DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tactische atoomwapens rem op beperkte communistische aanvallen Vermindering troepen sterkte in Ver. Staten Faubus weigert te getuigen BEGROTING ZUIDERZEEFONDS RUIM 13.5 MHJOFN ï.AGER HONGAARSE VRAAGSTUK OP AGENDA ALGEMENE VERGADERING GRIEP DRINGT DOOR IN ENGELAND EN FRANKRIJK STAD EN PROVINCIE Lagere en middelbare gemeente-ambtenaren ontevreden over salaris Vooc VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 No. 18227 U4e /HRIk/llSCHKWMKllWSBOI>E ^Tr^. g, n J1MM—TT—T—■T—W—1— ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1899 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32 en 421, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Westen minder afhankelijk van Amerika? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zegt in een in „Foreign Affairs" versche nen artikel, dat door de aanmaak van tactische atoomwapeos in het westen het gevaar van aanvallen op beperkte schaal door commu nistische landen afneemt. Het westen hangt door deze tac tische wapens minder af van de mogelijkheid van een grootscheep se vergeldingsaanval met kernwa pens door de Verenigde Staten. Doordat het mogelijk is gebleken atoomwapens met een geringe ra dio-actieve straling te maken, zal, zo nodig, met behulp van derge lijke wapens een einde kunnen worden gemaakt aan een plaatse lijke oorlog, aldus Dulles. Het moet mogelijk zijn een land met kernwapens te verdedigen te gen een inval met troepen, die zijn uitgerust met klassieke wapens. Dulles is van oordeel, dat tegen 1960 de landen rondom de Sow jet- Unie en China over een doelmatige strijdmacht beschikken tot het af slaan van een grootscheepse aanval met klassieke wapens. Minister Dulles is van oordeel, dat de Verenigde Staten bereid ge vonden zouden kunnen worden atoomwapens ter beschikking te stellen van de landen van de N.A.V.O. CRISIS IN SAN MARINO SAN MARINO, 19-9. In het re- publiekje San Marino (Italië) is een crisis uitgebroken. De twee heer sers, die de titel kapitein-regent dragen, hebben donderdag het par lement ontbonden, vijf minuten voor het bijeen zóu komen om hun opvolgers te kiezen. In het parlement heeft de oppo sitie die bestaat uit christen-demo craten, sociaal-democraten en on afhankelijke socialisten onlangs een meerderheid van een zetel ge kregen door het aftreden van zes communistische en socialistische afgevaardigden. Hierdoor bestond donderdag de kans, dat voor het eerst sedert de oorlog regenten ge kozen zouden worden die niet pro- communistisch zijn. De regenten worden voor een half jaar gekozen. Het parlement, de grote en algemene raad, werd twee jaar geleden door de 15.000 inwoners gekozen. WASHINGTON, 19-9. De Ame rikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft donderdag een tweede vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijd krachten met 100.000 man gelast. In juli had de minister reeds op dracht gegeven de omvang van de strijdkrachten voor eind december met 100.000 man te verminderen. Voor 30 juni van het volgende jaar zal de omvang nu met nog eens 100.000 man worden verminderd. De sterkte van de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht zal dan 2.600.000 man bedragen. Toestand koning Haakon slechter OSLO, 19-9. In een door twee artsen ondertekend bulletin wordt gezegd, dat de toestand van koning Haakon donderdagmiddag slechter werd door een toenemende storing van de ademhaling. Het was voor het eerst, dat er op één dag een tweede bulletin werd uitgegeven. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft donderdag ge weigerd als getuige te verschenen voor de federale rechtbank in Little Rock by de behandeling van vier rassenwetten die de wetge vende vergadering van Arkansas heeft goedgekeurd. Hij verwierp de dagvaarding met de verklaring, dat het hof hem niet kan dwingen te verschijnen, om dat hij hoofd van de uitvoerende macht in de staat is. Volgens waarnemers is deze hou ding een mogelijke aanwijzing voor het standpunt dat de gouverneur vandaag (vrijdag) zal innemen. Dan moet hij nl. voor hetzelfde ge rechtshof verschijnen om te ver klaren waarom hij de nationale garde gebruikt om opheffing van de rassenscheiding op de middel bare school van Little Rock te