AypiKG raggaffil!] Is onafhankelijkheidsstrijd der Zuid-Molukken uitzichtloos Strijd 1a volkomen gerechtvaardigd In het culturele centrum de Pie tersberg te Oosterbeek zijn het af gelopen weekeinde 200 afgevaar digden van de Stichting door de Eeuwen Trouw bijeen geweest om appèl te houden over de onafhan kelijkheidsstrijd van de Zuid-Mo lukken. De algemene voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H. Coenradi, sprak het welkomstwoord en las de tekst van een telegram voor, dat na instemming der aanwezigen ver zonden werd aan de minister van Buitenlandse Zaken. Hier werd in stemming betuigd met de passage uit de troonrede „in de Verenigde Naties zal de regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede". Daarna gaf de algemene voorzitter de leiding over aan de conferentie-voorzitter, prof. dr. J. Prins, hoogleraar te Utrecht. Als eerste spreker verkreeg het woord mr. N. J. C. M. Cappeijne van de Copello uit Amsterdam, die het on derwerp inleidde: „Ambon en de Verenigde Naties". Spreker con stateerde, dat macht boven recht ging, maar meende, dat juridisch gezien het volk der Zuid-Molukken de strijd volkomen rechtvaardig had gestreden. Samenvattend con stateerde spreker dat de republiek der Zuid-Molukken nimmer be hoord heeft tot Indonesië, en zich daarom niet afgescheiden heeft. Als tweede inleider verkreeg het woord luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, lid van de Twee de Kamer met als onderwerp: „De positie van de Molukken temidden van het opdringende communisme in zuid-oost Azië". Hij betoogde, dat de republiek der Zuid Moluk ken een centrale plaats inneemt in een stelsel met als schakels Nieuw Guinea en de Philippijnen. Spreker gaf als slotconclusie te kennen dat het beste wapen tot overwinning moest zijn het christendom. Hij was overtuigd dat als een ieder zich deze roeping bewust was het volk der Zuid Molukken zal zegevieren. Als derde en'laatste spreker behan delde prof. mr. F. J. F. M. Duijn- De 15-jarige Ron Strahl te River side in de Amerikaanse staat Ca- lifornië heeft in zijn vrije tijd een robot gemaakt, die kan bewegen, praten, knipogen en ook een „hart slag" heeft. Alle onderdelen wer den met de hand vervaardigd in ongeveer 130 uur en het geheel kostte hem ongeveer zestig gulden. Op de foto ziet men Ron Strahl, die zijn robot instructies geeft. stee, hoogleraar aan de Rooms Ka tholieke universiteit te Nijmegen het onderwerp: „Is de zaak van de Zuid Molukken een zaak van recht of sentiment?" Spreker gaf als zijn mening te kennen dat de doorsnee Nederlander niet goed de gevaren ziet als gevolg van de proclamatie van Soekarno, maar dat het vraag stuk Indonesië een beter begrip heeft bij de ministers Samkalden en Klompé. Spreker concludeerde dat de zaak van de Zuid Molukken een zaak van recht was, maar hij zag geen eindoplossing van het probleem. Ingezonden mededeling De grootste sortering t Hongaarse M.O. in Oostenrijk Nederland schenkt „Koningin Julianaschool" AMSTERDAM, 24-9. Op 29 okt. a.s. zal in Winklern (Karnten) bij Linz een Hongaarse middelbare school worden geopend. Door een schenking van ruim één. miljoen gulden uit de middelen van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk, is deze school tot stand gekomen. H.M. de Koningin heeft haar naam aan deze school gegeven. „Internationaal heeft", zo deelt genoemd comité mede, „dit voor beeld van Nederlands initiatief en praktische zin in het beleid van de vluchtelingenhulp sterk de aan dacht getrokken: niet alleen wordt gedacht aan de nood van vandaag maar ook aan de behoefte van de toekomst. In Oostenrijk wordt de „Konin gin Julianaschool" algemeen be schouwd als het symbool van de Nederlandse hulp aan de Hongaarse vluchtelingen". Nederlandse kust vaarder aangevaren GRONINGEN, 23-9. De Gronin- ger kpstvaarder „Marie Sophie" is gisteravond op de Elbe in de duis ternis en bij regenval in aanva ring gekomen met een ongeveer 5000 ton metend schip. De kust vaarder werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Inmiddels is de „Marie Sophie" naar Hamburg ge sleept. De kustvaarder was leeg op weg naar Hamburg. Het schip meet 490 ton en is eigendom van de heer T. Smid uit Groningen. Kapitein is de heer J. Dijkstra uit Gronin ger kustvaarder „Marie Sophie" is gen personen, nl. de bemanning en de vrouw van de kapitein. Bij de aanvaring werd de kok gewond. Gouden Romeinse munt gevonden VENLO, 23-9. De Blerickse land bouwer A. Dings heeft op zijn land een gouden munt, een zogenaamde KENTERING IN HET ECONOMISCH LEVEN CORRECTIE IN BESTEDINGSDRANG DRINGEND NOODZAKELIJK „Ofschoon het buiten twijfel staat, dat de economische basis van onze volkshuishouding de laatste jaren is versterkt, is het thans noodzakelijk op de overmatige be- stedingsdrang een correctie aan te brengen". Dit wordt opgemerkt in de Me morie van Toelichting op de be groting van het ministerie van Eco nomische Zaken voor 1958. In dit verband kan de vraag rij zen, wanneer het restrictieve beeld zoveel effect zal hebben gesorteerd, dat bij de verdere expansie van on ze economie geen terughoudend heid meer behoefte te worden be tracht. De minister moet constate ren, dat het op dit moment uiterst moeilijk is zich hierover een eni germate exact beeld te vormen. Het economisch leven bevindt zich juist in een periode van een zekere kentering, waarin de in het kader van het regeringsprogramma ge troffen maatregelen geleidelijk hun uitwerking doen gevoelen. Voorals nog is de ontspanning echter be trekkelijk gering. Wanneer bij ver dere doorwerking van het rege ringsprogramma de overbesteding vermindert, zal aan de voorraad- vorming en daarmee samenhan gende invoertoeneming betrekkelijk snel een einde kunnen komen, met als gevolg, dat de betalingsbalans in dat geval een verbetering te zien zou geven. In hoeverre deze ver betering voldoende zal zijn om het nagestreefde betalingsbalansover schot van om en nabij de f 500 mil joen op jaarbasis te realiseren, valt op dit ogenblik niet te voorzien. Het behoeft geen nader betoog, dat op het terrein van de prijzen vooralsnog de uiterste waakzaam heid is geboden. Met name dient te worden voorkomen, dat kosten stijgingen uit het verleden, waar voor in beginsel geen doorbereke ning kon worden toegestaan, als nog hun doorwerking in het prijs niveau zouden vinden. Dit te ver mijden blijft een van de belang rijkste taken van het prijsstabili- satiebeleid. Daarnaast dient dit be leid er op gericht te zijn kostenver lagingen op systematische wijze in het prijsniveau tot uitdrukking te doen komen. Het is zaak om, wan neer prijsverlagingen op de inter nationale grondstoffenmarkt moch ten optreden of voorzover zich in terne kostendalingen als gevolg van de produktiviteitsontwikkeling voordoen, deze bewegingen te la ten doorwerken in het Nederlandse prijspeil". Denarius Aureus daterend uit de tijd van keizer Nero, gevonden. Het is niet de eerste maal, dat in de omgeving van Venlo dergelijke vondsten zijn gedaan. Uit de Maas zijn al eens bronzen Romeinse mun ten opgebaggerd, en ook bij graaf werkzaamheden zijn bronzen mun ten o.a. van Vespasianus, Trajanus en Antonius Pius gevonden. LAATSTE NIEUWS Incident in Little Rock LITTLE ROCK, 24-9. De politie Van Little Rock heeft maandag avond laat op een auto vol negers gevuurd. Minstens één inzittende zou gewond zijn. Een fotograaf, die het incident zag, verklaarde, dat een lid van de gemeentelijke en een ander van de staatspolitie ten minste drie scho ten afvuurden op de auto, die snel doorreed, maar achtervolgd werd door drie politieauto's. Er werd geen officiële reden voor het incident opgegeven. Volgens de politie is er niemand gedood. Andere ooggetuigen zeiden, dat de auto met negers'door de politie tot stilstand werd gebracht en opi- singeld. Twee negers werden op de grond gelegd, met het gezicht naar beneden. Eén van hen werd door een ziekenwagen weggevoerd. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De alhier gehouden collecte voor de samenwerkende kinderor ganisaties (SAKOR) heeft als fraai eindbedrag opgeleverd f 236,Het comité is de dames die de inzame ling hebben verzorgd en de gevers en geefsters voor dit resultaat ten zeerste erkentelijk. BURGH Bromfietser kwam ten val Onze dorpsgenoot H. Bouman had zondagmorgen op de nieuwe weg nabij Serooskerke het ongeluk met zijn bromfiets te vallen. Met een gespleten bovenlip en talrijke schaafwonden in het gelaat werd hij per auto naar huis vervoerd waar dr. Stenger de eerste hulp verleende. De door de vele regens glad geworden weg is wellicht de oorzaak van dit ongeval. DREISCHOR Animo voor conciergebaan Voor de betrekking van concierge voor het dorpshuis te Dreischor hebben zich 11 sollicitanten aange meld. Uitlening boeken De bibliotheekcommissie zal weer een aanvang maken met het uitle nen van boeken op donderdag 3 ok tober a.s. des namiddags van half vier tot half vijf in de openbare lagere school alhier. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant van de Rijkspolitie alhier zijn als gevon den voorwerpen aangegeven: 1 za deldek van een fiets en 1 paar mo torhandschoenen. In het geplaatste bericht van vrijdag 20 september 1957 betref fende benoeming wijkverpleegster stond als datum in dienst treding vermeld 15 november a.s. Dit moet echter, zoals ook opgegeven, zijn 15 October a.s. ANNA JACOBA POLDER Dorpshuis ingebruik genomen Door op simpele wijze het ge bouw met de sleutel te ontsluiten heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het nieuwe dorps huis alhier officieel in gebruik ge steld. Spr. feliciteerde de gemeen te met de prachtige aanwinst en hij noemde Anna Jacoba „een klein plekje dat een goed voorbeeld geeft". Voor een meer uitvoerig verslag van de opening moeten wij verwijzen naar ons volgend num mer. Landbouw en veeteelt Demonstratie aardappel-zakkenroolers Uitgaande van het Landbouw schap en in samenwerking met het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst wordt in Eist (O.B.) op dinsdag 1 oktober een landelijke demonstratie gege ven met aardappel-zakkenrooiers voor de kleigronden. Deze demon stratie heeft plaats op het bedrijf van de heer Th. Lamers en duurt van 's morgens tien uur tot 's mid dags vier uur, met een onderbre king tussen de middag. Middels de demonstratie wil men nagaan of ook op de zware klei grond aardappelen met betrekke lijk eenvoudige machines in zakken gerooid kunnen worden, voorzover aan de grondbewerking en de ver pleging de nodige zorg is besteed. Een nabeschouwing zal worden gegeven door de rijksconsulent voor landbouwwerktuigen, ir. P. W. Bakker Arkema te Wageningen, die ook in de beoordelingscommis sie zitting heeft met de volgende heren: L. J. de Regt, ir. E. W. Boo gaard, J. C. Dorresteijn, ir. T. S. Huizinga, Th. Lamers, E. A. Peters van Nijenhof, Th. A. Roorda en ir. A. J. de Wildt, secretaris van de Algemene technische commissie van het Landbouwschap te den Haag. Goed paddestoelenjaar EDE, 24-9. In de bossen op de Veluwe groeien op het ogenblik tengevolge van de overvloedige re genval, overal meer paddestoelen dan in de laatste jaren het geval geweest is, zodat ook de vrij zeld zame variëteiten nu na enig speu ren meestal wel te vinden zijn. Atooinbramen Het is druk met de bramen plukkers in de Westhoek. Iedere dag opnieuw trekken vele huismoeders na school tijd met hun spruiten er op uit om de zo begeerde vruch ten op te scharrelen. Na de pluk wordt er in de diverse Westhoekse keukens druk gekookt en gezeefd want het is velen om het heerlijke sap te doen. Zo stonden dan ook in de keuken van de familie D. een stuk of acht flessen gereed om het mooie ge kleurde vocht te ontvangen. En het verliep eerst allemaal goed, d.w.z. tot en met de vijfde fles. Maar de zesde kreeg kuren: hij was nog maar net vol of de fles blies met grote kracht alle vocht er weer uit, het plafond, de halve keuken en drie keu kenprinsessen veranderend in een prachtig doch zeer besmettelijk kleur entapijt. De vlijtige kooksters konhen het verschijnsel niet natuur kundig verklaren en vragen zich thans in verbazing af of de Westhoekse bramen soms atoomneigingen krijgen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot diakonessenhuis- predikant te Leiden: J. de Wit, al daar; tot hulpprediker te Scheve- ningen: L. G. Bruyn, em.