Overheid wijzigt subsidieregeling voor partikuliere woningbouw I wij ouders I HUISDIEREN zijn geen speelgoed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 20 september 1957 no. 18227 Om eigen woningbezit Ingezonden mededeling 'n Smakelijk stilleven trefl altyd direct het oog van de kunstkenner. En zeker een stilleven met KAAS.' Gelukkig hoeft hij zich niet tevreden te stellen met een ge schilderde kaas. HU hoeft alleen maar even naar de winkelier te gaan eD hj) kan volop genieten van échte, voedzame en ge zonde kaas Vraag het Kaasreceptenboek je (25 ets) b(J Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel büslulten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van N der Lindenstraat 7, MVJ3-/ Rijswijk (Z.H.1 doe'meer met KAAS Publ *»n H«c N«d«ri*ndi Zulvtlbureiu 42 afhankelijk van de huurprijzen kend, Indien de stichtingskosten niet meer dan f 30.000,— bedragen. Deze wijzigingen in de bestaande regelingen zijn tot stand gekomen door een beschikking van de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid van 16 september 1957. Aanvragen om premie, welke voor die datum bij de directies van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid in de provinciën zijn inge- gediend, zullen nog op de oude voet worden behandeld. Het doel De veranderingen in de subsi- diëringswijze van de particuliere woningbouw hebben o.m. ten doel te bevorderen, dat ook in de par ticuliere sector op de eerste plaats woningen gebouwd worden in die huurklasse, waarin de vraag het grootst is. Hierna volgt een kort overzicht van de wijze, waarop de premie regeling thans zal worden toege past. „Eigen woningen" Voor een nieuwe woning, die door de eigenaar wordt betrokken, kan een „volle" premie worden toegekend indien voldaan wordt aan de voorwaarden voor het ver krijgen van de extra financiële fa ciliteiten ter bevordering van het eigen-woningbezit. Het is daarbij onverschillig of de eigenaar de wo ning heeft verworven door bouw of koop. Onder eigenaren worden mede verstaan de leden van be paalde coöperaties. Voor de bouw van een nieuwe, door de eigenaar betrokken wo ning, waarbij niet aan de hiervoor bedoelde voorwaarden wordt vol daan, kan slechts 50 van de pre mie worden toegekend en dan nog alleen indien de stichtingskosten ten hoogste f 30.000,bedragen. Bij overschrijding van dit bedrag zal in het algemeen geen subsidie wor den verleend. Indien een premie wordt toege kend, wordt deze uitgekeerd aan de e i g e n a a r die de woning als eerste gaat bewonen, ook indien deze de woning door koop en niet door bouw heeft verkregen. De premie moet echter voor de aanvang van de bouw worden aan gevraagd. BOND TEGEN HET VLOEKEN HERDACHT 40-JARIG BESTAAN „Onze (aal bepaalt onze levensstijl" er Het einde van een radio-carrière Ritter Jr. spreekt zondag 29 september voor het laatst microfoon „We zullen een hondje voor Ti neke kopen, vind je niet?" zegt moeder tegen haar man. „Het kind is zo dol op dieren. Als ze op straat of in een winkel een hond ziet, wil ze hem altijd aaien en aan zijn oren of zijn staart trekken. Het is zo'n leuk gezicht! En een levend hondje lijkt me veel leuker speel goed voor haar dan die dooie, wol len beesten". De jonge vader is het er dadelijk mee eens en enthousiast over het idee. Jazéker, ze zullen een lief jong hondje voor Tineke kopen. Dezelfde avond nog wordt de krant nagekeken en ja hoor, er wordt er gens een nest jonge spaniëls aan geboden. Dadelijk de volgende dag gaan vader en moeder er op af en wordt een mooie pup uitgezocht. Als ze met het