DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND WIJST KRITIEK OP HOUDING IN HET MIDDEN-OOSTEN AF VOOR DE VIERDE MAAL GAAN DE V.N. OVER NIEUW-GUINEA PRATEN KONING HAAKON VH VAN NOORWEGEN („de populaire koning") OVERLEDEN Stijgend prijsindexcijfer voor levensonderhoud STAD EN PROVINCIE DUITSE BARK „PAMIR" WAARSCHIJNLIJK MET MAN EN MUIS VERGAAN BEVAN SCHREEF OVER GESPREK DAT HIJ VOERDE MET CHROESJTSJEF MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 No. 18228 114^ jaargang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuL WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 na 18.00 uur tel. nr. 575, Cirorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Algemene Vergadering der V.N. Felle beschuldigingen jegens de Ver. Staten De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, heeft vrijdag in een toe spraak van tienduizend woorden in de Algemene Vergadering der V.N. de kritiek op de Sowjetrussische politiek t.a.v. het Midden-Oosten verworpen. Hij uitte tegenbeschul- digingen jegens de Verenigde Sta ten, die hij ervan beschuldigde de landen in het Midden-Oosten tegen elkander op te zetten en die vol gens hem van dit gebied een „ont vlambare tondeldoos" hadden ge maakt. Gromyko verklaarde dat de Al gemene Vergadering de „gevaar lijke politiek, welke bepaalde lan den in het Midden-Oosten voeren", behoort te veroordelen. Hij herhaalde het Sowjetrussische voorstel, dat de betrokken staten der oostelijke en westelijke blok ken een verklaring zullen uitge ven, waarin zij zeggen af te zullen zien van het gebruik van geweld in het Midden-Oosten. Ook deed hij een oproep voor het uitschrijven van een economi sche wereldconferentie en het door alle Europese staten sluiten van een verdrag ter waarborging van hun gemeenschappelijke veilig heid. De Sow jet-minister wilde verder dat de ondercommissie voor ont wapening der V.N., waarin thans vijf landen - de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Canada - zijn vertegenwoordigd, zou worden uit gebreid en dat zij in het vervolg Troepen voor school te Little Rock teruggetrokken Vrijdagavond zijn de troepen van de nationale garde van Arkansas, die de middelbare school van Little Rock bewaakt hebben om te ver hinderen dat negerscholieren er binnen komen, teruggetrokken. Dit gebeurde enkele uren nadat een federale rechter een voorlopig verbod had uitgevaardigd tegen maatregelen om de toegang tot de school aan negers te ontzeggen. Gouverneur Faubus van Arkan sas heeft in een televisierede ge zegd, elk wettig middel tegen het rechterlijke bevel te baat te zullen nemen. Maar zolang het van kracht was en totdat het vernietigd zou zijn, zou hij zich naar het bevel voegen. Faubus maande verder tot kalmte aan en zei dat de rassenintegratie slechts kon slagen als het op vreed zame wijze geschiedde, hetgeen be tekende, dat een meerderheid van de bevolking zich ermee verenigt. Als de rassenintegratie met geweld zou worden opgelegd, zou zulks on noemelijk veel kwaad berokkenen. Tijger-operatie In een dierenpark te Arn hem. is de 4Vz-jarige tijgerin Mimi door middel van de zg. keizersnede verlost van twee reeds dode jongen. Aangezien andere ingrepen van een dierenarts faalden, werd de veeartsenijkundige dienst te Utrecht gevraagd de operatie te willen ver richten. Van deze zijde werd direct medewerking toege zegd en na een aantal voor bereidende maatregelen is de operatie in de kooi ver richt door het hoofd van de verloskundige afdeling, dr. Snoek, die geassisteerd werd door het hoofd van de heel kundige afdeling, dr. Tous- saint Raven. Drie uur lang is men met de operatie bezig geweest en het verloop was succesvol. Er is later wel een complicatie opgetreden, doch de directeur van het dieren park is vol goede moed de bijzonder mooie tijger in het leven te kunnen houden. m Koning Hoessein van Jordanië heeft vrijdag op een persconferen tie in Amman verklaard, dat het communisme misschien in staat zal zijn tijdelijk houvast in Syrië te krijgen, doch de