Restauratieplan voor Rerk te Dreischor kreeg ministeriële goedkeuring Globale kostenraming f 194.000 De raad dezer gemeente kwam maandagavond jl. in openbare ver gadering bijeen in het café „Cen trum" onder voorzitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Alle leden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken was 0 m. een schrijven van het ministe rie van O., K. en W. waarbij mede gedeeld wordt dat genoemd mini sterie zich kan verenigen met het opgemaakte plan voor de restaura tie van de toren van de N.H. kerk in deze gemeente, alsmede voor de restauratie van een gedeelte van de zuidbeuk der kerk, hetwelk eveneens het eigendom is van de gemeente. De kosten van deze res tauratie worden globaal geraamd op f 194.000. Hoewel het ministerie in beginsel bereid is ten behoeve van deze restauratie een rijkssub sidie te verlenen dient er rekening mede te worden gehouden dat eerst in de jaren 1961 en volgende gelden uit 's Rijks kas ter beschikking ge steld kunnen worden. Door G.S. is goedkeuring ver leend aan de raadsbesluiten van 29 juli 1957 inzake de vaststelling van de statuten voor de Stichtingen „Dorpshuis Dreischor" en „Sport terrein Dreischor". G.S. deelden de raad mede dat zij geen goedkeuring kunnen verlenen aan het besluit tot credietverlening aan de Stich ting Rode Kruis Ziekenhuis Schou- wen-Duiveland, omdat in dit be sluit de bepaling is opgenomen dat door de gemeente borgtocht zal worden verleend tot een maximum bedrag van f 3500. G.S. stelden de raad voor deze borgtocht ongelimi teerd te verlenen! De heer van der Doe is het met de zienswijze van G.S. niet eens, omdat toch de gemeente hierin zelf een beslissing moet kunnen nemen. De voorzitter zegt dat het college van b. en w. bij hun voorstel deze beperking tot een bedrag van f 3500 hebben opgenomen, hetwelk neer komt op rond f 100.000 voor alle gemeenten tezamen op Schouwen- Duiveland, omgerekend per inwo ner. De raden der gemeenten heb ben in het Stichtingsbestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis geen directe zeggenschap zoals dit voor heen was met het ziekenhuis te Noordgouwe. Spr. acht het niet juist dat thans het Bestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis volledige zeggenschap krijgt over de opname van gelden van de gemeenten. Alle raadsleden zijn van mening dat zij het besluit tot borgtocht aan het Rode Kruis Ziekenhuis moeten handhaven tot een bedrag van f 3500 en hierover nader overleg te plegen met G.S. De raad heeft geen bezwaar te gen het voorstel van G. S. tot her ziening van de salarissen gemeen tesecretarissen en ontvangers per 1 september 1956. Een schrijven van het bestuur van de Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren inzake bezol diging van de secretarissen en ont vangers wordt voor kennisgeving aangenomen. Afwijzing subsidies Op de verzoeken om subsidie uit de gemeentekas 'door de Stichting Militaire Tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront; Bond tegen het Schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam en de Vereni ging Zeeuws. Consultatiebureau voor Alcoholisme 'wordt afwijzend beschikt. Voorlopig vastgesteld wordt de rekening van inkomsten en uitga ven der gemeente over 1955. De re kening wordt vastgesteld als volgt: gewone dienst; aan inkomsten f 264.553,50, uitgaven f 266.267,25, alzo nadelig slot van f 1713,75. Ka- pitaaldienst: inkomsten f 961.286,93, uitgaven f 1.241.802,84, alzo nadelig slot van f 280.515,91. Voorts wordt goedgekeurd de re kening van inkomsten en uitgaven over 1955 van de gemeentelijke in stelling voor