ONBEVREDIGENDE INKOMENSPOSITIE VAN DE LANDBOUW Overtredingen van het ziekenfondsbesluit liimnsïlji STAD EN PROVINCIE Hoe zit dat Landbouwbegroting 1958 Verhouding tussen vraag en aanbod van landbouwprodukten op de wereldmarkt ongunstig (I). In zijn memorie van toelichting op de landbouwbegroting 1958 merkt minister Mansholt o.m. op, dat de kwalitatief hoog ontwikkel de produktie in Nederland onze landbouw een bijzondere plaats ge geven heeft in de voedselvoorzie ning van het geïndustrialiseerde Europa. Vele produkten hebben door hun goede kwaliteit en rela tief lage prijs een willige afzet ge vonden in vele ons omringende landen. Bij een beschouwing van de agra rische programma's der ons om ringende landen komt meer en meer tot uiting, dat thans ook daar naar opvoering van de opbreng sten van de landbouw wordt ge streefd door moderne hulpmidde len intensiever te gebruiken, door onderwijs, voorlichting en onder zoek te ontplooien en door de afzet strak te organiseren. Het gevolg hiervan is, dat lang zamerhand de produktie in deze landen efficiënter wordt en in om vang toeneemt, waarbij vooral de politiek is gericht op vergroting van de veredelingsproduktie ten einde het arbeidspotentieel op de bedrijven zo volledig mogelijk te benutten. Hiermede gaat echter gepaard, dat men in deze overgangstijd een duidelijke protectionistische poli tiek volgt. In feite betekent deze ontwikkeling een verminderde af zetmogelijkheid voor onze eigen produkten. Niet alleen de vergrote produk tie, doch ook de verbeterde com municatiemiddelen hebben bijge dragen tot deze ontwikkeling, waardoor ook snel aan bederf on derhevige produkten over een re latief lange afstand, naar voor Ne derlandse produkten traditionele afzetgebieden, kunnen worden ver voerd. De overheidshulp Het protectionisme en de kunst matige prijsvorming t.a.v. de over schotten, hebben een prijsontwik keling tot gevolg gehad, welke niet evenredig was. met de stijgende kosten in de landbouwproduktie. Hierdoor ontstond het verschijnsel waarop reeds in de laatste jaren bij de behandeling van de land bouwbegroting is gewezen, nl. de DODELIJK ONGELUK IN CENTRALE Den Haag zat zonder stroom In het 25 kv schakelstation van de centrale van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan het De Constant Rebecqueplein in den Haag is de öljarige helper P. Pronk donderdagmorgen door onbekende oorzaak in aanraking gekomen met de hoogspanningsinstallatie. Hij werd door de G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde, waar hij overleed. Tengevolge van het ongeval ont stond een kortsluiting, waardoor automatisch de beveiligingsinstal latie in werking trad. Dit had weer tot gevolg dat, uitgezonderd het Benoordenhout, het Bezuidenhout en Spoorwijk-Laakkwartier, vrij wel de hele stad zonder stroom kwam. i' Mens als kogelvanger Zes mannen hebben woens dagavond te Scarborough te gelijkertijd gevuurd op een goochelaar,' die dadelijk daarna zes gemerkte kogels uit zijn mond nam. Dit is de eerste maal, dat de truc van het kogélvangen met zes kogels is gelukt. Bij experi menten met deze truc zijn reeds een twaalftal mensen omgekomen. De goochelaar, Maurice Fogéls, trad op op de openingsbijeenkomst van het 21e congres van de inter nationale broederschap van goochelaars, waaraan 700 illusionisten deelnamen. onbevredigende inkomenspositie van de landbouw en een toene mende behoefte aan overheidshulp. Dit verschijnsel kan in vrijwel alle landen, die agrarische produkten exporteren, worden waargenomen. Ondanks het veelvuldige inter nationale overleg inzake vermin dering van handelsbelemmeringen en het schijnbaar niet ongunstig verloop van de