acht weken oude diertje thuiskomen, komt er aan de vreugde van vierjarige Tineke geen einde. Dét is nog eens écht, een dier om mee te spelen, dat piept als je de haren uit zijn staart trekt of met je kleine vingertjes in zijn ogen prikt. Er is ontzettend veel te onderzoeken aan dit nieu we speelgoed. Je kunt er de leuk ste experimenten mee doen. Er wordt met het hondje gesold en ge stoeid, dat een lieve lust Is. Tineke sjouwt er de hele dag mee in haar armpjes. Mandje in, mandje uit. Ze sleurt er mee voort aan zijn riem in de tuin en op straat. Het diertje komt pas hijgend tot rust, als Tineke 's avonds naar bed ge bracht is. Zie Je wel Moeder zit met vertederde blik ken naar de activiteiten van haar kind te kijken. Zo énig als die klei ne meid met haar hondje speelt! Ze heeft er gewoon geen kind aan. „Zie je wel", zegt ze tegen vader. „Levend speelgoed, dèt moest ze hebben". Éénmaal maar meende moeder haar dochtertje tot voorzichtigheid te moeten manen. Dat was, toen Tineke met de perforator, die ze van pappie's bureau had gehaald, gaatjes in de lange oren van het hondje trachtte te drukken. Het diertje gilde angstig en trachtte zich verwoed los te rukken. „Niet doen, kindje", zei mammie. ,Dat vindt het hondje niet pret tig". Maar eigenlijk moest moeder er toch ook om lachen. Die gekke Tineke! En 's avonds vertelde ze vol trots aan vader, wat een origi nele invallen dat kind van hen toch had. Het ging niet Eens was er iemand, die het waagde op te merken, dat ze Tine ke niet zo met het hondje moest laten sollen. Met grote verbaasde ogen vroeg moeder: „Ze mag er toch zeker wel mee spelen. Daar is het toch voor!" Het hondje heeft het niet over leefd. Voor het een half jaar was, heeft het zijn hondenbestaantje on tijdig beëindigd. Gelukkig had moeder in die tijd zelf genoeg ge kregen van de last, die een jonge hond onvermijdelijk meebrengt, an ders waren er nog meer slacht offertjes gevallen Ouders, het is goed en opvoedend dat uw kinderen huisdieren heb ben, er mee opgroeien en er ver trouwd mee raken. Maar dieren zijn géén speelgoed, dat moeten de kinderen begrijpen. Leer hun liefde voor dieren en respect voor alle levende wezens. Vertel hun, dat ook dieren gevoel hebben en pijn kunnen lijden, wanneer er hard handig en onvoorzichtig met hen omgesprongen wordt. MARCELLE. (Nadruk verboden). DAMASCUS, 19-9. Gevraagd naar geruchten over een bezoek van be paalde eenheden van de Sow jet- vloot aan een Syrische haven, ver klaarde de Syrische minister van Defensie dat dit bericht op waar heid berust. De Russische schepen waren ter gelegenheid van hun aanwezigheid in de Middellandse Zee tot dit vriendschapsbezoek uit genodigd. Aldus een uitzending van radio-Damascus. Bedragen Met Ingang van 16 september zullen de subsidie-aanvragen, die het Ityk voor de bouw van parti culiere huurwoningen zal toeken nen, afhankelijk worden gesteld van de huurprijzen van die wo ningen. Voor huurwoningen, waarvan de huurprijs beneden een bepaald be drag blijft, zal de toe te kennen subsidie 125 van de „normale" premie kunnen bedragen. Voor huurwoningen, waarvan de huur prijs een bepaald bedrag te boven gaat, zal de subsidie slechts 50 van de premie bedragen. De woningen met de hoogste hu ren (in de drie grote steden boven f 170,per maand) zullen in het geheel niet meer worden gesubsi dieerd. Ook voor niet-huurwoningen, waarvan de stichtingskosten meer dan f 30.000,bedragen, zal in het algemeen geen subsidie meer wor den verleend. Voor de bouw van zogenaamde „eigen" woningen, die in aanmer king