Syrische Arabie ren zullen op de duur, gesteund door de rest van de Arabische we reld hun nationalisme tot gelding brengen. in openbare zitting bijeen zal ko men. Gromyko achtte de tot nu toe in de te Londen gevoerde ontwape ningsbesprekingen bereikte resul taten „het papier, waarop zij be schreven staan", niet waard. Tenslotte stelde de Sowjetrus sische minister van Buitenlandse Zaken voor dat de mogendheden die kernwapens bezitten, zich voor een periode van vijf jaar zullen verplichten deze niet te zullen ge bruiken. Ook wilde hij dat de Verenigde Naties het begrip „agressie" zullen omschrijven. Ontploffing op Netl. baggermachine Een hevige ontploffing heeft za terdag in het middaguur Marseille opgeschrikt. Bij bergingswerk zaamheden in het noordelijke deel van de haven ter hoogte van kaap Janet had een Nederlandse bagger machine met de initialen H.A.M. een onderzeese mijn naar boven gehaald, die explodeerde. Gemeld werd dat vijf beman ningsleden naar een ziekenhuis zijn vervoerd en nog vier van de negen worden vermist. Vier andere per sonen in de haven zijn ernstig ge wond naar een ziekenhuis ge bracht. De politie deelde later mee, dat kapitein Groenewegen en het be manningslid Blonk de dood hebben gevonden. Kapitein Gr oenewegen was weduwnaar. Blonk was ge huwd, hij laat kinderen na. Van Dam is ernstig gewond. Krachtig verzet van Nederland tegen het besluit De Algemene Vergadering heeft met 49 tegen 21 stemmen b(j elf onthoudingen, besloten de aanbe veling van haar agendacommissie om het geschil over Nederlands- Nicuw-Guinea en Indonesië op haar agenda te plaatsen, over te nemen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Australische ambt genoot R. G. Casey, verzetten zich krachtig tegen dit besluit. Minister Luns verklaarde dat een hernieuwde bespreking van dit punt slechts tot een „verdere verslechtering der Nederlands-In donesische betrekkingen" zou kun nen leiden. Het is niet zo, dat mijn land iets te vrezen heeft van een open lijke bespreking van zijn politiek, welke in volledige overeenstem ming is met de beginselen en idea len, waarop het handvest van de Verenigde Naties is gegrondvest. Doch bij de vorige drie bespre kingen, welke de Algemene Ver gadering reeds aan ditzelfde on derwerp heeft gewijd, is aan de ene kant gebleken dat de Indone sische houding elk vruchtdragend initiatief van de Assemblee onmo gelijk maakt, terwijl aan de andere kant de gevoelens van verbittering, die door het debat werden gewekt, Hofrouw wegens over lijden koning Haakon De grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin maakt be kend, dat het hof, ingevolge de be velen van H.M. de Koningin we gens het overlijden van Z.M. Ko ning Haakon VII van Noorwegen twee weken halve rouw zal aanne men, ingaande 22 september. Ontheffing verstrekking ziekenfondscoupons De uitbreiding die vanwege de Ziekenfondsraad - zo deelt deze mede - aan het systeem van vrij stelling van couponverstrekking is gegeven, kan thans wel als een geslaagd experiment worden be schouwd. Op 1 juli 1957 had de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan 443 werkgevers bedoelde ontheffing verleend. Hierbij waren rond 277 duizend werknemers betrokken. Tot op heden zijn op verzoek van belanghebbenden 4 verleende ont heffingen, tezamen 3300 arbeiders betreffende, ingetrokken. Per 1 ok tober 1957 wordt het aantal onthef fingen met 39 uitgebreid, waarbij ruim 12000 werknemers zijn be trokken. Voor de algemene ziekenfondsen heeft de ontheffingsmaatregel tot nu toe in het algemeen geen be langrijke vermindering van werk zaamheden ten gevolge gehad. Wederom ontslagen bij Schokbeton te Kampen Ruim een week nadat aan 92 werknemers van de N.V. Schokbe ton te Kampen ontslag is aange zegd, is het opnieuw nodig geble ken een groot aantal mensen bij dit bedrijf te ontslaan'. Het betreft thans 105 werknemers. De reden van deze nieuwe ontslagen is het nog steeds teruglopen van de werk zaamheden. De ontslagen strekken zich uit over alle afdelingen. tot