export, verloopt de afzet van Nederlandse agrarische produkten steeds moeilijker. Zolang de industriële bedrijvigheid in de Westeuropese landen aanhoudt, zal de vertraging in de afzet van Ne derlandse landbouwprodukten min of meer geleidelijk plaats vinden. Zodra echter een conjuncturele in zinking optreedt en de bevolking in de industriecentra over minder koopkracht kan beschikken, zal on ze agrarische uitvoer in een zeer moeilijke positie geraken, doordat in dat geval een verschuiving in het gebruik zal optreden, waarbij met name naar de hoogwaardige kwaliteitsprodukten minder vraag zal ontstaan. De bewindsman trekt uit boven genoemde ontwikkeling de conclu sie, dat behalve aan de belangrijke taak om uitvoering te geven aan het voorgenomen structuurbeleid en de garantiepolitiek voor de ver schillende produkten, in toenemen de mate aandacht moet worden geschonken aan de problemen van de afzet. De Amerikaanse luchtmacht is voornemens de natuurkundige verschijn selen op grote hoogten te onderzoeken met behulp van een viertraps raket, die vanaf een enorme ballon op een hoogte van 30 kilometer ge lanceerd wordt. De raket is 7 meter lang en weegt ongeveer 1.000 kilo gram. Bij het afvuren boort de raket zich door de met helium gevulde ballon van ca. 100.000 kubieke meter. Men verwacht dat deze raket een hoogte van enige duizenden kilometers zal bereiken. In de kop van de raket bevinden zich instrumenten en een radio-zender. - Links: de be vestiging van de raket aan de ballon. - Inzet: de ballon met er onder bevestigde raket; een en ander geeft de grootte-verhouding duidelijk weer. - Rechts: de raket werpt, na doorboring van de ballon, de eerste „trap" af. Duikers uit Toulouse hebben in de Golf van Lion het wrak gevon den van een Griekse galei, waar van de ouderdom op tweeduizend jaar wordt geschat. De galei zou honderd ton aan loodlegering be- vattij, die door de Grieken werd gebruikt voor het glazuren van aardewerk. DE NOODZAAK VAN HET AANMELDEN Het is ons gebleken, dat er vreemde handelingen plaats heb ben, voorzover betreft de aanmel ding van verzekeringsplichtigen bij de algemene ziekenfondsen. Iemand, die in loondienst is, is in de meeste gevallen verzekerings- plichtig. Hieronder valt ook-huis houdelijk personeel, dat tenminste 5 dagen per week, ook indien slechts enige uren, werkzaam is. Huishoudelijk personeel dat in dienst is „voor dag en nacht" valt er steeds onder. Nu komt het voor, dat bv. een meisje beneden 16 jaar, wier vader verplicht verzekerd is, in dienst gaat voor dag en nacht. Dit meisje wordt niet ingeschreven als ver plicht verzekerde en loopt dan door- op de kaart van haar vader. Wij spreken nu verder niet over het al dan niet toelaatbare van een der gelijke handelwijze en ook niet over de konsekwenties, die het niet la ten inschrijven bij de betrokken bedrijfsvereniging met zich mede kan brengen. Doel van dit artikel is te wijzen op de verplichtingen die deswege in het leven zijn ge roepen. Verplichtingen Een verzekeringsplichtige is ver plicht, op straffe van onthouding van het recht op verstrekkingen en verlies van rechten op ziekengeld, dat ingevolge de ziektewet moet worden uitgekeerd, zich aan te melden bij een algemeen zieken fonds, onder opgave van zijn ge zinsleden, die voor indirect ver plichte verzekering in aanmerking komen. Hieruit volgt, dat geen aanspraak op de door het ziekenfondsenbe- sluit gewaarborgde verstrekkingen kan worden gemaakt, indien recht streeks- of indirect verzekerden niet bij een fonds zijn aangemeld en ingeschreven. In de keuze van fonds is de ver zekerde vrij, behalve indien hij in dienst is van een of meer werkge