk en immoreel. Volgens hem is het standpunt van de NAVO duidelijk vastgesteld op het einde van 1954. Elke aanval op een NAVO-land, zelfs als men alleen gebruikmaakt van de klassieke wapens, zal dooi de westelijke landen met alle kracht waarover zij beschikken beantwoord worden. En zij zullen hierbij ook gebruik maken van atoomwapens, indien dit noodza kelijk mocht zijn, aldus Spaak. Spaak, die verklaarde alleen na mens zichzelf en niet namens de De Duitse pers over de schipbreuk van de „Pamir" BONN, 23-9. De schipbreuk van het Duitse opleidingsschip „Pamir" wordt door talrijke Westduitse kranten als een onvoorwaardelijke veroordeling van de zeilscheep-, vaart beschouwd. Het neutrale Hamburgse blad „Die Welt" schrijf t, dat iedereen in Ham burgse scheepvaartkringen weet, hoe moeilijk het is ervaren beman ningen voor de nog bestaande zeil schepen te krijgen. Het blad vraagt zich af, of de opleiding op zeilsche pen werkelijk nodig is om beman ningen te kweken voor de Duitse koopvaardij. Opgemerkt wordt, dat Engeland, nog steeds de eerste zee varende natie ter wereld, reeds lang geen enkel ze.ilschip heeft. De socialistische „Neue Zeitung" komt tot dezelfde conclusie als „Die Welt" en stelt voor het zuster schip van de „Pamir", de „Passat" uit de vaart te nemen. Maar het neutrale blad „Der Mittag" deelt deze mening geenszins en zegt, dat er niets gaat boven de opleiding op een zeilschip. Toevallige erfenis Een 16-jarig meisje in Cali- fornië heeft een erfenis van 2.300.000 dollar gekregen van een man, die zij nooit heeft ontmoet, maar die beweer de dat hij haar vader was. De Koninklijke Shellgroep, welke reeds een belangrijk aandeel heeft in het Sahara-oliegebied, zal een poging doen een deel toegewezen te krijgen van een uitgestrekt woestijngebied, dat de volgende maand opnieuw onder concessie houders verdeeld zal worden. Het gebied is 60.000 vierkante km groot en moet door de tegenwoordige concessiehouders - twee Franse maatschappijen - worden terug gegeven. NAVO te spreken, zei dat hij niet geloofde dat de Russen werkelijk mee willen helpen aan het schep pen van voorwaarden voor poli tieke stabiliteit en een blijvende vrede in de wereld. Hij merkte op, dat de Sowjet-Unie, zolang er represailles tegen Rusland met atoomwapens mogelijk zijn, geen oorlog met atoomwapens zal dur ven beginnen. Financiën en Economie Wereldbank leent van Deutsche Bundesbank PARIJS, 23-9. De Wereldbank heeft een overeenkomst gesloten voor het lenen van 75 miljoen dol lar van de Deutsche Bundesbank. De president van de Wereldbank heeft het verstrekken van deze le ning op de jaarvergadering van de Wereldbank hedenmiddag bekend gemaakt. Dit betreft de tweede le ning van de Deutsche Bundesbank aan de Wereldbank. Tegenover het ontvangen bedrag van 75 miljoen dollar zal de We reldbank aan de Deutsche Bundes bank 4 3/8 pet. notes voor een be drag van 75 miljoen dollar ver strekken gedateerd 17 oktober 1957, welke in gelijke jaarlijkse ter mijnen van 25 miljoen dollar zullen vervallen op 16 januari elk der ja ren 1959, 1960 en 1961. LAND- EN TUINBOUW DE NAJAARSBEMESTING Nu opnieuw de tijd nadert dat veel gewassen, in de eerste plaats de granen, het veld hebben verla ten is het niet alleen goed maar zelfs noodzakelijk, dat direkt de nodige aandacht aan de stoppel ge schonken wordt. Toch is het maar half werk als men zijn werkzaamheden beperkt tot het stoppelploegen, het cultiva- teren, het schijveneggen of dat dan ook. Juist vóór deze werkzaamheden