Al li ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 No. 18226 STROMING IN RUSLAND EN CHINA NAAR PLOOIBAARDER REGERING Keerpunt koint onafwendbaar naderbij WASHINGTON, 17-9. Een tune- tionarls van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Andrew Berding, heelt maandag in toespraak gezegd, dat in de Sowjet- Unie en communistisch China een beweging bestaat naar de vorming van „een regering waarmee wU zouden kunnen samenwerken om een werkelijke vrede te vestigen". Volgens Berding zijn er veran deringen gaande in de Sowjet-Unie en China. De communistische lei ders moet thans hun volk politiek opvoeden. Deze opvoeding zou uiteraard weetgierigheid wekken en vragen opwerpen. „Hoe meer vragen gesteld worden en hoe meer antwoorden erop gezocht worden, des te onafwendbaarder zal de stroming zijn naar een Russische regering waarmee wij kunnen sa menwerken voor een werkelijke vrede. Niemand verwacht, dat dit morgen, de volgende week of vol gend jaar zal gebeuren, maar de stroming is er", aldus Berding, die eraan toevoegde dat het Ameri kaanse volk geen haat koestert te gen het Russische volk maar veel eer de betrekkingen met dat volk zo veel mogelijk wil versterken. slaags Tito stemt in met Balkanconferentie President Tito van Zuid-Slavië heeft dinsdag zijn instemming be tuigd met een conferentie van pre miers der Balkanlanden, zoals door de Roemeense regering voorgesteld. Deze samenkomst zou een „belang rijke stap zijn in de richting van het vestigen van vriendschap tus sen de Balkanlanden". In een brief aan de Roemeense premier, Chivu Stoika, zegt hij, dat een conferentie tussen Albanië, Bulgarije, Griekenland, Turkije, Roemenië en Zuid-Slavië in het belang van de volkeren op de Bal kan zou zijn en de Europese veilig heid en internationale vrede zou versterken. De welvaart der Bal kanlanden zou erdoor kunnen wor den verhoogd. V.S. gaan raket op 30 lan hoogte afvuren De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat zij deze maand een vierdelige raket zal afschieten van een platform, dat op ruim 30 km hoogte aan een ballon beves tigd zal zijn. Een kleine, maar krachtige radio zender, die in het laatste gedeelte van de raket is geïnstalleerd, zal gegevens over kosmische stralen, die voor de luchtmacht van belang zijn, naar de aarde zenden. Het be streken gebied zal duizend tot vier duizende mijl boven de aarde zijn, een hoogte, van de bovenste laag der atmosfeer -welke nog niet is bereikt. De raket zal boven de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan worden afgeschoten. De proef heeft niets te maken met het on derzoek op het gebied van de kernenergie. Veertien kinderen van Arabie ren vonden dinsdag de dood toen een oude granaat waarmee zij speelden ontplofte. De kinderen, van negen tot dertien jaar, hadden het projectiel in een veld nabij de grensplaats Sandala in Israël ge vonden. Negers opnieuw in Johannesburg O Een twintigtal Zoeloes met bij len heeft dinsdagavond in het cen trum van Johannesburg twee Ba- soeto's aangevallen en ernstige ver wondingen toegebracht. In het laat ste weekend zijn veertig mensen om het leven gekomen bij gevech ten tussen Zoeloes en Basoeto's in de omgeving van Johannesburg. Amerikaanse raketproeven Op de Amerikaanse basis Pa trick bij Cap Canaveral in Florida zijn maandag twee proeven met raketten genomen, doch een ervan is mislukt, aldus waarnemers. Bij de eerste proef ging de raket nor maal de lucht in en verdween in de wolken. De tweede, een kleinere raket, bleef echter knetterend op de lanceerplaats liggen, dikke rook wolken en grote vlammen spuwend. De oorzaak van deze mislukking is niet bekend