Nieuw-Guinea op agenda der V.N. DE ZIERIKZEESCHE COURANT S1CARETTENFABRIKANTEN PROTESTEREN TEGEN ACCIJNSVERHOGING INTERNATIONALE TOESTAND „BUITENGEWOON GEVAARLIJK" DE TOESTAND IN THAILAND Tito adviseert westelijke mogendheden A-griep in Nijmegen KONINGIN JULIANA BEZOEKT EINDHOVEN Hofstra verwacht geen werkloosheid De sluiting van de baai van Wladiwostok STAD EN PROVINCIE ONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 No. 18226 lile jaargang IERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekenng nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Besluit viel met 7 tegen 4 stemmen NEW YORK, 18-9. De agendacommissie der Verenigde Naties heeft met zeven tegen vier stemmen, b\j vier onthoudingen, besloten het „vraagstuk Nieuw-Guinea" op de agenda der Algemene Vergadering op te nemen. Tegen stemden Nederland, Frankrijk, Engeland en Noor wegen. De Verenigde Staten, natlonalistisch-China, Paraguay en Vene zuela onthielden zich van stemming. De Indonesische afgevaardigde, mr. Ali Sastroamidjojo, verklaarde, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland nog steeds voortduurt en dat een oplossing moet worden gevonden. Hij betoogde, dat de R.T.C.-overeenkomsten van 1949 inhielden, dat het gebied met de overdracht van de soevereiniteit over Nederlandsch-Indië aan de Indonesische republiek zou worden overgedragen. Nederland bestreed dit echter en ten gevolge daarvan leidden de besprekingen niet tot overeenstemming. Mr. Sastroamidjojo betoogde voorts, dat het niet moeilijk is om te begrijpen, dat dit Nederlandse standpunt spanningen had veroor zaakt en had bijgedragen tot ver groting van de reeds bestaande spanningen tussen Nederland en Indonesië. „Zolang het geschil niet is opgelost zal het niet mogelijk zijn goede betrekkingen tussen de beide landen tot stand te brengen", voegde hij hieraan toe, _,,het ge schil over Nieuw-Guinea heeft men reeds te lang laten voortduren". De Indonesische afgevaardigde beweerde voorts, dat de Neder landse autoriteiten onderdrukken de maatregelen hebben genomen tegen de bevolking van Nieuw- Guinea en het militaire potentieel daar hadden versterkt. Dit had eveneens tot de algemene sfeer en spanning bijgedragen „Naarmate de spanning toeneemt wordt het voor de algemene vergadering steeds dringender de ernst van het vraagstuk te erkennen door het op haar agenda te plaatsen", zeide hij. „Het verzoek daartoe is niets meer dan dat dit hoge orgaan ernstige aandacht aan het vraagstuk zal schenken opdat een oplossing zal kunnen worden gevonden". De Nederlandse afgevaardigde, Jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck, verklaarde, dat het belang van alle betrokkenen - Indonesië, Nederland en de Ver. Naties ais geheel - het beste zou zijn gediend door de besprekingen van dit on derwerp niet te hervatten, bespre kingen „die zijn gebleken vruchte loos te zijn en drie keer achtereen tot verbittering hadden geleid". Hij voegde hieraan toe, dat in de voor gaande zittingen de Indonesische eis dat Nederland het bestuur over het gebied overdraagt „uitgebreid was besproken" en dat telkens op nieuw de vergadering resoluties had verworpen die Indonesië wilde laten aannemen. Belangrijke 'verbruiksdaling verwacht Bevan sprak met Chroesjtsjef Van legerzijde wordt vernomen, dat het leger, dat de macht heeft overgenomen, krachtiger dan de regering-Songgram een pro-wes terse politiek zal voeren. Een van de redenen waarom die regering was omvergeworpen, was dat er zich elementen in bevonden die een heimelijk contact met Chinese communisten toelieten. Het leger zou de koning vragen een nieuwe regering te mogen vor men. De nationale vergadering zou waarschijnlijk worden ontbonden. In dat geval zouden er nieuwe ver kiezingen worden gehouden. UTRECHT. In Utrecht is de 54- jarige mevr. Ch. M. K.