vers, die een toegelaten onderne mingsfonds in stand houden. (Voor schippers en zeelieden geldt een bijzondere regeling). Voor zover de man en de vrouw uit een gezin in loondienst werk zaam zijn, moeten zij zich ieder af zonderlijk aanmelden als recht streeks verplicht verzekerde. Ook beneden de 16 jaar Dit laatste geldt ook Voor een kind beneden 16 jaar, die in loon- PENIBELE PERSONEELSSITUATIE Teruggang van het aantal beroepsmariniers sinds 1948 DOORN, 19-9. Generaal H. O. Romswinckel, commandant van het korps mariniers, heeft gisteravond naar aanleiding van de herhalings oefeningen, die thans voor de ma riniers worden gehouden, een pers conferentie belegd, tijdens welke hij ook gesproken heeft over de huidige personeelsmoelliJkheden bij het korps. De generaal zeide o.a. dat sedert 1948 een gestadige teruggang was te bespeuren in de jaarlijkse aan neming van beroepsmariniers, ge deeltelijk door een sterk verloop, gedeeltelijk door een te geringe aanmelding van nieuwe recruten. Over 1957 tot en met augustus hadden 102 beroepsmariniers na het beëindigen van hun gecontrac teerde diensttijd het korps verlaten terwijl slechts 56 nieuwe recruten in deze periode konden worden aangenomen. Gezien het feit dat het voor een gezonde personeelssituatie noodza kelijk is ongeveer 200 man jaar lijks aan te nemen, is een en ander voor de generaal en ook voor de gehele marine-opleiding wel zeer verontrustend, temeer omdat uit dit beroepspersoneel het noodzake lijke kader voor de toekomst moet worden gevormd. dienst treedt. Nu zij hier vermeldt, dat wanneer een vader zijn kind, dat 16 jaar geworden is, niet in loondienst laat gaan, hij niet ver plicht is, dit kind voor ziekte te verzekeren. Hierin staat hij na tuurlijk geheel vrij; hij diaait in voorkomende gevallen dan natuur lijk ook op voor alle ziektekosten, maar hij mag een 16-jarig kind,, dat noch studeert, noch geheel in valide is, niet langer op zijn kaart een gratis behandeling wegens ziekte doen geven, dus op kosten van een fonds. Hij die uit hoofde van zijn werk verplicht is zich aan te melden bij een ziekenfonds, moet bij het fonds zijner keuze een formulier halen, waarop ook een zg. werkgeversver klaring voorkomt, dit formulier moet ingevuld onmiddellijk ingele verd worden bij een fonds. Wijzigingen Verandert een werkgever van pe trekking dan dient die werknemer een nieuwe werknemersverklarmg over te leggen, waarvoor bij het al gemeen ziekenfonds een afzonder lijk formulier verkrijgbaar is. Indien een vrijwillig verzekerde verzekeringsplichtig wordt, dat wil zeggen dat hij of zij in loondienst treedt, dan dient hij zich als zoda nig aan te melden bij zijn fonds uiterlijk in de zesde administratie- week na die, waarin de werkzaam heden zijn aangevangen. Geschiedt dit niet, dan kan geen restitutie van doorbetaalde premies van de vrijwillige verzekering plaats heb ben. Vrijwillig verzekerden, die als rentetrekker of als militair-gepen sioneerde een verklaring krijgen, op grond waarvan zij als verplicht verzekerden kunnen worden inge schreven, kunnen van de datum van ingang van de rente of het pen sioen af, de premie van de vrij willige verzekering terug krijgen, indien zij zich als verplicht verze kerde aanmelden voor of in de zesde week na die, waarin de ver klaring is toegezonden. (Nadruk verboden). Elektrische treinen Amsterdam-Brussel Vanaf 29 september zullen tussen de hoofdsteden in Nederland en België snelle elektrische treinen rijden van een type, dat geschikt is voor de beide netspanningen - 1500 volt in Nederland en 3000 volt in België. De treinen Amsterdam- Antwerpen-Brussel vice versa rij den tussen Amsterdam en Rotter