gemaakt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De bij de Stichtse Glashandel werkzame 53-jarige R. Kuperus is verongelukt. Hij raakte bekneld onder een zware stape" spiegelruiten, die omviel. Onder weg naar het ziekenhuis is hij overleden. DORDRECHT. Een onbekend ge bleven man heeft 's nachts met een straatklinker de ruit van de juwe lierszaak Tonino aan de Voorstraat te Dordrecht ingeslagen en een paar briljanten oorknoppen et twee witgouden ringen met bril janten géstolen, ter waarde van f 1.250,—. HEERHUGOWAARD. Uit een sloot nabij de ouderlijke woning aan de Westerweg te Heerhugo- waard is het lijkje opgehaald van het ruim 2-jarig zoontje van de familie Blankman aldaar. GEERVLIET. Het 3-jarig jon getje Germ Eiliveld uit Simons- haven is door totnutoe onbekende oorzaak terechtgekomen in een vijver op het erf van de boerderij .van de heer Bergeijk in Simons- haven en verdronken. HOOGEVEEN. In tegenwoordig heid van de Commissaris der ko ningin in Drenthe, mr. J. Cramer, is het nieuwe waterschap „Mid denveld", dat een oppervlakte van 15.580 hectare omvat, en haar ge bied heeft in de gemeenten Hooge- veen, Beilen, Westerbork, Ruinen en Zuidwolde ingesteld. GOIRLE. Ondanks haar enkel blessure zal prinses Beatrix zater dag 21 september, des middags om 14.30 uur, het r.k. B-koloniehuis „Sint Godelieve" te Goirle officieel openen. De prinses zal hierbij ver gezeld zijn van haar secretaresse, mej. mr. M. Meurs. 's-HERTOGENBOSCH. Op zon dag 13 oktober zal op het symbo lisch erekerkhof te Leeuwen-Be neden (Gld.) de jaarlijkse herden king worden gehouden van de ge sneuvelden van het regiment stoot troepen. Huldiging P. H. Ritter jr. dr. Op zaterdagmiddag 28 september zal de bekende letterkundige dr. P. H. Ritter jr., die onlangs 75 jaar geworden, worden gehuldigd. Deze huldiging zal geschieden in het gebouw van de A.V.R.O., voor welke omroep dr. Ritter zo veel jaar het boekenhalf uurtje heeft verzorgd. De huldiging begint om 15.00 uur. Voor deze huldiging is een ere- comité in het leven geroepen, waar van de minister-president dr. W. Drees voorzitter is en waarin ook de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zitting heeft. Dr. Drees zal tijdens de huldi ging de 75-jarige een enveloppe aanbieden benevens een album met de handtekeningen van hen die aan dit geschenk hebben deelge nomen. De huldiging gaat niet al leen uit van de A.V.R.O., maar van verschillende instanties, waarmee dr. Ritter in zijn loopbaan te ma ken heeft gehad, zoals de pers, de uitgeverswereld, enz. Nederlandse inzending wereldtentoonstelling Van de scheepswerf „De Bies- bosch" te Dordrecht is de inzen ding van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters naar de we reldtentoonstelling in Brussel op transport gegaan. Zij bestaat uit een compleet achterdekhuis van een schip met een dertig meter lange mast en een laadhoofd. Het dekhuis, de mast en het laadhoofd wegen met nog enkele andere scheepsonderdelen, die zullen wor den geëxposeerd, bijna zeventig ton Zij zijn dinsdagmorgen op een zol derschuit geladen, waarmee door de firma Stoof te Breda, die gespecialiseerd is op het gebied van zware transporten, naar Brus sel zullen worden vervoerd. Het achterdekhuis is gebouwd voor de „Amstelmolen" een zee schip dat bij de „Biesbosch" op sta pel staat maar waarvan de bouw nog niet is begonnen. Men heeft het vooruit gemaakt met de opzet de Centrale Bond van Scheepsbouw meesters in de gelegenheid te stel len met een indrukwekkende in zending op de wereldtentoonstel ling vertegenwoordigd te zijn. Het dekhuis alleen al weegt 34 ton en de mast 20 ton. Als de weersom standigheden gunstig zijn hoopt men