is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen die zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, de kalizou- ten (kainiet, veertiger of zestiger) en slakkenmeel. Deze meststoffen komen het bes te tot hun recht wanneer ze opper vlakkig door de grond worden ge werkt voordat het wintervoor- of zaadvoorploegen plaats vindt. Met het oog op de dikwijls zo drukke voorjaarswerkzaamheden is het noodzakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is opdat de ba sis voor een goede oogst niet in de knel komt. Voor wat de kalibemesting be treft willen wij opmerken, dat uit verschillende proefveldgegevens bekend is, dat vooral deze mest stof aangewend in de herfst ten minste dezelfde gewassenopbrengst levert (vaak zelfs iets hogere) als een kalibemesting in het voorjaar. Kalimeststoffen laten zich uitste kend mengen met andere meststof fen, bv. thomasmeel. Dit mengen bevordert niet alleen de strooibaarheid, het kan tevens een „arbeidsgang" uitsparen het geen een niet onbelangrijk voor deel is. Tenslotte mag men ook vooral niet vergeten, dat de meststoffen- prijzen in de herfst lager liggen dan in het voorjaar. En ook dat is van groot belang. Ingezonden mededeling Vader weet het wel. Zon hccrlijkKwatuchocolaadje.... Daar legt hij zijn pijp voor weg. Zorg dat U zo'n Kwatta-pakjc koopt...elke werk! Slechts 70 cent per pakje van 100 gram netto. 't is weer Overal verkrijgbaar: krakelingen, napolitabis, pastilles, schijfjes en oublies. Melk en puur. N.V. CHOCOLADE- CACAOFABRIEK KWATTA, BREDA. Strikje - „Postje" - „Showportie" Eefgroge Gast en Vaars Lange tijd heeft Eilandman de idee gehad, dat er veel „oud spul", waaronder veel oude brieven (tra gisch genoegbij de ramp waren weggespoeld. Ten dele is dat ook wel waar helaas, maar er was toch nog een dame, die de brieven uit haar meest romantische levenspe riode had weten te bewaren. Het waren brieven van „hem" die een beetje vergeeld weliswaar, toch netjes lagen samengebonden met e enstrikje (voor zoiets altijd een strikje) op een, naar achteraf bleek net nog voor Jantje bereikbaar boord in de kast lagen. Die kast was doorgaahs op slot, maar niet altijd, als U voelt waar Eilandman heen wil. Wel, in dat (altijd ruste loze) breintje van Jantje is op een (wel wat kwade) dag de idee opge komen „postje" te spelen. Jantje had al genoeg in zijn kleine we reldje rond gekeken om te weten, wat de lievelingen van Tante Pos altijd in de brievenbussen depone ren. Brieven nietwaar? Jantje had geen brieven, tot op het moment dat hij het stapeltje vond in de kast. Het strikje was snel ontbon den en de oude (maar innige) lief desbrieven van mama werden huis- aan-huis verspreid in de straat van Jantje. De fakteur was nog niet helemaal klaar met zijn onheilspel lend werk, toen de ontdekking ge daan werd. Moeder heeft keurig aangebeld aan de huizen en ge vraagd, of zij de gaven van haar zoon terug mocht. Men kan nooit weten of er soms nieuwsgierige mensen wonen in zo'n straat. Door gaans wel! Een meneer (niet de meest be reisde) van Schouwen-Duiveland heeft ook alweer een avontuur achter de rug. Hij bestelde in een Rotterdams restaurant, wellicht voor de eerste keer in zijn leven, een bord aardappelen met een bal gehakt en groente. Restaurant is feitelijk het woord niet, het was meer een cafétaria, waar „show porties" gereed stonden met een keurig kaartje er in geprikt, waar op de pr\js stond. Toen de ober de bestelling had opgenomen, nam onze eetgrage gast het „maaltje voor de show", trok het kaartje er uit