Eisenhower waarschuwt voor inflatie Negen negerleerlingen op school in Little Rock toegelaten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower veroordeelt wanordelijkheden te Little Rock Mijnongeluk in Pennsylvania Russisch schip schoot Brit te hulp Drama in Noordwijk aanuZee GROMYKO WIL ONMIDDELLIJKE ONTWAPENINGSOVEREENKOMST VIJF OVERLEVENDEN VAN „PAMIR" GERED 15-jarige vermoordt jongeman GEMEENTEN VERHEUGD OVER TROONREDE DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 No. 18229 114e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODI ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 u. 1, Tel. 32 eri 42ft,',. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. na 18.00 uur tel. nr. 575, Cirorekenng nr. 137077 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. BEREID OM GEWELD TE GEBRUIKEN President Eisenhower heeft, na dat h(j kennis had genomen van de rapporten over de jongste wan ordelijkheden te Little Rock, maan dag gezegd, dat hy alle machtsmid delen zal gebruiken om obstructie van de wet op de opheffing van de rassenscheiding op scholen te voor komen. Hij veroordeelde de wanordelijk heden en zei bereid te zijn zo no dig geweld te gebruiken. De president legde deze verkla ring te New Port, Rhode Island, af. Hij zei duidelijk te willen maken, dat een enkeling of een menigte extremisten niet ongestraft kan spotten met de federale wet en uit spraken van een rechtbank krach tens de wet. Kort na deze verklaring tekende de president een proclamatie, die juridisch de weg vrij maakt voor het gebruik van federale troepen in Little Rock als dat nodig mocht zijn. De gouverneur van Arkansas, WASHINGTON (Pennsylvania) 23-9. - Door een ontploffing in een kolenmijn op 50 km ten zuiden van Pittsburg, zijn elf mannen van de buitenwereld afgesloten. Men is onmiddellijk met het red dingswerk begonnen. Men heeft telefonisch contact met vier van de ingesloten mijnwerkers. In deze mijn zijn in 1907, door een ontploffing, 130 mijnwerkers om het leven gekomen. Tot dusver zijn zes mensen be houden bovengebracht. Er zijn vijf doden geborgen. Nieuwe commissaris Ambonezenzorg 's-GRAVENHAGE, 23-9. Bij Ko ninklijk Besluit is, in verband met de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. van Rin gen, met ingang van 15 oktober 1957 benoemd tot commissaris van Ambonezenzorg bij het ministerie van Maatschappelijk Werk, drs. A. J. van Raalte te Katwijk aan Zee, thans directeur Financieringen en Coördinatie Oorlogsschade van het departement van Financiën. Faubus, heeft op een persconferen tie verklaard dat president Eisen hower geen federale troepen in Little Rock kan gebruiken tenzij de gouverneur daarom verzoekt. „Ik ben niet van plan er om te vragen", voegde hij daaraan toe. Hij* (Faubus) en de luitenant-gou verneur, Gordon, waren heel goed in staat orde en rust te handhaven. Nieuwe kritiek op het Britse koningshuis LONDEN, 23-9. John Osborne, de jonge Britse schrijver die beroemd is geworden door zijn toneelstuk ken „Look back in Anger" en „The Entertainer", heeft in het tijd schrift „Encounter" kritiek op de Britse monarchie geoefend, veel feller dan lord Altrincham het in dertijd heeft gedaan. MOSKOU, 24-9. Het Russische schip „Ilja Mechnikof", dat nabij Ceylon noodseinen van het Britse vaartuig „Adijatoel Rahman" (396 ton) had opgevangen, veranderde van koers en voer de Brit te hulp, die door zware zeeën ernstige averij had opgelopen. Na drie uur be reikte de Rus het in nood ver kerende schip en wist met grote moeite een sleepkabel vast te ma ken, waarna het Britse schip naar een eilandje bij Ceylon kon wor den gesleept, aldus een bericht van Tass. Bertha Krupp Von Bohlen un Halbach, naar wie het zware kanon („dikke Bertha") werd