-H., terwijl zij in de badcel doende was met de elektrische wasmachine, door de stroom gedood. Het gemeentelijke elektriciteitsbedrijf stelt een onder zoek in naar de installatie. MOSKOU, 18-9. De Britse labour- leider Aneurin Bevan, is woensdag na een bezoek van vier dagen aan De Krim, waar hü dinsdag een on derhoud van drie uur met partij secretaris Chroesjtsjef heeft gehad, in Moskou aangekomen. Hij verklaarde, dat hij met de Russische partijsecretaris een groot aantal vraagstukken heeft bespro ken. Chroesjtsjef en hij waren het er over eens, dat de internationale toestand „buitengewoon gevaarlijk" wordt. Chroesjtsjef toonde zich „bijzonder verlangend om tot meer vriendschappelijke betrekkingen te komen met de Ver. Staten". Bevan had Chroesjtsjef gezegd, dat de communistische wereld nu beseffen moet dat de verbeterde manier van oorlogvoering de be trekkingen tussen de landen hele maal gewijzigd heeft. Romanti sche inbeeldingen dat een derde Wereldoorlog zou leiden tot uit breiding van het communisme, zijn zinloos. Het is in het belang van alle partijen dat een derde wereld oorlog voorkomen wordt. NEW YORK, 19-9. Maarschalk Tito van Zuid-Slavië heeft in een artikel in het blad „Foreign Af faire" gepleit voor een veiligheids verdrag tussen het oosten en het westen, dat zou leiden tot ontbin ding van de NAVO. Tito doet een beroep op de wes telijke leiders hun wantrouwen je gens de huidige Russische leiders te laten varen. De pogingen van het Kremlin om „een vermindering van de internationale spanning tot stand te brengen" zouden „realis tischer en met meer vertrouwen" beschouwd moeten worden. Maarschalk Tito zegt tenslotte, dat zijn streven om de betrekkin gen met de Sowjet-Unie te ver beteren, geen afbreuk zal doen aan de vriendschapsbanden met het westen. De Britse politicus zei niet, wat de reactie van Chroesjtsjef hierop was geweest. Bevan zei, dat hij geen tijd had gehad om premier Boelganin, die ook op De Krim is, op te zoeken. Wel had hij met vice-premier Mi- kojan en verscheidene afgevaar digden van de Opperste Sow jet ge sproken. Woensdagochtend vond op de vliegkamp Valkenburg de overdracht plaats van het eerste squadron „Seahawks" voor de Marine luchtvaart dienst. - Op deze foto zien we van rechts naar links naast een van de ■nieuwe machines Z. Ex. minister Stafde Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Ph. Young en de generaal majoor J. C. Mac-Queen USMC, die de vliegtuigen overdroeg. De sigarettenfabrikanten, ver enigd in de Stichting Sigaretten industrie, hebben geprotesteerd te gen de verhoging van de accijns op sigaretten alleen. In een telegram aan de minister raad geeft de stichting uiting aan haar zeer grote teleurstelling dat het overleg tussen Economische Za ken en de industrie over hogere belastingopbrengst uit tabakspro- dukten, is afgebroken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te verhalen op de sigaretten roker door verhoging van het hui dige belastingtarief van 67 tot 70 hetgeen in feite overeen komt met een belastingverhoging van 16 De stichting meent, dat de siga rettenindustrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhouding ten opzichte van de andere tabak verwerkende industrieën wordt ge bracht. Men vreest ook een belang rijke daling van het sigarettenver- bruik, waardoor enerzijds rentabi liteit van de industrie wordt on dergraven, anderzijds tariefsver hoging niet aan het fiscale doel zal beantwoorden. Toestand koning Haakon achteruitgaande