en maakte aanstalten om te gaan eten. Net op tijd werd - onder daverend gelach aan de omringen de tafeltjes - de ober nog gewaar schuwd, zodat het allemaal nog zonder onthutste maag is afgelo pen. Tenslotte nog een (onschuldig) kermismopje. Op de Burghse ker mis was een „goktent" (groot woord verder, hoor'.), waarin men met ping pongballen op glazen kon gooien, drie voor 0,25 en 10 voor 1. Bleef zo'n balletje in een glas liggen, dan mocht men het glas als prijs beschouwen. Het kon best ge beuren dat men van de tien ballen wel 6, 7 of zelfs 8 glazen won. Men behoefde echter deze glazen niet te nemen, inaar ze konden worden geruild voor andere artikelen, waartoe de exploitant in zijn tent een lijstje had opgehangen, waar boven stond: „In ruil". Zo kon voor 8 glazen worden geruildeen vaars. Eilandman's vreugde over de lolligheid van de rwas groot. Of twijfelt U nog? Welnu er is echt geen kalfkoe op Burgh bijgekomen. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren De alhier gehouden collecte ten bate van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft op gebracht f 246,01. Het afdelingsbe stuur is zeer tevreden over dit re sultaat. Een woord van dank aan de milde geefsters en gevers en aan de dames-collectrices wordt dan ook gaarne doorgegeven. SPORT Burgh II-Duiveland I 2-6 In het eerste kwartier een gelijk opgaande wedstrijd, met Duiveland iets meer in de aanval, ofschoon de aanvallen van Burgh via de uiterst snelle rechtsbuiten Henk Braam niet van gevaar ontbloot zijn. Spel verdeler Kloet geeft dan een mooie pass naar Huib Bijkerk die hard inpuntert (1-0). Duiveland komt nu hard opzetten en aanval na aanval golft op het Burgh-doel. In deze periode komt een nieuwe „ster" in de Burgh-verdediging zich presen teren, nl. keeper Joop Verton. Op bijzonder stijlvolle wijze onder schept hij elke vijandelijke aanval, en aan hem dankt Burgh geen Duiveland-voorsprong. Als spil Kooman een tegenspeler wat onbe suisd te lijf gaat, krijgt Duiveland een strafschop, die in een doelpunt wordt omgezet (1-1). Met deze stand breekt de rust aan. Na de hervatting maakt de Burghverde- diging een grove fout en de rechts binnen maakt er 1-2 van. Burgh komt echter terug en het is Nic. Felius die een voorzet van Bijkerk beheerst inschiet (2-2). Dit was al les wat Burgh op kon brengen en Duiveland neemt het heft volko men in handen. Door doelpunten van Beije en Roks wordt het 2-4. Jammer dat Verton bij het 4e doel punt zijn enige fout maakte. Spil Kooman verlaat dan geblesseerd het terrein en dat verzegelt het lot van Burgh volkomen. De verdedi ging lekt nu hard en in 4 minuten maken de Oosterlanders er nog 2 doelpunten zij, zodat de eindstand 2-6 wordt. Scheidsrechter de Wit leidde op rustige wijze deze voor Duiveland met te groot verschil ge wonnen wedstrijd. Ingezonden mededeling FEUILLETON „Kijk, meneer, dat briefje heb ben we weer aan elkaar geflanst, en dat zal voor de rechter een mooi bewijsstukje zijn voor je prak tijken. Tezamen met de beide epis tels, die je mij gezonden hebt en waarvan een grafoloog zal kunnen ontdekken, dat ze alle drie door één en dezelfde hand geschreven zijn, voldoende bewijs om jou een poosje op te bergen". Hij keek de man opnieuw door dringend aan. Maar Jaap was al verslagen. „En nu voor de laatste maal: wat kwam je doen?" „Ikik zou geld krijgen van avond, meneer. Ze had het beloofd Dan zou ik een zaak kunnen beginnen". Dubois knikte. „Chantage dus. Nu zullen we de rollen eens om draaien, meneer, nu ben ik niet