komen voor de financiële fa ciliteiten ter bevordering van het eigen woningbezit, zal de normale „volle" premie blijven gelden. Voor een „eigen" woning, die niet in aanmerking komt voor die financiële faciliteiten, zal de sub sidie nog slechts 50 °/o van de nor male premie bedragen. Deze „halve" premie zal voor de woningen in het algemeen alleen worden toege- Ingezonden mededeling i UAZETFAIKIUCIM Tl ZIVIMiKMN Bij de meest beluisterde st Dr P. H. voor de (Van'een verslaggever). „Eén oktober a.s. sluit ik mijn radiocarrière af. Zondag 29 septem ber bespreek ik voor de laatste maal een boek", deelt dr. P. H. Rit ter ons mee als we met hem een praatje komen maken. Partir c'est mourir een peu. En onwillekeurig moeten we hieraan denken wanneer we naar de in het vak vergrijsde auteur, criticus en journalist luisteren, die ons het een en ander vertelt over zijn loopbaan bij de radio. „Of ik de eerste radiospreker was, durf ik niet te beweren, maar in elk geval behoorde ik tot de eer sten. Op voorspraak van de beken de schrijver Herman de Man kwam ik bij de radio. Het begin was zeer primitief. Het huis van de heer Vogt deed dienst als studio en wan neer je niet goed oplette, struikelde je over de draden. Zo heb ik de ge hele groei meegemaakt en werkte voor de H.D.O. (Hilversumse Draadloze Omroep), de AN.R.O. (Algemene Nederlandse Radio Om roep) en tenslotte voor de A.V.R.O., die hieruit groeide. Het vak van radiospreker, want zo mag men dat wel noemen, is niet zo eenvoudig als men zou denken. Een zeer grondige voorbereiding van het gesprokene is absoluut vereist. In weerwil van mijn jaren lange ervaring heb ik nog altijd het grootste deel van de week no dig om mijn boekbespreking voor te bereiden. Het is veel werk voor de kleine spanne tijds die men voor de microfoon staat, doch het is noodzakelijk wil ik in kort bestek de essentie van het werk behande len. Veel leert men door ervaring, doch ongetwijfeld komt er ook een zekere aanleg voor kijken. Een radiospreker behoeft geen mooie stem te hebben, doch moet een persoonlijkheid zijn, waardoor zijn woorden de luisteraars zullen aanspreken. Geheel anders ligt dit bijvoorbeeld bij de nieuwslezers, waarvan juist een zekere onper soonlijkheid wordt verwacht. Hun werk is zeker zo moeilijk. Voor iedere radiospreker is echter een grote dosis tegenwoordigheid van geest van nut, want men kan voor de onaangenaamste situaties komen te staan, waarbij men er voor dient te zorgen, dat alles toch vlot ver loopt". De Bond tegen het vloeken heeft, deze week in de Houtrustkerk in den Haag#het 40-jarig jubileum ge vierd. De voorzitter van de bond, dr. Joh. H. Schreuer, hield een her denkingsrede, waarin hij o.m. op merkte, dat velen bedenking tegen de bond hebben, omdat ze de din gen te zwaar tilt en elke vloek meteen maar als een godslastering kwalificeert. In ons land werd ech ter zo veelvuldig gevloekt, dat we er soms in het buitenland berucht om waren. Dit was veertig jaar ge leden de reden organisatorisch hier tegen te velde te trekken. Allengs is men dit als een nationale zaak gaan zien. Belangrijke instellingen Toch nog actief „Vindt U het niet onaangenaam een dergelijk werk te moeten stop pen, dat V zoveel jaren met inzet van al uw krachten hebt gedaan?" informeren wij. „Natuurlijk vind ik dit jammer", antwoordt ons de heer Ritter, „maar ik beschouw het als een mijlpaal in mijn leven, die ik nu eenmaal passeren moet en waar achter een geheel nieuw leven wacht. Want doordat ik geheel in het actieve leven sta, denk ik er niet over te