OSLO, 18-9. Koning Haakon van Noorwegen lijdt de laatste tijd aan storingen van de bloedcirculatie in zijn rechterbeen en zijn toestand geeft reden tot bezorgdheid. Dit staat in een bulletin, gete kend door de arts van de koning. De laatste twee weken lijdt de vorst ook aan bronchitis, waardoor zijn krachten aanzienlijk zijn afge nomen. Koning Haakon is 85 jaar. NIJMEGEN, 18-9. Naar wordt vernomen van de militaire genees kundige dienst te Nijmegen, lijden in het garnizoen te Nijmegen tal van soldaten - men sprak van enige honderden - aan A-griep. De ziekte heeft geen ernstig karakter. Van de geneeskundige dienst der gemeente Nijmegen wordt verno men, dat de griep in de stad Nij megen nog geen grote omvang ge nomen heeft. In sommige bedrijven is 20 van de werknemers ziek en in enige scholen zijn eveneens veel - grisppatiënten. Te Maastricht is het elf jarige jongetje Frans Cozijnsen overleden, dat. zondag A-griep kreeg en, naar de huisdokter aan de moeder heeft medegedeeld, daaraan tengevolge van een opge treden complicatie ten slachtoffer is gevallen. Glorieuze rijtoer door jubelende lichtstad EINDHOVEN, 19-9. Een juichend en eclatant versierd Eindhoven heeft vanmorgen Koningin Juliana ingehaald voor haar officiële be zoek aan de nieuwe universiteits stad. Aan de grens van de gemeente werd de koningin ontvangen door Eindhovens burgervader, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, en de hoofd commissaris van politie, de heer B. van der Werf. Na een rit naar het stadhuis onder politieescorte, bood op de stoep van dit stadhuis het zesjarig burgemeestersdochtertje Yvonne bloemen aan. Naar oude traditie der schutters gilden spreidden de vaandrigs der negen bij het stadhuis opgestelde gilden de vaandels paarsgewijs op de grond uit. De koning is, naar de overlevering wil, „rein", zodat deze handeling, die onderwerping en hulde betekent, symboliseert dat de vorst over dit gildevaandel kan schrijden, zonder het te besmeuren. En zo schreed Koningin Juliana dan over de kleurige vaandels dezer oude gilden in hun merk waardige uniformen. Onder luid gejuich der saamgestroomde me nigte naar de stadhuispoort, waar achter de schepenen, de wethou ders, aan haar werden voorgesteld. In een buitengewone raadszitting vertelde burgemeester De Rooy een en ander over plannen en vraagstukken van de lichtstad. Vervolgens zag en hoorde de koningin va neen podium op het stadhuisplein af de jeugd van Eindhoven demonstreren met gym nastiek, zang en sport. Inmiddels was Prins Bernhard met zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, op het vliegveld Welschap geland. Hij begaf zich naar het Van Abbe-museum, waar om twintig minuten voor één ook Koningin Juliana arriveerde. Zij Parlement van Thailantl ontbonden Koning Phoemiphon Adoeldet van Thailand heeft woensdag het parlement ontbonden en meege deeld, dat binnen negentig dagen nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. had toen een glorieuze rijtoer van ruim een uur lang door het jube lend en vlaggend Eindhoven ge maakt. In het stadspark werd haar door de folkloregroep „Gay Ssa- voir" uit Bayeux een prachtige Normandische pop aangeboden. In het Van Abbe-museum was de gemeenteraad met een honderd tal vooraanstaande ingezetenen aanwezig. Als huldeblijk bood men Hare Majesteit een keur van Eind- hovense nijverheidsprodukten aan. Nadien gebruikte het gezelschap de lunch in het museum. In de middaguren woonden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de plechtige opening bij van de technische hogeschool. Jongetje viel uit trein UTRECHT, 18-9. Dinsdagmiddag is ter hoogte van Baexem-Heyt- huijzen, tussen