genoemd, waarmede de Duitsers in de eerste wereldoorlog vanaf grote afstand Parijs beschoten, is zaterdag te Es sen, in de leeftijd van 72 jaar, over leden. Bij een kettingbotsing in dichte mist zijn zaterdag op de hoofd verkeersweg bij Mannheim vier autobussen, zeven vrachtwagens en 54 luxe-auto's met elkaar in bot sing gekomen. Twee mensen wer den ernstig en dertig licht gewond. Telling bouwvak arbeiders 1955/56 's-GRAVENHAGE, 23-9. In het tijdvak juli 1955-juni 1956 zijn, de schilders niet meegerekend, rond 245.000 arbeiders in de bouwnijver heid werkzaam geweest. Dit blijkt, volgens een mededeling van het ministerie van Economische Zaken, uit een zo juist verschenen publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „Telling Bouwvakarbeiders 1955-'56". Deze publikatie is tot stand gekomen in samenwerking met de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Minderwaardige handelingen van hysterische blanke menigte LITTLE ROCK, 23-9. De negen voor de middelbare school van Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, ingeschreven leer lingen, zyn maandag toegelaten. Dit is geschied, nadat de troepen van de staat, die op last van gou verneur Faubus het terrein om de school hadden afgezet, met op dracht de negerleerlingen te weren, in opdracht der federale Ameri kaanse regering waren terugge trokken. De negen negerleerlingen glipten de school door een zij-ingang bin nen. terwijl een tweede groep in botsing kwam met een aantal voor het schoolgebouw te hoop gelopen blanken. Handgemeen Enkele minuten voor de lessen zouden beginnen verschenen vijf negers voor de hoofdingang der school. De blanken, die op een punt door stedelijke politie waren tegen gehouden, trokken op de negers af. Er ontstond een handgemeen waar bij een neger werd neergeslagen. Daarop poogden de blanke beto gers het schoolgebouw te bestor men, doch zij werden door de po litie teruggedreven. Een blanke werd door een politieman met een gummiknuppel neergeslagen, ter wijl een andere blanke door twee politiemannen werd weggevoerd. Versterkingen Een neger werd door de blanken geslagen en geschopt. Hierop verzocht de plaatselijke politie de staatspolitie om verster kingen. Deze kwamen prompt, in overvalwagens. De aldus versterk te politie wist de deinende menigte blanken te beletten het schoolge bouw binnen te gaan. Dit ging ge paard met verspreide gevechten op het gehele terrein voor de school. Ambulances werden met spoed naar het terrein voor de school ge zonden, waar een tweehonderd blanke mannen en vrouwen de po litie verwensingen naar het hoofd slingerden en schreeuwden. De fotograaf van een te Little Rock verschijnend dagblad ver klaarde dat de geslagen en geschop te neger op „bijzonder ruwe wijze" was toegetakeld. Hysterie Toen het tot de blanke menigte buiten het schoolgebouw door drong, dat de negerleerlingen in de school waren, handelden enkele hunner op bijna hysterische wijze. Een vrouw weende en trok aan heur haar, terwijl zij „O, mijn God" riep. En een man zei: „O, God, de nik kers zijn in de school". De burgemeester van Little Rock deelde mee, dat de negerscholieren omstreeks twaalf uur de school hebben verlaten. De negerkinderen werden onder bescherming van de politie naar auto's geleid en weg gebracht. Voor de school stond een joelende menigte. De negerscholieren hebben de school verlaten, nadat de directeur hun dit had verzocht. De reden van dit verzoek was de onrust in en rondom de school. Resolutie over opschorting kernproeven De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, heeft zaterdag in een officieel memoran dum voorgesteld de kwestie van de kernproeven van die der algemene ontwapening te scheiden. Hy drong voorts aan op een „onmiddellijke" overeenkomst. Hiermee zette hij kracht bij zijn ontwerpresolutie over de opschor ting van kernproeven, die hij de avond tevoren in de Algemene Ver gadering van de V.N. had inge diend. Hij oordeelde In zijn me morandum dat, daar slechts de V.S., Engeland en Rusland op dit ogenblik over waterstofwapens be schikken, het gemakkelijk moest zijn tot een akkoord te komen dan tot een multilateraal akkoord tus sen een groot aantal regeringen. Een opschorting van proeven zou volgens Gromyko ook „éen obsta kel zijn voor de verdere ontwikke ling van kernwapens, vervaardi ging van nieuwe wapens met nog vernielender uitwerking voorko men en een rem betekenen op de kernbewapeningswedloop". In dit zomerhuisje in Noordwijk aan Zee heeft de politie maandag een lugubere vondst gedaan: alle vier de leden van het gezin, dat hier woonde, werden dood aangetroffen. Naar de hoofdinspecteur van po litieke Noordwijk heeft medege deeld, is uit de sectie, die dr. Hulst uit Leiden maandagmiddag op de stoffelijke overschotten heeft ver richt, gebleken dat koolmonoxyde- vergiftiging de doodsoorzaak ge weest moet zijn. Het koolmono- xyde was van gas afkomstig. „Iemand moet de gaskraan half geopend hebben", aldus de hoofd inspecteur van politie te Noord wijk, de heer A. N. Merkelbach, „en we moeten nu nog uitzoeken wie dat geweest is". NEW YORK, 23-9. Het Ameri kaanse vrachtschip „Saxon" heeft maandagavond om 21.30 uur Ned. tyd, op ongeveer 600 myl ten wes ten van de Azoren, een redding boot van het Duitse opleidings schip „Pamir", met vyf overleven den en vyf dode zeelieden opge pikt. Dit heeft de kotter „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht, die deelneemt aan het zoeken naar overlevenden van de Duitse vier- master, in een telegram aan de kustwacht in New York gemeld. De geredden hebben verklaard, dat nog 25 man met een redding boot de „Pamir" hadden kunnen verlaten voor de bark zonk. Zij hadden 's nachts nog lichtsignalen van de tweede boot gezien, doch OSLO. - Kroonprins Olav heeft zaterdag, twee uur na de dood van zijn vader, Haakon, de eed van trouw op de grondwet als nieuwe koning van Noorwegen afgelegd. Dit geschiedde in de vorm van een schriftelijke eed van trouw, welke het kabinet werd voorgelegd. Hier door werd hij bevestigd als nieu we soeverein. 'S-GRAVENHAGE. Op de dag van de begrafenis van koning Haa kon, 1 oktober, zal er in de Waalse kerk aan het Noordeinde in den Haag, een rouwdienst voor de over leden Noorse koning worden ge houden. zij wisten niet wat er van deze boot en de inzittenden geworden was. Een woordvoerder van de „Is- brandtsen Lijn" in New York, de rederij van de „Saxon" verklaarde maandagavond, dat het schip op dracht heeft gekregen naar over levenden te blijven zoeken. Bij Montignac in Dordogne (Fr.) is bij opgravingswerkzaamheden een uitstekend bewaard gebleven menselijk kaakbeen van een prehis torisch mens gevonden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geluk behoort aan de tevredenen. Omdat h(j ergens anders vandaan kwam NEW YORK, 23-9. William Green een 15-jarige neger, heeft zondag een andere negerjongen, die 14 jaar oud was, met messteken gedood omdat laatstgenoemde niet in de zelfde wijk woonde als hij. Green ontmoette het slachtoffer op een trap van een huis in Man hattan. „Waar kom je vandaan", vroeg Green. „Van Brooklyn", luidde het ant woord. Green bracht daarop onmiddel lijk de jongen uit Brooklyn ver scheidene steken met een harts vanger toe. Rechter Solomon, voor wie Green geleid werd, verklaarde dat de golf van jeugdmisdaad z.i. niet beter bestreden kan worden dan door het instellen van een avondklok voor de hele Newyorkse jeugd. Be neden de negentien jaar van half elf 's avonds af. Green beging de