gaan rusten. Ik heb nog verschillende bindingen zoals ten eerste mijn werk als hoofdre dacteur van het bureau Persbelan- gen Persassociatie te Utrecht, ten tweede mijn medewerking aan „Het Boek van Nu" en „Binding" en ten derde mijn werk als schrijf ver". „Bent U met een boek bezig?" willen wij weten. „Ja, reeds enige jaren werk ik aan mijn nieuwe boek „De douai? rière", dat ik hoop in deze winter af te maken en dat vermoedelijk in de loop van het komende jaar zal uitkomen", vertelt onze gastheer. „Dan moet dit jaar nog verschijnen „Een kwart eeuw voor de micro foon" met persoonlijke herinnerin gen aan het radiowerk en daarna hoop ik nog eens te komen tot een klein memoriaal. Zo ziet U, dat er zich voor mij geheel nieuwe moge lijkheden openen. Ik hoop de gele genheid te krijgen nog meer te pu bliceren, doch dit zal moeten wor den afgewacht". VJjf en dertig boeken „Hoeveel werken zijn er van U gepubliceerd?" vragen wij nieuws gierig. Dr. Ritter moet even naden ken. „Als ik mij niet vergis, vijf endertig ongeveer, waaronder een groot aantal romans". Terwijl wij verder praten over de oude tijd (ambtenaar in Zee land), de oorlog (gijzelaar in Bu- chenwald), de politiek (minister Hofstra) en de grote betekenis van het persbureau, komen wij steeds meer tot de conclusie, dat deze vi tale vijfenzeventigjarige één stuk leven is, nog steeds vol en bloei end, dank zij zijn ervaring beschik- verleenden steun, ongeveer 700 ge meentebesturen en alle provinciale besutren geven subsidie; kerken en personen van allerlei richting be ginnen mede te werken. Dr. Schreuer besloot: „Onze taal bepaalt mede onze levensstijl, ook in het kracht- en stopwoord. De grote Zoon des mensen, Jezus, kende als enig krachtwoord „voor waar, voorwaar, ik zeg u". Dat is majesteit. Daarom is de strijd te gen het misbruik van Gods namen nooit slechts negatief, maar tege lijk positief naar het eerherstel van de mens zelf als beelddrager Gods en van de naam Gods onder de mensen". kend over een zeer grote kennis op velerlei gebied, begiftigd met een heldere blik en een zuiver oordeel. Een man die ondanks zijn leeftijd of misschien juist door die leeftijd, de zaken en problemen, die hem worden voorgelegd, tot op de kern weet te doorschouwen. Feest en huldiging Wanneer hem de tijd wordt ver gund te blijven werken, mag nog veel van hem worden verwacht, want nu er een nieuwe periode in zijn leven begint is dr. Ritter vol plannen. Wij spraken in hetzelfde kantoor ook nog even met de heer P. J. van Gelder, technisch directeur van het bureau Persbelangen Persasso ciatie, waarvan dr. Ritter de hoofd redactie voert. De heer van Gelder is secretaris van het huldigingscomité „Ritter 75" en heeft vele prominente figu ren uit kringen van overheid, ra dio, pers, literaire wereld en het universitaire leven bereid gevon den, om de heer Ritter op waardige wijze hulde te brengen bij het be reiken van zijn 75ste verjaardag. Aangezien deze verjaardag op 16 augustus valt, in verband met de vakanties een beetje moeilijke da tum, is de huldiging vastgesteld op zaterdag 28 september a.s., in de AVRO-studio te Hilversum, dat is dus de dag voor de laatste boekbe spreking. „Wie namen er zitting in het ere- comité?" willen wij nieuwsgierig weten. „Het zijn ruim zeventig per sonen tot nog toe", vertelt ons de heer van Gelder, „en het is voor U ondoenlijk al die namen te note ren, doch ik wil U wel enkele be kende namen noemen. Naast de minister-president, de minister van O.K. en W. mr. Cals; prof. Ger- brandy; de Commissaris der Konin gin