Roermond en Weert een vijfjarig Engels jongetje uit de trein gevallen en op slag gedood. Het kind was met zijn ouders in een militaire verlofgangerstrein uit Duitsland op weg naar Hoek van Holland. Het kind speelde in de trein en de ouders, die door mede passagiers werden gewaarschuwd, hadden van het ongeluk niets ge merkt. Melkhandelaren ongerust UTRECHT, 18-9. De Centrale Be- sturenbond van Melk- en Zuivel- organisaties in Nederland, heeft op een heden te Utrecht gehouden al gemene vergadering een telegram gezonden aan de minister van Eco nomische Zaken, waarin ernstig wordt aangedrongen op een zeer spoedige beslissing inzake het inge diende - door de prijzencommissie van het Produktschap voor Zuivel behandelde - verzoek van de alge mene vereniging voor melkvoorzie- ning, om herziening van de detail marge voor de melkdetailhandel. Het nog steeds uitblijven van deze beslissing brengt grote ongerust heid onder de melkhandel. Minister Hofstra verwacht ook voor 1958 een zo hoog peil der werkgelegenheid, dat het niet no dig zal zyn gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestry ding van conjuncturele werkloos heid. Reeds enkele jaren was hiervoor op de rijksbegroting voor onvoor ziene uitgaven een post uitge trokken zonder dat deze behoefde te worden aangesproken. Minister Hofstra heeft daarom een post pro memorie voor dit doel uitgetrok ken. Aldus deelt minister Hofstra mede in de Memorie van Toelich ting op de begroting 1958 voor het hoofdstuk „Onvoorziene uitgaven". Minister Staf bezoekt Portugal De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, is woensdagavond in Lissabon aange komen. Hij blijft een week in Por tugal, als gast van zijn Portugese ambtgenoot, Santos Costa. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Zuid-Molukse vertegenwoordiging in Nederland deelt o.m. mede, dat zij bij de ope ning van de 12de algemene verga dering der Verenigde Naties op nieuw de secretaris-generaal van de Verenigde Naties schriftelijk heeft verzocht de Zuidmolukse kwestie op de agenda te plaatsen. WEESP. In een ziekenhuis is een 8i-jarige bewoner van de Korte Muiderweg tussen Muiden Weesp overleden, die in een sloot tuimelde nadat hij te veel sterke drank had gebruikt. De bejaarde man liep met zijn fiets aan de hand op de weg, toen hij eensklaps naar dë linkerkant van de weg zwaaide, zijn evenwicht verloor en in een moddersloot viel met het rijwiel bbven op zich. ALMELO. Bij verscheidene tex tielbedrijven te Almelo is een groot aantal werknemers ziek thuis ge bleven. Bij een textielmaatschappij zijn thans 220 van de 400 meisjes, met griep thuis gebleven Een kle dingindustrie meldde 100 ziektege vallen. Bij een confectiefabriek waar men normaliter om deze tijd ongeveer 40 50 ziektegevallen tèlt, zijn nu 150 werknemers ziek. ANDEL. Door de aanhoudende régens, van de laatste dagen zijn ook in het Land van Heusden en Altena vele akkers doorweekt, er is schade toegebracht aan de mid- delvroege aardappelsoorten, zoals de Eigenheimers. Op verscheidene percelen zijn de aardappels zo door rot aangetast dat het twijfelachtig is of het de moeite waard is de aardappels voor de consumptie te oogsten. De latere soorten, zoals de Bevelanders, komen er beter af. Hieronder valt van de ziekte min der te bespeuren. BOXTEL. In het Nederlands Ründveestamboek is het 500 000ste dier van het roodbonte veebeslag ingeschreven. Het is een kalf van de heer M. van Oirschot te Boxtel, die een herinnering zal ontvangen. Van het zwartbonte veebeslag is onlangs reeds het miljoenste dier Ingeschreven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Slechts vernieuwing kan