dam gecombineerd met de elektri sche treinen Amsterdam-Rotter- dam-Venlo vice versa. De dienst biedt dèrtien treinen per dag in beide richtingen, waar van er zes rijden naar en van Brus sel. De overige hebben Antwerpen- Centraal als begin- en eindstation. Met een van de nieuwe treinstel len, die speciaal voor deze dienst werden gebouwd, hebben gasten van de Nederlandse en Belgische spoorwegen de eerste rit gemaakt. Ingezonden mededeling üe grootste sortering bij Financiën en Economie Forse discontoverhoging in Engeland LONDEN, 19-9. Het officieel dis conto in Engeland is vandaag met 2 °/o verhoogd tot 7 °/o. Het offi ciële disconto in Engeland heeft hiermede het hoogste niveau se dert 1920 bereikt. Deze drastische maatregel zal naar aangenomen wordt slechts de voorloper zijn van een aantal nieuw maatregelen voor het beteu gelen van de inflatie in Engeland en ter versterking van de positie van het pond sterling. Deze dis- conto-verhoging staat in scherpe tegenstelling tot het woensdag in west-Duitsland genomen besluit tot verlaging van het officiële dis conto met een half procent. Ingezonden mededeling Zt7/WÏTere Buid? Babyderm-zeep ZIERIKZEE Tentoonstelling jonge konijnen Het bestuur van de konijnen- houdersvereniging „Schouwen- Dulveland" wijst er op dat aan de zaterdag a.s. te Zierikzee te hou den jongedierenkeuring ook een tentoonstelling van jonge dieren ls verbonden. Deze ls zowel 's mid dags als 's avonds geopend. Schaaklessen op scholen Reeds enkele jaren geeft de heer P. C. Tak alhier schaaklessen aan het lyceum. Zijn wens echter is ook andere scholen bij deze lessen te betrekken, zodat een jeugdige Schouwen-Duivelandse schaakge neratie kan worden gekweekt. Er is derhalve een regeling getroffen dat leerlingen van alle andere scholen schaakles kunnen krijgen, elke maandagavond van 7.00-8.00 uur in hotel Van Oppen alhier. LEIDEN. Op het feestelijk met vlaggen versierde veemarktterrein te Leiden heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, donderdagmorgen de 22ste VEBO- tentoonstelling geopend. Het aan tal inzendingen bereikte dit jaar een record met 735 dieren, voor namelijk blaarkoppen en zwart bont vee. AFDELING ZIERIKZEE N.C.V.B. Ds. Y. J. TIEMERSMA SPRAK OVER: „DE MENS ALS BEELD GODS" Woensdagavond hield de plaatse lijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond haar eerste bijeen komst van dit seizoen in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Nadat gezongen was Psalm 139 1 en 14, ging de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, voor in gebed en las Psalm 139. Zij deelde vervolgens mede dat de eerstvolgende bijeen komst is vastgesteld op woensdag 16 oktober a.s., waar als spreker hoopt op te treden de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg met als onderwerp „In de branding van het leven". Zij richtte zich hierna met een hartelijk woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot ds. Y. J. Tiemer- sma, die sprak over het onderwerp: „De mens als beelddrager Gods". Spreker begon met er op te wij zen dat het niet mogelijk is en ook nooit mogelijk zal zijn een beschrij ving te geven van de mens op zich zelf, want men kan alleen spreken over de mens in verbinding met God, daar de mens en God bij el kaar behoren door de schepping. Hij kwam in dit verband tot de vraag „Waaraan denken wij als wij spreken over de mens, die als beeld van God geschapen is?" en legde er de nadruk op dat de zondeval niet in staat is geweest om van de mens iets anders te maken dan de mens naar het beeld Gods, al had de zon deval die uitwerking, dat de mens toen met dat beeld Gods een ver keerde richting is uitgegaan. Het