in Zeeland Jhr. De Casembroot; de Commissaris der Koningin in Utrecht graaf Lynden van Sanden- burg, de directeur-generaal van de Belgische N.I.R., voorts vooraan staande figuren uit de Nederlandse radiowereld, van de pers, voorzit ters van de organisaties op gebied van taal- en letterkunde, hooglera ren en natuurlijk collegae en vrien den uit het literaire milieu, waarin dr. Ritter eigenlijk zijn gehele leven heeft gewerkt. „Dank je Willie, dat is alles. Ruim de boel hier maar aan kant en ga dan voorlopig maar naar huis. Ik zal je gewoon doorbetalen. Als ik je nodig heb, zal ik wel bericht sturen". „Jawel, meneer". Vanuit de keuken gaat hij naar de salon en valt in een stoel neer. Om zijn gedachten te kunnen rang schikken, steekt hij een sigaret op en kijkt peinzend naar de rook, die omhoog trekt. Jaap is natuurlijk de man, die hier Hanneke heeft lastig gevallen. Op de een of an dere manier weet hij wat van haar verleden en nu chanteert hij haar of tracht haar te chanteren. Hij is natuurlijk de schrijver van de briefjes, dat staat als een paal bo ven water. En Hanneke is ten ein de raad gevlucht voor de konse- kwenties. Arme lieveling Hij staat op en ijsbeert door de kamer. Wat kan hij doen, om zijn vrouw terug te vinden? Hij kan de verschillende taxichauffeurs aan klampen en vragen, waarheen een van hen zijn vrouw heeft gereden. Tien tegen één, dat ze gewoon naar het station is gegaan en dan weet hij nog niets. Er gaan dagelijks tientallen treinen in verschillende richtingen. Zoek maar uit En vanavond is de soiree bij me vrouw De Geest Van Swinderen. Die eerst maar een9 bellen, dat ze vanavond verhinderd zijn. Hij neemt de telefoon van de haak en als hij verbinding heeft, probeert hij zijn spijt te betuigen over het feit, dat zijn vrouw onwel is en niet in staat te komen. „U wilt ons beiden wel excuseren, me vrouw? Hopelijk zullen we volgend jaar gaarne van uw uitnodiging gebruik maken.'Ja, dank u wel, ik zal het mijn vrouw zeggenDag, mevrouw. Dubois wist zich het zweet van zijn gezicht. Dan belt hij zijn kan toor op en zegt tegen het meisje, dat hij die middag niet meer komt en dat ze de avondpost met de dos siers maar even aan zijn woning moet brengen. „Ga desnoods maar een kwartiertje eerder weg. En maak in ieder geval geen enkele nieuwe afspraak Als ook dat in orde is, gaat hij rustig nadenken, welke maatrege len hij zal nemen. Een particuliere detective in de arm nemen? Hij heeft altijd om die amateur-speur ders gelachen en hen feitelijk ge minacht. Nee, ook dat doet hij niet. Op de een of andere wijze zal hij wel achter haar adres komen. Terwijl hij zo zit na te denken, valt zijn oog op de prullemand, die altijd naast de telefoon staat. Daar in liggen een aantal papiersnippers, kennelijk van een brief, die ver schillende malen doorgescheurd is. Hij neemt de prullemand op en gaat er mee naar de tafel, waar hij het kleed opzij schuift. Dan keert hij de inhoud om. Als dat nu eens een aanwijzing zou kunnen zijn Als dat nu eens een briefje was van KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Een inbreker heeft een prismakijker gestolen uit een muurkast in een winkel in op tische instrumenten in deVanHoi- temastraat te 's-Gravenhage. De kijker is f 200,waard. De inbre ker is de winkel aan de achter zijde binnengegaan, nadat hij een ruit had gebroken. ROTTERDAM. De bijna 14-ja- rige Arij Bagijn is in de ouder lijke woning aan de Bronkhorst te Rotterdam door gasverstikking om het leven gekomen. De vader ont dekte het, toen hij gaslucht rook en ging kijken wat er aan de hand was. De gasslang was losgeschoten, terwijl de muurkraan openstond. Het gas had daardoor de nabij- zijnde slaapkamer van de jonge man kunnen binnendringen. STADSKANAAL. Aan de Kon. marechaussee te Ter Apel heeft de Duitse douane uitgeleverd J. J. B. uit Amsterdam. Deze jongeman had enkele uren tevoren illegaal de grens overschreden. Moeilijkheden thuis zijn de reden, dat B. zondag zijn ouderlijke woning heeft ver laten. 