vandaag (donderdag) met dit bijzondere transport in Brussel te arriveren. Het dekhuis zal onmid dellijk na de tentoonstelling wor den gebruikt voor de „Amstelmo len". Over twee jaar zal het eerste door kernenergie aangedreven koopvaar dijschip in de V.S. van stapel lopen; de indienststelling zal in 1960 kun nen plaats vinden. Met dit schip zal een afstand van 500.000 kilometer ajgeleyd kunnen worden (in ca. jaar) met een enkele lading splijt stof. De kiel van dit 21.000 ton metende schip wordt in het as. voorjaar gelegd. Enkele begrotingsveronderstellingen Bij het opstellen van de begroting 1958 is van een aantal ver onderstellingen uitgegaan, waarvan de belangrijkste hieronder zijn weergegeven. 1. Voor de defensie-uitgaven is aangehouden een budgettair plafond van f 1.525 miljoen, exclusief de civiele verdediging; dit bedrag, verhoogd met f 123 miljoen wegens verschillende boven het plafond te financieren posten en met f 96 miljoen wegens verwachte betalingen uit in vroeger jaren toegestane gelden, brengt de uitgaven voor de defensie voor 1958, exclusief de ci viele verdediging, op een bedrag van rond f 1.745 miljoen (voor 1957 bedroeg dit totaal f 1.840 miljoen). 2. Het bouwprogramma zal 80.000 woningen omvatten, waar onder 40.000 woningwetwoningen. 3. Met ingang van 1 januari 1958 zal de financiering van de bouw van woningwetwoningen, waarvoor van die datum af sub sidie wordt toegezegd, ten laste van de Rijksbegroting komen, met uitzondering van die woningen, waarvan de financiering zal kunnen geschieden op grond van het in 1957 gesloten lening contract tussen de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en institutionele beleggers. 4. De Euromarkt- en de Euratom-verdragen zullen in 1958 in werking treden. 5. Bij het opstellen van de belastingramingen is uitgegaan van een gematigde verdere expansie van de Nederlandse volks huishouding. 6. Het aandeel van het Gemeentefonds en het Provinciefonds in de opbrengst van de belastingmiddelen voor 1958 zal respec tievelijk 14,94 pet. en 0,75 pet. bedragen. 7. Er zullen zich in 1958 geen algemene loonronden voordoen. 8. Het algemene prijspeil zal na 1957 globaal genomen stabiel zijn. De oorlogsgetroffen landbouwers (Ingezonden) Zeer vele getroffenen hebben een voorlopig bezwaarschrift ingediend tegen de vaststelling der aanvul lende bijdrage voor schade aan be- drijfsuitrusting (levende have en bedrijfsinventaris). In de meeste gevallen is dat gebeurd in verband met het feit dat de overheid een uitkering van een molestverzeke- rings-maatschappij in mindering had gebracht. Nu blijkt ons, dat de ministeries van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, en van Financiën aan de oorlogsgetroffenen, die zulk een voorlopig bezwaarschrift hebben ingediend, thans reeds per stencil- schrijven om een nadere uiteenzet ting en motivering van dat bezwaar en om een bewijs van onvermogen of van storting van f 10 vragen. Het is zaak dat de betrokken oorlogsgetroffenen binnen de door die ministeries gestelde termijn aan die eis voldoen. Wij raden dan ook alle oorlogsgetroffenen, die zulk een bericht van een van die mini steries ontvingen, aan om onver wijld contact met ons op te nemen. Dat contact opnemen kan plaats vinden door vermeld stencilschrij- ven - eventueel met de betrokken beschikking van de overheid (de Rijksdienst voor Landbouwherstel, de Cultuurtechnische Dienst, Af wikkeling Oorlogs- en Watersnood- schade, het Commissariaat voor Oorlogsschade of de Schade En- Wijziging P.T.T.