wezen van de zondeval is het ver trek uit het Huis van de Vader met medeneming van alles wat God de mens heeft gegeven. In het mense lijk leven komt de Zoon van God en dan rijst de vraag: „Wat moet het gedrag zijn van de beelddrager Gods?" Dat lezen wij af uit het ge drag van de Here Jezus. De mens moet de verbondenheid met God zoeken, zoals dit ook in de bijbel geschreven staat: „Weest navolgers Gods". Ondanks de zondeval mo gen wij niet twijfelen aan de ver bondenheid met God, want Jezus strekt de handen uit naar de beeld dragers Gods. Spr. verwees in dit verband naar de gelijkenis van de Verloren Zoon. Er is dan ook een toekomst voor de mens met een geschonden beeld, maar dan alleen in Christus, want in Hem ontdek ken wij dat wij „gekroonde men sen" zijn. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen maakten enkele aanwezigen gebruik. Nadat ds. Tie- mersma deze uitvoerig had beant woord, dankte de presidente hem hartelijk voor het mooie referaat. Met het gezamenlijk zingen van Gezang 280 5 en dankzegging door ds. Tiemersma werd de avond besloten. Tijdens de pauze gaven 2 nieuwe leden zich op. met de naald De geschiedenis van de naald gaat terug tot in de vroegste eeuwen der mensheid. In die tijd deden visgraten en doornen als zoda nig dienst. Later ging men over tot het fabri ceren van benen, ijzeren en gou den naalden. In Duitsland (Neu renberg) bestond in 1370 reeds een naaldenmakersgilde. Engeland ging er geleidelijk toe over deze naaldenfabricage tot zich te trekken. Zo had dit land in het midden der 18de eeuw vrijwel het monopolie van de naaldenindustrie. Volgens de beroemde „Sumarie of English Chronicles" van John Stow werden tijdens de regering van koningin Elisabeth I (1533- 1603) de eerste naainaalden ge maakt door een neger. Hij vervaardigde te Cheapside zeer fijne „Spaanse naainaalden", doch wilde het geheim van zijn werkmethode aan niemand be kend maken. Op 15 september 1743 vond de En gelsman Thomson een verbeter de methode voor het fabriceren van naalden uit, waardoor zijn land al spoedig het voornaamste industriegebied voor Europa werd Thans worden uitsluitend stalen naalden verhandeld. De enige naaldenfabriek, die Nederland momenteel rijk is, staat in Vaals met een jaarproduktie van 20 miljoen stuks. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 69. Minutenlang is de bezwerende, galmende stem van El- Kazzar het enige geluid dat op de binnenplaats te horen is. Aram, ofschoon de ketenen nog steeds zijn bewegingsvrijheid belemmeren, is zijn benarde toestand geheel vergeten en kijkt ademloos vanaf het schavot naar het bizarre toneel onder hem. Eindelijk, als alle slangen doodstil aan zijn voeten liggen, staakt de fakir zijn magisch gezang. „Besef wel, dat één handgebaar van mij voldoende is om dit leger reptielen op u te doen toeschieten", zegt hij luid. „Ik, El- Kazzar, ben thans meester over deze burcht! Ontdoe messïre Aram van zijn ketenen!" „Breng een tang! We hebben geen keus!" schreeuwt Arams be waker met een angstige blik naar de slangen. Met knikkende knieën komt een knecht even later met een tang aanlopen. Twee forse rukken en de klinknagels vallen uit de boeien. Aram is vrij! „Ik dank u mijn leven, maar toch kunnen wij geen vrienden zijn, El-Kazzar", zegt de jonge ridder ernstig. „Daarvoor hebt gij Sylvia, of Suleikah, zoals ge haar noemt, te veel leed berokkend". „Ik verlang vriendschap, noch dank, Aram", is het koele ant woord, „ik wens slechts uw hulp om mij te wreken op de schurken, die het waagden de Heer der Slangen met een dolksteek te be lonen: Crimo van Barletta en Samson!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6