een betreurenswaardige ver dere verslechtering van de Neder lands-Indonesische betrekkingen hebben geleid. En ongelukkiger wijs moet hetzelfde van een vierde bespreking van dit onderwerp ver wacht worden. Aldus de minister. De Indonesische afgevaardigde, Sastroamidjojo, zei het te betreu ren, dat minister Luns 'het nood zakelijk had geacht bezwaren te uiten tegen de aanbeveling van de agendacommissie om de kwestie Nieuw-Guinea op de agende der Algemene Vergadering te plaatsen. Vragen over Russische vlasdumping Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vredeling, heeft aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid en in staat een uitvoerige uiteenzet ting te geven van de marktpo sitie van vlas en de beïnvloeding daarvan door Russische dum pingspraktij ken? 2. Welke gevolgen verwachten de ministers daarvan op de werk gelegenheid in de vlasverwer- kende industrieën? COMPONIST SIBELIUS OVERLEDEN De Finse componist Jan Sibelius is vrijdagavond in zijn woning in Finland overleden. Jan Sibelius is 91 jaar geworden. Hij overleed in zijn landhuis nabij Helsinki aan een hersenbloeding. Demonstratie met roterende spadenploeg Concurrentie voor de „gewone ploeg" Vorige week is op een zwaar en nat terrein op het Haatland te Kampen een demonstratie gegeven met de zg. „roterende spadenploeg" die langs mechanische weg dezelf de handelingen verricht als een spittende tuinder. Deze roterende spadenploeg is een vinding van ir. A. Horowitz te Amersfoort en door de machinefa briek Mulder N.V. te Kampen en Termunten gefabriceerd. Hoofdbestanddeel van de machi ne is een horizontale as, waaraan een aantal „spaden" is bevestigd, welke as in de breedte over het Veld wordt voortbewogen. De as met de spaden wordt daarbij door de trekkermotor, via een aftak-as in draaiende beweging gebracht. De spaden worden aldus nagenoeg verticaal in de grond gestoken. Ze trekken de grond mootje voor mootje los zonder deze horizontaal af te snijden en dicht te smeren. De grond van de mootjes blijft los en open en ook de vore blijft rul en doorlatend. Dit is thans met het ploegen door middel van mechani sche trekkradht, niet het geval. DAMASCUS, 22-9. Het Syrische blad „Al Ayyam" heeft zondag be richt, dat er nieuwe Turkse troe penconcentraties zijn waargenomen in het gebied van Bab al Hawa bij de Syrische grens. Volgens het blad zouden er kort geleden 3.000 Turk se soldaten, een aantal kanonnen en ongeveer 200 vrachtauto's met wapens en munitie naar dit gebied gebracht zijn. Uitzonderlijk veelzijdige persoonlijkheid Koning Haakon VII van Noor wegen ls zaterdagmorgen te 4.35 uur plaatselijke t\jd in het slot van Oslo overleden, 's Konings zoon, kroonprins Olav, diens 20-jarige zoon Harald, de nieuwe kroon prins, en de 25-jarige prinses As- trid, hebben de gehele nacht tot aan het einde b(j het sterfbed van de koning vertoefd. Koning Haakon kreeg twee we ken geleden een storing in de bloedsomloop van zijn rechterbeen en een aandoening van de lucht pijp. Zijn gezondheid liet evenwel reeds meer dan twiee jaar te wen sen over, sinds hij in juni 1955 zijn dijbeen brak. Onmiddellijk na de bekendma king van de dood van koning Haa kon is de eerste kabinetsvergade ring onder de nieuwe koning, Olav V, in het koninklijk paleis in Oslo gehouden. Er is een aantal beslui ten genomen in verband met de door de dood van koning Haakon ontstane toestand. In geheel Noor wegen en op alle Noorse schepen zullen' de vlaggen halfstok hangen tot de dag na de begrafenis. Geliefd Koning Haakon VII heeft in de ruim 50 jaar van zijn koningschap de naam „de populaire koning", die het volk hem gegeven heeft, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw gebleven aan het de vies dat hij zich stelde toen hij in 1906 koning van Noorwegen werd: „alles voor Noorwegen". Vooral ge durende de tweede wereldoorlog heeft de koning het hart van alle Noren gewonnen door zijn krach tige houding tegenover de Duitse aanvallers. Marine-opleiding Koning Haakon is op 3 augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII. De jonge prins kreeg een opleiding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luitenant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij de dochter van koning Edward VII, prinses Maud, die hem enkele ja ren later een zoon schonk, Alex ander. Toen de Unie van Zweden en Noorwegen in 1905 was ontbon den, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht ko ning van Noorwegen te worden. Dit was geen toevallig verzoek, daar zijn voorvaderen eeuwenlang koningen van Noorwegen en Dene marken waren geweest. De koning was een uitzonderlijk veelzijdige persoonlijkheid en zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren ge holpen bij het nemen van een be slissing. Zij wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeu rig te bestuderen verschafte hem een gedegen kennis van alle zaken die verband houden met het bestu ren van het land. De nieuwe koning Krachtens de grondwet volgt kroonprins Olav automatisch zijn vader op als koning van Noorwe gen, onder de naam Olav de Vijfde. De nieuwe koning is 54 jaar oud. Sinds zijn vader, wijlen koning Haakon VII, eind juni 1955 zijn been brak, is hij als regent opge treden. Tezamen met prinses As- trid heeft hij in die tijd alle offi ciële plichten van het staatshoofd waargenomen. De nieuwe koning heeft drie kinderen: prinses Ragn- hild, geboren 1930, in 1953 gehuwd met de reder Erling Lorenthzen en thans woonachtig te Rio de Janeiro; prinses Astrid, geboren 1932, en de nieuwe kroonprins, Harold, gebo ren 1937. Koning Olav is internationaal bekend als zeiler, voor deze tak van sport heeft hij veel organisa torisch werk gedaan. In zijn jonge jaren deed hij ook mee aan skiwed- strijden. Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van hand- en hoofdarbeiders, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, ver toonde van 15 juli tot 15 augustus jl. een stijging met twee punten. Het indexcijfer exclusief de A.O.W. steeg van 116 naar 118 en het in dexcijfer inclusief de A.O.W. van 121 naar 123. De stijging werd voornamelijk veroorzaakt door de stijging van de woninghuren per 1 augustus jl. Onthouding is gemakkelij ker dan matiging. ZIERIKZEE Economisch directeur aan ziekenhuis benoemd Het college van regenten van het Rode Kruis ziekenhuis te Bever wijk heeft onze vroegere stadge noot de heer P. Regoort benoemd tot economisch directeur. In deze benoeming mag voorzeker een blijk van waardering worden gezien voor de grote bekwaamheid en bijzon dere gaven die de heer Regoort se dert augustus 1949 in dienst van genoemd ziekenhuis stelt. Zangklasse aan Zeeuwse Muziekschool Aan de dependance van de Zeeuwse Muziekschool, zal begin oktober gestart worden met een zangklasse, waaraan zowel door leerlingen van de school als door buitenstaanders kan worden deel genomen. Voor de klasse is reeds een programma gereed, dat in stu die zal worden genomen. Het doel is zangtechnisch geschoolde mensen te kweken, waaruit de verschil lend bestaande koren kunnen put ten. Bovendien wil de zangklasse komen tot eigen uitvoeringen, met begeleiding van de orkestklasse, waar een twintigtal vioolleerlingen intussen deel van uitmaken. Drama op zee Zes en tachtig personen waren aan boord Zeer ernstige ongerustheid be staat over het lot van de Duitse bark „Pamir", een der laatste zeil schepen ter wereld, dat reeds za terdag een noodsein uitzond, waar in het zeilschip meldde dat het ten westen van de Azoren door een or kaan in nood verkeerde en dreigde te zinken. Het maakte toen 45 gra den slagzij. Allo zeUen waren ver loren gegaan. Nadien hebben vele schepen en vliegtuigen een onderzoek ingesteld naar het schip, waarvan thans met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid moet worden aange nomen dat het vergaan is met man en muis. In Hamburg is officieel bekend gemaakt, dat de „Pamir" 86 man, van wie 34 jongens in op leiding, aan boord had. De jongste opvarende was 16 jaar. De Beierse omroep staakte zondagavond in