-tarieven In aansluiting op hetgeen in de Memorie van Toelichting bij de PTT-begroting 1958 is vermeld, maakt de Centrale Directie van de PTT bekend, dat er naar gestreefd wordt de volgende tariefsmaatrege len met ingang van 1 november a.s. in te voeren: Posterijen Verhoging van het port voor bin nenlandse brieven: t.m. 20 gram 12 ct. (thans 10 ct.); boven 20 t.m. 100 gram 25 ct. (thans 20 ct.); boven 100 t.m. 200 gram 35 ct. (thans 30 ct.); voor binnenlandse briefkaarten 8 ct. (thans 7 ct.). In het verkeer met Suriname, Ned. Antillen, Ned. Nieuw Guinea, Indonesië, Luxemburg en in het grensverkeer met Duitsland wordt het port van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 ct. en dat voor briefkaarten 8 ct. Telefoon: Abonnements- en gesprekkosten blijven ongewijzigd. Het entree geld voor nieuwe gegadigden wordt verhoogd van f 75 tot f 100 (inclu sief 15 meter binnenleiding). Deze verhoging zal niet gelden voor degenen, die thans reeds op de telefoonwachtlijst staan inge schreven. Bovendien zullen de in april van dit jaar aangekondigde tariefswij zigingen voor nevenapparatuur nu worden Ingevoerd. Telex: Het abonnement wordt van f 80 op f 100 per maand gebracht. In gevoerd wordt een entreegeld van f 100 (inclusief 15 meter binnen leiding). Bij het binnenlandse telexverkeer zal per teleximpuls, in plaats van f 0.04, f 0,05 berekend worden. Ook bij de telexdienst zullen de tarieven voor hulpapparaten en ne venapparatuur worden hei-zien. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De collecte voor het sanato rium „Sonnevanck" en het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft alhier de som van f 412,07 opgebracht. Een dankwoord aan de collectrices en de milde gevers mag niet ontbreken. a De Duitse mijnen blijken nogal aantrekkingskracht te hebben voor Nederlandse mijnwerkers. Volgens de laatste cijfers hebben sedert 1 juli van dit jaar 740 mijnwerkers een ontslagaanvrage bij de Lim burgse mijnen ingediend. Hiervan werden er weer 65 ingetrokken, van de 575 die resteerden, zijn er reeds 342 ingewilligd. Deze 342 mijnwerkers zijn nu werkzaam in de Duitse mijn Emil Mayrisch te Siersdorff. De resterende 298 ont slagaanvragen zijn nog in behan deling. GRIEP HEEFT VASTE VOET IN EUROPA Enkele gevallen met dodelijke afloop De griepepidemie heeft nu vaste voet in west-Europa gekregen. In west-Duitsland heeft zich een tweede geval van griep met dode lijke afloop voorgedaan. Veel scho len in de bondsrepubliek zijn ge sloten. In België zijn verscheidene ge- isoleerde centra van Aziatische griep; hier en daar zijn scholen gesloten en in sommige grote ste den mogen de militairen de kazer nes niet verlaten om verspreiding van de ziekte, die niet kwaadaar dig is, te voorkomen. Ook in Zwitserland is een aan tal gevallen van Aziatische griep geconstateerd, evenals in Frank rijk. In Engeland heeft de griep meer terrein gewonnen. In Manchester bleven dinsdag 7.000 schoolkinde ren ziek thuis. Voorts verschenen een 300 chauffeurs en conducteurs van de busdiensten in de stad niet op hun werk. In Bury (Lancashire) zijn 1.400 van de 7.000 schoolkin deren ziek. Ingezonden mededeling De grootste sortering bi] quête Commissie), waartegen het voorlopig bezwaarschrift werd in gediend - toe te zenden aan het Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade van het Landbouw schap, Veilinggebouw - Marialaan 104, Nijmegen, of daarmede een be zoek te brengen aan een van de zittingen van dat orgaan, welke in de landbouwbladen worden aange kondigd. Genoemd Adviesorgaan zal U dan zo spoedig mogelijk het vereiste aanvullend bezwaarschrift, waarin die nadere uiteenzetting en motivering is opgenomen, ter on dertekening en doorzending doen toekomen. Wanneer een oorlogsgetroffene op een bezwaarschrift een beschik king