's-GRAVENHAGE. De 20-jarige mej. J. van Beek uit de Van Bas- senstraat in den Haag is, toen zij fietsende op de Van Alkemadelaan in den Haag, linksaf sloeg om de Stevinstraat in te rijden, door een achteropkomende personenauto ge grepen. Zij kreeg ernstige hoofd wonden en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuid- wal. De auto werd bestuurd door de 47-jarige J. C. R. uit den Haag. 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. Be sluit van 17 september is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tegenwoordige zittingsjaar dr. L. G. Kortenhorst. Drie schepen in haven van Vlissingen opgelegd VLISSINGEN, 19-9. In de Vlis- singse binnenhaven wachten thans drie „Liberty'-schepen op het stij gen der vrachtprijzen, zodat zij weer in de vaart kunnen komen. Het zijn de Panamese „Liberty"- schepen „Rio Mar" en „Margo" en de „Zephyr" uit Port Limon. Aanvankelijk zouden er zes tot zeven „Liberty"-schepen in de ha vens van Vlissingen worden opge legd, doch de directie der N.V. Ha ven van Vlissingen heeft nader be sloten geen verdere ruimte meer beschikbaar te stellen voor het op leggen van deze „Liberty"-schepen. Het feit, dat ook dit jaar weder om Duitse haringjagers vanuit Vlissingen ter haringvangst in Het Kanaal zullen gaan, is mede van invloed geweest op deze beslissing. De Duitse haringschepen zullen Vlissingen als tijdelijke thuishaven kiezen en hier hun vangsten in transito lossen. De eerste Duitse haringschepen zullen in het begin van de volgende maand in Vlis singen aankomen. Naar verwacht wordt zullen veertien span Duitse haringschepen Vlissingen als tijde lijke thuishaven kiezen. Oud-vice-president dr. Moham- mer Hatta, die op uitnodiging van de regering van communistisch China een bezoek van drie weken aan dit land zal brengen, heeft donderdag zijn reis aanvaard. die chanteur, dat Hanneke in dui zend snippers had verscheurd Met jobsgeduld probeert hij de stukken aan elkaar te passen. Meer dan een uur is hij bezig de snip pertjes papier als een legpuzzel te formeren tot de oorspronkelijke brief. Hanneke hield ook van puz zelen en af en toe kocht zij er een in de boekhandel op de hoek, waar ze dan 's avonds uren lang mee be zig was, net zo lang tot ze alle stukjes pasklaar had tot één ge heel. Nu was hij zelf aan het puz- - zelen geslagen. En wat voor een puzzel Eindelijk heeft hij alles zo goed en zo kwaad als het kan in elkaar gesloten. En dan leest hij: „Hannie. Mijn geduld is op. Vandaag nog heb ik gelegenheid om die zaak te kopen. Morgen niet meer. Ik ben al verschillende malen aan de deur geweest, maar je was steeds niet thuis. Vandaar, dat ik dit schrijf. Je hebt nog de tijd tot vanmiddag vier uur. Als ik dan niets van je krijg, moet je zelf maar de gevolgen aanvaarden. Je weet, wat ik dan doe. Dat smoes je van jou, dat je man alles weet, daar tippel ik niet in. Je kunt dus kiezen of delen. Om vier uur ben ik er weer. Wees verstandig, dan blijf je gelukkig en komt je man niets te weten en kan ik eindelijk een fatsoenlijk leven beginnen. Jaap". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5