-pred., den Haag. Beroepen te Edam (bijz. werk zaamheden): M. J. van Wijck, Zon- nemaire; te Kinderdijk en te Woer den: T. Poot, Haaf ten. Aangenomen naar Nieuw Loos- drecht: P. C. de Bruyn, Well en Ammerzoden; naar Noordwijk Bin nen: J. van Dok, Ens (N.O.P.). Bedankt voor Doornspijk (toez.): J. van Dijk, Garderen. Ger. Kerken Beroepen te Drachten (Small.): G. van Doornik, Nijmegen; te Oost- zaan: kand. J. D. de Vries, Stads kanaal. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zoetermeer: W. C. Lamain, Grand Rapids (Mich. USA). :l; Schouwen en Duivelandse sportspiegel MEVO sloeg zyn slag tegen Yerseke (8-2). Slechts één wed- Ijl strijd ging door in de 2e klas D (Duiveland klopte met 6-2 Burgh III). In 4 G deelden Burgh en Renesse broederlijk V v X de puntjes. Cluzona ging ten onder tegen Steenbergen (0-4). y MARKTBERICHTEN Co5p. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 23 sept. 1957 Andijvie f 8-10; Rode kool f 10; Uien f 7; Kroten f 7; Groene kool f 10; Princessebonen II f 25; To maten B f 60; Allington Pippin f 31-59; Transp. de Croncels f 38- 73; Notaris (val) f 35; per 100 kg. Komkommers (wit) f 8-14; Net- meloenen f 13-30; Ananas meloe nen f 30-80; Bloemkool f 10-30; per 100 stuks. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan sloeg MEVO na de hervatting tegen Yerseke III zijn slag (8-2). Kats stuurde SVD met lege handen naar huis (4-2). Ka- pelle leverde een knappe prestatie door Wolfaartsdijk op eigen terrein te kloppen (5-2). Bevelanders, dat wel een erg zwakke indruk maakt, zag Kloetinge met de winst ver trekken (5-1). De stand is: MEVO Kloetinge Kapelle Kats Yerseke III 3 2 10 5 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 3 1113 2 10 12 Wolf aartsdijk 3 10 2 2 SVD 3 10 2 2 Goes V 10 10 1 Wissekerke 2 0 111 Heinkenszand 10 0 10 Bevelanders 2 0 0 2 0 22- 4 7- 2 8- 4 8- 7 8-12 9- 9 10-10 3- 3 5- 9 0- 4 1-17 In de 2e klas D ging slechts een wedstrijd door. Burgh III zag zich op eigen veld door Duiveland met 6-2 geklopt. In de juniorencompe titie deed Burgh het tegen Duive land beter, daar zij er in slaagde met een 3-1 overwinning het strijd perk te verlaten. Bij de overige wedstrijden werden ook hier alle terreinen afgekeurd. In de 3e klas D kwam Zeelandia door een 3-0 zege op Grenswachters aan de lei ding. Terneuzen had alle moeite met Hontenisse en kwam maar net tot winst (2-1). Zeeland Sport stuurde RKFC met een 5-3 neder laag naar Bergen op Zoom terug. De stand is hier: Zeelandia 3 2 1 0 5 9-5 Grenswachters 3 2 0 1 4 2-3 Zeeland Sport 2 1 1 0 3 6-4 Terneuzen 2 1 1 0 3 5-4 Zierikzee 1 1 0 0 2 3-1 METO 2 10 12 1-1 Axel 10 10 1 1-1 RCS 10 10 1 1-1 RKFC 3 0 12 1 4-7 Biervliet 10 0 10 1-3 Hontenisse 10 0 10 1-2 ODIO 2 0 0 2 0 2-4 Na een sportief gespeelde wed strijd deelden Burgh en Renesse in de 4e klas G broederlijk de puntjes (2-2). Halsteren schijnt ook dit sei zoen weer van plan te zijn een ern stig woordje mee te spreken, ge tuige de 3-1 zege op Nw. Borgvliet. Cluzona kon het tegen Steenbergen niet bolwerken en ging met 4-0 ten onder. Kaaise Boys en De Schut ters wisten ieder eenmaal het net te vinden, een uitslag welke ook in de wedstrijd tussen NSV en SC Gastel werd bereikt. De stand is: Halsteren 2 2 0 0 4 8-4 Kaaise Boys 2 1 1 0 3 6-2 Noordhoek 2 1 1 0 3 3-1 De Schutters 3 1113 5-5 Steenbergen 1 1 0 0 2 4-0 SC Gastel 2 0 2 0 2 2-2 Burgh 3 0 2 1 2 5-7 Renesse 3 0 2 1 2 6-8 NSV 10 10 1 1-1 Nw. Borgvliet 10 0 10 1-3 Cluzona 2 0 0 2 0 1-9 In de le klas B van de afd. Zee land leverde het pas gepromoveer de Renesse II een keurige presta tie door met de Zierikzee-reserves de puntjes te delen (2-2). Verwachting tot woensdagavond: Nog enige regen Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land enige regen, later van het noorden uit afnemende bewolking; zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen; koudere nacht; iets hogere middagtemperaturen. 