ontvangt doet hij er goed aan die beschikking direct door te stu ren aan bovenvermeld Adviesor gaan, ook wanneer die beschikking in enige mate aan de wens van ge troffene voldoet. Ter oriëntatie zij nog vermeld dat in een voorbeeldgeval de vast stelling van de aanvullende bijdra ge bedrijfsuitrusting in hoger be roep van het Scheidsgerecht voor de Oorlogsschade ter beoordeling is voorgelegd. Een uitspraak daar omtrent van dat Scheidsgerecht kan echter nog wel enige tijd uit blijven. Landbouwschap Adviesorgaan voor Oorlogs- en Rampschade. 's-GRAVENHAGE. In aanwezig heid van de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, Philip Young en de Nederlandse minister van Marine, ir. C. Staf zijn woensdag morgen op het marinevliegkamp Valkenburg 22 nieuwe Seahawk- straaljagers overgedragen aan do Nederlandse marine. Tegelijkertijd werd het vliegtuigsquadron 860 in dienst gesteld, waarbij deze Ame rikaanse reactievliegtuigen, die be stemd zijn voor het vliegkampschip „Karei Doorman", worden inge deeld. LANDBOUW EN VEETEELT Bestuursvergadering hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten Het bestuur van het hoofdpro duktschap voor Akkerbouwpro dukten besloot, overeenkomstig het advies van de adviescommissie voor suikerbieten- en voederbie tenzaad van het produktschap Landbouwzaaizaden, goedkeuring te vragen op het uitbetalen over het voor oogst 1956 geteelde sui kerbietenzaad een uitkering te ver strekken van f 250,per hectare, waarvan zestig procent ten gunste van de telers en veertig procent ten gunste van de kwekers. Aan gezien voor de oogst 1956 2.621 hectare suikerbietenzaad is geteeld zal de totale uitkering f 655.250, bedragen. Voorts werd besloten over het voor de oogst 1956 geteelde voeder bietenzaad aan de telers ten laste van het fonds Voederbietenzaad, een uitkering te verstrekken van f 100,per hectare. Dit maakt over 646 hectare zaad een totale uitkering van f 64.600,Goedkeu ring op deze besluiten bij de mi nister van Landbouw zal worden gevraagd. Het hoofdproduktschap ging ak koord met het plan om bij de mi nister van Landbouw voorts goed keuring te vragen voor het tijde lijk uit de markt nemen van onge veer 200 ton Engels van het weidetype, tegen een prijs die f 150,voor volledig goedge keurde selecties en f 140,voor het handelszaad van de selecties zou moeten bedragen. Naar oordeel van het produktschap Landbouw zaaizaden en van het hoofdpro duktschap Akkerbouw, is deze maatregel, die voorlopig f 300.000, zal vergen, nodig om een bodem in de markt te leggen, aangezien de handel, voornamelijk in deze gras zaadsoort, aanzienlijke moeilijkhe den ondervindt. Deze maatregel tot het uit de markt nemen van zaad zal alleen van kracht worden, in dien voor het seizoen 1958 het areaal van het bedoelde zaad aan zienlijk zal worden ingekrompen, zodanig, dat de binnenlandse voor ziening ruim zal blijven. Het ligt dan in de bedoeling op 1 juli 1958 het voorlopig in te nemen zaad weer in de handel te brengen. Voorts werd besloten het ver zoek aan de minister van Land bouw te ondersteunen om ten laste van het subsidiëringsfonds Land- bouwzaden een uitkering te ver strekken tot ten hoogste f 65.000, ter dekking van het tekort der kwekersvergoedingsfondsen over het oogstjaar 1955. FEUILLETON JISMflIDlf lllllll llllllll llllllll Willie komt binnen met de soep. „Waar is mijn vrouw, Willie?" Het meisje zet rustig de terrine op de tafel en kijkt hem dan aan. „Mevrouw is een uur geleden ver trokken, meneer, met een taxi". „Met een taxi? Waarheen?" „Dat weet ik niet, meneer, dat heeft mevrouw niet gezegd. Ze had een koffer bij zich". „Heeft ze dan helemaal niets ge