je verdediger, maar je aanklager. We zullen jou eens opnieuw een poosje uit de samenleving laten verdwij nen. Dat is de beste oplossing. Mensen van jouw slag moesten eigenlijk nooit meer op de maat schappij mogen worden losgelaten" Een kwartier later rijdt een po litiewagen voor en Jaap van Swie- ten stapt zwijgend in. Op het laat ste ogenblik heeft Hannie het toch nog van hem gewonnen. Maar wat hij niet weet: ten koste van haar huwelijksgeluk Vier maanden gaan er voorbij. Op discrete wijze heeft Dubois ge tracht via de politie de verblijf plaats van zijn vrouw te weten te komen. Over alle telex-apparaten is een signalement verspreid en duizenden politie-agenten hebben gespeurd naar Hanneke Schone- veld, doch tevergeefs. Het is alsof ze plotseling van de aardbodem is verdwenen. En Dubois moet nood gedwongen tot de slotsom komen, dat zijn vrouw een wanhoopsdaad heeft gepleegd. 25. December is veertien dagen oud en een ijzige sneeuwstorm raast over stad en land. Plotseling is de winter ingevallen, hard en meedo genloos. Binnen vier en twintig uur* heeft het kwik in de thermometers een duikeling gemaakt en een kou degolf veroorzaakt, zodat men des avonds zo spoedig mogelijk in de warme, intieme gezelligheid van de huiselijke haard opzoekt. In de smaakvol gemeubileerde woning van grossier Grobbe zitten man en vrouw vlak bij de rode gloed van de haard. Grote witte vlokken vinden hun einde tegen de buitenzijde van de voorkamerruit, waar ze nog even blijven kleven, om daarna als druppels water te verglijden. De straat is smetteloos wit en slechts even blijft het spoor van een eenzame auto zichtbaar, die nagenoeg onhoorbaar voorbij schuift. De miljoenen vlokken vul len de grijze strepen binnen korte tijd weer op. En dan wordt de stilte in huis plotseling scherp verstoord door het aanhoudend gerinkel van de elek trische schel. Man en vrouw kijken elkaar verwonderd aan, waarna ze, als op kommando gelijktijdig een blik op de klok werpen: bijna tien uur. Josien staat op: „Wie kan dat nu nog zijn, zo laat in de avond". „En dan met zulk weer", bromt Grobbe. „Zal ik even?" door JOKE DE VALK 59 Maar Josien is al bij de deur en loopt de gang in. Door het raampje kijkt ze naar buiten en ziet een vrouw staan, half leunend tegen de muur. Ze krijgt een vermoeden en opent de deur. Een sekonde later herkent ze de vrouw: „Hanneke! O, Hannekekom gauw binnen". De vrouw strompelt over de drempel en als Josien haar niet vastgegrepen had, zou de bezoek ster in elkaar gezakt zijn. Met twee handen houdt ze de nu slappe vrouw vast, terwijl ze met haar voet de deur een duw geeft, zodat deze in het slot valt. „Flip! Help eens even! Gauw!" Enkele ogenblikken later is Grobbe in de gang en ziet zijn vrouw met de bezoekster. „Wat is er aan de hand?" zegt hij, met de krant in de hand. „Het is Hanneke", zegt ze ontzet. „Toe, blijf daar niet staan, maar help me, ze is helemaal verkleumd" Samen brengen ze Hanneke naar de achterkamer, die ten dele ver warmd is en leggen haar op de di van. Met een paar plaids dekt Jo sien haar toe. „Vlug, Flip, bel een dokter op. Ik zal warme kruiken maken". „Ja, jaHij gaat naar de gang en neemt de telefoon van de haak, terwijl Josien in de keuken het gas in de geyser op vol draait. Grobbe heeft geluk: de eerste dok ter, die hij belt, is thuis en zal ter stond komen. Intussen heeft Josien een warme kruik klaar en legt die tegen Han neke aan, die nog steeds bewuste loos op de divan ligt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5