Sociale Zorg: inkom sten gewone dienst f 26.752,87, uit gaven f 26.752,87. Kapitaaldienst: inkomsten f 4.995,74, uitgaven f 4.995,74. Vastgesteld werd de 4e wijziging van de gemeente-begroting 1957. Op voorstel van b. en w. besluit de raad z.h.s. tot het aangaan van een nieuw contract met de N.V. P.Z.E.M. inzake de openbare ver lichting in deze gemeente. De raad besluit onder dank te aanvaarden een schenking van een jongerengroep uit de Presbyteri aanse Kerk te Fairbom (Ohio V.S.) groot 50 dollar en dit te bestemmen voor de restauratie van de kerk en toren. Z.h.s. werd besloten aan de Pol der Dreischor voor de bouw van een woonhuis te verkopen een stuk grond gelegen aan de Daniël Ockersestr.-Meelstr. ter grootte van plm. 250 m2. tegen de prijs van f 4 per m2. Besloten werd tot verlening van een looncompensatie aan het ge- meentepersoneel in verband met de huurverhoging, alsmede tot wijzi ging van de kindertoelageverorde ning. Subsidie kerkrestauratie Naar aanleiding van een verzoek van de kerkvoogdij der Nederland se Hei-vormde Kerk om subsidie tot de restauratie van de N.H. kerk stelden b. en w. voor ten behoeve van deze restauratie een subsidie toe te zeggen tot dezelfde percen tages en bedragen en onder dezelf de voorwaarden als door de pro vincie Zeeland voor hetzelfde doel is of zal worden verleend. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Verder werd besloten tot intrek king van het raadsbesluit van 25 mei 1954 waarbij o.m. werd inge steld een restauratiecommissie. Bij de rondvraag vraagt de heer van der Doe op welke wijze het college van b. en w. uitvoering ge geven hebben aan het schrijven van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid betreffen de de huurverhoging van woning wetwoningen. De voorzitter deelt mede dat de 6 woningwetwoningen aan de Mr. Pieter Moggestraat en gebouwd vóór 1950 zijn verhoogd met 25 pet. De 26 woningwetwo ningen gebouwd in 1955, zijn ge bracht op hetzelfde huurbedrag als eerstgenoemde 6 woningen. De overige woningwetwoningen zijn niet verhoogd in huurprijs. B. en w. hebben bij hun voorstellen zo veel mogelijk met de belangen van de huurders rekening gehouden., De heer van der Doe kan zich met het genoemde voorstel aan de minister verenigen. KOEIEN GELOEI EN VLIEGTUIGGERONK „Hoeve Schiphol" officieel in gebruik genomen AMSTERDAM, 18-9. Herhaalde lijk geïnterrumpeerd door koeien, die in een aangrenzende loopruimte luid loeiend van haar ontstemming blijk gaven over de vertraging in het melken, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, aan de uiterste rand van de enorme door betonnen startbanen door- sneden grasrand van Schiphol de nieuwste, grootste en modernste modelboerderij van ons land, de „Hoeve Schiphol", officieel over gedragen aan de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, wiens dankwoord zo mogelijk nog meer in het geloei, afgewisseld door het oorverdovende geronk van opstij gende vliegtuigen, verloren ging. Mr. van Hall kon zich slechts enkele ogenblikken „boer" noemen, want aan het einde van zijn korte rede gaf hij de hoeve officieel in gebruik aan de in haar leven reeds viermaal door Schiphol en Amster dam verdreven familie Helsloot, bestaande uit man, vrouw, drie zoons en een dochter, want boer Helsloot heeft het bedrijf van de gemeente Amsterdam in pacht ge kregen. De modelboerderij is gebouwd door de stichting tot het beheren van landbouwgronden. Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond r hield najaarsvergadering ü'1 Programma voor komend winterseizoen gereed Woensdagmiddag kwam de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de ge restaureerde en verfraaide koffie kamer van het „Huis van Nassau" in najaarsvergadering bijeen onder presidentschap van mevrouw D. Delst-Gast. Na opening en het gezamenlijk zingen van het Bondslied deelde de presidente mee dat de opbrengst van de limonadestand op de Z.L. M.-tentoonstelling totaal heeft be dragen f 412,93. Na aftrek van alle onkosten kon een bedrag van f 125 aan het bestuur worden overhan digd. Als afgevaardigde naar de op 26 oktober te Goes te houden najaars vergadering werd voorlopig aange wezen mevr. van Schelven, naar de najaarsvergadering te Utrecht op 29 oktober voorlopig mevr. v. Lent. De cursus naaien is gestart met 24 deelneemsters, waaronder ook eni ge plattelandsvrouwen. Voor geïn teresseerden bestaat de mogelijk heid tot het volgen van kantklos- lessen. Gedurende 4 dinsdagmidda gen in de maanden oktober tot de cember worden in Goes kadercur sussen georganiseerd waaraan van iedere afdeling 1 lid gratis kan deelnemen, die zich dan verplicht het geleerde in 2 series van 4 huis kamerbijeenkomsten door te geven. De cursus handelt over kinderop voeding en -verzorging. Een onderzoek naar het hoe en wat van de televisie in Nederland Velen hebben geen bezwaar tegen reklame AMSTERDAM, 18-9, De Neder landse Stichting voor Statistiek heeft (in opdracht van de Industri ële en Technische Handelsmij. N.V. Thabur te 's-Gravenhage en Graetz K.G. te" Altena-Bocchum) een on derzoek ingesteld naar de samen stelling van de kring van de Ne derlandse bezitters van televisie toestellen, naar hun meningen en wensen en naar hun kijkgewoon ten. Het doel van het onderzoek w'as een inzicht te krijgen van de kijk dichtheid (de verhouding van het aantal mensen dat een. televisie uitzending heeft gadegeslagen en het aantal mensen dat daartoe in de gelegenheid is geweest). 2. De me ning van de Nederlandse kijkers over de kwaliteit van de uitzen dingen en 3. De publieke opinie over commerciële televisie. Voor deze enquête heeft men 1000 toestelbezitters ondervraagd. (Ons land telt er ca. 200.000). De periode van de enquête liep van 19 mei tot 15 juni van dit jaar. Het aantal kij kers varieerde in de genoemde pe riode van 120.000 tot 750.000. Ook is gebleken dat het journaal, het weekoverzicht en het kinder uurtje de grootste belangstelling genieten. Het rapport vermeldt dat in ons land ontvangst van visite door het bezit van een televisie toestel wordt bevorderd. Ongeveer 68 pet. van de onder vraagden wil wel reclame in de uitzendingen, 42 pet. wil dat mits daardoor het peil van de program ma's kan worden verhoogd. Een vrij groot deel van deze laatsten is bereid voor een beter peil hoger kijkgeld te betalen. De reclame zou volgens het rapport het beste kun nen worden uitgezonden tijdens de pauzes. Ook dit jaar zullen enige platte landsvrouwen hun medewerking verlenen als collectrice voor de van 7 tot 13 oktober te houden Zeeuwse collecte voor het bejaardenwerk. Uit het financieel verslag van mevr. de Vlieger bleek dat momen teel in kas is (18 sept.) f 435,02.' Als echter alle dit jaar nog te maken onkosten zijn afgetrokken heeft men nog slechts over f 50 de be schikking voor de viering van een Kerstavond. Deze zal daarom door eigen krachten worden verzorgd. In verband met de krappe kasposi- tie werd op instigatie van de oud presidente mevr. Legemate beslo ten dat de leden voor-taan zelf de convocaties voor bijeenkomsten zullen verspreiden en hierdoor por tokosten te besparen. Het winterprogramma Voor het komende winterseizoen is het volgende schema opgesteld: 11 oktober een