Nescafé in prijs verlaagdi NIEUWE PRIJZEN: H.M. de Koningin opende nieuwe technische hogeschool te Eindhoven Minister DuHes doet opnieuw beroep op Moskou voorstellen te aanvaarden Ingezonden mededeling Junior bus f 1.39 Coffeïnevrij: Normale bus f 2.48 Normale bus f 2.83 Familie bus f 8.95 Familie bus f 9.95 Espresso: Normale bus f 3.15 Lang gekoesterde wens ging in vervulling Over de vaandels van de schuttersgilden schrijdt H.M. Koningin Juliana naar de ingang van het stadhuis in Eindhovendat zij gisteren bezocht. het die de school gaan maken. Er is, omdat het gevaar voor vertech- nisering van de mens bestaat, be hoefte aan wijsgerige bezinning over de plaats, die de techniek in de wereld moet innemen. Hierna sprak de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, die het rusteloos Voiïr liet Fe'cKrusch ho ger onderwijs releveerde, nadat de t.h. te Delft gemoderniseerd en vol tooid werd. Hierna was het hoogtepunt van de plechtigheid aangebroken. Op verzoek van prof. Dorgelo nam H.M. de Koningin het woord. H M. merkte op dat de opening van de 2e technische hogeschool met een zucht van verlichting wordt ge vierd. De vorstin spoorde de stu denten aan eerbied te hebben voor de techniek, die een gave Gods is. Men moet haar niet overschatten, noch onderschatten, doch bestude ren in het bewustzijn dat de tech niek de uitkomst biedt voor onze toekomst. Namens de tien Nederlandse uni versiteiten bood daarop de rector magnificus van de t.h. te Delft ge- In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, de minister-president dr. W. Drees en de ministers Cals, Zijlstra en Witte, rectoren-magni- ficl en hoogleraren van de Neder landse universiteiten, heeft H.M. de Koningin donderdag de tech nische hogeschool geopend die de „lichtstad" Eindhoven rijk is ge- worden. lang gekoesterde wens in vervul ling gegaan en hoe blij e" dank baar Eindhoven is met deze tech nische hogeschool, viel wel af te leiden uit het enthousiasme waar mede de bevolking het koninklijk paar is tegemoet getreden. De openingsplechtigheid van de school vond plaats in de schouw burg, waar na aankomst van de stoet, het orgel en het Brabants Or kest het volkslied speelden, dat staande werd meegezongen. De zitting werd geopend door prof. Dorgelo, waarna prof. de Quay de velen dankte, die zich ge wijd hebben aan het tot stand ko men der technische hogeschool. „Nu het t.h.-paviljoen gereed is en de studenten zijn ingeschreven, zijn zij Pijnlijke vragen over legaat Mogge in Zierikzeese raad In de 60er jaren verschenen ar tikelen van de catechiseermeester die satyrisch onderwijs gaf aan zijn leerlingen (de lezers) en in welke lessen de landspolitiek en die der gemeente duchtig onder de loep werden genomen. Het onderwerp „garnisaire" wordt herhaaldelijk besproken. Wanneer iemand zijn belastingschuld niet kon voldoen, kreeg hij een militair op zijn dak gestuurd, die men gedurende enige tijd te gast kreeg, totdat de ge schatte belastingschuld was vol daan. Hoe men zich in het midden der vorige eeuw op hoogtijdagen ver maakte, mag blijken uit een adver tentie uit Nieuwerkerk, waarin een kastelein bekend maakte dat in zijn herberg „een kat uit de ton zou worden geknuppeld". Dat wrede vermaak, gelijk staand met erger lijke dierenmishandeling heeft de overheid niet lang daarna geluk kig verboden. Drukkende financiële lasten de den meermalen wegen zoeken om aan de nodige gelden te komen of na te gaan waar eertijds geschon ken legaten gebleven waren. Zo vonden we een verzoek aan de raad van Zierikzee gericht eens opening van zaken te geven wat er nog van het legaat-Mogge, ad f 420.000, ge schonken voor de stichting van een hogeschool (die er nooit is geko men) overgebleven was. Zo vroeg men, „wanneer er van het kabel is gekapt en waar die sommen geble ven zijn?" Een antwoord op deze vraag kon niet in de archieven worden opgespoord. Van bevoegde Ook de krant van de vo- X rige eeuw gaf een beeld van *t* de tijd die wel hemelsbreed X X verschilde met de tegen- x woordige. In de Zierik- X •J» zeesche Nieuwsbode uit die X tijd golft de landsproblema- ♦j* tiek, maar ook die van stad X X en streek door de pagina's. In nevenstaand artikeltje X i enkele facetten uit die dagen X van weleer. X i- I zijde is wel eens meegedeeld dat een deel van het legaat, tijdens de Franse bezetting „verloren" is ge gaan. Een stormvloed