misdaad omstreeks half twaalf des avonds. „Dierenliefde" Krachtens de laatste wens van een rijke Engelse wedu we uit Canterbury zyn maandag in de tuin van haar landhuis bijna drie honderd lievelingsdieren onder toe zicht van een executeur-tes tamentair ter dood gebracht. De kort tevoren overleden 71-jarige Gladys Prockter had. in haar laatste wilsbe schikking bepaald dat al haar lievelingsdieren haar in de dood zouden vergezel len. En zo was maandag een hele schare dierenartsen, slagers en functionarissen van de Britse dierenbescher ming op het landgoed aan wezig om voor de uitvoering van de opdracht zorg te dra gen, c.q. daarop toe te zien. De hele dag waren de revol verschoten niet van de lucht en eerst laat in de avond kon men de dodenbalans opma ken: vier ponies, twee koei en, twee ossen, drie varkens, 120 zwarte schapen, twee honden, drie katten, zeven grasparkieten en tientallen konijnen, duiven, ganzen, eenden en kippen. Gunstige perspectieven doch ook bezorgdheid 's-GRAVENHAGE, 23-9. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B O., van Financiën en- van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid een brief gezonden, waarin zij meedeelt, na kennisneming van troonrede en miljoenennota tot de slotsom te zijn gekomen, dat be langrijke en voor de gemeenten gunstige voorstellen zijn gedaan en uitzichten zijn geopend. Zij vraagt echter tevens de aandacht voor een aantal punten, waarover ook nu haar bezorgdheid nog niet gewe ken is. Bijzonder verheugd is de vereni ging er over, dat de regering met 1 januari 1958 de financiering van de woningwetbouw weer op zich wil nemen. Daramee wordt een be slissing ongedaan gemaakt, die de vereniging steeds betreurd heeft. - Het moge waar zijn dat in tijden, waarin de kapitaalmarkt over rui me middelen beschikt, deze beslis sing door de gemeenten niet steeds als een drukkende gevoeld werd, principieel heeft de vereniging het altijd zo aangevoeld en gesteld dat de zorg voor de financiering van de woningwetbouw in de eerste plaats bij het Rijk behoort te liggen. Dagdroom van miljoeneneen beter materieel bestaan WASHINGTON, 29-9. President Eisenhower heeft vandaag alhier de jaarvergadering geopend van het Internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank. De president wees er in zijn ope ningstoespraak tot de gedelegeer den uit 64 landen op, dat het meest dringende vraagstuk waarvoor men zich thans gesteld ziet, dat van de inflatie is en hij noemde inflatie een verschijnsel dat zich over de gehele wereld voordoet. Hij zeide, dat voor de eerste maal in de geschiedenis de dromen van een beter materieel bestaan de hoop van alledag van miljoenen mensen is geworden, die gewend zijn aan armoede en dat het doel tot bevordering van een betere le vensstandaard in het middelpunt is komen te staan van de zorg der re geringen. De president voegde hieraan toe, dat de economische politiek der landen het welzijn der bevolkingen kan helpen verbeteren, als men te gelijk vooruitziend en voorzichtig te werk gaat bij het volgen van een politiek door overheid en par ticulieren. Volgens de president gaat het er om politieke doeleinden na te streven, welke een gezonde economische groei bevorderen. President Eisenhower wees er voorts nog op, dat de bijzondere economische problemen van de minder ontwikkelde gebieden een grote inspanning vereisen, waar voor de hulpbronnen en de erva ringen op het gebied van de parti culiere investeringen zoveel moge lijk moeten worden gemobiliseerd. Wereldbank en Internationaal Mo netair Fonds dienen de pogingen van hun leden te stimuleren en bij te staan tot het bereiken van een betere levensstandaard voor de be volking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1