behouden, LONDEN, 18-9. Groot-Brittannië heeft de Russische regering op 10 september een nota doen toekomen waarin wordt gezegd, dat het be sluit van de Russische regering om de baai van Wladiwostok te slui ten voor schepen en vliegtuigen van buitenlandse mogendheden, in strijd is met het principe van de vrije zeevaart. In de nota, die woensdagavond werd gepubliceerd, wordt voorts opgemerkt, dat de Britse regering dit besluit daarom niet bindend acht voor de Britse onderdanen of hun schepen en vliegtuigen. De Britten hopen dat de Russische re gering het besluit zal herzien. Rusland maakte in juli de slui ting van de baai bekend. Landbouwbegroting 1958 Voedselvoorzieningsnoodwet in voorbereiding In zijn Memorie van Toelichting op de landbouwbegroting 1958 deelt minister Mansholt mede, dat een Voedselvoorzieningsnoodwet in voorbereiding is, waarin bevoegd heden voor de regering worden voorgesteld, welke nodig kunnen zijn ter verzekering van de voed selvoorziening in buitengewone omstandigheden. De behoefte aan dergelijke wettelijke bevoegdheden zal zich doen gevoelen, wanneer het thans bestaande Voedselvoor- zieningsbesluit bij het inwerking treden van de Landbouwwet ver valt. De minister vertrouwt, dat het mogelijk zal 2ijn de Landbouw wet in de loop van dit zittingsjaar in werking te doen treden, hetgeen tevens het einde zal betekenen van een aantal bezettingsmaatregelen op het terrein van landbouw en voedselvoorziening. BURGH/HAAMSTEDE Na-oogst van aardbeien Gedurende de laatste dagen kre gen we reeds berichten over een na-oogst van aardbeien. In een der partikuliere tuintjes plukt men se dert een week elke dag acht a tien mooie aardbeien. Een verschijnsel dat men dikwijls ziet na een vroeg voorjaar. In deze tijd van „beste dingsbeperking" voor de gelukkige plukkers een buitenkansje. BURGH Record tarwe oogst De landbouwer P. v. d. Schelde alhier smaakte een dezer dagen het niet dikwijls voorkomende genoe gen 39 mud tarwe te dorsen van een stuk bouwland, groot één ge- met. Deze tarwe (ras Staring) werd geoogst op het „Hoge Burgh". Het is voor de boeren die naar de N.O.- polder zijn vertrokken, niet te ho pen dat deze opbrengsten veel voor komen, daar zij anders een ver geefse reis hebben gemaakt. DREISCHOR Reparatie kerktoren Het metselaarsbedrijf A. J. Ver- jaal alhier is begonnen met het herstel van de schade, ontstaan door blikseminslag in de toren van de Ned. Herv. kerk alhier. Gisteren is het haantje, dat bij deze inslag door zijn poten was gezakt, en niet meer kon functioneren als wind wijzer, door het loodgietersbedrijf Kouwenberg te Zierikzee van deze 31 meter hoge top afgehaald. DREIGENDE FRANSE REGERINGSCRISIS (VOORLOPIG) AFGEWEND PARIJS, 18-9. Premier Bourges- Manoury heeft woensdag opnieuw voor enige tijd een regeringscrisis weten af te wenden door met een nieuw voorstel ter tafel te komen teheinde tot overeenstemming te geraken inzake de regeringsplan nen voor Algerië, waarover in zijn kabinet onenigheid bestaat. De leider van de oppositie tegen het regeringsplan, minister Morice van Defensie, kwam woensdag morgen ter kabinetsvergadering met zijn ontslagaanvrage al in zijn zak. Dit voorbeeld zou door twee andere radicale ministers zijn ge volgd' indien niet de premier de situatie had gered door voor te stellen vrijdag een conferentie te houden van de leiders der gewone meerderheid in de Nationale Ver gadering „met het doel op natio naal vlak tot overeenstemming te komen over Algerië". Al betekent dit dat een eventuele crisis tot het einde van de week is uitgesteld, is het geen waarborg dat zij is afgewend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1