verband met de vermoedelijke ramp de televisie-uitzendingen. Zaterdag zond de „Pamir" nood seinen uit, waarin gemeld werd, dat het schip in een orkaan In nood verkeert en dreigt te zinken. Het maakte 45 graden slagzij. Alle zei len zijn verloren gegaan. Het schip was op weg van Buenos Aires naar Hamburg. Onder de bemanningsle den bevinden zich vele jongelui, Ook ontwapening kwam ter sprake LONDEN, 22-9. Aneurln Bevan heeft in een artikel in het blad „News of the World" verslag uit gebracht van het onderhoud dat h(j kortgeleden met Chroesjtsjef, de leider van de Russische com munistische partij, heeft gehad. Bevan merkt op dat hij tegen Chroesjtsjef gezegd heeft dat de Britse economie afhangt van de olie van het midden-oosten. Chroesjtsjef gaf hierop hetzelfde antwoord als Gomulka hem gege ven had, nl. dat Groot-Brittannië zich olie moet verschaffen langs commerciële weg en niet aan de hand van argumenten die steunen op zijn militaire macht. Ik moest het hierover wel met hem eens zijn aldus Bevan, maar ik merkte op dat het ons niet altijd mogelijk is, ons op staande voet van banden te ontdoen die door de geschiedenis gesmeed zijn. Ik zei toen dat de wapenleveran ties aan het midden-oosten volgens mij niets goeds konden uitrichten. Bevan vervolgt dan: Hierop ant woordde Chroesjtsjef m.i. terecht, dat de Sowjet-Unie reeds heeft voorgesteld deze leveranties stop te zetten als de westelijke mogend heden dit ook doen. Volgens Chroesjtsjef is het pact van Bagdad gericht tegen de Sow jet-Unie zo schrijft Bevan. Chroesjtsjef en hij wisselden daarna van gedachten over de ont wapening. Chroesjtsjef herhaalde het Russische standpunt in deze, nl. dat de kernproeven stopgezet moeten worden en dat de volkeren moeten toetreden tot een pact, vol gens hetwelk het verboden zal zijn kernwapens te gebruiken tegen de landen die het verdrag onderte kend hebben. Ik merkte toen op dat dergelijke verdragen op zichzelf niet voldoende zijn. Chroesjtsjef was het hiermee eens, aldus Bevan. Volgens Bevan had Chroesjtsjef er de nadruk op gelegd, dat de bewa pening voor de Sowjet-Unie een even grote last is als voor de wes telijke landen. die op het schip een opleiding krij gen. Het was geladen met graan. Vele schepen, waaronder de Ne derlandse sleepboot „De Zwarte Zee" probeerden de „Pamir" te vin den, maar het zoeken was tever geefs. Ook vliegtuigen konden geen spoor van het in nood verkerende schip ontdekken. De „Pamir" had zes reddingbo ten en drie rubbervlotten aan boord. Een Britse tanker meldde nog, dat het een lege reddingboot had gezien in de buurt van het gebied waar de „Pamir" zinkende zou zijn. In Hamburg hoopte men gister avond laat nog, dat de „Pamir" niet vergaan was, doch door de storm ver uit de koers geslagen. Prins Bernhard op elandenjacht 's-GRAVENHAGE, 22-9. Prins Bernhard is vandaag naar Zweden gereisd, waar hij op uitnodiging van de koning van Zweden deel zal ne men aan een jacht op elanden in de omgeving van Oerebro in cen traal Zweden. De Prins is vandaag met een privé-vliegtuig aangeko men op het vliegveld van Stock holm, waar hij werd verwelkomd door de Nederlandse gezant in Zweden, de heer J. Visser, en de directeur van het vliegveld, de heer Bertil Florman. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste zeven maanden van dit jaar 53.022 tegen 50.762 in de eerste zeven maanden den van 1956. Het aantal levendgeborenen be droeg 137.916 tegen vorig jaar 137.154 en het aantal overledenen 46.794 tegen vorig jaar 51.646. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste zeven maanden van dit jaar 26.937 tegen vorig jaar 27.972 en het aantal emigranten 40.968 tegen vorig jaar 35.432. Op 1 augustus jl. telde ons land 11.033.292 inwoners. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat koning Saoed van Arabië van 28 september tot 3 ok tober een officieel bezoek aan Sy rië zal brengen. Ook president Nas ser van Egypte zou in die tijd naar Damascus komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1