Een noordwestenwind dreef in 1854 het zeewater zo hoog op dat 150 woningen op en aan de Nieuwe Haven last kregen van het buiten water. In het Lange Groendal stortte een 5-tal woningen in, ter wijl in vele andere woningen het water „een el" in de kamer stond. Na de overstroming kwam de kri tiek los - niets nieuws onder de zon - op het toezicht, de waarschu wing en de afvoer. Hoe het toen maals met de verlichting was ge steld moge blijken uit een bericht van 16 aug. 1854, waarin de aanbe steding wordt geannonceerd van „raapolie" voor de straatverlich ting gedurende het komende win terseizoen I lukwensen aan, opmerkend, dat de nieuwe hogeschool de spreiding van het onderwijs bevordert. De plech tige zitting werd besloten door prof. Dorgelo, die o.m. opmerkte dat zeer veel zuiver en toegepast wetenschappelijk pionierswerk en ingenieursarbeid zal moeten wor den verricht om jaarlijks in ons land zoveel nieuwe industrieën te doen opbloeien, dat tienduizenden daarin nieuwe werkgelegenheid STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen bijeen Dinsdagavond belegde de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Brou wershaven een bijeenkomst in het jeugdgebouw. In haar openings woord moest de presidente mevr. v. d. Wekken-van Sluis tot haar spijt meedelen, dat ook ditmaal de spreekster op deze avond, mevr. Huisman-Griep wegens familieom standigheden verhinderd was. Ge lukkig was mevr. Mos van de stich ting „Goed Handwerk" bereid een lezing met tentoonstelling te hou den over fraaie handwerken. Er bestond bij de aanwezige dames grote belangstelling voor deze le zing en er werd in de pauze druk gebruik gemaakt van de mogelijk heid de tentoon gestelde handwer ken te bezichtigen. Er waren ook handwerken van de dames der Brouwse afdeling op deze exposi tie. Het doel van deze stichting is te trachten door tentoonstellingen en lezingen voor vrouwenvereni gingen het handwerk in Nederland op hoger peil te brengen en zodoen de de kunstzin te ontwikkelen. Spreekster vond, dat de Bond van Plattelandsvrouwen ook dit doel nastreefde en prees de plaatselijke afdeling gelukkig dat er goede le raressen ter beschikking zijn. Mevr. Mos besloot haar lezing met de hoop uit te' spreken dat vele dames tijd zullen vinden om goed en verant woord handwerk te gaan maken. Met een dankwoord en enkele me dedelingen sloot de vice-presidente deze leerzame bijeenkomst. NOORDWELLE Afdelingsvergadering Plattelandsvrouwenbond In café Lokker-v. d. Zande ver gaderde de afdeling Noordwelle van de Bond van Plattelandsvrou wen, onder voorzitterschap van mevr. Elenbaas-Kik, die in het bij zonder de provinciaal secretaresse mej. A. v. d. Leeden welkom heet te. Enkele te geven cursussen w.o. de tuincursus in Oostkapelle van 30 september tot 30 oktober werden ken de cursus kunst en ontwikke ling voor plaatselijke leidsters, die in Goes zal worden gehouden. De bedoeling is dan het geleerde weer door te geven aan de leden. Voor deze cursus gaf mevr. L. Voerman- Koda zich op. Hierna vertoonde mej. v. d, Leeden de Bondsfilm, die met grote belangstelling werd ge volgd. De film geeft een imposant beeld van het Bondswerk voor en door de leden. Na de pauze vertel de mej. v. d. Leeden over diepvrie zen, een inmaakmethode die vele voordelen biedt boven de klassieke methodes. Uiteraard kwamen bin nen dit kader de diepvriescentrales ter sprake. Met een dankwoord van de presidente werd de vergadering gesloten. Ingezonden mededeling Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rermies herstellen prompt 't even wicht - neutraliseren alle overtol lig maagzuur in een wip. Op 't mo ment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn; om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En hele maal niet n&&r om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onop vallend! DREISCHOR Benoeming wijkverpleegster In een gecombineerde bestuurs vergadering van de combinatie Dreischor-Noordgouwe van het Groene Kruis op 18 september jl., is in de ontstane vacature van wijkverpleegster, door het vertrek van mej. J. Dooge naar Scharen- dijke, voorzien door de benoeming met ingang van 15 november a.s. van mej. K. de Munck, thans tij delijk werkzaam te Noordwelle. In de maand augustus wer den door het badhuis verstrekt 380 ^nur«hps en 48 kuipbaden. Nieuwe poging tot ontwapening Amerika wil helpen aan ontwikkeling Midden-Oosten NEW YORK, 19-9. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft don derdag in de Algemene Vergade ring van de V.N. een beroep gedaan op de Sowjet-Unie om de door Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada op de Londense ontwapeningsbesprekin gen gemeenschappelijke ingediende ontwapeningsvoorstellen te aan vaarden. Dulles drong er voorts op aan de toestand in het midden-oosten ïn de algemene vergadering te bespre ken. Hij zei dat de V.S. zich bij deze besprekingen het "recht voor behouden tot indiening van con crete voorstellen. De Ver. Naties zullen misschien niet in staat zijn de zaak daar te kalmeren door mid del van een materiële macht, die zij bijeen kunnen brengen, maar zij kunnen wel hun invloed voor dit doel uitoefenen. Dulles verklaarde dat de Sowjet- Unie, direct of indirect, daden blijkt te begaan, die gericht zijn op aan tasting van de vrijheid en onafhan kelijkheid van bepaalde landen in het nabije oosten. Zij schendt hier mee de resolutie van de V.N., die in 1949 is aanvaard. »Wij geloven dat deze daden van de Sowjet-Unie degenen die wa pens van Rusland hebben ontvan gen, misschien onbewust zullen brengen tot rechtstreekse aanval len", aldus Dulles. De Amerikaanse minister zei dat" de V.S. klaar staan om „op edel moedige wijze bij te dragen tot de economische ontwikkeling" van het midden-oosten tegen voorwaarden, die de vrijheid en onafhankelijk heid van deze volkeren zullen be vorderen en versterken. Hij zei voorts dat een consequen tie van de Russische wapenleve ranties aan Syrië is, dat Turkije op het ogenblik rekening moet houden met een steeds groter wordende militaire dreiging van de kant van Syrië aan zijn zuidgrens, een drei ging die samenvalt met die van de kant van de Russen aan zijn noord grens. Bij de debatten over de ontwape ning in do algemene vergadering der V.N. heeft Dulles gezegd, dat de vrije landen, die lid zijn van de subcommissie voor de ontwapen ning, de verschrikkelijke atomaire toekomst verwerpen. Zij aanvaarden wat voor sommi gen van hen offers en voor anderen risico's schijnen te zijn teneinde een koers uit te stippelen die het oor logsgevaar vermindert. Niet uit sluitend het gevaar van een kern oorlog maar alle vormen van oor log, aldus Dulles. Dulles vervolgde: zelfs als de Sowjet-Unie op het ogenblik de ge meenschappelijke voorstellen van het westen verwerpt, moeten deze voorstellen niet daarom beschouwd worden als afgedaan. Men kan de pogingen om tot beperking van de bewapening te komen niet blijven uitstellen. Alleen al op grond van economische overwegingen moet men trachten „de vreselijke last van de bewapening van de volke ren af te nemen", aldus de Ameri kaanse minister. Hij zei dat men nog niet moet aannemen dat het antwoord, dat de Russen, de vorige maand hebben gegeven, hun laatste woord is. Verwachting tot zaterdagavond: Oostelijke winti Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig ver andering ln temperatuur. 21 sept. Zon op 6.26, onder 18.44. Maan op 3.13, onder 17.13. 22 sept. Zon op 6.27, onder 18.41. Maan op 4.36, onder 17.41. 23 sept. Zon op 6.29, onder 18.39. Maan op 6.01, onder 18.09. Nieuwe maan: 23 sept. te 20.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 sept. 0.41 v.m. 13.10 n.m. 22 sept. 1.45 v.m. 14.03 n.m. 23 sept. 2.39 v.m. 14.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 sept. 0.07 v.m. 12.46 n.m. 22 sept. 1.07 v.m. 13.36 n.m. 23 sept. 1.57 v.m. 14.23 n.m. Springtij: 26 sept. HET WEEROVERZICHT In de algemene weerstoestand is nu enige verbetering gekomen. Achter een storing, die van de Noordzee naar midden-Duitsland trok, stroomde drogere en koudere lucht ons land binnen, met het ge volg dat het weer in het grootste deel van het land minder somber werd. Daarmee samenhangend wa ren de minimumtemperaturen van nacht echter lager dan de vooraf gaande nachten. In de afgelopen dagen is de luchtdruk in Frankrijk geleidelijk gedaald, waardoor een hogedruk- gebied, dat daar oorspronkelijk aanwezig was, verdween. Een hoge- drukgebied, dat zich binnen de Poolcirkel bevond, breidde zich te gelijkertijd wat over de Noordzee en Scandinavië naar het zuiden uit. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land oostelijk maar blijft betrekkelijk zwak. De regen kansen zijn nu klein geworden. De uit het oosten aanstromende lucht is ook betrekkelijk koud zodat er in de temperaturen niet veel ver andering komt. NIEUWERKERK Ingebruikstelling zuiveringsinstallatie Wü vernemen dat het in de be doeling ligt de inmiddels gereed gekomen rioolwater-zuiveringsin stallatie op vrijdag 27 september a..s officieel in gebruik te stellen. Deze handeling zal worden ver richt door de directeur-generaal van het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid ir. H. M. Buskens. Vuurboeten - Verstuiven - Besteding Watervogelen en Vaten Nu alio eer duizenden voetstap pen in de Schouwse duinen zijn verwaaid en de komst van een ont spanning zoekende menigte alweer herinnering is geworden, lijkt het een nuttige bezigheid enkele flinke stappen terug te doen in de histo rie, want het is gek, maar de herfst doet denken aan de tijd van ver vlogen eeuwen. Aan die bijvoor beeld, toen de schichten van de vuurtoren nog niet over het wijde duinlandschap sloegen, maar in de duinen tw/ee „vuurboeten" ston den, lage gemetselde haardsteden, of als dat niet genoeg terug is in de grijsheid der eeuwen, naar de tijd dat een heel vroege voorganger van de vuurtoren de schepen stond bij te lichten. Het was ook een ste nen toren, die op een hoog duin stond. Door het afnemen van liet strand echter kwam de toren steeds dichter bij de zee te staan, hoewel enorme sommen waren ten koste gelegd om het duin te behou den. Men was tenslotte gedwongen de toren af te breken en een hou ten vuurtoren werd geplaatst op een duinberg. Deze houten toren werd in 1744 een prooi der vlam men en een beetje zuidelijk er van heeft men toen maar een „vuur- boet" aangelegd. Men moest de vuurboeten in de 18e eeuw in el- kaars verlengde hebben, om te we ten dat men recht tegenover het Veerse Gat zich bevond. Een his torisch grapje is dat het onderhoud van de vuurboeten werd betaald door de stad Zierikzee. De geschiedenis van de duinen is er een van verstuiven, verstuiven en nog eens verstuiven. Alweer in die 18e eeuw, waren de duinen bij Haamstede ongeveer een half uur gaans breed, maar tijden tevoren waren zij veel breder en lagen verder zeewaarts. Verstuiving kort te de duinen echter in, zo zelfs dat verschillende landerijen en hofste den werden overzand. Heus, in die tijd is men toen ook al aan het werk gegaan met rijsschuttingen en het planten van helm. De rent meester-generaal be-oosten Schel de was er eind oktober als de kip pen bij om de helmpotingopen baar aan te besteden, „wegens de graaf elijkheid of staat en daartoe gemachtigd". Om beurten geschied de de aanbesteding te Renesse en te Haamstede, maar later is men het in Zierikzee gaan doen, waar over men in de Westhoek wel een beetje boos zal zijn geweest. Lang zal men er niet bij stil gestaan hebben, want de veiligheid van het achter de duinen ligende gebied, baarde al zorgen genoeg. In 1749 moest de Schouwse wateroverlast (en dat was nogal wat) worden be teugeld met een molentje aan de Weeverssluis in het Prunjebevang. En wat de „lieden in het zuiden" zo een hele dag deden? Nu, dat kwam neer op werken aan de dij ken en veehouden, want Schouwen is bepaald nooit een bos geweest. Het was een vruchtbaar land, waar van ouds granen en mee werden geteeld en dat rijk was aan sap pige weiden. Was dat alles? De geschiedschrijver zegt er dit van: „ook geneeren zij zig met het hou den van tamme en het vangen van wilde watervogelen. De weelen, slooten en uitgeslaagen putten le veren hun een goede menigte van onvergelijkelijk zuivere en vette paling uit, welke zij zoo te Zierik zee als te Brouwershaven ter markt brengen". Met een enkele vraag wil Eiland man dit herfstachtig historisch verhaaltje besluiten, nl. hoe die nijvere weideboeren aan zoet water voor het vee kwamen. Dit deed men dan door middel van vaten of drinkputten, waarvan de bodem was dicht gemaakt, zodat er geen kwelwater kon binnen komen. Ze werden verder met uitgestrekte en binnenwaarts langzaam afglooiien- dc kaden omzoomd en zodra het maar regenen wilde, vulden zich de putten met water. Uitgeslapen waren die oude Schouwenaars wel. Als we nu de outillage zien, is het onbegrijpelijk dat het vroeger ook ging. Maar het draaide en dat vor dert wel een eresaluut aan allen, die in dat ver verleden het aange zicht van het eiland bepaalden. Het waren stugge eilandmannetjes en de vrouwen waren navenant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2