zegd?" „Mevrouw heeft me een hand ge geven en gezegd, dat ze een poosje weg ging. Anders niet. Eno ja, als u kwam, moest u maar naar boven gaan, dat heeft mevrouw ook gezegd". „Dank je Willie. Ehneem die soep maar weer weg. Ikik heb al in de stad gegeten". „Jawel, meneer". Met twee treden tegelijk neemt hij de trap en opent de deur van de slaapkamer. Onmiddellijk valt zijn oog op een brief, die rechtop staat tegen de spiegel van de toi lettafel. Als hij de envelop heeft opengescheurd en de brief open vouwt, leest hij: „Lieve Jan. Ons huwelijk is gedoemd te mislukken. Dat is niet jouw schuld, maar de mijne. Je hebt er al eens op gezinspeeld, en je zult het al wel vermoed hebben, want ik las het in je ogen: ik heb inderdaad een verleden. Het is voor mij erg pijnlijk, om er die per op in te gaan. Maar je zei eens, dat iedereen, die een mis stap beging, een strafregister of zoiets heeft, dat altijd nagezien kan worden. Zoek het mijne maar op, dan zul je alles weten. Toen we trouwden, dacht ik, dat mijn verleden dood en begraven was. Maar het is sedert enkele weken weer tussen ons in komen staan. Iemand maakt misbruik van de wetenschap omtrent mijn verle den, en daarom ga ik weg uit je leven. Wij hadden nooit moeten trouwen; wij passen niet bij el kaar. Dank je voor alle liefde, die je me gegeven hebt. En ver geef me, dat ik iets voor je ver zweeg. Ik durfde het toen niet te zeggen. Je innig liefhebbende Hanneke". Dubois las en herlas de brief en frommelde die toen in zijn vuist tot een prop ineen. Toen zei hij een lelijke vloek, misschien voor het eerst sinds vele jaren. 24. Geleidelijk aan kalmeerde hij. Hanneke was dus vertrokken. Met medenemen van haar persoonlijke bezittingen, met een taxi. Zelfs de kleine wagen wilde ze dus niet meenemen. Maar dit was natuur lijk absurd. Ze waren getrouwd en bleven getrouwd. Ondanks alles, ondanks haar verleden, wat het dan ook geweest mocht zijn. Doch waar was ze heen getrokken? Hoe kwam hij achter haar verblijfplaats? Kalmer liep hij naar beneden. Willie uithoren zou geen zin heb ben. Aangenomen, dat ze meer zou weten, zou ze ongetwijfeld zwijgen. Een dienstmeisje kletst niet over haar mevrouw. En Willie was in dit opzicht waarschijnlijk niet anders dan andere meisjes. door JOKE DE VALK Hij liep naar de keuken. In ieder geval kon hij het proberen. „Willie, mijn vrouw was de laat ste dagen een beetje overspannen. Ik maak me ongerust over haar plotselinge vertrek. Je hebt zeker geen idee, waarheen ze is vertrok ken?" Het meisje schudde ontkennend haar hoofd. „Nee, meneer, me vrouw heeft hierover nooit met mij gesproken". „Heb je nooit iets bijzonders ge merkt aan mevrouw? Ik bedoel: de laatste weken?" Het meisje was in tweestrijd en Dubois zag het. „Als je meent te moeten zwijgen, is dat natuurlijk je goed recht. Maar je aanwijzin gen zouden mij misschien helpen m'n vrouw terug te vinden". „Ik mocht het eigenlijk niet zeg gen, meneer, maar als het u helpen kaner kwam hier de laatste tijd af en toe een man, en als hij weer weg was, had mevrouw ver driet. Hij was er vanmorgen nog. Hij is eerst geweest, toen mevrouw even weg was en heeft een brief afgegeven, die ik later, toen me vrouw er weer was, aan mevrouw doorgaf. Een uur later was die man er weer. Mevrouw heeft hem toen enkele minuten in de gang gelaten, want mevrouw heeft hem - na de eerste keer - niet meer in de salon willen hebben. Onmiddellijk daar na is mevrouw naar binnen gegaan en heeft haar koffer ingepakt. Toen heeft ze getelefoneerd en gezegd, dat ze wegging. En dat ik u moest vragen naar boven te gaan, als u thuis kwam". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5