lezing door de kin derpsychologe mevr. Wegener uit Den Haag, over opvoedingsmoei lijkheden; 12 november een de monstratie en voorlichting over huidverzorging door het schoon heidsinstituut van Leeuwen uit Den Haag; tweede helft van de cember, de traditionele Kerst- avond; 15 januari een lezing door ir. van Beekom over de verwerking van landbouwprodukten in de huis houding. In februari volgt als ge woonlijk de voorjaarsvergadering, terwijl in maart een demonstratie gegeven zal worden door de fa. Vettewinkel, fabrikanten van verf enz. Mevr. de Kok-Matthijsse uit Zon- nemaire las hierna een uitgebreid verslag van de gehouden provin ciale voorjaarsvergadering te Goes dat voor de keurige verzox-ging een applausje verwiei-f. De middag werd besloten met een demonstra tie door mevr. Constandse-Beun; ,het bereiden van hartige hapjes". Twee Russische schepen, de kruiser „Zjdanof" en de torpedo- bootjager „Vobodny", die een be zoek aan Zuid-Slavië hebben ge bracht, begeven zich thans naar Syrië, op uitnodiging van de Syri sche regering, aldus meldt radio- Moskou. De agendacommissie van de V. N. besloot het vraagstuk der ras senscheiding in Zuid-Afrika en de behandeling in de Zuid-Afrikaanse Unie van uit Voor-Indië afkomsti- bewoners, op de agenda te plaat sen. De Zuidafrilcaanse vertegen- wooi-diger J. Botha had verklaard, dat zijn delegatie zou protesteren, indien de commissie het terzake door de afgevaardigden van India en Pakistan gedane voorstel zou aanvaarden. Eind vorige week vond te Nieuwerkerk de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen Gereformeerde kerk aan de Ooststraat. De plechtigheid werd verricht door de predikant van de Gereformeerde kerk ter plaatse, dr. J. H. Beek ér. (Eigen foto). Resultaten van de mosselzaadvisserij vallen tegen Hoeveelheden kleiner dan schattingen De resultaten van de mosselzaad visserij vallen tegen. Vooral over de zaadval op de Grevelingen, wa ren de verwachtingen vorige week hoog gespannen en een vaartuig van de visserijpolitie hield voortdu- dend de wacht, om te voorkomen dat het zaad dat in de buurt van Scharendijke volop aanwezig heette te zijn, vooral niet voortijdig zou worden weggevist. Men dacht dus dinsdagmorgen toen de zaadbanken officieel weid den geopend zijn slag te kunnen slaan, maar de teleurstelling was groter naarmate de verwachtingen hoger gespannen waren. Er is bijna overal waar men dat dacht inderdaad mosselzaad aan wezig, maar de hoeveelheid is veel kleiner dan de schattingen die ge maakt waren. Op vele plaatsen is de bodem waarop het zaad geval len is erg slikkerig, zodat meer slik dan zaad gevangen wordt. De be perking waarover wij deze week schreven, betreffende het vissen in de Laagte van Renesse is direct op geheven, maar ook daar waren de verwachtingen hoger dan de resul taten. Natuurlijk vangt ieder die er op vist, wel een hoeveelheid die vari eert van 50 tot 200 tonnen, maar verschillende kwekers hebben de visserij al opgegeven, en zijn weer gaan deelnemen aan de levering van consumptie-mosselen, omdat de aanvoer daarvan door het zaad vissen werd gestagneerd. HET WEEKOVERZICHT Een front, dat de scheidingslijn vormt tussen zachte, vochtige lucht en iets drogere en koudere polaire lucht, bleef in de afgelopen 24 uur dichtbij ons land. Het bracht voor- al in het noorden en noordoosten van het land regen en motregen. In het zuiden kwamen enkele ver spreide opklaringen voor. Een sto ring, die zich langs de scheidings lijn beweegt, bereikte vanmorgen de: Duitse Bocht. Door de noord westelijke winden, die aan de ach terzijde van deze storing voorko