25 sept. Zon op 6.32, onder 18.34. Maan op 8.48, onder 19.08. 26 sept. Zon op 6.34, onder 18.32. Maan op 10.08, onder 19.43. Eerste kwartier: 30 sept. te 18.49. Nieuwe maan: 23 sept. te 20.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 sept. 4.12 v.m. 16.26 n.m. 26 sept. 4.56 v.m. 17.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 sept. 3.28 v.m. 15.55 n.m. 26 sept. 4.14 v.m. 16.36 n.m. Springtij: 26 sept. HET WEEROVERZICHT De oude tropische cycloon trans formeerde zich afgelopen 24 uur in een normale depressie der gema tigde breedten en begon in de nacht van maandag op dinsdag snel in diepte af te nemen. De kern be vindt zich dinsdagmorgen om 7 uur op ongeveer 400 km. ten zuidwes ten van Ierland. Rond de kern stroomden nog grote hoeveelheden warme en zeer vochtige lucht over de Golf van Biscaye naar west- Europa. De aanvoersnelheid werd echter geleidelijk minder groot, waardoor de warme lucht niet meer de gelegenheid kreeg tot ons land door te dringen. In tegendeel kou dere lucht, welke aan de achter zijde van een over Duitsland naar het oosten wegtrekkend storings- gebied over de Noordzee werd aan gevoerd drong in zuidelijke rich tingen over ons land door tot noord België. Langs het front tussen de warme en vochtige uit de subtro pen afkomstige lucht en de koude polaire lucht viel in een uitgestrekt gebied grote hoeveelheden regen. Ditmaal werden de grootste hoe veelheden gemeld uit Wales, waar plaatselijk 40 mm. viel. De frontale zóne blijft ook de komende 24 uur in de buurt van ons land. Wat de regen en bewolking be treft staan de noordelijke provin cies er gunstiger voor dan de zui delijke, die dichter bij de frontale zóne zijn gelegen. Vrijspraak in zaak tegen K.N.V.B.-toto De voetbaltoto van de KNVB is, althans voorlopig, legaal. De Haag se rechtbank heeft de heer L. Brunt secretaris-penningmeester van de bond, dinsdagmorgen vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot hazardspel", zoals hem ten laste was gelegd. De overweging was, dat de voetbalpool als een „loterij" dient te worden beschouwd. Duitse kolen duurder ESSEN, 23-9. De kolenmijnen in het Ruhrgebied zullen op 1 oktober a.s. hun prijzen voor kolen met ge middeld D.m. 4,70 en die voor co kes met D.m. 6,20 per ton verhogen. Oorspronkelijk willen zij de prijs voor kolen met gemiddeld D.m. 6 en die voor cokes met D m. 7,90 verhogen. Dat de prijsverhogingen kleiner uitvallen is het resultaat van besprekingen, die vertegen woordigers van het Unternehmers- verband Ruhrbergbau gevoerd heb ben met de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 71. Het zonlicht, dat in brede banen door de hoge boogvensters naar binnen valt, slaat gouden vonken uit de bokalen op het altaar. Hoog en zuiver klinken de stemmen van het knapenkoor door de kapel van het kasteel Bari. De abt, die op de verhoging bij het al taar staat, kijkt peinzend naar de stoet edelen, die bij de plechtige klanken der eeuwenoude Gregoriaanse gezangen de kapel betreden. "Voorop, glimlachend, gaat Hertog Crimo van Barletta, die zijn zuster Metella, in bruidstooi gekleed, aan de hand leidt. Achter hem naderen de oude Hertog van Bari en zijn zoon, Jonker Mario. Met een bleek, ernstig gezicht, schrijdt de Jonker langs de rij edele gasten, de blik strak op de grond gericht. Reeds is de huwelijks ceremonie in volle gang, reeds treden de bruid en de bruidegom op het altaar toe en buigen beiden de knieën om de zegen te ont vangen, als plotseling de kapeldeur opengeworpen wordt en een hoge meisjesstem helder door de gespannen stilte klinkt: „Mario, Mario!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2