ver hinderen. De federale minister van Justitie, Brownell, heeft het hof gevraagd verdere inmenging van Faubus te verbieden. Zoete reklame Gekleed op zijn Volendams heeft de 23-jarige mej. A. de Zoete een persconferentie in Washino^0 xoorht 'bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag en gaat een reis maken door de Verenigde Staten om de in voer van Nederlandse bloem bollen in de V.S. te stimu leren. Mej. de Zoete zal trachten de Amerikanen te overtuigen van de slagzin: vKoop vooral veel bloem bollen in de herfst om meer bloemen in de lente te heb ben". Een beeld van de openingsplechtigheid van de nieuwe Technische Hoge school in Eindhoven, die door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard werd bijgewoond. - Op de foto zien we hoe de academische stoet de schouwburgzaal betreedt, waar de openingsplechtigheid plaats vindt; hij wordt begroet door HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins. Geheel rechts dr. W. Drees. Elf jarenplan voor oostelijk Flevoland ongewijzigd 's-GRAVENHAGE, 19-9. De be groting van het Zuiderzeefonds vo teert voor 1958 op de gewone dienst f 1.572.720 en op de buitengewone dienst f 89.064.660. Het in totaal aangevraagde be drag is f 10 400.000 lager, dan na de bestedingsbeperking op de be groting van 1957 is overgebleven. De gewone dienst kan met rond 1,7 miljoen verminderd worden NEW YORK, 19-9. De agenda commissie heeft met dertien tegen twee stemmen besloten het Hon gaarse vraagstuk op de agenda der Algemene Vergadering te plaatsen. De Sowjet-Unie en Tsjeoho-Slo- wakije stemden tegen. Tevoren had de Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken Horvath - Hongarije is weliswaar niet in de agendacommissie ver tegenwoordigd, doch zijn vertegen woordiger heeft aan de besprekin gen over het Hongaarse vraagstuk deelgenomen, omdat het belang hebbende partij is - verklaard dat „bepaalde westerse landen zich stelselmatig met de Hongaarse bin nenlandse aangelegenheden hebben ingelaten en dat nog doen. Indien de Algemene Vergadering zou be sluiten zich met Hongaarse Zaken bezig te houden, moet zij hiervan uitgaan en zij zou een beroep op de betrokken mogendheden moeten doen op te houden met dergelijke handelingen, die volkomen in strijd zijn met het handvest der V.N.", aldus Horvath. De vertegenwoordiger der Sow jet-Unie, onderminister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsof, ver klaarde dat de toestand in Hon garije zich thans „gunstig ontwik kelt", waaraan hij toevoegde: „de tegenrevolutie is neergeslagen". „Indien de Algemene Vergade ring de voorkeur geeft aan het be vorderen van de vrede, boven po gingen om een politiek van geweld toe te passen, zal zij moeten er kennen dat zij zich niet met het Hongaarse vraagstuk kan bezig houden", aldus Koeznetsof. De Tsjechoslowaakse afgevaar digde Nosek meende dat de voor gestelde bespreking van het Hon gaarse vraagstuk ten doel had de aandacht af te leiden van de ern stige toestand in het Nabije en Midden-Oosten en van andere drin gende vraagstukken". 65.000 zieken in de V.S. en Canada LONDEN, 19-9. Alle Amerikaan se militairen in Engeland zullen tegen Aziatische griep ingeënt wor den. Men verwacht dat de inen ting volgende week voltooid zal zijn. Sedert begin augustus hebben zich 2.400 gevallen van griep onder de Amerikaanse militairen in En geland voorgedaan. In midden-Engeland zijn twee kinderen als gevolg van de griep overleden, één in Birmingham en één in West-Bromwich. In West- Bromwich waren in het weekeinde reeds drie kinderen aan de griep bezweken. In noord-Engeland zijn 20.000 schoolkinderen ziek. Voorts wordt een toenemende aantal ge vallen van griep gemeld onder de Britse militairen. In de Verenigde Staten en Ca nada zijn tot dusver 65.000 gevallen van griep gemeld. In verscheidene delen van de V.S. en Canada zijn scholen gesloten. In het gebied van Parijs zijn en kele alleenstaande griepgevallen geconstateerd. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte nog niet doorgedrongen. Het Pasteur-Insti tuut In Parijs treft maatregelen voor massale inenting in het oos ten, westen en noorden van Frank rijk, waar de griep zich heeft uit gebreid. Het Ned. sanatorium in Davos jubileert 's-GRAVENHAGE, 19-9. Het Ne- derlandse sanatorium in Davos be staat thans 60 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum zal op 12 ok tober een reünie van oud-patiënten worden gehouden. Het Nederlandse sanatorium te Davos werd in september 1897 ge opend en had toen een capaciteit van 30 bedden. In de loop der jaren breidde het sanatorium zich gesta dig uit en het kan thans 160 patiën ten opnemen. Een nieuwe afdeling kan 45 asthmapatiënten verplegen. Een zeventienjarige jongen heeft donderdag een fles met een zuur in een klaslokaal te New York ge gooid. De leraar en twintig leer lingen liepen brandwonden op. Van twee der leerlingen waren de ver wondingen ernstig. De aanvaller kon worden gearresteerd. De aan val was volgens de politie klaar blijkelijk gericht tegen een der leerlingen. door teruggang van verplichtingen van de Zuiderzeesteunwet. Bij het voor 1958 aangevraagde bedrag moet in aanmerking wor den genomen, dat het overschot voor 1957 uit vorige dienstjaren ruim 4,6 miljoen was terwijl dit thans slechts 1,4 miljoen beloopt. Uitgaande van de geraamde te verwerken bedragen is voor 1958 aldus 13,5 miljoen minder aange vraagd en ongeveer 7,5 miljoen minder, dan na de bestedingsbeper king in 1957 beschikbaar was. Het beoogde 11-jarenplan voor de voltooiing van Oostelijk Flevoland en het 9-jarenplan voor de water bouwkundige werken van de Mar kerwaard wordt hiermee nog niet verlaten, ofschoon het beoogde voordeel: vrijmaken van groot baggermaterieel voor de op gang komende Deltawerken eerst min stens een jaar later zal worden be reikt. Indien 1959 een mogelijke verbe tering van de financiële situatie te zien geeft, zal vroegtijdig overwo gen worden of in 1958 met het ma ken van een dijkvak voor de Mar kerwaard alsnog kan worden be gonnen. OOSTERLAND Regen doet weinig goeds De vele regens der laatste tijden hebben voor de aardappelen in onze gemeente weinig goeds gedaan. Het is niet alleen de ziekte,' die door de vele nattigheid werd bevorderd, ook verrotting voor in latend zijn. Ook het bietenareaal heeft van het nat te lijden gehad, doordat het suikergehalte achter uitgegaan is. Vooral voor dit gewas kan een beetje nazomer nog wel wat goedmaken. De opbrengst der graangewassen is, de omstandigheden in acht ge nomen: zieke grond en dergelijke, nog wel meegevallen. Ook de erw ten waren niet zo slecht als aan vankelijk werd gevreesd. Wat de uien betreft, zal ook hier voor een droge periode zeer wel kom zijn. Bruine en witte bonen hebben veel van het weer geleden. Resumerende kan worden gezegd dat de kwantiteit der landbouw- produkten dit jaar niet bizonder groot zal zijn, naar te vrezen is. Het is voor onze nijvere landbouw bevolking te hopen dat de prijzen nog veel goed zullen maken. Prinses Beatrix stelde nieuw gebouw in bedrijf AMERSFOORT, 20-9. Met het naar beneden bewegen van de handle van een lasapparaat heeft prinses Beatrix vanochtend een si rene in werking gesteld ten teken van de officiële inbedrijfstelling van het nieuwe gebouw van de Stichting Centrale Amersfoortse Werkplaats voor Aangepaste Ar beid (C.A.W.A.), te Amersfoort. De nieuwe werkplaats, waar thans 120 gehandicapten werkzaam zijn, biedt ruimte voor de arbeid van maxi maal 175 personen. VACCIN TEGEN VERKOUDHEID BALTIMORE, 19-9. De Ameri- kaanse dokter H. Price van de uni versiteit van John Hopkins heeft een doelmatig vaccin gevonden te gen een der virussen die de gewo ne verkoudheid veroorzaken. Dit virus, dat als „JH" bekend staat, is de oorzaak van dertig pro cent van alle verkoudheden. Bij 400 mensen op wie het vaccin is beproefd, bleek het in 80 procent afdoende bescherming te bieden. Het vaccin levert immuniteit op na twee inentingen, met een tussen- tijd van vier weken toegepast. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie zijn medemensen acht, wordt zelf geacht. Laatste openluchtconcert „luctor et Emergo" Zaterdagavond a.s. besluit het fanfarekorps „Luctor et Emergo" haar openluchtconcerten in dit sei zoen met een concert op de tent, te 19.30 uur. Het programma is als volgt: 1. Imperial Echoes, mars, A. Safroni, arr. J. Hume; 2. Ouver ture Tancède, G. Rossini, arr. A. C. v. Leeuwen; 3. Rossiniana, G. Boe- dijn; 4. Munchner Kindl, wals, Karl Komrak, arr. Max Rhode; 5. Le Khedive, potpourri, C. Faust; 6. Stradella mosaique sur l'opera, M. J. H. Kessels; 7. Caprice sur l'ope ra Norma, Bellini; 8. Mosaique sur l'opera Martha, arr. M. J. H. Kes sels; 9. Naher meln Gott, zur Dir, arr. E. Ruh; 10. Vrolijke Dauw trappers, mars, P. B. Bisselink. Walviskaak als schurkpaal Het is al vele eeuwen gele den dat vanuit Zierikzee walvisvaarders op jacht gingen naar de voor de volksgezondheid onmisbare levertraanproducenten, wat vooral geschiedde in de om geving van IJsland. Een re cente vondst op een weiland nabij Schutje herinnert ech ter weer aan die oude ro mantische tijd. Bij verkave lingswerkzaamheden heeft men daar nl. een gedeelte van de bovenkaak van een reusachtig^v yjalvis^^aange- ongeveer een meier onder de grond. De heer P. den Heeten zorgde voor 't trans port naar Zierikzee, waar hij het toevertrouwde aan de stadsarchivaris, de heer P. van Beveren. Deze schat de nogal vormeloze benige klomp als zijnde ongeveer 5 eeuwen oud. Naar alle waar schijnlijkheid heeft het in de weide dienst gedaan als schurkpaal voor koebeesten. Zowel de baas als de beesten toonden hierdoor wel een pietsje gebrek aan oog voor het historische Het res tant van de zeereus staat momenteel voor ieder te kijk in de Meelstraat voor het politiebureau. 25 september wordt beslissende dag UTRECHT, 19-9. Vanochtend is ln Utrecht de vergadering geopend van de Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren door de voor zitter, mr. G. D. Rehorst, burge meester van den Helder. Aan de koningin werd een telegram van aanhankelijkheid en trouw gezon den. Op de vergadering, die een besloten karakter heeft, zal het be- zoldigingsbeleid van de overheid worden besproken. In zijn openingsrede zei de voor zitter, dat de salarispositie, in het bijzonder van de lagere en middel bare ambtenaren, aanleiding geeft tot ontevredenheid. In de gezinnen van deze ambtenaren is het naar zijn mening onmogelijk met het salaris rond te komen. Geen wonder, dat er in deze groeien een groot tekort is. De ge volge^ van dit tekort aan goed ge schoolde en toegewijde ambtena ren zullen op den duur funest zijn voor een goede gang van zaken, aldus de voorzitter. Deze zeide, dat de onrust onder de ambtenaren tot verontwaardiging is gestegen, na dat de regering de eenzijdige sa larisverhoging voor de topfunctio narissen, ondanks de bezwaren van de ambtenarenorganisaties, heeft doorgezet. Deze verhoging wordt op zich zelf wel gerechtvaardigd geacht, maar niet bij het vooruitzicht dat dit voor de andere groepen ambte naren niet mogelijk zou zijn. De voorzitter acht het niet billijk de salarissen tot een sluitpost van de begroting te maken. 25 september zal waarschijnlijk een beslissende dag zijn in het rijksoverleg, dat tot nu toe teleur stellend is geweest. Mr. Rehorst vreesde, dat het nodig zal zijn de actie voor verbetering van de sa larissen voor de lagere en middel bare ambtenaren met kracht voort te zetten, in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende andere organisaties. In de namiddagvergadering van het in Utrecht gehouden congres van de bij het ambtenarencentrum aangesloten Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren is aandacht besteed aan het door de regering gevolgde salarisbeleid, in het bij zonder naar aanleiding van de re cente verhoging van de salarissen van de topambtenaren. Door de afgevaardigden van ver scheidene provinciale afdelingen werden felle woorden van kritiek geuit. De vergadering was eenstem mig in haar oordeel dat het ver trouwen in het overleg met de re gering tot -het nulpunt dreigt te dalen. De verhoging van de bezol diging van de topfunctionarissen werd, gezien ln het gehele salaris- bestel, een ondemocratische maat regel genoemd. Minstens even ur gent als deze salarisverbetering is volgens de vergadering een verho ging van de middelbare en lagere ambtenaren-salarissen, die men thans „in de kou laat staan". Men vroeg zich af of de regering de nood welke onder deze groepen van haar personeel heerst, thans niet totaal miskent. De nu bestaande situatie is dus danig, dat zij alle gevoelens van sociale rechtvaardigheid tart, aldus verscheidene sprekers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1