men, zal de koudere lucht ons land weer worden binnengevoerd. De temperatuursverschillen zijn vlak bij de scheidingslijn echter zo klein, dat geen merkbare daling van de temperatuur zal optreden. Wel zal bij de passage van het front en ook bij het langstrekken van een rand- storing die over Schotland in onze richting beweegt, wat regen of motregen vallen en zullen in de ko mende 24 uur nog weinig opklarin gen voorkomen. Boven Ierland en west-Schotland bevinSt zich een rug van hogedruk die zich wat naar het oosten uit breidt. Ved. Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee kreeg er een zaaltje bij „Uitgewoond hok" werd tot moderne vergaderruimte Het Ned. Hervormd Verenigings gebouw te Zierikzee heeft er een fraaie lokaliteit bijgekregen. De ruimte gelegen achter de Nutsbi- bliotheek is namelijk omgetoverd in een keurige vergaderzaal. Van het „hok", dat vroeger dienst moest doen is niets overgebleven. Een modern zaaltje is verkregen, dat o.m. zal dienen als repetitiekamer voor het kerkkoor, terwijl ook an dere vergaderingen hier zullen worden gehouden. De voorzitter, ds. C. J. van Royen, heeft het zaaltje gisteravond tijdens een korte plech tigheid, in aanwezigheid van een aantal genodigden, officieel ge opend. Ds. v. Royen zeide dat er voor een dergelijke officiële opening alle reden is. Een „onbewoonbaar hok" immers is geworden tot een nieuw zaaltje. „Waar het het slechtste was, zijn wij met de restauratie begonnen", aldus de predikant, die het bestuurslid de heer L. A. v. d. Schelde dank zegde voor het ont- Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk enkele buien en vannacht hier en daar mist; overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen west en noord; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 20 sept. Zon op 6.24, onder 18.46. Maan op 1.53, onder 16.43. Nieuwe maan: 23 sept. te 20.18. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 sept. 11.58 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 20 sept. 11.37 v.m. n.m. Springtij: 26 sept. Doodtij: 19 sept. MEDEDELING Wij delen alle belangheb- X benden mede, dat met in- gang van heden (donderdag X 19 september) de verhui- zing -ook van alle kantoren - van 't pand Lange Nobel- X straat 6-8, naar het nieuwe bedrijfspand Jannewekken X 11 zijn beslag heeft gekre- gen. X Ons bedi'ijf is telefonisch bereikbaar onder de num- *j* mers 32 en 421. Ook voor zaken de Zierikzeesche v Nieuwsbode betreffende, kan men zich bedienen van één dezer nummers. DE DIRECTIE :j: vangen geschenk, t.w. een fraaie reproduktie van Monet. Spi\ dankte de architect, de heer L. H. A. de Jonge, en de aannemers voor de voortreffelijke wijze waarop zij zich van hun taak kweten. De heer De Jonge zette uiteen, dat het oude plafond moest wor den uitgebroken. Ook de lichtkap was vergaan, zodat behalve een nieuw plafond een viertal zgn. persplex-koepels zijn aangebracht. Het plafond is afgewerkt met ac- coustisch board. De voorzitter van het kerkkoor, de heer D. Groenleer, en het be stuurslid de heer J. Verspoor, dankten het bestuur van de Stich ting Ned. Herv. verenigingsgebouw dat zij uitvoering hebben gegeven aan deze restauratie, die de koor repetities zeker ten goede komen zal. Het werk werd uitgevoei*d door de heren C. A. Bastiaanse (timmer- werk), C. Hagesteijn (schilder- werk), J. A. Kosters (elektriciteit), firma Steutel (smidswerk), terwijl de firma Deurloo zorgde voor de stoffering. Bij monde van de heer De Jonge zegden de uitvoerders dank voor de opdracht. Ds. v. Royen dankte de sprekers en gaf hierna het zaaltje vrij voor het kerkkoor, dat al stond te wach ten om de nieuwe repetitieruimte te betreden en „in bezit te nemen". ,,Vazze" - Aardbeien - Simpel - Vergissing Theeregels en Perspektief In 1953 was Schouw en-Duive lend niet meer dan een drijvende ,vazze" in een wijde zeemaar in september 1957 komen van links en rechts de meldingen over aard beien binnen van de tweede oogst. Eilandman heeft verklapt niet zon der spanning uit te zien naar be richten over die aardbeien, omdat hij daar ogenblikkelijk een sym bool in wil zien, zo men wil van „dat het alles niet zo naargeestig is als de regen zou doen vermoe den" e.d. Welnu de post heeft het druk gehad. Uit Nieuwerkerk kwa men twee meldingen en ook uit Kerkwerve kreeg Eilandman een keurige brief. „Niet Duivéland, maar Schouwen heeft de primeur" schrijft deze belangstellende lezer. Ja, dat valt moeilijk uit te maken en het is ook niet zo belangrijk. Een uit vier personen bestaand ge zin heeft zich in ieder geval in Kerkwerve tegoed gedaan aan een lekker „maeltje vozze aerbezems" zoals het in de brief luidt. Uiter aard is dit geloven op gezag, maar het oog wil toch ook wat. Nu, daar is voor gezorgd. Eilandman kreeg een bakje met drie knotsen van aardbeien toegestuurd, die een kweker te Zierikzee in zijn tuin plukte. Dat ivas helemaal het door slaggevend bewijs dat het goed zit met de natuur en dat de traditie niet verbroken is. Eilandman wil daarom over die aardbeien blijven doorpraten, omdat deze (nu symbo lische) vruchten zo uiterst belang rijk zijn. Immers de miljoenennota ligt achter de rug en daarom schie lijk het oog afgewend van de ma terie en opletten wat de natuur aan sappigs en uitbundigs schenkt. Zo maar een aardbei in een voch tige herfststilte tuin is bijna niets. Het is bijna te simpel om van te praten in een land, waar men een uxeek lang met miljoenen goochelt en toch één woord over zo'n aardbei en allerlei mensen komen in bexueging over die vrucht, die het toch nog lekker doet, ondanks de regen en de nog wat zilte grond. „Kijk, ze zijn er weer, voor de tweede keer". Alles gaat door, alles vloeit zegt de filosofie. Zo is het ook op Schouwen-Duiveland met hier en daar het roodachtig oplich tend vruchtvlees van aardbeien tussen het groen, dat straks zal sterven in de kille xvintey. Voor de rest drinkt Eilandman (uiteraard) alleen maar thee, met de deur op een kier of misschien de theeproever aan de deur wil ko men. Hebben we ons daar even een beetje vergist, met dat theezetten? Een sloot water ging er vroeger bij, niet omdat wij zo overcommer- cieel zijn, of zo hebberig, maar ach je plonst er maar wat water in. Welk een foeilelijke vergissing. Er zijn gouden theeregels, ivil men tot een „smakelijk bakje" komen, maar we zijn immers allemaal koffie- leuten? Ja, tot nu- toe, maar na de komst van de theeproever niet meer, temeer niet omdat in het Theebureau oost en west zo harte lijk samenwerken. Je zult daar een serives krijgen van Ceylon, India en Indonesië samen. De heren, po litici kweken er.niets van, die drin ken misschien veel te sterke dran ken. Maar met thee gaat liet ge moedelijker en beter. Eilandman's brief naar de V.N. is al weg. Geen cocktailpartics meermaar thee voor en na het debat, eerst om wat moed in te drinken en nadien om op de vrede te drinken. We maken het te ingewikkeld. Een aardbei in het late seizoen brengt de mensen tot stille overpeinzing en een kopje thee slaat een brug tussen het wes ten en de gekleurde volkeren. Zon der moeite en zonder herrie. In zo'n wereld zit toch nog wel wat per- spektief!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2